horizon VERSION - en to fr translation catalogue (2199 entries)

en: 
          %(used)s of %(quota)s GiB Used
fr: 
    %(used)s sur %(quota)s GiB utilisés

en: 
          %(used)s of %(quota)s Used
fr: 
    %(used)s sur %(quota)s utilisés.

en: 
      If no container name is provided, a default container named volumebackups
      will be provisioned for you.
      Backups will be the same size as the volume they originate from.
fr: 
    Si aucun nom de conteneur n'est précisé, un conteneur par défaut nommé volumebackups sera créé pour vous.
    La taille d'un backup est identique à celle du volume dont il est issu.

en: 
      Volume Backups are stored using one of cinder-backup drivers
      (object storage service, Ceph, NFS, etc ...).
      You must have one of these services activated in order to create a backup.
fr: 
      Les backups de volume sont stockés en utilisant un des drivers de cinder-backup
      (service stockage objet, Ceph, NFS, etc ...).
      Un de ces services doit être activé afin de créer un backup.

en:  - End
fr: - Fin

en:  : Next hop
fr: : prochain saut

en:  A protocol entry contains information that dictates which mapping rules to use for a given incoming request. An Identity Provider may have multiple supported protocols.
fr: Une entrée de protocole contient des informations qui établissent les règles de mappage à utiliser pour une demande entrante donnée. Un fournisseur d'identité peut avoir plusieurs protocoles pris en charge.

en: "Manage" an existing volume from a Cinder host. This will make the volume visible within OpenStack. <br> <br> This is equivalent to the <tt>cinder manage</tt> command.
fr: "Gérer" un volume existant à partir d'un hôte Cinder. Cette opération rend le volume visible dans OpenStack. <br> <br> Equivalent de la commande <tt>cinder manage</tt>.

en: "None" indicates that no QoS Spec is currently associated. Conversely, setting the QoS Spec to "None" will remove the current association.
fr: "None" indique qu'aucune Spec QoS n'est actuellement associée. Inversement, en définissant la Spec QoS à « none », l'association en cours sera supprimée.

en: %(dev)s on %(instance)s
fr: %(dev)s sur %(instance)s

en: %(field_name)s: Invalid IP address (value=%(ip)s)
fr: %(field_name)s : adresse IP invalide (value=%(ip)s)

en: %(field_name)s: Invalid IP address (value=%(network)s)
fr: %(field_name)s : adresse IP invalide (value=%(network)s)

note: Translators:  UTC offset and timezone label
en: %(offset)s: %(label)s
fr: %(offset)s : %(label)s

en: %(type)s (%(backend)s backend)
fr: %(type)s (backend %(backend)s)

en: %(used)s %(key)s used
fr: %(used)s %(key)s utilisé

en: %(used)s of %(quota)s GiB Used
fr: %(used)s sur %(quota)s GiB utilisés

en: %(used)s of %(quota)s MB Used
fr: %(used)s sur %(quota)s Mo utilisés

en: %(used)s of %(quota)s Used
fr: %(used)s sur %(quota)s utilisés.

en: %s (Default)
fr: %s (par défaut)

[ctx: External network not found]
note: Translators: The usage is "<UUID of ext_net> (Not Found)"
en: %s (Not Found)
fr: %s (Non trouvé)

en: %s (current)
fr: %s (courant)

en: %s GB
fr: %s Go

en: %sGB
fr: %sGo

en: %sGiB
fr: %sGio

en: %sMB
fr: %sMo

en: (No IP address)
fr: (pas d'adresse IP)

en: (Quota exceeded)
fr: (Quota dépassé)

en: , add project groups
fr: , ajouter des groupes de projet

en: , update project groups
fr: , mise à jour des groupes du projet

en: <a href="%(instance_url)s">%(instance_name)s</a> on %(device)s
fr: <a href="%(instance_url)s">%(instance_name)s</a> sur %(device)s

en: <a href="%(volume_url)s">%(volume_label)s</a> on %(volume_device)s
fr: <a href="%(volume_url)s">%(volume_label)s</a> sur %(volume_device)s

en: <b>Warning:</b> If you change security groups here, the change will be applied to all interfaces of the instance. If you have multiple interfaces on this instance and apply different security groups per port, use "Edit Port Security Groups" action instead.
fr: <b>Avertissement:</b> Si vous modifiez ici les groupes de sécurité, la modification sera appliquée à toutes les interfaces de l'instance. Si cette instance possède plusieurs interfaces et plusieurs groupes de sécurité par port, utilisez plutôt "Editer les groupes de sécurité de port".

en: A brief description of the security group rule you are adding
fr: Courte description de la règle de sécurité que vous êtes en train d'ajouter

en: A local image to upload.
fr: Une image locale à charger.

en: A local metadata definition file to upload.
fr: Un fichier de définition de métadonnées à charger.

en: A mapping is a set of rules to map federation protocol attributes to Identity API objects. An identity provider can have a single mapping specified per protocol. A mapping is simply a list of rules. The only Identity API objects that will support mapping are: user and group.
fr: Un mappage est un ensemble de règles utilisé pour mapper les attributs du protocole de fédération aux objets de l'API d'identité (Identity). Un fournisseur d'identité peut avoir un seul mappage spécifié par protocole. Il s'agit en fait d'une liste de règles. Les seuls objets de l'API d'identité compatibles avec un mappage sont : user et group.

en: A rule contains a remote attribute description and the destination local attribute.
fr: Une règle contient une description d'attribut éloigné et l'attribut local de destination.

en: A single IP Address or CIDR
fr: Une adresse IP ou un CIDR

en: A snapshot is an image which preserves the disk state of a running instance.
fr: Un instantané est une image qui préserve l'état du disque d'une instance en cours d'exécution.

en: A valid MAC Address
fr: Une adresse MAC valide

en: A volume of %(req)iGiB cannot be created as you only have %(avail)iGiB of your quota available.
fr: Le volume de %(req)iGio ne peut pas être créé car vous avez seulement un quota disponible de %(avail)iGio.

en: ALLOW %(ethertype)s %(proto_port)s %(direction)s %(remote)s
fr: AUTORISER %(ethertype)s %(proto_port)s %(direction)s %(remote)s

en: API Access
fr: Accès API

en: API Endpoints
fr: Points d'accès API

en: Accept Transfer
fr: Accepter le transfert

en: Accept Volume Transfer
fr: Accepter le transfert de volume

en: Action Log
fr: Log des actions

en: Action and Object Type
fr: Action et type d'objet

en: Active Instances:
fr: Instances actives :

en: Actual device name may differ due to hypervisor settings. If not specified, then hypervisor will select a device name.
fr: Le nom actuel du périphérique pourra différer à cause des paramètres de l'hyperviseur. S'il n'est pas spécifié, alors l'hyperviseur sélectionnera un nom de périphérique.

en: Add
fr: Ajouter

en: Add Allowed Address Pair
fr: Ajout une paire d'adresse autorisée

en: Add DHCP Agent
fr: Ajouter un agent DHCP

en: Add Group Assignment
fr: Ajouter une Assignation de Groupe

en: Add Interface
fr: Ajouter une interface

en: Add Protocol
fr: Ajouter le protocole

en: Add Router Route
fr: Ajouter la route du routeur

en: Add Rule
fr: Ajouter une règle

en: Add Static Route
fr: Ajouter une route statique

en: Add User | Add Users
fr[0]: Ajouter un Utilisateur
fr[1]: Ajouter des Utilisateurs

en: Add User to Group
fr: Ajouter un Utilisateur à un Groupe

en: Add Users
fr: Ajouter des Utilisateurs

en: Add allowed address pair
fr: Ajout une paire d'adresse autorisée

en: Add an allowed address pair for this port. This will allow multiple MAC/IP address (range) pairs to pass through this port.
fr: Ajouter une paire d'adresses autorisées à ce port. Ceci permettra à plusieurs paires d'adresses MAC/IP de traverser ce port.

en: Add and remove security groups to this instance from the list of available security groups.
fr: Ajout ou retrait de groupes de sécurité à cette instance à partir de la liste des groupes de sécurité disponibles.

en: Add hosts to this aggregate or remove hosts from it. Hosts can be in multiple aggregates.
fr: Ajouter ou retirer des hôtes de cet agrégat. Les hôtes peuvent appartenir à plusieurs agrégats.

en: Add hosts to this aggregate. Hosts can be in multiple aggregates.
fr: Ajouter des hôtes à cet agrégat. Les hôtes peuvent appartenir à plusieurs agrégats.

en: Add or remove security groups to the port from the list of available security groups. The "default" security group is associated by default and you can remove "default" security group from the port.
fr: Parmi les groupes de sécurité disponibles, choisir ceux associés à ce port. Le group de sécurité "default" est associé par défaut, et peut être  enlevé.

en: Add or remove security groups to this port from the list of available security groups.
fr: Ajoutez ou retirez des groupes de sécurité à ce port à partir de la liste des groupes de sécurité disponibles.

en: Add static route to the router.
fr: Ajouter une route statique au routeur.

en: Add volume types to this group. Multiple volume types can be added to the same group only if they are associated with same back end.
fr: Ajouter des types de volume à ce groupe. Plusieurs types de volume peuvent être ajoutés au même groupe seulement si ils sont associés au même backend.

en: Add, modify or remove the QoS Spec associated with this volume type.
fr: Ajouter, modifier ou supprimer la Spec QoS associée à ce type de volume.

en: Add/Remove Group Volumes
fr: Ajouter/enlever des volumes du groupe

en: Add/Remove Hosts to Aggregate
fr: Ajouter/Enlever des hôtes dans l'agrégat.

en: Add/remove volumes to/from this group. Only volumes associated with the volume type(s) assigned to this group will be available for selection.
fr: Ajouter/enlever des volumes à/de ce groupe. Seuls les volumes associés au(x) type(s) de volume assigné(s) à ce groupe seront disponibles pour la sélection.

en: Added User | Added Users
fr[0]: Utilisateur ajouté
fr[1]: Utilisateurs ajoutés

en: Additional Routes
fr: Routes supplémentaires

en: Additional routes announced to the hosts. Each entry is: destination_cidr,nexthop (e.g., 192.168.200.0/24,10.56.1.254) and one entry per line.
fr: Routes additionnelles annoncées aux hôtes. Chaque entrée est de la forme cidr_destination,saut_suivant (e.g. : 192.168.200.0/24,10.56.1.254). Une seule entrée par ligne est permise.

en: Additionally, some resource types may require a prefix to be used when applying the metadata. In certain cases, the prefix may differ between the resource type (for example, flavor vs image).
fr: De plus, certains types de ressources pourraient avoir besoin d'un préfixe à utiliser pour appliquer les métadonnées. Dans certains cas, le préfixe peut varier suivant le type de ressource (ex. gabarit vs image).

en: Address pool
fr: Pool d'adresses

en: Admin Password
fr: Mot de Passe Administrateur

en: Admin State
fr: État Administrateur

en: Admin State =
fr: État Admin =

en: Admin:
fr: Administrateur :

en: Administrator Note: Use the following CLI command to import the default definitions into Glance:
fr: Remarque administrateur : utiliser la commande CLI pour importer les définitions par défaut dans Glance :

en: Advanced Options
fr: Options avancées

en: After launching an instance, you login using the private key (the username might be different depending on the image you launched):
fr: Après le démarrage d'une instance, vous vous connectez à l'aide de la clé privée (le nom d'utilisateur peut être différent en fonction de l'image que vous avez lancée) :

en: Age (Seconds)
fr: Age (secondes)

en: Agent %s was successfully added.
fr: L'agent %s a été correctement ajouté.

en: All Available Hosts
fr: Tous  les hôtes disponibles.

en: All Groups
fr: Tous les groupes

en: All Hypervisors
fr: Tous les Hyperviseurs

en: All ICMP
fr: Tout ICMP

en: All Projects
fr: Tous les projets

en: All Security Groups
fr: Tous les groupes de sécurité

en: All TCP
fr: Tout TCP

en: All UDP
fr: Tout UDP

en: All Users
fr: Tous les utilisateurs

en: All available hosts
fr: Tous les hôtes disponibles

en: All available volume types
fr: Tous les types de volume disponibles

en: All available volumes
fr: Tous les volumes disponibles

en: All ports
fr: Tous les ports

en: Allocate Floating IP
fr: Allouer une IP flottante

en: Allocate IP
fr: Allocation d'IP

en: Allocate IP To Project
fr: Allouer une adresse IP au projet

en: Allocate Network Address from a pool
fr: Allouer l'adresse réseau à partir d'un pool

en: Allocate a floating IP from a given floating IP pool.
fr: Allouer une IP flottante depuis un pool d'IP.

[ctx: Label in the limit summary]
en: Allocated
fr: Alloué

en: Allocated Floating IP %(ip)s.
fr: IP flottante %(ip)s allouée.

en: Allocated floating IP %(ip)s.
fr: IP flottante %(ip)s allouée.

en: Allocation Pools
fr: Pools d'allocation

en: Allowed Address Pairs
fr: Paires d'adresse autorisées

en: An external (HTTP/HTTPS) URL to load the image from.
fr: Une URL externe (HTTP/HTTPS) à partir de laquelle charger l'image.

en: An image file or an external location must be specified.
fr: Le fichier d'image ou l'emplacement d'une image externe doit être spécifié.

en: An unexpected error has occurred. Try refreshing the page. If that doesn't help, contact your local administrator.
fr: Une erreur imprévue est survenue. Essayer de rafraichir la page. Si cela n'aide pas, contacter votre administrateur local.

en: Another Plugin-based Panel
fr: Autre fenêtre basée sur des plugins

en: Any
fr: Tous

en: Any Availability Zone
fr: Toutes les zones de disponibilité

en: Application Credential Details
fr: Détails de l'identifiant d'application

en: Application Credential Name =
fr: Nom d'identifiant d'application=

en: Application Credentials
fr: Identifiants d'application

en: Application credential name "%s" is already used.
fr: Le nom d'identifiant d'application "%s" est déjà utilisé.

en: Associate
fr: Associer

en: Associate Floating IP
fr: Associer une adresse IP flottante

en: Associate QoS Spec
fr: Associer les spécifications QoS

en: Associate QoS Spec with Volume Type
fr: Associer les Spécifications QoS avec le Type de Volume

en: Associated QoS Spec
fr: Spécification QoS associée

en: Associated Resource Types
fr: Types de ressources associées

en: At least one volume type must be assigned to a group.
fr: Au moins un type de volume doit être assigné à un groupe.

en: Attach Interface
fr: Attacher l'interface

en: Attach To Instance
fr: Attacher à l'instance

en: Attach Volume
fr: Attacher le volume

en: Attach Volume to Running Instance.
fr: Attacher le volume à une instance active.

en: Attach a Volume
fr: Attacher un volume

en: Attach to Instance
fr: Attacher à l'instance

en: Attached
fr: Attaché

en: Attached Device
fr: Périphérique attaché

en: Attached To
fr: Attaché à

[ctx: Current status of a Volume]
en: Attaching
fr: Attachement

en: Attaching interface for instance %s.
fr: Attachement de l'interface en cours pour l'instance %s.

en: Attaching volume %(vol)s to instance %(inst)s on %(dev)s.
fr: Attachement du volume %(vol)s à l'instance %(inst)s sur %(dev)s.

en: Attachments
fr: Attachements

en: Attribute Mappings
fr: Attribut de mapping

en: Authentication URL
fr: URL d'authentification

en: Authorization Key
fr: Clé d’autorisation

en: Automatic
fr: Automatique

en: Automatic: The entire disk is a single partition and automatically resizes. Manual: Results in faster build times but requires manual partitioning.
fr: Automatique : le disque contient une seule partition et se redimensionne automatiquement. Manuel : racourcit le temps de construction mais nécessite un partionnement manuel.

en: Automatically schedule new host.
fr: Programmer automatiquement un nouvel hôte.

en: Availability Zone
fr: Zone de disponibilité

en: Availability Zone =
fr: Zone de disponibilité =

en: Availability Zone Hints
fr: Indications de zone de disponibilité

en: Availability Zone Name
fr: Nom de la zone de disponibilité

en: Availability Zones
fr: Zones de disponibilité

en: Availability Zones where the router may be scheduled. Leaving this unset is equivalent to selecting all Availability Zones
fr: Zone de Disponibilités où le routeur peut être instancié. Ne pas en choisir revient à les sélectionner toutes.

en: Availability zone
fr: Zone de disponibilité

en: Availability zones where the DHCP agents may be scheduled. Leaving this unset is equivalent to selecting all availability zones
fr: Zones de disponibilités où les agents DHCP peuvent être instanciés. Ne pas en choisir revient à toutes les sélectionner.

en: Available
fr: Disponible(s)

[ctx: Current status of Volume Group]
en: Available
fr: Disponible

[ctx: Current status of Volume Group Snapshot]
en: Available
fr: Disponible

[ctx: Current status of a Volume]
en: Available
fr: disponible(s)

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Available
fr: disponible(s)

en: Available Types
fr: Types de disponibilité

en: Back-End Example:
fr: Exemple de backend :

[ctx: Current status of a Volume]
en: Backing Up
fr: Sauvegarde en cours

en: Backup Name
fr: Nom de la sauvegarde

en: Backup Name =
fr: Nom de la sauvegarde =

en: Backup Size (GiB)
fr: Taille de la sauvegarde (Go)

en: Backups
fr: Sauvegardes

en: Binding
fr: Liaison

en: Binding: Host
fr: Liaison : hôte

en: Binding: VNIC Type
fr: Liaison : type VNIC

en: Block Migration
fr: Migration par Bloc

en: Block Storage Services
fr: Service de Stockage Blocs

[ctx: Power state of an Instance]
en: Blocked
fr: Bloquée

en: Bootable
fr: Amorçable

en: Bootable =
fr: Amorçable =

en: Bootstrap Theme Preview
fr: Prévisualisation du thème Bootstrap

[ctx: Current status of a Network]
en: Build
fr: Construction

[ctx: Current status of an Instance]
en: Build
fr: Construction

[ctx: current status of port]
en: Build
fr: Construction

[ctx: status of a network port]
en: Build
fr: Construction

[ctx: Current status of an Instance]
en: Building
fr: Construction

[ctx: Power state of an Instance]
en: Building
fr: Construction

en: By default, group type is created as public. To create a private group type, uncheck this field.
fr: Par défaut, un type de groupe est créé public. Pour créer un type de groupe privé, décocher ce champ.

en: By default, volume type is created as public. To create a private volume type, uncheck this field.
fr: Par défaut, le type de volume est créé en tant que public. Pour créer un type de volume privé, décocher cette case.

en: CIDR must be specified.
fr: Vous devez préciser le CIDR.

en: CIDRs allowed for user private %(ip_ver)s networks are %(allowed)s.
fr: Les CIDRs autorisés pour un réseau utilisateur privé %(ip_ver)s sont %(allowed)s.

en: CPU architecture of the image.
fr: Architecture de l'unité centrale de l'image.

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancel Transfer
fr: Annuler le transfert

en: Cannot find instance %s.
fr: Impossible de trouver l'instance %s.

en: Cannot get console for instance %s.
fr: Impossible d'obtenir la console pour l'instance %s.

en: Cannot specify both file and direct input.
fr: Impossible d'indiquer à la fois le fichier et l'entrée directe.

en: Center Topology
fr: Centrer la topologie

en: Centralized
fr: Centralisé

en: Change
fr: Changer

en: Change Password
fr: Changer le mot de passe

en: Change Volume Type
fr: Changer le type de volume

en: Change the volume type of a volume after its creation. This is equivalent to the <tt>openstack volume set --type</tt> command.
fr: Changer le type d'un volume après sa création. Équivaut à la commande  <tt>openstack volume-set --type</tt>

en: Change user's password. We highly recommend you create a strong one.
fr: Changez votre mot de passe utilisateur. Nous vous conseillons d'en créer un plus sécurisé.

en: Change your password. We highly recommend you create a strong one.
fr: Changer votre mot de passe. Nous vous recommandons vivement d'en choisir un robuste.

en: Changes Since
fr: Changements depuis

en: Changing password is not supported.
fr: Le changement de mot de passe n'est pas supporté.

en: Check the &quot;Delete Volumes&quot; box to also delete any volumes associated with this group.
fr: Cocher la case &quot;Supprimer les Volumes&quot; pour également supprimer tous les volumes associés à ce groupe.

en: Checksum
fr: Somme de contrôle

en: Choose "Disk Format" for the image. The volume images are created with the QEMU disk image utility.
fr: Choisir "Format de disque" pour l'image. Les images de volume sont créées avec l'utilitaire d'image disque QEMU.

en: Choose a Host to evacuate servers to. If not selected, the scheduler will auto select target host.
fr: Sélectionner l'hôte vers lequel évacuer les serveurs.  En l'absence de sélection, le scheduler en choisira un automatiquement.

en: Choose a Host to migrate to.
fr: Choisissez un hôte pour la migration.

en: Choose a key pair name you will recognise and paste your SSH public key into the space provided.
fr: Choisissez un nom de paire de clés que vous reconnaîtrez et collez votre clé publique SSH dans le champ Clé publique.

en: Choose a snapshot
fr: Choisir un instantané

en: Choose a volume
fr: Choisissez un volume

en: Choose an DHCP Agent to attach to.
fr: Choisir un agent DHCP auquel s'attacher.

en: Choose an image
fr: Choisir une image

en: Choose associated QoS Spec.
fr: Choisir la Spécification QoS associée.

en: Choose consumer for this QoS Spec.
fr: Choisir un consommateur pour cette Spécification QoS.

en: Choose the flavor to launch.
fr: Choisir le gabarit à lancer.

en: Cinder host on which the existing volume resides; takes the form: host@backend-name#pool
fr: Hôte Cinder sur lequel le volume existant réside; prend la forme : host@backend-name#pool

en: Clear Domain Context
fr: Retirer le contexte du domaine

en: Clear Gateway | Clear Gateways
fr[0]: Supprimer la passerelle
fr[1]: Supprimer les passerelles

en: Cleared Gateway | Cleared Gateways
fr[0]: Passerelle supprimée
fr[1]: Passerelles supprimées

en: Click here to show only console
fr: Cliquer ici pour ne voir que la console

en: Clone Group
fr: Cloner le groupe

en: Clone each of the volumes in the source Group, and then add them to a newly created Group.
fr: Cloner chaque volume du groupe source puis ajouter les à un groupe nouvellement créé.

en: Cloning volume group "%s".
fr: Clonage du groupe de volumes "%s".

en: Close
fr: Fermer

en: Cold Migrate
fr: Migration à froid

en: Comma-delimited list of valid remote IDs from the identity provider.
fr: CSV des IDs distants valides depuis le fournisseur d'identité.

en: Comma-separated key=value pairs
fr: Paires clé=valeur séparées par des virgules

en: Compute Host
fr: Hôte Compute

en: Compute Quotas
fr: Quotas Compute

en: Compute Services
fr: Services Compute

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Confirm Password
fr: Confirmer le mot de passe

en: Confirm Rebuild Password
fr: Confirmer le Mot de Passe de Reconstruction

[ctx: Action log of an instance]
en: Confirm Resize
fr: Confirmer le redimensionnement

en: Confirm Resize/Migrate
fr: Confirmer redimensionner/migrer

en: Confirm new password
fr: Confirmer le nouveau mot de passe

[ctx: Current status of an Instance]
en: Confirm or Revert Resize/Migrate
fr: Confirmation ou annulation redimensionnement/migration

[ctx: Task status of an Instance]
en: Confirming Resize or Migrate
fr: Confirmation du redimensionnement ou de la migration

en: Console is currently unavailable.
fr: La console est actuellement indisponible.

en: Console type "%s" not supported.
fr: Le type de console "%s" n'est pas supporté.

en: Consumer
fr: Consommateur

en: Container Format
fr: Format du Conteneur

en: Container Name
fr: Nom du conteneur

en: Containers
fr: Conteneurs

en: Contents
fr: Contenu

en: Control Location
fr: Emplacement de contrôle

en: Copy Data
fr: Copier les Données

en: Could not find default role "%s" in Keystone
fr: Impossible de trouver le rôle par défaut "%s" dans Keystone

[ctx: Power state of an Instance]
en: Crashed
fr: Crashé

en: Create
fr: Créer

[ctx: Action log of an instance]
en: Create
fr: Créer

en: Create A RBAC Policy
fr: Créer une stratégie RBAC

en: Create An Image
fr: Créer une image

en: Create Application Credential
fr: Créer un identifiant d'application

en: Create Backup
fr: Créer une sauvegarde

en: Create Domain
fr: Créer un Domaine

en: Create Encrypted Volume Type
fr: Créer un type de volume chiffré

en: Create Encryption
fr: Création d'un chiffrement

en: Create Extra Spec For {{ qos_spec_name }}
fr: Créer une spécification supplémentaire pour {{ qos_spec_name }}

en: Create Flavor
fr: Créer un gabarit

en: Create Group
fr: Créer un Groupe

en: Create Group Snapshot
fr: Créer un instantané du groupe

en: Create Group Type
fr: Créer un type de groupe

en: Create Group Type Spec
fr: Créer une spec de type de groupe

en: Create Host Aggregate
fr: Créer un agrégat d'hôtes

en: Create Image
fr: Créer une image

en: Create Key Pair
fr: Créer une paire de clés

en: Create Mapping
fr: Créer un mapping

en: Create Network
fr: Créer un réseau

en: Create Network (Quota exceeded)
fr: Créer un Réseau (Quota dépassé)

en: Create Port
fr: Créer un port

en: Create Port (Quota exceeded)
fr: Créer un port (Quota dépassé)

en: Create Project
fr: Créer un projet

en: Create Protocol
fr: Créer un protocole

en: Create QoS Spec
fr: Créer les spécifications QoS

en: Create RBAC Policy
fr: Créer une stratégie RBAC

en: Create Role
fr: Créer un Rôle

en: Create Router
fr: Créer un routeur

en: Create Router (Quota exceeded)
fr: Créer un Routeur (Quota dépassé)

en: Create Security Group
fr: Créer un groupe de sécurité

en: Create Security Group (Quota exceeded)
fr: Créer un Groupe de Sécurité (Quota excédé)

en: Create Snapshot
fr: Créer un instantané

en: Create Spec
fr: Créer une Spécification

en: Create Subnet
fr: Créer un sous-réseau

en: Create Subnet (Quota exceeded)
fr: Créer un sous-réseau (Quota dépassé)

en: Create Transfer
fr: Créer un transfert

en: Create User
fr: Créer un Utilisateur

en: Create Volume
fr: Créer le volume

en: Create Volume Backup
fr: Créer un volume de sauvegarde

en: Create Volume Group
fr: Créer un groupe de volumes

en: Create Volume Snapshot
fr: Créer un instantané de volume

en: Create Volume Snapshot (Force)
fr: Créer un instantané de volume (Forcer)

en: Create Volume Transfer
fr: Créer un transfert de Volume

en: Create Volume Type
fr: Créer un type de Volume

en: Create Volume Type Encryption
fr: Créer un chiffrement du type de volume

en: Create Volume Type Extra Spec
fr: Créer une extra spec pour le type de volume

en: Create a Group Type
fr: Créer un type de groupe

en: Create a Group that will contain newly created volumes cloned from each of the snapshots in the source Group Snapshot.
fr: Créer un groupe qui contiendra les volumes clonés depuis chacun des instantanés du groupe source.

