horizon VERSION - en to fr translation catalogue (886 entries)

en: <b>Image (with Create New Volume checked)</b>: This options uses an image to boot the instance, and creates a new volume to persist instance data. You can specify volume size and whether to delete the volume on deletion of the instance.
fr: <b>Image (avec Créer Nouveau volume sélectionné)</b> : cette option utilise une image pour démarrer l'instance, et crée un nouveau volume pour conserver les données de l'instance. Vous pouvez spécifier la taille du volume et définir s'il faut supprimer le volume lors de la suppression de l'instance.

en: <b>Image</b>: This option uses an image to boot the instance.
fr: <b>Image</b> : cette option utilise une image pour démarrer l'instance.

en: <b>Instance Snapshot</b>: This option uses an instance snapshot to boot the instance.
fr: <b>Instantané d'instance</b> : cette option utilise un instantané d'instance pour démarrer l'instance.

en: <b>Volume Snapshot</b>: This option uses a volume snapshot to boot the instance, and creates a new volume to persist instance data. You can choose to delete the volume on deletion of the instance.
fr: <b>Instantané de volume</b> : cette option utilise un instantané de volume pour démarrer l'instance, et crée un nouveau volume pour conserver les données de l'instance. Vous pouvez définir s'il faut supprimer le volume lors de la suppression de l'instance.

en: <b>Volume</b>: This option uses a volume that already exists. It does not create a new volume. You can choose to delete the volume on deletion of the instance. <em>Note: when selecting Volume, you can only launch one instance.</em>
fr: <b>Volume</b> : cette option utilise un volume déjà existant. Elle ne crée pas de nouveau volume. Vous pouvez choisir de supprimer le volume lors de la suppression de l'instance.<em> Remarque : quand vous sélectionnez un volume, vous ne pouvez exécuter qu'une instance.</em>

en: <small>This line of text is meant to be treated as fine print.</small>
fr: <small>Cette ligne de texte s'affichera en petits caractères.</small>

en: <strong>Heads up!</strong>
               This
              <a href="#" class="alert-link">alert needs your attention</a>,
               but it's not super important.
fr: <strong>Attention !</strong>
               Cette
              <a href="#" class="alert-link">alerte requiert votre attention</a>,
                mais elle n'est pas très importante.

en: <strong>Well done!</strong>
              You successfully read
              <a href="#" class="alert-link">this important alert message</a>.
fr: <strong>Félicitations !</strong>
              Vous avez bien lu
              <a href="#" class="alert-link">cet important message d'alerte</a>.

en: A Confirmation Dialog
fr: Une fenêtre de confirmation

en: A Public Container will allow anyone with the Public URL to gain access to your objects in the container.
fr: Un conteneur public autorise quiconque disposant de l'URL publique à accéder à vos objets dans le conteneur.

en: A container is a storage compartment for your data and provides a way for
      you to organize your data. You can think of a container as a folder in
      Windows® or a directory in UNIX®. The primary difference between a
      container and these other file system concepts is that containers cannot be
      nested. You can, however, create an unlimited number of containers within
      your account. Data must be stored in a container so you must have at least
      one container defined in your account prior to uploading data.
fr: Un conteneur est un lieu de stockage pour vos données et un moyen de les
     les organiser. Vous pouvez assimiler un conteneur à un dossier  Windows® ou à un répertoire UNIX®.
     La principale différence entre un conteneur et ces concepts de systèmes de fichiers est l'impossibilité
     d'imbriquer des conteneurs . Néanmoins, il est possible de créer un nombre illimité de conteneurs.
     Les données doivent être stockées dans des conteneurs, il vous faut donc créer au moins un conteneur avant de charger des données.

en: A container with that name exists.
fr: Un conteneur du même nom existe déjà.

en: A description list is perfect for defining terms.
fr: Une liste de descriptions est parfaite pour définir des termes.

en: A description of the Volume.
fr: Description du volume.

en: A description of the image.
fr: Description de l'image.

en: A floating IP allows instances to be addressable from an external network.
        Floating IPs are not allocated to instances at creation time and may be assigned
        after the instance is created. To attach a floating IP, go to the <b>Instances</b>
        view and click the <b>Actions</b> menu to the right of an instance.
        Then, select the <b>Associate Floating IP</b> option and enter the necessary details.
fr: Une adresse IP flottante permet aux instances d'être contactées à partir d'un réseau externe.
    Les adresses IP flottantes ne sont pas allouées aux instances au moment de leur création et peuvent être assignées
    après que l'instance a été créée. Pour attacher une adresse IP flottante, rendez vous dans la vue <b>Instances</b>
    puis cliquez sur le menu <b>Actions</b> sur la droite de l'instance.
    Ensuite, sélectionnez l'option <b>Associer une IP Flottante</b> et saisissez les informations nécessaires.

en: A key pair allows you to SSH into your newly created instance.
        You may select an existing key pair, import a key pair, or generate a new key pair.
fr: Une paire de clés vous permet de vous connecter en SSH à votre instance nouvellement créée.
        Vous pouvez sélectionner une paire de clés existante, en importer une ou en générer une nouvelle.

en: A local file should be selected.
fr: Un fichier local doit être sélectionné.

en: A longer block of help text that breaks onto a new line and may extend beyond one line.
fr: Un bloc de texte d'aide plus long qui retourne sur une nouvelle ligne et peut s'étendre au-delà d'une ligne

en: A name is required for your instance.
fr: Un nom est obligatoire pour votre instance.

en: A port represents a virtual switch port on a logical network switch.
fr: Un port représente un port de commutateur virtuel sur un commutateur de réseau logique.

en: A volume description less than {$createVolumeCtrl.validationRules.fieldMaxLength + 1$} characters is required.
fr: Une description de volume de moins de {$createVolumeCtrl.validationRules.fieldMaxLength + 1$} caractères est obligatoire.

en: A volume name less than {$createVolumeCtrl.validationRules.fieldMaxLength + 1$} characters is required.
fr: Un nom de volume de moins de {$createVolumeCtrl.validationRules.fieldMaxLength + 1$} caractères est obligatoire.

en: Active
fr: Actif

en: Add Interface
fr: Ajouter une interface

en: Add Ons, Required and Feedback
fr: Compléments, Requis et Rétroaction

en: Admin Password
fr: Mot de passe admin

en: Administrators are responsible for creating and managing flavors. A custom flavor can be created for you or for a specific project where it is shared with the users assigned to that project. If you need a custom flavor, contact your administrator.
fr: Les administrateurs sont chargés de créer et de gérer les gabarits. Un gabarit peut être créé par vous-même ou pour un projet particulier qui sera ensuite partagé par les utilisateurs assignés à ce projet. Si vous avez besoin d'un gabarit personnalisé, contactez votre administrateur.

en: Administrators set up the pool of floating IPs that are available to attach to instances.
fr: Les administrateurs définissent le groupe d'adresses IP flottantes qui pourront être attachées aux instances.

en: Affinity
fr: Affinité

en: Alerts
fr: Alertes

en: Amount of RAM in MB that is required to boot the image.
fr: Quantité de mémoire RAM (en Mo) est requise pour amorcer l'image.

en: Amount of disk space in GB that is required to boot the image.
fr: Quantité d'espace disque en Go qui est requise pour l'image d'amorçage.

en: An <b>External</b> network is set up by an administrator.
        If you want an instance to communicate outside of the data center,
        then attach a router between your <b>Project</b> network and the <b>External</b> network.
        You can use the <b>Network Topology</b> view to connect the router to the two networks.
fr: Un réseau <b>externe</b> est créé par un administrateur. Si vous souhaitez qu'une instance communique avec l'extérieur du datacenter, attachez un routeur entre votre réseau de <b>projet</b> et le réseau <b>externe</b>.
     Vous pouvez utiliser la vue <b>Topologie de réseau</b> pour connecter le routeur aux deux réseaux.

en: An abbreviation of the word attribute is <abbr title="attribute">attr</abbr>.
fr: Une abréviation du mot attribut est <abbr title="attribute">attr</abbr>.

en: An advanced option available when launching an instance is disk partitioning. There are two disk partition options. Selecting <b>Automatic</b> resizes the disk and sets it to a single partition. Selecting <b>Manual</b> allows you to create multiple partitions on the disk.
fr: Le partitionnement de disque est une des actions avancées disponibles quand on lance une instance.  <b>Automatic</b> redimensionne le disque et y crée une partition unique. <b>Manuel</b> vous permet de créer plusieurs partitions sur le disque.

en: An arbitrary description for the trunk.
fr: Description pour le joncteur.

en: An arbitrary name for the trunk. May not be unique.
fr: Un nom arbitraire pour le joncteur. Peut ne pas être unique.

en: An external (HTTP) URL is required
fr: Une URL (HTTP) externe est requise.

en: An external (HTTP) URL to load the image from
fr: Une URL externe (HTTP) à partir de laquelle charger l'image

en: An image description less than 256 characters is required.
fr: Une description d'image de moins de 256 caractères est obligatoire.

en: An image description less than {$ctrl.validationRules.fieldMaxLength + 1$} characters is required.
fr: Une description d'image de moins de {$ctrl.validationRules.fieldMaxLength + 1$} caractères est obligatoire.

en: An image name less than 256 characters is required.
fr: Un nom d'image de moins de 256 caractères est obligatoire.

en: An image name less than {$ctrl.validationRules.fieldMaxLength + 1$} characters is required.
fr: Un nom d'image de moins de {$ctrl.validationRules.fieldMaxLength + 1$} caractères est obligatoire.

en: An instance name is required and used to help you uniquely identify your instance in the dashboard.
fr: Un nom d'instance est obligatoire et sera utilisé pour identifier votre instance de façon unique dans la console graphique.

en: Animated
fr: Animé

en: Another action
fr: Autre action

en: Anti Affinity
fr: Anti-affinité

en: Any Availability Zone
fr: Toute zone de disponibilité

en: Are you sure you want to delete container %(name)s?
fr: Etes-vous certain de vouloir supprimer le conteneur %(name)s ?

en: Array
fr: Tableau

en: Automatic
fr: Automatique

en: Availability Zone
fr: Zone de disponibilité

en: Available
fr: Disponible

en: Available Scheduler Hints
fr: Scheduler Hints disponibles

en: Basic
fr: Basique

en: Basic panel
fr: Fenêtre basique

en: Batch Actions:
fr: Actions par lot :

en: Block level button
fr: Bouton block-level

en: Blockquotes
fr: Citation

en: Bordered Table
fr: Tableau avec bordure

en: Bottom
fr: Bas

en: Brand
fr: Marque

en: Breadcrumbs
fr: Fil d'ariane

en: Build
fr: Générer

en: Button
fr: Bouton

en: Buttons
fr: Boutons

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cannot get service catalog from keystone.
fr: Impossible d'obtenir le catalogue de services Keystone

en: Cannot get the extension list.
fr: Impossible d'obtenir la liste des extensions.

