horizon VERSION - en to tr_TR translation catalogue (89 entries)

en: %s completed successfully.
tr_TR: %s başarıyla tamamlandı.

en: %s did not complete.
tr_TR: %s tamamlanamadı.

en: &laquo;&nbsp;Prev
tr_TR: &laquo;&nbsp;Geri

en: (No Limit)
tr_TR: (Limitsiz)

en: A %(resource)s with the name "%(name)s" already exists.
tr_TR: "%(name)s" isimli bir %(resource)s zaten var.

en: Actions
tr_TR: İşlemler

en: Active Instances:
tr_TR: Aktif Sanal Makineler:

en: Active RAM:
tr_TR: Aktif RAM:

en: Add a row
tr_TR: Yeni bir satır ekle

en: All available
tr_TR: Hepsi uygun

en: Available
tr_TR: Uygun

en: Back
tr_TR: Geri

note: Translators: test code, don't really have to translate
en: Batch Item | Batch Items
tr_TR[0]: Toplu Öğe
tr_TR[1]: Toplu Öğeler

note: Translators: test code, don't really have to translate
en: Batched Item | Batched Items
tr_TR[0]: İzlenen Öğe
tr_TR[1]: İzlenen Öğeler

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Displaying %(content_items)s item | Displaying %(content_items)s items
tr_TR[0]: %(content_items)s öge görüntüleniyor
tr_TR[1]: %(content_items)s öge görüntüleniyor

en: Displaying %(counter)s item | Displaying %(counter)s items
tr_TR[0]: %(counter)s öge görüntüleniyor
tr_TR[1]: %(counter)s öge görüntüleniyor

en: Displaying %(nav_items)s item | Displaying %(nav_items)s items
tr_TR[0]: %(nav_items)s öge görüntüleniyor
tr_TR[1]: %(nav_items)s öge görüntüleniyor

note: Translators: test code, don't really have to translate
en: Down Item | Down Items
tr_TR[0]: Öğeyi Duraklat
tr_TR[1]: Öğeleri Duraklat

note: Translators: test code, don't really have to translate
en: Downed Item | Downed Items
tr_TR[0]: Duraklatılan Öğe
tr_TR[1]: Duraklatılan Öğeler

en: Error processing message json file '%(path)s': %(exception)s
tr_TR: Json mesaj dosyası işlenirken hata oluştu. '%(path)s': %(exception)s

en: Error:
tr_TR: Hata:

en: Fake
tr_TR: Sahte

en: Filter
tr_TR: Filtre

en: If you are not sure which authentication method to use, contact your administrator.
tr_TR: Hangi Kimlik Doğrulama türünü kullanacağınız konusunda emin değilseniz, sistem yöneticiniz ile iletişime geçiniz.

en: Incorrect format for IP address
tr_TR: Hatalı IP adres formatı

en: Infinity
tr_TR: Sonsuz

en: Info:
tr_TR: Bilgi:

en: Invalid MAC Address format
tr_TR: Geçersiz MAC Adres biçimi

en: Invalid metadata entry. Use comma-separated key=value pairs
tr_TR: Geçersiz metadata girdisi. Virgülle ayrılmış anahtar=değer çiftleri kullanın

en: Invalid subnet mask
tr_TR: Geçersiz subnet maskesi

en: Invalid version for IP address
tr_TR: Geçersiz IP adres versiyonu

en: Keystone Providers:
tr_TR: Keystone Sağlayıcıları

en: Limit Summary
tr_TR: Kota Özeti

en: Log in
tr_TR: Giriş

en: Login
tr_TR: Giriş

en: Login as different user or go back to <a href="%(home_url)s">home page</a>
tr_TR: Lütfen başka bir kullanıcı ile giriş yapın veya <a href="%(home_url)s">Ana Sayfaya</a> geri dönün.

en: Members
tr_TR: Üyeler

en: Message json file '%(path)s' is malformed. %(exception)s
tr_TR: Json mesaj dosyası '%(path)s' hatalı. %(exception)s

en: More Actions
tr_TR: Diğer İşlemler

en: Navigation Item
tr_TR: Gezinme öğesi

en: Never
tr_TR: Asla

en: Next
tr_TR: İleri

en: Next&nbsp;&raquo;
tr_TR: İleri&nbsp;&raquo;

en: No items to display.
tr_TR: Görüntülenecek öğe yok.