en: Create a Metadata Namespace
fr: Créer un Espace de nom de métadonnées

en: Create a New Volume
fr: Créer un nouveau volume

en: Create a RBAC Policy
fr: Créer une stratégie RBAC

en: Create a Router
fr: Créer un routeur

en: Create a identity provider protocol.
fr: Créer le protocole de fournisseur d'identité.

en: Create a mapping.
fr: Créer un mapping

en: Create a new "extra spec" key-value pair for a volume type.
fr: Créer une nouvelle paire clé-valeur "extra spec" pour un type de volume.

en: Create a new "spec" key-value pair for QoS Spec "%(qos_spec_name)s". Valid key names are expected in the QoS specs. Refer to Cinder documentation for the supported front-end and back-end keys.
fr: Créer une nouvelle paire clé-valeur "spec" pour la Spec QoS "%(qos_spec_name)s". Des noms de clés valides sont attendus dans les specs QoS. Se reporter à la documentation Cinder pour les clés de frontend et backend supportées.

en: Create a new application credential.
fr: Créer un nouvel identifiant d'application.

en: Create a new network. In addition, a subnet associated with the network can be created in the following steps of this wizard.
fr: Créez un nouveau réseau. En plus, un sous-réseau associé à ce réseau pourra être créé dans les étapes suivantes de cet assistant.

en: Create a new role.
fr: Créer un nouveau rôle.

en: Create a new user and set related properties including the Primary Project and Role.
fr: Créer un nouvel utilisateur et définir les propriétés liées en incluant le Projet Primaire et le Rôle.

en: Create a project to organize users.
fr: Créer un projet pour organiser les utilisateurs.

en: Create a snapshot for each volume contained in the Group.
fr: Créer un instantané pour chaque volume du groupe.

en: Create a subnet associated with the network. Advanced configuration is available by clicking on the "Subnet Details" tab.
fr: Crée un sous-réseau associé à un réseau. Cliquez sur l'onglet "Détails Sous-Réseaux" pour configurer des options avancées.

en: Create an Encrypted Volume Type
fr: Créer un volume chiffré

en: Created
fr: Créé

[ctx: Created time]
en: Created
fr: Créé

en: Created extra spec "%s".
fr: Spécification supplémentaire "%s" créée.

en: Created group type spec "%s".
fr: Spec de type de groupe %s" créée.

en: Created network "%s".
fr: Réseau "%s" créé.

en: Created new domain "%s".
fr: Nouveau domaine "%s" créé.

en: Created new flavor "%s".
fr: Nouveau gabarit "%s" créé.

en: Created new host aggregate "%s".
fr: Nouvel agrégat d'hôtes "%s" créé.

en: Created new project "%s".
fr: Nouveau projet "%s" créé.

en: Created new volume group
fr: Nouveau groupe de volumes créé

en: Created spec "%s".
fr: Spécification créée "%s".

en: Created subnet "%s".
fr: Sous-réseau "%s" créé.

en: Created volume transfer: "%s".
fr: Transfert de Volume créé : "%s".

en: Creates a router with specified parameters.
fr: Crée un routeur avec les paramètres spécifiés.

en: Creates a subnet associated with the network. You need to enter a valid "Network Address" and "Gateway IP". If you did not enter the "Gateway IP", the first value of a network will be assigned by default. If you do not want gateway please check the "Disable Gateway" checkbox. Advanced configuration is available by clicking on the "Subnet Details" tab.
fr: Crée un sous-réseau associé à un réseau. Vous devez entrer une "Adresse réseau" et une "Adresse IP de la passerelle" valide. Si vous n'entrez pas d'"Adresse IP de la passerelle", la première valeur (IP) de votre réseau sera assignée par défaut. Si vous ne souhaitez pas de passerelle, veuillez cocher "Désactiver la passerelle". Cliquez sur l'onglet "Détails Sous-réseaux" pour configurer des options avancées.

[ctx: Current status of a Volume]
en: Creating
fr: Création en cours

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Creating
fr: Création en cours

en: Creating encryption for a volume type causes all volumes with that volume type to be encrypted.  Encryption information cannot be added to a volume type if volumes are currently in use with that volume type.
fr: Activer le chiffrement sur un type de de volume entraîne le chiffrement de tous les volumes associés à ce type. Les informations de chiffrement ne peuvent pas être ajoutées à un type de volume si des volumes de ce type sont en cours d'utilisation.

en: Creating group "%s".
fr: Création du groupe "%s".

en: Creating group snapshot "%s".
fr: Création de l'instantané de groupe "%s".

en: Creating volume "%s"
fr: Création du volume "%s"

en: Creating volume backup "%s"
fr: Création du volume pour la sauvegarde "%s"

en: Creating volume snapshot "%s".
fr: Création de l'instantané de volume "%s".

en: Current Host
fr: Hôte actuel

en: Current Size (GiB)
fr: Taille actuelle (Gio)

en: Current consumer
fr: Consommateur actuel

en: Current password
fr: Mot de passe actuel

en: Currently only images available via an HTTP/HTTPS URL are supported. The image location must be accessible to the Image Service.
fr: Actuellement, seules les images disponibles via une URL HTTP/HTTPS sont supportées. L'emplacement de l'image doit être accessible par le service d'images.

en: Currently only images uploaded from your local file system are supported.
fr: Actuellement, seules les images envoyées depuis votre système de fichier local sont supportées

en: Custom ICMP Rule
fr: Règle ICMP personnalisée

en: Custom Properties
fr: Propriétés personnalisées

en: Custom TCP Rule
fr: Règle TCP personnalisée

en: Custom UDP Rule
fr: Règle UDP personnalisée

en: DHCP Agents
fr: Agents DHCP

en: DHCP Enabled
fr: DHCP Activé

en: DHCPv6 stateful: Address discovered from OpenStack DHCP
fr: DHCPv6 stateful: adresse trouvée dans OpenStack DHCP

en: DHCPv6 stateless: Address discovered from OpenStack Router and additional information from OpenStack DHCP
fr: DHCPv6 stateless : adresse découverte par le Routeur OpenStack et l'information par le DHCP OpenStack

en: DNS Assignment
fr: Affectation DNS

en: DNS Domain
fr: Domaine DNS

en: DNS Name
fr: nom du DNS

en: DNS Name Servers
fr: Serveurs DNS

[ctx: Admin state of a Network]
en: DOWN
fr: Inactif

[ctx: Admin state of a Port]
en: DOWN
fr: Inactif

[ctx: Admin state of a Router]
en: DOWN
fr: Inactif

[ctx: Current status of an Image]
en: Deactivated
fr: Désactivée

en: Decrypt Password
fr: Déchiffrer le mot de passe

[ctx: Default style theme]
en: Default
fr: Défaut

en: Default quotas updated.
fr: Les quotas par défaut ont été mis à jour.

en: Defaults
fr: Valeurs par défaut

en: Delete | Delete
fr[0]: Supprimer
fr[1]: Supprimer

en: Delete Application Credential | Delete Application Credentials
fr[0]: Supprimer un identifiant d'application
fr[1]: Supprimer des identifiants d'application

en: Delete DHCP Agent | Delete DHCP Agents
fr[0]: Supprimer l'agent DHCP
fr[1]: Supprimer les agents DHCP

en: Delete Domain | Delete Domains
fr[0]: Supprimer le Domaine
fr[1]: Supprimer les Domaines.

en: Delete Encryption | Delete Encryptions
fr[0]: Supprimer le chiffrement
fr[1]: Supprimer les chiffrements

en: Delete Extra Spec | Delete Extra Specs
fr[0]: Supprimer la spécification supplémentaire
fr[1]: Supprimer les spécifications supplémentaires

en: Delete Flavor | Delete Flavors
fr[0]: Supprimer le Gabarit
fr[1]: Supprimer les Gabarits

en: Delete Group | Delete Groups
fr[0]: Supprimer le Groupe
fr[1]: Supprimer les Groupes

en: Delete Group Type | Delete Group Types
fr[0]: Supprimer le type de groupe
fr[1]: Supprimer les types de groupes

en: Delete Host Aggregate | Delete Host Aggregates
fr[0]: Supprimer l'Agrégation d'hôtes
fr[1]: Supprimer les Agrégations d'hôtes

en: Delete Image | Delete Images
fr[0]: Supprimer l'image
fr[1]: Supprimer les images

en: Delete Instance | Delete Instances
fr[0]: Supprimer l'instance
fr[1]: Supprimer les instances

en: Delete Interface | Delete Interfaces
fr[0]: Supprimer l'Interface
fr[1]: Supprimer les Interfaces

en: Delete Key Pair | Delete Key Pairs
fr[0]: Supprimer la paire de clés
fr[1]: Supprimer les paires de clés

en: Delete Mapping | Delete Mappings
fr[0]: Supprimer le mapping
fr[1]: Supprimer les mappings

en: Delete Namespace | Delete Namespaces
fr[0]: Supprimer l'espaces de nom
fr[1]: Supprimer les espaces de noms

en: Delete Network | Delete Networks
fr[0]: Supprimer le Réseau
fr[1]: Supprimer les Réseaux

en: Delete Port | Delete Ports
fr[0]: Supprimer le Port
fr[1]: Supprimer les Ports

en: Delete Project | Delete Projects
fr[0]: Supprimer le projet
fr[1]: Supprimer les projets

en: Delete Protocol | Delete Protocols
fr[0]: Supprimer le protocole
fr[1]: Supprimer les protocoles

en: Delete QoS Spec | Delete QoS Specs
fr[0]: Supprimer la Spécification QoS
fr[1]: Supprimer les Spécifications QoS

en: Delete RBAC Policy | Delete RBAC Policies
fr[0]: Supprimer la stratégie RBAC
fr[1]: Supprimer les stratégies RBAC

en: Delete Role | Delete Roles
fr[0]: Supprimer le Rôle
fr[1]: Supprimer les Rôles

en: Delete Router | Delete Routers
fr[0]: Supprimer le Routeur
fr[1]: Supprimer les Routeurs

en: Delete Rule | Delete Rules
fr[0]: Supprimer une Règle
fr[1]: Supprimer les Règles

en: Delete Security Group | Delete Security Groups
fr[0]: Supprimer un Groupe de Sécurité
fr[1]: Supprimer les Groupes de Sécurité

en: Delete Snapshot | Delete Snapshots
fr[0]: Supprimer l'instantané
fr[1]: Supprimer les instantanés

en: Delete Spec | Delete Specs
fr[0]: Supprimer la Spécification
fr[1]: Supprimer les Spécifications

en: Delete Static Route | Delete Static Routes
fr[0]: Supprimer la route statique
fr[1]: Supprimer les routes statiques

en: Delete Subnet | Delete Subnets
fr[0]: Supprimer le Sous-Réseau
fr[1]: Supprimer les Sous-Réseaux

en: Delete User | Delete Users
fr[0]: Supprimer l'utilisateur
fr[1]: Supprimer les utilisateurs

en: Delete Volume | Delete Volumes
fr[0]: Supprimer le volume
fr[1]: Supprimer les volumes

en: Delete Volume Backup | Delete Volume Backups
fr[0]: Supprimer un volume de sauvegarde
fr[1]: Supprimer des volumes de sauvegarde

en: Delete Volume Snapshot | Delete Volume Snapshots
fr[0]: Supprimer l'instantané de volume
fr[1]: Supprimer les instantanés de volume

en: Delete Volume Type | Delete Volume Types
fr[0]: Supprimer un Type de Volume
fr[1]: Supprimer les Types de Volume

en: Delete Volumes
fr: Effacer les volumes

en: Delete the created network "%s" due to subnet creation failure.
fr: Le réseau "%s" créé a été détruit suite à un échec de création du sous-réseau.

en: Deleted
fr: Supprimée

[ctx: Current status of an Image]
en: Deleted
fr: Supprimée

[ctx: Current status of an Instance]
en: Deleted
fr: Supprimée

en: Deleted Application Credential | Deleted Application Credentialss
fr[0]: Identifiant d'application supprimé
fr[1]: Identifiants d'application supprimés

en: Deleted DHCP Agent | Deleted DHCP Agents
fr[0]: Agent DHCP supprimé
fr[1]: Agents DHCP supprimés

en: Deleted Domain | Deleted Domains
fr[0]: Domaine Supprimé
fr[1]: Domaines Supprimés

en: Deleted Encryption | Deleted Encryptions
fr[0]: Chiffrement supprimé
fr[1]: Chiffrements supprimés

en: Deleted Extra Spec | Deleted Extra Specs
fr[0]: Spécification supplémentaire supprimée
fr[1]: Spécifications supplémentaires supprimées

en: Deleted Flavor | Deleted Flavors
fr[0]: Gabarit supprimé
fr[1]: Gabarits supprimés

en: Deleted Group | Deleted Groups
fr[0]: Groupe Supprimé
fr[1]: Groupes Supprimés

en: Deleted Group Type | Deleted Group Types
fr[0]: Type de groupe supprimé
fr[1]: Types de groupes supprimés

en: Deleted Host Aggregate | Deleted Host Aggregates
fr[0]: Agrégation d'hôtes supprimée
fr[1]: Agrégations d'hôtes supprimées

en: Deleted Image | Deleted Images
fr[0]: Image Supprimée
fr[1]: Images Supprimées

en: Deleted Interface | Deleted Interfaces
fr[0]: Interface Supprimée
fr[1]: Interfaces Supprimées

en: Deleted Key Pair | Deleted Key Pairs
fr[0]: Paire de clé Supprimé
fr[1]: Paires de clé Supprimées

en: Deleted Mapping | Deleted Mappings
fr[0]: Mapping supprimé
fr[1]: Mappings supprimés

en: Deleted Namespace | Deleted Namespaces
fr[0]: Espace de nom supprimé
fr[1]: Espaces de noms supprimés

en: Deleted Network | Deleted Networks
fr[0]: Réseau Supprimé
fr[1]: Réseaux Supprimés

en: Deleted Port | Deleted Ports
fr[0]: Port Supprimé
fr[1]: Ports Supprimés

en: Deleted Project | Deleted Projects
fr[0]: Projet supprimé
fr[1]: Projets supprimés

en: Deleted Protocol | Deleted Protocols
fr[0]: Protocole supprimé
fr[1]: Protocoles supprimés

en: Deleted QoS Spec | Deleted QoS Specs
fr[0]: Spécification QoS Supprimée
fr[1]: Spécifications QoS Supprimées

en: Deleted RBAC Policy | Deleted RBAC Policies
fr[0]: Stratégie RBAC supprimée
fr[1]: Stratégies RBAC supprimées

en: Deleted RBAC policy is not recoverable.
fr: Une stratégie RBAC supprimée n'est pas récupérable.

en: Deleted Role | Deleted Roles
fr[0]: Rôle supprimé
fr[1]: Rôles supprimés

en: Deleted Router | Deleted Routers
fr[0]: Routeur Supprimé
fr[1]: Routeurs supprimés

en: Deleted Rule | Deleted Rules
fr[0]: Règle Supprimée
fr[1]: Règles Supprimées

en: Deleted Security Group | Deleted Security Groups
fr[0]: Groupe de Sécurité Supprimé
fr[1]: Groupes de Sécurité Supprimés

en: Deleted Spec | Deleted Specs
fr[0]: Spécification supprimée
fr[1]: Spécifications supprimées

en: Deleted Static Route | Deleted Static Routes
fr[0]: Route statique supprimée
fr[1]: Routes statiques supprimées

en: Deleted Subnet | Deleted Subnets
fr[0]: Sous-Réseau Supprimé
fr[1]: Sous-Réseaux Supprimés

en: Deleted User | Deleted Users
fr[0]: Utilisateur Supprimé
fr[1]: Utilisateurs Supprimés

en: Deleted Volume Type | Deleted Volume Types
fr[0]: Type de Volume Supprimé
fr[1]: Types de Volume Supprimés

en: Deleted address pair | Deleted address pairs
fr[0]: Supprime une paire d'adresse
fr[1]: Supprime des paires d'adresses

en: Deleted images are not recoverable.
fr: Les images supprimées ne sont pas récupérables.

en: Deleted instances are not recoverable.
fr: Les instances supprimées ne sont pas récupérables.

en: Deleted volume backups are not recoverable.
fr: Les volumes de sauvegardes supprimés ne sont pas récupérables.

en: Deleted volume snapshots are not recoverable.
fr: Les instantanés de volume supprimés ne sont pas récupérables.

en: Deleted volumes are not recoverable. All data stored in the volume will be removed.
fr: La suppression d'un volume est irréversible. Toutes les données contenues dans le volume seront effacées.

[ctx: Current status of a Volume]
en: Deleting
fr: Suppression en cours

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Deleting
fr: Suppression

[ctx: Task status of an Instance]
en: Deleting
fr: Suppression

en: Deleting volume group "%s"
fr: Suppression du groupe de volumes "%s"

en: Deprecated Settings
fr: Paramètres obsolètes

en: Deprecated settings: {}.
fr: Paramètres obsolètes : {}.

en: Description:
fr: Description :

en: Destination Host
fr: Hôte de destination

en: Detach Interface
fr: Détacher l'interface

en: Detach Volume
fr: Détacher le Volume

[ctx: Action to perform (the volume is currently attached)]
en: Detach Volume | Detach Volumes
fr[0]: Détacher le volume
fr[1]: Détacher les volumes

en: Detach Volume from Running Instance.
fr: Déconnecter le volume à une instance active.

en: Detach a Volume
fr: Dé-monter un volume

en: Detached
fr: Détaché

en: Detached interface %(port)s for instance %(instance)s.
fr: Détacher l'interface  %(port)s pour l'instance %(instance)s.

[ctx: Current status of a Volume]
en: Detaching
fr: Détachement en cours

[ctx: Past action (the volume is currently being detached)]
en: Detaching Volume | Detaching Volumes
fr[0]: Détachement du volume en cours
fr[1]: Détachement des volumes en cours

en: Detaching volume %(vol)s from instance %(inst)s.
fr: Déconnexion du volume %(vol)s de l'instance %(inst)s.

en: Details
fr: Détails

en: Developer
fr: Développeur

en: Device
fr: Périphérique

en: Device ID
fr: ID du périphérique

en: Device ID attached to the port
fr: ID du périphérique attaché au port.

en: Device ID attached to the port.
fr: ID du périphérique connecté au port.

en: Device Name
fr: Nom du périphérique

en: Device Owner
fr: Propriétaire du périphérique

en: Device owner attached to the port.
fr: Propriétaire du périphérique attaché au port.

en: Direct Input
fr: Entrée directe

en: Direct Physical
fr: Physique direct

en: Disable Domain | Disable Domains
fr[0]: Désactiver le domaine
fr[1]: Désactiver les domaines

en: Disable Domains
fr: Désactiver les domaines

en: Disable Gateway
fr: Désactiver la passerelle

en: Disable HA mode
fr: Désactiver le mode Haute Dispo

en: Disable Service
fr: Désactiver le service

en: Disable User | Disable Users
fr[0]: Désactiver un utilisateur
fr[1]: Désactiver des utilisateurs

en: Disable the compute service.
fr: Désactiver le service compute

en: Disabled
fr: Désactivée

[ctx: Current status of a Hypervisor]
en: Disabled
fr: Désactivée

en: Disabled Domain | Disabled Domains
fr[0]: Domaine désactivé
fr[1]: Domaines désactivés

en: Disabled User | Disabled Users
fr[0]: Utilisateur Désactivé
fr[1]: Utilisateurs Désactivés

en: Disabled compute service for host: %s.
fr: Service compute désactivé pour l'hôte : %s.

en: Disassociate
fr: Dissocier

en: Disassociate Floating IP
fr: Dissocier une adresse IP flottante

en: Disassociate floating IP
fr: Dissocier l'IP flottante

en: Disk
fr: Disque

en: Disk (GB)
fr: Disque (Go)

en: Disk Format
fr: Format du disque

en: Disk GB Hours
fr: Go Disque Heures

en: Disk Over Commit
fr: Surallocation de disque

en: Disk Partition
fr: Partitionnement du disque

en: Display Name
fr: Nom d'affichage

en: Distributed
fr: Distribué

en: Do not use a colon ':' with OS::Glance::Images. This resource type does not support the use of colons.
fr: Ne pas utiliser les deux points ':' dans OS::Glance::Images. Ce type de ressource ne doit pas contenir les deux points.

en: Domain
fr: Domaine

en: Domain "%s" must be disabled before it can be deleted.
fr: Le domaine "%s" doit être désactivé avant de pouvoir être supprimé.

en: Domain Context cleared.
fr: Le contexte du domaine a été retiré.

en: Domain Context updated to Domain %s.
fr: Le contexte du domaine a été mis à jour pour le domaine %s.

en: Domain Groups
fr: Groupes du Domaine

en: Domain ID
fr: ID de Domaine

en: Domain Information
fr: Information de Domaine

en: Domain Members
fr: Membres du domaine

en: Domain Name
fr: Nom de Domaine

en: Domains
fr: Domaines

en: Domains provide separation between users and infrastructure used by different organizations.
fr: Les domaines fournissent des séparations entre les utilisateurs et l'infrastructure utilisée par les différentes organisations.

en: Domains provide separation between users and infrastructure used by different organizations. Edit the domain details to add or remove groups in the domain.
fr: Les domaines fournissent une séparation entre les utilisateurs et l'infrastructure utilisée par différentes organisations. Éditer les détails du domaine pour ajouter ou enlever des groupes du domaine.

en: Domains:
fr: Domaines :

en: Down
fr: Inactif

[ctx: Current state of a Hypervisor]
en: Down
fr: Inactif

[ctx: Current status of a Floating IP]
en: Down
fr: Inactif

[ctx: Current status of a Network]
en: Down
fr: Inactif

[ctx: current status of port]
en: Down
fr: Inactif

[ctx: status of a network port]
en: Down
fr: Inactif

en: Download CSV Summary
fr: Télécharger le résumé CSV

en: Download OpenStack RC File
fr: Télécharger le fichier RC d'OpenStack

en: Download clouds.yaml
fr: Télécharger clouds.yaml

en: Download openrc file
fr: Télécharger le fichier openrc

en: Download transfer credentials
fr: Télécharger le tranfert d'identification

en: EC2 Access Key
fr: La clé d'accès EC2

en: EC2 Credentials
fr: Données d'identification EC2

en: EC2 Secret Key
fr: La clé secrète EC2

en: EC2 URL
fr: URL EC2

en: Each QoS Specs entity will have a "Consumer" value which indicates where the administrator would like the QoS policy to be enforced. This value can be "front-end" (Nova Compute), "back-end" (Cinder back-end), or "both".
fr: Chaque entité QoS Specs aura une valeur "Consumer" indiquant où l'administrateur souhaite appliquer la stratégie QoS. Cette valeur peut-être "front-end" (Nova Compute), "back-end" (Cinder back-end) ou "both" (les deux).

en: Edit
fr: Éditer

en: Edit Access
fr: Éditer les Accès

en: Edit Consumer
fr: Éditer le consommateur

en: Edit Domain
fr: Éditer un Domaine

en: Edit Extra Spec Value: %s
fr: Modifier valeur Spec Suppl : %s

en: Edit Flavor
fr: Éditer le gabarit

en: Edit Group
fr: Éditer un Groupe

en: Edit Group Type
fr: Editer le type de groupe

en: Edit Group Type Spec
fr: Editer la spec du type de groupe

en: Edit Group Type Spec Value: %s
fr: Editer la valeur de la spec du type de groupe: %s

en: Edit Host Aggregate
fr: Éditer l'agrégat d'hôtes

en: Edit Image
fr: Éditer l'image

en: Edit Instance
fr: Éditer l'instance

en: Edit Metadata Namespace
fr: Éditer les métadonnées de l'espace de nom

en: Edit Namespace
fr: Éditer l'espace de nom

en: Edit Namespace Attributes
fr: Éditer les attributs de l'espace de nom

en: Edit Network
fr: Modifier le réseau

en: Edit Policy
fr: Éditer la stratégie

en: Edit Port
fr: Éditer le port

en: Edit Port Security Groups
fr: Editer les groupes de sécurité de port

en: Edit Project
fr: Éditer le projet

en: Edit Public/Protected attributes for the namespace.
fr: Editer les attributs publics et privés de l'espace de nommage.

en: Edit QoS Spec Consumer
fr: Éditer la spécification QoS du consommateur

en: Edit Quotas
fr: Éditer les quotas

en: Edit Router
fr: Éditer le routeur

en: Edit Security Group
fr: Éditer le groupe de sécurité

en: Edit Security Groups
fr: Éditer les groupes de sécurité

en: Edit Snapshot
fr: Éditer l'instantané

en: Edit Spec
fr: Éditer Spécification

en: Edit Subnet
fr: Éditer le sous-réseau

en: Edit Volume
fr: Modifier le volume

en: Edit Volume Type
fr: Éditer le Type de Volume

en: Edit Volume Type Access
fr: Éditer les Accès de type de volume

en: Edit Volume Type Extra Spec
fr: Modifier les Spécificités Supplémentaires du Type de Volume

en: Edit the identity provider's details.
fr: Éditer les détails du fournisseur d'identité.

