horizon VERSION - en to id translation catalogue (705 entries)

en: <b>Image (with Create New Volume checked)</b>: This options uses an image to boot the instance, and creates a new volume to persist instance data. You can specify volume size and whether to delete the volume on deletion of the instance.
id: <b>Image (with Create New Volume checked)</b>: Pilihan ini menggunakan image untuk boot instance, dan menciptakan volume baru untuk bertahan data instance. Anda dapat menentukan ukuran volume dan apakah untuk menghapus volume pada penghapusan instance.

en: <b>Image</b>: This option uses an image to boot the instance.
id: <b>Image</b>: Opsi ini menggunakan image untuk boot instance.

en: <b>Instance Snapshot</b>: This option uses an instance snapshot to boot the instance.
id: <b>Instance Snapshot</b>: Opsi ini menggunakan sebuah instance snapshot untuk boot instance.

en: <b>Volume Snapshot</b>: This option uses a volume snapshot to boot the instance, and creates a new volume to persist instance data. You can choose to delete the volume on deletion of the instance.
id: <b>Volume Snapshot</b>: Opsi ini menggunakan snapshot volume untuk booting instance, dan menciptakan volume baru untuk bertahan data instance. Anda dapat memilih untuk menghapus volume pada penghapusan instance.

en: <b>Volume</b>: This option uses a volume that already exists. It does not create a new volume. You can choose to delete the volume on deletion of the instance. <em>Note: when selecting Volume, you can only launch one instance.</em>
id: <b>Volume</b>: Opsi ini menggunakan volume yang sudah ada. Itu tidak membuat volume baru. Anda dapat memilih untuk menghapus volume pada penghapusan instance. <em>Catatan: ketika memilih Volume, Anda hanya dapat memulai satu instance.</em>

en: <small>This line of text is meant to be treated as fine print.</small>
id: <small>Baris ini dari teks dimaksudkan untuk diperlakukan sebagai baik cetak.</small>

en: A Public Container will allow anyone with the Public URL to gain access to your objects in the container.
id: Public Container akan mengizinkan orang dengan Public URL  untuk mendapatkan akses ke objek Anda dalam container.

en: A container is a storage compartment for your data and provides a way for
      you to organize your data. You can think of a container as a folder in
      Windows® or a directory in UNIX®. The primary difference between a
      container and these other file system concepts is that containers cannot be
      nested. You can, however, create an unlimited number of containers within
      your account. Data must be stored in a container so you must have at least
      one container defined in your account prior to uploading data.
id: Kontainer adalah kompartemen penyimpanan untuk data Anda dan menyediakan cara untuk
       Anda mengatur data Anda. Anda dapat menganggap kontainer sebagai folder
       Windows® atau direktori di UNIX®. Perbedaan utama antara a
       kontainer dan konsep-konsep sistem file lainnya adalah bahwa kontainer tidak bisa
       bersarang. Anda dapat, bagaimanapun, membuat jumlah kontainer dalam jumlah yang tidak terbatas
       akun Anda. Data harus disimpan dalam kontainer sehingga Anda harus memiliki setidaknya
       satu kontainer didefinisikan dalam akun Anda sebelum mengunggah data.

en: A container with that name exists.
id: Container dengan nama yang ada.

en: A description list is perfect for defining terms.
id: Sebuah daftar deskripsi sempurna untuk mendefinisikan istilah.

en: A description of the Volume.
id: Sebuah deskripsi Volume.

en: A description of the image.
id: Sebuah deskripsi image.

en: A floating IP allows instances to be addressable from an external network.
        Floating IPs are not allocated to instances at creation time and may be assigned
        after the instance is created. To attach a floating IP, go to the <b>Instances</b>
        view and click the <b>Actions</b> menu to the right of an instance.
        Then, select the <b>Associate Floating IP</b> option and enter the necessary details.
id: Sebuah IP mengambang memungkinkan instance menjadi addressable (dialamati) dari jaringan eksternal.
    IP mengambang  tidak dialokasikan untuk instances pada waktu pembuatan dan mungkin ditugaskan
         setelah instance dibuat. Untuk menghubungkan IP mengambang, pergi ke view <b>Instances</b>
        dan klik menu <b>Actions</b> di sebelah kanan sebuah instance.
        Kemudaian, pilih opsi <b>Associate Floating IP</b> dan masukkan rincian yang diperlukan.

en: A key pair allows you to SSH into your newly created instance.
        You may select an existing key pair, import a key pair, or generate a new key pair.
id: Sepasang kunci memungkinkan Anda untuk SSH ke instance yang baru dibuat.
         Anda dapat memilih pasangan kunci yang ada, mengimpor sepasang kunci, atau menghasilkan sepasang kunci baru.

en: A local file should be selected.
id: Sebuah file lokal harus dipilih.

en: A longer block of help text that breaks onto a new line and may extend beyond one line.
id: Sebuah blok panjang teks bantuan yang memecah pada baris baru dan dapat lebih dari satu baris.

en: A name is required for your instance.
id: Sebuah nama diperlukan untuk instance Anda.

en: A port represents a virtual switch port on a logical network switch.
id: Sebuah port merupakan port switch virtual pada switch jaringan logis.

en: A volume description less than {$createVolumeCtrl.validationRules.fieldMaxLength + 1$} characters is required.
id: Deskripsi volume kurang dari {$createVolumeCtrl.validationRules.fieldMaxLength + 1$} karakter diperlukan

en: A volume name less than {$createVolumeCtrl.validationRules.fieldMaxLength + 1$} characters is required.
id: Sebuah nama volume kurang dari {$createVolumeCtrl.validationRules.fieldMaxLength + 1$} karakter diperlukan

en: Action
id: Action (tindakan)

en: Actions
id: Actions (tindakan)

en: Active
id: Active (aktif)

en: Add Interface
id: Add Interface (tambahkan antarmuka)

en: Admin Password
id: Password Admin

en: Administrators are responsible for creating and managing flavors. A custom flavor can be created for you or for a specific project where it is shared with the users assigned to that project. If you need a custom flavor, contact your administrator.
id: Administrator bertanggung jawab untuk menciptakan dan mengelola flavor. Flavor kustom dapat dibuat untuk Anda atau untuk proyek spesifik dimana ia bersama dengan pengguna ditugaskan untuk proyek itu. Jika Anda membutuhkan flavor kustom, hubungi administrator Anda.

en: Administrators set up the pool of floating IPs that are available to attach to instances.
id: Administrator mengatur kolam IP mengambang yang tersedia untuk melampirkan instance.

en: Also note that segmentation details may be mandatory
      or optional depending on the backend. Notably Ironic may provide
      segmentation details instead of the user.
id: Perhatikan juga bahwa detail segmentasi mungkin wajib
       atau pilihan tergantung pada backend. Terutama Ironic dapat memberikan rincian segmentasi dan bukan pengguna.

en: Amount of RAM in MB that is required to boot the image.
id: Jumlah RAM dalam MB yang diperlukan untuk boot image.

en: Amount of disk space in GB that is required to boot the image.
id: Jumlah ruang disk dalam GB yang diperlukan untuk boot image.

en: An <b>External</b> network is set up by an administrator.
        If you want an instance to communicate outside of the data center,
        then attach a router between your <b>Project</b> network and the <b>External</b> network.
        You can use the <b>Network Topology</b> view to connect the router to the two networks.
id: Jaringan <b>External</b> diatur oleh administrator.
         Jika Anda ingin instance berkomunikasi di luar pusat data,
        kemudian hubungkan router antara jaringan Anda <b>Project</b> dan jaringan <b>External</b>.
        Anda data menggunakan <b>Network Topology</b> melihat untuk menghubungkan router ke dua jaringan.

en: An abbreviation of the word attribute is <abbr title="attribute">attr</abbr>.
id: Singkatan dari kata atribut adalah <abbr title = "atribut"> attr </ abbr>.

en: An advanced option available when launching an instance is disk partitioning. There are two disk partition options. Selecting <b>Automatic</b> resizes the disk and sets it to a single partition. Selecting <b>Manual</b> allows you to create multiple partitions on the disk.
id: Opsi lanjut yang tersedia ketika meluncurkan sebuah instance  adalah partisi disk. Ada dua pilihan partisi disk. Pilihan  <b>Automatic</b> mengubah ukuran disk dan set ke partisi tunggal. Pilihan <b> Manual </ b> memungkinkan Anda untuk membuat beberapa partisi pada disk.

en: An arbitrary amount (0, 1, 2, ...) of regular Neutron
      ports with segmentation details (ie. type and ID). May be provided
      when the trunk is created. Also may be attached or detached later
      during the trunk's (and the instance's) life.
id: Jumlah sembarang (0, 1, 2, ...) dari port Neutron biasa
       dengan rincian segmentasi (yaitu tipe dan ID). Mungkin disediakan
       saat trunk dibuat. Juga bisa dikaitkan atau dilepas nanti
       selama kehidupan trunk (dan instance nya).

en: An arbitrary description for the trunk.
id: Deskripsi sembarangan untuk trunk.

en: An arbitrary name for the trunk. May not be unique.
id: Nama sembarangan untuk trunk. Mungkin tidak unik.

en: An external (HTTP) URL is required
id: URL eksternal (HTTP) diperlukan

en: An external (HTTP) URL to load the image from
id: An (HTTP) URL eksternal untuk memuat image dari

en: An image description less than 256 characters is required.
id: Deskripsi image kurang dari 256 karakter diperlukan.

en: An image description less than {$ctrl.validationRules.fieldMaxLength + 1$} characters is required.
id: Deskripsi image kurang dari karakter {$ctrl.validationRules.fieldMaxLength + 1$} diperlukan.

