horizon VERSION - en to it translation catalogue (1638 entries)

en:  - End
it:  - Fine

en:  : Next hop
it:  : successivo hop

en:  A protocol entry contains information that dictates which mapping rules to use for a given incoming request. An Identity Provider may have multiple supported protocols.
it:  Una voce protocollo contiene informazioni che indicano le regole di associazione da utilizzare per una determinata richiesta in arrivo. Un provider di identità può avere più protocolli supportati.

en: "None" indicates that no QoS Spec is currently associated. Conversely, setting the QoS Spec to "None" will remove the current association.
it: "None" indica che nessuna specifica QoS è attualmente associata. Invece, l'impostazione della specifica QoS su "None" rimuoverà l'associazione corrente.

en: %(field_name)s: Invalid IP address (value=%(ip)s)
it: %(field_name)s: Indirizzo IP non valido (value=%(ip)s)

en: %(field_name)s: Invalid IP address (value=%(network)s)
it: %(field_name)s: Indirizzo IP non valido (value=%(network)s)

en: %(used)s %(key)s used
it: %(used)s %(key)s utilizzati

en: %s (Default)
it: %s (predefinito)

[ctx: External network not found]
note: Translators: The usage is "<UUID of ext_net> (Not Found)"
en: %s (Not Found)
it: %s (Non trovato)

en: %s (current)
it: %s (corrente)

en: %sGB
it: %s GB

en: %sMB
it: %s MB

en: (Quota exceeded)
it: (Quota superata)

en: , add project groups
it: , aggiungere gruppi al progetto

en: , update project groups
it: , aggiornare i gruppi del progetto

en: A local image to upload.
it: Un'immagine locale da caricare.

en: A local metadata definition file to upload.
it: Un file di definizione di metadati locale da caricare.

en: A mapping is a set of rules to map federation protocol attributes to Identity API objects. An identity provider can have a single mapping specified per protocol. A mapping is simply a list of rules. The only Identity API objects that will support mapping are: user and group.
it: Un'associazione è un insieme di regole per associare gli attributi del protocollo di federazione agli oggetti API di identità. Un provider di identità può avere una singola associazione specificata per ciascun protocollo. Un'associazione è semplicemente un elenco di regole. Gli unici oggetti API di identità che supportano l'associazione sono: utente e gruppo.

en: A rule contains a remote attribute description and the destination local attribute.
it: Una regola contiene la descrizione di un attributo remoto e l'attributo locale di destinazione.

en: A snapshot is an image which preserves the disk state of a running instance.
it: Un'istantanea è un'immagine che preserva lo stato del disco di un'istanza in esecuzione.

en: A volume of %(req)iGiB cannot be created as you only have %(avail)iGiB of your quota available.
it: Impossibile creare un volume di %(req)iGiB poiché si dispone solo di %(avail)iGiB della quota.

en: ALLOW %(ethertype)s %(proto_port)s %(direction)s %(remote)s
it: CONSENTI %(ethertype)s %(proto_port)s %(direction)s %(remote)s

en: API Access
it: Accesso API

en: API Endpoints
it: Endpoint API

en: Accept Transfer
it: Accetta trasferimento

en: Accept Volume Transfer
it: Accetta trasferimento del volume

en: Action
it: Azione

en: Action Log
it: Log azione

[ctx: Current status of a Floating IP]
en: Active
it: Attivo

[ctx: Current status of a Network]
en: Active
it: Attivo

[ctx: Current status of an Image]
en: Active
it: Attivo

[ctx: Current status of an Instance]
en: Active
it: Attivo

[ctx: current status of port]
en: Active
it: Attivo

[ctx: current status of router]
en: Active
it: Attivo

[ctx: status of a network port]
en: Active
it: Attivo

en: Active Instances:
it: Istanze attive:

en: Actual device name may differ due to hypervisor settings. If not specified, then hypervisor will select a device name.
it: Il nome attuale del dispositivo può differire a causa delle impostazioni dell'hypervisor. Se non viene selezionato, l'hypervisor selezionerà un nome del dispositivo.