en: Edit the image details.
fr: Éditer les détails de l'image.

en: Edit the instance details.
fr: Éditer les détails de l'instance.

en: Edit the mapping's details.
fr: Éditer les détails du mapping.

en: Edit the project details.
fr: Éditer les détails du projet.

en: Edit the role's details.
fr: Éditer les détails du rôle.

en: Edit the user's details, including the Primary Project.
fr: Modifier les détails utilisateur, y compris le projet primaire.

en: Edit {{ qos_spec_name }} Spec Value
fr: Editer la valeur de la spéc {{ qos_spec_name }}

en: Egress
fr: Sortie

en: Email
fr: E-mail

en: Enable Admin State
fr: État Administratif Actif

en: Enable DHCP
fr: Activer DHCP

en: Enable Domain | Enable Domains
fr[0]: Activer un domaine
fr[1]: Activer des domaines

en: Enable Domains
fr: Activer des domaines

en: Enable HA mode
fr: Activer le mode Haute Dispo

en: Enable SNAT
fr: Activer le SNAT

en: Enable SNAT will only have an effect if an external network is set.
fr: Activer le SNAT n'aura un effet que si un réseau externe est défini.

en: Enable Service | Enable Services
fr[0]: Activer les services
fr[1]: Activer les services

en: Enable User | Enable Users
fr[0]: Activer un Utilisateur
fr[1]: Activer des Utilisateurs

en: Enable anti-spoofing rules for the port
fr: Activez les règles anti-usurpation pour le port

en: Enabled
fr: Activé

[ctx: Current status of a Hypervisor]
en: Enabled
fr: Activé

en: Enabled =
fr: Activé =

en: Enabled Domain | Enabled Domains
fr[0]: Domaine activé
fr[1]: Domaines activés

en: Enabled Service | Enabled Services
fr[0]: Service activé
fr[1]: Services activés

en: Enabled User | Enabled Users
fr[0]: Utilisateur activé
fr[1]: Utilisateurs activés

en: Enables anti-spoofing rules for the port if enabled. In addition, if port security is disabled, security groups on the port will be automatically cleared. When you enable port security of the port, you may want to associate some security groups on the port.
fr: Active les règles d'anti-spoofing sur le port. De plus, si la sécurité de port est désactivée, les groupes de sécurité du port seront automatiquement effacés. Quand vous activez la sécurité sur le port, vous pouvez lui associer des groupes de sécurité.

en: Encrypted
fr: Chiffré

en: Encrypted =
fr: Chiffré =

en: Encrypted Password
fr: Mot de passe chiffré

en: Encryption
fr: Chiffrement

en: Encryption information cannot be updated for a volume type if volumes are currently in use with the volume type.
fr: Les informations de chiffrement ne peut pas être mise à jour pour un volume type si les volumes utilisent actuellement ce volume type.

en: Endpoints
fr: Points de terminaison

en: Enter Network Address manually
fr: Entrer l'adresse réseau manuellement

en: Enter a value for ICMP code in the range (-1: 255)
fr: Entrez une valeur pour le code ICMP comprise dans l'intervalle (-1:255)

en: Enter a value for ICMP type in the range (-1: 255)
fr: Entrez une valeur pour le type ICMP comprise dans l'intervalle (-1:255)

en: Enter an integer value between -1 and 255 (-1 means wild card).
fr: Entrer un entier compris entre -1 et 255. (ou -1 comme caractère générique).

en: Enter an integer value between 0 and 255.
fr: Entrer un entier compris entre 0 et 255.

en: Enter an integer value between 1 and 65535.
fr: Entrer un entier entre 1 et 65535.

en: Ephemeral Disk
fr: Disque éphémère

en: Ephemeral Disk (GB)
fr: Disque éphémère (Go)

[ctx: Current status of Volume Group]
en: Error
fr: Erreur

[ctx: Current status of Volume Group Snapshot]
en: Error
fr: Erreur

[ctx: Current status of a Floating IP]
en: Error
fr: Erreur

[ctx: Current status of a Network]
en: Error
fr: Erreur

[ctx: Current status of a Volume]
en: Error
fr: Erreur

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Error
fr: Erreur

[ctx: Current status of an Instance]
en: Error
fr: Erreur

[ctx: current status of port]
en: Error
fr: Erreur

[ctx: current status of router]
en: Error
fr: Erreur

[ctx: status of a network port]
en: Error
fr: Erreur

en: Error Downloading RC File: %s
fr: Erreur pendant le téléchargement du fichier RC : %s

[ctx: Current status of a Volume]
en: Error Extending
fr: Personnalisation d'erreur

[ctx: Current status of a Volume]
en: Error Restoring
fr: Erreur de restauration

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Error Restoring
fr: Erreur de restauration

en: Error adding Hosts to the aggregate.
fr: Erreur pendant l'ajout d'hôtes à l'agrégat.

[ctx: Current status of a Volume]
en: Error deleting
fr: Erreur lors de la suppression

en: Error editing QoS Spec consumer.
fr: Erreur lors de l'édition de la Spécification QoS du Consommateur .

en: Error getting metadata definitions.
fr: Erreur lors de l'obtention des définitions des métadonnées.

en: Error getting resource type associations.
fr: Erreur d'obtention des associations de types de ressources.

en: Error updating QoS Spec association.
fr: Erreur lors de la mise à jour de l'association de la Spécification QoS.

en: Error updating attributes for namespace.
fr: Erreur lors de la mise à jour des attributs de l'espace de nom.

en: Error updating resource types for namespace %s.
fr: Erreur de mise à jour des types de ressource pour l'espace de nom %s.

en: Error when adding or removing hosts.
fr: Erreur pendant l'ajout ou la suppression d'hôtes.

en: Error writing zipfile: %(exc)s
fr: Erreur pendant l'écriture du fichier zip : %(exc)s

en: Errors occurred in deleting group.
fr: Des erreurs se sont produites pendant la suppression du groupe.

en: Errors occurred in removing volumes from group.
fr: Des erreurs se sont produites pendant le retrait de volumes du groupe.

en: Ether Type
fr: Type de protocole (EtherType)

en: Evacuate Host
fr: Hôte évacué

en: Evacuate the servers from the selected down host to an active target host.
fr: Évacuer les serveurs de l'hôte inactif sélectionné vers un hôte cible actif.

en: Example: For <tt>mod_shib</tt> this would be <tt>Shib-Identity-Provider</tt>, for <tt>mod_auth_openidc</tt>, this could be <tt>HTTP_OIDC_ISS</tt>. For <tt>mod_auth_mellon</tt>, this could be <tt>MELLON_IDP</tt>.
fr: Example: Pour <tt>mod_shib</tt> ce serait <tt>Shib-Identity-Provider</tt>, pour <tt>mod_auth_openidc</tt>, ce pourrait être <tt>HTTP_OIDC_ISS</tt>. Pour <tt>mod_auth_mellon</tt>, ce pourrait être  <tt>MELLON_IDP</tt>.

en: Example: The prefix 'hw:' is added to OS::Nova::Flavor for the Virtual CPU Topology namespace so that the properties will be prefixed with 'hw:' when applied to flavors.
fr: Exemple : le préfixe 'hw:' est ajouté à OS::Nova::Flavor pour l'espace nom de la topologie du CPU virtuel pour que les propriétés puissent être précédées de « hw: » quand elles s'appliquent aux gabarits.

en: Expiration Date
fr: Date d'expiration

en: Expiration Time
fr: Délai d'expiration

en: Expires
fr: Expire

en: Extend Volume
fr: Étendre un volume.

en: Extend the size of a volume.
fr: Étendre la taille du volume.

[ctx: Current status of a Volume]
en: Extending
fr: En cours d'extension

en: Extending volume: "%s"
fr: Volume en cours d'extension : "%s"

en: External
fr: Externe

en: External =
fr: Externe =

en: External Fixed IPs
fr: IPs Fixes Externes

en: External Gateway
fr: Passerelle externe

en: External Network
fr: Réseau externe

en: External network "%(ext_net_id)s" expected but not found for router "%(router_id)s".
fr: Réseau externe "%(ext_net_id)s" attendu mais non trouvé pour le routeur "%(router_id)s".

en: Extra Specs
fr: Spécifications supplémentaires

en: Fail reason
fr: Raison de l'échec

[ctx: Power state of an Instance]
en: Failed
fr: Échec

en: Failed to add %(users_to_add)s project members%(group_msg)s and set project quotas.
fr: Échec de l'ajout des membres %(users_to_add)s %(group_msg)s et de la définition des quotas du projet.

en: Failed to add %s project groups and update project quotas.
fr: Échec de l'ajout des groupes %s et de la mise à jour des quotas du projet.

en: Failed to add agent %(agent_name)s for network %(network)s.
fr: Échec de l'ajout de l'agent %(agent_name)s au réseau %(network)s.

en: Failed to add interface: %s
fr: Échec de l'ajout de l'interface : %s

en: Failed to add project %(project)s to volume type access.
fr: Échec de l'ajout  du projet %(project)s à l'accès de type de volume.

en: Failed to check if description field is supported.
fr: Impossible de vérifier si le champ description est supporté.

en: Failed to check if network-ip-availability extension is supported.
fr: Impossible de vérifier si l'extension network-ip-availability est prise en charge.

en: Failed to check if neutron supports "auto_allocated_network".
fr: Impossible de vérifier si neutron prend en charge l'option "auto_allocated_network".

en: Failed to check if nova supports "auto_allocated_network".
fr: Impossible de vérifier si nova prend en charge l'option "auto_allocated_network".

en: Failed to create a rbac policy.
fr: Échec de création d'une stratégie RBAC.

en: Failed to create network %s
fr: Échec de la création du réseau %s

en: Failed to create port "%s".
fr: Échec de la création du port "%s".

en: Failed to create router "%s".
fr: Échec de la création du routeur "%s".

en: Failed to delete network "%s"
fr: Échec de la suppression du réseau "%s"

en: Failed to delete port %s
fr: Échec de la suppression du port %s

en: Failed to disable compute service for host: %s.
fr: Échec de la désactivation du service compute pour l'hôte : %s.

en: Failed to evacuate host: %s.
fr: Échec de l'évacuation de  l'hôte : %s.

en: Failed to evacuate instances: %s
fr: Échec de l'évacuation des instances %s

en: Failed to get availability zone list.
fr: Échec de la récupération de la liste des zones de disponibilité.

en: Failed to get instance interfaces.
fr: Échec de la récupération des interfaces de l'instance.

en: Failed to get mapping list %s
fr: Échec de la récupération de la liste des mappings %s

en: Failed to get network list.
fr: Impossible d'obtenir la liste des réseaux.

en: Failed to live migrate instance to a new host.
fr: Échec de la migration à chaud vers un nouvel hôte.

en: Failed to live migrate instance to host "%s".
fr: Échec de la migration dynamique de l'hôte "%s".

en: Failed to migrate host "%s".
fr: Échec de la migration de l'hôte "%s".

en: Failed to migrate instances: %s
fr: Échec de la migration des instances : %s

en: Failed to migrate volume.
fr: Échec de la migration du volume.

en: Failed to modify %(users_to_modify)s project members%(group_msg)s and update project quotas.
fr: Échec de la modification des membres %(users_to_modify)s  %(group_msg)s et de la mise à jour des quotas du projet.

en: Failed to modify %s domain groups.
fr: Échec de la modification des groupes du domaine %s.

en: Failed to modify %s project members and update domain groups.
fr: Échec de la modification des membres du projet %s et de la mise à jour des groupes de domaine.

en: Failed to modify %s project members, update project groups and update project quotas.
fr: Échec de la modification des membres du projet %s, de la mise à jour des groupes et des quotas du projet.

en: Failed to perform requested operation on instance "%s", the instance has an error status
fr: N'a pas pu effectuer l'opération demandée sur l'instance "%s", l'instance a un statut d'erreur

en: Failed to remove project %(project)s from volume type access.
fr: Échec du retrait  du projet %(project)s à l'accès de type de volume.

en: Failed to update network %s
fr: Échec de la mise à jour du réseau %s

en: Failed to update port "%s".
fr: Échec de la mise à jour du port "%s"

en: Failed to update rbac policy %s
fr: Échec de la mise à jour de la stratégie RBAC %s

en: Failed to update router %s
fr: Échec de la mise à jour du routeur %s

en: False
fr: Faux

en: Fault
fr: Défaut

en: Federation
fr: Fédération

en: Filter
fr: Filtrer

en: Filter by an ISO 8061 formatted time, e.g. 2016-06-14T06:27:59Z
fr: Filtrer par une date formatée avec ISO 8061, exmple 2016-06-14T06:27:59Z

en: Fingerprint
fr: Empreinte

[ctx: Task status of an Instance]
en: Finishing Resize or Migrate
fr: Finalisation du redimensionnement ou de la migration

en: Fixed IP Address
fr: Adresse IP fixe

en: Fixed IPs
fr: IP fixes

en: Flat
fr: Plat

en: Flavor
fr: Gabarit

en: Flavor Access
fr: Accès au gabarit

en: Flavor Choice
fr: Choix du gabarit

en: Flavor Details
fr: Détails du gabarit

en: Flavor ID
fr: ID du gabarit

en: Flavor ID =
fr: ID du gabarit =

en: Flavor Information
fr: Information sur le gabarit

en: Flavor Name
fr: Nom du Gabarit

en: Flavor Name =
fr: Nom du gabarit =

en: Flavor name cannot be empty.
fr: Le nom du gabarit ne peut être vide.

en: Flavors
fr: Gabarits

en: Flavors define the sizes for RAM, disk, number of cores, and other resources and can be selected when users deploy instances.
fr: Les gabarits définissent la taille de la RAM et du disque, le nombre de cœurs, ainsi que d'autres ressources. Ils peuvent être choisis quand les utilisateurs déploient des instances.

en: Floating IP
fr: IP flottantes

en: Floating IP Address (optional)
fr: Adresse IP flottante (facultatif)

en: Floating IP Address =
fr: Adresse IP flottante =

en: Floating IP Details
fr: Détails de l'IP flottante

en: Floating IP address
fr: Adresse IP flottante

en: Floating IPs
fr: IP flottantes

en: For %(type)s networks, valid IDs are %(min)s to %(max)s.
fr: Pour les %(type)s de réseaux, les IDs valides doivent être compris entre %(min)s et %(max)s.

en: For TCP and UDP rules you may choose to open either a single port or a range of ports. Selecting the "Port Range" option will provide you with space to provide both the starting and ending ports for the range. For ICMP rules you instead specify an ICMP type and code in the spaces provided.
fr: Pour les règles TCP et UDP, vous pouvez choisir d'ouvrir soit un seul port, soit une plage de ports. En sélectionnant l'option "plage de ports", vous aurez l'espace pour fournir le port de début et le port de fin pour la plage concernée. Pour les règles ICMP, vous devez en revanche fournir un type ICMP et un code dans les espaces proposés.

en: For a %(network_type)s network, valid segmentation IDs are %(min)s through %(max)s.
fr: Pour un réseau %(network_type)s, les IDs de segmentation valides doivent être compris entre %(min)s et %(max)s.

en: Forbidden
fr: Interdit

en: Force Delete Volume Backup | Force Delete Volume Backups
fr[0]: Forcer la suppression de la sauvegarde du volume
fr[1]: Forcer la suppression des sauvegardes de volume

en: Force Host Copy
fr: Forcer la copie hôte

en: Forcing to create snapshot "%s" from attached volume.
fr: Création forcée d'un instantané "%s" du volume attaché en cours.

en: Form Builder
fr: Concepteur de formulaire

en: Free IPs
fr: IP libres

en: From Port
fr: Du Port

en: From here you can add a DHCP agent for the network.
fr: Ici, vous pouvez ajouter un agent DHCP au réseau.

en: From here you can allocate a floating IP to a specific project.
fr: Ici, vous pouvez allouer une IP flottante à un projet.

en: From here you can create a rbac policy.
fr: Ici, vous pouvez créer une stratégie RBAC.

en: From here you can create a snapshot of a volume.
fr: D'ici, vous pouvez créer un instantané de volume.

en: From here you can update the default compute quotas (max limits).
fr: Ici, vous pouvez mettre à jour les quotas de compute par défaut (limites max).

en: From here you can update the default volume quotas (max limits).
fr: Ici, vous pouvez mettre à jour les quotas de volume par défaut (limites max).

en: Front-End Example:
fr: Exemple de front-end :

en: GB
fr: Go

en: Gateway IP
fr: Adresse IP de la passerelle

en: Gateway IP and IP version are inconsistent.
fr: L'adresse IP de la passerelle ne correspond pas au type d'adressage utilisé.

en: Gateway interface is added
fr: L'interface de la passerelle a été ajoutée

en: GiB
fr: Gio

en: Graph
fr: Graphique

en: Group
fr: Groupe

en: Group "%s" already exists.
fr: Le groupe "%s" existe déjà.

en: Group "%s" was successfully created.
fr: Groupe "%s" créé avec succès.

en: Group ID
fr: ID du Groupe

en: Group ID =
fr: ID du groupe =

en: Group Information
fr: Informations du groupe

en: Group Management
fr: Gestion de Groupe

en: Group Management: {{ group.name }}
fr: Gestion de groupe : {{ group.name }}

en: Group Members
fr: Membres du Groupe

en: Group Name
fr: Nom du groupe

en: Group Name =
fr: Nom du groupe =

en: Group Snapshot
fr: Instantané de groupe

en: Group Snapshots
fr: Groupe d'instantanés

en: Group Type
fr: Type du groupe

en: Group Type Specs
fr: Specs du type de groupe

en: Group Type: %(group_type_name)s
fr: Type de groupe : %(group_type_name)s

en: Group Type: %(group_type_name)s
fr: Type de groupe : %(group_type_name)s

en: Group Types
fr: Types de groupe

en: Group has been updated successfully.
fr: Le Groupe a été mis à jour avec succès.

en: Group type name "%s" already exists.
fr: Le type de groupe "%s" existe déjà.

en: Group type name can not be empty.
fr: Le nom du type de groupe ne doit pas être vide.

en: Group which the new volume belongs to. Choose 'No group' if the new volume belongs to no group.
fr: Groupe auquel le nouveau volume appartient. Choisir 'Aucun' si le nouveau volume n'appartient à aucun groupe.

en: Groups
fr: Groupes

en: Groups are used to manage access and assign roles to multiple users at once. After creating the group, edit the group to add users.
fr: Les groupes sont utilisés pour gérer les accès et attribuer des rôles à plusieurs utilisateurs à la fois. Après création du groupe, éditer le groupe et ajouter les utilisateurs.

en: Groups are used to manage access and assign roles to multiple users at once. Edit the group's name and description.
fr: Les groupes sont utilisés pour gérer l'accès et affecter des rôles à plusieurs utilisateurs en même temps. Editez le nom du groupe et sa description.

note: Translators: High Availability mode of Neutron router
en: HA mode
fr: Mode HA

[ctx: Current status of an Instance]
en: Hard Reboot
fr: Redémarrage matériel

en: Hard Reboot Instance | Hard Reboot Instances
fr[0]: Redémarrer matériellement l'instance
fr[1]: Redémarrer matériellement les instances

[ctx: Task status of an Instance]
en: Hard Reboot Pending
fr: Redémarrage matériel en attente

[ctx: Task status of an Instance]
en: Hard Reboot Started
fr: Redémarrage matériel débuté

en: Hard Rebooted Instance | Hard Rebooted Instances
fr[0]: Redémarrage matériel de l'instance
fr[1]: Redémarrage matériel des instances

[ctx: Task status of an Instance]
en: Hard Rebooting
fr: Redémarrage matériel en cours

en: Has Snapshots
fr: Possède des instantanés

en: Help
fr: Aide

en: High Availability Mode
fr: Mode Haute Disponibilté

en: High Availability Status
fr: Statut de la haute disponibilité

en: Home
fr: Accueil

en: Host
fr: Hôte

en: Host =
fr: Hôte =

en: Host Aggregate Information
fr: Informations de l'agrégat d'hôtes

en: Host Aggregates
fr: Agrégats d'hôtes

en: Host Name =
fr: Nom de l'hôte =

en: Host Routes
fr: Routes d'hôte

en: Host Routes format error: Destination CIDR and nexthop must be specified (value=%s)
fr: Format d'erreur des routes d'hôte : Destination CIDR et saut suivant doivent être spécifiés (valeur=%s)

en: Host aggregates divide an availability zone into logical units by grouping together hosts. Create a host aggregate then select the hosts contained in it.
fr: Les agrégats d'hôtes définissent des zones logiques au sein des zones de disponibilité en regroupant des hôtes. Créez un agrégat d'hôtes puis sélectionnez les hôtes à y intégrer.

en: Host aggregates divide an availability zone into logical units by grouping together hosts. Edit the aggregate host to select hosts contained in it.
fr: Les agrégats d'hôtes permettent de définir des zones logiques au sein des zones de disponibilité en regroupant des hôtes. Editez l'agrégat pour sélectionner les hôtes qui le composent.

en: Hostname
fr: Nom d'Hôte

en: Hosts
fr: Hôtes

en: Hypervisor
fr: Hyperviseur

en: Hypervisor Instances
fr: Instances de l'hyperviseur

en: Hypervisor Servers
fr: Serveurs Hyperviseur

en: Hypervisor Summary
fr: Vue d'ensemble de l'Hyperviseur

en: Hypervisors
fr: Hyperviseurs

en: ICMP code is provided but ICMP type is missing.
fr: Le code ICMP est fourni mais le type ICMP est manquant.

en: IP Address
fr: Adresse IP

en: IP Address (optional)
fr: Adresse IP (facultatif)

en: IP Address or CIDR
fr: Adresse IP ou CIDR

en: IP Addresses
fr: Adresses IP

en: IP Allocation Pools
fr: Pool d'affectation d'IP

en: IP Protocol
fr: Protocole IP

en: IP Version
fr: Version IP

en: IP address %s associated.
fr: Adresse IP %s associée.

en: IP address allocation pools. Each entry is: start_ip_address,end_ip_address (e.g., 192.168.1.100,192.168.1.120) and one entry per line.
fr: Pool d'adresses IP à allouer. Chaque entrée est de la forme : start_ip_address,end_ip_address (e.g. : 192.168.1.100,192.168.1.120).  Une seule entrée par ligne est permise.

en: IP address for the new port
fr: Adresse IP pour le nouveau port

en: IP address list of DNS name servers for this subnet. One entry per line.
fr: Liste des adresses IP des serveurs DNS pour ce sous-réseau. Une seule adresse par ligne est permise.

en: IP address of Gateway (e.g. 192.168.0.254) If you do not want to use a gateway, check 'Disable Gateway' below.
fr: Adresse IP de la passerelle (e.g. 192.168.0.254). Si vous ne souhaitez pas utiliser une passerelle, cochez "Désactiver la passerelle" ci-dessous.

en: IP address of Gateway (e.g. 192.168.0.254) The default value is the first IP of the network address (e.g. 192.168.0.1 for 192.168.0.0/24, 2001:DB8::1 for 2001:DB8::/48). If you use the default, leave blank. If you do not want to use a gateway, check 'Disable Gateway' below.
fr: Adresse IP de la passerelle (e.g. 192.168.0.254). La valeur par défaut est la première IP du réseau (e.g. : 192.168.0.1 for 192.168.0.0/24, 2001:DB8::1 for 2001:DB8::/48). Si vous utilisez la valeur par défaut, laissez ce champ vide. Si vous ne voulez pas utiliser de passerelle, cocher la case 'Désactiver la passerelle' ci-dessous.

en: IPv4 Address =
fr: Adresse IPv4 =

en: IPv6 Address =
fr: Adresse IPv6 =

en: IPv6 Address Configuration Mode
fr: Mode de Configuration d'Adresse IPv6

en: ISO - Optical Disk Image
fr: ISO - Image ISO 9660

en: Identifier
fr: Identifiant

en: Identifier Type
fr: Type d'identifiant

en: Identity
fr: Identité

en: Identity Provider ID
fr: ID fournisseur d'identité

en: Identity Providers
fr: Fournisseur d'identité

en: Identity provider protocol created successfully.
fr: Protocole de fournisseur d'identité créé avec succès.

en: Identity provider registered successfully.
fr: Fournisseur d'identité enregistré avec succès.

en: Identity provider updated successfully.
fr: Fournisseur d'identité mis à jour avec succès.

en: Identity service does not allow editing user data.
fr: Le service d'identité n'autorise pas la modification de données utilisateur.

en: Identity service does not allow editing user password.
fr: Le service d'identité n'autorise pas la modification du mot de passe utilisateur.

en: If "No volume type" is selected, the volume will be created without a volume type.
fr: Si "Pas de Type de Volume" est sélectionner, le volume sera créé sans type de volume.

en: If checked, the selected floating IP will be released at the same time.
fr: Si cochée, les IP flottantes sélectionnées seront relâchées simultanément.

en: If console is not responding to keyboard input: click the grey status bar below.
fr: Si la console ne répond plus aux entrées clavier, cliquez sur la barre d'état grise ci-dessous.

en: If you don't specify an IP address here, the gateway's IP address of the selected subnet will be used as the IP address of the newly created interface of the router. If the gateway's IP address is in use, you must use a different address which belongs to the selected subnet.
fr: Si aucune adresse IP n'est spécifiée ici, l'adresse IP de la passerelle du sous-réseau sera utilisée pour la nouvelle interface créée dans le routeur. Si l'IP de la passerelle est déjà utilisée, vous devez spécifier une adresse différente qui appartient au sous-réseau sélectionné.

en: If you select an image via an HTTP/HTTPS URL, the Image Location field MUST be a valid and direct URL to the image binary; it must also be accessible to the Image Service. URLs that redirect or serve error pages will result in unusable images.
fr: Si vous sélectionnez une image via une URL HTTP/HTTPS, le champ contenant la Location de l'Image DOIT être valide et diriger vers le binaire de l'image; il doit également être accessible au Service Image. Les URLs qui redirigent ou renvoie des pages d'erreur auront un résultat d'images inutilisables.

