horizon 23.4.0.dev90 - en to ru translation catalogue (19 entries)

en: A Python class representing a sub-navigation item (e.g. "instances") which contains all the necessary logic (views, forms, tests, etc.) for that interface.
ru: Класс Python, представляющий элемент поднавигации (например, "инстансы"), который содержит всю необходимую логику (представления, формы, тесты и т. д.) для этого интерфейса.

en: A Python class representing a top-level navigation item (e.g. "project") which provides a consistent API for Horizon-compatible applications.
ru: Класс Python, представляющий элемент навигации верхнего уровня (например, "проект"), который обеспечивает согласованный API для Horizon-совместимых приложений.

en: Contributor Docs
ru: Документация для разработчиков

en: For a more in-depth look at Horizon and its architecture, see the :ref:`contributor-intro`.
ru: Для более подробного ознакомления с Horizon и его архитектурой смотрите :ref:`contributor-intro`.

en: For those wishing to develop Horizon itself, or go in-depth with building your own :class:`~horizon.Dashboard` or :class:`~horizon.Panel` classes, the following documentation is provided.
ru: Для тех, кто хочет разрабатывать сам Horizon или углубляться в создание собственных классов :class:`~horizon.Dashboard` или :class:`~horizon.Panel`, предоставляется следующая документация.

en: Glossary
ru: Глоссарий

en: Horizon is the canonical implementation of `OpenStack's Dashboard <https://github.com/openstack/horizon>`_, which provides a web based user interface to OpenStack services including Nova, Swift, Keystone, etc.
ru: Horizon - это каноническая реализация `OpenStack's Dashboard <https://github.com/openstack/horizon>`_, которая предоставляет пользовательский веб-интерфейс для сервисов OpenStack, включая Nova, Swift, Keystone и т.д.

en: Horizon: The OpenStack Dashboard Project
ru: Horizon: Проект OpenStack Dashboard

en: How to use Horizon in your own projects.
ru: Как использовать Horizon в ваших проектах.

en: Information
ru: Информация

en: Introduction
ru: Введение

en: Panel
ru: Панель

en: Project
ru: Проект

en: See https://docs.openstack.org/releasenotes/horizon/.
ru: Смотрите https://docs.openstack.org/releasenotes/horizon/.

en: The OpenStack dashboard project. Also the name of the top-level Python object which handles registration for the app.
ru: Проект OpenStack Dashboard. Также имя объекта Python верхнего уровня, который обрабатывает регистрацию для приложения.

en: To learn what you need to know to get going, see the :ref:`quickstart`.
ru: Чтобы узнать, что вам нужно знать для начала работы, смотрите :ref:`quickstart`.

en: Used in user-facing text in place of the term "Tenant" which is Keystone's word.
ru: Используется в текстах для пользователей вместо термина “Тенант", который является словом Keystone.

en: User Documentation
ru: Пользовательская документация

en: Using Horizon
ru: Использование Horizon
