horizon VERSION - en to hi translation catalogue (65 entries)

en: %s KB
hi: %s केबी

en: %s completed successfully.
hi: %s सफलतापूर्वक पूर्ण.

en: %s did not complete.
hi: %s पूर्ण नहीं है

en: &laquo;&nbsp;Prev
hi: &laquo;&nbsp;पिछला

en: A %(resource)s with the name "%(name)s" already exists.
hi: एक %(resource)s , "%(name)s" से पहले से ही मौजूद है

en: Actions
hi: क्रियाएं

en: Active Instances:
hi: सक्रिय इंस्टेंसेस:

en: Active RAM:
hi: सक्रिय रैम

en: Add a row
hi: पंक्ति जोड़ें

en: All available
hi: सभी उपलब्ध

en: Available
hi: उपलब्ध

en: Back
hi: पीछे

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Displaying %(content_items)s item | Displaying %(content_items)s items
hi[0]:  %(content_items)s मद प्रदर्शित
hi[1]:  %(content_items)s मद प्रदर्शित

en: Displaying %(counter)s item | Displaying %(counter)s items
hi[0]:  %(counter)s मद प्रदर्शित
hi[1]:  %(counter)s मद प्रदर्शित

en: Displaying %(nav_items)s item | Displaying %(nav_items)s items
hi[0]: %(nav_items)s मद प्रदर्शित
hi[1]: %(nav_items)s मद प्रदर्शित

en: Error:
hi: त्रुटि:

en: Fake
hi: जाली

en: Filter
hi: छानना शुरू...

en: Horizon
hi: होरिजन

en: Incorrect format for IP address
hi: IP पता के लिए गलत प्रारूप

en: Info:
hi: सूचना:

en: Invalid subnet mask
hi: अवैध सबनेट मास्क

en: Invalid version for IP address
hi: IP पता के लिए अवैध प्रारूप संस्करण

en: Limit Summary
hi: सारांश सीमा

en: Login
hi: लॉगिन

en: Members
hi: सदस्य

en: More Actions
hi: अधिक क्रिया

en: Navigation Item
hi: नेविगेशन आइटम

en: Never
hi: कभी नहीं

en: Next
hi: अगला

en: Next&nbsp;&raquo;
hi: अगला&nbsp;&raquo;

en: No items to display.
hi: दिखाने के लिए कोई सामग्रियों नहीं.

en: No match returned for the id "%s".
hi: इस आइडी "%s" के लिए कोई मेल नहीं मिला.

en: No members.
hi: कोई सदस्य नहीं

en: None available.
hi: कोई उपलब्ध नहीं

en: Not a valid IP protocol number
hi: वैध IP प्रोटोकॉल संख्या नहीं है

en: Not a valid port number
hi: वैध पोर्ट संख्या नहीं है

en: One colon allowed in port range
hi: पोर्ट श्रेणी में एक कॉलन की अनुमति

en: Other
hi: अन्य

en: Password is not accepted
hi: पासवर्ड स्वीकार नहीं किया है

en: Please log in to continue.
hi: जारी रखने के लिए में लॉग इन करें.

en: Please select a row before taking that action.
hi: कृपया इस क्रिया को करने से पहले पंक्ति का चयन करें.

en: Processing...
hi: प्रोसेसिंग...

en: Save
hi: सहेजें

en: Select a %s to browse.
hi: एक% s को ब्राउज़ करने के लिए चयन करें.

en: Select a period of time to query its usage:
hi: इसके उपयोग की पूछताछ करने के लिए समय की अवधि का चयन करें:

note: Translators: test code, don't really have to translate
en: Sell Puppy | Sell Puppies
hi[0]: Puppy बेचें
hi[1]: Puppies बेचें

en: Sign In
hi: साइन इन

note: Translators: test code, don't really have to translate
en: Sold Puppy | Sold Puppies
hi[0]: बेचा हुआ Puppy
hi[1]: बेचा हुआ Puppy

en: Submit
hi: जमा करें

en: Success:
hi: सफलता:

en: Summary
hi: सारांश

en: This Period's GB-Hours:
hi: इस अवधि के गीगाबाइट-घंटे

en: This Period's RAM-Hours:
hi: इस अवधि के रैम-घंटे

en: This Period's VCPU-Hours:
hi: इस अवधि के VCPU-घंटे

en: This action cannot be undone.
hi: यह क्रिया पूर्ववत नहीं किया जा सकता।

en: Unable to %(action)s: %(objs)s
hi: %(action)s की अनुमति नहीं है.: %(objs)s

en: Unauthorized. Please try logging in again.
hi: अनधिकृत. फिर लॉग इन करने का प्रयास करें.

en: Unauthorized: %s
hi: अनधिकृत: %s

en: Usage Summary
hi: प्रयोग सार

en: Warning:
hi: चेतावनी:

en: You are not allowed to %(action)s: %(objs)s
hi: आपको %(action)s की अनुमति नहीं है.: %(objs)s

en: You are not authorized to access %s
hi: आप %sका उपयोग करने के लिए अधिकृत नहीं हैं

en: You do not have permission to access the resource:
hi: संसाधन पर पहुँच के लिए आपको अनुमति नहीं है:
