horizon VERSION - en to ja translation catalogue (134 entries)

en: %s bytes
ja: %s バイト

en: (Modified)
ja: (変更済み)

en: Active
ja: 稼働中

en: Add
ja: 追加

en: Added
ja: 追加済み

en: Additional items not allowed
ja: 追加の要素は許可されていません

en: Additional properties not allowed
ja: 追加のプロパティーは許可されていません

en: Allocated
ja: 割り当て済み

en: An error occurred while updating.
ja: 更新中にエラーが発生しました。

en: An error occurred. Please try again later.
ja: エラーが発生しました。後からもう一度お試しください。

en: Array is too long ({$value.length$} items), maximum {$schema.maxItems$}
ja: 配列が長すぎます (要素数 {$value.length$} )。最小は {$schema.maxItems$} です

en: Array is too short ({$value.length$} items), minimum {$schema.minItems$}
ja: 配列が短すぎます (要素数 {$value.length$} )。最小は {$schema.minItems$} です

en: Array items must be unique
ja: 配列の要素は一意でなければいけません

en: Available
ja: 利用可能

en: Available Metadata
ja: 利用可能なメタデータ

en: Back
ja: 戻る

en: Cancel
ja: 取り消し

en: Circular $refs
ja: 循環参照 $refs

en: Click each item to get its description here.
ja: 説明を表示するには、それぞれのアイテムをクリックしてください。

en: Click here for filters or full text search.
ja: フィルターの指定またはフルテキスト検索を行うには、ここをクリックしてください。

en: Click here to expand the row and view the errors.
ja: 行を展開してエラーを表示するには、ここをクリックしてください。

en: Click to see more details
ja: クリックすると詳しい情報が表示されます。

en: Click to show or hide
ja: クリックして表示/非表示を切り替えてください。

en: Close
ja: 閉じる

en: Confirm %s
ja: %sの確認

en: Confirm Delete Foobars
ja: Foobar の削除の確認

note: Strings between {$ and $} should be left untranslated.
en: Content size: {$ (textBytes || 0) | bytes $} of {$ ::maxBytes | bytes $}
ja: コンテンツのサイズ: {$ ::maxBytes | bytes $} 中 {$ (textBytes || 0) | bytes $}

en: Current Usage
ja: 現在使用中

en: Custom
ja: カスタム

en: Danger
ja: 危険

en: Danger:
ja: 危険:

en: Data does not match any schemas from 'anyOf'
ja: データは、'anyOf' で指定されたスキーマのいずれとも一致しません。

en: Data does not match any schemas from 'oneOf'
ja: データは、'oneOf' で指定されたスキーマのいずれとも一致しません。

en: Data is valid against more than one schema from 'oneOf'
ja: データは、'oneOf' で指定された複数のスキーマに対して有効です。

en: Data matches schema from 'not'
ja: データは、'not' で指定されたスキーマに一致します。

en: Decimal required
ja: 十進数を指定する必要があります。

en: Delete
ja: 削除

en: Deleted : %s.
ja: %s を削除しました

en: Dependency failed - key must exist
ja: 依存関係でエラーが発生しました。キーが存在している必要があります

en: Detail Information
ja: 詳細情報

en: Displaying %(count)s of %(total)s items
ja: %(total)s 件中 %(count)s 件表示

en: Displaying %s item | Displaying %s items
ja[0]: %s 件表示

en: Duplicate keys are not allowed
ja: 重複するキーは使用できません

en: Error
ja: エラー

en: Error:
ja: エラー:

en: Example
ja: 例

en: Existing Metadata
ja: 選択済みのメタデータ

en: Expand to see allocated items
ja: 割り当て済みのアイテムを表示するには展開してください。

en: Expand to see available items
ja: 利用可能なアイテムを表示するには展開してください。

en: Failed to populate extensible header.
ja: 拡張ヘッダーの展開に失敗しました。

en: Filter
ja: フィルター

en: Finish
ja: 完了

en: Flavor
ja: フレーバー

en: Forbidden. Insufficient permissions of the requested operation
ja: 権限がありません。要求された操作を行うには権限が不十分です。

en: Format validation failed
ja: フォーマットの検証に失敗しました

en: Full Text Search
ja: フルテキスト検索

en: Info
ja: 情報

en: Integer required
ja: 整数を指定する必要があります。

en: Invalid type, expected {$schema.type$}
ja: 無効な種別です。期待値: {$schema.type$}

en: Keyword failed: '{$title$}'
ja: キーワードでエラーが発生しました: '{$title$}'

en: Load {$ ::title $} from a file
ja: ファイルからの{$ ::title $}の読み込み

en: Loading
ja: 読み込み中

en: Max
ja: 最大値

en: Max length
ja: 最大長

en: Min
ja: 最小値

en: Min length
ja: 最小長

en: Name
ja: 名前

en: Next
ja: 次へ

en: No
ja: いいえ

en: No Limit
ja: 制限なし

en: No available items
ja: 利用できるアイテムがありません。

en: No available metadata
ja: 利用可能なメタデータはありません

en: No data available.
ja: データがありません。

en: No enum match for: {$viewValue$}
ja: {$viewValue$} に一致する enum がありません

en: No existing metadata
ja: 選択済みのメタデータはありません

en: No items to display.
ja: 表示する項目がありません

en: No roles
ja: ロールがありません

en: None
ja: なし

en: Notice:
ja: 注意:

