horizon - en to id translation catalogue (19 entries)

en: A Python class representing a sub-navigation item (e.g. "instances") which contains all the necessary logic (views, forms, tests, etc.) for that interface.
id: Kelas Python yang mewakili item sub-navigation (mis. "Instance") yang berisi semua logika yang diperlukan (tampilan, forms, tes, dll.) Untuk antarmuka tersebut.

en: A Python class representing a top-level navigation item (e.g. "project") which provides a consistent API for Horizon-compatible applications.
id: Kelas Python yang mewakili item navigasi tingkat atas (misalnya "project") yang menyediakan API yang konsisten untuk aplikasi yang kompatibel dengan Horizon.

en: Contributor Docs
id: Dokumen Kontributor

en: Dashboard
id: Dasbor

en: For a more in-depth look at Horizon and its architecture, see the :ref:`contributor-intro`.
id: Untuk melihat lebih mendalam pada Horizon dan arsitekturnya, lihat  :ref:`contributor-intro`.

en: For those wishing to develop Horizon itself, or go in-depth with building your own :class:`~horizon.Dashboard` or :class:`~horizon.Panel` classes, the following documentation is provided.
id: Bagi mereka yang ingin mengembangkan Horizon itu sendiri, atau pergi lebih dalam dengan membangun sendiri kelas :class:`~horizon.Dashboard` atau :class:`~horizon.Panel`, dokumentasi berikut ini disediakan.

en: Glossary
id: Glosarium

en: Horizon is the canonical implementation of `OpenStack's Dashboard <https://github.com/openstack/horizon>`_, which provides a web based user interface to OpenStack services including Nova, Swift, Keystone, etc.
id: Horizon adalah implementasi canonical dari `OpenStack's Dashboard <https://github.com/openstack/horizon>` _, yang menyediakan antarmuka pengguna berbasis web untuk layanan OpenStack termasuk Nova, Swift, Keystone, dll.

en: Horizon: The OpenStack Dashboard Project
id: Horizon: Proyek Dasbor OpenStack

en: How to use Horizon in your own projects.
id: Cara menggunakan Horizon di proyek Anda sendiri.

en: Information
id: Informasi

en: Introduction
id: Pengantar

en: Release Notes
id: Catatan Rilis

en: See https://docs.openstack.org/releasenotes/horizon/.
id: Lihat https://docs.openstack.org/releasenotes/horizon/.

en: The OpenStack dashboard project. Also the name of the top-level Python object which handles registration for the app.
id: Proyek dashboard OpenStack. Juga nama objek top-level Python yang menangani pendaftaran untuk aplikasi.

en: To learn what you need to know to get going, see the :ref:`quickstart`.
id: Untuk mempelajari apa yang perlu Anda ketahui untuk memulai, lihat :ref:`quickstart`.

en: Used in user-facing text in place of the term "Tenant" which is Keystone's word.
id: Digunakan dalam teks user-facing menggantikan istilah "Tenant" yang merupakan kata kunci Keystone.

en: User Documentation
id: Dokumentasi Pengguna

en: Using Horizon
id: Menggunakan Horizon