[ctx: Task status of an Instance]
en: Image Backup
fr: Création d'une sauvegarde

en: Image File
fr: Fichier image

en: Image ID
fr: ID de l'image

en: Image ID =
fr: ID de l'image =

en: Image Location
fr: Emplacement de l'image

en: Image Name
fr: Nom de l'image

en: Image Name =
fr: Nom de l'image =

[ctx: Task status of an Instance]
en: Image Pending Upload
fr: Image en attente de chargement

[ctx: Task status of an Instance]
en: Image Snapshot Pending
fr: En attente de l'instantané

en: Image Source
fr: Source de l'image

en: Image Type
fr: Type d'image

[ctx: Task status of an Instance]
en: Image Uploading
fr: Chargement de l'image

en: Image source must be specified
fr: L'image source doit être spécifié

en: Image was successfully updated.
fr: Image mise à jour avec succès.

en: Images can be provided via an HTTP/HTTPS URL or be uploaded from your local file system.
fr: Les images peuvent être fournies via des URLs HTTP/HTTPs  ou bien envoyé depuis votre système de fichiers local.

en: Import Key Pair
fr: Importer une paire de clés

en: Import Namespace
fr: Importation de l'espace de nom

en: Import Public Key
fr: Importer une clé publique

[ctx: Current status of Volume Group]
en: In-use
fr: En cours d'utilisation

[ctx: Current status of Volume Group Snapshot]
en: In-use
fr: En cours d'utilisation

[ctx: Current status of a Volume]
en: In-use
fr: En cours d'utilisation

en: Indicates whether this identity provider should accept federated authentication requests.
fr: Indique quand le fournisseur d'identité accepte les requêtes des authentifications fédérées

en: Info
fr: Informations

en: Ingress
fr: Entrée

en: Injected File Content (B)
fr: Contenu du fichier injecté (B)

en: Injected Files
fr: Fichiers injectés

en: Instance Action List
fr: Liste d'Actions de l'Instance

en: Instance Admin Password
fr: Mot de passe de l'administrateur de l'instance

en: Instance Console
fr: Console de l'instance

en: Instance Console Log
fr: Journal de la console de l'instance

en: Instance ID
fr: ID de l'instance

en: Instance ID =
fr: ID de l'instance =

en: Instance Name
fr: Nom de l'instance

en: Instance Name =
fr: Nom de l'Instance =

en: Instance Overview
fr: Aperçu de l'instance

en: Instance Password is not set or is not yet available
fr: Le mot de passe de l'instance n'est pas défini ou n'est pas encore disponible

en: Instance Security Groups
fr: Groupes de sécurité associés à l'instance

en: Insufficient privilege level to retrieve image list.
fr: Niveau de privilèges insuffisant pour récupérer la liste des images.

en: Insufficient privilege level to retrieve key pair list.
fr: Niveau de privilège insuffisant pour récupérer la liste des paires de clés.

en: Insufficient privilege level to view domain information.
fr: Niveau de privilèges insuffisant pour voir les informations du domaine.

en: Insufficient privilege level to view group information.
fr: Privilèges insuffisants pour voir les informations du groupe.

en: Insufficient privilege level to view identity provider information.
fr: Niveau de  privilèges insuffisant pour voir les informations du fournisseur d'identité.

en: Insufficient privilege level to view mapping information.
fr: Niveau de  privilèges insuffisant pour voir les informations de mapping.

en: Insufficient privilege level to view project information.
fr: Niveau de privilèges insuffisant pour voir les informations du projet.

en: Insufficient privilege level to view role information.
fr: Niveau de privilèges insuffisants pour voir les informations du rôle.

en: Insufficient privilege level to view user information.
fr: Niveau de  privilèges insuffisants pour voir les informations de l'utilisateur.

en: Interface added
fr: Interface ajoutée

en: Internal Interface
fr: Interface interne

en: Internal:
fr: Interne :

en: Invalid date format: Using today as default.
fr: Format de date invalide : date du jour utilisée par défaut.

en: Invalid format for routes: %s
fr: Format non valide pour les routes: %s

en: Invalid time period. The end date should be more recent than the start date.
fr: Période invalide. La date de fin doit être plus récente que la date de début.

en: Invalid time period. You are requesting data from the future which may not exist.
fr: Période de temps invalide. Vous demandez des données dans le futur qui ne peuvent pas exister.

en: It specifies the VNIC type bound to the networking port.
fr: Indique le type de VNIC lié au port réseau.

en: Items Per Page
fr: Nombre d'éléments par page

en: Kernel
fr: Noyau

en: Kernel ID
fr: ID Noyau

en: Key
fr: Clé

en: Key Name
fr: Nom de la clé

en: Key Pair
fr: Paire de clés

en: Key Pair Details
fr: Informations Paire de clés

en: Key Pair Name
fr: Nom de la paire de clés

en: Key Pair Name =
fr: Nom de la paire de clés =

en: Key Pair Type
fr: Type de paire de clés

en: Key Pairs
fr: Paires de clés

en: Key Pairs are how you login to your instance after it is launched.
fr: Les paires de clés servent à se connecter à une instance après son lancement.

en: Key Size (bits)
fr: Taille de la clé (bits)

en: Key Type
fr: Type de clé

en: Key names can only contain alphanumeric characters, underscores, periods, colons and hyphens
fr: Les noms de clés ne peuvent comporter que des caractères alphanumériques, des soulignés, des points, des deux-points ou des traits d'union.

en: Key pair name may only contain letters, numbers, underscores, spaces, and hyphens and may not be white space.
fr: Le nom de paire de clés peut uniquement comporter des lettres, chiffres, caractères de soulignement, traits d'union et ne doit pas contenir d'espaces.

en: Key with name "%s" already exists. Use Edit to update the value, else create key with different name.
fr: Une clé nommée "%s" existe déjà. Utiliser Editer pour mettre la valeur à jour ou bien créer une clé portant un nom différent.

en: Key-Value Pairs
fr: Paires de clé-valeur

en: Key: burstIOPS and Value: 5000 (number value bigger than minIOPS)
fr: Clé : burstIOPS et Valeur : 5000 (valeur numérique supérieure à minIOPS)

en: Key: maxIOPS and Value: 5000 (number value bigger than minIOPS)
fr: Clé : maxIOPS et Valeur : 5000 (valeur numérique supérieure à minIOPS)

en: Key: minIOPS and Value: 20 (number value less than maxIOPS)
fr: Clé : minIOPS et Valeur : 20 (valeur numérique inférieure à maxIOPS)

en: Key: size_iops_sec and Value: 16
fr: Clé : size_iops_sec et Valeur : 16

en: Key: total_bytes_sec_max and Value: 512000
fr: Clé : total_bytes_sec et Valeur : 51200

en: Key: total_iops_sec and Value: 5000
fr: Clé : total_iops_sec et Valeur : 5000

[ctx: Current status of an Image]
en: Killed
fr: Supprimé par force

en: L3 Agent
fr: Agent L3

en: Language
fr: Langue

[ctx: Time since the last update]
en: Last Updated
fr: Dernière mise à jour

en: Launch
fr: Démarrer

en: Launch Instance
fr: Lancer une instance

en: Launch Instance (Quota exceeded)
fr: Lancer une Instance (Quota dépassé)

en: Launch as Instance
fr: Lancer en tant qu'instance

en: Length of Injected File Path
fr: Longueur du chemin du fichier injecté

en: Limit
fr: Limite

en: Live Migrate
fr: Migration Dynamique

en: Live Migrate Instance
fr: Migration dynamique d'instance

en: Live migrate an instance to a specific host.
fr: Migrer directement une instance à un hôte spécifique.

en: Load Balancer VIP %s
fr: VIP du répartiteur de charge %s

en: Local Disk Usage
fr: Utilisation du Disque Local

en: Local Storage (total)
fr: Stockage Local (total)

en: Local Storage (used)
fr: Stockage Local (utilisé)

en: Lock Instance | Lock Instances
fr[0]: Verrouiller l'instance
fr[1]: Verrouiller les instances

[ctx: Locked status of an instance]
en: Locked
fr: Verrouillé

en: Locked Instance | Locked Instances
fr[0]: Instance verrouillée
fr[1]: Instances verrouillées

en: Log
fr: Journal

en: Log Length
fr: Longueur du journal

en: Log Lines Per Instance
fr: Lignes de journalisation par instance

en: Log length must be a nonnegative integer.
fr: La longueur du journal doit correspondre à un nombre non négatif.

en: MAC Address
fr: Adresse MAC

en: MAC Learning State
fr: État de l'apprentissage des MAC

en: MAC address for the port.
fr: Adresse MAC du port.

en: MB
fr: Mo

en: Make the image visible across projects.
fr: Rendre l'image visible par l'ensemble des projets.

en: Manage
fr: Gérer

en: Manage Attachments
fr: Gérer les attachements

en: Manage Floating IP Associations
fr: Gérer les Associations d'IP flottantes

en: Manage Hosts
fr: Gestion des hôtes

en: Manage Hosts Aggregate
fr: Gestion de l'agrégat d'hôtes

en: Manage Hosts within Aggregate
fr: Gestion de l'agrégat d'hôtes

en: Manage Members
fr: Gérer les membres

en: Manage Protocols
fr: Gérer les protocoles

en: Manage QoS Spec Association
fr: Gérer l'Association de la Spécification QoS

en: Manage Rules
fr: Gérer les Règles

en: Manage Security Group Rules: {{ security_group.name }} ({{ security_group.id }})
fr: Gérer les règles du groupe de sécurité : {{ security_group.name }} ({{ security_group.id }})

en: Manage Specs
fr: Gérer les Spécifications

en: Manage Volume
fr: Gérer un volume

en: Manage Volume Attachments
fr: Gérer les attachements de volume

en: Manage Volume Types
fr: Gérer les types de volume

en: Manage Volumes
fr: Gérer des volumes

en: Manual
fr: Manuel

en: Mapped Fixed IP Address
fr: Adresse IP fixe mappée

en: Mapped IP Address
fr: Adresse IP mappée

en: Mapping ID
fr: ID du mapping

en: Mapping ID "%s" is already used.
fr: ID du mapping "%s" est déjà utilisé.

en: Mapping created successfully.
fr: Mapping créé avec succès.

en: Mapping updated successfully.
fr: Mapping mis à jour avec succès.

[ctx: Google's Material Design style theme]
en: Material
fr:  Matériel

en: Max. Size (MB) =
fr: Taille maximale (Mo) =

en: Memory MB Hours
fr: Mo Mémoire Heures

en: Memory Usage
fr: Utilisation de la Mémoire

en: Metadata
fr: Métadonnées

en: Metadata Definition File
fr: Fichier de définitions des meta-data

en: Metadata Definitions
fr: Définitions des Metadata

en: Metadata Items
fr: Éléments des métadonnées

en: MidoNet Uplink
fr: Liaison MidoNet

en: Migrate
fr: Migrer

[ctx: Action log of an instance]
en: Migrate
fr: Migrer

en: Migrate Host
fr: Migrer l'hôte

en: Migrate Instance | Migrate Instances
fr[0]: Transférer une Instance
fr[1]: Transférer des Instances

en: Migrate Volume
fr: Migrer le volume

en: Migrate a volume to a specific host. <br> <br> Force Host Copy: Enables or disables generic host-based force-migration, which bypasses driver optimizations.
fr: Migrer un volume sur un hôte spécifique. <br> <br> Forcer la copie hôte : Active ou désactive la migration forcée basée sur hôte générique, ce qui contourne les optimisations du pilote.

en: Migrate all instances from a host with disabled nova-compute service. Optionally you can choose type of migration. All running instances of the host can be Live Migrated. Cold Migration is trying to use 'nova migrate' on each instance of migrated host.
fr: Migre toutes les instances d'un hôte avec le service nova-compute désactivé. Vous pouvez choisir le type de migration si vous le souhaitez (option). Toutes les instances en cours de l'hôte peuvent être en Migration Live. La Migration à froid essaie d'utiliser « nova migrate » sur chaque instance d'un hôte migré.

[ctx: Current status of an Instance]
en: Migrating
fr: Migration

[ctx: Task status of an Instance]
en: Migrating
fr: Migration en cours

en: Migrating instances may cause some unrecoverable results.
fr: En migrant les instances, vous risquez d'obtenir des résultats irrattrapables.

en: Migration Policy
fr: Stratégie de migration

en: Min Disk
fr: Disque Min

en: Min RAM
fr: RAM Min

en: Min. Size (MB) =
fr: Taille minimale (Mo) =

en: Minimum Disk (GB)
fr: Espace disque minimal (Go)

en: Minimum RAM (MB)
fr: RAM minimale (Mo)

en: Missing required settings: {}.
fr: Il manque des paramètres requis : {}.

en: Modified domain "%s".
fr: Domaine "%s" modifié.

en: Modified flavor access of "%s".
fr: Accès de gabarit de "%s" modifiés.

en: Modified instance "%s".
fr: Instance "%s" modifiée.

en: Modified project "%s".
fr: Projet "%s" modifié.

en: Modified quotas of project
fr: Quotas modifiés pour le projet

en: Modified volume type access: %s
fr: Accès type de volume modifié: %s

en: Modify Access
fr: Modifier l'accès

en: Modify Consumer
fr: Modifier le Consommateur

en: Modify Groups
fr: Éditer les Groupes

en: Modify Quotas
fr: Éditer les quotas

en: Modify dashboard settings for your user.
fr: Modifier les paramètres du dashboard.

en: Modify group type name, description, and public status.
fr: Modifier le nom du type de groupe, la description et le statut public.

en: Modify name and description of a volume.
fr: Modifier le nom et la description du volume.

en: Modify the name and description of a snapshot.
fr: Modifier le nom et la description d'un instantané.

en: Modify the name and description of a volume group.
fr: Modifier le nom et la description d'un groupe de volumes.

en: Modify volume type name, description, and public status.
fr: Modifier le nom, la description et l'état public du type de volume.

en: Monitoring:
fr: Monitoring :

en: More
fr: Plus

en: Multiattach volumes are not yet supported.
fr: Les volumes à  multi-attachements ne sont pas supportés pour le moment.

en: N/A
fr: N/D

[ctx: current status of port]
en: N/A
fr: N/D

en: Name
fr: Nom

en: Name =
fr: Nom =

en: Name or other identifier for existing volume
fr: Nom ou autre identifiant du volume existant

en: Name: %(name)s ID: %(uuid)s
fr: Nom : %(name)s ID : %(uuid)s

en: Namespace
fr: Espace de nom

en: Namespace %s has been created.
fr: L'espace de nom %s a été créé.

en: Namespace Definition Source
fr: Source de la définition de l'espace de nom

en: Namespace JSON
fr: Espace de nom JSON

en: Namespace Overview
fr: L'espace de nom

en: Namespace Resource Type Associations
fr: Associations de types de ressources d'espaces noms

en: Namespace successfully updated.
fr: L'espace de nom a été mis à jour.

en: Namespaces
fr: Espace de noms

en: Namespaces can be associated to different resource types. This makes the properties in the namespace visible in the 'Update Metadata' action for that type of resource.
fr: Les espaces noms peuvent être associés à différents types de ressources. Cela rend les propriétés de l'espace nom visibles dans l'action « Mise à jour des métadonnées » pour ce type de ressource.

en: Network
fr: Réseau

en: Network %s was successfully updated.
fr: Le réseau %s a été mis à jour avec succès.

en: Network Address
fr: Adresse réseau

en: Network Address Source
fr: Adresse réseau Source

en: Network Address and IP version are inconsistent.
fr: L'adresse réseau ne correspond pas au type d'adressage utilisé.

en: Network Agents
fr: Agents réseau.

en: Network Details
fr: Détails du réseau

en: Network ID
fr: ID Réseau

en: Network ID =
fr: ID Réseau =

en: Network Mask
fr: Masque Réseau

en: Network Name
fr: Nom du réseau

en: Network QoS
fr: QoS Réseau

en: Network QoS Policies
fr: Stratégies QoS Réseau

en: Network Quotas
fr: Quotas Réseau

en: Network Topology
fr: Topologie du réseau

en: Network Type:
fr: Type de Réseau :

en: Network address in CIDR format (e.g. 192.168.0.0/24)
fr: Adresse réseau au format CIDR (i.e. 192.168.0.0/24)

en: Network address in CIDR format (e.g. 192.168.0.0/24, 2001:DB8::/48)
fr: Adresse du réseau au format CIDR (e.g. 192.168.0.0/24, 2001:DB8::/48)

en: Network list can not be retrieved.
fr: Impossible de récupérer la liste des réseaux.

[ctx: Task status of an Instance]
en: Networking
fr: Mise en réseau

en: Networks
fr: Réseaux

en: Never
fr: Jamais

en: Never updated
fr: Jamais mis à jour

en: New DHCP Agent
fr: Nouvel agent DHCP

en: New Flavor
fr: Nouveau gabarit

en: New Host
fr: Nouvel hôte

en: New QoS Spec Consumer
fr: Nouvelle spécification QoS du Consommateur

en: New Size (GiB)
fr: Nouvelle taille (Gio)

en: New name cannot be empty.
fr: Le nouveau nom ne paeut pas être vide.

en: New name conflicts with another group type.
fr: Confilt de nom avec un autre type de groupe.

en: New name conflicts with another volume type.
fr: Le nouveau nom est en conflit avec un autre Type de Volume.

en: New password
fr: Nouveau mot de passe

en: New size must be greater than current size.
fr: La nouvelle taille doit être supérieure à la taille courante.

en: Next Hop
fr: Prochain sauts

en: Next Hop IP must be a part of one of the subnets to which the router interfaces are connected.
fr: La prochaine IP Hop doit faire parti d'un des sous-réseau auquel les interfaces du routeur sont connectées

en: No
fr: Non

en: No Host selected.
fr: Aucun hôte sélectionné.

en: No Hosts found.
fr: Aucun hôte trouvé.

en: No Ports available
fr: Pas de port disponible

[ctx: Power state of an Instance]
en: No State
fr: Pas d'état

en: No assigned volumes
fr: Aucun volume affecté

en: No associated fixed IP
fr: Aucune adresse IP fixe associée

en: No associations defined.
fr: Aucune association définie.

en: No attached device
fr: Pas de périphérique attaché

en: No availability zones found
fr: Pas de zones de disponibilité trouvées

en: No available console found.
fr: Aucune console disponible trouvée.

en: No available projects
fr: Pas de projets disponibles

en: No flavors available
fr: Pas de gabarits disponibles

en: No flavors meet minimum criteria for selected boot source.
fr: Aucune version (flavor) ne répond aux critères minimaux pour la source de démarrage sélectionnée.

en: No floating IP addresses allocated
fr: Aucune adresse IP flottante alloué

en: No floating IP pools available
fr: Pas de pools d'IP flottantes disponibles

en: No floating IP pools with IPv4 subnet available
fr: Aucun pool d'IP flottantes avec des sous-réseau IPv4 disponible

en: No group
fr: Aucun groupe

en: No groups found.
fr: Aucun groupe trouvé.

en: No groups.
fr: Aucun groupe.

en: No host selected.
fr: Aucun hôte sélectionné

en: No hosts found.
fr: Aucun hôte trouvé

en: No images available
fr: Aucune image disponible

en: No input was provided for the namespace content.
fr: Aucune saisie de contenu d'espace de nom apparaît.

en: No instances available
fr: Aucune instance disponible

en: No key pairs available
fr: Aucune paire de clés disponible

en: No mappings available
fr: Aucun mapping disponible

en: No networks available
fr: Pas de réseau disponible

en: No new QoS spec available
fr: Pas de nouvelle spécification QoS disponible

en: No options specified
fr: Aucune option spécifiée

en: No other agents available.
fr: Aucun autre agent disponible

en: No other hosts available
fr: Aucun autre hôte disponible

en: No other hosts available.
fr: Pas d'autres hôtes disponibles.

en: No other volume types available
fr: Aucun autre type de volume disponible

en: No ports available
fr: Pas de port disponible

en: No project available
fr: Aucun projet disponible

en: No projects found.
fr: Aucun projet trouvé.

en: No projects selected. All projects can use the flavor.
fr: Aucun projet sélectionné. Tous les projets peuvent utiliser ce gabarit.

en: No router
fr: Aucun routeur

en: No rules defined.
fr: Aucune règle définie.

en: No security group is associated
fr: Aucun groupe de sécurité n'est associé

en: No security groups available
fr: Pas de groupe de sécurité disponible

en: No security groups enabled.
fr: Aucun groupe de sécurité activé.

en: No security groups found.
fr: Aucun groupe de sécurité trouvé.

en: No server groups available
fr: Aucun groupe de serveur disponible

en: No source, empty volume
fr: Aucune source, volume vide

en: No subnets available
fr: Pas de sous-réseau disponible

en: No users found.
fr: Aucun utilisateur trouvé.

en: No users.
fr: Aucun utilisateur.

en: No valid group type
fr: Aucun type de groupe valide

en: No volume type
fr: Pas de type de volume

en: No volume types found.
fr: Aucun type de volume trouvé.

en: No volume types selected.
fr: Aucun type de volume sélectionné.

en: No volumes attached
fr: Aucun volume attaché

en: No volumes attached.
fr: Aucun volume attaché.

en: No volumes available
fr: Pas de volumes disponibles

en: No volumes found.
fr: Aucun volume trouvé.

en: No volumes selected.
fr: Aucun volume sélectionné.

en: Non admin users are not allowed to make images public.
fr: Les utilisateurs non admin ne sont pas autorisés à rendre les images publiques.

en: Non-Members
fr: Non-Membres

en: Non-Public from Other Projects
fr: Non-public depuis les autres projets

en: None
fr: Aucun

[ctx: Task status of an Instance]
en: None
fr: Aucun

en: None (removes spec)
fr: Aucune (supprimer les spécifications)

en: Not attached
fr: Non attaché

en: Not available
fr: Non disponible

en: Note that a volume can not be deleted if it is &quot;attached&quot; or has any dependent snapshots.
fr: Notez qu'un volume ne peut pas être supprimé s'il est &quot;attaché&quot; ou s'il possède des instantanés.

en: Number of Instances
fr: Nombre d'instances

en: Number of Snapshots
fr: Nombre d'instantanés

en: Number of VCPUs
fr: Nombre de VCPUs

en: Number of Volumes
fr: Nombre de volumes

en: Number of items to show per page (applies to the pages that have API supported pagination, Max Value: %s)
fr: Nombre d'éléments à afficher sur chaque page (s'applique si la pagination est supportée par l'API, valeur max: %s)

en: Number of log lines to be shown per instance
fr: Le nombre de lignes de journalisation affichées par instance

en: OR Copy/Paste your Private Key
fr: OU Copier/Coller vote Clé Privée

en: Object
fr: Objet

en: Object ID
fr: ID de l'objet

en: Object Store
fr: Stockage d'objet

en: Object Type
fr: Type d'objet

en: Old Flavor
fr: Ancien gabarit

en: Old password and new password must be different
fr: L'ancien mot de passe et le nouveau doivent être différents

en: On Demand
fr: Sur demande

en: Once a floating IP is released, there is no guarantee the same IP can be allocated again.
fr: Une fois qu'une IP flottante est mise à disposition, il n'y a aucune garantie que la même adresse IP ne sera pas allouée à nouveau.

en: Only definitions in raw JSON format are supported.
fr: Seules les définitions en format JSON brut sont prises en charge.

en: Open Port
fr: Ouvrir

en: Open Port/Port Range:
fr: Ouvrir Port / Plage de Ports :

en: OpenStack Profiler
fr: Profiler OpenStack

en: OpenStack RC File
fr: Fichier OpenStack RC

en: OpenStack clouds.yaml File
fr: Fichier OpenStack clouds.yaml

en: Optionally, you may choose to create a new volume.
fr: Optionnel, vous pouvez choisir de créer un nouveau volume.

en: Other IPv6 modes: ipv6_ra_mode=%(ra_mode)s, ipv6_address_mode=%(addr_mode)s
fr: Autre mode IPv6 : ipv6_ra_mode=%(ra_mode)s, ipv6_address_mode=%(addr_mode)s

en: Other Protocol
fr: Autre Protocole

en: Out of range float values are not JSON compliant: %r
fr: Les valeurs flottantes en dehors des limites ne sont pas conformes à JSON : %r

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Owner of the device attached to the port
fr: Propriétaire du périphérique attaché au port

en: Ownership of a volume can be transferred from one project to another. Accepting a transfer requires obtaining the Transfer ID and Authorization Key from the donor. This is equivalent to the <tt>openstack volume transfer request accept</tt> command.
fr: Le propriétaire d'un volume peut être transféré d'un projet à un autre.  L'acceptation du transfert nécessite l'obtention de l'ID du transfert et la clé d'autorisation du propriétaire initial. Équivaut à la commande <tt>openstack volume transfer request accept</tt>

en: Ownership of a volume can be transferred from one project to another. Once a volume transfer is created in a donor project, it then can be "accepted" by a recipient project. This is equivalent to the <tt>openstack volume transfer create</tt> command.
fr: Le propriétaire d'un volume peut être transféré d'un projet à un autre. Lorsqu'un transfert de volume est initié dans le projet source, ce transfert peut être accepté par un autre projet. Équivaut à la commande <tt>openstack volume transfer create</tt>

en: PLOOP - Virtuozzo/Parallels Loopback Disk
fr: PLOOP - Disque Loopback Virtuozzo/Parallels

en: Page Not Found
fr: Page non trouvée

en: Password
fr: Mot de passe

[ctx: Current status of an Instance]
en: Password
fr: Mot de passe

en: Password Expires At
fr: Le mot de passe expire à

en: Password changed. Please log in again to continue.
fr: Mot de passe modifié. Connectez-vous à nouveau pour poursuivre.

en: Password changed. Please log in to continue.
fr: Mot de passe modifié. Veuillez vous connecter pour continuer.

en: Passwords do not match.
fr: Les mots de passe ne correspondent pas.

en: Pause Instance | Pause Instances
fr[0]: Mettre en pause l'Instance
fr[1]: Mettre en pause les Instances