en: An image name less than 256 characters is required.
id: Nama image kurang dari 256 karakter diperlukan.

en: An image name less than {$ctrl.validationRules.fieldMaxLength + 1$} characters is required.
id: Nama gambar kurang dari karakter {$ctrl.validationRules.fieldMaxLength + 1$} diperlukan.

en: An instance name is required and used to help you uniquely identify your instance in the dashboard.
id: Nama instance diperlukan dan digunakan untuk membantu Anda mengidentifikasi secara unik instance Anda di dashboard.

en: Animated
id: Animated (animasi)

en: Another action
id: Another action (tindakan lain)

en: Any Availability Zone
id: Setiap Availability Zone

en: Architecture
id: Arsitektur

en: Are you sure you want to delete container %(name)s?
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus kontainer %(name)s?

en: Automatic
id: Otomatis

en: Availability Zone
id: Zona ketersediaan

en: Available
id: Available (tersedia)

en: Available Scheduler Hints
id: Available Scheduler Hints (petunjuk scheduler yang tersedia)

en: Badges
id: Badges (lencana)

en: Basic
id: Basic (dasar)

en: Basic panel
id: Basic panel (panel dasar)

en: Batch Actions:
id: Batch Actions: (tindakan batch)

en: Block level button
id: Block level button (tombol tingkat blok)

en: Bottom
id: Bawah

en: Brand
id: Brand (merek)

en: Button
id: Button (tombol)

en: Buttons
id: Buttons (tombot)

en: Cancel
id: Cancel  (membatalkan)

en: Cannot get service catalog from keystone.
id: Tidak bisa mendapatkan katalog layanan dari keystone.

en: Cannot get the extension list.
id: Tidak bisa mendapatkan daftar ekstensi.

en: Change Password
id: Ganti Kata Sandi

en: Change user's password. We highly recommend you create a strong one.
id: Ubah kata sandi pengguna. Kami sangat menyarankan Anda membuat yang kuat.

en: Charts
id: Charts (grafik)

en: Check the <b>Configuration Drive</b> box if you want to write metadata to a special configuration drive. When the instance boots, it attaches to the <b>Configuration Drive</b> and accesses the metadata.
id: Cek kotak ini <b>Configuration Drive</b> jika Anda ingin menulis metadata untuk konfigurasi drive khusus. Ketika instance melakukan boot, itu menghubungkan pada <b>Configuration Drive</b> dan mengakses metadata.

en: Checking if this name is used...
id: Memeriksa apakah nama ini digunakan ...

en: Choose an image
id: Memilih image

en: Click to see more details
id: Klik untuk melihat lebih detail

en: Close
id: Tutup

en: Closed
id: Closed (tutup)

en: Closing
id: Closing (tutup)

en: Collecting information for deletion:
id: Mengumpulkan informasi untuk penghapusan:

en: Color
id: Color (warna)

en: Column content
id: Column konten

en: Community
id: Komunitas

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Configuration Drive
id: Drive konfigurasi

en: Confirm Delete
id: Konfirmasi penghapuskan

en: Confirm Delete Image | Confirm Delete Images
id[0]: Konfirmasi hapus image

en: Confirm Password
id: Konfirmasi Sandi

en: Connecting
id: Connecting (sedang koneksi)

en: Container
id: Kontainer

en: Container %(name)s created.
id: Kontainer %(name)s dibuat.

en: Container %(name)s deleted.
id: Kontainer %(name)s dihapus.

en: Container %(name)s is now %(access)s.
id: Kontainer %(name)s sekarang %(access)s.

en: Container Access
id: Akses kontainer

en: Container Format
id: Format kontainer

en: Container Name
id: Nama kontainer

en: Container name must not contain "/".
id: Nama kontainer tidak boleh mengandung "/".

en: Containers
id: Containers (kontainer)

en: Content Type
id: Tipe konten

en: Contextual alternatives
id: Contextual alternatives (alternatif kontekstual)

en: Copy Private Key to Clipboard
id: Salin Private Key ke Clipboard

en: Could not decrypt the password
id: Tidak bisa mendekripsi password

en: Could not read the file
id: Tidak bisa membaca file

en: Count
id: Jumlah

en: Create Container
id: Buat kontainer

en: Create Domain
id: Buat Domain

en: Create Folder
id: Buat folder

en: Create Folder In: {$ ctrl.model.container.name $}
id: Buat Folder Dalam: {$ ctrl.model.container.name $}

en: Create Group
id: Membuat Group

en: Create Image
id: Buat image

en: Create Key Pair
id: Buat keypair

en: Create Keypair
id: Buat keypair

en: Create Subnet
id: Create Subnet (buat subnet)

en: Create Trunk
id: Buat Trunk

en: Create User
id: Membuat User

en: Create Volume
id: Create volume

en: Create a new user and set related properties including the Primary Project and Role.
id: Buat user baru dan atur properti terkait termasuk Primary Project dan Role.

en: Created
id: Created (dibuat)

en: Created keypair: %s
id: Pasangan kunci dibuat : %s

en: Creating
id: Creating (membuat)

en: Creating volume %s
id: Membuat volume %s

en: Custom Properties
id: Custom Properties (properti kustom)

en: Custom scripts are attached to instances to perform specific actions when the instance is launched. For example, if you are unable to install <samp>cloud-init</samp> inside a guest operating system, you can use a custom script to get a public key and add it to the user account.
id: Skrip kustom terhubung pada instance untuk melakukan tindakan spesific ketika instance itu diluncurkan. Misalnya, jika Anda tidak dapat menginstal <samp>cloud-init</samp> dalam sistem operasi tamu (guest), Anda dapat menggunakan script khusus untuk mendapatkan kunci publik (public key) dan menambahkannya ke akun pengguna.

en: DNS Domain | DNS Domains
id[0]: Domain DNS

en: DNS Record | DNS Records
id[0]: Record DNS

en: Danger
id: Danger (bahaya)

en: Danger Anchor
id: Danger Anchor (bahaya jangkar)

en: Danger Button
id: Danger Button (bahaya tombol)

en: Date
id: Date (tanggal)

en: Date Created
id: Tanggal dibuat

en: Datetime
id: Datetime (tanggal waktu)

en: Default
id: Default (bawaan)

en: Default Anchor
id: Default Anchor (jangkar bawaan)

en: Default Button
id: Default Button (tombol bawaan)

en: Default button
id: Default button (tombol bawaan)

en: Default input
id: input default

en: Default: Empty string
id: Default: String kosong

en: Definition list
id: Daftar definisi

en: Delete
id: Hapus

en: Delete Container
id: Hapus Kontainer

en: Delete Domains
id: Hapus Domain

en: Delete Files in {$ ctrl.model.container.name $}
id: Hapus File di {$ ctrl.model.container.name $}

en: Delete Groups
id: Hapus Grup

en: Delete Image | Delete Images
id[0]: Hapus image

en: Delete Images
id: Hapus Image

en: Delete Instance
id: Delete Instance (hapus instance)

en: Delete Interface
id: Delete Interface (hapus antarmuka)

en: Delete Network
id: Delete Network (hapus jaringan)

en: Delete Policies
id: Hapus Policy

en: Delete Router
id: Delete Router (hapus router)

en: Delete Subnet
id: Delete Subnet (hapus subnet)

en: Delete Users
id: Hapus Pengguna

en: Deleted Image: %s. | Deleted Images: %s.
id[0]: Image terhapus: %s.

en: Deleting
id: Deleting (menghapus)

en: Deleting:
id: Penghapusan

en: Description
id: Deskripsi

en: Description lists
id: Daftar deskripsi

en: Destination Container
id: Kontainer Tujuan

en: Details
id: Rincian

en: Details Views:
id: Details Views: (penampilan detail)

en: Dialogs
id: Dialogs (dialog)

en: Direction
id: Direction (arah)

en: Disable User
id: Nonaktifkan Pengguna

en: Disabled
id: Disabled (tidak aktif)

en: Disabled input
id: masukan dinonaktifkan

en: Disabled input here...
id: masukan dinonaktifkan di sini ...

en: Disk Format
id: Format Disk

en: Disk Partition
id: Partisi disk

en: Distribution Charts
id: Distribution Charts (diagram distribusi)

en: Domain %s was successfully created.
id: Domain %s berhasil dibuat.

en: Domain ID
id: ID domain

en: Domains provide separation between users and infrastructure used by different organizations.
id: Domain menyediakan pemisahan antara pengguna dan infrastruktur yang digunakan oleh organisasi yang berbeda.

en: Down
id: Down (turun)

en: Dropdown header
id: Dropdown header (header dropdown)

en: Dropdown link
id: Dropdown link (tautan dropdown)

en: Edit Image
id: Edit image

en: Edit User
id: Edit Pengguna

en: Edit the user's details, including the Primary Project.
id: Edit rincian pengguna, termasuk Proyek Utama.

en: Email
id: Surat elektronik

en: Emphasis classes
id: Kelas penekanan

en: Enable User
id: Aktifkan Pengguna

en: Enable/Disable subport addition, removal and trunk delete.
id: Enable/Disable tambahan subport, penghilangan dan penghapusan trunk.

en: Enabled
id: Diaktifkan

en: Encountered {$ ctrl.model.deleted.failures $} failures.
id: Dijumpai kegagalan  {$ ctrl.model.deleted.failures $}.

