horizon VERSION - en to ar translation catalogue (114 entries)

en: (Modified)
ar: (معدل)

en: Active
ar: نشط

en: Add
ar: اضافة

en: Added
ar: مضاف

en: Additional items not allowed
ar: لا يسمح بإضافة المزيد

en: Additional properties not allowed
ar: لا يسمح بإضافة المزيد

en: Allocated
ar: مخصصة

en: An error occurred while updating.
ar: حدث خطأ أثناء التحديث.

en: An error occurred. Please try again later.
ar: حدث خطأ. يرجى اعادة المحاولة لاحقا.

en: Array items must be unique
ar: عناصر المصفوفة يجب ان تكون فريدة من نوعها

en: Available
ar: متوفر

en: Available Metadata
ar: البيانات الوصفية المتاحة

en: Back
ar: العودة

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Click each item to get its description here.
ar: انقر على العناصر لعرض التفاصيل

en: Click here for filters or full text search.
ar: انقر هنا لعمليات الفرز والبحث

en: Click here to expand the row and view the errors.
ar: انقر هنا لعرض الاخطاء

en: Click to see more details
ar: انقر لرؤية المزيد من التفاصيل

en: Click to show or hide
ar: انقر للإظهار أو الإخفاء

en: Close
ar: إغلاق

en: Confirm %s
ar: تأكيد %s

note: Strings between {$ and $} should be left untranslated.
en: Content size: {$ (textBytes || 0) | bytes $} of {$ ::maxBytes | bytes $}
ar: حجم المحتوى: {$ (textBytes || 0) | bytes $} of {$ ::maxBytes | bytes $}

en: Current Usage
ar: الاستهلاك الحالي

en: Custom
ar: مخصص

en: Danger
ar: خطر

en: Danger:
ar: خطر:

en: Data does not match any schemas from 'anyOf'
ar: البيانات لا تتطابق مع اي مخطط من 'anyOf'

en: Data does not match any schemas from 'oneOf'
ar: البيانات لا تتطابق مع اي مخطط من 'oneOf'

en: Data is valid against more than one schema from 'oneOf'
ar:   البيانات صالحة مع اكثر من مخطط من 'oneOf'

en: Data matches schema from 'not'
ar: البيانات تطابق المخطط 'not'

en: Delete
ar: حذف

en: Deleted : %s.
ar: تم حذف : %s

en: Dependency failed - key must exist
ar: خطأ في الاعتمادية - يجب توفير المفتاح

en: Detail Information
ar: تفاصيل المعلومات

en: Displaying %(count)s of %(total)s items
ar: عرض %(count)s من  %(total)s عنصر

en: Duplicate keys are not allowed
ar: لا يسمح بتكرار المفاتيح

en: Error
ar: خطأ

en: Error:
ar: خطأ :

en: Example
ar: مثال

en: Existing Metadata
ar: البيانات الوصفية الموجودة

en: Expand to see allocated items
ar: قم بالتوسيع لمشاهدة العناصر المخصصة

en: Expand to see available items
ar: قم بالتوسيع لمشاهدة العناصر المتاحة

en: Filter
ar: انتقاء

en: Finish
ar: إنهاء

en: Flavor
ar: فئة الخادم

en: Format validation failed
ar:  فشل في التحقق من التنسيق

en: Full Text Search
ar: البحث بالنص الكامل

en: Info
ar: معلومات

en: Integer required
ar: العدد الصحيح مطلوب

en: Invalid type, expected {$schema.type$}
ar: البيانات غير صالحة, المتوقع {$schema.type$}

en: Load {$ ::title $} from a file
ar: تحميل {$ ::title $} من ملف

en: Loading
ar: جاري التحميل

en: Max
ar: الحد الأعلى

en: Max length
ar: الحد الأعلى للطول

en: Min
ar: الحد الادنى

en: Min length
ar: الحد الأدنى للطول

en: Name
ar: إسم

en: Next
ar: التالي

en: No
ar: لا

en: No Limit
ar: غير محدود

en: No available items
ar: لا توجد عناصر متاحة

en: No available metadata
ar: لا توجد بيانات وصفية

en: No data available.
ar: لا تتوفر بيانات.