en: No match returned for the id "%s".
tr_TR: "%s" ID'si için eşleşme bulunamadı.

en: No members.
tr_TR: Üye yok.

en: None available.
tr_TR: Hiçbiri uygun değil.

en: Not a valid ICMP code
tr_TR: Geçerli bir ICMP kodu değil

en: Not a valid ICMP type
tr_TR: Geçerli bir ICMP türü değil

en: Not a valid IP protocol number
tr_TR: Geçersiz IP Protokol numarası

en: Not a valid port number
tr_TR: Geçersiz port numarası

en: One colon allowed in port range
tr_TR: Port aralığında tek bir kolon girilebilir

en: Other
tr_TR: Diğer

en: Password is not accepted
tr_TR: Parola kabul edilmedi

en: Please confirm your selection.
tr_TR: Lütfen seçiminizi onaylayınız.

en: Please log in to continue.
tr_TR: Devam etmek için lütfen oturum açınız.

en: Please select a row before taking that action.
tr_TR: Bir işlem yapmadan önce lütfen bir satır seçin.

en: Please specify a search criteria first.
tr_TR: Lütfen önce arama kriteri belirtiniz

en: Processing...
tr_TR: İşleniyor...

en: Save
tr_TR: Kaydet

en: Select a %s to browse.
tr_TR: Göz atmak için bir %s seçin.

en: Select a period of time to query its usage:
tr_TR: Kullanım bilgilerini listelemek için zaman aralığı seçin.

note: Translators: test code, don't really have to translate
en: Sell Puppy | Sell Puppies
tr_TR[0]: Köpek Yavrusu Sat
tr_TR[1]: Köpek Yavrularını Sat

en: Sign In
tr_TR: Oturum Aç

note: Translators: test code, don't really have to translate
en: Sold Puppy | Sold Puppies
tr_TR[0]: Satılan Yavru
tr_TR[1]: Satılan Yavrular

en: Submit
tr_TR: Gönder

en: Success:
tr_TR: Başarılı:

en: Summary
tr_TR: Özet

en: The current user has insufficient permission to complete the requested task.
tr_TR: Geçerli kullanıcı talep edilen işlemi tamamlamak için yeterli izine sahip değil.

en: The date should be in YYYY-MM-DD format.
tr_TR: Tarih YYYY-AA-GG formatında olmalı.

en: The string may only contain ASCII printable characters.
tr_TR: Metin sadece yazdırılabilir ASCII karakterleri içerebilir.

en: The value of %(resource)s is %(name)s inside the template. When launching a stack from this interface, the value must start with "http://" or "https://"
tr_TR: Bu arabirim üzerinde yeni bir küme başlatırken, template içerisindeki %(name)s isimli %(resource)s "http://" veya "https://" ile başlamalıdır.

en: This Period's GB-Hours:
tr_TR: Bu periyodda kullanılan GB-Saat

en: This Period's RAM-Hours:
tr_TR: Bu periyodda kullanılan RAM-Saat

en: This Period's VCPU-Hours:
tr_TR: Bu periyodda kullanılan VCPU-Saat

en: This action cannot be undone.
tr_TR: Bu işlem geri alınamaz.

en: Unable to %(action)s: %(objs)s
tr_TR: %(action)s: %(objs)s işlemi yapılamıyor.

en: Unauthorized. Please try logging in again.
tr_TR: Yetkisiz Giriş. Lütfen tekrar oturum açınız.

en: Unauthorized: %s
tr_TR: Yetkisiz: %s

note: Translators: test code, don't really have to translate
en: Up Item | Up Items
tr_TR[0]: Öğeyi Başlat
tr_TR[1]: Öğeleri Başlat

note: Translators: test code, don't really have to translate
en: Upped Item | Upped Items
tr_TR[0]: Başlatılan Öğe
tr_TR[1]: Başlatılan Öğeler

en: Usage Summary
tr_TR: Kullanım Özeti

en: Warning:
tr_TR: Uyarı:

en: You are not allowed to %(action)s: %(objs)s
tr_TR: Bu işlem için izniniz yok %(action)s: %(objs)s

en: You are not authorized to access %s
tr_TR: %s e erişim yetkiniz bulunmuyor

en: You do not have permission to access the resource:
tr_TR: Kaynağa erişim için yetkiniz bulunmuyor:

en: You have selected: [[selection]].
tr_TR: Seçiminiz: [[selection]].

en: to
tr_TR: -