en: Encrypted
id: Encrypted (terenkripsi)

en: Enter an Image Description
id: Masukkan Image Description

en: Enter an Image name
id: Masukkan nama Image

en: Ephemeral Disk
id: Disk bersifat sementara

en: Error
id: Error (kesalahan)

en: Error Deleting
id: Error Deleting (kesalahan menghapus)

en: Exactly one regular Neutron port. Has to be provided when
      the trunk is created. Cannot be changed during the trunk's life.
id: Tepatnya satu port Neutron biasa. Harus disediakan kapan
       batang dibuat. Tidak bisa diubah selama ada trunk.

en: Example body text
id: Example body text (teks contoh tubuh)

en: Existing Scheduler Hints
id: Existing Scheduler Hints ((petunjuk scheduler yang ada)

en: Extension is not enabled: %(extension)s.
id: Ekstensi tidak diaktifkan: %(extension)s.

en: External Network
id: External Network (jaringan eksternal)

en: File %(name)s uploaded.
id: File %(name)s diupload.

en: File %(path)s uploaded.
id: File %(path)s diupload.

en: File Name
id: Nama file

en: Filename
id: Filename (nama file)

en: Fingerprint
id: Fingerprint (sidik jari)

en: Flavor Name
id: Nama flavor

en: Flavors manage the sizing for the compute, memory and storage capacity of the instance.
id: Flavor mengelola ukuran untuk komputasi, memori dan kapasitas penyimpanan dari instance.

en: Focused input
id: masukan terfokus

en: Folder %(name)s created.
id: Folder %(name)s dibuat.

en: Folder Name
id: Nama Folder

en: For ports on provider networks you may choose the special
      segmentation type <em>inherit</em>. Then the subport's segmentation
      type and ID will be automagically inherited from the provider network's
      segmentation type and ID. This is useful when the switch is incapable of
      remapping (tag pop-push) for example as usual for Ironic instances.
id: Untuk port pada jaringan penyedia anda bisa memilih 
       tipe segmentasi yang spesial <em>inherit</em>. Kemudian tipe segmentasi subport
       dan ID akan diturunkan secara otomatis dari 
       tipe segmentasi dan ID jaringan penyedia. Ini berguna saat switch tidak mampu
       pemetaan ulang (tag pop-push) misalnya seperti biasa untuk  Ironic instance.

en: Forms
id: Forms (form)

en: From a Windows system, you can use PuTTYGen to create private/public keys.
      Use the PuTTY Key Generator to create and save the keys, then copy
      the public key in the red highlighted box to your <samp>.ssh/authorized_keys</samp>
      file.
id: Dari sistem Windows, Anda dapat menggunakan PuTTYgen untuk membuat kunci private / publik.
       Gunakan Putty Key Generator untuk membuat dan menyimpan kunci, lalu copy
       kunci publik dalam kotak merah yang disorot untuk file Anda  <samp>.ssh/authorized_keys</samp> .
     .

en: Generic Table View:
id: Generic Table View: (penampilan tabel generik)

en: Global Actions:
id: Global Actions: (tindakan global)

en: Group | Groups
id[0]: Group (kelompok)

en: Group %s was successfully created.
id: Grup %s berhasil dibuat.

en: Group updated successfully.
id: Grup berhasil diperbarui.

en: Home
id: Home (rumah)

en: Horizontal Definition List
id: Daftar definisi horisontal

en: IP Addresses
id: IP Addresses (alamat IP)

en: If a network is shared, then all users in the project can access the network.
id: Jika jaringan terbagi, maka semua pengguna dalam proyek dapat mengakses jaringan.

en: If a security group is not associated with an instance before it is launched, then you will have very limited access to the instance after it is deployed. You will only be able to access the instance from a VNC console.
id: Jika kelompok keamanan tidak terkait dengan sebuah instance sebelum diluncurkan, maka Anda akan memiliki akses yang sangat terbatas untuk instance setelah digunakan. Anda hanya akan dapat mengakses instance dari konsol VNC.

en: If set to 'Yes' then the image cannot be deleted.
id: Jika diatur ke 'Yes' maka image tidak dapat dihapus.

en: If uploading the image via a HTTP URL the image location must be accessible to the Image Service and be a URL direct to the image binary.
id: Jika meng-upload image melalui URL HTTP lokasi image harus dapat diakses oleh Layanan Image dan menjadi URL langsung ke biner image.

en: If you select an availability zone and plan to use the 'boot from volume' option in the Source step, make sure that the availability zone you select for the instance is the same availability zone where your bootable volume resides.
id: Jika Anda memilih zona ketersediaan dan berencana untuk menggunakan opsi 'boot from volume' di Source step, pastikan bahwa zona ketersediaan Anda pilih instance adalah zona ketersediaan yang sama dimana volume yang bootable Anda berada.

en: If you want to create an instance that uses ephemeral storage, meaning the instance data is lost when the instance is deleted, then choose one of the following boot sources:
id: Jika Anda ingin membuat sebuah instance yang menggunakan penyimpanan fana, yang berarti data instance hilang ketika instance dihapus, lalu pilih salah satu sumber boot berikut:

en: If you want to create an instance that uses persistent storage, meaning the instance data is saved when the instance is deleted, then select one of the following boot options:
id: Jika Anda ingin membuat sebuah instance yang menggunakan penyimpanan persisten, artinya data instance disimpan ketika instance dihapus, kemudian pilih salah satu opsi boot berikut:

en: Image %s was successfully created.
id: Image %s telah berhasil dibuat.

en: Image %s was successfully updated.
id: Image %s telah berhasil diperbarui.

en: Image Detail
id: Detail image

en: Image Details
id: Detail image

en: Image Name
id: Nama image.

en: Image Requirements
id: Persyaratan image

en: Image Source
id: Sumber Image

en: Image from Other Project - Non-Public
id: Image dari Other Project - Non-Public

en: Impact on your quota
id: Dampak terhadap kuota

en: Import Key Pair
id: Impor Key Pair (pasangan kunci)

en: Import Public Key
id: Impor Public Key

en: Indicators
id: Indicators (indikator)

en: Info Anchor
id: Info Anchor (info jangkar)

en: Info Button
id: Info Button (Info tombol)

en: Inline Form
id: Inline Form (form inline)

en: Input Sizes
id: Input Sizes (masukan ukuran)

en: Input States
id: Input States (masukan kondisi)

en: Input addons
id: masukan addons

en: Input error
id: kesalahan input

en: Input success
id: keberhasilan masukan

en: Input warning
id: masukan peringatan

en: Inside the instance a particular subport's network will
      be presented as tagged frames transmitted and received on the vNIC
      belonging to the parent port. The cloud user may control the tagging
      by setting the <em>segmentation type</em> and <em>segmentation ID</em>
      of the subport.
id: Di dalam instance, jaringan subport tertentu akan
       disajikan sebagai frame ditandai ditransmisikan dan diterima di vNIC
       milik port induk. Pengguna awan dapat mengontrol pemberian tag
       dengan menetapkan <em>segmentation type</em> dan <em>segmentation ID</em>
       dari subportnya.

en: Inside the instance the parent port's network will always
      be presented as the untagged network. It will be available early from
      the moment of bootup.
id: Di dalam instance jaringan port induk akan selalu ada
       disajikan sebagai jaringan untagged. Ini akan tersedia sejak awal
       saat bootup

en: Instance Name
id: Nama instance

en: Instance Snapshot
id: Snapshot instance

en: Instance count is required and must be an integer of at least 1
id: Instance count (jumlah instance) diperlukan dan harus integer minimal 1

en: Instance source is the template used to create an instance.
        You can use an image, a snapshot of an instance (image snapshot),
        a volume or a volume snapshot (if enabled).
        You can also choose to use persistent storage by creating a new volume.
id: Sumber instance adalah template yang digunakan untuk membuat sebuah instance.
         Anda dapat menggunakan image, snapshot dari sebuah instance (image snapshot),
         volume atau snapshot volume (jika diaktifkan).
         Anda juga dapat memilih untuk menggunakan penyimpanan persisten dengan menciptakan volume baru.

en: Interfaces
id: Interfaces (antaramuka)

en: Item Actions:
id: Item Actions: (tindakan item)

en: Kernel ID
id: ID Kernel

en: Key Pairs are how you login to your instance after it is launched.
          Choose a key pair name you will recognize and paste your SSH public key into the
          space provided.
id: Pasangan kunci (key pair) bagaimana Anda login ke instance Anda setelah diluncurkan.
           Pilih nama pasangan kunci Anda akan mengenali dan pastekunci publik SSH  Anda ke dalam
           ruang yang disediakan.

en: Key Pairs are how you login to your instance after it is launched.
          Choose a key pair name you will recognize.
          Names may only include alphanumeric characters, spaces, or dashes.
id: Pasangan kunci bagaimana Anda login ke instance Anda setelah diluncurkan.
           Pilih nama pasangan kunci dimana Anda akan mengenali.
           Nama hanya dapat mencakup karakter alfanumerik, spasi, atau dashes (tanda hubun)g (-)

en: Key Pairs are how you login to your instance after it is launched.
      Choose a key pair name you will recognize and paste your SSH public key into the
      space provided.
id: Key Pairs (pasangan kunci) adalah bagaimana Anda login ke instance Anda setelah diluncurkan.
       Pilih nama pasangan kunci yang akan Anda kenali dan tempel kunci publik SSH Anda ke dalam
       ruang yang disediakan.

en: Key Pairs are how you login to your instance after it is launched.
      Choose a key pair name you will recognize.
      Names may only include alphanumeric characters, spaces, dashes and
      underscores.
id:   Key Pairs (pasangan kunci) adalah cara Anda masuk ke instance Anda setelah diluncurkan.
       Pilih nama pasangan kunci yang akan Anda kenali.
       Nama hanya dapat menyertakan karakter alfanumerik, spasi, tanda hubung, dan
       menggarisbawahi.

