horizon - en to ne translation catalogue (20 entries)

en: A Python class representing a sub-navigation item (e.g. "instances") which contains all the necessary logic (views, forms, tests, etc.) for that interface.
ne: एउटा Python classले उप-नेभिगेसन आईटम प्रतिनिधित्व गर्दछ (उदाहरण "उदाहरण") जसले त्यस इन्टरफेसको लागि सबै आवश्यक तर्क (दृश्य, फारम, परीक्षण, आदि) समावेश गर्दछ।

en: A Python class representing a top-level navigation item (e.g. "project") which provides a consistent API for Horizon-compatible applications.
ne: Python classले शीर्ष-स्तर नेभिगेसन आईटम प्रतिनिधित्व गर्दछ (उदाहरण "प्रोजेक्ट") जसले Horizon - उपयुक्त अनुप्रयोगहरूको लागि एक सुसंगत एपीआई प्रदान गर्दछ।

en: Contributor Docs
ne: योगदानकर्ता कागजात

en: Dashboard
ne: ड्यासबोर्ड

en: For a more in-depth look at Horizon and its architecture, see the :ref:`contributor-intro`.
ne: Horizon र यसको वास्तुकलामा अधिक गहन दृश्यको लागि, हेर्नुहोस्  :ref:`contributor-intro`।

en: For those wishing to develop Horizon itself, or go in-depth with building your own :class:`~horizon.Dashboard` or :class:`~horizon.Panel` classes, the following documentation is provided.
ne: आफ्नो Horizon विकास गर्न चाहनेहरूका लागि, वा तपाईंको आफ्नै निर्माणको साथ गहिराइमा जान :class:`~horizon.Dashboard` वा :class:`~horizon.Panel` classes, निम्न कागजातहरू प्रदान गरिएको छ।

en: Glossary
ne: शब्दावली

en: Horizon is the canonical implementation of `OpenStack's Dashboard <https://github.com/openstack/horizon>`_, which provides a web based user interface to OpenStack services including Nova, Swift, Keystone, etc.
ne: Horizon क्यानोनिकलको  `OpenStack  ड्यासबोर्ड <https://github.com/openstack/horizon> `_ को कार्यान्वयन हो, जसले ओपनस्ट्याक सेवाहरूलाई Nova, Swift, Keystone, इत्यादिमा वेब आधारित प्रयोगकर्ता ईन्टरफेस प्रदान गर्दछ।

en: Horizon: The OpenStack Dashboard Project
ne: Horizon:  OpenStack ड्यासबोर्ड परियोजना

en: How to use Horizon in your own projects.
ne: तपाईंको आफ्नै परियोजनाहरूमा Horizon कसरी प्रयोग गर्ने।

en: Information
ne: जानकारी

en: Introduction
ne: परिचय

en: Panel
ne: प्यानल

en: Project
ne: प्रोजेक्ट

en: Release Notes
ne: रिलिज टिप्पणीहरू

en: See https://docs.openstack.org/releasenotes/horizon/.
ne: Https://docs.openstack.org/releasenotes/horizon/ हेर्नुहोस्।

en: The OpenStack dashboard project. Also the name of the top-level Python object which handles registration for the app.
ne: OpenStack ड्यासबोर्ड परियोजना। साथै शीर्ष-स्तरको Python object को नाम जुन अनुप्रयोगको लागि दर्ता गर्दछ।

en: To learn what you need to know to get going, see the :ref:`quickstart`.
ne:  तपाईंलाई के जान्नु आवश्यक छ जान्नको लागि, हेर्नुहोस् :ref:`quickstart।

en: Used in user-facing text in place of the term "Tenant" which is Keystone's word.
ne: "टेनेन्ट" शब्दको ठाउँमा प्रयोगकर्ताको अनुहारको पाठमा प्रयोग गरियो जुन Keystoneको शब्द हो।

en: Using Horizon
ne: Horizon प्रयोग गर्दै
