horizon 19.2.0.dev50 - en to es translation catalogue (19 entries)

en: A Python class representing a sub-navigation item (e.g. "instances") which contains all the necessary logic (views, forms, tests, etc.) for that interface.
es: Una clase Python que representa un item de segundo nivel (p. ej. "instancias") que contiene toda la lógica necesaria(vistas, formularios, tests, etc.) para esa interfaz.

en: A Python class representing a top-level navigation item (e.g. "project") which provides a consistent API for Horizon-compatible applications.
es: Una clase Python que representa un item de navegación de alto nivel (p. ej. "proyecto") que proporciona una API consistente para aplicaciones compatibles con Horizon.

en: Contributor Docs
es: Documentación para colaboradores

en: For a more in-depth look at Horizon and its architecture, see the :ref:`contributor-intro`.
es: Para una visión más detallada de Horizon y su arquitectura, vea the :ref:`contributor-intro`.

en: For those wishing to develop Horizon itself, or go in-depth with building your own :class:`~horizon.Dashboard` or :class:`~horizon.Panel` classes, the following documentation is provided.
es: Para aquellos interesados en el propio desarrollo de Horizon o en la construcción detallada de sus propias clases :class:`~horizon.Dashboard` or :class:`~horizon.Panel`, se proporciona la siguiente documentación.

en: Glossary
es: Glosario

en: Horizon is the canonical implementation of `OpenStack's Dashboard <https://github.com/openstack/horizon>`_, which provides a web based user interface to OpenStack services including Nova, Swift, Keystone, etc.
es: Horizon es la implementación canónica de `OpenStack's Dashboard <https://github.com/openstack/horizon>`_, que proporciona una interfaz de usuario web para los servicios de OpenStack, incluyendo Nova, Swift, Keystone, etc.

en: Horizon: The OpenStack Dashboard Project
es: Horizon: El proyecto OpenStack Dashboard

en: How to use Horizon in your own projects.
es: Cómo usar Horizon en sus propios proyectos.

en: Information
es: Información

en: Introduction
es: Introducción

en: Project
es: Proyecto

en: Release Notes
es: Notas de publicación

en: See https://docs.openstack.org/releasenotes/horizon/.
es: Vea https://docs.openstack.org/releasenotes/horizon/.

en: The OpenStack dashboard project. Also the name of the top-level Python object which handles registration for the app.
es: El proyecto OpenStack dashboard. También el nombre del objeto Python de alto nivel que maneja el registro de la app.

en: To learn what you need to know to get going, see the :ref:`quickstart`.
es: Para aprender que necesita saber para poner en marcha, vea :ref:`quickstart`.

en: Used in user-facing text in place of the term "Tenant" which is Keystone's word.
es: Usado con los usuarios en lugar del término "Tenant" propio del mundo de Keystone.

en: User Documentation
es: Documentación de usuario

en: Using Horizon
es: Usando Horizon
