horizon VERSION - en to tr_TR translation catalogue (128 entries)

en: %s bytes
tr_TR: %s byte

en: (Modified)
tr_TR: (Düzenlendi)

en: Active
tr_TR: Etkin

en: Add
tr_TR: Ekle

en: Added
tr_TR: Eklendi

en: Additional items not allowed
tr_TR: Ek öğelere izin verilmiyor

en: Additional properties not allowed
tr_TR: Ek özelliklere izin verilmiyor

en: Allocated
tr_TR: Ayrılmış

en: An error occurred while updating.
tr_TR: Güncelleme sırasında bir hata oluştu.

en: An error occurred. Please try again later.
tr_TR: Bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

en: Array is too long ({$value.length$} items), maximum {$schema.maxItems$}
tr_TR: Dizi çok uzun ({$value.length$} öğe), maksimum {$schema.maxItems$}

en: Array is too short ({$value.length$} items), minimum {$schema.minItems$}
tr_TR: Dizi çok kısa ({$value.length$} öğe), minimum {$schema.minItems$}

en: Array items must be unique
tr_TR: Dizi öğeleri eşsiz olmalıdır

en: Available
tr_TR: Uygun

en: Available Metadata
tr_TR: Geçerli metaveri

en: Back
tr_TR: Geri

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Circular $refs
tr_TR: Döngüsel $refs

en: Click each item to get its description here.
tr_TR: Ayrıntıları görmek için öğeleri seçin.

en: Click here to expand the row and view the errors.
tr_TR: Satırı genişletmek ve hataları görüntülemek için burayı tıklayın.

en: Click to see more details
tr_TR: Daha fazla detay için tıklayın

en: Click to show or hide
tr_TR: Göstermek ve gizlemek için tıklayın

en: Close
tr_TR: Kapat

en: Confirm %s
tr_TR: %s Onayla

en: Confirm Delete Foobars
tr_TR: Foobar Silmeyi Onayla

en: Current Usage
tr_TR: Mevcut Kullanım

en: Custom
tr_TR: Özel

en: Danger
tr_TR: Tehlike

en: Danger:
tr_TR: Tehlike:

en: Data does not match any schemas from 'anyOf'
tr_TR: Veri herhangi bir şema 'anyOf' için eşleşmiyor

en: Data does not match any schemas from 'oneOf'
tr_TR: Veri herhangi bir şema 'oneOf' için eşleşmiyor

en: Data is valid against more than one schema from 'oneOf'
tr_TR: Veri 'oneOf' için birden çok şema ile eşleşti

en: Data matches schema from 'not'
tr_TR: Veri şema ile 'not' için eşleşti

en: Decimal required
tr_TR: Ondalıklı sayı gerekli

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Deleted : %s.
tr_TR: Silindi : %s.

en: Dependency failed - key must exist
tr_TR: Bağımlılık hatası - anahtar bulunmalıdır

en: Detail Information
tr_TR: Detaylı Bilgi

en: Displaying %(count)s of %(total)s items
tr_TR: Toplam %(total)s öğenin %(count)s tanesi gösteriliyor

en: Displaying %s item | Displaying %s items
tr_TR[0]: %s adet gösteriliyor
tr_TR[1]: %s adet gösteriliyor

en: Duplicate keys are not allowed
tr_TR: Tekrarlanan anahtarlara izin verilmiyor

en: Error
tr_TR: Hata

en: Error:
tr_TR: Hata:

en: Example
tr_TR: Örnek

en: Existing Metadata
tr_TR: Mevcut metaveri

en: Expand to see allocated items
tr_TR: Ayrılmış öğeleri görmek için genişlet

en: Expand to see available items
tr_TR: Uygun öğeleri görmek için genişlet

en: Filter
tr_TR: Filtre

en: Finish
tr_TR: Bitti

en: Flavor
tr_TR: Şablon

en: Format validation failed
tr_TR: Biçim doğrulama başarısız

en: Full Text Search
tr_TR: Tam Metin Araması

en: Info
tr_TR: Bilgi

en: Integer required
tr_TR: Tamsayı gerekli

en: Invalid type, expected {$schema.type$}
tr_TR: Geçersiz tür, beklenen {$schema.type$}

en: Keyword failed: '{$title$}'
tr_TR: Anahtar sözcük başarısız: '{$title$}'

en: Loading
tr_TR: Yükleniyor

en: Max
tr_TR: Maksimum

en: Max length
tr_TR: Maksimum Uzunluk

en: Min
tr_TR: Minimum

en: Min length
tr_TR: Minimum Uzunluk

en: Name
tr_TR: Ad

en: Next
tr_TR: İleri

en: No
tr_TR: Hayır

en: No Limit
tr_TR: Sınırsız

en: No available items
tr_TR: Uygun öğe yok

en: No available metadata
tr_TR: Uygun metaveri mevcut değil

en: No data available.
tr_TR: Veri yok.

en: No enum match for: {$viewValue$}
tr_TR: Numara eşleşmedi: {$viewValue$}

en: No existing metadata
tr_TR: Metaveri mevcut değil

en: No items to display.
tr_TR: Görüntülenecek öğe yok.

en: No roles
tr_TR: Rol yok

en: None
tr_TR: Yok

en: Notice:
tr_TR: Dikkat:

en: Passwords do not match.
tr_TR: Parolalar uyuşmuyor.

