horizon VERSION - en to cs translation catalogue (81 entries)

en: %s completed successfully.
cs: %s úspěšně dokončeno.

en: %s did not complete.
cs: %s nedokončeno.

en: &laquo;&nbsp;Prev
cs: &laquo;&nbsp;Zpět

en: (No Limit)
cs: (Bez limitu)

en: A %(resource)s with the name "%(name)s" already exists.
cs: %(resource)s s názvem "%(name)s" již existuje.

en: Actions
cs: Činnosti

en: Active Instances:
cs: Aktivní instance:

en: Active RAM:
cs: Aktivní RAM:

en: Add a row
cs: Přidat řádek

en: All available
cs: Vše dostupné

en: Available
cs: Dostupné

en: Back
cs: Zpět

note: Translators: test code, don't really have to translate
en: Batch Item | Batch Items
cs[0]: Položka dávky
cs[1]: Položky dávky
cs[2]: Položek dávky

note: Translators: test code, don't really have to translate
en: Batched Item | Batched Items
cs[0]: Dávková položka
cs[1]: Dávkové položky
cs[2]: Dávkových položek

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Displaying %(content_items)s item | Displaying %(content_items)s items
cs[0]: Zobrazena %(content_items)s položka
cs[1]: Zobrazeny %(content_items)s položky
cs[2]: Zobrazeno %(content_items)s položek

en: Displaying %(counter)s item | Displaying %(counter)s items
cs[0]: Zobrazena %(counter)s položka
cs[1]: Zobrazeny %(counter)s položky
cs[2]: Zobrazeno %(counter)s položek

en: Displaying %(nav_items)s item | Displaying %(nav_items)s items
cs[0]: Zobrazena %(nav_items)s položka
cs[1]: Zobrazeny %(nav_items)s položky
cs[2]: Zobrazeno %(nav_items)s položek

en: Error processing message json file '%(path)s': %(exception)s
cs: Chyba při zpracování JSON souboru '%(path)s': %(exception)s

en: Error:
cs: Chyba:

en: Fake
cs: Falešné

en: Filter
cs: Filtr

en: If you are not sure which authentication method to use, contact your administrator.
cs: Pokud nevíte, kterou metodu ověření použít, kontaktujte svého správce systému.

en: Incorrect format for IP address
cs: Nesprávný formát IP adresy

en: Info:
cs: Informace:

en: Invalid metadata entry. Use comma-separated key=value pairs
cs: Neplatná položka metadat. Použijte čárkou oddělené páry klíč=hodnota

en: Invalid subnet mask
cs: Neplatná maska podsítě

en: Invalid version for IP address
cs: Neplatná verze IP adresy

en: Limit Summary
cs: Omezit přehled

en: Log in
cs: Přihlášení

en: Login
cs: Přihlášení

en: Login as different user or go back to <a href="%(home_url)s">home page</a>
cs: Přihlaste se jako jiný uživatel nebo se vraťte na <a href="%(home_url)s"> domovskou stránku</a>

en: Members
cs: Členové

en: Message json file '%(path)s' is malformed. %(exception)s
cs: JSON soubor '%(path)s' je poškozen. %(exception)s

en: More Actions
cs: Další činnosti

en: Navigation Item
cs: Položka navigace

en: Never
cs: Nikdy

en: Next
cs: Další

en: Next&nbsp;&raquo;
cs: Další&nbsp;&raquo;

en: No items to display.
cs: Žádné položky k zobrazení.

en: No match returned for the id "%s".
cs: Nebyla nalezena shoda s id "%s".

en: No members.
cs: Žádní členové.

en: None available.
cs: Žádné dostupné.

en: Not a valid ICMP code
cs: Neplatný kód ICMP

en: Not a valid ICMP type
cs: Neplatný typ ICMP

en: Not a valid IP protocol number
cs: Není platné číslo protokolu IP

en: Not a valid port number
cs: Není platné číslo portu

en: One colon allowed in port range
cs: V rozsahu portů povolena pouze jedna pomlčka

en: Other
cs: Ostatní

en: Password is not accepted
cs: Heslo není správné

en: Please confirm your selection.
cs: Potvrďte prosím váš výběr.

en: Please log in to continue.
cs: K pokračování je nutno se přihlásit.

en: Please select a row before taking that action.
cs: Před provedením této činnosti prosím zvolte řádek.

en: Please specify a search criteria first.
cs: Nejdříve prosím zadejte kritéria vyhledávání.

en: Processing...
cs: Zpracovávaní...

en: Save
cs: Uložit

en: Select a %s to browse.
cs: Vyberte %s pro prohlížení.

en: Select a period of time to query its usage:
cs: Vyberte časové období pro zobrazení využití:

note: Translators: test code, don't really have to translate
en: Sell Puppy | Sell Puppies
cs[0]: Prodat štěně
cs[1]: Prodat štěňata
cs[2]: Prodat štěňat

en: Sign In
cs: Přihlásit

note: Translators: test code, don't really have to translate
en: Sold Puppy | Sold Puppies
cs[0]: Štěně prodáno
cs[1]: Štěňata prodána
cs[2]: Štěňata prodána

en: Submit
cs: Odeslat

en: Success:
cs: Úspěch:

en: Summary
cs: Přehled

en: The current user has insufficient permission to complete the requested task.
cs: Uživatel nemá dostatečné oprávnění pro dokončení požadovaného úkolu.

en: The date should be in YYYY-MM-DD format.
cs: Datum by mělo být ve formátu RRRR-MM-DD.

en: The string may only contain ASCII printable characters.
cs: Řetězec může obsahovat pouze zobrazitelné znaky ASCII.

en: The value of %(resource)s is %(name)s inside the template. When launching a stack from this interface, the value must start with "http://" or "https://"
cs: Hodnota %(resource)s je %(name)s uvnitř šablony. Při spuštění zásobníku z tohoto rozhraní musí hodnota začínat "http://" nebo "https://"

en: This Period's GB-Hours:
cs: GB hodin za toto období:

en: This Period's RAM-Hours:
cs: RAM hodin za toto období:

en: This Period's VCPU-Hours:
cs: VCPU hodin za toto období:

en: This action cannot be undone.
cs: Toto nelze vrátit.

en: Unable to %(action)s: %(objs)s
cs: Nelze %(action)s: %(objs)s

en: Unauthorized. Please try logging in again.
cs: Neoprávněný přístup. Prosím zkuste se přihlásit znovu.

en: Unauthorized: %s
cs: Neoprávněné: %s

en: Usage Summary
cs: Přehled využití

en: Warning:
cs: Varování:

en: You are not allowed to %(action)s: %(objs)s
cs: Nemáte oprávnění pro %(action)s: %(objs)s

en: You are not authorized to access %s
cs: Nemáte oprávnění k přístupu k %s

en: You do not have permission to access the resource:
cs: Nemáte oprávnění k přístupu do zdroje:

en: You have selected: [[selection]].
cs: Vybrali jste: [[selection]].
