horizon - en to de translation catalogue (18 entries)

en: A Python class representing a sub-navigation item (e.g. "instances") which contains all the necessary logic (views, forms, tests, etc.) for that interface.
de: Eine Python Klasse, die Sub-Navigationspunkte (z.B. "Instanzen") repräsentiert und die notwendige Logik (views, forms, tests, etc.) für das Interface enthält.

en: A Python class representing a top-level navigation item (e.g. "project") which provides a consistent API for Horizon-compatible applications.
de: Eine Python Klasse, die top-level Navigationspunkte  (z.B. "Projekt") repräsentiert und eine konsistente API für Horizon-kompatible Applikationen bereitstellt.

en: Contributor Docs
de: Mitarbeiterdokumentation

en: For a more in-depth look at Horizon and its architecture, see the :ref:`contributor-intro`.
de: Für einen tieferen Einblick in Horizon und seine Architektur siehe the :ref:`contributor-intro`.

en: For those wishing to develop Horizon itself, or go in-depth with building your own :class:`~horizon.Dashboard` or :class:`~horizon.Panel` classes, the following documentation is provided.
de: Zur Entwicklung von Horizon oder wenn Sie tiefer in die Erstellung  eigener :class:`~horizon.Dashboard` oder :class:`~horizon.Panel` Klassen stellen wir die folgende Dokumentation bereit.

en: Glossary
de: Glossar

en: Horizon is the canonical implementation of `OpenStack's Dashboard <https://github.com/openstack/horizon>`_, which provides a web based user interface to OpenStack services including Nova, Swift, Keystone, etc.
de: Horizon ist die standardkonforme Implementierung des `OpenStack Dashboard <https://github.com/openstack/horizon>`_, welches ein webbasiertes Benutzerinterface zu den OpenStack-Diensten wie Nova, Swift, Keystone, etc. bereitstellt.

en: Horizon: The OpenStack Dashboard Project
de: Horizon: Das OpenStack Dashboard Projekt

en: How to use Horizon in your own projects.
de: Verwendung von Horizon in eigenen Projekten

en: Introduction
de: Einführung

en: Project
de: Projekt

en: Release Notes
de: Versionshinweise

en: See https://docs.openstack.org/releasenotes/horizon/.
de: Siehe https://docs.openstack.org/releasenotes/horizon/.

en: The OpenStack dashboard project. Also the name of the top-level Python object which handles registration for the app.
de: Das OpenStack Dashboard Projekt. Ebenso der Name des top-level Python Objektes, das die Registrierung der App regelt.

en: To learn what you need to know to get going, see the :ref:`quickstart`.
de: Für einen Überblick über das erforderliche Wissen siehe the :ref:`quickstart`.

en: Used in user-facing text in place of the term "Tenant" which is Keystone's word.
de: In vom Benutzer sichtbaren Text an Stelle des Wortes "Mandant" verwendet, dem Keystone-Begriff.

en: User Documentation
de: User Dokumentation

en: Using Horizon
de: Verwendung von Horizon