en: Passwords do not match.
ja: パスワードが一致しません。

en: Pattern mismatch
ja: パターンが一致しません。

en: Please Wait
ja: お待ちください

en: Please confirm your selection.
ja: 選択内容を確認してください。

en: Prev
ja: 前へ

en: Prompt
ja: プロンプト

en: Re-order items using drag and drop
ja: 順番を並べ替えるには、アイテムをドラッグ＆ドロップしてください。

en: Remaining
ja: 残り

en: Remove
ja: 削除

en: Required
ja: 必須

en: Roles
ja: ロール

en: Search in current results
ja: 現在の結果内の検索

en: Select an item from Available items below
ja: 以下の利用可能なアイテムから 1 つ選択してください。

en: Select one
ja: 1 つ選択してください。

en: Server Name
ja: サーバー名

en: Shutdown
ja: シャットダウン

en: Status
ja: ステータス

en: Submit
ja: 送信

en: Success
ja: 成功

en: Success:
ja: 成功:

en: Text
ja: テキスト

en: The action cannot be performed. The contents of this row have errors or are missing information.
ja: 操作を実行できません。この行の内容にエラーがあるか、情報が見つかりません。

en: The content is larger than the maximum byte size
ja: コンテンツが最大サイズを超えています。

en: The data in this field is invalid
ja: このフィールドのデータは無効です。

en: There was a problem communicating with the server, please try again.
ja: サーバーとの通信中に問題がありました。再度お試しください。

en: There was an error submitting the form. Please try again.
ja: フォームの送信中にエラーが発生しました。再度お試しください。

en: Toggle Dropdown
ja: ドロップダウンの切り替え

en: Toggle navigation
ja: ナビゲーションの切り替え

en: Too few properties defined, minimum {$schema.minProperties$}
ja: 定義されているプロパティーが少なすぎます。最小は {$schema.minProperties$} です

en: Too many properties defined, maximum {$schema.maxProperties$}
ja: 定義されているプロパティーが多すぎます。最大は {$schema.maxProperties$} です

en: Unable to delete: %s.
ja: 削除できません: %s

en: Unauthorized. Redirecting to login
ja: 認証されていません。ログインにリダイレクトします。

en: Unknown property (not in schema)
ja: 不明なプロパティー (スキーマにありません)

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Uploading image
ja: イメージアップロード中

en: Warning
ja: 警告

en: Warning:
ja: 警告:

en: Working
ja: 反映中

en: Yes
ja: はい

en: You can specify resource metadata by moving items from the left column to the right column. In the left column there are metadata definitions from the Glance Metadata Catalog. Use the "Custom" option to add metadata with the key of your choice.
ja: 左の列から右の列にアイテムを移動して、リソースのメタデータを指定できます。左の列には、Glance のメタデータカタログに登録されているメタデータの定義が表示されています。キーを自分で指定してメタデータを追加するには、「カスタム」 オプションを使用してください。

en: description
ja: 説明

en: pool default
ja: プールのデフォルト値

en: selected "%s"
ja: "%s" を選択しました。

en: {$ 'Please provide a search criteria first.' $}
ja: {$ 'まず最初に、検索条件を指定してください。' $}

en: {$ message || 'No items to display.' $}
ja: {$ message || '表示する項目がありません' $}

en: {$schema.title$} is a required field
ja: {$schema.title$} は必須フィールドです

en: {$schema.title$} is formatted incorrectly
ja: {$schema.title$} が不正なフォーマットです

en: {$schema.title$} is too long ({$viewValue.length$} characters), maximum {$schema.maxLength$}
ja: {$schema.title$} は長すぎます ({$viewValue.length$} 文字)。上限は {$schema.maxLength$} です

en: {$schema.title$} is too short ({$viewValue.length$} characters), minimum {$schema.minLength$}
ja: {$schema.title$} は短すぎます ({$viewValue.length$} 文字)。下限は {$schema.minLength$} です

en: {$viewValue$} is equal to the exclusive maximum {$schema.maximum$}
ja: {$viewValue$} は、範囲に含まれない最大値 {$schema.maximum$} と等しい値です。

en: {$viewValue$} is equal to the exclusive minimum {$schema.minimum$}
ja: {$viewValue$} は、範囲に含まれない最小値 {$schema.minimum$} と等しい値です。

en: {$viewValue$} is greater than the allowed maximum of {$schema.maximum$}
ja: {$viewValue$} は、許可されている最大値 {$schema.maximum$} よりも大きいです

en: {$viewValue$} is less than the allowed minimum of {$schema.minimum$}
ja: {$viewValue$} は、許可されている最小値 {$schema.minimum$} よりも小さいです

en: {$viewValue$} is not a multiple of {$schema.multipleOf$}
ja: {$viewValue$} は {$schema.multipleOf$} の倍数ではありません

en: {$viewValue$} is not a valid number
ja: {$viewValue$} は有効な数値ではありません