en: Key pair %(name)s was successfully created.
id: Key pair %(name)s berhasil dibuat.

en: Key pair already exists.
id: Key Pairs (pasangan kunci) sudah ada.

en: Keypair already exists or name contains bad characters.
id: Keypair sudah ada atau nama berisi karakter buruk.

en: Large Modal
id: Model besar

en: Large button
id: Large button (tombol besar)

en: Large input
id: masukan yang besar

en: Launch
id: Meluncurkan

en: Launch Instance
id: Luncurkan instance

en: Learn more
id: Learn more (belajarlah lebih dalam)

en: Left
id: Left (kiri)

en: Library
id: Library (perpustakaan)

en: Line Charts
id: Line Charts (grafik garis)

en: Link
id: Link (tautan)

en: List Function:
id: List Function: (fungsi daftar)

en: List group item heading
id: Daftar kelompok heading item

en: List groups
id: List groups (daftar kelompok)

en: Load Function:
id: Load Function: (fungsi must)

en: Loading
id: Loading (pemuatan)

en: Location
id: Lokasi

en: Look, I'm in a large well!
id: Dengar, aku di sebuah well besar!

en: Look, I'm in a small well!
id: Dengar, aku di sebuah well kecil!

en: Look, I'm in a well!
id: Dengar, aku di sebuah well!

en: Manual
id: Panduan

en: Members
id: Anggota

en: Messages
id: Messages (pesan)

en: Metadata is a collection of key-value pairs associated with an instance.
        The maximum length for each metadata key and value is 255 characters.
id: Metadata adalah kumpulan pasangan key-value yang terkait dengan sebuah instance.
         Panjang maksimum untuk setiap key metadata dan nilai adalah 255 karakter.

en: Metadata is used to provide additional information about the
        image. Sometimes this information is only used for sorting and viewing.
        In some installations this information may affect how the instance is
        deployed or behaves.
id: Metadata digunakan untuk memberikan informasi tambahan tentang
         image. Kadang-kadang informasi ini hanya digunakan untuk menyortir dan melihat.
         Dalam beberapa instalasi informasi ini dapat mempengaruhi bagaimana instance adalah
         dikerahkan atau berperilaku.

en: Metadata was successfully updated.
id: Metadata telah berhasil diperbarui.

en: Middle
id: Middle (tengah)

en: Mini button
id: Mini button (tombol mini)

en: Modals
id: Model

en: Must not be the parent or a subport of any other
      trunks.
id: Tidak boleh menjadi induk atau subport dari trun yang lain.

en: Name
id: Name (nama)

en: Names:
id: Names: (nama)

en: Network | Networks
id[0]: Network (jaringan)

en: Network Ports
id: Port jaringan

en: Network characteristics
id: Karakteristik jaringan

en: Networks
id: Jaringan

en: Networks of subports may become available later than the
      moment of bootup. But they will be available after the trunk reached
      the <em>ACTIVE</em> status.
id: Jaringan subport mungkin tersedia lebih lambat dari pada
       saat bootup. Tapi mereka akan tersedia setelah trunk tercapai
       status <em>ACTIVE</ em>.

en: New File Contents
id: Konten file baru

en: Next
id: Next (berikutnya)

en: No
id: Tidak

en: No available items
id: Tidak ada item yang tersedia

en: No available scheduler hints
id: Petunjuk scheduler yang tidal tersedia

en: No description available.
id: Deskripsi tidak tersedia.

en: No existing scheduler hints
id: Tidak ada petunjuk scheduler yang ada

en: No items to display.
id: Tidak ada item untuk ditampilkan.

en: No subport can be the parent or a subport of any other
      trunks.
id: Tidak ada subport yang bisa menjadi induk atau subport dari trunk yang lain.

en: None
id: None (tak ada)

en: Not Set
id: Not Set (tanpa pengaturan)

en: Note that most guest operating systems will not
      automatically configure and bring up the VLAN subinterfaces belonging
      to subports. You may have to do that yourself. For example:
id: Perhatikan bahwa sebagian besar sistem operasi guest tidak
       secara otomatis mengkonfigurasi dan memunculkan subinterface VLAN yang memiliki
       subport. Anda mungkin harus melakukannya sendiri. Sebagai contoh:

en: Note that some Neutron backends (notably the Open vSwitch
      based backend) only allow trunk creation before an instance is launched
      on the parent port.  Other backends may allow trunk creation at any
      time during the life of a port.
id: Perhatikan bahwa beberapa backend Neutron (terutama Open vSwitch
       based backend) hanya mengizinkan pembuatan trunk sebelum instance diluncurkan
       pada port induk. Backends lainnya memungkinkan pembuatan trunk pada setiap
       waktu selama ada port.

en: Note: Delimiters ('{$ ctrl.model.DELIMETER $}') are allowed in the
              file name to place the new file into a folder that will be created
              when the file is uploaded (to any depth of folders).
id: Catatan: Delimiters ('{$ ctrl.model.DELIMETER $}') diperbolehkan dalam
               nama file untuk menempatkan file baru ke dalam folder yang akan dibuat
               ketika file diupload (untuk setiap kedalaman folder).

en: Note: Delimiters ('{$ ctrl.model.DELIMETER $}') are allowed in the
              folder name to create deep folders.
id: Catatan: Delimiters ('{$ ctrl.model.DELIMETER $}') diperbolehkan dalam
               nama folder untuk membuat folder dalam (deep folder)

en: Number
id: Number (angka)

en: Object | Objects
id[0]: Objek

en: Object %(path)s has copied.
id: Object %(path)s telah disalin.

en: Object Count
id: Object Count (hitung objek)

en: Object Details
id: Detail objek

en: One fine body…
id: Satu tubuh baik saja ...

en: One large body…
id: Satu tubuh besar ...

en: One more separated link
id: One more separated link (satu lagi tautan terpisah)

en: One small body…
id: Satu tubuh kecil ...

en: One super large body…
id: Satu tubuh super besar ...

en: One tiny body…
id: Satu tubuh kecil ...

en: Open
id: Open (buka)

en: Open Console
id: Open Console (buka konsol)

en: Option one is this
id: Opsi satu adalah ini

en: Option two can be something else
id: Opsi dua dapat menjadi sesuatu yang lain

en: Ordered
id: Urutan

en: Other Input Types
id: Other Input Types (tipe masukan lain)

en: Other lists
id: Daftar lain

en: Overview
id: Overview (Ikhtisar)

en: Owner
id: Pemilik

en: Pagination
id: Pagination (nomor halaman)

en: Panel content
id: Panel content (panel konten)

en: Panel danger
id: Panel danger (panel bahaya)

en: Panel footer
id: Panel footer (panel footer)

en: Panel heading
id: Panel heading (panel judul)

en: Panel info
id: Panel info (panel info)

en: Panel primary
id: Panel primary (panel utama)

en: Panel success
id: Panel success (panel susses)

en: Panel warning
id: Panel warning (panel peringatan)

en: Panels
id: Panels (panel)

en: Parent port
id: Port induk

en: Physical Network
id: Physical Network (jaringan fisik)

en: Please provide the initial hostname for the instance, the availability zone where it will be deployed, and the instance count.
        Increase the Count to create multiple instances with the same settings.
id: Harap berikan hostname awal instance, zona ketersediaan dimana ia akan dikerahkan, dan jumlah instance.
         Meningkatkan jumlah untuk menjadi beberapa instance dengan pengaturan yang sama.

en: Policy
id: Kebijakan

en: Policy check failed.
id: Cek kebijakan gagal.

en: Ports can be created under a network by administrators.
id: Port dapat dibuat di bawah jaringan oleh administrator.

en: Ports provide extra communication channels to your instances. You can select ports instead of networks or a mix of both.
id: Port menyediakan saluran komunikasi tambahan untuk instance Anda. Anda dapat memilih port daripada jaringan atau campuran keduanya.

en: Previous
id: Previous (sebelumnya)

en: Primary
id: Primary (utama)

en: Primary Anchor
id: Primary Anchor (jangkar utama)

en: Primary Button
id: Primary Button (tombol utama)

en: Primary Project Name
id: Primary Project Name (nama proyek utama)

en: Private
id: Private (pribadi)

en: Profile
id: Profile (profil)

en: Progress bars
id: Progress bars (bar progres)

en: Project | Projects
id[0]: Project (proyek)

en: Project ID
id: ID proyek

en: Project networks are created by users.
        These networks are fully isolated and are project-specific.
id: Jaringan proyek yang dibuat oleh pengguna.
         Jaringan ini sepenuhnya terisolasi dan project-specific

en: Properties:
id: Properties: (properti)

en: Protected
id: Dilindungi

en: Protocol
id:  Protocol (protokol)

en: Provide basic properties of the trunk to be created. All optional.
id: Berikan sifat dasar dari batang yang akan dibuat. Semua opsional

en: Provider Network
id: Provider Network (provider jaringan)

en: Provider networks are created by administrators.
        These networks map to an existing physical network in the data center.
id: Jaringan penyedia diciptakan oleh administrator.
         Jaringan ini memetakan ke jaringan fisik yang ada di pusat data.

en: Public
id: Publik

en: Public Access
id: Akses publik

en: Public Key
id: Public Key (kunci publik)

en: Radios
id: Radios (radios)

en: Ramdisk ID
id: ID Ramdisk

en: Registered Resource Types
id: Registered Resource Types (tipe sumber daya teregistrasi)

en: Remote
id: Remote (jauh)

en: Resource ID(s)
id: Resource ID(s) (ID sumber daya)

en: Right
id: Right (kanan)

en: Role %s was successfully created.
id: Role %s berhasil dibuat.