en: Change Password
fr: Changer le mot de passe

en: Change user's password. We highly recommend you create a strong one.
fr: Changer votre mot de passe. Nous vous recommandons vivement d'en choisir un robuste.

en: Charts
fr: Graphiques

en: Check the <b>Configuration Drive</b> box if you want to write metadata to a special configuration drive. When the instance boots, it attaches to the <b>Configuration Drive</b> and accesses the metadata.
fr: Cocher la case <b>Disque de configuration</b>  si vous souhaitez écrire les métadonnées sur un disque de configuration spécifique.Quand l'instance démarrera, elle s'attachera le <b>Disque de configuration</b> et pourra accéder aux métadonnées.

en: Checkbox
fr: Case à cocher

en: Checking if this name is used...
fr: Vérifie si ce nom est utilisé ...

en: Checksum
fr: Somme de contrôle

en: Choose an image
fr: Choisir une image

en: Click to see more details
fr: Cliquer pour une vue plus détaillée

en: Close
fr: Fermer

en: Closed
fr: Fermé

en: Closing
fr: En cours de fermeture

en: Collecting information for deletion:
fr: Collecte des informations pour la suppression :

en: Color
fr: Couleur

en: Column content
fr: Contenu

en: Column heading
fr: En-tête

en: Community
fr: Communauté

en: Configuration Drive
fr: Disque de configuration

en: Confirm Delete
fr: Confirmer la suppression

en: Confirm Delete Domain | Confirm Delete Domains
fr[0]: Confirmer la suppression du domaine
fr[1]: Confirmer la suppression des domaines

en: Confirm Delete Flavor | Confirm Delete Flavors
fr[0]: Confirmer la suppression de la variété
fr[1]: Confirmer la suppression des variétés

en: Confirm Delete Group | Confirm Delete Groups
fr[0]: Confirmer la suppression du groupe
fr[1]: Confirmer la suppression des groupes

en: Confirm Delete Image | Confirm Delete Images
fr[0]: Confirmer la suppression de l'image
fr[1]: Confirmer la suppression des images

en: Confirm Delete Key Pair | Confirm Delete Key Pairs
fr[0]: Confirmez la suppression de la paire de clés
fr[1]: Confirmez la suppression des paires de clés

en: Confirm Delete Policy | Confirm Delete Policies
fr[0]: Confirmer la suppression de la stratégie
fr[1]: Confirmer la suppression des stratégies

en: Confirm Delete Role | Confirm Delete Roles
fr[0]: Confirmation de la suppression du rôle
fr[1]: Confirmation de la suppression des rôles

en: Confirm Delete Server Group | Confirm Delete Server Groups
fr[0]: Confirmer la suppression du groupe de serveurs
fr[1]: Confirmer la suppression des groupes de serveurs

en: Confirm Delete Trunk | Confirm Delete Trunks
fr[0]: Confirmer la suppression du joncteur
fr[1]: Confirmer la suppression des joncteurs

en: Confirm Delete User | Confirm Delete Users
fr[0]: Confirmer la suppression de l'utilisateur
fr[1]: Confirmer la suppression des utilisateurs

en: Confirm Password
fr: Confirmer le mot de passe

en: Connecting
fr: Connexion en cours

en: Container
fr: Conteneur

en: Container %(name)s created.
fr: Conteneur %(name)s créé.

en: Container %(name)s deleted.
fr: Conteneur %(name)s supprimé

en: Container %(name)s is now %(access)s.
fr: Le conteneur %(name)s est maintenant %(access)s.

en: Container Access
fr: Accès du conteneur

en: Container Format
fr: Format du Conteneur

en: Container Name
fr: Nom du conteneur

en: Container name must not contain "/".
fr: Le nom du conteneur ne peut pas contenir "/"

en: Containers
fr: Conteneurs

en: Content Type
fr: Type de Contenu

en: Contextual alternatives
fr: Alternatives contextuelles

en: Copy
fr: Copier

en: Copy Data
fr: Copier les données

en: Copy Object
fr: Copier l'Objet

en: Copy Object: {$ ctrl.model.container $}/{$ ctrl.model.path $}
fr: Copier l'Objet: {$ ctrl.model.container $}/{$ ctrl.model.path $}

en: Copy Private Key to Clipboard
fr: Copier la clé privé dans le presse-papier

en: Copying
fr: Copie en cours

en: Could not decrypt the password
fr: Impossible de déchiffrer le mot de passe

en: Could not read the file
fr: Impossible de lire le fichier

en: Count
fr: Nombre

en: Create Container
fr: Créer un conteneur

en: Create Domain
fr: Créer un domaine

en: Create Folder
fr: Créer un dossier

en: Create Folder In: {$ ctrl.model.container.name $}
fr: Créez le dossier dans : {$ ctrl.model.container.name $}

en: Create Group
fr: Créer un groupe

en: Create Image
fr: Créer une image

en: Create Key Pair
fr: Créer une paire de clés

en: Create Keypair
fr: Créer une paire de clés

en: Create New Volume
fr: Créer un nouveau volume

en: Create Role
fr: Créer un rôle

en: Create Server Group
fr: Créer un groupe de serveur

en: Create Subnet
fr: Créer un sous-réseau

en: Create Trunk
fr: Créer le joncteur.

en: Create User
fr: Créer un utilisateur

en: Create Volume
fr: Créer le volume

en: Created
fr: Créé

en: Created At
fr: Créé le

en: Created at
fr: Créé le

en: Created keypair: %s
fr: Paire de clés créée :  %s

en: Creating
fr: Création en cours

en: Custom Properties
fr: Propriétés personnalisées

en: Custom scripts are attached to instances to perform specific actions when the instance is launched. For example, if you are unable to install <samp>cloud-init</samp> inside a guest operating system, you can use a custom script to get a public key and add it to the user account.
fr: Les scripts personnalisés sont attachés à l'instance pour réaliser certaines actions spécifiques au lancement de l'instance. Par exemple, si vous ne pouvez pas installer <samp>cloud-init</samp> dans un système d'exploitation invité, vous pouvez utiliser un script personnalisé pour obtenir une clé publique et l'ajouter au compte utilisateur.

en: Customization Script
fr: Script de personnalisation

en: DSCP Mark
fr: Marque DSCP

en: Danger Anchor
fr: Ancre danger

en: Danger Button
fr: Bouton danger

en: Data
fr: Données

en: Date Created
fr: Date de création

en: Datepicker
fr: Sélecteur de date

en: Datetime
fr: Date et heure

en: Deactivated
fr: Désactivée

en: Default
fr: Défaut

en: Default Anchor
fr: Ancre par défaut

en: Default Button
fr: Bouton par défaut

en: Default button
fr: Bouton par défaut

en: Default input
fr: Champ par défaut

en: Default: Empty string
fr: Défaut: chaîne vide

en: Default: Enabled
fr: Défaut: activé

en: Definition list
fr: Liste des définitions

en: Degraded
fr: Dégradé

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete Container
fr: Supprimer le conteneur

en: Delete Domain | Delete Domains
fr[0]: Supprimer le domaine
fr[1]: Supprimer les domaines

en: Delete Domains
fr: Supprimer les domaines

en: Delete Files in {$ ctrl.model.container.name $}
fr: Supprimer les fichiers dans {$ ctrl.model.container.name $}

en: Delete Flavor | Delete Flavors
fr[0]: Supprimer la variété
fr[1]: Supprimer les variétés

en: Delete Flavors
fr: Supprimer les variétés

en: Delete Group | Delete Groups
fr[0]: Supprimer le groupe
fr[1]: Supprimer les groupes

en: Delete Groups
fr: Supprimer les groupes

en: Delete Image | Delete Images
fr[0]: Supprimer l'image
fr[1]: Supprimer les images

en: Delete Images
fr: Supprimer les images

en: Delete Instance
fr: Supprimer l'instance

en: Delete Interface
fr: Supprimer l'interface

en: Delete Key Pair | Delete Key Pairs
fr[0]: Supprimer la paire de clés
fr[1]: Supprimer les paires de clés

en: Delete Key Pairs
fr: Supprimer les paires de clés

en: Delete Network
fr: Supprimer le réseau

en: Delete Policies
fr: Supprimer les stratégies

en: Delete Policy | Delete Policies
fr[0]: Supprimer la stratégie
fr[1]: Supprimer les stratégies

en: Delete Role | Delete Roles
fr[0]: Supprimer le rôle
fr[1]: Supprimer les rôles

en: Delete Roles
fr: Supprimer les rôles

en: Delete Router
fr: Supprimer le routeur

en: Delete Server Group | Delete Server Groups
fr[0]: Supprimer le groupe de serveurs
fr[1]: Supprimer les groupes de serveurs

en: Delete Server Groups
fr: Supprimer un groupe de serveur

en: Delete Subnet
fr: Supprimer le sous-réseau

en: Delete Trunk | Delete Trunks
fr[0]: Supprimer le joncteur
fr[1]: Supprimer les joncteurs

en: Delete Trunks
fr: Supprimer les joncteurs

en: Delete User | Delete Users
fr[0]: Supprimer l'utilisateur
fr[1]: Supprimer les utilisateurs

en: Delete Users
fr: Supprimer les utilisateurs

en: Delete Volume on Instance Delete
fr: Supprimer le volume après terminaison de l'instance

en: Deleted
fr: Supprimée

en: Deleted Flavor: %s. | Deleted Flavors: %s.
fr[0]: Variété supprimé: %s.
fr[1]: Variétés supprimées: %s.

en: Deleted Group: %s. | Deleted Groups: %s.
fr[0]: Groupe supprimé : %s.
fr[1]: Groupes supprimés : %s.

en: Deleted Image: %s. | Deleted Images: %s.
fr[0]: Image supprimée : %s.
fr[1]: Images supprimées : %s.

en: Deleted Key Pair: %s. | Deleted Key Pairs: %s.
fr[0]: Paire de clés supprimée : %s.
fr[1]: Paires de clés supprimées : %s.

en: Deleted Role: %s. | Deleted Roles: %s.
fr[0]: Rôle supprimé: %s
fr[1]: Rôles supprimés: %s

en: Deleted Server Group: %s. | Deleted Server Groups: %s.
fr[0]: Groupe de serveurs supprimé : %s.
fr[1]: Groupes de serveurs supprimés : %s.

en: Deleted Trunk: %s. | Deleted Trunks: %s.
fr[0]: Joncteur %s supprimé
fr[1]: Joncteurs %s supprimés

en: Deleted User: %s. | Deleted Users: %s.
fr[0]: Utilisateur supprimé: %s.
fr[1]: Utilisateurs supprimés: %s;

en: Deleted domain: %s. | Deleted domains: %s.
fr[0]: Domaine supprimé : %s.
fr[1]: Domaines supprimés : %s.

en: Deleted policy: %s. | Deleted policies: %s.
fr[0]: Stratégie supprimée : %s.
fr[1]: Stratégies supprimées : %s.