en: Pattern mismatch
tr_TR: Model Uyumsuzluğu

en: Please Wait
tr_TR: Lütfen Bekleyiniz

en: Please confirm your selection.
tr_TR: Lütfen seçiminizi onaylayın

en: Prompt
tr_TR: İleti

en: Re-order items using drag and drop
tr_TR: Sürükle ve bırak kullanarak ögeleri yeniden sırala

en: Remaining
tr_TR: Kalan

en: Remove
tr_TR: Sil

en: Required
tr_TR: Zorunlu

en: Roles
tr_TR: Roller

en: Search in current results
tr_TR: Şu andaki sonuçlar içinde Ara

en: Select an item from Available items below
tr_TR: Aşağıdaki kullanılabilir öğelerden birini seçin

en: Select one
tr_TR: Birini seçin

en: Server Name
tr_TR: Sunucu Adı

en: Shutdown
tr_TR: Kapat

en: Status
tr_TR: Durum

en: Submit
tr_TR: Gönder

en: Success
tr_TR: Başarılı

en: Success:
tr_TR: Başarılı:

en: Text
tr_TR: Metin

en: The action cannot be performed. The contents of this row have errors or are missing information.
tr_TR: Bu işlem yapılamaz. Bu satırın içeriğinde hatalar var veya eksik bilgi içeriyor.

en: The data in this field is invalid
tr_TR: Bu alandaki veri geçersiz

en: There was a problem communicating with the server, please try again.
tr_TR: Sunucu ile iletişimde bir sorun var, lütfen tekrar deneyiniz.

en: There was an error submitting the form. Please try again.
tr_TR: Formu gönderirken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

en: Toggle Dropdown
tr_TR: Açılır Menüyü Tıklayın

en: Toggle navigation
tr_TR: Gezintiyi değiştir

en: Too few properties defined, minimum {$schema.minProperties$}
tr_TR: Çok az özellik tanımlandı, minimum {$schema.minProperties$}

en: Too many properties defined, maximum {$schema.maxProperties$}
tr_TR: Çok fazla özellik tanımlandı, maksimum {$schema.maxProperties$}

en: Unable to delete: %s.
tr_TR: %s silinemedi.

en: Unknown property (not in schema)
tr_TR: Bilinmeyen özellik (şema içerisinde yok)

en: Unlimited
tr_TR: Sınırsız

en: Uploading image
tr_TR: Resim yükleniyor

en: Warning
tr_TR: Uyarı

en: Warning:
tr_TR: Uyarı:

en: Working
tr_TR: Çalışıyor

en: Yes
tr_TR: Evet

en: You can specify resource metadata by moving items from the left column to the right column. In the left column there are metadata definitions from the Glance Metadata Catalog. Use the "Custom" option to add metadata with the key of your choice.
tr_TR: Kaynak üstveriyi sol sütundaki ögeleri sağ sütuna taşıyarak belirtebilirsiniz.Sol sütunda Glance Üstveri kataloğu'ndaki üstveri tanımları mevcuttur. Özel bir üstveri eklemek için "Diğer" seçeneğini kullanınız.

en: description
tr_TR: açıklama

en: m1.small
tr_TR: m1.küçük

en: m1.tiny
tr_TR: m1.mini

en: pool default
tr_TR: Ön tanımlı havuz

en: selected "%s"
tr_TR: seçildi "%s"

en: {$ 'Please provide a search criteria first.' $}
tr_TR: {$ 'Lütfen önce bir arama kriteri sağlayın.' $}

en: {$ message || 'No items to display.' $}
tr_TR: {$ message || 'Gösterilecek öğe yok.' $}

en: {$schema.title$} is a required field
tr_TR: {$schema.title$} zorunlu bir alan

en: {$schema.title$} is formatted incorrectly
tr_TR: {$schema.title$} yanlış biçimlendirildi

en: {$schema.title$} is too long ({$viewValue.length$} characters), maximum {$schema.maxLength$}
tr_TR: {$schema.title$} çok uzun ({$viewValue.length$} karakter), maksimum {$schema.maxLength$}

en: {$schema.title$} is too short ({$viewValue.length$} characters), minimum {$schema.minLength$}
tr_TR: {$schema.title$} çok kısa ({$viewValue.length$} karakter), minimum {$schema.minLength$}

en: {$viewValue$} is equal to the exclusive maximum {$schema.maximum$}
tr_TR: {$viewValue$} özel maksimuma eşit {$schema.maximum$}

en: {$viewValue$} is equal to the exclusive minimum {$schema.minimum$}
tr_TR: {$viewValue$} özel minimuma eşit {$schema.minimum$}

en: {$viewValue$} is greater than the allowed maximum of {$schema.maximum$}
tr_TR: {$viewValue$} izin verilen minimum değer {$schema.maximum$} den daha büyük.

en: {$viewValue$} is less than the allowed minimum of {$schema.minimum$}
tr_TR: {$viewValue$} izin verilen minimum değer {$schema.minimum$} den daha küçük.

en: {$viewValue$} is not a multiple of {$schema.multipleOf$}
tr_TR: Girilen değer {$viewValue$} {$schema.multipleOf$} ın katı değil

en: {$viewValue$} is not a valid number
tr_TR: {$viewValue$} geçerli bir numara değil