en: No existing metadata
ar: لا توجد بيانات وصفية

en: No items to display.
ar: لا توجد عناصر للإظهار.

en: No roles
ar: لا توجد أدوار

en: None
ar: لا يوجد

en: Notice:
ar: تنبيه:

en: Passwords do not match.
ar: كلمات مرور غير مناسبة.

en: Pattern mismatch
ar: اختلاف في النمط

en: Please Wait
ar: الرجاء الانتظار

en: Please confirm your selection.
ar: الرجاء تأكيد إختيارك

en: Prev
ar: السابق

en: Prompt
ar: التوجيه

en: Re-order items using drag and drop
ar: أعد ترتيب العناصر باستخدام السحب والإفلات

en: Remaining
ar: متبقي

en: Remove
ar: ازالة

en: Required
ar: مطلوب

en: Roles
ar: أدوار

en: Search in current results
ar: البحث في النتائج الحالية

en: Select an item from Available items below
ar: اختر أحد العناصر المتاحة أدناه

en: Select one
ar: اختر واحداً

en: Server Name
ar: اسم الخادم

en: Shutdown
ar: ايقاف التشغيل

en: Status
ar: الحالة

en: Submit
ar: رفع

en: Success
ar: نجاح

en: Success:
ar: تم الإجراء بنجاح :

en: Text
ar: نص

en: The action cannot be performed. The contents of this row have errors or are missing information.
ar: لا يمكن تنفيذ هذه لعملية. يوجد اخطاء او نقص في المحتوى.

en: The content is larger than the maximum byte size
ar: حجم المحتوى اكبر من لمسموح

en: The data in this field is invalid
ar: البيانات غير صالحة

en: There was a problem communicating with the server, please try again.
ar: حدث مشكل أثناء الاتصال مع الحاسوب الخادم، يرجى إعادة المحاولة.

en: There was an error submitting the form. Please try again.
ar: حدث خطأ أثناء إرسال المعطيات , يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Toggle navigation
ar: تعديل التنقل

en: Unable to delete: %s.
ar: غير قادر على حذف: %s

en: Unauthorized. Redirecting to login
ar: محضور. العودة الى صفحة االدخول

en: Unknown property (not in schema)
ar: خاصية غير معروفة (غير موجودة في المخطط)

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: Uploading image
ar: تحميل صورة

en: Warning
ar: تنبيه

en: Warning:
ar: إنذار:

en: Working
ar: جاري العمل

en: Yes
ar: نعم

en: You can specify resource metadata by moving items from the left column to the right column. In the left column there are metadata definitions from the Glance Metadata Catalog. Use the "Custom" option to add metadata with the key of your choice.
ar: يمكنك تحديد بيانات تعريف المصدر عن طريق نقل العناصر من العمود الأيسر إلى العمود الأيمن. يوجد في العمود الأيسر تعريفات بيانات التعريف من كتالوج Glance Metadata. استخدم خيار "تخصيص" لإضافة بيانات التعريف بالمفتاح الذي تختاره.

en: description
ar: التفاصيل

en: selected "%s"
ar: تم اختيار "%s"

en: {$schema.title$} is a required field
ar: {$schema.title$} حقل مطلوب

en: {$viewValue$} is equal to the exclusive maximum {$schema.maximum$}
ar: {$viewValue$} تساوي القيمة الكبرى ل {$schema.maximum$}

en: {$viewValue$} is equal to the exclusive minimum {$schema.minimum$}
ar: {$viewValue$} تساوي القيمة الصغرى ل {$schema.minimum$}

en: {$viewValue$} is greater than the allowed maximum of {$schema.maximum$}
ar: {$viewValue$} اكبر من اعلى قيمة مسموحة ل {$schema.maximum$}

en: {$viewValue$} is less than the allowed minimum of {$schema.minimum$}
ar: {$viewValue$} اقل من اضغر قيمة مسموحة ل {$schema.minimum$}

en: {$viewValue$} is not a multiple of {$schema.multipleOf$}
ar: {$viewValue$} ليست من مضاعفات {$schema.multipleOf$}

en: {$viewValue$} is not a valid number
ar: {$viewValue$} ليس رقم صالح للاستخدام