en: Deleting
fr: Suppression

en: Deleting:
fr: Suppression :

en: Description lists
fr: Listes de descriptions

en: Destination Container
fr: Conteneur de destination

en: Destination Object
fr: Objet de destination

en: Details
fr: Détails

en: Details Views:
fr: Vues détaillées :

en: Device ID
fr: ID du Périphérique

en: Device Name
fr: Nom du périphérique

en: Device Owner
fr: Propriétaire du périphérique

en: Dialogs
fr: Fenêtres

en: Direct Physical
fr: Physique direct

en: Disable User
fr: Désactiver l'utilisateur

en: Disabled
fr: Désactivée

en: Disabled input
fr: Champ désactivé

en: Disabled input here...
fr: Champ désactivé ici...

en: Disk Format
fr: Format du Disque

en: Disk Partition
fr: Partition Disque

en: Distribution Charts
fr: Graphiques de distribution

en: Domain %s was successfully created.
fr: Le domaine %s a été créé avec succès.

en: Domain ID
fr: ID Domaine

en: Domain Id
fr: Id du domaine

en: Domain Name
fr: Nom de domaine

en: Domains provide separation between users and infrastructure used by different organizations.
fr: Les domaines permettent de cloisonner des utilisateurs et des infrastructures appartenant à des organisations différentes.

en: Done
fr: Terminé

en: Down
fr: Bas

en: Download
fr: Télécharger

en: Dropdown
fr: Menu déroulant

en: Dropdown header
fr: En-tête déroulant

en: Dropdown link
fr: Lien Déroulant

en: Dropup
fr: Déposer jusqu'à

en: Edit
fr: Éditer

en: Edit File
fr: Éditer le fichier

en: Edit File: {$ ctrl.model.container $} : {$ ctrl.model.path $}
fr: Éditer le fichier : {$ ctrl.model.container $} : {$ ctrl.model.path $}

en: Edit Group
fr: Editer le groupe

en: Edit Image
fr: Éditer l'image

en: Edit Role
fr: Éditer le rôle

en: Edit Trunk
fr: Modifier le joncteur.

en: Edit User
fr: Editer l'utilisateur

en: Edit the user's details, including the Primary Project.
fr: Editer les détails de l'utilisateur, y compris le projet primaire.

en: Email
fr: E-mail

en: Emphasis classes
fr: Classes d'emphase

en: Enable User
fr: Activer l'utilisateur

en: Enabled
fr: Activé

en: Encountered {$ ctrl.model.deleted.failures $} failures.
fr: {$ ctrl.model.deleted.failures $} erreurs rencontrées.

en: Encrypted
fr: Chiffré

en: Enter an Image Description
fr: Entrer une description pour l'image

en: Enter an Image name
fr: Entrer un nom d'image

en: Ephemeral Disk
fr: Disque Éphémère

en: Error
fr: Erreur

en: Error Deleting
fr: Erreur lors de la suppression

en: Ether Type
fr: Type de protocole

en: Example body text
fr: Exemple de corps de texte

en: Existing Scheduler Hints
fr: Scheduler Hints existants

en: Extension is not enabled: %(extension)s.
fr: L'extension n'est pas activée : %(extension)s

en: External Network
fr: Réseau externe

en: File
fr: Fichier

en: File %(name)s uploaded.
fr: Fichier %(name)s transféré.

en: File %(path)s uploaded.
fr: Fichier %(path)s chargé.

en: File Name
fr: Nom du fichier

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Fingerprint
fr: Empreinte

en: Flavor Name
fr: Nom du Gabarit

en: Flavors manage the sizing for the compute, memory and storage capacity of the instance.
fr: Les gabarits sont en place pour gérer la taille de la capacité de stockage, de mémoire et de calcul d'une instance.

en: Focused input
fr: Saisie mise en évidence

en: Folder
fr: Dossier

en: Folder %(name)s created.
fr: Dossier %(name)s créé.

en: Folder Name
fr: Nom du dossier

en: Form
fr: Formulaire

en: Form Output
fr: Résultat du Formulaire

en: Forms
fr: Formulaires

en: From a Windows system, you can use PuTTYGen to create private/public keys.
      Use the PuTTY Key Generator to create and save the keys, then copy
      the public key in the red highlighted box to your <samp>.ssh/authorized_keys</samp>
      file.
fr: Sur un système Windows, vous pouvez utiliser PuTTYGen pour créer une paire de clés publique/privée.
      Utilisez le générateur de clés de PuTTY pour créer et sauvegarder les clés, puis copiez
      la clé publique dans la boite surlignée en rouge dans votre fichier
      <samp>.ssh/authorized_keys</samp>.

en: Generic Table View:
fr: Vue générique en tableau :

en: Global Actions:
fr: Actions globales :

en: Group %s was successfully created.
fr: Le groupe %s a été créé avec succès.

en: Group updated successfully.
fr: Le groupe a été mis à jour avec succès.

en: Heading 1
fr: Titre 1

en: Heading 2
fr: Titre 2

en: Heading 3
fr: Titre 3

en: Heading 4
fr: Titre 4

en: Heading 5
fr: Titre 5

en: Heading 6
fr: Titre 6

en: Home
fr: Accueil

en: Horizontal Definition List
fr: Liste de définition horizontale

en: Host ID
fr: ID hôte

en: IP Addresses
fr: Adresses IP

en: ISO - Optical Disk Image
fr: ISO - Image disque optique

en: If a network is shared, then all users in the project can access the network.
fr: Si un réseau est partagé, alors tous les utilisateurs du projet pourront accéder au réseau.

en: If a security group is not associated with an instance before it is launched, then you will have very limited access to the instance after it is deployed. You will only be able to access the instance from a VNC console.
fr: Si un groupe de sécurité n'est pas associé à une instance avant son lancement, vous aurez un accès très limité à cette instance une fois que celle-ci aura été déployée. Vous ne pourrez accéder à l'instance qu'à partir d'une console VNC.

en: If set to 'Yes' then the image cannot be deleted.
fr: Si défini à 'Oui' alors l'image ne peut pas être supprimée.

en: If uploading the image via a HTTP URL the image location must be accessible to the Image Service and be a URL direct to the image binary.
fr: Dans le cas du chargement de l'image via une URL HTTP, celle-ci doit être accessible par le service Image et doit pointer directement vers le fichier contenant l'image.

en: If you select an availability zone and plan to use the 'boot from volume' option in the Source step, make sure that the availability zone you select for the instance is the same availability zone where your bootable volume resides.
fr: Si vous sélectionnez une zone de disponibilité et que vous pensez utiliser l'option 'démarrer depuis un volume', veillez à ce que la zone de disponibilité que vous avez sélectionnée pour l'instance est la même que celle où se trouve votre volume de démarrage.

en: If you want to create an instance that uses ephemeral storage, meaning the instance data is lost when the instance is deleted, then choose one of the following boot sources:
fr: Si vous souhaitez créer une instance qui utilise un stockage temporaire, ce qui signifie que es données de l'instance seront perdues quand l'instance aura été supprimée, alors sélectionnez une des sources de démarrage suivantes:

en: If you want to create an instance that uses persistent storage, meaning the instance data is saved when the instance is deleted, then select one of the following boot options:
fr: Si vous souhaitez créer une instance qui utilise un stockage persistant, c-a-d que les données de l'instance seront perdues quand l'instance aura été supprimée, alors sélectionnez une des sources de démarrage suivantes :

en: Image %s was successfully created.
fr: L'image %s a été créé avec succès.

en: Image %s was successfully updated.
fr: L'image %s a été mise à jour.

en: Image Description
fr: Description de l'image

en: Image Detail
fr: Détail de l'image

en: Image Details
fr: Détails de l'image

en: Image Name
fr: Nom de l'Image

en: Image Requirements
fr: Pré-requis pour l'image

en: Image Sharing
fr: Partage d'image

en: Image Source
fr: Source de l'image

en: Image from Other Project - Non-Public
fr: Image venant d'autre projet - Non Publique

en: Impact on your quota
fr: Impact sur votre quota

en: Import Key Pair
fr: Importer une paire de clés

en: Import Public Key
fr: Importer une clé publique

en: Indicators
fr: Indications

en: Info
fr: Information

en: Info Anchor
fr: Ancre information

en: Info Button
fr: Bouton information

en: Inline
fr: Aligné

en: Inline Form
fr: Formulaire Inséré

en: Input Sizes
fr: Taille du champ

en: Input States
fr: État des champs

en: Input addons
fr: Additifs de saisie

en: Input error
fr: Erreur de saisie

en: Input success
fr: Réussite saisie

en: Input warning
fr: Avertissement de saisie

en: Instance ID
fr: ID de l'instance

en: Instance Name
fr: Nom de l'instance

en: Instance Snapshot
fr: Instantané d'Instance

en: Instance count is required and must be an integer of at least 1
fr: Le nombre d'instances est obligatoire et doit être un nombre entier supérieur ou égal à 1

en: Instance source is the template used to create an instance.
        You can use an image, a snapshot of an instance (image snapshot),
        a volume or a volume snapshot (if enabled).
        You can also choose to use persistent storage by creating a new volume.
fr: La source d'une instance est le modèle qui a servi à créer l'instance.
       Vous pouvez utiliser une image, un instantané d'instance,
        un volume ou un instantané de volume (si activé).
        Vous pouvez également choisir d'utiliser du stockage persistent en créant un nouveau volume.

en: Is Public
fr: Est public

en: Item Actions:
fr: Point d'action :

en: Kernel
fr: Noyau

en: Kernel ID
fr: ID Noyau

en: Key Pair Name
fr: Nom de la paire de clés

en: Key Pairs are how you login to your instance after it is launched.
          Choose a key pair name you will recognize and paste your SSH public key into the
          space provided.
fr: Les Paires de Clés définissent comment vous vous connectez à votre instance après l’avoir lancée.
          Choisissez un nom représentatif pour votre paire de clés et coller votre clé publique SSH dans
          l’espace prévu à cet effet.

en: Key Pairs are how you login to your instance after it is launched.
          Choose a key pair name you will recognize.
          Names may only include alphanumeric characters, spaces, or dashes.
fr: Les paires de clés indiquent le mode de connexion à votre instance une fois celle-ci lancée.
          Choisissez un nom de paire de clés que vous reconnaîtrez.
          Les noms peuvent uniquement inclure des caractères alphanumériques, des espaces ou des tirets.

en: Key Pairs are how you login to your instance after it is launched.
      Choose a key pair name you will recognize and paste your SSH public key into the
      space provided.
fr: Les paires de clés sont le moyen de vous connecter à votre instance après son lancement.
      Choisissez un nom de paire de clés facilement reconnaissable et collez votre clé publique SSH
      dans le champ prévu à cet effet.

