horizon VERSION - en to cs translation catalogue (124 entries)

en: %s bytes
cs: %s bajtů

en: (Modified)
cs: (Upraveno)

en: Active
cs: Aktivní

en: Add
cs: Přidat

en: Added
cs: Přidáno

en: Additional items not allowed
cs: Další položky nejsou povoleny

en: Additional properties not allowed
cs: Další vlastnosti nejsou povoleny

en: Allocated
cs: Přiděleno

en: An error occurred while updating.
cs: Při aktualizaci nastal problém.

en: An error occurred. Please try again later.
cs: Vyskytla se chyba. Prosím zkuste to znovu později.

en: Array is too long ({$value.length$} items), maximum {$schema.maxItems$}
cs: Pole je příliš dlouhé ({$value.length$} položek), maximum je {$schema.maxItems$}

en: Array is too short ({$value.length$} items), minimum {$schema.minItems$}
cs: Pole je příliš krátké ({$value.length$} položek), minimum je {$schema.minItems$}

en: Array items must be unique
cs: Položky pole musí být jedinečné

en: Available
cs: Dostupné

en: Available Metadata
cs: Dostupná metadata

en: Back
cs: Zpět

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Circular $refs
cs: Kruhové závislosti  $refs

en: Click each item to get its description here.
cs: Klepněte na jednotlivé položky, k získání jejich popisů.

en: Click here to expand the row and view the errors.
cs: Klikněte zde pro rozbalení řádku a zobrazení chyb.

en: Click to see more details
cs: Klikněte pro podrobnosti

en: Click to show or hide
cs: Klikněte zde pro zobrazení nebo skrytí

en: Close
cs: Zavřít

en: Confirm %s
cs: Potvrdit %s

en: Confirm Delete Foobars
cs: Potvrdit smazání Foobar

en: Current Usage
cs: Současné využití

en: Custom
cs: Vlastní

en: Danger
cs: Nebezpečí

en: Danger:
cs: Nebezpečí:

en: Data does not match any schemas from 'anyOf'
cs: Data neodpovídají žádnému schématu z 'anyOf'

en: Data does not match any schemas from 'oneOf'
cs: Data neodpovídají žádnému schématu z 'oneOf'

en: Data is valid against more than one schema from 'oneOf'
cs: Data odpovídají více než jednomu schématu z 'oneOf'

en: Data matches schema from 'not'
cs: Data odpovídají schématu 'not'

en: Decimal required
cs: Vyžadováno desetinné číslo

en: Delete
cs: Smazat

en: Deleted : %s.
cs: Smazáno : %s

en: Dependency failed - key must exist
cs: Závislost selhala - klíč musí existovat

en: Detail Information
cs: Podrobné informace

en: Displaying %(count)s of %(total)s items
cs: Zobrazeno %(count)s z %(total)s položek

en: Displaying %s item | Displaying %s items
cs[0]: Zobrazena %s položka
cs[1]: Zobrazeny %s položky
cs[2]: Zobrazeno %s položek

en: Duplicate keys are not allowed
cs: Duplicitní klíče nejsou povoleny

en: Error
cs: Chyba

en: Error:
cs: Chyba:

en: Example
cs: Příklad

en: Existing Metadata
cs: Existující metadata

en: Expand to see allocated items
cs: Rozbalte pro zobrazení přidělených položek

en: Expand to see available items
cs: Rozbalte pro zobrazení dostupných položek

en: Filter
cs: Filtr

en: Finish
cs: Dokončit

en: Flavor
cs: Typ

en: Format validation failed
cs: Ověřování formátu selhalo

en: Full Text Search
cs: Fulltextové vyhledávání

en: Info
cs: Informace

en: Integer required
cs: Vyžadováno celé číslo

en: Invalid type, expected {$schema.type$}
cs: Neplatný typ, očekáváno {$schema.type$}

en: Keyword failed: '{$title$}'
cs: Klíčové slovo selhalo: '{$title$}'

en: Loading
cs: Načítání

en: Max
cs: Maximum

en: Max length
cs: Maximální délka

en: Min
cs: Minimum

en: Min length
cs: Minimální délka

en: Name
cs: Jméno

en: Next
cs: Další

en: No
cs: Ne

en: No Limit
cs: Bez omezení

en: No available items
cs: Žádné dostupné položky

en: No available metadata
cs: Žádná dostupná metadata

en: No data available.
cs: Data nejsou dostupná.

en: No enum match for: {$viewValue$}
cs: Žádná shoda pro: {$viewValue$}

en: No existing metadata
cs: Žádná existující metadata

en: No items to display.
cs: Žádné položky k zobrazení.