en: Role already exists.
id: Peran sudah ada.

en: Role updated successfully.
id: Role berhasil diperbarui.

en: Root Disk
id: Disk root

en: Save
id: Simpan

en: Save changes
id: Simpan perubahan

en: Scheduler Hints
id: Petunjuk penjadwalan

en: Scheduler hints allow you to pass additional placement related information to the compute scheduler.
id: Petunjuk scheduler memungkinkan Anda untuk menyampaikan informasi terkait penempatan tambahan untuk scheduler komputasi.

en: Search
id: Search (pencarian)

en: Security
id: Security (keamanan)

en: Security Groups
id: Kelompok keamanan

en: Security groups are project-specific and cannot be shared across projects.
id: Kelompok keamanan project-specific dan tidak bisa dibagi di seluruh proyek.

en: Security groups define a set of IP filter rules that determine how network traffic flows to and from an instance. Users can add additional rules to an existing security group to further define the access options for an instance. To create additional rules, go to the <b>Network | Security Groups</b> view, then find the security group and click <b>Manage Rules</b>.
id: Kelompok keamanan mendefinisikan seperangkat aturan filter IP yang menentukan bagaimana lalu lintas jaringan mengalir ke dan dari sebuah instance. Pengguna dapat menambahkan aturan tambahan ke grup keamanan yang ada untuk selanjutnya menentukan pilihan akses untuk sebuah instance. Untuk membuat aturan tambahan, pergi ke tampilan <b>Network | Security Groups</b>,  kemudian temukan grup keamanan dan klik <b>Manage Rules </b>.

en: Segmentation ID
id: Segmentation ID (ID segmentasi)

en: Segmentation Id
id: Id Segmentasi

en: Select <em>exactly one port</em> as the parent port of the trunk to
        be created. Mandatory.
id: Pilih <em>exactly one port</em> sebagai port induk dari trunk yang
         diciptakan. Wajib.

en: Select Title
id: Select Title (pilih title)

en: Select a container to browse.
id: Pilih kontainer untuk browsing.

en: Select a key pair from the available key pairs below.
id: Pilih sepasang kunci dari pasangan kunci yang tersedia di bawah ini.

en: Select a server group from the available groups below.
id: Pilih grup server dari kelompok yang tersedia di bawah ini.

en: Select a source from those listed below.
id: Pilih sumber dari yang tercantum di bawah ini.

en: Select an <em>arbitrary amount of ports (0, 1, 2, ...)</em> and their
        segmentation details as the subports of the trunk to be created.
        Optional.
id: Pilih <em>arbitrary amount of ports (0, 1, 2, ...)</em> dan detail segmentasinya
          sebagai subport dari trunk yang akan dibuat.
         Pilihan.

en: Select an item from Available items below
id: Pilih item dari item tersedia bawah

en: Select from the list of available ports below.
id: Pilih dari daftar port yang tersedia di bawah ini.

en: Select items from Available items below
id: Pilih item dari item yang tersedia di bawah ini

en: Select many
id: Pilih beberapa

en: Select one
id: Pilih satu

en: Select one or more
id: Pilih satu atau lebih

en: Select one or more security groups from the available groups below.
id: Pilih satu atau lebih kelompok keamanan dari kelompok yang tersedia di bawah ini.

en: Select the Ramdisk from the drop down menu.
id: Pilih Ramdisk dari menu drop down.

en: Select the availability zone from the drop down menu.
id: Pilih zona ketersediaan dari menu drop down.

en: Select the format of the disk from the drop down menu.
id: Pilih format disk dari menu drop down.

en: Select the kernel to run from the drop down menu.
id: Pilih kernel untuk menjalankan dari menu drop down.

en: Select the security groups to launch the instance in.
id: Pilih kelompok keamanan untuk meluncurkan instance.

en: Select the server group to launch the instance in.
id: Pilih kelompok server untuk memulai instance.

en: Select the volume type from the drop down menu. In an environment with multiple-storage back ends, the scheduler determines where to send the volume based on the volume type.
id: Pilih tipe volume dari menu drop down. Di lingkungan dengan backends beberapa penyimpanan, scheduler menentukan dimana untuk mengirim volume berdasarkan tipe volume.

en: Selects
id: Selects (memilih)

en: Send invitation
id: Kirim undangan

en: Separated link
id: Separated link (tautan terpisah)

en: Server Group %s was successfully created.
id: Server Group %s berhasil dibuat.

en: Server Group Members
id: Anggota Grup Server

en: Server Groups
id: Kelompok server

en: Server groups are project-specific and cannot be shared across projects.
id: Kelompok server adalah project-specific dan tidak bisa dibagi di seluruh proyek.

en: Server groups define collections of VM's so that the entire
        collection can be given specific properties. For example, the policy of a
        server group may specify that VM's in this group should not be placed on
        the same physical hardware due to availability requirements.
id: Kelompok Server mendefinisikan koleksi dari VM sehingga seluruh
         koleksi dapat diberikan properti spesific. Misalnya, kebijakan dari
         kelompok server dapat menentukan bahwa VM dalam kelompok ini tidak harus ditempatkan pada
         hardware fisik yang sama karena persyaratan ketersediaan.

en: Service type is not enabled: %(desiredType)s
id: Tipe layanan tidak diaktifkan: %(desiredType)s

en: Setting is not enabled: %(setting)s
id: Pengaturan tidak diaktifkan: %(setting)s

en: Shared
id: Shared (bersama)

en: Shared with Project
id: Shared with Project (bersama dengan projek)

en: Size
id: Ukuran

en: Size (GiB)
id: Ukuran (GiB)

en: Small Modal
id: Model kecil

en: Small button
id: Small button (tombol kecil)

en: Small input
id: masukan kecil

en: Someone famous in
id: Seseorang yang terkenal dalam

en: Something else here
id: Something else here (sesuatu lain disini)

en: Something wrong to change password.
id: Ada yang salah untuk mengganti password.

en: Source
id: Sumber

en: Source Code
id: Kode sumber

en: Specify an image to upload to the Image Service.
id: Tentukan secara rinci image untuk meng-upload ke Layanan Image.

en: Stacked
id: Stacked (ditumpuk)

en: Standard Modal
id: Model standar

en: Standard Table
id: Standard Tabel

en: Status
id: Status (status)

en: Striped
id: Striped (bergaris)

en: Submit
id: Submit (menyampaikan)

en: Subnets Associated
id: Subnets Associated (subnet terkait)

en: Success
id: Success (sukses)

en: Successfully imported key pair %(name)s.
id: Berhasil diimpor pasangan kunci  %(name)s.

en: Summary Template URL:
id: Summary Template URL: (ringkasan templet URL)

en: Supports Details View:
id: Supports Details View: (penampilan detail dukungan)

en: Swap Disk
id: Swap Disk (disk swap)

en: Table Columns:
id: Table Columns: (kolom tabel)

en: Tables
id: Tables (tabel)

en: Text
id: Text (teks)

en: The access permission for the image.
id: Izin akses untuk image.

en: The admin password is incorrect.
id: Kata sandi admin salah

en: The architecture of the image.
id: Arsitektur image.

en: The current Horizon settings indicate no valid
                           image creation methods are available. Providing
                           an image location and/or uploading from the
                           local file system must be allowed to support
                           image creation.
id: Pengaturan Horizon saat ini menunjukkan tidak ada yang valid
                            metode pembuatan image yang tersedia. Menyediakan
                            lokasi image dan / atau upload dari
                            sistem file lokal harus diperbolehkan untuk mendukung
                            pembuatan image.

en: The flavor you select for an instance determines the amount of compute, storage and memory resources that will be carved out for the instance.
id: Flavor dimana Anda pilih untuk instance menentukan jumlah komputasi, penyimpanan dan sumber daya memori yang akan tergali (carved out) untuk instance.

en: The flavor you select must have enough resources allocated to support the type of instance you are trying to create. Flavors that do not provide enough resources for your instance are identified on the <b>Available</b> table with a yellow warning icon.
id: Rasa dimana Anda pilih harus memiliki sumber daya yang cukup dialokasikan untuk mendukung jenis instance dimana Anda mencoba untuk membuat. Rasa yang tidak memberikan cukup sumber daya instance Anda diidentifikasi pada tabel <b>Available</b> dengan ikon peringatan kuning.

en: The following snippet of text is <em>rendered as italicized text</em>.
id: Berikut cuplikan teks adalah <em> diberikan sebagai teks dicetak miring </ em>.

en: The following snippet of text is <strong>rendered as bold text</strong>.
id: Berikut cuplikan teks adalah <strong> diterjemahkan sebagai teks tebal </ strong>.

en: The instance count must not exceed your quota available of %(maxInstanceCount)s instances
id: Jumlah instance tidak boleh melebihi kuota yang tersedia dari %(maxInstanceCount)s instance

en: The logical port also defines the MAC address and the IP address(es) to be assigned to the interfaces plugged into them.
id: Port logis juga mendefinisikan alamat MAC dan alamat IP  yang akan ditugaskan untuk antarmuka terhubung (plugged) ke mereka.

en: The maximum number of key-value pairs that can be supplied per instance is determined by the compute provider.
id: Jumlah maksimum pasangan kunci-nilai yang dapat diberikan per instance ditentukan oleh penyedia komputasi.

en: The minimum disk size required to boot the image. If unspecified, this value defaults to 0 (no minimum).
id: Ukuran disk minimum yang diperlukan untuk boot image. Jika tidak ditentukan, nilai ini default ke 0 (tidak ada minimum).