en: Key Pairs are how you login to your instance after it is launched.
      Choose a key pair name you will recognize.
      Names may only include alphanumeric characters, spaces, dashes and
      underscores.
fr: Les paires de clés servent à vous connecter à votre instance après son lancement. Choisissez un nom de paire de clés dont vous pourrez vous souvenir. Ces noms ne peuvent contenir que des caractères alphanumériques, des espaces, des tirets et des soulignés.

en: Key Type
fr: Type de clé

en: Key pair %(name)s was successfully created.
fr: La paire de clés %(name)s a été créée avec succès.

en: Key pair already exists.
fr: La paire de clés existe déjà.

en: Keypair already exists or name contains bad characters.
fr: La paire de clés existe déjà ou contient un mauvais caractère dans le nom

en: Killed
fr: Supprimé par force

en: Large Modal
fr: Fenêtre modale Large

en: Large button
fr: Grand bouton

en: Large input
fr: Grand champ

en: Launch
fr: Démarrer

en: Launch Instance
fr: Lancer Instance

en: Learn more
fr: En apprendre plus

en: Left
fr: Gauche

en: Legend
fr: Légende

en: Library
fr: Librairie

en: Line Charts
fr: Graphique Linéaire

en: Link
fr: Lien

en: List Function:
fr: Fonction de liste :

en: List group item heading
fr: Élément d'en-tête de la liste de groupe

en: List groups
fr: Liste des groupes

en: Live Edit Schema Form Examples
fr: Exemples d'édition directe de schéma de formulaire

en: Load Function:
fr: Charger une fonction :

en: Loading
fr: Chargement...

en: Loading ports... Please Wait
fr: Chargement des ports en cours...Veuillez patienter

en: Loading trunk... Please Wait
fr: Chargement du joncteur en cours...Veuillez patienter

en: Location
fr: Emplacement

en: Look, I'm in a large well!
fr: Regarde, je suis dans un grand well !

en: Look, I'm in a small well!
fr: Regarde, je suis dans un petit well !

en: Look, I'm in a well!
fr: Regarde, je suis dans un well !

en: MAC Address
fr: Adresse MAC

en: Manual
fr: Manuelle

en: Max Burst Kbits
fr: Rafale maximale Kbits

en: Max Kbps
fr: Kbps Maximal

en: Max Port
fr: Port Max

en: Max. Size (bytes)
fr: Taille maximale (Octets)

en: Members
fr: Membres

en: Metadata
fr: Métadonnées

en: Metadata is a collection of key-value pairs associated with an instance.
        The maximum length for each metadata key and value is 255 characters.
fr: Les métadonnées sont une collection de pair clé-valeur associée à un instance.
       La longueur maximale pour chaque clé et valeur d'une métadonnée est de 255 caractères.

en: Metadata is used to provide additional information about the
        image. Sometimes this information is only used for sorting and viewing.
        In some installations this information may affect how the instance is
        deployed or behaves.
fr: Les métadonnées sont utilisées pour fournir des informations supplémentaires sur les 
        images. Certaines fois cette information est utilisée pour les tries et les vues.
        Sur certaines installations cette information peut affecter le déploiement de l'instance 
        ou son comportement.

en: Metadata was successfully updated.
fr: Les métadonnées ont étés mises à jour.

en: Middle
fr: Milieu

en: Min Disk (GB)
fr: Disque Min (Go)

en: Min Kbps
fr: Kbps Minimum

en: Min Port
fr: Port Min

en: Min RAM (MB)
fr: Ram Mon (Mo)

en: Min. Disk
fr: Disque Min

en: Min. RAM
fr: RAM Min

en: Min. Size (bytes)
fr: Taille minimale (Octets)

en: Mini button
fr: Mini bouton

en: Minimum Disk
fr: Espace disque minimal

en: Minimum Disk (GB)
fr: Espace disque minimal (Go)

en: Minimum RAM
fr: RAM minimale

en: Minimum RAM (MB)
fr: RAM minimale (Mo)

en: Modals
fr: Modale

en: Model
fr: Modèle

en: Month
fr: Mois

en: Name
fr: Nom

en: Name/ID
fr: Nom/ID

en: Names:
fr: Noms :

en: Navs
fr: Navigation

en: Network ID
fr: ID Réseau

en: Network Ports
fr: Ports réseaux

en: Network characteristics
fr: Caractéristiques de réseau

en: Networks
fr: Réseaux

en: New File Contents
fr: Nouveau contenu du fichier

en: Newer
fr: Récent

en: Next
fr: Suivant

en: No
fr: Non

en: No available items
fr: Aucun élément disponible

en: No available scheduler hints
fr: Aucun Scheduler Hint disponible

en: No description available.
fr: Aucune description disponible.

en: No existing scheduler hints
fr: Aucun Scheduler Hint existant

en: No items to display.
fr: Aucun élément à afficher.

en: No subport can be the parent or a subport of any other
      trunks.
fr: Aucun sous-port ne peut être parent ou sous-port d'aucun autre joncteur.

en: None
fr: Aucun

en: Not Set
fr: Non défini

en: Not public
fr: Non publique

en: Note: Delimiters ('{$ ctrl.model.DELIMETER $}') are allowed in the
              file name to place the new file into a folder that will be created
              when the file is uploaded (to any depth of folders).
fr: Remarque : Les délimiteurs ('{$ ctrl.model.DELIMETER $}') sont autorisés dans 
              le nom de fichier afin de placer le nouveau fichier dans un dossier qui sera 
              créé lors du chargement du fichier (dans un des dossiers en profondeur).

en: Note: Delimiters ('{$ ctrl.model.DELIMETER $}') are allowed in the
              folder name to create deep folders.
fr: Remarque : Les délimiteurs ('{$ ctrl.model.DELIMETER $}') sont autorisés dans le 
              nom de dossier pour créer des dossiers en profondeur.

en: Number
fr: Nombre

en: Object %(path)s has copied.
fr: L'objet %(path)s a été copié.

en: Object Count
fr: Nombre d'objets

en: Object Details
fr: Détails de l'Objet

en: Older
fr: Ancien

en: One fine body…
fr: Un paragraphe...

en: One large body…
fr: Un grand paragraphe...

en: One more separated link
fr: Un autre lien séparé

en: One small body…
fr: Un petit paragraphe...

en: One super large body…
fr: Un très grand paragraphe...

en: One tiny body…
fr: Un très petit paragraphe...

en: Open
fr: Ouvert

en: Open Console
fr: Ouvrir la console

en: Option one is this
fr: La première option est ceci

en: Option two can be something else
fr: La seconde option peut être autre chose

en: Ordered
fr: Ordonné

en: Other Input Types
fr: Autres types d'entrée

en: Other lists
fr: Autres listes

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Ownership
fr: Propriété

en: PLOOP - Virtuozzo/Parallels Loopback Disk
fr: PLOOP - disque Virtuozzo/Parallels Looopback

en: Pager
fr: Messager

en: Panel content
fr: Contenu de la fenêtre

en: Panel danger
fr: Fenêtre de danger

en: Panel footer
fr: Pied de la fenêtre

en: Panel heading
fr: Entête de la fenêtre

en: Panel info
fr: Fenêtre d'info

en: Panel primary
fr: Fenêtre principale

en: Panel success
fr: Fenêtre de succès

en: Panel warning
fr: Fenêtre d'avertissement

en: Panels
fr: Fenêtres

en: Parent Port
fr: Port Parent

en: Parent port
fr: Port parent

en: Password
fr: Mot de passe

en: Pending Delete
fr: Suppression de Mise en attente

en: Physical Network
fr: Réseau physique

en: Pills
fr: Menu horizontal

en: Please Wait
fr: Veuillez patienter

en: Please provide the initial hostname for the instance, the availability zone where it will be deployed, and the instance count.
        Increase the Count to create multiple instances with the same settings.
fr: Veuillez fournir le nom d'hôte initial de l'instance, la zone de disponibilité où elle sera déployée ainsi que le nombre d'instances.
        Augmenter le nombre pour créer plusieurs instances avec les mêmes paramètres.

en: Policy
fr: Stratégie

en: Policy Details
fr: Détails de la stratégie

en: Policy ID
fr: ID stratégie

en: Policy Name
fr: Nom de Stratégie

en: Policy check failed.
fr: La vérification de la stratégie a échoué.

en: Popovers
fr: Pop-up

en: Port ID
fr: ID port

en: Ports can be created under a network by administrators.
fr: Des ports peuvent être créés sous un réseau par les administrateurs.

en: Ports provide extra communication channels to your instances. You can select ports instead of networks or a mix of both.
fr: Les ports fournissent des canaux de communication supplémentaires vers vos instances. Vous pouvez sélectionner des ports et non des réseaux, ou bien des ports et des réseaux.

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Previous
fr: Précédent

en: Primary
fr: Primaire

en: Primary Anchor
fr: Ancre primaire

en: Primary Button
fr: Bouton principal

en: Primary Project
fr: Projet primaire

en: Primary Project ID
fr: ID du projet primaire

en: Primary Project Name
fr: Nom du projet primaire

en: Private
fr: Privé

en: Private Key
fr: Clé privée

en: Profile
fr: Profil

en: Progress bars
fr: Barres de progression

en: Project ID
fr: ID Projet

en: Project networks are created by users.
        These networks are fully isolated and are project-specific.
fr: Les réseaux de projets sont créés par les utilisateurs.
    Ces réseaux sont totalement isolés et sont spécifiques à chaque projet.

en: Properties:
fr: Propriétés :

en: Protected
fr: Protégée

en: Protocol
fr: Protocole

en: Provider Network
fr: Réseau fournisseur

en: Provider networks are created by administrators.
        These networks map to an existing physical network in the data center.
fr: Les réseaux de fournisseurs sont créés par les administrateurs.
    Ces réseaux correspondent  à un réseau physique du datacenter.

en: Public
fr: Publique

en: Public Access
fr: Accès publique

en: Public Key
fr: Clé publique

en: QCOW2 - QEMU Emulator
fr: QCOW2 - Emulateur QEMU

en: Queued
fr: En attente

en: RX/TX Factor
fr: Facteur RX/TX

en: Radios
fr: Boutons radio

en: Radios, Checkboxes and Select
fr: Boutons radio, cases à cocher et sélection

en: Ramdisk ID
fr: ID Ramdisk

en: Registered Resource Types
fr: Types de ressources enregistrés

en: Remote
fr: Distant

en: Resource ID(s)
fr: ID(s) ressource

en: Revision Number
fr: Numéro de révision

en: Right
fr: Droite

en: Role %s was successfully created.
fr: Le rôle %s a été créé avec succès.

en: Role already exists.
fr: Le rôle existe déjà.

en: Role updated successfully.
fr: Rôle mis à jour avec succès.

en: Root Disk
fr: Disque Racine

en: Rule ID
fr: ID de la règle

en: Rules
fr: Règles

en: SSH Key
fr: Clé SSH

en: STATUS
fr: STATUT

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save changes
fr: Enregistrer les changements

en: Saving
fr: Enregistrement

en: Scheduled creation of %s instance. | Scheduled creation of %s instances.
fr[0]: Création de %s instance planifiée.
fr[1]: Création de %s instances planifiée.