[ctx: Current status of an Instance]
en: Paused
fr: En pause

[ctx: Power state of an Instance]
en: Paused
fr: En pause

en: Paused Instance | Paused Instances
fr[0]: Instance mise en pause
fr[1]: Instances mises en pause

[ctx: Task status of an Instance]
en: Pausing
fr: Mise en pause en cours

[ctx: Current status of an Image]
en: Pending Delete
fr: Suppression de Mise en attente

en: Per Volume Size (GiB)
fr: Taille par Volume (Go)

en: Physical Network
fr: Réseau physique

en: Physical Network:
fr: Réseau Physique :

en: Please capture the application credential ID and secret in order to provide them to your application.
fr: Merci de capturer l'ID de l'identifiant d'application ainsi que le secret afin de les fournir à votre application.

en: Please note:
fr: Merci de noter :

en: Please try again later [Error: %s].
fr: Veuillez essayer à nouveau ultérieurement [Error : %s].

en: Port %s was successfully created.
fr: Le port %s a été créé avec succès.

en: Port %s was successfully updated.
fr: Le port %s a été mis à jour avec succès.

en: Port ID =
fr: ID port =

en: Port Range
fr: Plage de ports

en: Port Security
fr: Sécurité de port

en: Port Security Enabled
fr: Sécurité de port activée

en: Port Security Groups
fr: Groupes de sécurité de port

en: Port list can not be retrieved.
fr: Impossible de récupérer la liste des ports.

en: Port to be associated
fr: Port à associer

en: Power State
fr: État de l'alimentation

[ctx: Task status of an Instance]
en: Powering Off
fr: Mise hors tension en cours

[ctx: Task status of an Instance]
en: Powering On
fr: Mise sous tension en cours

en: Prefix:
fr: Préfixe:

[ctx: Task status of an Instance]
en: Preparing Resize or Migrate
fr: Préparation Redimensionnement ou Migration

en: Prevent the deletion of the image.
fr: Empêcher la suppression de l'image.

en: Primary Project
fr: Projet primaire

en: Private Key File
fr: Fichier de clé privée

en: Profile
fr: Profil

en: Project
fr: Projet

en: Project =
fr: Projet =

en: Project Details
fr: Détails du projet

en: Project Groups
fr: Groupes du projet

en: Project ID
fr: ID du Projet

en: Project ID =
fr: ID du Projet =

en: Project ID:
fr: ID de projet :

en: Project Information
fr: Informations du projet

en: Project Limits
fr: Limites du projet

en: Project Members
fr: Membres du projet

en: Project Name
fr: Nom de projet

en: Project Name =
fr: Nom du projet =

en: Project Quotas
fr: Quotas de projet

en: Project Usage
fr: Utilisation du projet

en: Project Usage Overview
fr: Aperçu de l'utilisation du projet

en: Project name "%s" is already used.
fr: Le nom de projet "%s" est déjà utilisé

en: Projects
fr: Projets

en: Projects:
fr: Projets :

en: Properties Target:
fr: Propriétes cible:

en: Protected
fr: Protégée

en: Protocol
fr: Protocole

en: Protocol ID
fr: ID du protocole

en: Protocol ID "%s" is already used.
fr: L'ID du protocole "%s" est déjà utilisé.

en: Protocols
fr: Protocoles

en: Provider
fr: Fournisseur

en: Provider Network
fr: Réseau fournisseur

en: Provider Network Type
fr: Type de réseau fournisseur

en: Public
fr: Publiques

en: Public Key
fr: Clé publique

en: Public:
fr: Public :

en: QCOW2 - QEMU Emulator
fr: QCOW2 - Emulateur QEMU

en: QOS Policy ID
fr: ID Police QOS

en: QoS Policy
fr: Stratégie de QOS

en: QoS Spec name "%s" already exists.
fr: Spécifications QoS "%s" déjà existante.

en: QoS Spec to be associated
fr: Spécification QoS à associer

en: QoS Spec:
fr: Spécification QoS :

en: QoS Spec: {{ qos_spec_name }}
fr: Spéc QoS : {{ qos_spec_name }}

en: QoS Specs
fr: Spécifications QoS

en: QoS Specs can be associated with volume types. It is used to map to a set of quality of service capabilities requested by the volume owner. This is equivalent to the <tt>openstack volume qos create</tt> command. Once the QoS Spec gets created, click the "Manage Specs" button to manage the key-value specs for the QoS Spec. <br> <br> Each QoS Spec entity has a "Consumer" value which indicates where the administrator would like the QoS policy to be enforced. This value can be "front-end" (Compute back-end), "back-end" (Block Storage back-end), or "both".
fr: Les Specs QoS peuvent être associées aux types de volume. Elles sont utilisées pour le mappage d'un ensemble de fonctions de qualité de service demandées par le propriétaire du volume.  Equivalent de la commande <tt>openstack volume qos create</tt>. Une fois qu'une spécification QoS est créée, cliquez sur le bouton "Gérer les Spécifications" pour gérer les valeurs clé QoS.<br> <br>A chaque entité Specs QoS correspondra une valeur "Consumer" qui indique si l'administrateur souhaite ou non que la stratégie QoS soit appliquée. La valeur peut être "front-end" (Compute back-end), "back-end" (Block Storage back-end) ou "both" pour les deux.

[ctx: Current status of an Image]
en: Queued
fr: En attente

en: Quota Name
fr: Nom du quota

en: Quota exceeded for creating snapshots
fr: Quota dépassé pour la création d'instantanés.

en: Quota exceeded for resource router.
fr: Quota dépassé pour le router de la ressource.

en: Quota value(s) cannot be less than the current usage value(s): %s.
fr: Les valeurs de quota(s) ne peuvent être inférieure aux valeur(s) d'usage courante : %s.

en: RAM (MB)
fr: RAM (Mo)

en: RAM (total)
fr: RAM (totale)

en: RAM (used)
fr: RAM (utilisée)

en: RBAC Policies
fr: Stratégies RBAC

en: RBAC Policy %s was successfully updated.
fr: La stratégie RBAC %s a été mise à jour avec succès.

en: RBAC Policy Details
fr: Détails de la stratégie RBAC

en: RBAC Policy was successfully created.
fr: La stratégie RBAC a été créée avec succès.

en: RX/TX Factor
fr: Facteur RX/TX

en: RX/TX factor
fr: Facteur RX/TX

en: Ramdisk ID
fr: ID Ramdisk

en: Reason
fr: Raison

en: Reason: %(disabled_reason)s
fr: Raison : %(disabled_reason)s

[ctx: Action log of an instance]
en: Reboot
fr: Redémarrage

[ctx: Current status of an Instance]
en: Reboot
fr: Redémarrage

[ctx: Task status of an Instance]
en: Reboot Pending
fr: Redémarrage en attente

[ctx: Task status of an Instance]
en: Reboot Started
fr: Redémarrage débuté

[ctx: Task status of an Instance]
en: Rebooting
fr: Redémarrage en cours

[ctx: Action log of an instance]
en: Rebuild
fr: Reconstruction

[ctx: Current status of an Instance]
en: Rebuild
fr: Reconstruction

[ctx: Task status of an Instance]
en: Rebuild Block Device Mapping
fr: Reconstruction de mappage d'unité par bloc

en: Rebuild Instance
fr: Reconstruire l'instance

en: Rebuild Password
fr: Reconstruire le mot de passe

[ctx: Task status of an Instance]
en: Rebuild Spawning
fr: Génération d'une reconstruction

[ctx: Task status of an Instance]
en: Rebuilding
fr: Reconstruction en cours

en: Rebuilding instance %s.
fr: Reconstruction de l'instance en cours %s.

en: Recreate EC2 Credentials
fr: Recréer les données d'identification EC2

en: Regenerate and download Key Pair &quot;%(keypair_name)s&quot;
fr: Régénérer et télécharger la paire de clés &quot;%(keypair_name)s&quot;

en: Region
fr: Région

en: Regions:
fr: Régions :

en: Register Identity Provider
fr: Enregistrer le fournisseur d'identité

en: Register a identity provider that is trusted by the Identity API to authenticate identities.
fr: Enregistrez un fournisseur d'identité qui est reconnu par l'API d'identité pour authentifier les identités

en: Release Floating IP | Release Floating IPs
fr[0]: Libérer l'IP Flottante
fr[1]: Libérer les IP Flottantes

en: Released Floating IP | Released Floating IPs
fr[0]: IP Flottante libérée
fr[1]: IP Flottantes libérées

en: Remote
fr: Distant

en: Remote IDs
fr: IDs distant

en: Remote IDs are associated with the identity provider and are globally unique. This indicates the header attributes to use for mapping federation protocol attributes to Identity API objects. If no value is provided, the list will be set to empty.
fr: Des ID distants sont associés au fournisseur d'identité et sont globalement uniques. Ceci indique les attributs d'en-tête à utiliser pour le mappage des attributs du protocole de fédération aux objets de l'API d'identité (Identity). Si aucune valeur n'est fournie, la liste sera définie comme vide.

en: Remote IP Prefix
fr: Préfixe IP distante

en: Remote Security Group
fr: Groupe de sécurité distant

en: Remote:
fr: Distant :

en: Remove User | Remove Users
fr[0]: Supprimer l'Utilisateur
fr[1]: Supprimer les Utilisateurs

en: Remove Volumes from Group
fr: Retirer des volumes du groupe

en: Removed User | Removed Users
fr[0]: Utilisateur Supprimé
fr[1]: Utilisateurs Supprimés

en: Removing a key pair can leave OpenStack resources orphaned. You should not remove a key pair unless you are certain it is not being used anywhere.
fr: Supprimer une paire de clés peut laisser des ressources OpenStack orphelines. Vous ne devriez pas supprimer une paire de clés sauf si vous êtes certain qu'elle n'est utilisée nulle part.

en: Removing volumes from volume group "%s"
fr: Retrait de volumes du groupe de volumes "%s"

en: Replication Status
fr: Statut de la réplication

en: Report Bug
fr: Rapporter un bug

en: Request ID
fr: ID de la requête

en: Request for resizing of instance "%s" has been submitted.
fr: La demande de redimensionnement de l'instance "%s" a été transmise.

en: Request for restoring backup %(backup_name)s to volume with id: %(volume_id)s has been submitted.
fr: la demande de restauration de la suvegarde %(backup_name)s sur le volume ayant l'ID: %(volume_id)s a été transmise.

en: Requested snapshot would exceed the allowed quota.
fr: L'instantané demandé dépasserait le quota disponible.

en: Required Settings
fr: Paramètres requis

[ctx: Action log of an instance]
en: Rescue
fr: Secourir

[ctx: Current status of an Instance]
en: Rescue
fr: Mode Secours

en: Rescue Instance
fr: Secourir l'instance

[ctx: Current status of an Instance]
en: Rescued
fr: Secourue

[ctx: Task status of an Instance]
en: Rescuing
fr: Mode secours

[ctx: Current status of a Volume]
en: Reserved
fr: Réservé

en: Resize
fr: Redimensionner

[ctx: Action log of an instance]
en: Resize
fr: Redimensionner

en: Resize Instance
fr: Redimensionner une instance

en: Resize the canvas by scrolling up/down with your mouse/trackpad on the topology. Pan around the canvas by clicking and dragging the space behind the topology.
fr: Redimensionnez les canevas par défilement (haut/bas) avec votre souris/pavé tactile sur la topologie. Le mouvement panoramique s’effectue en cliquant et en faisant glisser l’espace derrière la topologie.

[ctx: Current status of an Instance]
en: Resize/Migrate
fr: Redimensionnement/Migration

[ctx: Current status of an Instance]
en: Resized
fr: Redimensionnée

[ctx: Task status of an Instance]
en: Resized or Migrated
fr: Redimensionnée ou Migrée

[ctx: Task status of an Instance]
en: Resizing or Migrating
fr: Redimensionnement ou Migration

en: Resource Provider Name
fr: Nom du fournisseur de ressources

en: Resource Types
fr: Types de ressource

en: Resource Types =
fr: Types de ressource =

en: Resource types updated for namespace %s.
fr: Types de ressource mis à jour pour l'espace de nom %s.

en: Resources
fr: Ressources

en: Restarted instances will lose any data not saved in persistent storage.
fr: Les instances démarrées à nouveau perdront les données qui n'auront pas été sauvegardées en stockage persistant.

en: Restore Backup
fr: Restaurer une Sauvegarde

en: Restore Backup to Volume
fr: Restaurer la sauvegarde sur le volume

en: Restore Backup:
fr: Restaurer la Sauvegarde :

en: Restore Volume Backup
fr: Restaurer le volume de sauvegarde

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Restoring
fr: Restauration

[ctx: Task status of an Instance]
en: Restoring
fr: Restauration

[ctx: Current status of a Volume]
en: Restoring Backup
fr: Restauration de la sauvegarde

[ctx: Action log of an instance]
en: Resume
fr: Reprendre

en: Resume Instance | Resume Instances
fr[0]: Reprise de l'instance
fr[1]: Reprise des instances

en: Resumed Instance | Resumed Instances
fr[0]: Instance sortie de pause
fr[1]: Instances sorties de pause

[ctx: Task status of an Instance]
en: Resuming
fr: Reprise en cours

en: Retrieve Instance Password
fr: Récupérer le mot de passe de l'instance

en: Retrieve Password
fr: Récupérer le mot de passe

en: Revert Resize/Migrate
fr: Annulation redimensionnement/migration

[ctx: Current status of an Instance]
en: Revert Resize/Migrate
fr: Annulation redimensionnement/migration

[ctx: Task status of an Instance]
en: Reverting Resize or Migrate
fr: Annulation du redimensionnement ou de la migration

en: Role
fr: Rôle

en: Role ID
fr: ID de Rôle

en: Role ID =
fr: ID de rôle =

en: Role Name
fr: Nom de Rôle

en: Role Name =
fr: Nom de rôle =

en: Role assignments
fr: Attributions du rôle

en: Role created successfully.
fr: Rôle créé avec succès.

en: Role updated successfully.
fr: Rôle mis à jour avec succès.

en: Roles
fr: Rôles

en: Root Disk
fr: Disque racine

en: Root Disk (GB)
fr: Disque racine (Go)

en: Router
fr: Routeur

en: Router %s was successfully created.
fr: Le routeur %s a été créé avec succès.

en: Router %s was successfully updated.
fr: Le routeur %s a été mis à jour avec succès.

en: Router ID =
fr: ID routeur =

en: Router Name
fr: Nom du routeur

en: Router Name =
fr: Nom du routeur =

en: Router Type
fr: Type de routeur

en: Routers
fr: Routeurs

en: Routers on %(host)s
fr: Routeurs sur %(host)s

en: Rule
fr: Règle

en: Rule:
fr: Règle :

en: Rules
fr: Règles

en: Rules define which traffic is allowed to instances assigned to the security group. A security group rule consists of three main parts:
fr: Les règles définissent quel trafic est autorisé pour les instances associées au groupe de sécurité. Un groupe de sécurité se compose de trois parties principales :

[ctx: Power state of an Instance]
en: Running
fr: En fonctionnement

en: Running Instance Migration Type
fr: Type en migration d'instance en cours

en: S3 URL
fr: URL S3

en: SLAAC: Address discovered from OpenStack Router
fr: SLAAC: Adresse découverte par le routeur OpenStack

en: SLAAC: Address discovered from an external router
fr: SLAAC : Adresse détectée par un routeur externe

en: SNAT
fr: NAT de source

en: SSH Key
fr: Clé SSH

en: SSH key pairs can be generated with the ssh-keygen command:
fr: Les paires de clés SSH peuvent être générées avec la commande ssh-keygen :

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save Changes
fr: Sauvegarder les modifications

en: Saved extra spec "%s".
fr: Spécification supplémentaire "%s" enregistrée.

en: Saved spec "%s".
fr: Spécification sauvegardée "%s".

[ctx: Current status of an Image]
en: Saving
fr: Enregistrement

en: Scheduled deletion of Instance | Scheduled deletion of Instances
fr[0]: Suppression de l'instances planifiée
fr[1]: Suppression des instances planifiée

en: Scheduled deletion of Snapshot | Scheduled deletion of Snapshots
fr[0]: Suppression planifiée de l'instantané
fr[1]: Suppression planifiée des instantanés

en: Scheduled deletion of Volume | Scheduled deletion of Volumes
fr[0]: Suppression du volume planifiée
fr[1]: Suppression des volumes planifiée

en: Scheduled deletion of Volume Backup | Scheduled deletion of Volume Backups
fr[0]: Suppression de la sauvegarde du volume planifiée
fr[1]: Suppression des sauvegardes du volume de volume planifiée

en: Scheduled deletion of Volume Snapshot | Scheduled deletion of Volume Snapshots
fr[0]: Suppression de l'instantané de volume planifiée
fr[1]: Suppression des instantané de volume planifiée

en: Scheduled forced deletion of Volume Backup | Scheduled forced deletion of Volume Backups
fr[0]: Suppression forcée programmée de la sauvegarde de volume
fr[1]: Suppression forcée programmée des sauvegardes de volume

en: Scheduled migration (pending confirmation) of Instance | Scheduled migration (pending confirmation) of Instances
fr[0]: Migration planifiée (en attente de confirmation) d'Instance
fr[1]: Migration planifiée (en attente de confirmation) d'Instances

[ctx: Task status of an Instance]
en: Scheduling
fr: Planification

en: Security Group
fr: Groupe de sécurité

en: Security Group ID
fr: ID du groupe de sécurité

en: Security Group Rules
fr: Règles de groupe de sécurité

en: Security Groups
fr: Groupes de sécurité

en: Security group rule already exists.
fr: La règle de groupe de sécurité existe déjà.

en: Security group rule quota exceeded.
fr: Le quota règles de groupe de sécurité est atteint.

en: Security groups are sets of IP filter rules that are applied to network interfaces of a VM. After the security group is created, you can add rules to the security group.
fr: Les groupes de sécurité sont des ensembles de règles de filtrage IP qui sont appliqués aux paramètres de l'interface réseau de la machine virtuelle. Une fois le groupe de sécurité créé, vous pouvez lui ajouter des règles.

en: Security groups are sets of IP filter rules that are applied to network interfaces of a VM. You can edit the name and its description of the security group.
fr: Les groupes de sécurité sont des ensembles de règles de filtrage IP qui sont appliqués aux paramètres de l'interface réseau de la machine virtuelle. Vous pouvez éditer le nom et la description du groupe de sécurité.

en: Segmentation ID
fr: ID du segment

en: Segmentation ID:
fr: ID du segment :

en: Select Flavor
fr: Sélectionner le gabarit

en: Select Image
fr: Sélectionner une image

en: Select Mapping
fr: Sélectionner le mapping

en: Select Network
fr: Sélectionner le réseau

en: Select Port
fr: Sélectionner un port

en: Select Server Group
fr: Sélectionner un groupe de serveur

en: Select Subnet
fr: Sélectionner le sous-réseau

en: Select Volume
fr: Sélectionner un Volume

en: Select a New Flavor
fr: Sélectionner un nouveau gabarit

en: Select a QoS policy
fr: Sélectionner une stratégie de QOS

en: Select a floating IP to disassociate
fr: Sélectionner une IP flottante à dissocier

en: Select a key pair
fr: Choisir une paire de clés

en: Select a network
fr: Sélectionner un réseau

en: Select a new QoS spec
fr: Sélectionner une nouvelle spécification QoS

en: Select a new agent
fr: Sélectionnez un nouvel agent

en: Select a new consumer
fr: Sélectionner un consommateur

en: Select a new host
fr: Sélectionnez un nouvel hôte

en: Select a new status
fr: Sélectionner un nouveau statut

en: Select a pool
fr: Sélectionner un pool

en: Select a port
fr: Sélectionner un port

en: Select a project
fr: Sélectionner un projet

en: Select a subnet
fr: Sélectionner un sous-réseau

en: Select a target host
fr: Sélectionner un hôte cible

en: Select a volume
fr: Sélectionner un volume

en: Select a volume to attach to this instance.
fr: Sélectionner un volume à attacher à cette instance.

en: Select a volume to detach from this instance.
fr: Sélectionnez un volume à déconnecter de cette instance.

en: Select a volume to restore to.
fr: Sélectionner le volume à restaurer.

en: Select action and object type
fr: Sélectionner une action et un type d'objet

en: Select an IP address
fr: Sélectionner une adresse IP

en: Select an instance
fr: Sélectionner une instance

en: Select an instance to attach to.
fr: Sélectionner une instance à laquelle attacher

en: Select format
fr: Sélectionner un format

en: Select group type
fr: Sélectionner un type de groupe

en: Select network
fr: Sélectionner un réseau

en: Select the IP address you wish to associate with the selected instance or port.
fr: Sélectionner l'adresse IP que vous souhaiter faire correspondre à l'instance ou au port sélectionné(e).

en: Select the floating IP to be disassociated from the instance.
fr: Sélectionner l'IP flottante à dissocier de l'instance.

en: Select the image to rebuild your instance.
fr: Sélectionnez l'image pour reconstruire votre instance.

en: Select the network for interface attaching.
fr: Sélectionner le réseau pour attacher l'interface.

en: Select the port to detach.
fr: Sélectionner le port à deconnecter.

en: Select the projects where the flavors will be used. If no projects are selected, then the flavor will be available in all projects.
fr: Choisissez les projets pour lesquels ces gabarits seront disponibles. Si aucun projet n'est sélectionné, le gabarit sera disponible pour tous les projets.

en: Select the projects where the volume types will be used. If no projects are selected, then volume type will be only visible by users with the admin role.
fr: Choisissez les projets pour lesquels ces types de volume seront utilisés. Si aucun projet n'est sélectionné, ces types de volume ne seront visible que par les usagers avec le rôle administrateur.

en: Selected Hosts
fr: Hôtes sélectionnés

en: Selected Projects
fr: Projets sélectionnés

en: Selected hosts
fr: Hôtes sélectionnés

en: Selected volume types
fr: Types de volume sélectionnés

en: Selected volumes
fr: Volumes sélectionnés

en: Server Group Members
fr: Membres du groupe de serveurs

en: Server Groups
fr: Groupes de serveurs

en: Server error
fr: Erreur serveur

en: Servers
fr: Serveurs

en: Service Cinder is disabled.
fr: Le service Cinder est désactivé.

en: Service Endpoint
fr: Point d'accès au service

en: Service Neutron is disabled or quotas extension not available.
fr: Le service Neutron est désactivé ou l'extension quotas n'est pas disponible.

en: Service Neutron is disabled.
fr: Le service Neutron est désactivé.

en: Service Nova is disabled.
fr: Le service Nova est désactivé.

en: Services Down
fr: Services arrêtés

en: Services Up
fr: Services démarrés

en: Set Domain Context
fr: Définir le contexte du domaine

en: Set Gateway
fr: Définir la passerelle

en: Set as Active Project
fr: Définir comme projet actif

en: Set maximum quotas for the project.
fr: Positionner les quotas maximum pour le projet.

en: Set of rules to map federation protocol attributes to Identity API objects.
fr: Ensemble de règles utilisé pour mapper les attributs du protocole de fédération aux objets de l'API d'identité (Identity).

en: Settings
fr: Paramètres

en: Settings saved.
fr: Paramètres sauvegardés.

en: Shared
fr: Partagé

en: Shared =
fr: Partagé =

en: Shared Network
fr: Réseau partagé

en: Shared QoS Policy
fr: Stratégie de QOS partagée

en: Shared Storage
fr: Stockage partagé

en: Shared with Project
fr: Partagé avec le projet

en: Shelve Instance | Shelve Instances
fr[0]: Mettre l'instance en retrait
fr[1]: Mettre les instances en retrait

[ctx: Current status of an Instance]
en: Shelved
fr: Réservée

en: Shelved Instance | Shelved Instances
fr[0]: Instance mise en retrait
fr[1]: Instances mises en retrait

[ctx: Current status of an Instance]
en: Shelved Offloaded
fr: Réservée et déchargée

[ctx: Task status of an Instance]
en: Shelving
fr: Mise en retrait

[ctx: Task status of an Instance]
en: Shelving Image Pending Upload
fr: Mise en retrait de l'image pendant le chargement

[ctx: Task status of an Instance]
en: Shelving Image Uploading
fr: Mise en retrait de l'image et chargement

[ctx: Task status of an Instance]
en: Shelving Offloading
fr: Réservation, déchargement

[ctx: Power state of an Instance]
en: Shut Down
fr: Extinction

[ctx: Power state of an Instance]
en: Shut Off
fr: Éteinte

[ctx: Action to perform (the instance is currently running)]
en: Shut Off Instance | Shut Off Instances
fr[0]: Éteindre l'Instance
fr[1]: Éteindre les Instances

[ctx: Past action (the instance is currently already Shut Off)]
en: Shut Off Instance | Shut Off Instances
fr[0]: Instance Éteinte
fr[1]: Instances Éteintes

[ctx: Current status of an Instance]
en: Shutoff
fr: Éteinte

en: Sign Out
fr: Se déconnecter

en: Size
fr: Taille

en: Size (GiB)
fr: Taille (Gio)

en: Size(GiB) =
fr: Taille (Gio) =

en: Slash is not an allowed character.
fr: Le caractère Slash ('/')  n'est pas autorisé.

en: Small
fr: Petit

en: Snapshot
fr: Instantané

[ctx: Type of an image]
en: Snapshot
fr: Instantané

en: Snapshot "%(name)s" created for instance "%(inst)s"
fr: L'instantané "%(name)s" a été créé pour l'instance "%(inst)s"

en: Snapshot Limits
fr: Limites de l'instantané

en: Snapshot Name
fr: Nom de l'instantané

en: Snapshot Volume Types
fr: Types d'instantané de volume

en: Snapshot Volumes
fr: Instantanés de volume

en: Snapshot source must be specified
fr: La source de l'instantané doit être spécifiée

en: Snapshots
fr: Instantanés

en: Snapshots can only be created for Groups that contain volumes.
fr: Les instantanés ne peuvent être créés que pour les groupes contenant des volumes.