en: The minimum memory size required to boot the image. If unspecified, this value defaults to 0 (no minimum).
id: Ukuran memori minimum yang diperlukan untuk boot image. Jika tidak ditentukan, nilai ini default ke 0 (tidak ada minimum).

en: The name of the Volume.
id: Nama Volume

en: The name of the image.
id: Nama image.

en: The parent port is the port you have to add to the instance
      at launch. Do not try to add the trunk or any of the subports to the
      instance directly.
id: Port induk adalah port yang harus Anda tambahkan ke instance
       saat peluncuran. Jangan mencoba menambahkan trunk atau salah satu subport ke
       instance langsung

en: The segmentation type and ID are decoupled (and
      therefore independent) from Neutron's network virtualization
      implementation. Different segmentation types will be remapped as frames
      leave/enter the instance.
id: Tipe segmentasi dan ID dipisahkan (dan
       oleh karena itu independen) dari penerapan virtualisasi jaringan Neutron.
       Jenis segmentasi yang berbeda akan dipetakan ulang sebagai bingkai
       meninggalkan/memasukkan instance

en: The segmentation type, ID tuples of subports must be unique
      (in the scope of a trunk), otherwise networks of subports could not
      be distinguished inside the instance.
id: Tipe segmentasi, ID tuples dari subports harus unik
       (dalam lingkup trunk), jika tidak maka jaringan subport tidak bisa
       dibedakan dalam instance.

en: The selected %(sourceType)s source requires a flavor with at least %(minRam)s MB of RAM. Select a flavor with more RAM or use a different %(sourceType)s source.
id: Sumber yang dipilih %(sourceType)s membutuhkan flavor dengan setidaknya %(minRam)s MB  RAM. Pilih flavor dengan RAM lebih atau gunakan sumber yang berbeda %(sourceType)s.

en: The size of the volume, in gibibytes (GiB).
id: Ukuran volume, dalam gibibytes (GIB).

en: The status indicates whether the network has an active connection.
id: Status menunjukkan apakah jaringan memiliki sambungan aktif.

en: The status indicates whether the port has an active connection.
id: Status menunjukkan apakah port memiliki sambungan aktif.

en: The subnet identifies a sub-section of a network. A subnet is specified in CIDR format.
        A typical CIDR format looks like <samp>192.xxx.x.x/24</samp>.
id: Subnet mengidentifikasi sub-bagian dari jaringan. Sebuah subnet ditentukan dalam format CIDR.
         Sebuah format CIDR tipikal terlihat seperti <samp>192.xxx.x.x/24</samp>.

en: The volume size must be at least %(minVolumeSize)s GB
id: Ukuran volume minimal harus %(minVolumeSize)s GB

en: Themable Radios
id: Themable Radios (radios bertema)

en: Themable Selects
id: Themable Selects (pilihan bertema)

en: There are no Availability Zones.
id: Tidak ada zona ketersediaan.

en: There are no allowed boot
          sources. If you think this is wrong please contact your administrator.
id: Tidak ada boot yang diizinkan
           sumber. Jika menurut Anda ini salah silahkan hubungi administrator anda.

en: There are two ways to generate a key pair. From a Linux system,
      generate the key pair with the <samp>ssh-keygen</samp> command:
id: Ada dua cara untuk menghasilkan sepasang kunci. Dari sistem Linux,
       menghasilkan pasangan kunci dengan perintahh <samp>ssh-keygen</samp>:

en: This JavaScript object contains your new form and can be used with <code>horizon.framework.widgets.form.ModalFormService</code>
id: Objek JavaScript ini berisi formulir baru Anda dan dapat digunakan dengan <code>horizon.framework.widgets.form.ModalFormService</code>

en: This can be simplified by reusing the parent's MAC address
      for all subports of the trunk earlier at port creation. Eg.:
id: Hal ini dapat disederhanakan dengan menggunakan kembali alamat MAC induknya
       untuk semua subport trunk pada awal pembuatan port. Misalnya.:

en: This command generates a pair of keys: a private key (cloud.key)
      and a public key (cloud.key.pub).
id: Perintah ini menghasilkan sepasang kunci: kunci private (cloud.key)
    dan kunci publik (cloud.key.pub).

en: This container does not exist.
id: Kontainer ini tidak ada.

en: This field is required.
id: Bagian ini diperlukan.

en: This flavor requires more RAM than your quota allows. Please select a smaller flavor or decrease the instance count.
id: Flavor ini membutuhkan RAM lebih dari kuota Anda. Silakan pilih flavor yang lebih kecil atau mengurangi jumlah instance.

en: This flavor requires more VCPUs than your quota allows. Please select a smaller flavor or decrease the instance count.
id: Flavor ini membutuhkan lebih VCPUs dari kuota Anda. Silakan pilih rasa yang lebih kecil atau mengurangi jumlah instance.

en: This is a simple hero unit, a simple jumbotron-style component for calling extra attention to featured content or information.
id: Ini adalah simple hero unit (unit pahlawan sederhana), komponen jumbotron-style sederhana permintaan perhatian ekstra untuk menampilkan konten atau informasi.

en: This is focused...
id: Ini difokuskan ...

en: This limit is currently not set.
id: Batas ini saat ini tidak diatur.

en: This name already exists.
id: Nama ini sudah ada.

en: This page contains examples of the different fields provided by Schema Form in Horizon. The <code>Schema</code> and <code>Form</code> sections below can be edited inline to customise the form output. For further documentation on Schema Form, see <a href="http://schemaform.io/">http://schemaform.io/</a>.
id: Halaman ini berisi contoh dari bidang yang berbeda yang disediakan oleh Schema Form di Horizon. Bagian <code>Schema</code> dan <code>Form</code> di bawah ini dapat diedit inline untuk menyesuaikan bentuk output. Untuk dokumentasi lebih lanjut tentang Schema Form, lihat <a href="http://schemaform.io/">http://schemaform.io/</a>.

en: This step allows you to add Metadata items to your instance.
id: Langkah ini memungkinkan Anda untuk menambahkan item Metadata untuk instance Anda.

en: This step allows you to add scheduler hints to your instance.
id: Langkah ini memungkinkan Anda untuk menambahkan petunjuk scheduler untuk instance Anda.

en: Time
id: Time (waktu)

en: To view source code, hover over a section, then click the <a class="btn btn-primary btn-xs"><span class="fa fa-code"></span></a> button in the top right of that section.
id: Untuk melihat kode sumber, arahkan kursor bagian, kemudian klik tombol <a class="btn btn-primary btn-xs"><span class="fa fa-code"></span></a> di kanan atas bagian tersebut.

en: Top
id: Atas

en: Total Instances
id: Total instance

en: Trunk %s was successfully created.
id: Trunk %s berhasil dibuat.

en: Trunk %s was successfully edited.
id: Trunk %s berhasil diedit

en: Type
id: Type (tipe)

en: Type your script directly into the Customization Script field. If your browser supports the HTML5 File API, you may choose to load your script from a file. The size of your script should not exceed 16 Kb.
id: Ketik skrip Anda langsung ke filed Customization Script. Jika browser Anda mendukung HTML5 File API, Anda dapat memilih untuk memuat skrip Anda dari sebuah file. Ukuran skrip Anda tidak boleh melebihi 16 Kb.

en: Typography
id: Typography (tipografi)

en: Unable to allocate new floating IP address.
id: Tidak dapat mengalokasikan alamat IP mengambang baru.

en: Unable to associate floating IP address.
id: Tidak dapat mengaitkan alamat IP mengambang

en: Unable to change the container access.
id: Tidak dapat mengubah akses kontainer.

en: Unable to check the Nova service feature.
id: Tidak dapat memeriksa fitur layanan Nova.

en: Unable to copy the object.
id: Tidak dapat menyalin objek.

en: Unable to create the container.
id: Tidak dapat membuat kontainer.

en: Unable to create the domain.
id: Tidak dapat membuat domain.

en: Unable to create the flavor.
id: Tidak dapat membuat flavor.

en: Unable to create the folder.
id: Tidak dapat membuat folder.

en: Unable to create the group.
id: Tidak dapat membuat grup.

en: Unable to create the image.
id: Tidak dapat membuat image.

en: Unable to create the keypair.
id: Tidak dapat membuat sepasang kunci.

en: Unable to create the network.
id: Tidak dapat membuat jaringan.

en: Unable to create the project.
id: Tidak dapat membuat proyek.

en: Unable to create the role.
id: Tidak dapat membuat peran.

en: Unable to create the server group.
id: Tidak dapat membuat grup server.

en: Unable to create the server snapshot.
id: Tidak dapat membuat snapshot Server.

en: Unable to create the server.
id: Tidak dapat membuat server.

en: Unable to create the subnet.
id: Tidak dapat membuat subnet.

en: Unable to create the trunk.
id: Tidak dapat membuat trunk.

en: Unable to create the user.
id: Tidak dapat membuat pengguna.

en: Unable to create the volume.
id: Tidak dapat membuat volume.

en: Unable to delete Image: %s. | Unable to delete Images: %s.
id[0]: Tidak data menghapus image: %s.

en: Unable to delete qos policy %(id)s
id: Tidak dapat menghapus kebijakan qos %(id)s

en: Unable to delete the container.
id: Tidak dapat menghapus kontainer.

en: Unable to delete the domain.
id: Tidak dapat menghapus domain.

en: Unable to delete the domains.
id: Tidak dapat menghapus domain.

en: Unable to delete the flavor with id: %(id)s
id: Tidak dapat menghapus flavor dengan id: %(id)s

en: Unable to delete the folder because it is not empty.
id: Tidak dapat menghapus folder karena tidak kosong.

en: Unable to delete the group.
id: Tidak dapat menghapus grup.