en: Scheduler hints allow you to pass additional placement related information to the compute scheduler.
fr: Les Scheduler Hints vous permettent d'ajouter  au Compute Scheduler des informations supplémentaires relatives au placement des instances.

en: Schema
fr: Schéma

en: Search
fr: Recherche

en: Sections and Fieldsets
fr: Sections et  Groupe de champs

en: Security
fr: Sécurité

en: Security Groups
fr: Groupes de sécurité

en: Security groups are project-specific and cannot be shared across projects.
fr: Les groupes de sécurité sont spécifiques à des projets et ne peuvent pas être partagés entre projets.

en: Security groups define a set of IP filter rules that determine how network traffic flows to and from an instance. Users can add additional rules to an existing security group to further define the access options for an instance. To create additional rules, go to the <b>Network | Security Groups</b> view, then find the security group and click <b>Manage Rules</b>.
fr: Les groupes de sécurité définissent des ensembles de règles de filtrage IP qui déterminent comment les flux réseau peuvent circuler depuis et vers une instance. Les utilisateurs peuvent ajouter des règles à un groupe de sécurité pour affiner les possibilités d'accès d'une instance. Pour créer de nouvelles règles, aller dans la page <b>Réseaux | Groupe de sécurité</b>, rechercher le groupe de sécurité puis cliquer sur <b>Gérer les règles</b>.

en: Segmentation ID
fr: ID de segmentation

en: Segmentation Id
fr: ID segmentation

en: Segmentation Type
fr: Type de segmentation

en: Select Boot Source
fr: Sélectionnez la source de démarrage.

en: Select Example
fr: Sélectionner un exemple

en: Select Title
fr: Sélectionner un titre

en: Select a container to browse.
fr: Sélectionner un conteneur à parcourir.

en: Select a key pair from the available key pairs below.
fr: Sélectionner une paire de clés parmi les paires de clés ci-dessous.

en: Select a server group from the available groups below.
fr: Sélectionnez un groupe de serveur dans les groupes disponibles ci-dessous.

en: Select a source from those listed below.
fr: Sélectionnez une source parmi celles qui sont listées ci-dessous.

en: Select an item from Available items below
fr: Sélectionner un élément depuis les éléments disponibles ci-dessous

en: Select items from Available items below
fr: Sélectionner des éléments parmi les éléments Disponibles ci-dessous

en: Select one
fr: Sélectionnez-en une

en: Select one or more
fr: Sélectionnez-en un ou plusieurs

en: Select one or more security groups from the available groups below.
fr: Sélectionner un ou plusieurs groupes de sécurité dans les groupes disponibles ci-dessous.

en: Select the Ramdisk from the drop down menu.
fr: Sélectionner le Ramdisk depuis le menu déroulant.

en: Select the availability zone from the drop down menu.
fr: Sélectionner la zone de disponibilité depuis le menu déroulant.

en: Select the format of the disk from the drop down menu.
fr: Sélectionner le format du disque depuis le menu déroulant.

en: Select the kernel to run from the drop down menu.
fr: Sélectionner le kernel à utiliser depuis le menu déroulant.

en: Select the security groups to launch the instance in.
fr: Sélectionner les groupes de sécurité pour lancer l'instance.

en: Select the server group to launch the instance in.
fr: Sélectionnez les groupes de serveur pour y lancer l'instance.

en: Select the volume type from the drop down menu. In an environment with multiple-storage back ends, the scheduler determines where to send the volume based on the volume type.
fr: Sélectionner le type de volume dans le menu déroulant. Dans un environnement à plusieurs backends de stockage,  le scheduler décide de l'implantation du volume en fonction de son type.

en: Selects
fr: Sélections

en: Send invitation
fr: Envoyer une invitation

en: Separated link
fr: Lien séparé

en: Server Group %s was successfully created.
fr: Le groupe de serveurs %s a été créé avec succès.

en: Server Groups
fr: Groupes de serveurs

en: Server groups are project-specific and cannot be shared across projects.
fr: Les groupes de serveur sont spécifiques à un projet et ne peuvent pas être partagés entre plusieurs projets.

en: Server groups define collections of VM's so that the entire
        collection can be given specific properties. For example, the policy of a
        server group may specify that VM's in this group should not be placed on
        the same physical hardware due to availability requirements.
fr: Les groupes de serveurs définissent des collections de machines virtuelles auxquelles
        des propriétés communes peuvent s'appliquer. Par exemple, une politique de groupe de
         serveurs peut spécifier que chaque machine du groupe doit être implantée sur
         un serveur physique distinct pour satisfaire les exigences de disponibilité.

en: Service type is not enabled: %(desiredType)s
fr: Type de service non activé: %(desiredType)s

en: Setting is not enabled: %(setting)s
fr: Le paramètre n'est pas activé : %(setting)s

en: Shared
fr: Partagé

en: Shared With Project
fr: Partagé avec le projet

en: Shared with Project
fr: Partagé avec le projet

en: Size
fr: Taille

en: Size (GiB)
fr: Taille (Gio)

en: Small Modal
fr: Fenêtre modale Small

en: Small button
fr: Petit bouton

en: Small input
fr: Petit champ

en: Snapshot
fr: Instantané

en: Someone famous in
fr: Quelqu'un de célèbre dans

en: Something else here
fr: Autre chose ici

en: Something wrong to change password.
fr: Un problème est survenu en tentant de mofidier le mot de passe.

en: Source Code
fr: Code source

en: Source Title
fr: Source

en: Source Type
fr: Type de la source

en: Specify an image to upload to the Image Service.
fr: Spécifier une image à charger dans le service d'images.

en: Stacked
fr: Empilé

en: Standard Modal
fr: Fenêtre modale standard

en: Standard Table
fr: Tableau standard

en: Status
fr: Statut

en: Status: %s
fr: Statut : %s

en: Striped
fr: Segmenté

en: Submit
fr: Envoyer

en: Subnets
fr: Sous-réseaux

en: Subnets Associated
fr: Sous-réseaux associés

en: Subport Count
fr: Nombre de sous-port

en: Success
fr: Succès

en: Successfully imported key pair %(name)s.
fr: La paire de clés %(name)s a été importée avec succès.

en: Summary Template URL:
fr: Résumé d'URL du modèle:

en: Supports Details View:
fr: Vue des détails support.

en: Swap Disk
fr: Disque d'échange

en: Tab Array
fr: Tableau de tabulation

en: Table Columns:
fr: Colonnes de tableau :

en: Tabs
fr: Tabulation

en: Tags
fr: Etiquettes

en: Tel
fr: Tél.

en: Tenant ID
fr: ID du projet

en: Text
fr: Texte

en: Text Inputs
fr: Champs de saisie de texte

en: Textarea
fr: Champ de texte

en: The access permission for the image.
fr: L'autorisation d'accès à l'image.

en: The admin password is incorrect.
fr: Le mot de passe admin est erroné.

en: The architecture of the image.
fr: Architecture de l'image.

en: The current Horizon settings indicate no valid
                           image creation methods are available. Providing
                           an image location and/or uploading from the
                           local file system must be allowed to support
                           image creation.
fr: Les paramètres courants d'Horizon indiquent qu'aucune
        méthode de création d'image n'est disponible. L'utilisation
        d'une URL et/ou le chargement depuis le système de fichiers local
        doivent être autorisés pour permettre la création d'image.

en: The flavor you select for an instance determines the amount of compute, storage and memory resources that will be carved out for the instance.
fr: Le gabarit que vous sélectionnez détermine le montant de ressources de mémoire, de stockage et de calcul qui seront réservés à votre instance.

en: The flavor you select must have enough resources allocated to support the type of instance you are trying to create. Flavors that do not provide enough resources for your instance are identified on the <b>Available</b> table with a yellow warning icon.
fr: Le gabarit que vous sélectionnez doit avoir assez de ressources pour soutenir le type d'instance que vous devez créer. Les gabarits que ne sont pas suffisants pour créer des instances sont identifiés sur le tableau <b>disponible</b> et l'icône d'avertissement jaune.

en: The following snippet of text is <em>rendered as italicized text</em>.
fr: La portion de texte suivante est <em>affichée en italique</em>

en: The following snippet of text is <strong>rendered as bold text</strong>.
fr: La portion de texte suivante est <strong>affichée en gras</strong>

en: The instance count must not exceed your quota available of %(maxInstanceCount)s instances
fr: Le nombre d'instances ne doit pas dépasser votre quota de %(maxInstanceCount)s  instances

en: The logical port also defines the MAC address and the IP address(es) to be assigned to the interfaces plugged into them.
fr: Le port logique définit également l'adresse MAC et la ou les adresses IP à assigner aux interfaces qui y sont connectées.

en: The maximum number of key-value pairs that can be supplied per instance is determined by the compute provider.
fr: Le nombre maximal de paires clé-valeur qui peuvent être fournies par instance est déterminé par le fournisseur de calcul.

en: The minimum disk size required to boot the image. If unspecified, this value defaults to 0 (no minimum).
fr: Taille de disque minimale requise pour démarrer l'image. Si non spécifiée, la valeur par défaut est 0 (pas de minimum).

en: The minimum memory size required to boot the image. If unspecified, this value defaults to 0 (no minimum).
fr: Taille de mémoire minimale nécessaire pour démarrer l'image. Si non spécifiée, la valeur par défaut est 0 (pas de minimum).

en: The name of the Volume.
fr: Le nom du volume.

en: The name of the image.
fr: Le nom de l'image.

en: The selected %(sourceType)s source requires a flavor with at least %(minDisk)s GB of root disk. Select a flavor with a larger root disk or use a different %(sourceType)s source.
fr: La source sélectionnée %(sourceType)s requière un gabarit avec au moins %(minDisk)s Go d'espace disque root. Sélectionnez un gabarit avec un disque root plus large ou utilisez une source %(sourceType)s différente.

en: The selected %(sourceType)s source requires a flavor with at least %(minRam)s MB of RAM. Select a flavor with more RAM or use a different %(sourceType)s source.
fr: La source sélectionnée %(sourceType)s requière un gabarit avec au moins %(minRam)s Mo de RAM. Sélectionnez un gabarit avec plus de RAM ou utilisez une source %(sourceType)s différente.

en: The size of the volume, in gibibytes (GiB).
fr: Taille du volume, en gibioctet (Gio).

en: The status indicates whether the network has an active connection.
fr: Le statut indique si le réseau a une connexion active.

en: The status indicates whether the port has an active connection.
fr: Le status indique si il existe une connexion active sur le port.