[ctx: Task status of an Instance]
en: Snapshotting
fr:  Instantané en cours

[ctx: Current status of an Instance]
en: Soft Deleted
fr: Suppression

[ctx: Task status of an Instance]
en: Soft Deleting
fr: Suppression

en: Soft Reboot Instance | Soft Reboot Instances
fr[0]: Redémarrer l'instance
fr[1]: Redémarrer les instances

en: Soft Rebooted Instance | Soft Rebooted Instances
fr[0]: Redémarrage de l'instance
fr[1]: Redémarrage des instances

en: Some flavors not meeting minimum boot source requirements have been disabled.
fr: Certains gabarits ne remplissant pas les critères de lancement requis par la source ont été désactivés.

en: Something went wrong!
fr: Quelque chose s'est mal passé !

en: Sorry, the page you were looking for does not exist
fr: Désolé mais la page que vous cherchez n'existe pas.

[ctx: Task status of an Instance]
en: Spawning
fr: Génération

en: Specifies how IPv6 addresses and additional information are configured. We can specify SLAAC/DHCPv6 stateful/DHCPv6 stateless provided by OpenStack, or specify no option. 'No options specified' means addresses are configured manually or configured by a non-OpenStack system.
fr: Cela précise comment les adresses IPv6 et les informations additionnelles sont configurées. Nous pouvons spécifier SLAAC/DHCPv6 stateful/DHCPv6 stateless fournis par OpenStack ou spécifier « pas d'option ». « Aucune option sélectionnée » signifie que les adresses sont configurées manuellement ou configurées par un système non-OpenStack.

en: Specifies that the newly created volume should be marked as bootable
fr: Indique que le volume nouvellement créé doit être marqué amorçable

en: Specifies that the volume can be used to launch an instance
fr: Indique que le volume peut être utilisé pour démarrer une instance

en: Specify "Address pool" or select "Enter Network Address manually" and specify "Network Address".
fr: Spécifier "Pool d'adresses" ou sélectionner "Entrer l'adresse réseau manuellement" et spécifier "Adresse réseau".

en: Specify "Network Address" or clear "Create Subnet" checkbox in previous step.
fr: Spécifier une "Adresse réseau" ou décocher la case "Créer un sous-réseau" à l'étape précédente.

en: Specify IP address of gateway or check "Disable Gateway" checkbox.
fr: Spécifiez l'adresse IP de la passerelle ou cochez "Désactiver la passerelle".

en: Specify IP address or subnet
fr: Spécifier l'adresse IP ou le sous-réseau

en: Specify a metadata definition namespace to import.
fr: Indiquer une définition de métadonnées d'espace nom à importer.

en: Specify additional attributes for the subnet.
fr: Spécifier les attributs additionnels pour le sous-réseau.

en: Specify an IP address for the interface created (e.g. 192.168.0.254).
fr: Spécifier une adresse IP pour l'interface créée (e.g. 192.168.0.254).

en: Specify an image to upload to the Image Service.
fr: Spécifier une image à charger vers le service d'Images.

en: Specify network address
fr: Spécifiez l'adresse réseau

en: Specify the MAC address for the new port
fr: Spécifiez l'adresse MAC pour le nouveau port

en: Specify the subnet IP address for the new port
fr: Spécifier l'adresse IP du sous-réseau pour le nouveau port

en: Specify this option to copy image data to the image service. If unspecified, image data will be used in its current location.
fr: Spécifiez cette option pour copier les données de l'image vers le service image. Si l'option n'est pas spécifiée, les données de l'image seront utilisées à leur emplacement actuel.

en: Specs
fr: Spécifications

en: Start
fr: Démarrer

[ctx: Action log of an instance]
en: Start
fr: Démarrer

en: Start Instance | Start Instances
fr[0]: Démarrer une Instance
fr[1]: Démarrer les Instances

en: Start Time
fr: Instant de départ

en: Start address is larger than end address (value=%s)
fr: L'adresse de début est plus grande que celle de fin (value=%s)

en: Start and end addresses must be specified (value=%s)
fr: Les adresses de début et de fin doivent être spécifiées (valeur=%s)

en: Started Instance | Started Instances
fr[0]: Instance Démarrée
fr[1]: Instances Démarrées

en: Starting to evacuate host: %s.
fr: Début de l'évacuation de l'hôte : %s.

en: Starting to migrate host: %(current)s
fr: Début de la migration de l'hôte : %(current)s

en: State
fr: État

en: Static Routes
fr: Routes Statiques

en: Static route added
fr: Route statique ajouté

en: Status
fr: Statut

en: Status =
fr: Statut =

[ctx: Current status of an Instance]
en: Stopped
fr: Stoppé

en: Submit
fr: Envoyer

en: Subnet
fr: Sous-réseau

en: Subnet Details
fr: Détails du sous-réseau

en: Subnet ID
fr: ID du sous-réseau

en: Subnet Name
fr: Nom du sous-réseau

en: Subnet Pool
fr: Pool de sous-réseau

en: Subnet list can not be retrieved.
fr: Impossible de récupérer la liste des sous-réseaux.

en: Subnets
fr: Sous-réseaux

en: Subnets Associated
fr: Sous-réseaux associés

en: Successfully accepted volume transfer: "%s"
fr: Transfert de volume accepté avec succès : "%s"

en: Successfully added rule: %s
fr: Règle ajoutée avec succès : %s

en: Successfully created QoS Spec: %s
fr: Spécification QoS créée avec succès : %s

en: Successfully created encryption for volume type: %s
fr: Chiffrement réussi pour le volume : %s

en: Successfully created group type: %s
fr: Type de groupe créé avec succès : %s

en: Successfully created security group: %s
fr: Groupe de sécurité créé avec succès : %s

en: Successfully created volume type: %s
fr: Type de volume créé avec succès : %s

en: Successfully deleted volume transfer
fr: Succès de la suppression du transfert de volume

en: Successfully deleted volume transfer "%s"
fr: Succès de la suppression du transfert de volume "%s"

en: Successfully disassociated Floating IP: %s
fr: IP flottante dissociée avec succès : %s

en: Successfully disassociated and released floating IP %s
fr: L'IP flottante %s a été dissociée et libérée avec succès

en: Successfully disassociated floating IP %s
fr: L'IP flottante %s a été dissociée avec succès

en: Successfully imported public key: %s
fr: Clé publique importée avec succès : %s

en: Successfully modified QoS Spec consumer.
fr: La Spécification QoS du Consommateur a été modifiée avec succès.

en: Successfully recreated ec2 credentials.
fr: Données d'identification ec2 recréées avec succès.

en: Successfully rescued instance
fr: Instance secourue avec succès

en: Successfully sent the request to change the volume type to "%(vtype)s" for volume: "%(name)s"
fr: Envoi réussit de la requête pour changer le type de volume à "%(vtype)s" pour le volume : "%(name)s"

en: Successfully sent the request to manage volume: %s
fr: Demande de gestion du volume réussie : %s

en: Successfully sent the request to migrate volume: %s
fr: Demande de migration du volume réussie : %s

en: Successfully sent the request to unmanage volume: %s
fr: Demande de non-gestion du volume réussie : %s

en: Successfully sent the request to upload volume to image for volume: "%s"
fr: Envoi réussi de la requête pour charger le volume dans l'image pour le volume : "%s"

en: Successfully updated QoS Spec association.
fr: Mise à jour réussie de l'association de la Spécification QoS.

en: Successfully updated aggregate: "%s."
fr: l'agrégat "%s" a été mis a jour avec succès

en: Successfully updated encryption for volume type: %s
fr: Mise à jour du chiffrement réussi pour le volume : %s

en: Successfully updated group type.
fr: Type de groupe mis à jour avec succès.

en: Successfully updated security group: %s
fr: Groupe de sécurité mis à jour avec succès : %s

en: Successfully updated volume backup status to "%s".
fr: L'état de sauvegarde du volume a été mis à jour avec succès sur " %s ".

en: Successfully updated volume snapshot status: "%s".
fr: L'état de l'instantané du volume a été mis à jour : "%s".

en: Successfully updated volume status to "%s".
fr: État du volume actualisé avec succès à "%s".

en: Successfully updated volume type.
fr: Type de volume mis à jour avec succès.

[ctx: Action log of an instance]
en: Suspend
fr: Suspendre

en: Suspend Instance | Suspend Instances
fr[0]: Suspendre l'instance
fr[1]: Suspendre les instances

[ctx: Current status of an Instance]
en: Suspended
fr: Suspendue

[ctx: Power state of an Instance]
en: Suspended
fr: Suspendue

en: Suspended Instance | Suspended Instances
fr[0]: Instance suspendue
fr[1]: Instances suspendues

[ctx: Task status of an Instance]
en: Suspending
fr: Suspension en cours

en: Swap Disk
fr: Disque d'échange

en: Swap Disk (MB)
fr: Disque de swap (Mo)

en: System
fr: Système

en: System Information
fr: Informations du système

en: Target Host
fr: Hôte cible

en: Target Project
fr: Projet cible

en: Target Tenant
fr: Tenant cible

en: Task
fr: Tâche

en: The "Bootable" flag specifies that this volume can be used to launch an instance.
fr: Le flag "Amorçable" indique que ce volume peut être utilisé pour démarrer une instance.

en: The "Migration Policy" is only used if the volume retype cannot be completed. If the "Migration Policy" is "On Demand", the back end will perform volume migration. Note that migration may take a significant amount of time to complete, in some cases hours.
fr: La "stratégie de migration" est uniquement utilisée si le type de volume ne peut pas aboutir. Si la "stratégie de migration" est "A la demande", le back-end effectue la migration du volume. Il est à noter que cette migration peut demander une quantité de temps importante pour être achevée, plusieurs heures dans certains cas.

en: The "Type" selected must be different from the current volume type.
fr: Le "Type" sélectionné doit être différend du type de volume en cours.

en: The "from" port number is invalid.
fr: Le numéro de port "origine" est invalide.

en: The "to" port number is invalid.
fr: Le numéro de port "destination" est invalide.

en: The "to" port number must be greater than or equal to the "from" port number.
fr: Le numéro de port "destination" doit être supérieur ou égal au numéro de port "origine".

en: The <strong>Cipher</strong> is the encryption algorithm/mode to use (e.g., aes-xts-plain64). If the field is left empty, the provider default will be used.
fr: Le <strong>Cipher</strong> correspond à l'algorithme/mode de chiffrement  à utiliser (ex. : aes-xts-plain64). Si le champ est laissé vide, la valeur par défaut du fournisseur sera utilisée.

en: The <strong>Control Location</strong> is the notional service where encryption is performed (e.g., front-end=Nova). The default value is 'front-end.'
fr: L' <strong>emplacement de contrôle</strong> est le service notionnel où le chiffrement a lieu (par ex. front-end=Nova). La valeur par défaut est « front-end ».

en: The Aggregate was updated.
fr: L'agrégat a été mis à jour.

en: The Authorization Key will not be available after closing this page, so you must capture it now or download it, or else you will be unable to use the transfer.
fr: La clé d'autorisation ne sera plus disponible une fois la page fermée. Vous devez la capturer dès maintenant ou la télécharger, ou bien vous ne pourrez pas utiliser le transfert.

en: The ICMP code not in range (-1, 255)
fr: Le code ICMP n'est pas dans l'intervalle (-1, 255)

en: The ICMP type not in range (-1, 255)
fr: Le type ICMP n'est pas dans l'intervalle (-1, 255)

en: The ID "%s" is already used by another flavor.
fr: L'ID "%s" est déjà utilisé par un autre gabarit.

en: The ID of the host where the port is allocated. In some cases, different implementations can run on different hosts.
fr: L'ID de l'hôte où se trouve le port. Dans certains cas, des implémentations différentes peuvent exécuter sur des hôtes différents.

en: The IP address of the new floating IP (e.g. 202.2.3.4). You need to specify an explicit address which is under the public network CIDR (e.g. 202.2.3.0/24).
fr: Valeur de la nouvelle adresse IP flottante (ex. : 202.2.3.4).  Spécifier une adresse appartenant à la plage d'adresses du réseau public (ex. : 202.2.3.0/24).

en: The Image Location field MUST be a valid and direct URL to the image binary. URLs that redirect or serve error pages will result in unusable images.
fr: le champ Emplacement de l'image DOIT être une URL valide et pointant directement vers le binaire de l'image. Si l'URL est une redirection ou renvoie une page d'erreur, cela résultera en une image inutilisable.

en: The JSON formatted contents of a namespace.
fr: Le contenu JSON formaté d'un espace de nom.

en: The Key Pair name that was associated with the instance
fr: Le nom de la paire de clés associée à l'instance

en: The L3 agent information could not be located.
fr: Les informations de l'agent L3 n'ont pu être localisées.

en: The Transfer ID and the Authorization Key are needed by the recipient in order to accept the transfer. Please capture both the Transfer ID and the Authorization Key and provide them to your transfer recipient.
fr: Le receveur a besoin de l'ID de transfert et de la clé d'autorisation pour pouvoir accepter le transfert. Veuillez donc récupérer l'ID de transfert et la clé d'autorisation, puis transférez les au receveur.

en: The VNIC type that is bound to the network port
fr: Type de VNIC lié au port réseau

en: The admin password is incorrect.
fr: Le mot de passe de l'administrateur est incorrect.

en: The application credential secret will not be available after closing this page, so you must capture it now or download it. If you lose this secret, you must generate a new application credential.
fr: Le secret de l'identifiant d'application ne sera plus disponible une fois cette page fermée, vous devez donc le capturer ou le télécharger maintenant. Si vous perdez ce secret, vous devrez générer un nouvel identifiant d'application.

en: The application credential will be created for the currently selected project.
fr: L'identifiant d'application sera créé pour le projet actuellement sélectionné.

en: The container cannot be deleted since it is not empty.
fr: Le conteneur ne peut pas être supprimé car il n'est pas vide.

en: The current Horizon settings indicate no valid image creation methods are available. Providing an image location and/or uploading from the local file system must be allowed to support image creation.
fr: Les paramètres actuels d'Horizon indiquent qu'aucune méthode de création d'image n'est disponible. Pour permettre la création d'image, préciser un emplacement d'image ou télécharger un fichier doit être autorisé.

en: The data will remain in the volume and another instance will be able to access the data if you attach this volume to it.
fr: Les données persisteront dans le volume et une autre instance pourra y accéder si vous lui attachez le volume.

en: The instance is preparing the live migration to a new host.
fr: L'instance est en train de préparer la migration à chaud vers un nouvel hôte.

en: The instance password encrypted with your public key.
fr: Le mot de passe de l'instance chiffré avec votre clé publique.

en: The instance(s) will be shut off.
fr: La ou les instance(s) vont être éteintes.

en: The key pair &quot;%(keypair_name)s&quot; should download automatically. If not, use the button below.
fr: La paire de clés &quot;%(keypair_name)s&quot; doit se télécharger automatiquement. Si ce n'est pas le cas, cliquer sur le bouton ci-dessous.

en: The minimum disk size required to boot the image. If unspecified, this value defaults to 0 (no minimum).
fr: La taille minimale du disque nécessaire pour démarrer l'image. Si non spécifiée, la valeur par défaut est 0 (pas de minimum).

en: The minimum memory size required to boot the image. If unspecified, this value defaults to 0 (no minimum).
fr: La taille minimale de mémoire vive nécessaire pour démarrer l'image. Si non spécifiée, la valeur par défaut est 0 (pas de minimum).

en: The name "%s" is already used by another flavor.
fr: Le nom "%s" est déjà utilisé par un autre gabarit.

en: The name "%s" is already used by another host aggregate.
fr: Le nom "%s" est déjà utilisé par un autre agrégat d'hôtes.

en: The name of the physical network over which the virtual network is implemented.
fr: Le nom du réseau physique sur lequel le réseau virtuel est implémenté.

en: The name of the physical network over which the virtual network is implemented. Specify one of the physical networks defined in your neutron deployment.
fr: Nom du réseau physique sur lequel le réseau virtuel est implémenté. Spécifiez un des réseaux physiques tel que définie dans votre déploiement neutron.

en: The new availability zone can't be empty
fr: La nouvelle zone de disponibilité ne peut-être vide.

en: The new type must be different from the current volume type.
fr: Le nouveau type doit être différent du type de volume courant.

en: The output format
fr: Format de sortie

en: The physical mechanism by which the virtual network is implemented.
fr: Le mécanisme physique par lequel le réseau virtuel est implémenté.

en: The private key will be only used in your browser and will not be sent to the server
fr: La clé privée sera utilisée seulement dans votre navigateur et ne sera pas envoyée au serveur

en: The pseudo folder cannot be deleted since it is not empty.
fr: Le pseudo-dossier ne peut pas être supprimé car il n'est pas vide.

en: The requested instance port is already associated with another floating IP.
fr: Le port d'instance demandé est déjà associé à une autre IP flottante.

en: The rescue mode is only for emergency purpose, for example in case of a system or access failure.
fr: Le mode secours est uniquement destiné aux cas d'urgence, par exemple un dysfonctionnement du système ou un problème d'accès.

en: The specified floating IP no longer exists.
fr: L'IP flottante spécifiée n'existe plus.

en: The specified port is invalid.
fr: Le port spécifié est invalide.

en: The status of a volume backup is normally managed automatically. In some circumstances an administrator may need to explicitly update the status value. This is equivalent to the <tt>cinder backup-reset-state</tt> command.
fr: L'état d'une sauvegarde de volume est normalement géré automatiquement. Dans certaines circonstances, un administrateur peut avoir besoin de mettre à jour explicitement la valeur du statut. Ceci est équivalent à la commande <tt>cinder backup-reset-state</tt>.

en: The status of a volume is normally managed automatically.  In some circumstances an administrator may need to explicitly update the status value.  This is equivalent to the <tt>openstack volume set --state</tt> command.
fr: Le statut d'un volume est normalement géré automatiquement. Un administrateur peut dans certaines circonstances avoir à changer la valeur explicitement. Équivaut à la commande <tt>openstack volume set --state</tt>

en: The status of a volume snapshot is normally managed automatically. In some circumstances an administrator may need to explicitly update the status value. This is equivalent to the <tt>openstack volume snapshot set --state</tt> command.
fr: Le statut d'un instantané de volume est normalement géré automatiquement. Il peut arriver qu'un administrateur doive forcer la mise à jour de l'état. C'est l'équivalent de la commande <tt>openstack volume snapshot set --state</tt>.

en: The subnet in the Network Address is too small (/%s).
fr: le sous réseau dans l'adresse réseau choisie est trop petit (/%s)

en: The volume size cannot be less than the image minimum disk size (%sGiB)
fr: La taille du volume ne peut pas être inférieure à la taille minimale de l'image du disque (%sGio)

en: The volume size cannot be less than the image size (%s)
fr: La taille du volume ne peut pas être inférieure à celle de l'image (%sGo)

en: The volume size cannot be less than the snapshot size (%sGiB)
fr: La taille du volume ne peut pas être inférieure à la taille de l'instantané (%sGio)

en: The volume size cannot be less than the source volume size (%sGiB)
fr: La taille du volume ne peut pas être inférieure à la taille originale du volume (%sGio)

en: The way to specify an interface
fr: Façon de spécifier une interface

en: Theme Preview
fr: Prévisualisation du thème

en: Themes:
fr: Thèmes :

en: There are no networks, routers, or connected instances to display.
fr: Il n'y a aucun réseau, routeur ou instance connectée à afficher.

en: There is not enough capacity for this flavor in the selected availability zone. Try again later or select a different availability zone.
fr: Il n'y a pas assez de capacité pour ce gabarit dans la zone de disponibilité sélectionnée. Essayez à nouveau ultérieurement ou sélectionnez une zone de disponibilité différente.

en: There was a problem loading the namespace: %s.
fr: Problème lors du chargement de l'espace nom : %s.

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action ne peut pas être annulée.

en: This action cannot be undone. Current EC2 credentials will be deleted and not recoverable.
fr: Cette action ne peut pas être annulée. Les données d'identification EC2 actuelles vont être supprimées et ne seront pas récupérables.

en: This action will unassign all volumes that are currently contained in this group.
fr: Cette action désassignera tous les volumes contenus dans ce groupe.

en: This application requires JavaScript to be enabled in your web browser.
fr: Cette application demande que JavaScript soit activé dans votre navigateur.

en: This field is required.
fr: Ce champ est requis.

en: This generates a pair of keys: a key you keep private (cloud.key) and a public key (cloud.key.pub). Paste the contents of the public key file here.
fr: Cela génère une paire de clés : une clé que vous gardez privée (cloud.key) et une clé publique (cloud.key.pub). Collez le contenu du fichier contenant la clé publique dans le champ Clé publique.

en: This instance is currently locked. To enable more actions on it, please unlock it by selecting Unlock Instance from the actions menu.
fr: Cette instance est présentement verrouillée. Pour activer plus d'actions disponible, veuillez déverrouiller l'instance en choisissant "Déverrouiller l'instance" dans le menu d'actions.

en: This instance is unlocked.
fr: Cette instance est déverrouillée.

en: This is a test:
fr: Ceci est un test:

en: This is equivalent to the <tt>openstack volume qos associate</tt> and <tt>openstack volume qos disassociate</tt> commands.
fr: Equivaut aux commandes <tt>openstack volume qos associate</tt> et <tt>openstack volume qos disassociate</tt>.

en: This panel needs JavaScript support.
fr: Cette fenêtre nécessite le support du javascript.

en: This volume is currently attached to an instance. In some cases, creating a snapshot from an attached volume can result in a corrupted snapshot.
fr: Ce volume est attaché à une instance. Dans certains cas, la création d'un instantané depuis un volume attaché peut produire un instantané endommagé.

en: This volume type is used by one or more volumes.
fr: Ce type de volume est utilisé par un ou plusieurs volumes.

en: This will shut down your instance and mount the root disk to a temporary server. Then, you will be able to connect to this server, repair the system configuration or recover your data.
fr: Ceci arrêtera votre instance et montera le disque racine sur un serveur temporaire. Vous pourrez ensuite vous connecter à ce serveur, réparer la configuration du système ou recouvrer vos données.

en: Time since update
fr: Délai depuis la mise à jour

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: To Port
fr: Au Port

en: To decrypt your password you will need the private key of your key pair for this instance. Select the private key file, or copy and paste the content of your private key file into the text area below, then click Decrypt Password.
fr: Pour déchiffrer votre mot de passe, vous avez besoin de la clé privée issue de votre paire de clés pour cette instance. Sélectionnez le fichier contenant la clé privée ou copiez/collez le contenu de ce fichier dans la zone de texte ci-dessous, puis cliquez sur Déchiffrer le mot de passe.

en: To exit the fullscreen mode, click the browser's back button.
fr: Pour quitter le mode plein écran, cliquez sur le bouton retour du navigateur.

en: To make group type private, uncheck this field.
fr: Pour rendre privé un type de groupe, décocher ce champ.

en: To make volume type private, uncheck this field.
fr: Pour rendre ce type de volume privé, décochez ce champ.

en: To specify a subnet or a fixed IP, select any options.
fr: Pour spécifier un sous-réseau ou une adresse IP fixe, veuillez sélectionner une des options

en: To specify an allowed IP range, select &quot;CIDR&quot;. To allow access from all members of another security group select &quot;Security Group&quot;.
fr: Pour indiquer une plage d'adresses IP autorisées, sélectionner &quot;CIDR&quot;. Pour autoriser l'accès à tous les membres d'un autre groupe de sécurité, sélectionner &quot;Security Group&quot;.

en: Toggle Labels
fr: Afficher/Masquer les libellés

en: Toggle Network Collapse
fr: Réduire la vue réseau

en: Toggle navigation
fr: Changer la navigation

en: Topology
fr: Topologie

en: Total Active RAM (MB):
fr: Total (en MiB) de la RAM active :

en: Total Disk
fr: Total Disque

en: Total Disk Size (GB):
fr: Taille totale des disques (GiB) :

en: Total Disk Usage (Hours):
fr: Utilisation totale des disques (Heures):

en: Total Gibibytes
fr: Total Gio

en: Total Memory Usage (Hours):
fr: Total (en heures) de l’utilisation de la mémoire :

en: Total Size of Volumes and Snapshots (GB)
fr: Taille totale des volumes et des instantanés (Go)

en: Total Size of Volumes and Snapshots (GiB)
fr: Taille totale des volumes et des instantanés (Go)

en: Total Size of Volumes and Snapshots (GiB) of Type %(type)s
fr: Taille totale des volumes et des instantanés (Go) du type %(type)s

en: Total VCPU Usage (Hours):
fr: Total (en heures) de l’utilisation des VCPU :

en: Total VCPU usage (Number of VCPU in instance * Hours Used) for the project
fr: Utilisation totale des vCPU pour le projet (nombre de vCPU * heures consommées)

en: Total Volume Storage
fr: Stockage Volume Total

en: Total disk usage (GB * Hours Used) for the project
fr: Utilisation totale du disque (Go*Heures utilisés) pour le projet

en: Total memory usage (MB * Hours Used) for the project
fr: Utilisation totale de la mémoire (Mo * Heures utilisées) pour le projet

en: Traced with id %(id)s. Go to <a href="%(url)s">page</a>
fr: Identifié par l'id %(id)s. Se rendre sur  <a href="%(url)s">page</a>

en: Transfer ID
fr: ID du transfert

en: Transfer Name
fr: Nom du transfert

en: Trunks
fr: Joncteurs

en: Type of backend device identifier provided
fr: Type d'identifiant du backend fourni

[ctx: Admin state of a Network]
en: UP
fr: Actif

[ctx: Admin state of a Port]
en: UP
fr: Actif

[ctx: Admin state of a Router]
en: UP
fr: Actif

en: Unable to accept volume transfer.
fr: Impossible d'accepter le transfert de volume.

en: Unable to add rule to security group.
fr: Impossible d'ajouter la règle au groupe de sécurité.

en: Unable to add user to primary project.
fr: Impossible d'ajouter un utilisateur au projet primaire.

en: Unable to allocate Floating IP.
fr: Impossible d'allouer une IP flottante.

en: Unable to allocate floating IP.
fr: Impossible d'allouer une IP flottante.

en: Unable to associate IP address %s.
fr: Impossible d'associer l'adresse IP %s.

