horizon VERSION - en to ja translation catalogue (93 entries)

en: %(usedphrase)s %(used)s (No Limit)
ja: %(used)s %(usedphrase)s (制限なし)

en: %(usedphrase)s %(used)s of %(available)s
ja: %(available)s 中 %(used)s %(usedphrase)s

en: %s completed successfully.
ja: %s が正常に完了しました。

en: %s did not complete.
ja: %s が完了しませんでした。

en: &laquo;&laquo;&nbsp;First
ja: &laquo;&laquo;&nbsp;最初へ

en: &laquo;&nbsp;Prev
ja: &laquo;&nbsp;前へ

en: &laquo;&nbsp;Prev&nbsp;
ja: &laquo;&nbsp;前へ&nbsp;

en: (No Limit)
ja: (制限なし)

en: A %(resource)s with the name "%(name)s" already exists.
ja: 名前が "%(name)s" の %(resource)s がすでに存在します。

en: Actions
ja: アクション

en: Active Instances:
ja: 稼働中のインスタンス:

en: Active RAM:
ja: 使用中のメモリー:

en: Add a row
ja: 行の追加

en: All available
ja: 利用可能な全項目

en: Available
ja: 利用可能

en: Back
ja: 戻る

en: Cancel
ja: 取り消し

en: Change
ja: 変更

en: Change Password
ja: パスワードの変更

en: Change password
ja: パスワードの変更

en: Displaying %(content_items)s item | Displaying %(content_items)s items
ja[0]: %(content_items)s件表示

en: Displaying %(counter)s item | Displaying %(counter)s items
ja[0]: %(counter)s件表示

en: Displaying %(nav_items)s item | Displaying %(nav_items)s items
ja[0]: %(nav_items)s件表示

en: Error processing message json file '%(path)s': %(exception)s
ja: メッセージの json ファイル '%(path)s' の処理でエラーが発生しました: %(exception)s

en: Error:
ja: エラー:

en: Filter
ja: フィルター

en: If you are not sure which authentication method to use, contact your administrator.
ja: 使用する認証メソッドが不明な場合は、管理者に問い合わせてください。

en: Incorrect format for IP address
ja: 不正な形式の IP アドレス

en: Infinity
ja: 無制限

en: Info:
ja: 情報:

en: Invalid MAC Address format
ja: 無効な MAC アドレスの形式

en: Invalid metadata entry. Use comma-separated key=value pairs
ja: メタデータのエントリーが無効です。コンマ区切りの key=value ペアを使用してください。

en: Invalid service catalog: %s
ja: 無効なサービスカタログ: %s

en: Invalid subnet mask
ja: 無効なサブネットマスク

en: Invalid version for IP address
ja: 無効な IP アドレスのバージョン

en: Keystone Providers:
ja: Keystone プロバイダー:

en: Last&nbsp;&raquo;&raquo;
ja: 最後へ&nbsp;&raquo;&raquo;

en: Limit Summary
ja: 利用可能リソース概要

en: Log in
ja: ログイン

en: Login
ja: ログイン

en: Login as different user or go back to <a href="%(home_url)s">home page</a>
ja: 別のユーザーとしてログインするか、<a href="%(home_url)s">ホームページ</a> に戻ってください。

en: Members
ja: メンバー

en: Message json file '%(path)s' is malformed. %(exception)s
ja: メッセージの json ファイル '%(path)s' の形式が正しくありません。%(exception)s

en: More Actions
ja: その他のアクション

en: Navigation Item
ja: ナビゲーション項目

en: Never
ja: なし

en: Next
ja: 次へ

en: Next&nbsp;&raquo;
ja: 次へ&nbsp;&raquo;

en: No items to display.
ja: 表示する項目がありません

en: No match returned for the id "%s".
ja: ID "%s" に一致するものがありません。

en: No members.
ja: メンバーがいません。

en: None available.
ja: 利用可能な項目がありません。

en: Not a valid ICMP code
ja: 有効な ICMP コードではありません。

en: Not a valid ICMP type
ja: 有効な ICMP 種別ではありません。

en: Not a valid IP protocol number
ja: 有効な IP プロトコル番号ではありません

en: Not a valid port number
ja: 有効なポート番号ではありません

en: One colon allowed in port range
ja: ポート範囲で使用できるコロンは 1 つだけです。

en: Other
ja: その他

en: Password is not accepted
ja: パスワードを受け付けられません

en: Please confirm your selection.
ja: 選択内容を確認してください。

en: Please log in to continue.
ja: 続行するには、ログインしてください。

en: Please select a row before taking that action.
ja: このアクションを実行する前に、対象を選択してください。

en: Please specify a search criteria first.
ja: まず最初に、検索条件を指定してください。

en: Processing...
ja: 処理中...

en: Save
ja: 保存

en: Select a %s to browse.
ja: 表示する %s を選択してください。

en: Select a period of time to query its usage:
ja: 使用状況を照会する期間を選択してください:

note: Translators: test code, don't really have to translate
en: Sell Puppy | Sell Puppies
ja[0]: 子犬を売る

en: Sign In
ja: ログイン

note: Translators: test code, don't really have to translate
en: Sold Puppy | Sold Puppies
ja[0]: 子犬を売りました

en: Submit
ja: 送信

en: Success:
ja: 成功:

en: Summary
ja: 概要

en: TOTP authentification
ja: TOTP 認証

en: The current user has insufficient permission to complete the requested task.
ja: 現在のユーザーは、要求されたタスクを完了するには権限が不十分です。

en: The date should be in YYYY-MM-DD format.
ja: 日付は YYYY-MM-DD 形式にする必要があります。

en: The string may only contain ASCII printable characters.
ja: 文字列に含めることができるのは ASCII 印字可能文字のみです。

en: The value of %(resource)s is %(name)s inside the template. When launching a stack from this interface, the value must start with "http://" or "https://"
ja: このテンプレート内での %(resource)s の値は %(name)s です。このインターフェースからスタックを起動するには  "http://" または "https://" で開始する値を指定する必要があります。

en: This Period's GB-Hours:
ja: 指定期間中の GB 時間:

en: This Period's RAM-Hours:
ja: 指定期間中のメモリー時間

en: This Period's VCPU-Hours:
ja: 指定期間中の仮想 CPU 時間:

en: This action cannot be undone.
ja: この操作は取り消せません。

en: Unable to %(action)s: %(objs)s
ja: %(action)s を実行できません: %(objs)s

en: Unauthorized. Please try logging in again.
ja: 認証されていません。もう一度ログインしてください。

en: Unauthorized: %s
ja: 認証されていません: %s

en: Usage Summary
ja: 使用状況の概要

en: Warning:
ja: 警告:

en: You are not allowed to %(action)s: %(objs)s
ja: %(action)s は許可されていません:  %(objs)s

en: You are not authorized to access %s
ja: %s へのアクセスが許可されていません。

en: You are not authorized to access this page
ja: このページへのアクセスが許可されていません。

en: You do not have permission to access the resource:
ja: リソースにアクセスする権限がありません:

en: You have selected: [[selection]].
ja: [[selection]] を選択しました。

en: to
ja: から