en: No roles
cs: Žádné role

en: None
cs: Žádný

en: Notice:
cs: Oznámení:

en: Passwords do not match.
cs: Hesla se neshodují.

en: Pattern mismatch
cs: Neshoda vzoru

en: Please Wait
cs: Čekejte prosím

en: Please confirm your selection.
cs: Potvrďte prosím váš výběr.

en: Prompt
cs: Výzva

en: Re-order items using drag and drop
cs: Pořadí položek změňte přetažením

en: Remaining
cs: Zbývá

en: Remove
cs: Odstranit

en: Required
cs: Vyžadováno

en: Roles
cs: Role

en: Search in current results
cs: Hledat v aktuálních výsledcích

en: Select an item from Available items below
cs: Vyberte položku ze seznamu níže

en: Select one
cs: Zvolte jeden

en: Server Name
cs: Název serveru

en: Shutdown
cs: Vypnout

en: Status
cs: Stav

en: Submit
cs: Odeslat

en: Success
cs: Úspěch

en: Success:
cs: Úspěch:

en: The action cannot be performed. The contents of this row have errors or are missing information.
cs: Činnost nelze provést. Řádek obsahuje chybu chybějící informace.

en: The data in this field is invalid
cs: Data v tomto poli jsou neplatná

en: There was a problem communicating with the server, please try again.
cs: Při komunikaci se serverem nastal problém, zkuste to znovu.

en: There was an error submitting the form. Please try again.
cs: Při odesílání formuláře nastal problém. Zkuste to prosím znovu.

en: Toggle Dropdown
cs: Přepnout rozbalovací seznam

en: Toggle navigation
cs: Přepnout navigaci

en: Too few properties defined, minimum {$schema.minProperties$}
cs: Zadáno příliš málo vlastností, minimum je {$schema.minProperties$}

en: Too many properties defined, maximum {$schema.maxProperties$}
cs: Zadáno příliš mnoho vlastností, maximum je {$schema.maxProperties$}

en: Unable to delete: %s.
cs: Nelze smazat: %s.

en: Unknown property (not in schema)
cs: Neznámá vlastnost (není ve schématu)

en: Unlimited
cs: Neomezeno

en: Uploading image
cs: Nahrávání obrazu

en: Warning
cs: Varování

en: Warning:
cs: Varování:

en: Working
cs: Zpracovávání

en: Yes
cs: Ano

en: You can specify resource metadata by moving items from the left column to the right column. In the left column there are metadata definitions from the Glance Metadata Catalog. Use the "Custom" option to add metadata with the key of your choice.
cs: Metadata zdroje můžete zadat přesunutím položek z levého sloupce do pravého. V levém sloupci jsou vypsány definice dat z katalogu popisných dat Glance. Použijte volbu "Vlastní" pro přidání klíče vašeho výběru.

en: description
cs: popis

en: pool default
cs: výchozí zásoby

en: selected "%s"
cs: "%s" vybráno

en: {$ message || 'No items to display.' $}
cs: {$ message || '.Žádné položky k zobrazení,' $}

en: {$schema.title$} is a required field
cs: {$schema.title$} je povinné pole

en: {$schema.title$} is formatted incorrectly
cs: {$schema.title$} není ve správném formátu

en: {$schema.title$} is too long ({$viewValue.length$} characters), maximum {$schema.maxLength$}
cs: {$schema.title$} je příliš dlouhé ({$viewValue.length$} znaků), maximum je {$schema.maxLength$}

en: {$schema.title$} is too short ({$viewValue.length$} characters), minimum {$schema.minLength$}
cs: {$schema.title$} je příliš krátké ({$viewValue.length$} znaků), minimum je {$schema.minLength$}

en: {$viewValue$} is equal to the exclusive maximum {$schema.maximum$}
cs: {$viewValue$} se rovná výhradnímu maximu {$schema.maximum$}

en: {$viewValue$} is equal to the exclusive minimum {$schema.minimum$}
cs: {$viewValue$} se rovná výhradnímu minimu {$schema.minimum$}

en: {$viewValue$} is greater than the allowed maximum of {$schema.maximum$}
cs: {$viewValue$} je větší než povolené maximum {$schema.maximum$}

en: {$viewValue$} is less than the allowed minimum of {$schema.minimum$}
cs: {$viewValue$} je menší než povolené minimum {$schema.minimum$}

en: {$viewValue$} is not a multiple of {$schema.multipleOf$}
cs: {$viewValue$} není násobkem {$schema.multipleOf$}

en: {$viewValue$} is not a valid number
cs: {$viewValue$} není platné číslo