en: The subnet identifies a sub-section of a network. A subnet is specified in CIDR format.
        A typical CIDR format looks like <samp>192.xxx.x.x/24</samp>.
fr: Le sous-réseau identifie une sous-section de réseau.  Un sous-réseau est spécifié en format CIDR.
    Voici un exemple de format CIDR <samp>192.xxx.x.x/24</samp>.

en: The volume size must be at least %(minVolumeSize)s GB
fr: La taille du volume doit être d'au moins %(minVolumeSize)s Go

en: Themable Checkbox
fr: Case à cocher personnalisable

en: Themable Option 1
fr: Option 1 personnalisable

en: Themable Option 2
fr: Option 2 personnalisable

en: Themable Radios
fr: Bouton radio personnalisable

en: Themable Selects
fr: Sélections personnalisables

en: There are no Availability Zones.
fr: Aucune zone de disponibilité.

en: There are no allowed boot
          sources. If you think this is wrong please contact your administrator.
fr: Aucune source d'amorçage autorisée. Si vous pensez qu'il s'agit d'une erreur, merci de contacter votre administrateur.

en: There are two ways to generate a key pair. From a Linux system,
      generate the key pair with the <samp>ssh-keygen</samp> command:
fr: Il y a deux façons de générer une paire de clés. Sur un système Linux,
      générez la paire de clés avec la commande : <samp>ssh-keygen</samp>:

en: This JavaScript object contains your new form and can be used with <code>horizon.framework.widgets.form.ModalFormService</code>
fr: Cet objet JavaScript contient votre nouveau formulaire et peut être utilisé avec
    <code>horizon.framework.widgets.form.ModalFormService</code>

en: This command generates a pair of keys: a private key (cloud.key)
      and a public key (cloud.key.pub).
fr: Cette commande génère une paire de clés : une clé privée (cloud.key)
      et une clé publique (cloud.key.pub).

en: This container does not exist.
fr: Ce conteneur n'existe pas.

en: This field is required.
fr: Ce champ est requis.

en: This flavor requires more RAM than your quota allows. Please select a smaller flavor or decrease the instance count.
fr: Ce gabarit requiert plus de mémoire RAM qu'autorisé par votre quota. Veuillez sélectionner un plus petit gabarit ou diminuez le nombre d'instances.

en: This flavor requires more VCPUs than your quota allows. Please select a smaller flavor or decrease the instance count.
fr: Ce gabarit requiert un montant de VCPU plus élevé que celui autorisé par votre quota. Veuillez sélectionner un plus petit gabarit ou diminuez le nombre d'instances.

en: This is a simple hero unit, a simple jumbotron-style component for calling extra attention to featured content or information.
fr: C'est une simple unité hero, un simple composant jumbotron-style pour attirer l'attention sur une fonctionnalité ou une information.

en: This is focused...
fr: Ceci est mis en évidence...

en: This limit is currently not set.
fr: Cette limite n'est actuellement pas définie.

en: This limit is currently set to {$ model.novaLimits.maxServerMeta $}.
fr: La limite actuelle est {$ model.novaLimits.maxServerMeta $}.

en: This name already exists.
fr: Ce nom existe déjà.

en: This page contains examples of the different fields provided by Schema Form in Horizon. The <code>Schema</code> and <code>Form</code> sections below can be edited inline to customise the form output. For further documentation on Schema Form, see <a href="http://schemaform.io/">http://schemaform.io/</a>.
fr: Cette page contient des exemples des différents champs disponibles par "Schema Form" dans Horizon. Les sections <code>Schema</code> et <code>Form</code> ci-dessous peuvent être éditées en place pour personnaliser le résultat du formulaire. Pour plus de documentations sur "Schema Form", voir <a href="http://schemaform.io/">http://schemaform.io/</a>.

en: This step allows you to add Metadata items to your instance.
fr: Cette étape vous permet d'ajouter des métadonnées à votre instance.

en: This step allows you to add scheduler hints to your instance.
fr: Cette étape vous permet d'ajouter des Scheduler Hints à votre instance.

en: Time
fr: Heure

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: To view source code, hover over a section, then click the <a class="btn btn-primary btn-xs"><span class="fa fa-code"></span></a> button in the top right of that section.
fr: Pour voir le code source, déplacez le pointeur au-dessus d'une section puis cliquez sur le bouton  <a class="btn btn-primary btn-xs"><span class="fa fa-code"></span></a> en haut à droite de la section.

en: Top
fr: Haut

en: Total Disk
fr: Total Disque

en: Total Instances
fr: Total des instances

en: Total VCPUs
fr: Total des VCPUs

en: Total Volume Storage
fr: Stockage Volume Total

en: Total Volumes
fr: Total des Volumes

en: Trunk %s was successfully created.
fr: Le joncteur  %s a été créé avec succès.

en: Trunk %s was successfully edited.
fr: Le joncteur %s a été mis à jour avec succès.

en: Type your script directly into the Customization Script field. If your browser supports the HTML5 File API, you may choose to load your script from a file. The size of your script should not exceed 16 Kb.
fr: Saisir votre script directement dans le champ Script de personnalisation. Si votre navigateur prend en charge l'API de fichier HTML5, vous pouvez choisir de charger votre script à partir d'un fichier. La taille de votre script ne doit pas dépasser 16 Ko.

en: Typography
fr: Typographie

en: Unable to allocate new floating IP address.
fr: Impossible d'allouer une nouvelle adresses IP flottante.

en: Unable to associate floating IP address.
fr: Impossible d'associer les adresses IP flottantes.

en: Unable to change the container access.
fr: Impossible de changer les accès du conteneur.

en: Unable to check the Nova service feature.
fr: Impossible de vérifier le service Nova.

en: Unable to copy the object.
fr: Impossible de copier l'objet.

en: Unable to create the container.
fr: Impossible de créer le conteneur.

en: Unable to create the domain.
fr: Impossible de créer le domaine.

en: Unable to create the flavor.
fr: Impossible de créer le gabarit

en: Unable to create the folder.
fr: Impossible de créer le dossier.

en: Unable to create the group.
fr: Impossible de créer le groupe.

en: Unable to create the image.
fr: Impossible de créer l'image.

en: Unable to create the keypair.
fr: Impossible de créer la paire de clés

en: Unable to create the network.
fr: Impossible de créer le réseau.

en: Unable to create the project.
fr: Impossible de créer le projet.

en: Unable to create the role.
fr: Impossible de créer le rôle.

en: Unable to create the server group.
fr: Impossible de créer le groupe de serveurs.

en: Unable to create the server snapshot.
fr: Impossible de créer l'instantané du serveur.

en: Unable to create the server.
fr: Impossible de créer le serveur.

en: Unable to create the subnet.
fr: Impossible de créer le sous-réseau.

en: Unable to create the trunk.
fr: Impossible de créer le joncteur.

en: Unable to create the user.
fr: Impossible de créer l'utilisateur.

en: Unable to create the volume.
fr: Impossible de créer le volume.

en: Unable to delete Flavor: %s. | Unable to delete Flavors: %s.
fr[0]: Impossible de supprimer la variété: %s.
fr[1]: Impossible de supprimer les variétés: %s.

en: Unable to delete Group: %s. | Unable to delete Groups: %s.
fr[0]: Impossible de supprimer le groupe : %s
fr[1]: Impossible de supprimer les groupes : %s.

en: Unable to delete Image: %s. | Unable to delete Images: %s.
fr[0]: Impossible de supprimer l'image : %s.
fr[1]: Impossible de supprimer les images : %s.

en: Unable to delete Key Pair: %s. | Unable to delete Key Pairs: %s.
fr[0]: Impossible de supprimer la paire de clés : %s.
fr[1]: Impossible de supprimer les paires de clés : %s.

en: Unable to delete Role: %s. | Unable to delete Roles: %s.
fr[0]: Impossible de supprimer le rôle : %s
fr[1]: Impossible de supprimer les rôles : %s

en: Unable to delete Server Group: %s. | Unable to delete Server Groups: %s.
fr[0]: Impossible de supprimer le groupe de serveurs : %s.
fr[1]: Impossible de supprimer les groupes de serveurs : %s.

en: Unable to delete Trunk: %s. | Unable to delete Trunks: %s.
fr[0]: Impossible de supprimer le joncteur: %s.
fr[1]: Impossible de supprimer les joncteurs: %s.

en: Unable to delete User: %s. | Unable to delete Users: %s.
fr[0]: Impossible de supprimer l'utilisateur: %s.
fr[1]: Impossible de supprimer les utilisateurs: %s.

en: Unable to delete domain: %s. | Unable to delete domains: %s.
fr[0]: Impossible de supprimer le domaine : %s.
fr[1]: Impossible de supprimer les domaines : %s.

en: Unable to delete policy: %s. | Unable to delete policies: %s.
fr[0]: Impossible de supprimer la stratégie : %s
fr[1]: Impossible de supprimer les stratégies : %s

en: Unable to delete qos policy %(id)s
fr: Impossible de récupérer la stratégie qos ayant l'ID %(id)s

en: Unable to delete the container.
fr: Impossible de supprimer le conteneur.

en: Unable to delete the domain.
fr: Impossible de supprimer le domaine.

en: Unable to delete the domains.
fr: Impossible de supprimer les domaines.

en: Unable to delete the flavor with id: %(id)s
fr: Impossible de supprimer le gabarit avec l'id : %(id)s

en: Unable to delete the folder because it is not empty.
fr: Impossible de supprimer le dossier parce qu'il n'est pas vide.

en: Unable to delete the group.
fr: Impossible de supprimer le groupe.

en: Unable to delete the groups.
fr: Impossible de supprimer les groupes.

en: Unable to delete the image with id: %(id)s
fr: Impossible de supprimer l'image avec l'id : %(id)s

en: Unable to delete the keypair with name: %(name)s
fr: Impossible de supprimer la paire de clés portant le nom : %(name)s

en: Unable to delete the object.
fr: Impossible de supprimer l'objet.

en: Unable to delete the project.
fr: Impossible de supprimer le projet.

en: Unable to delete the projects.
fr: Impossible de supprimer les projets.

en: Unable to delete the role.
fr: Impossible de supprimer le rôle.

en: Unable to delete the roles.
fr: Impossible de supprimer les rôles.

en: Unable to delete the server group with id %(id)s
fr: Impossible de supprimer le groupe de serveurs possédant l'id %(id)s

en: Unable to delete the server with id: %(id)s
fr: Impossible de supprimer le serveur avec l'ID : %(id)s

en: Unable to delete the user.
fr: Impossible de supprimer l'utilisateur.

en: Unable to delete the users.
fr: Impossible de supprimer les utilisateurs.

en: Unable to delete trunk: %(id)s
fr: Impossible de supprimer le joncteur: %(id)s

en: Unable to disassociate floating IP address.
fr: Impossible de dissocier les adresses IP flottantes.

en: Unable to edit instance metadata.
fr: Impossible d'éditer les metadata de l'instance.

en: Unable to edit snapshot metadata.
fr: Impossible d'éditer les métadonnées de l'instantané.

