horizon VERSION - en to fr translation catalogue (101 entries)

en: %(action)s: %(objs)s
fr: %(action)s : %(objs)s

en: %(context_name)s:
fr: %(context_name)s :

en: %(name)s: %(error)s
fr: %(name)s : %(error)s

en: %(usedphrase)s %(used)s (No Limit)
fr: %(usedphrase)s %(used)s (Pas de limite)

en: %(usedphrase)s %(used)s of %(available)s
fr: %(usedphrase)s %(used)s sur %(available)s

en: %s EB
fr: %s Eo

en: %s GB
fr: %s Go

en: %s KB
fr: %s Ko

en: %s MB
fr: %s Mo

en: %s PB
fr: %s Po

en: %s TB
fr: %s To

en: %s YB
fr: %s Yo

en: %s ZB
fr: %s Zo

en: %s completed successfully.
fr: %s terminé avec succès.

en: %s did not complete.
fr: %s ne s'est pas terminé.

en: &laquo;&nbsp;Prev
fr: &laquo;&nbsp;Précédent

en: (No Limit)
fr: (Pas de limite)

en: A %(resource)s with the name "%(name)s" already exists.
fr: Un(e) %(resource)s avec le nom "%(name)s" existe déjà.

en: Active Instances:
fr: Instances actives :

en: Active RAM:
fr: RAM active :

en: Add a row
fr: Ajouter une ligne

en: All available
fr: Disponibles

en: Available
fr: Disponible

en: Back
fr: Retour

en: Cancel
fr: Annuler

en: Displaying %(content_items)s item | Displaying %(content_items)s items
fr[0]: Affichage de l'élément %(content_items)s
fr[1]: Affichage des éléments %(content_items)s

en: Displaying %(counter)s item | Displaying %(counter)s items
fr[0]: Affichage de %(counter)s item
fr[1]: Affichage de %(counter)s items

en: Displaying %(nav_items)s item | Displaying %(nav_items)s items
fr[0]: Affichage de l'élément %(nav_items)s
fr[1]: Affichage des éléments %(nav_items)s

note: Translators: test code, don't really have to translate
en: Down Item | Down Items
fr[0]: Descendre l'élément
fr[1]: Descendre les éléments

note: Translators: test code, don't really have to translate
en: Downed Item | Downed Items
fr[0]: Elément descendu
fr[1]: Eléments descendus

en: Error processing message json file '%(path)s': %(exception)s
fr: Erreur lors du traitement du fichier json '%(path)s': %(exception)s

en: Error:
fr: Erreur :

en: Fake
fr: Faux

en: Filter
fr: Filtrer

en: If you are not sure which authentication method to use, contact your administrator.
fr: Si vous n'êtes pas sûr de la méthode d'authentification à utiliser, veuillez contacter votre administrateur.

en: Incorrect format for IP address
fr: Format d'adresse IP incorrect

en: Infinity
fr: Infini

en: Info:
fr: Information :

en: Invalid MAC Address format
fr: Format d'adresse MAC invalide

en: Invalid metadata entry. Use comma-separated key=value pairs
fr: Métadonnées saisies invalides. Utiliser des paires clé=valeur séparées par des virgules

en: Invalid service catalog: %s
fr: Catalogue de services invalide: %s

en: Invalid subnet mask
fr: Masque de sous-réseau invalide

en: Invalid version for IP address
fr: Version d'adresse IP invalide

en: Keystone Providers:
fr: Fournisseurs Keystone :

en: Limit Summary
fr: Synthèse  des Quotas

en: Log in
fr: Se connecter

en: Login
fr: Connexion

en: Login as different user or go back to <a href="%(home_url)s">home page</a>
fr: Connectez-vous avec un autre nom d'utilisateur ou revenez à <a href="%(home_url)s">home page</a>

en: Members
fr: Membres

en: Message json file '%(path)s' is malformed. %(exception)s
fr: Le format du fichier de message json '%(path)s'  est incorrect. %(exception)s

en: More Actions
fr: Plus d'actions

en: Navigation Item
fr: Elément de navigation

en: Never
fr: Jamais

en: Next
fr: Suivant

en: Next&nbsp;&raquo;
fr: Suivant&nbsp;&raquo;

en: No items to display.
fr: Aucun élément à afficher.