en: Unable to attach interface.
fr: Impossible d'attacher l'interface

en: Unable to attach volume.
fr: Impossible d'attacher le volume

en: Unable to change password.
fr: Impossible de changer le mot de passe.

en: Unable to change the volume type for volume: "%s"
fr: Incapable de changer le type de volume pour le volume : "%s"

en: Unable to check if DHCP agent scheduler extension is supported
fr: Impossible de vérifier la prise en charge de l'extension Neutron DHCP agent scheduler

en: Unable to check if network availability zone extension is supported
fr: Impossible de vérifier si l'extension de zone disponibilité de réseau est supportée.

en: Unable to check if router availability zone extension is supported
fr: Impossible de vérifier si l'extension de zone de disponibilité du routeur est supportée.

en: Unable to clear gateway for router %(name)s. Most possible reason is because the gateway is required by one or more floating IPs
fr: Impossible de supprimer la passerelle du routeur %(name)s. La raison la plus probable est que la passerelle est nécessaire à une ou plusieurs IP flottantes.

en: Unable to clone empty group.
fr: Impossible de cloner un groupe vide.

en: Unable to clone group.
fr: Impossible de cloner le groupe.

en: Unable to connect to Neutron.
fr: Impossible de se connecter à Neutron

en: Unable to create QoS Spec.
fr: Incapable de créer la Spécification QoS.

en: Unable to create application credential.
fr: Impossible de créer l'identifiant d'application.

en: Unable to create domain "%s".
fr: Impossible de créer le domaine "%s".

en: Unable to create encrypted volume type.
fr: Impossible de créer le volume chiffré.

en: Unable to create flavor "%s".
fr: Impossible de créer le gabarit "%s".

en: Unable to create flavor.
fr: Impossible de créer le gabarit.

en: Unable to create group "%s" from snapshot.
fr: Impossible de créer le groupe "%s" depuis l'instantané.

en: Unable to create group due to exceeding volume quota limit.
fr: Création du groupe impossible car le quota est atteint.

en: Unable to create group snapshot.
fr: Impossible de créer un instantané du groupe.

en: Unable to create group type spec.
fr: Impossible de créer la spec de type de groupe.

en: Unable to create group type.
fr: Impossible de créer le type de groupe.

en: Unable to create group.
fr: Impossible de créer le groupe.

en: Unable to create host aggregate "%s".
fr: Impossible de créer l'agrégat d'hôtes "%s".

en: Unable to create host aggregate.
fr: Impossible de créer l'agrégat d'hôtes.

en: Unable to create identity provider protocol.
fr: Impossible de créer le protocole de fournisseur d'identité.

en: Unable to create mapping.
fr: Impossible de créer le mapping.

en: Unable to create mapping. Rules has malformed JSON data.
fr: Impossible de créer le mapping. Données JSON incorrectes

en: Unable to create network "%s".
fr: Impossible de créer le réseau "%s".

en: Unable to create new image
fr: Impossible de créer une nouvelle image

en: Unable to create new image: Image name too long.
fr: Impossible de créer la nouvelle image : nom de l'image est trop long.

en: Unable to create new image: Invalid disk format %s for image.
fr: Impossible de créer une nouvelle image : format de disque %s non valide pour cette image.

en: Unable to create new image: URL scheme not supported.
fr: Impossible de créer une nouvelle image: schéma d'URL non supporté.

en: Unable to create new namespace. %s
fr: Impossible de créer le nouvel espace de nom. %s

en: Unable to create project "%s".
fr: Impossible de créer le projet "%s".

en: Unable to create role.
fr: Impossible de créer le rôle.

en: Unable to create security group: %s
fr: Impossible de créer le groupe de sécurité: %s

en: Unable to create snapshot.
fr: Impossible de créer l'instantané.

en: Unable to create snapshot. group must contain volumes.
fr: Impossible de créer un instantané. Le groupe doit contenir des volumes.

en: Unable to create snapshots due to exceeding snapshot quota limit.
fr: Impossible de créer l'instantané car vous avez dépassé le quota d'instantané.

en: Unable to create spec.
fr: Incapable de créer une spécification.

en: Unable to create subnet "%s".
fr: Impossible de créer le sous-réseau "%s".

en: Unable to create user.
fr: Impossible de créer l'utilisateur.

en: Unable to create volume backup.
fr: Impossible de créer le volume de sauvegarde.

en: Unable to create volume snapshot.
fr: Impossible de créer un instantané de volume.

en: Unable to create volume transfer.
fr: Impossible de créer un transfert de Volume.

en: Unable to create volume type extra spec.
fr: Impossible de créer les spécificités supplémentaires du type de volume.

en: Unable to create volume type.
fr: Impossible de créer le type de volume.

en: Unable to create volume.
fr: Impossible de créer le volume.

en: Unable to delete network %(name)s. Most possible reason is because one or more ports still exist on the requested network.
fr: Impossible de supprimer le réseau %(name)s. La raison la plus probable est qu'un ou plusieurs ports existent encore sur ce réseau.

en: Unable to delete router %(name)s: %(exc)s
fr: Impossible de supprimer le routeur %(name)s : %(exc)s

en: Unable to delete subnet %(name)s. Most possible reason is because one or more ports have an IP allocation from this subnet.
fr: Impossible de supprimer le sous-réseau %(name)s. La raison la plus probable est qu'un ou plusieurs ports ont encore une IP allouée depuis ce sous-réseau.

en: Unable to delete volume transfer.
fr: Impossible de supprimer un transfert de volume.

en: Unable to detach interface.
fr: Impossible de déconnecter l'interface

en: Unable to detach volume.
fr: Impossible de déconnecter le volume.

en: Unable to determine if availability zones extension is supported.
fr: Impossible de déterminer si l'extension des zones de disponibilité  est prise en charge.

en: Unable to determine if volume type encryption is supported.
fr: Impossible de déterminer si le chiffrement est supporté sur ce type de volume.

en: Unable to disassociate floating IP %s
fr: Impossible de dissocier l'IP flottante %s

en: Unable to disassociate floating IP.
fr: Impossible de dissocier l'IP flottante.

en: Unable to display the groups of this project.
fr: Impossible d'afficher les groupes de ce projet.

en: Unable to display the groups of this user.
fr: Impossible d'afficher les groupes de cet utilisateur.

en: Unable to display the role assignments of this user.
fr: Impossible d'afficher les attributions de rôle de cet utilisateur.

en: Unable to display the users of this project.
fr: Impossible d'afficher les utilisateurs de ce projet.

en: Unable to edit group type spec.
fr: Impossible d'éditer la spec de type de groupe.

en: Unable to edit spec.
fr: Incapable d'éditer la spécification.

en: Unable to edit volume type extra spec.
fr: Impossible d'éditer les spécificités supplémentaires du type de volume.

en: Unable to extend volume.
fr: Impossible d'étendre le volume.

en: Unable to fetch EC2 credentials.
fr: Impossible de récupérer les informations d'authentification EC2.

en: Unable to find default role.
fr: Impossible de trouver le rôle par défaut.

en: Unable to get EC2 credentials
fr: Impossible d'obtenir les identifiants du compte EC2

en: Unable to get MKS console for instance "%s".
fr: Impossible d'ouvrir une console MKS pour l'instance "%s".

en: Unable to get RDP console for instance "%s".
fr: Impossible d'ouvrir une console RDP pour l'instance "%s".

en: Unable to get SPICE console for instance "%s".
fr: Impossible d'ouvrir une console SPICE pour l'instance "%s".

en: Unable to get VNC console for instance "%s".
fr: Impossible d'ouvrir une console VNC pour l'instance "%s".

en: Unable to get cinder quota info.
fr: Impossible de récupérer les infos de quotas de cinder.

en: Unable to get cinder services list.
fr: Impossible d'obtenir la liste des services Cinder.

en: Unable to get console for instance "%s".
fr: Impossible d'ouvrir une console pour l'instance "%s".

en: Unable to get flavor list
fr: Impossible d'obtenir la liste des gabarits

en: Unable to get host aggregate list
fr: Impossible d'obtenir la liste des agrégats d'hôtes

en: Unable to get log for instance "%s".
fr: Impossible de récupérer le journal d'événements pour l'instance "%s".

en: Unable to get network agents info.
fr: Impossible d'obtenir les informations des agents réseau.

en: Unable to get network agents list.
fr: Impossible d'obtenir la liste des agents réseau.

en: Unable to get neutron quota info.
fr: Impossible de récupérer les infos de quotas de neutron.

en: Unable to get nova quota info.
fr: Impossible de récupérer les infos de quotas de nova.

en: Unable to get nova services list.
fr: Impossible d'obtenir la liste des services Nova.

en: Unable to get openrc credentials
fr: Impossible d'obtenir les identifiants du compte openrc

en: Unable to get subnet "%s"
fr: Impossible de récupérer le sous-réseau "%s"

en: Unable to get the available hosts
fr: Impossible d'obtenir les hôtes disponibles

en: Unable to get the available volume types
fr: Impossible d'obtenir les types de volume disponibles

en: Unable to get the available volumes
fr: Impossible d'obtenir les volumes disponibles

en: Unable to import key pair.
fr: Impossible d'importer la paire de clés.

en: Unable to initialize subnetpools
fr: Impossible d'initialiser les pools de sous-réseau

en: Unable to list dhcp agents hosting network.
fr: Impossible d'obtenir la liste d'agents dhcp sur le réseau hôte.

en: Unable to load console. Please reload page to try again.
fr: Impossible de charger la console. Veuillez recharger la page et recommencer.

en: Unable to load the specified group.
fr: Impossible de charger le groupe spécifié.

en: Unable to load the specified image. %s
fr: Impossible de charger l'image spécifiée : %s

en: Unable to load the specified snapshot.
fr: Impossible de charger l'instantané spécifié.

en: Unable to load the specified volume. %s
fr: Impossible de charger le volume spécifié : %s

en: Unable to lookup volume or backup information.
fr: Impossible de rechercher les informations de volume ou de sauvegarde.

en: Unable to manage volume.
fr: Impossible de gérer le volume.

en: Unable to modify domain "%s".
fr: Impossible de modifier le domaine "%s".

en: Unable to modify flavor access of "%s".
fr: Impossible de modifier les accès de gabarit de "%s".

en: Unable to modify instance "%s".
fr: Impossible de modifier l'instance "%s".

en: Unable to modify project "%s".
fr: Impossible de modifier le projet "%s".

en: Unable to modify quotas of project
fr: Impossible de modifier les quotas du projet

en: Unable to parse IP address %s.
fr: Impossible d'analyser l'adresse IP %s

en: Unable to rebuild instance.
fr: Impossible de reconstruire l'instance.

en: Unable to recreate ec2 credentials. Failed to create ec2 credentials.
fr: Impossible de recréer les données d'identification ec2. La création des données d'identification ec2 a échoué.

en: Unable to recreate ec2 credentials. Failed to delete ec2 credentials.
fr: Impossible de recréer les données d'identification ec2. La suppression des données d'identification ec2 a échoué.

en: Unable to register identity provider.
fr: Impossible d'enregistrer le fournisseur d'identité

en: Unable to register identity provider. Please check that the Identity Provider ID and Remote IDs provided are not already in use.
fr: Impossible d'enregistrer le fournisseur d'identité. Veuillez vérifier que le fournisseur d'identité et les IDs distants fournis ne sont pas déjà utilisés.

en: Unable to rescue instance
fr: Impossible de secourir l'instance

en: Unable to resize instance "%s".
fr: Impossible de redimensionner l'instance "%s".

en: Unable to restore backup.
fr: Impossible de restaurer cette sauvegarde.

en: Unable to retrieve IP addresses from Neutron for instance "%(name)s" (%(id)s).
fr: Impossible d'obtenir les adresses IP de Neutron pour l' instance "%(name)s" (%(id)s).

en: Unable to retrieve IP addresses from Neutron.
fr: Impossible de récupérer les adresses IP de Neutron.

en: Unable to retrieve IP availability.
fr: Impossible de récupérer la disponibilité des IP.

en: Unable to retrieve MAC learning state
fr: Impossible de récupérer l'état de l'apprentissage des MAC

en: Unable to retrieve Network information for instance "%s".
fr: Impossible de récupérer l'information réseau pour l'instance "%s".

en: Unable to retrieve Neutron quota information.
fr: Impossible de récupérer les informations de quotas Neutron.

en: Unable to retrieve Nova server groups.
fr: Impossible de récupérer les groupes de serveurs Nova.

en: Unable to retrieve QoS Spec association.
fr: Incapable de récupérer l'association de la Spécification QoS.

en: Unable to retrieve QoS Spec details.
fr: Incapable de récupérer les détails de la Spécification QoS.

en: Unable to retrieve QoS Specs.
fr: Incapable de récupérer les Spécifications QoS.

en: Unable to retrieve QoS spec details.
fr: Incapable de récupérer les détails de la spécification QoS.

en: Unable to retrieve QoS spec list.
fr: Incapable de récupérer la liste de la spécification QoS.

en: Unable to retrieve QoS specs
fr: Incapable de récupérer les spécifications QoS

en: Unable to retrieve RBAC policies.
fr: Impossible de récupérer les stratégies RBAC.

en: Unable to retrieve agent list.
fr: Impossible de récupérer la liste des agents.

en: Unable to retrieve an external network "%s".
fr: Impossible de récupérer le réseau externe "%s".

en: Unable to retrieve application credential details.
fr: impossible de récupérer les détails de l'identifiant d'application.

en: Unable to retrieve application credential list.
fr: Impossible de récupérer la liste des identifiants d'application.

en: Unable to retrieve attachment information.
fr: Impossible de récupérer les informations d'attachement.

en: Unable to retrieve availability zone list.
fr: Impossible de récupérer la liste des zones de disponibilité.

en: Unable to retrieve availability zones.
fr: Impossible de récupérer les zones de disponibilité.

en: Unable to retrieve backup details.
fr: Impossible de récupérer les détails de la sauvegarde.

en: Unable to retrieve community images.
fr: Impossible de récupérer les images de communauté.

en: Unable to retrieve compute host information.
fr: Impossible de récupérer les informations sur l'hôte Compute.

en: Unable to retrieve compute limit information.
fr: Impossible de récupérer les informations sur les limitations du compute.

en: Unable to retrieve default compute quotas.
fr: impossible de récupérer les quotas de compute par défaut.

en: Unable to retrieve default volume quotas.
fr: impossible de récupérer les quotas de volume par défaut.

en: Unable to retrieve details for %(resource)s "%(resource_id)s".
fr: Impossible de récupérer les détails pour %(resource)s "%(resource_id)s".

en: Unable to retrieve details for instance "%s".
fr: Impossible de récupérer les détails de l'instance "%s".

en: Unable to retrieve details for keypair "%s".
fr: Impossible de récupérer les paires de clés "%s".

en: Unable to retrieve details for network "%s".
fr: Impossible de récupérer les détails du réseau "%s".

en: Unable to retrieve details for rbac_policy "%s".
fr: Impossible de récupérer les détails de la stratégie RBAC "%s".

en: Unable to retrieve details for router "%s".
fr: Impossible de récupérer les détails du routeur "%s".

en: Unable to retrieve domain details.
fr: Impossible de récupérer les détails du domaine.

en: Unable to retrieve domain information.
fr: Impossible de récupérer les informations du domaine.

en: Unable to retrieve domain list.
fr: Impossible de récupérer la liste des domaines.

en: Unable to retrieve encryption type.
fr: Impossible de récupérer le type de chiffrement.

en: Unable to retrieve extra spec list.
fr: Impossible de récupérer la liste des spécifications supplémentaires.

en: Unable to retrieve flavor access list. Please try again later.
fr: Impossible de récupérer la liste d'accès du gabarit. Veuillez réessayer ultérieurement.

en: Unable to retrieve flavor details.
fr: Impossible de récupérer les détails du gabarit.

en: Unable to retrieve flavor information for instance "%(name)s" (%(id)s).
fr: Impossible d'extraire l'information sur le gabarit pour l'instance "%(name)s" (%(id)s).

en: Unable to retrieve flavor information for instance "%s".
fr: Impossible d'extraire l'information sur le gabarit pour l'instance "%s".

en: Unable to retrieve flavor list.
fr: Impossible de récupérer la liste des gabarits.

en: Unable to retrieve flavors.
fr: Impossible de récupérer les gabarits.

en: Unable to retrieve floating IP addresses.
fr: Impossible de récupérer les adresses IP flottantes.

en: Unable to retrieve floating IP list.
fr: Impossible de récupérer la liste d'IP flottantes.

en: Unable to retrieve floating IP pools.
fr: Impossible de récupérer les pools d'IP flottantes.

en: Unable to retrieve group
fr: Impossible de récupérer le groupe.

en: Unable to retrieve group details.
fr: Impossible de récupérer les détails du groupe.

en: Unable to retrieve group information.
fr: Impossible de récupérer les informations du groupe.

en: Unable to retrieve group list.
fr: Impossible de récupérer la liste des groupes.

en: Unable to retrieve group list. Please try again later.
fr: Impossible de récupérer la liste des groupes. Veuillez réessayer plus tard.

en: Unable to retrieve group snapshot details.
fr: Impossible de récupérer les détails de l'instantané de groupe.

en: Unable to retrieve group snapshot project information.
fr: Impossible de récupérer les informations de projet de l'instantané de groupe.

en: Unable to retrieve group snapshots.
fr: Impossible de récupérer les instantanés du groupe.

en: Unable to retrieve group type details.
fr: Impossible de récupérer les détails du type de groupe.

en: Unable to retrieve group type for: "%s"
fr: Impossible de récupérer le type de groupe pour : "%s"

en: Unable to retrieve group type name.
fr: Impossible de récupérer le nom du type de groupe.

en: Unable to retrieve group type spec details.
fr: Impossible de récupérer les détails de la spec du type de groupe.

en: Unable to retrieve group type spec list.
fr: Impossible de récupérer la liste des specs du type de groupe.

en: Unable to retrieve group type.
fr: Impossible de récupérer le type de groupe

en: Unable to retrieve group types.
fr: Impossible de récupérer les types de groupe.

en: Unable to retrieve group users.
fr: Impossible de récupérer les utilisateurs du groupe.

en: Unable to retrieve group.
fr: Impossible de récupérer le groupe.

en: Unable to retrieve host aggregates list.
fr: Impossible de récupérer la liste d’agrégats d'hôtes.

en: Unable to retrieve host information.
fr: Impossible de récupérer les information sur l’hôte.

en: Unable to retrieve hypervisor information.
fr: Impossible de récupérer les informations de l'hyperviseur.

en: Unable to retrieve hypervisor instances list.
fr: Impossible de récupérer la liste des instances de l'hyperviseur.

en: Unable to retrieve hypervisor statistics.
fr: Impossible de récupérer les statistiques de l'hyperviseur.

en: Unable to retrieve identity provider information.
fr: Impossible de récupérer les informations du fournisseur d'identité

en: Unable to retrieve identity provider list.
fr: Impossible de récupérer la liste des fournisseur d'identité

en: Unable to retrieve image details.
fr: Impossible de récupérer les détails de l'image.

en: Unable to retrieve image format list.
fr: Impossible de récupérer la liste des formats d'image.

en: Unable to retrieve image list.
fr: Impossible de récupérer la liste des images.

en: Unable to retrieve image.
fr: Impossible de récupérer l'image.

en: Unable to retrieve images for the current project.
fr: Impossible de récupérer les images pour le projet en cours.

en: Unable to retrieve images.
fr: Impossible de récupérer les images.

en: Unable to retrieve information about the networks' projects.
fr: Impossible d'extraire l'information sur les projets réseaux.

en: Unable to retrieve instance action list.
fr: Impossible de récupérer la liste des actions de l'instance.

en: Unable to retrieve instance details.
fr: Impossible de récupérer les détails de l'instance.

en: Unable to retrieve instance flavors.
fr: Impossible de récupérer les gabarits de l'instance.

en: Unable to retrieve instance list.
fr: Impossible de récupérer la liste des instances.

en: Unable to retrieve instance password.
fr: Impossible de récupérer le mot de passe de l'instance.

en: Unable to retrieve instance project information.
fr: Impossible de récupérer les informations du projet de l'instance.

en: Unable to retrieve instance size information.
fr: Impossible de récupérer la taille de l'instance.

en: Unable to retrieve instances.
fr: Impossible de récupérer les instances.

en: Unable to retrieve key pair list.
fr: Impossible de récupérer la liste des paires de clés.

en: Unable to retrieve key pairs.
fr: Impossible de récupérer les paires de clés.

en: Unable to retrieve limits information.
fr: Impossible de récupérer les informations sur les limites.

en: Unable to retrieve list of volumes.
fr: Impossible de récupérer la liste des volumes.

en: Unable to retrieve mapping list.
fr: Impossible de récupérer la liste des mappings.

en: Unable to retrieve namespace contents.
fr: Impossible d'extraire le contenu de l'espace nom.

en: Unable to retrieve namespace details.
fr: Impossible d'extraire les informations sur l'espace nom.

en: Unable to retrieve network details.
fr: Impossible de récupérer les détails du réseau.

en: Unable to retrieve network.
fr: Impossible de récupérer le réseau.

en: Unable to retrieve pools information.
fr: Impossible de récupérer les informations des pools.

en: Unable to retrieve port details
fr: Impossible de récupérer les détails du port

en: Unable to retrieve port details.
fr: Impossible de récupérer les détails du port.

en: Unable to retrieve port security state
fr: Impossible de récupérer l'état de la sécurité de port

en: Unable to retrieve ports information.
fr: Impossible de récupérer les informations des ports.

en: Unable to retrieve project details.
fr: Impossible de récupérer les détails du projet.

en: Unable to retrieve project domain.
fr: Impossible de récupérer le domaine du projet.

en: Unable to retrieve project information of volume snapshots.
fr: Impossible de récupérer les informations de projet des instantanés du volume.

en: Unable to retrieve project information.
fr: Impossible de récupérer les informations du projet.

en: Unable to retrieve project list.
fr: Impossible de récupérer la liste des projets.

en: Unable to retrieve project quotas.
fr: Impossible de récupérer les quotas du projet.

en: Unable to retrieve protocol list.
fr: Impossible de récupérer la liste des protocoles

en: Unable to retrieve public images.
fr: Impossible de récupérer les images publiques.

en: Unable to retrieve quota information.
fr: Impossible de récupérer les informations de quotas.

en: Unable to retrieve rbac policy details.
fr: Impossible de récupérer les détails de la stratégie RBAC.

en: Unable to retrieve role list.
fr: Impossible de récupérer la liste des rôles.

en: Unable to retrieve roles list.
fr: Impossible de récupérer la liste des rôles.

en: Unable to retrieve router details.
fr: Impossible de récupérer les détails du routeur.

en: Unable to retrieve router list.
fr: Impossible de récupérer la liste des routeurs.

en: Unable to retrieve router.
fr: Impossible de récupérer le routeur.

en: Unable to retrieve security group list. Please try again later.
fr: Impossible de récupérer la liste des groupes de sécurité. Veuillez réessayer ultérieurement.

en: Unable to retrieve security group.
fr: Impossible de récupérer le groupe de sécurité.

en: Unable to retrieve security groups for instance "%(name)s" (%(id)s).
fr: Impossible de récupérer les groupes de sécurité pour l'instance "%(name)s" (%(id)s).

en: Unable to retrieve security groups for the port.
fr: Impossible de récupérer les groupes de sécurité pour le port.

en: Unable to retrieve security groups.
fr: Impossible de récupérer les groupes de sécurité.

en: Unable to retrieve shared images.
fr: Impossible de récupérer les images partagées.

en: Unable to retrieve snapshot data.
fr: Impossible de récupérer les données de l'instantané.

en: Unable to retrieve snapshot details.
fr: Impossible de récupérer les détails de l'instantané.

en: Unable to retrieve snapshot list.
fr: Impossible de récupérer la liste des instantanés

en: Unable to retrieve subnet details
fr: Impossible de récupérer les détails du sous-réseau

en: Unable to retrieve subnet details.
fr: Impossible de récupérer les détails du sous-réseau.

en: Unable to retrieve tenant limits.
fr: Incapable de récupérer les limites du tenant.

en: Unable to retrieve the aggregate to be updated
fr: impossible de récupérer l'agrégat à mettre à jour

en: Unable to retrieve the instance.
fr: Impossible de récupérer l'instance.

en: Unable to retrieve the project information of the image.
fr: Impossible de récupérer les informations projet de l'image.

en: Unable to retrieve the volume group list.
fr: Impossible de récupérer la liste des groupes de volumes.

en: Unable to retrieve the volume type list.
fr: Incapable de récupérer la liste de type de volume.

en: Unable to retrieve usage information.
fr: Impossible de récupérer les informations d'utilisation.

en: Unable to retrieve user details.
fr: Impossible de récupérer les détails de l'utiisateur.

en: Unable to retrieve user domain role assignments.
fr: Incapable de récupérer le domaine utilisateur d'affectation des rôles.

en: Unable to retrieve user domain.
fr: Impossible de récupérer le domaine de l'utilisateur.

en: Unable to retrieve user information.
fr: Impossible de récupérer les informations de l'utilisateur.

en: Unable to retrieve user list.
fr: Impossible de récupérer la liste des utilisateurs.

en: Unable to retrieve user list. Please try again later.
fr: Impossible de récupérer la liste des utilisateurs. Veuillez réessayer plus tard.

en: Unable to retrieve user roles.
fr: Impossible de récupérer les rôles utilisateur.

en: Unable to retrieve users.
fr: Impossible de récupérer les utilisateurs.

en: Unable to retrieve version information.
fr: Impossible d'obtenir les informations de version.

en: Unable to retrieve volume backup details.
fr: Impossible de récupérer les détails de la sauvegarde du volume.

en: Unable to retrieve volume backup project information.
fr: Impossible de récupérer les informations du projet de la sauvegarde de volume.

en: Unable to retrieve volume backups.
fr: Impossible de récupérer les sauvegardes de volume.

en: Unable to retrieve volume details.
fr: Impossible de récupérer les détails du volume.

en: Unable to retrieve volume encryption details.
fr: Impossible de récupérer les détails de chiffrement du volume.

en: Unable to retrieve volume group project information.
fr: Impossible de récupérer les informations de projet du groupe de volumes.