en: Unable to edit the aggregate extra specs.
fr: Impossible d'éditer les paramètres supplémentaires de l'agrégat.

en: Unable to edit the domain.
fr: Impossible d'éditer le domaine.

en: Unable to edit the flavor extra specs.
fr: Impossible d'éditer les paramètres supplémentaires du gabarit d'instance.

en: Unable to edit the group.
fr: Impossible d'éditer le groupe.

en: Unable to edit the image custom properties.
fr: Impossible d'éditer les propriétés personnalisées de l'image.

en: Unable to edit the project.
fr: Impossible d'éditer le projet.

en: Unable to edit the role.
fr: Impossible d'éditer le rôle.

en: Unable to edit the user.
fr: Impossible d'éditer l'utilisateur

en: Unable to edit volume metadata.
fr: Impossible d'éditer les métadonnées du volume.

en: Unable to edit volume type metadata.
fr: Impossible d'éditer les métadonnées type du volume.

en: Unable to fetch the groups.
fr: Impossible d'extraire les groupes.

en: Unable to fetch the service catalog.
fr: Impossible d'extraire le catalogue de services.

en: Unable to fetch the services.
fr: Impossible de rapporter les services.

en: Unable to get details of the object.
fr: Impossible de récupérer les informations sur l'objet.

en: Unable to get the Glance service version.
fr: Impossible d'obtenir la version du service Glance.

en: Unable to get the Keystone service version.
fr: Impossible d'obtenir la version de service Keystone.

en: Unable to get the Swift container listing.
fr: Impossible de récupérer la liste des conteneurs de Swift.

en: Unable to get the Swift service info.
fr: Impossible de récupérer les informations du service Swift.

en: Unable to get the container details.
fr: Impossible de récupérer les informations du conteneur.

en: Unable to get the objects in container.
fr: Impossible de récupérer les objets dans le conteneur.

en: Unable to grant the role.
fr: Impossible d'accorder le rôle

en: Unable to hard-reboot the server with id: %(id)s
fr: Impossible de hard-rebooter le serveur avec l'ID : %(id)s

en: Unable to import the keypair.
fr: Impossible d'importer la paire de clés.

en: Unable to load the server actions.
fr: Impossible de charger les actions du serveur.

en: Unable to load the server console info.
fr: Impossible de charger les informations de la console du serveur.

en: Unable to load the server console log.
fr: Impossible de charger les logs de la console du serveur.

en: Unable to load the server security groups.
fr: Impossible de charger les groupes de sécurité.

en: Unable to load the server volumes.
fr: Impossible de charger les volumes du serveur.

en: Unable to pause the server with id: %(id)s
fr: Impossible de mettre en pause le serveur avec l'ID : %(id)s

en: Unable to resume the server with id: %(id)s
fr: Impossible de reprendre le serveur avec l'ID : %(id)s

en: Unable to retrieve floating IP pools.
fr: Impossible de récupérer le pool d'adresses IP.

en: Unable to retrieve floating IPs.
fr: Impossible de récupérer les adresses IP flottantes

en: Unable to retrieve instance metadata.
fr: Impossible de récupérer les metadata de l'instance.

en: Unable to retrieve instances.
fr: Impossible de récupérer les instances.

en: Unable to retrieve server groups.
fr: Impossible de récupérer les groupes du serveur.

en: Unable to retrieve settings.
fr: Impossible de récupérer les paramètres.

en: Unable to retrieve the Absolute Limits.
fr: Impossible de récupérer les limites absolues.

en: Unable to retrieve the QoS Specs.
fr: Impossible de récupérer les Spécifications QoS.

en: Unable to retrieve the agents.
fr: Impossible de récupérer les agents.

en: Unable to retrieve the aggregate extra specs.
fr: Impossible de récupérer les paramètres supplémentaires de l'agrégat.

en: Unable to retrieve the availability zones.
fr: Impossible de récupérer les zones de disponibilité.

en: Unable to retrieve the cinder services.
fr: Impossible de récupérer les services Cinder.

en: Unable to retrieve the current user session.
fr: Impossible de récupérer les informations de session de l'utilisateur courant.

en: Unable to retrieve the default domain.
fr: Impossible de récupérer le domaine par défaut.

en: Unable to retrieve the default quotas.
fr: Impossible de récupérer les quotas par défaut.

en: Unable to retrieve the default volume type.
fr: Impossible de récupérer le type de volume par défaut.

en: Unable to retrieve the domain.
fr: Impossible de récupérer le domaine.

en: Unable to retrieve the domains.
fr: Impossible de récupérer les domaines.

en: Unable to retrieve the editable quotas.
fr: Impossible de récupérer les quotas éditables.

en: Unable to retrieve the extensions.
fr: Impossible de récupérer les extensions.

en: Unable to retrieve the flavor extra specs.
fr: Impossible de récupérer les paramètres supplémentaires du gabarit d'instance.

en: Unable to retrieve the flavor.
fr: Impossible de récupérer le gabarit d'instance.

en: Unable to retrieve the flavors.
fr: Impossible de récupérer les gabarits d'instance.

en: Unable to retrieve the group.
fr: Impossible de récupérer le groupe.

en: Unable to retrieve the image custom properties.
fr: Impossible de récupérer les propriétés personnalisées de l'image.

en: Unable to retrieve the image.
fr: Impossible de récupérer l'image.

en: Unable to retrieve the images.
fr: Impossible de récupérer les images.

en: Unable to retrieve the keypair.
fr: Impossible de récupérer la paire de clés.

en: Unable to retrieve the keypairs.
fr: Impossible de récupérer les paires de clés.

en: Unable to retrieve the limits.
fr: Impossible de récupérer les limitations.

en: Unable to retrieve the namespaces.
fr: Impossible de récupérer les espaces de nommage.

en: Unable to retrieve the networks.
fr: Impossible de récupérer les réseaux.

en: Unable to retrieve the nova services.
fr: Impossible de récupérer les services Nova.

en: Unable to retrieve the policy with ID %(id)s
fr: Impossible de récupérer la stratégie ayant l'ID %(id)s

en: Unable to retrieve the ports.
fr: Impossible de récupérer les ports.

en: Unable to retrieve the project.
fr: Impossible de récupérer le projet.

en: Unable to retrieve the projects.
fr: Impossible de récupérer les projets.

en: Unable to retrieve the qos policies.
fr: Impossible de récupérer les stratégies QoS.

en: Unable to retrieve the resource types.
fr: Impossible de récupérer les types de ressource.

en: Unable to retrieve the role.
fr: Impossible de récupérer le rôle.

en: Unable to retrieve the roles.
fr: Impossible de récupérer les rôles.

en: Unable to retrieve the security groups.
fr: Impossible de récupérer les groupes de sécurité.

en: Unable to retrieve the server group.
fr: Impossible de récupérer le groupe de serveur.

en: Unable to retrieve the server.
fr: Impossible de récupérer le serveur.

en: Unable to retrieve the snapshot metadata.
fr: Impossible de récupérer les métadonnées de l'instantané.

en: Unable to retrieve the subnets.
fr: Impossible de récupérer les sous-réseaux.

en: Unable to retrieve the trunk with id: %(id)s
fr: Impossible de récupérer le joncteur avec l'ID: %(id)s

en: Unable to retrieve the trunks.
fr: Impossible de récupérer les joncteurs.

en: Unable to retrieve the user.
fr: Impossible de récupérer l'utilisateur.

en: Unable to retrieve the users.
fr: Impossible de récupérer les utilisateurs.

en: Unable to retrieve the volume availability zones.
fr: Impossible de récupérer les zones de disponibilité du volume.

en: Unable to retrieve the volume metadata.
fr: Impossible de récupérer les métadonnées du volume.

en: Unable to retrieve the volume snapshots.
fr: Impossible de récupérer les instantanés de volume.

en: Unable to retrieve the volume type metadata.
fr: Impossible de récupérer les métadonnées type du volume.

en: Unable to retrieve the volume type.
fr: Impossible de récupérer le type de volume.

en: Unable to retrieve the volume types.
fr: Impossible de récupérer les types de volumes.

en: Unable to retrieve the volume.
fr: Impossible de récupérer le volume.

en: Unable to retrieve the volumes.
fr: Impossible de récupérer les volumes.

en: Unable to set the default quotas.
fr: Impossible de définir les quotas par défaut.

en: Unable to soft-reboot the server with id: %(id)s
fr: Impossible de soft-rebooter le serveur avec l'ID : %(id)s

en: Unable to start the server with id: %(id)s
fr: Impossible de démarrer le serveur avec l'ID : %(id)s

en: Unable to stop the server with id: %(id)s
fr: Impossible d'arrêter le serveur avec l'ID : %(id)s

en: Unable to suspend the server with id: %(id)s
fr: Impossible de suspendre le serveur avec l'ID : %(id)s

en: Unable to unpause the server with id: %(id)s
fr: Impossible de reprendre le serveur avec l'ID : %(id)s

en: Unable to update metadata.
fr: Impossible de mettre à jour les métadonnées.

en: Unable to update project quota data.
fr: Impossible de mettre à jour les données de quota du projet.

en: Unable to update the flavor.
fr: Impossible de mettre à jour le gabarit

en: Unable to update the image.
fr: Impossible de mettre à jour l'image.

en: Unable to update the trunk.
fr: Impossible de mettre à jour le joncteur.

en: Unable to upload the object.
fr: Impossible de télécharger l'objet

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Unordered
fr: Désordonné

en: Unstyled
fr: Sans Style

en: Up
fr: Haut

en: Update Aggregate Metadata
fr: Mise à jour des métadonnées globales

en: Update Flavor Metadata
fr: Mettre à jour les métadonnées du gabarit

en: Update Image
fr: Mettre à jour une image

en: Update Image Metadata
fr: Mettre à jour les métadonnées de l'image

en: Update Instance Metadata
fr: Mettre à jour les métadonnées de l'instance

en: Update Metadata
fr: Mettre à jour les métadonnées

en: Update Volume Metadata
fr: Mettre à jour les métadonnées du volume

en: Update Volume Snapshot Metadata
fr: Mettre à jour les métadonnées de l'instantané du volume

en: Update Volume Type Metadata
fr: Mettre à jour les métadonnées du type de volume

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Updated At
fr: Mis à jour le

en: Updated at
fr: Mis à jour à

en: Upload File
fr: Charger un fichier

en: Upload File To: {$ ctrl.model.container.name $}
fr: Charger le fichier dans : {$ ctrl.model.container.name $}

en: Uploading
fr: Chargement

en: Uploading the image from a local file or from a specified URL.
fr: Transférer l'image à partir d'un fichier local ou spécifier une URL.

