horizon 15.0.0.0b2.dev296 - en to fr translation catalogue (15 entries)

en: Contributor Docs
fr: Documentation contributeurs

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: For a more in-depth look at Horizon and its architecture, see the :ref:`contributor-intro`.
fr: Pour une vision plus approfondie de Horizon et de son architecture, voir :ref:`contributor-intro`.

en: For those wishing to develop Horizon itself, or go in-depth with building your own :class:`~horizon.Dashboard` or :class:`~horizon.Panel` classes, the following documentation is provided.
fr: Pour ceux qui souhaitent développer Horizon même ou bien approfondir et créer leurs propres classes :class:`~horizon.Dashboard`ou :class:`~horizon.Panel`, la documentation est fournie ici.

en: Glossary
fr: Glossaire

en: Horizon is the canonical implementation of `OpenStack's Dashboard <https://github.com/openstack/horizon>`_, which provides a web based user interface to OpenStack services including Nova, Swift, Keystone, etc.
fr: Horizon est l'implémentation canonique du `tableau de bord d'OpenStack <https://github.com/openstack/horizon>`__ qui fournit une interface web pour les services OpenStack comme Nova, Swift, Keystone, etc.

en: Horizon: The OpenStack Dashboard Project
fr: Horizon : le projet de tableau de bord d'OpenStack

en: How to use Horizon in your own projects.
fr: Comment utiliser Horizon dans vos propres projets.

en: Project
fr: Projet

en: Release Notes
fr: Notes de versions

en: See https://docs.openstack.org/releasenotes/horizon/.
fr: Voir https://docs.openstack.org/releasenotes/horizon/.

en: The OpenStack dashboard project. Also the name of the top-level Python object which handles registration for the app.
fr: Le projet de tableau de bord d'OpenStack. Aussi le nom de l'objet Python de haut niveau qui gère l'enregistrement de l'application.

en: To learn what you need to know to get going, see the :ref:`quickstart`.
fr: Pour apprendre ce dont vous avez besoin pour commencer, voir :ref:`quickstart`.

en: Used in user-facing text in place of the term "Tenant" which is Keystone's word.
fr: Utilisé dans l'interface utilisateur à la place du terme "Tenant" qui est un terme propre à Keystone.

en: Using Horizon
fr: Utiliser Horizon