en: Unable to delete the groups.
id: Tidak dapat menghapus grup.

en: Unable to delete the image with id: %(id)s
id: Tidak dapat menghapus image dengan id: %(id)s

en: Unable to delete the keypair with name: %(name)s
id: Tidak dapat menghapus keypair dengan nama: %(name)s

en: Unable to delete the object.
id: Tidak dapat menghapus objek.

en: Unable to delete the project.
id: Tidak dapat menghapus proyek.

en: Unable to delete the projects.
id: Tidak dapat menghapus proyek.

en: Unable to delete the role.
id: Tidak dapat menghapus peran.

en: Unable to delete the roles.
id: Tidak dapat menghapus peran.

en: Unable to delete the server group with id %(id)s
id: Tidak dapat menghapus grup server dengan id %(id)s

en: Unable to delete the server with id: %(id)s
id: Tidak dapat menghapus server dengan id: %(id)s

en: Unable to delete the user.
id: Tidak dapat menghapus pengguna.

en: Unable to delete the users.
id: Tidak dapat menghapus pengguna.

en: Unable to delete trunk: %(id)s
id: Tidak dapat menghapus trunk: %(id)s

en: Unable to disassociate floating IP address.
id: Tidak dapat memisahkan alamat IP mengambang.

en: Unable to edit instance metadata.
id: Tidak dapat mengedit instance metadata.

en: Unable to edit snapshot metadata.
id: Tidak dapat mengedit metadata snapshot.

en: Unable to edit the aggregate extra specs.
id: Tidak dapat mengedit agregat spesifikasi tambahan.

en: Unable to edit the domain.
id: Tidak dapat mengedit domain.

en: Unable to edit the flavor extra specs.
id: Tidak dapat mengedit flavor spesifikasi tambahan.

en: Unable to edit the group.
id: Tidak dapat mengedit grup

en: Unable to edit the image custom properties.
id: Tidak dapat mengedit properti image kustom.

en: Unable to edit the project.
id: Tidak dapat mengedit proyek.

en: Unable to edit the role.
id: Tidak dapat mengedit peran.

en: Unable to edit the user.
id: Tidak dapat mengedit pengguna.

en: Unable to edit volume metadata.
id: Tidak dapat mengedit metadata volume.

en: Unable to edit volume type metadata.
id: Tidak dapat mengedit metadata tipe volume.

en: Unable to fetch the groups.
id: Tidak dapat mengambil kelompok.

en: Unable to fetch the policy details.
id: Tidak dapat mengambil detail kebijakan.

en: Unable to fetch the service catalog.
id: Tidak dapat mengambil katalog layanan.

en: Unable to fetch the services.
id: Tidak dapat mengambil layanan.

en: Unable to get details of the object.
id: Tidak dapat mendapatkan rincian objek.

en: Unable to get the Glance service version.
id: Tidak dapat mendapatkan versi layanan Glance.

en: Unable to get the Keystone service version.
id: Tidak dapat mendapatkan versi layanan Keystone.

en: Unable to get the Swift container listing.
id: Tidak dapat mendapatkan daftar kontainer Swift.

en: Unable to get the Swift service info.
id: Tidak dapat mendapatkan info layanan Swift.

en: Unable to get the container details.
id: Tidak dapat mendapatkan rincian kontainer.

en: Unable to get the objects in container.
id: Tidak dapat mendapatkan objek dalam kontainer.

en: Unable to grant the role.
id: Tidak dapat memberikan peran.

en: Unable to hard-reboot the server with id: %(id)s
id: Tidak dapat hard-reboot server dengan id: %(id)s

en: Unable to import the keypair.
id: Tidak dapat mengimpor pasangan kunci.

en: Unable to load the server actions.
id: Tidak dapat memuat aksi Server.

en: Unable to load the server console info.
id: Tidak dapat memuat info konsol server.

en: Unable to load the server console log.
id: Tidak dapat memuat log konsol server

en: Unable to load the server security groups.
id: Tidak dapat memuat kelompok keamanan server.

en: Unable to load the server volumes.
id: Tidak dapat memuat volume server.

en: Unable to pause the server with id: %(id)s
id: Tidak dapat menghentikan server dengan id: %(id)s

en: Unable to resume the server with id: %(id)s
id: Tidak dapat melanjutkan server dengan id: %(id)s

en: Unable to retrieve floating IP pools.
id: Tidak dapat mengambil kolam IP mengambang.

en: Unable to retrieve floating IPs.
id: Tidak dapat mengambil IP mengambang.

en: Unable to retrieve instance metadata.
id: Tidak dapat mengambil contoh metadata.

en: Unable to retrieve instances.
id: Tidak dapat mengambil instance.

en: Unable to retrieve server groups.
id: Tidak dapat mengambil kelompok server.

en: Unable to retrieve settings.
id: Tidak dapat mengambil pengaturan.

en: Unable to retrieve the Absolute Limits.
id: Tidak dapat mengambil Absolute Limits.

en: Unable to retrieve the QoS Specs.
id: Tidak dapat mengambil QoS Specs.

en: Unable to retrieve the agents.
id: Tidak dapat mengambil agen.

en: Unable to retrieve the aggregate extra specs.
id: Tidak dapat mengambil agregat spesifikasi tambahan.

en: Unable to retrieve the availability zones.
id: Tidak dapat mengambil zona ketersediaan.

en: Unable to retrieve the cinder services.
id: Tidak dapat mengambil layanan cinder.

en: Unable to retrieve the current user session.
id: Tidak dapat mengambil sesi pengguna saat ini.

en: Unable to retrieve the default domain.
id: Tidak dapat mengambil domain default.

en: Unable to retrieve the default quotas.
id: Tidak dapat mengambil kuota default.

en: Unable to retrieve the default volume type.
id: Tidak dapat mengambil tipe volume default.

en: Unable to retrieve the domain.
id: Tidak dapat mengambil domain.

en: Unable to retrieve the domains.
id: Tidak dapat mengambil domain.

en: Unable to retrieve the editable quotas.
id: Tidak dapat mengambil kuota dapat diedit.

en: Unable to retrieve the extensions.
id: Tidak dapat mengambil ekstensi.

en: Unable to retrieve the flavor extra specs.
id: Tidak dapat mengambil flavor spesifikasi tambahan.

en: Unable to retrieve the flavor.
id: Tidak dapat mengambil flavor.

en: Unable to retrieve the flavors.
id: Tidak dapat mengambil flavor.

en: Unable to retrieve the group.
id: Tidak dapat mengambil grup.

en: Unable to retrieve the image custom properties.
id: Tidak dapat mengambil properti image kustom.

en: Unable to retrieve the image.
id: Tidak dapat mengambil image.

en: Unable to retrieve the images.
id: Tidak dapat mengambil image.

en: Unable to retrieve the keypair.
id: Tidak dapat mengambil keypair.

en: Unable to retrieve the keypairs.
id: Tidak dapat mengambil pasangan kunci.

en: Unable to retrieve the limits.
id: Tidak dapat mengambil batas.

en: Unable to retrieve the namespaces.
id: Tidak dapat mengambil namespaces.

en: Unable to retrieve the networks.
id: Tidak dapat mengambil jaringan.

en: Unable to retrieve the nova services.
id: Tidak dapat mengambil layanan nova.

en: Unable to retrieve the policy with ID %(id)s
id: Tidak dapat mengambil kebijakan dengan ID %(id)s

en: Unable to retrieve the ports.
id: Tidak dapat mengambil port.

en: Unable to retrieve the project.
id: Tidak dapat mengambil proyek.

en: Unable to retrieve the projects.
id: Tidak dapat mengambil proyek.

en: Unable to retrieve the qos policies.
id: Tidak dapat mengambil kembali qos policy.

en: Unable to retrieve the resource types.
id: Tidak dapat mengambil tipe sumber daya.

en: Unable to retrieve the role.
id: Tidak dapat mengambil peran.

en: Unable to retrieve the roles.
id: Tidak dapat mengambil peran.

en: Unable to retrieve the security groups.
id: Tidak dapat mengambil kelompok keamanan.

en: Unable to retrieve the server group.
id: Tidak dapat mengambil grup server.

en: Unable to retrieve the server.
id: Tidak dapat mengambil server.

en: Unable to retrieve the snapshot metadata.
id: Tidak dapat mengambil metadata snapshot.

en: Unable to retrieve the subnets.
id: Tidak dapat mengambil subnet.

en: Unable to retrieve the trunk with id: %(id)s
id: Tidak dapat mengambil bagasi dengan id: %(id)s

en: Unable to retrieve the trunks.
id: Tidak dapat mengambil trunk.

en: Unable to retrieve the user.
id: Tidak dapat mengambil pengguna.

en: Unable to retrieve the users.
id: Tidak dapat mengambil pengguna.

en: Unable to retrieve the volume availability zones.
id: Tidak dapat mengambil zona ketersediaan volume.

en: Unable to retrieve the volume metadata.
id: Tidak dapat mengambil metadata volume.

en: Unable to retrieve the volume snapshots.
id: Tidak dapat mengambil snapshot volume.

en: Unable to retrieve the volume type metadata.
id: Tidak dapat mengambil metadata tipe volume.

en: Unable to retrieve the volume type.
id: Tidak dapat mengambil tipe volume.

en: Unable to retrieve the volume types.
id: Tidak dapat mengambil tipe volume.

en: Unable to retrieve the volume.
id: Tidak dapat mengambil volume.

en: Unable to retrieve the volumes.
id: Tidak dapat mengambil volume.

en: Unable to set the default quotas.
id: Tidak dapat mengatur kuota default.