en: Usage Charts
fr: Graphiques d'utilisation

en: Use image as a source
fr: Utiliser une image comme source

en: Use the form to set titles, descriptions and choose specific UI element types for each schema item. In the form builder, the form must be JSON, but you can use JavaScript in production code, such as <code>gettext</code> for translation.
fr: Utiliser le formulaire pour définir les titres, les descriptions et choisir des types d'éléments UI spécifiques pour chacun des items du schéma. Dans le constructeur de formulaire, le formulaire doit être du JSON, mais vous pouvez utiliser du JavaScript dans le code de production comme <code>gettext</code> pour de la traduction.

en: Use the schema to describe the data model and valid input patterns. A schema is always JSON. NOTE: A schema element is not needed for items that have no data model, like sections and fieldsets.
fr: Utiliser le schéma pour décrire le modèle de données et les modèles de validation d'entrée. Un schéma est toujours en JSON. NOTE: Un élément de schéma n'est pas nécessaire pour les items qui n'ont pas de modèle de données, comme les sections et les groupes de champs

en: User %s was successfully created.
fr: L'utilisateur %s a été créé avec succès.

en: User %s was successfully disabled.
fr: L'utilisateur %s a été désactivé avec succès.

en: User %s was successfully enabled.
fr: L'utilisateur %s a été activé avec succès.

en: User %s was successfully updated.
fr: L'utilisateur %s a été mis à jour avec succès.

en: User ID
fr: ID Utilisateur

en: User Name
fr: Nom d'utilisateur

en: User password has been updated successfully.
fr: Le mot de passe utilisateur a été mis à jour avec succès.

en: VDI - Virtual Disk Image
fr: VDI - Image disque virtuelle

en: VHD - Virtual Hard Disk
fr: VHD - Disque dur virtuel

en: VMDK - Virtual Machine Disk
fr: VMDK - Disque de machine virtuelle

en: VNIC type
fr: Type de VNIC

en: View As Modal
fr: Voir en tant que modal

en: View Details
fr: Voir les détails

en: View Form JSON
fr: Voir le JSON du formulaire

en: View Instance Details
fr: Voir les détails de l'instance

en: View Router Details
fr: Voir les détails du routeur

en: Virtio Forwarder
fr: Retransmission Virtio

en: Virtual Size
fr: Taille virtuelle

en: Virtual instances attach their interfaces to ports.
fr: Les instances virtuelles attachent leurs interfaces à des ports.

en: Visibility
fr: Visibilité

en: Volume Details
fr: Détails du Volume

en: Volume Quota
fr: Quota de volume

en: Volume Size (GB)
fr: Taille du volume (Go)

en: Volume Type Description:
fr: Description de Type de Volume:

en: Volume and Snapshot Quota (GiB)
fr: Quota des volumes et instantanés (Gio)

en: Volume size is required and must be an integer
fr: La taille du volume est obligatoire et doit correspondre à un entier relatif

en: Volume size is required and must be positive integer
fr: La taille du volume est obligatoire et doit correspondre à nombre entier positif

en: Volumes are block devices that can be attached to instances.
fr: Les Volumes sont des blocs de périphérique qui peuvent être attachés à des instances.

en: Volumes can only be attached to 1 active instance at a time. Please either set your instance count to 1 or select a different source type.
fr: Les volumes ne peuvent être attachés qu'à 1 instance active à la fois. Veuillez soit définir votre compteur d'instances à 1, soit sélectionner un type de source différent.

en: Warning
fr: Avertissement

en: Warning Anchor
fr: Ancre avertissement

en: Warning Button
fr: Bouton avertissement

en: Warning!
fr: Avertissement !

en: Week
fr: Semaine

en: When IP addresses are associated to a port, this also implies the port is associated with a subnet, as the IP address was taken from the allocation pool for a specific subnet.
fr: Associer des adresses IP à un port implique que le port est lui-même associé à un sous-réseau dans le pool duquel sont prises lesdites adresses.

en: When selecting volume as boot source, please ensure the instance's availability zone is compatible with your volume's availability zone.
fr: Si vous sélectionnez un volume comme source de démarrage, vérifiez que la zone de disponibilité soit compatible avec la zone de disponibilité du volume.

en: When the <b>Admin State</b> for a network is set to <b>Up</b>,
        then the network is available for use. You can set the <b>Admin State</b> to <b>Down</b>
        if you are not ready for other users to access the network.
fr: Quand le <b>Admin State</b> d'un réseau est défini sur <b>Actif</b>,
    alors le réseau est utilisable. Vous pouvez définir le <b>Admin State</b> sur <b>Inactif</b>
    si vous souhaitez que les autres utilisateurs n'accèdent pas au réseau.

en: When the <b>Admin State</b> for a port is set to <b>Up</b> and it has no <b>Device Owner</b>,
        then the port is available for use. You can set the <b>Admin State</b> to <b>Down</b>
        if you are not ready for other users to use the port.
fr: Lorsque la valeur <b>Admin State</b> d'un port est défini sur <b>Up</b>  et si elle n'a pas de 
    <b>Device Owner</b>, le port est disponible pour utilisation. Vous pouvez définir <b>Admin State</b> 
    sur <b>Down</b> si le port n'est pas prêt pour utilisation par d'autres utilisateurs.

en: X509 Certificate
fr: Certificat X509

en: XL Modal
fr: Fenêtre modale XL

en: Yes
fr: Oui

en: You are not allowed to delete domains: %s
fr: Vous n'êtes pas autorisé à supprimer les domaines: %s

en: You are not allowed to delete images: %s
fr: Vous n'êtes pas autorisé à supprimer les images : %s

en: You can add arbitrary metadata to your image.
fr: Vous pouvez ajouter des métadonnées arbitraires à votre image.

en: You can add arbitrary metadata to your instance so that you can more easily identify it among other running instances. Metadata is a collection of key-value pairs associated with an instance. The maximum length for each metadata key and value is 255 characters.
fr: Vous pouvez ajouter des métadonnées arbitraires à votre instance, cela vous permettra de l'identifier plus facilement parmi les autres instances actives. Une métadonnée est une collection de paires clé-valeur associée à votre instance. La taille maximale pour chaque clé et chaque valeur de métadonnée est de 255 caractères.

en: You can copy objects. You have to create destination container prior to copy.
fr: Vous pouvez copier des objets. Vous devez créer un conteneur de destination avant la copie.

en: You can customize your instance after it has launched using the options available here.
        "Customization Script" is analogous to "User Data" in other systems.
fr: Vous pouvez personnaliser votre instance après son lancement en utilisant les options disponibles ici.
        "Script de personnalisation" est similaire à "User Data" dans d'autres systèmes.

en: You can specify scheduler hints by moving items from the left column to the right column. In the left column there are scheduler hint definitions from the Glance Metadata Catalog. Use the "Custom" option to add scheduler hints with the key of your choice.
fr: Vous pouvez spécifier les Scheduler Hints en déplaçant les éléments de la colonne de gauche vers la colonne de droite. La colonne de gauche contient des définitions de Scheduler Hints issues du catalogue de métadonnées Glance. Utilisez l'option "Autre" pour ajouter des  Scheduler Hints avec la clé de votre choix.

en: You have selected "%s". Deleted Server Group is not recoverable. | You have selected "%s". Deleted Server Groups are not recoverable.
fr[0]: Vous avez sélectionné "%s". Le groupe de serveurs supprimé ne sera pas récupérable.
fr[1]: Vous avez sélectionné "%s". Les groupes de serveurs supprimés ne seront pas récupérables.

en: You have selected "%s". Deleted Trunk is not recoverable. | You have selected "%s". Deleted Trunks are not recoverable.
fr[0]: Vous avez sélectionné "%s". Le joncteur supprimé ne sera pas récupérable.
fr[1]: Vous avez sélectionné "%s". Les joncteurs supprimés ne seront pas récupérables.

en: You have selected "%s". Deleted domain is not recoverable. | You have selected "%s". Deleted domains are not recoverable.
fr[0]: Vous avez sélectionné "%s". Le domaine supprimé n'est pas récupérable.
fr[1]: Vous avez sélectionné "%s". Les domaines supprimés ne sont pas récupérables.

en: You have selected "%s". Deleted flavor is not recoverable. | You have selected "%s". Deleted flavors are not recoverable.
fr[0]: Vous avez sélectionné "%s". La variété supprimée ne sera pas récupérable.
fr[1]: Vous avez sélectionné "%s". Les variétés suppriméss ne seront pas récupérables.

en: You have selected "%s". Deleted group is not recoverable. | You have selected "%s". Deleted groups are not recoverable.
fr[0]: Vous avez sélectionné "%s". Un groupe supprimé est irrécupérable.
fr[1]: Vous avez sélectionné "%s". Les groupes supprimés ne sont pas récupérables.

en: You have selected "%s". Deleted image is not recoverable. | You have selected "%s". Deleted images are not recoverable.
fr[0]: Vous avez sélectionné "%s". L'image supprimée ne sera pas récupérable.
fr[1]: Vous avez sélectionné "%s". Les images supprimées ne seront pas récupérables.

en: You have selected "%s". Deleted key pair is not recoverable. | You have selected "%s". Deleted key pairs are not recoverable.
fr[0]: Vous avez sélectionné "%s". Une paire de clé supprimée est irrécupérable.
fr[1]: Vous avez sélectionné "%s". Les paires de clés supprimées sont irrécupérables.

en: You have selected "%s". Deleted policy is not recoverable. | You have selected "%s". Deleted policies are not recoverable.
fr[0]: Vous avez sélectionné "%s". Une stratégie supprimée n'est pas récupérable.
fr[1]: Vous avez sélectionné "%s". Les stratégies supprimées ne sont pas récupérables.

en: You have selected "%s". Deleted role is not recoverable. | You have selected "%s". Deleted roles are not recoverable.
fr[0]: Vous avez sélectionné "%s". Le rôle supprimé ne sera pas récupérable.
fr[1]: Vous avez sélectionné "%s". Les rôles supprimés ne seront pas récupérables.

en: You have selected "%s". Deleted user is not recoverable. | You have selected "%s". Deleted users are not recoverable.
fr[0]: Vous avez sélectionné "%s. Un utilisateur supprimé n'est pas récupérable.
fr[1]: Vous avez sélectionné "%s". Les utilisateurs supprimés ne sont pas récupérables.

en: Your Form as JavaScript
fr: Votre formulaire en JavaScript

en: min disk is required and must be an integer not less than 0
fr: La taille du volume est obligatoire et doit correspondre à un entier supérieure à 0

en: min ram is required and must be an integer not less than 0
fr: La taille de RAM minimale est obligatoire et doit correspondre à un entier supérieure à 0

en: resource load failed: %s
fr: Le chargement de la ressource a échoué : %s

en: snapshot
fr: instantané

en: {$ address $} on subnet {$ subnet $}
fr: {$ address $} sur le sous-réseau {$ subnet $}

en: {$ ctrl.model.counted.files $} files in
          {$ ctrl.model.counted.folders $} folders.
fr: {$ ctrl.model.counted.files $} fichiers dans
          {$ ctrl.model.counted.folders $} dossiers.