en: No match returned for the id "%s".
fr: Aucun résultat retourné pour l'id "%s".

en: No members.
fr: Aucun membre.

en: None available.
fr: Aucun disponible.

en: Not a valid ICMP code
fr: Code ICMP invalide

en: Not a valid ICMP type
fr: Type ICMP non valide

en: Not a valid IP protocol number
fr: Numéro de protocole IP invalide

en: Not a valid port number
fr: Numéro de port invalide

en: One colon allowed in port range
fr: Un seul caractère deux-points autorisé dans une plage de ports

en: Other
fr: Autre

en: Password is not accepted
fr: Le mot de passe n'est pas accepté

en: Please confirm your selection.
fr: Merci de confirmer votre sélection.

en: Please log in to continue.
fr: Merci de vous connecter pour continuer.

en: Please select a row before taking that action.
fr: Merci de sélectionner une ligne avant de faire cette action.

en: Please specify a search criteria first.
fr: Veuillez préciser un critère de recherche.

en: Processing...
fr: Traitement en cours...

en: Save
fr: Enregistrer

en: Select a %s to browse.
fr: Sélectionner un(e) %s à parcourir.

en: Select a period of time to query its usage:
fr: Sélectionnez une période de temps pour connaitre son utilisation :

note: Translators: test code, don't really have to translate
en: Sell Puppy | Sell Puppies
fr[0]: Chiot à vendre
fr[1]: Chiots à vendre

en: Sign In
fr: Se connecter

note: Translators: test code, don't really have to translate
en: Sold Puppy | Sold Puppies
fr[0]: Chiot vendu
fr[1]: Chiots vendus

en: Submit
fr: Envoyer

en: Success:
fr: Succès :

en: Summary
fr: Résumé

en: The current user has insufficient permission to complete the requested task.
fr: L'utilisateur actuel n'a pas les permissions suffisantes pour réaliser la tâche.

en: The date should be in YYYY-MM-DD format.
fr: La date doit être au format AAAA-MM-JJ.

en: The string may only contain ASCII printable characters.
fr: La chaîne ne peut contenir que des caractères ASCII imprimables.

en: The value of %(resource)s is %(name)s inside the template. When launching a stack from this interface, the value must start with "http://" or "https://"
fr: La valeur de %(resource)s est %(name)s à l'intérieur du template. Quand vous lancez une stack depuis l'interface, la valeur doit commencer par "http://" ou "https://"

en: This Period's GB-Hours:
fr: Go-Heures de cette période :

en: This Period's RAM-Hours:
fr: RAM-Heures de cette période :

en: This Period's VCPU-Hours:
fr: VCPU-Heures de cette période :

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action ne peut pas être annulée.

en: Unable to %(action)s: %(objs)s
fr: Impossible de %(action)s : %(objs)s

en: Unauthorized. Please try logging in again.
fr: Accès non autorisé. Merci de vous reconnecter.

en: Unauthorized: %s
fr: %s : non autorisé

note: Translators: test code, don't really have to translate
en: Up Item | Up Items
fr[0]: Remonter l'élément
fr[1]: Remonter les éléments

note: Translators: test code, don't really have to translate
en: Upped Item | Upped Items
fr[0]: Elément remonté
fr[1]: Eléments remontés

en: Usage Summary
fr: Résumé de l'Utilisation

en: Warning:
fr: Avertissement :

en: You are not allowed to %(action)s: %(objs)s
fr: Vous n'êtes pas autorisé à %(action)s : %(objs)s

en: You are not authorized to access %s
fr: Vous n'êtes pas autorisé à accéder à %s

en: You are not authorized to access this page
fr: Vous n'êtes pas autorisé à accéder à cette page

en: You do not have permission to access the resource:
fr: Vous n'avez pas la permission d'accéder à la ressource :

en: You have selected: [[selection]].
fr: Vous avez sélectionné : [[selection]].

en: to
fr: à