en: Unable to soft-reboot the server with id: %(id)s
id: Tidak dapat soft-reboot server dengan id: %(id)s

en: Unable to start the server with id: %(id)s
id: Tidak dapat memulai server dengan id: %(id)s

en: Unable to stop the server with id: %(id)s
id: Mampu menghentikan server dengan id: %(id)s

en: Unable to suspend the server with id: %(id)s
id: Tidak dapat menangguhkan server dengan id: %(id)s

en: Unable to update metadata.
id: Tidak dapat memperbarui metadata.

en: Unable to update project quota data.
id: Tidak dapat memperbarui data kuota proyek.

en: Unable to update the flavor.
id: Tidak dapat memperbarui flavor.

en: Unable to update the image.
id: Tidak dapat memperbarui image.

en: Unable to update the trunk.
id: Tidak dapat memperbarui trunk.

en: Unable to upload the object.
id: Tidak dapat meng-upload objek.

en: Unordered
id: Tanpa urutan

en: Unstyled
id: Tanpa style

en: Up
id: Up (naik)

en: Update Aggregate Metadata
id: Perbaharui Kelompok Metadata

en: Update Flavor Metadata
id: Memperbarui metadata Flavor

en: Update Image Metadata
id: Memperbarui metadata image

en: Update Instance Metadata
id: Memperbarui metadata image

en: Update Metadata
id: Update metadata

en: Update Volume Metadata
id: Perbarui Volume Metadata

en: Update Volume Snapshot Metadata
id: Perbarui Volume Snapshot Metadata

en: Upload File To: {$ ctrl.model.container.name $}
id: Upload file ke: {$ ctrl.model.container.name $}

en: Uploading
id: Uploade

en: Uploading the image from a local file or from a specified URL.
id: Meng-upload image dari file lokal atau dari URL spesifik.

en: Usage Charts
id: Usage Charts (bagan penggunaan)

en: Use image as a source
id: Gunakan image sebagai sumber

en: Use the form to set titles, descriptions and choose specific UI element types for each schema item. In the form builder, the form must be JSON, but you can use JavaScript in production code, such as <code>gettext</code> for translation.
id: Gunakan formulir untuk mengatur judul, deskripsi dan memilih jenis elemen UI tertentu untuk setiap item skema. Dalam pembangun form, form harus JSON, tetapi Anda dapat menggunakan JavaScript dalam kode produksi, seperti <code> gettext </ code> untuk terjemahan.

en: Use the schema to describe the data model and valid input patterns. A schema is always JSON. NOTE: A schema element is not needed for items that have no data model, like sections and fieldsets.
id: Gunakan skema untuk menggambarkan model data dan pola input yang valid. Skema selalu JSON. NOTE: Sebuah elemen skema tidak diperlukan untuk item yang tidak memiliki model data, seperti bagian dan fieldsets.

en: User | Users
id[0]: User (pengguna)

en: User %s was successfully created.
id: User %s berhasil dibuat.

en: User %s was successfully disabled.
id: Pengguna %s berhasil dinonaktifkan

en: User %s was successfully enabled.
id: User %s berhasil diaktifkan.

en: User %s was successfully updated.
id: Pengguna %s berhasil diperbarui.

en: User ID
id: ID pengguna

en: User Name
id: Nama pengguna

en: User password has been updated successfully.
id: Kata sandi pengguna telah berhasil diupdate.

en: View Details
id: Melihat rincian

en: View Instance Details
id: View Instance Details (lihat rincian instance)

en: View Router Details
id: View Router Details (Lihat rincian router)

en: Virtual instances attach their interfaces to ports.
id: Instances virtual menghubungkan interface mereka ke port.

en: Visibility
id: Visibility (keterlihatan)

en: Volume Backup | Volume Backups
id[0]: Backup volume

en: Volume Details
id: Volume Details (detail volume)

en: Volume Quota
id: Quota volume

en: Volume Snapshot | Volume Snapshots
id[0]: Snapshot volume

en: Volume Type Description:
id: Volume type deskripsi:

en: Volume and Snapshot Quota (GiB)
id: Volume dan Snapshot Quota (GiB)

en: Volume size is required and must be an integer
id: Ukuran volume diperlukan dan harus integer

en: Volume size is required and must be positive integer
id: Diperlukan ukuran volume dan harus bilangan integer positif

en: Volumes are block devices that can be attached to instances.
id: Volume adalah perangkat blok yang dapat dihubungkan ke instance.

en: Volumes can only be attached to 1 active instance at a time. Please either set your instance count to 1 or select a different source type.
id: Volume hanya dapat menghubungkan 1 instance aktif pada suatu waktu. Silahkan baik mengatur jumlah instance Anda sampai 1 ataupun memilih jenis sumber yang berbeda.

en: Warning
id: Warning (peringatan)

en: Warning Anchor
id: Warning Anchor (jangkar peringatan)

en: Warning Button
id: Warning Button (tombol peringatan)

en: Week
id: Week (minggu)

en: Wells
id: Wells (well)

en: When IP addresses are associated to a port, this also implies the port is associated with a subnet, as the IP address was taken from the allocation pool for a specific subnet.
id: Ketika alamat IP yang terkait dengan port, ini juga menyiratkan port dikaitkan dengan subnet, sebagai alamat IP diambil dari kolam alokasi (allocation pool) untuk subnet tertentu.

en: When selecting volume as boot source, please ensure the instance's availability zone is compatible with your volume's availability zone.
id: Ketika memilih Volume sebagai sumber boot, pastikan zona ketersediaan instance kompatibel dengan zona ketersediaan volume yang Anda.

en: When the <b>Admin State</b> for a network is set to <b>Up</b>,
        then the network is available for use. You can set the <b>Admin State</b> to <b>Down</b>
        if you are not ready for other users to access the network.
id: Ketika <b>Admin State</b> untuk jaringan diatur ke <b>Up</b>,
      kemudian jaringan tersedia untuk digunakan. Anda dapat mengatur <b>Admin State</b> ke <b>Down</b>
       jika Anda tidak siap untuk pengguna lain untuk mengakses jaringan.

en: When the <b>Admin State</b> for a port is set to <b>Up</b> and it has no <b>Device Owner</b>,
        then the port is available for use. You can set the <b>Admin State</b> to <b>Down</b>
        if you are not ready for other users to use the port.
id: Ketika <b>Admin State</b> port di set ke <b>Up</b> dan tidak memiliki <b>Device Owner</b>,
        maka port yang tersedia akan digunakan. Anda dapat mengatur <b>Admin State</b> ke <b>Down</b>
    jika Anda tidak siap untuk pengguna lain menggunakan port.

en: Yes
id: Ya

en: You are not allowed to delete domains: %s
id: Anda tidak diizinkan untuk menghapus domain: %s

en: You are not allowed to delete images: %s
id: Anda tidak diizinkan untuk menghapus image: %s

en: You can add arbitrary metadata to your image.
id: Anda dapat menambahkan metadata apapun untuk image Anda.

en: You can add arbitrary metadata to your instance so that you can more easily identify it among other running instances. Metadata is a collection of key-value pairs associated with an instance. The maximum length for each metadata key and value is 255 characters.
id: Anda dapat menambahkan metadata apapun untuk instance Anda sehingga Anda dapat lebih mudah mengidentifikasi di antara instance berjalan lainnya. Metadata adalah kumpulan pasangan kunci-nilai yang terkait dengan sebuah instance. Panjang maksimum untuk setiap tombol metadata dan nilai adalah 255 karakter.

en: You can copy objects. You have to create destination container prior to copy.
id: Anda dapat menyalin objek. Anda harus membuat kontainer tujuan sebelum menyalin.

en: You can customize your instance after it has launched using the options available here.
        "Customization Script" is analogous to "User Data" in other systems.
id: Anda dapat menyesuaikan instance Anda setelah itu telah meluncur  menggunakan pilihan yang tersedia di sini.
        "Customization Script" merupakan analog dengan "User Data" di sistem lain.

en: You can specify folder by using '/' at destination object field.
              For example, if you want to copy object under the folder named 'folder1', you need to specify destination object like 'folder1/[your object name]'.
id: Anda dapat menentukan folder dengan menggunakan '/' pada bidang objek tujuan.
               Misalnya, jika Anda ingin menyalin objek di bawah folder bernama 'folder1', Anda perlu menentukan objek tujuan seperti 'folder1/[your object name]'.

en: You can specify scheduler hints by moving items from the left column to the right column. In the left column there are scheduler hint definitions from the Glance Metadata Catalog. Use the "Custom" option to add scheduler hints with the key of your choice.
id: Anda dapat menentukan petunjuk scheduler dengan memindahkan item dari kolom kiri ke kolom kanan. Di kolom kiri ada definisi petunjuk scheduler dari Glance Metadata Catalog. Gunakan opsi "Custom" untuk menambahkan petunjuk scheduler dengan kunci pilihan Anda.

en: You have selected "%s". Deleted image is not recoverable. | You have selected "%s". Deleted images are not recoverable.
id[0]: Anda telah memilih "%s". Image terhapus tidak dapat dipulihkan.

en: inherit
id: mewarisi

en: min disk is required and must be an integer not less than 0
id: min disk diperlukan dan harus berupa bilangan bulat tidak kurang dari 0

en: min ram is required and must be an integer not less than 0
id: min ram diperlukan dan harus bilangan bulat tidak kurang dari 0

en: resource load failed: %s
id: Muatan sumber daya gagal: %s

en: {$ ctrl.model.counted.files $} files in
          {$ ctrl.model.counted.folders $} folders.
id: File {$ ctrl.model.counted.files $} dalam folder
          {$ ctrl.model.counted.folders $} .