en: Unable to retrieve volume group snapshots.
fr: Impossible de récupérer les instantanés de groupe de volumes.

en: Unable to retrieve volume groups
fr: Impossible de récupérer les groupes de volumes

en: Unable to retrieve volume groups.
fr: Impossible de récupérer les groupes de volumes.

en: Unable to retrieve volume information for volume: "%s"
fr: Impossible de récupérer les informations du volume : "%s"

en: Unable to retrieve volume information.
fr: Impossible de récupérer les informations du volume.

en: Unable to retrieve volume limit information.
fr: Impossible de récupérer les informations de limite de volume.

en: Unable to retrieve volume list for instance "%(name)s" (%(id)s).
fr: Impossible de récupérer la liste de volumes de l'instance "%(name)s" (%(id)s).

en: Unable to retrieve volume list.
fr: Impossible de récupérer la liste des volumes.

en: Unable to retrieve volume messages.
fr: Impossible de récupérer les messages de volume.

en: Unable to retrieve volume project information.
fr: Impossible de récupérer les informations du projet associé au volume.

en: Unable to retrieve volume quota information.
fr: Impossible de récupérer les informations de quotas volume.

en: Unable to retrieve volume snapshot project information.
fr: Impossible de récupérer les informations de projet de l'instantané du volume.

en: Unable to retrieve volume snapshot.
fr: Impossible de récupérer l'instantané du volume.

en: Unable to retrieve volume snapshots.
fr: Impossible de récupérer les instantanés du volume.

en: Unable to retrieve volume transfer.
fr: Impossible d'extraire le transfert de volume.

en: Unable to retrieve volume type access list.
fr: Impossible de récupérer la liste d'accès pour les types de volume.

en: Unable to retrieve volume type details.
fr: Impossible de récupérer les détails du type de volume.

en: Unable to retrieve volume type encryption details.
fr: Impossible de récupérer les détails de chiffrement du type de volume.

en: Unable to retrieve volume type encryption information.
fr: Impossible de récupérer les informations de chiffrement du volume.

en: Unable to retrieve volume type extra spec details.
fr: Impossible de récupérer les détails des spécificités supplémentaires du type de volume.

en: Unable to retrieve volume type for: "%s"
fr: Impossible de récupérer le Type de Volume de : "%s"

en: Unable to retrieve volume type list.
fr: Impossible de récupérer la liste des Types de Volume.

en: Unable to retrieve volume type name.
fr: Impossible de récupérer le nom du type de volume.

en: Unable to retrieve volume type qos.
fr: Impossible de récupérer le qos de Type de Volume.

en: Unable to retrieve volume types
fr: Impossible de récupérer les types de volumes

en: Unable to retrieve volume.
fr: Impossible de récupérer le volume.

en: Unable to retrieve volume/instance attachment information
fr: Impossible de récupérer les informations d'attachement du volume/instance

en: Unable to retrieve volumes.
fr: Impossible de récupérer les volumes.

en: Unable to set Domain Context.
fr: Impossible de définir le contexte du domaine.

en: Unable to set bootable flag on volume.
fr: Impossible de positionner le flag amorçable sur le volume.

en: Unable to set flavor access for project %s.
fr: Impossible de donner l'accès à ce gabarit pour le projet %s.

en: Unable to set gateway.
fr: Impossible de définir la passerelle.

en: Unable to sort instance flavors.
fr: Impossible de trier les gabarits de l'instance.

en: Unable to unmanage volume.
fr: Impossible de ne pas gérer le volume.

en: Unable to update default compute quotas.
fr: Impossible de mettre à jour les quotas de compute par défaut.

en: Unable to update default quotas.
fr: Impossible de mettre à jour les quotas par défaut.

en: Unable to update default volume quotas.
fr: impossible de mettre à jour les quotas de volume par défaut.

en: Unable to update encrypted volume type.
fr: Impossible de mettre à jour le volume chiffré.

en: Unable to update group type.
fr: Impossible de mettre à jour le type de groupe.

en: Unable to update group.
fr: Impossible de mettre à jour le groupe.

en: Unable to update identity provider.
fr: Impossible de mettre à jour le fournisseur d'identité

en: Unable to update identity provider. Please check that the Remote IDs provided are not already in use.
fr: Impossible de mettre à jour le fournisseur d'identité. Veuillez vérifier que l'ID distant fourni n'est pas déjà utilisé.

en: Unable to update image "%s".
fr: Impossible de mettre à jour l'image "%s".

en: Unable to update mapping.
fr: Impossible de mettre à jour le mapping.

en: Unable to update mapping. Rules has malformed JSON data.
fr: Impossible de mettre à jour le mapping. Données JSON incorrectes

en: Unable to update role.
fr: Impossible de mettre à jour le rôle.

en: Unable to update security group: %s
fr: Impossible de mettre à jour le groupe de sécurité: %s

en: Unable to update subnet "%s".
fr: Impossible de mettre à jour le sous-réseau "%s".

en: Unable to update subnets with availability.
fr: Impossible de mettre à jour les sous-réseaux avec la disponibilité.

en: Unable to update the aggregate.
fr: Impossible de mettre à jour l'agrégat

en: Unable to update the group.
fr: Impossible de mettre à jour le groupe.

en: Unable to update the user password.
fr: N'a pas pu mettre le mot de passe de l'utilisateur à jour.

en: Unable to update the user.
fr: Impossible de mettre à jour l'utilisateur.

en: Unable to update volume backup status to "%s".
fr: Impossible de mettre à jour l'état de sauvegarde du volume sur " %s ".

en: Unable to update volume group.
fr: Impossible de mettre à jour le groupe de volumes.

en: Unable to update volume snapshot status.
fr: Impossible de mettre à jour l'état de l'instantané du volume.

en: Unable to update volume snapshot.
fr: Impossible de mettre à jour l'instantané du volume.

en: Unable to update volume status to "%s".
fr: Impossible d'actualiser l'état du volume à '%s".

en: Unable to update volume type.
fr: Impossible de mettre à jour le Type de Volume.

en: Unable to update volume.
fr: Impossible de mettre à jour le volume.

en: Unable to update volumes for group
fr: Impossible de mettre à jour les volumes du groupe

en: Unable to upload volume to image for volume: "%s"
fr: Incapable de charger le volume dans l'image pour le volume : "%s"

en: Unable to verify Neutron service providers
fr: Impossible de vérifier les fournisseurs de services de Neutrons

en: Unable to verify the VNIC types extension in Neutron
fr: Impossible de vérifier l'extension Neutron VNIC types

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Unknown Settings
fr: Paramètres inconnus

en: Unknown instance
fr: Instance inconnue

en: Unknown instance (None)
fr: Instance inconnue (Aucune)

en: Unknown resource type for detail API.
fr: Type de ressource inconnu pour le détail d'API.

en: Unknown settings: {}.
fr: Paramètres inconnus : {}.

en: Unknown volume (None)
fr: Volume inconnu (Aucune)

en: Unlock Instance | Unlock Instances
fr[0]: Déverrouiller l'instance
fr[1]: Déverrouiller les instances

en: Unlocked Instance | Unlocked Instances
fr[0]: Instance déverrouillée
fr[1]: Instances déverrouillées

en: Unmanage
fr: Ne pas gérer

en: Unmanage Volume
fr: Volume non-géré

[ctx: Action log of an instance]
en: Unpause
fr: Reprendre

en: Unregister Identity Provider | Unregister Identity Providers
fr[0]: Fournisseur d'identité non enregistré
fr[1]: Fournisseurs d'identité non enregistrés

en: Unregistered Identity Provider | Unregistered Identity Providers
fr[0]: Fournisseur d'identité n'a pas été enregistré
fr[1]: Fournisseurs d'identité n'ont pas été enregistrés

en: Unrescued Instance | Unrescued Instances
fr[0]: Instance non secourue
fr[1]: Instances non secourues

[ctx: Task status of an Instance]
en: Unrescuing
fr: Sortie du mode secours

en: Unrestricted
fr: Sans restriction

en: Unrestricted (dangerous)
fr: Sans restriction

en: Unshelve Instance | Unshelve Instances
fr[0]: Relance de l'instance
fr[1]: Relance des instances

en: Unshelved Instance | Unshelved Instances
fr[0]: Instance relancée
fr[1]: Instances relancées

[ctx: Task status of an Instance]
en: Unshelving
fr: Déréservation

en: Unspecified
fr: Non spécifié

en: Up
fr: Actif

[ctx: Current state of a Hypervisor]
en: Up
fr: Actif

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Update Associations
fr: Mise à jour des associations

en: Update Default Quotas
fr: Mettre à jour les quotas par défaut

en: Update Defaults
fr: Mettre à jour les valeurs par défaut

en: Update Encrypted Volume Type
fr: Mise à jour du volume chiffré

en: Update Encryption
fr: Mettre à jour le chiffrement

en: Update Group
fr: Mettre à jour un Groupe

en: Update Identity Provider
fr: Mettre à jour le fournisseur d'identité

en: Update Mapping
fr: Mettre à jour le mapping

en: Update Metadata
fr: Mettre à jour les métadonnées

en: Update Network
fr: Mettre à jour un réseau

en: Update RBAC Policy
fr: Mette à jour la stratégie RBAC

en: Update Role
fr: Mettre à jour le Rôle

en: Update Router
fr: Mettre à jour le routeur

en: Update Status
fr: Actualisation des états

en: Update User
fr: Mettre à jour un Utilisateur

en: Update Volume Snapshot Status
fr: Mettre à jour l'état de l'instantané du volume

en: Update Volume Status
fr: Actualiser l'état du Volume

en: Update Volume Type Encryption
fr: Mettre à jour le chiffrement du volume

en: Update Volume backup Status
fr: Mettre à jour de l'état de la sauvegarde du volume

en: Update a Metadata Namespace
fr: Mise à jour des métadonnées de l'espace de nom

en: Update a subnet associated with the network. Advanced configuration are available at "Subnet Details" tab.
fr: Mise à jour d'un sous-réseau associé à un réseau. Cliquez sur l'onglet "Détails Sous-Réseaux" pour configurer des options avancées.

en: Update an Encrypted Volume Type
fr: Mettre à jour un volume chiffré

en: Update the "extra spec" value for "%(key)s"
fr: Mise à jour de la valeur "extra spec" pour "%(key)s"

en: Update the spec value for "%(key)s"
fr: Mise à jour de la valeur de spécification pour "%(key)s"

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Updated At
fr: Mis à jour à

en: Updated subnet "%s".
fr: Sous-réseau "%s" a été mis à jour.

en: Updated volumes for group.
fr: Volumes du groupe mis à jour.

[ctx: Task status of an Instance]
en: Updating Password
fr: Mise à jour du mot de passe

en: Updating encryption is not implemented.  Unable to update  encrypted volume type.
fr: La mise à jour du chiffrement n'est pas implémentée. Impossible de mettre à jour le volume chiffré.

en: Updating volume "%s"
fr: Mise à jour du colume "%s"

en: Updating volume group "%s"
fr: Mise à jour du groupe de volumes "%s"

en: Updating volume snapshot "%s"
fr: Mise à jour de l'instantané du volume "%s"

en: Upload
fr: Charger

en: Upload Volume to Image
fr: Charger le volume dans l'Image

en: Upload the volume to the Image Service as an image. This is equivalent to the <tt>cinder upload-to-image</tt> command.
fr: Charger le volume dans le service Image en tant qu'image. Il s'agit d'un équivalent à la commande <tt>cinder upload-to-image</tt>.

en: Upload to Image
fr: Charger dans l'Image

en: Usage (Hours)
fr: Utilisation (Heures)

en: Usage Overview
fr: Aperçu de l'Utilisation

en: Usage Report For Period:
fr: Rapport d’utilisation pour la période :

en: Use Server Default
fr: Utiliser la valeur par défaut du serveur

en: Use a group as source
fr: Utiliser un groupe en tant que source

en: Use a volume as source
fr: Utiliser un volume comme source

en: Use image as a source
fr: Utiliser une image comme source

en: Use snapshot as a source
fr: Utiliser un instantané comme source

[ctx: Label in the limit summary]
en: Used
fr: Utilisé

en: Used <span> %(used)s </span> of <span> %(available)s </span>
fr: <span> %(used)s </span> utilisé(es) sur <span> %(available)s </span>

en: Used IPs
fr: IP utilisées

en: User "%s" has been updated successfully.
fr: L'utilisateur "%s" a été mis à jour avec succès.

en: User "%s" was successfully created.
fr: L'utilisateur "%s" a été créé avec succès.

en: User Credentials Details
fr: Détails des paramètres du compte utilisateur

en: User Details
fr: Détails de l'utilisateur

en: User ID
fr: ID d'Utilisateur

en: User ID =
fr: ID utilisateur =

en: User Name
fr: Nom d'utilisateur

en: User Name =
fr: Nom d'utilisateur =

en: User Settings
fr: Paramètres de l'utilisateur

en: User name "%s" is already used.
fr: Le nom d’utilisateur "%s" est déjà utilisé.

en: User password has been updated successfully.
fr: Le mot de passe de l'utilisateur a été mis à jour.

en: User-defined unique id to identify the identity provider.
fr: ID unique défini par l'utilisateur pour identifier le fournisseur d'identité.

en: User-defined unique id to identify the mapping.
fr: ID unique défini par l'utilisateur pour identifier le mappage.

en: Users
fr: Utilisateurs

en: VCPU Hours
fr: VCPU Heures

en: VCPU Usage
fr: Utilisation VCPU

en: VCPUs allocation ratio
fr: Taux d'allocation des vCPUs

en: VCPUs reserved
fr: vCPUs réservés

en: VCPUs total
fr: Total des vCPUs

en: VCPUs used
fr: vCPUs utilisés

en: VDI - Virtual Disk Image
fr: VDI - Image disque virtuelle

en: VHD - Virtual Hard Disk
fr: VHD - Disque dur virtuel

en: VHDX - Large Virtual Hard Disk
fr: VHDX - Large Virtual Hard Disk ( Grand Disque Dur Virtuel )

en: VIF Details
fr: Infos VIF

en: VIF Type
fr: Type VIF

en: VMDK - Virtual Machine Disk
fr: VMDK - Disque de machine virtuelle

en: VNIC Type
fr: Type de VNIC

en: Value
fr: Valeur

en: Version: %(version_info)s
fr: Version : %(version_info)s

en: View Credentials
fr: Voir les données d'identification

en: View Extra Specs
fr: Voir les spécifications supplémentaires

en: View Full Log
fr: Voir le journal complet

en: View Log
fr: Voir le journal

en: View Routers
fr: Voir les routeurs

en: View Specs
fr: Afficher les specs.

en: View Usage
fr: Afficher l'utilisation

en: Virtio Forwarder
fr: Retransmission Virtio

en: Virtual Size
fr: Taille virtuelle

en: Volume %(volume_name)s on instance %(instance_name)s
fr: Volume %(volume_name)s sur l'instance %(instance_name)s

en: Volume Backup:
fr: Sauvegarde d'un Volume :

en: Volume Backups
fr: Sauvegardes de Volume

en: Volume Encryption Details
fr: Détailsdu chiffrement du volume

en: Volume Encryption Details: %(volume_name)s
fr: Détails du chiffrement du volume : %(volume_name)s

en: Volume Encryption Details: {{ volume.name }}
fr: Détails de Chiffrement du Volume : {{ volume.name }}

en: Volume Encryption Overview
fr: Aperçu du chiffrement du volume

en: Volume Groups
fr: Groupes de volumes

en: Volume ID
fr: ID du volume

en: Volume Limits
fr: Limites des volumes

en: Volume Name
fr: Nom du volume

en: Volume Name =
fr: Nom de volume =

en: Volume Quotas
fr: Quotas Volume

en: Volume Snapshots
fr: Instantanés du volume

en: Volume Snapshots of Type %(type)s
fr: Instantanés de volume du type %(type)s

en: Volume Source
fr: Source du volume

en: Volume Storage
fr: Stockage de volumes

en: Volume Transfer
fr: Transfert de Volume

en: Volume Transfer Details
fr: Détails du transfert de Volume

en: Volume Type
fr: Type de Volume

en: Volume Type Description:
fr: Description de Type de Volume:

en: Volume Type Encryption Details
fr: Détails du chiffrement du type de volume

en: Volume Type Encryption Overview
fr: Chiffrement du type de volume

en: Volume Type Extra Specs
fr: Extra specs du type de volume

en: Volume Type Name
fr: Nom du type de volume

en: Volume Type is Unencrypted.
fr: Le type de volume n'est pas chiffré.

en: Volume Type(s)
fr: Type(s) de Volume

en: Volume Type: %(volume_type_name)s
fr: Type de Volume : %(volume_type_name)s

en: Volume Type: %(volume_type_name)s
fr: Type du Volume : %(volume_type_name)s

en: Volume Types
fr: Types de Volume

en: Volume cannot be extended to %(req)iGiB as the maximum size it can be extended to is %(max_size)iGiB.
fr: Le volume ne peut pas être étendu à %(req)iGo car sa taille maximale est fixée à %(max_size)iGo.

en: Volume groups can not be deleted if they contain volumes.
fr: Les groupes de volumes ne peuvent être supprimés si ils contiennent des volumes.

en: Volume groups provide a mechanism for creating snapshots of multiple volumes at the same point-in-time to ensure data consistency
    
    A volume group can support more than one volume type, but it can only contain volumes hosted by the same back end.
fr: Les groupes de volumes fournissent un mécanisme pour créer des instantanés de volumes multiples simultanément afin de garantir la cohérence des données
    
    Un groupe de volumes peut supporter plusieurs types de volume mais il ne peut contenir que des volumes associés au même backend.

en: Volume is Unencrypted
fr: Volume n'est pas chiffré

en: Volume name to be assigned
fr: Le nom de volume à donner

en: Volume size must be equal to or greater than the image minimum disk size (%sGiB)
fr: La taille du volume doit être supérieure ou égale à la taille minimale de l'image du disque (%sGio)

en: Volume size must be equal to or greater than the image size (%s)
fr: La taille du volume doit être égale ou supérieure à la taille de l'image (%s)

en: Volume size must be equal to or greater than the origin volume size (%sGiB)
fr: La taille du volume doit être supérieure ou égale à la taille originale du volume (%sGio)

en: Volume size must be equal to or greater than the snapshot size (%sGiB)
fr: La taille du volume doit être supérieure ou égale à la taille de l'instantané (%sGio)

en: Volume source must be specified
fr: La source du volume doit être spécifiée

en: Volume transfer name cannot be empty.
fr: Le nom d'un volume de transfert ne peut pas être vide.

en: Volume type is a type or label that can be selected at volume creation time in OpenStack. It usually maps to a set of capabilities of the storage back-end driver to be used for this volume. Examples: "Performance", "SSD", "Backup", etc. This is equivalent to the <tt>openstack volume type create</tt> command. Once the volume type gets created, click the "View Extra Specs" button to set up extra specs key-value pair(s) for that volume type.
fr: Le type de volume est un type ou un label qui peut être choisi au moment de la création du volume. Il correspond habituellement aux fonctionnalités du back-end utilisé pour ce volume. Exemples : "Performance", "SSD", "Sauvegarde", etc. "SSD", "Backup", etc. Equivalent de la commande <tt>openstack volume type create</tt>. Une fois le type de volume créé, cliquez sur le bouton "Voir les Spécifications Supplémentaires" pour définir des paires clés-valeurs supplémentaires pour ce type de volume.

en: Volume type name "%s" already exists.
fr: Un type de volume nommé "%s" existe déjà.

en: Volume type name can not be empty.
fr: Le nom de type de volume ne peut pas être vide.

en: Volumes Attached
fr: Volumes attachés

en: Volumes are block devices that can be attached to instances.
fr: Les Volumes sont des périphérique de type bloc qui peuvent être attachés à des instances.

en: Volumes of Type %(type)s
fr: Volumes de type %(type)s

en: Warning:
fr: Avertissement :

en: When a volume is "unmanaged", the volume will no longer be visible within OpenStack. Note that the volume will not be deleted from the Cinder host. <br> <br> This is equivalent to the <tt>cinder unmanage</tt> command.
fr: Quand un volume est "non-géré", le volume n'apparaît plus dans OpenStack. Notez que le volume ne sera pas supprimé de l'hôte Cinder. <br> <br> Equivalent de la commande <tt>cinder unmanage</tt>.

en: When the admin state of the port is enabled, the networking service forward packets on the port. Otherwise, it does not forward any packets on the port.
fr: Quand l'etat admin du port est activé, le service réseau transfère les paquets sur le port. Dans le cas contraire,  il n'en transfère aucun.

en: When the volume status is "in-use", you can use "Force" to upload the volume to an image.
fr: Quand le statut du volume est "en cours d'utilisation", vous pouvez utiliser "Force" pour charger le volume dans une image.

en: X509 Certificate
fr: Certificat X509

en: Yes
fr: Oui

en: You are already using all of your available floating IPs.
fr: Vous utilisez déjà toutes vos IP flottantes disponibles.

en: You are already using all of your available volumes.
fr: Vous utilisez déjà tous vos volumes disponibles.

en: You can add or remove security groups associated with the port in the next tab (if the port security is enabled for the port).
fr: Vous pouvez ajouter ou retirer des groupes de sécurité à ce port à l'aide de l'onglet suivant (si la sécurité de port est activée sur le port).

en: You can connect a specified external network to the router. The external network is regarded as a default route of the router and the router acts as a gateway for external connectivity.
fr: Vous pouvez connecter un réseau externe au routeur. Ce réseau est considéré comme la route par défaut du routeur et le routeur agit comme une passerelle pour la connectivité externe.

en: You can connect a specified subnet to the router.
fr: Vous pouvez connecter un sous-réseau spécifique au routeur.

en: You can create a port for the network. If you specify device ID to be attached, the device specified will be attached to the port created.
fr: Vous pouvez créer un port pour le réseau. Si vous spécifiez un ID de périphérique à attacher, ce périphérique sera attaché au port créé.

en: You can edit the properties of your port here.
fr: Vous pouvez éditer ici les propriétés de votre port.

en: You can specify the desired rule template or use custom rules, the options are Custom TCP Rule, Custom UDP Rule, or Custom ICMP Rule.
fr: Vous pouvez spécifier le modèle de règle désiré ou utiliser des règles personnalisées. Les options sont Règle TCP Personnalisée, Règle UDP Personnalisée ou Règle ICMP personnalisée.

en: You cannot disable your current project
fr: Vous ne pouvez pas désactiver votre projet en cours

en: You cannot revoke your administrative privileges from the domain you are currently logged into. Please switch to another domain with administrative privileges or remove the administrative role manually via the CLI.
fr: Vous ne pouvez pas révoquer vos droits administrateur du projet auquel vous êtes actuellement connecté. Merci de basculer sur un autre projet avec des droits administrateur ou supprimez manuellement le rôle administrateur en utilisant les lignes de commandes (CLI).

en: You cannot revoke your administrative privileges from the project you are currently logged into. Please switch to another project with administrative privileges or remove the administrative role manually via the CLI.
fr: Vous ne pouvez pas révoquer vos droits administrateur du projet auquel vous êtes actuellement connecté. Merci de basculer sur un autre projet avec des droits administrateur ou supprimez manuellement le rôle administrateur en utilisant les lignes de commandes (CLI).

en: You do not have the required privileges to access this content. If you believe this message to be in error, please contact your project manager.
fr: Vous ne disposez pas des droits requis pour accéder à ce contenu. Si vous pensez que ce message s'affiche par erreur, contactez votre chef de projet.

en: You have selected:
fr: Vous avez sélectionné :

en: You may have mistyped the address or the page may have moved.
fr: Vous avez peut-être mal orthographié l'adresse ou la page a été déplacée.

en: You may optionally set a password on the rebuilt instance.
fr: Vous pouvez éventuellement définir un mot de passe sur l'instance reconstruite.

en: You may reset the gateway later by using the set gateway action, but the gateway IP may change.
fr: Vous pourrez redéfinir la passerelle plus tard en utilisant l'action de passerelle définie, mais l'IP du gateway risque de changer.

en: You may update the editable properties of the RBAC policy here.
fr: Ici, vous pouvez mettre à jour les propriétés éditables de la stratégie RBAC.

en: You may update the editable properties of your network here.
fr: Ici, vous pouvez mettre à jour les propriétés modifiables de votre réseau.

en: You may update the editable properties of your router here.
fr: Vous pouvez mettre à jour ici les propriétés modifiables de votre routeur.

en: You must specify the source of the traffic to be allowed via this rule. You may do so either in the form of an IP address block (CIDR) or via a source group (Security Group). Selecting a security group as the source will allow any other instance in that security group access to any other instance via this rule.
fr: Vous devez spécifier la source du trafic autorisé par cette règle. Vous pouvez faire cela soit sous la forme d'un bloc d'adresses IP (CIDR), soit sous la forme d'un groupe source (groupe de sécurité). Choisir un groupe de sécurité comme source autorise n'importe quelle instance de ce groupe à accéder à n'importe quelle autre instance au travers de cette règle.

en: Your Application Credential
fr: Votre identifiant d'application

en: Your application credential
fr: Votre identifiant d'application

en: Your image %s has been queued for creation.
fr: Votre image %s a été placée en file d'attente pour création.

[ctx: Both of front-end and back-end]
en: both
fr: les deux

en: by Network (and IP address)
fr: par réseau (et adresse IP)

en: by Port
fr: par Port

en: down
fr: inactif

en: e.g. ACTIVE / DOWN / ERROR
fr: ex : Actif / Inactif / Erreur

en: e.g. UP / DOWN
fr: ex : Actif / Inactif

en: e.g. Yes / No
fr: ex : Oui / Non

en: e.g. Yes/No
fr: ex : Oui/Non

en: key with name "%s" already exists.Use Edit to update the value, else create key with different name.
fr: Une clé portant le nom "%s" existe déjà. Utiliser Editer pour modifier la valeur ou bien créer une clé portant un nom différent.

en: no
fr: non

en: undefined
fr: Indéfini

en: unknown IP address
fr: Adresse IP inconnue

en: up
fr: actif

en: yes
fr: oui