en: Add
it: Aggiungere

en: Add DHCP Agent
it: Aggiungi agent DHCP

en: Add Group Assignment
it: Aggiungi assegnazione al gruppo

en: Add Interface
it: Aggiungi interfaccia

en: Add Protocol
it: Aggiungi protocollo

en: Add Router Route
it: Aggiungi instradamento router

en: Add Rule
it: Aggiungi regola

en: Add Static Route
it: Aggiungi instradamento statico

en: Add User | Add Users
it[0]: Aggiungi utente
it[1]: Aggiungi utenti

en: Add User to Group
it: Aggiungi l'Utente al Gruppo

en: Add Users
it: Aggiungi utenti

en: Add and remove security groups to this instance from the list of available security groups.
it: Aggiungere e rimuovere i gruppi di sicurezza per questa istanza dall'elenco dei gruppi di sicurezza disponibili.

en: Add hosts to this aggregate or remove hosts from it. Hosts can be in multiple aggregates.
it: Aggiungere host a questo aggregato o rimuovere host dall'aggregato. Gli host possono essere in più aggregati.

en: Add hosts to this aggregate. Hosts can be in multiple aggregates.
it: Aggiungere host a questo aggregato. Gli host possono essere in più aggregati.

en: Add static route to the router.
it: Aggiungi instradamento statico al router.

en: Add, modify or remove the QoS Spec associated with this volume type.
it: Aggiungere, modificare o rimuovere la specifica QoS associata a questo tipo di volume.

en: Add/Remove Hosts to Aggregate
it: Aggiungi/Rimuovi host in Aggregato

en: Added User | Added Users
it[0]: Utente aggiunto
it[1]: Utenti aggiunti

en: Additional routes announced to the hosts. Each entry is: destination_cidr,nexthop (e.g., 192.168.200.0/24,10.56.1.254) and one entry per line.
it: Altri instradamenti annunciati agli host. Ogni voce è: destination_cidr,nexthop (ad esempio, 192.168.200.0/24,10.56.1.254) e una voce per riga.

en: Additionally, some resource types may require a prefix to be used when applying the metadata. In certain cases, the prefix may differ between the resource type (for example, flavor vs image).
it: Inoltre, alcuni tipi di risorsa possono richiedere un prefisso da utilizzare quando si applicano i metadati. In alcuni casi, il prefisso può differire tra i tipi di risorsa (ad esempio, flavor rispetto a immagine).

en: Address pool
it: Pool di indirizzi

en: Admin
it: Amministratore

en: Admin Password
it: Password Admin

en: Admin State
it: Stato Admin

en: Administrator Note: Use the following CLI command to import the default definitions into Glance:
it: Nota per l'amministratore: utilizzare il seguente comando CLI per importare le definizioni predefinite in Glance:

en: Advanced Options
it: Opzioni avanzate

en: After launching an instance, you login using the private key (the username might be different depending on the image you launched):
it: Dopo avere avviato un'istanza, l'utente accede all'uso della chiave privata (il nome utente potrebbe essere differente a seconda dell'immagine avviata):

en: Agent %s was successfully added.
it: Agent %s aggiunto correttamente.

en: All Available Hosts
it: Tutti gli host disponibili

en: All Groups
it: Tutti i Gruppi

en: All Hypervisors
it: Tutti gli Hypervisor

en: All ICMP
it: Tutti i parametri ICMP

en: All Projects
it: Progetti

en: All Security Groups
it: Tutti i gruppi di sicurezza

en: All TCP
it: Tutti i parametri TCP

en: All UDP
it: Tutti i parametri UDP

en: All Users
it: Tutti gli Utenti

en: All available hosts
it: Tutti gli host disponibili

en: All available volume types
it: Tutti i tipi di volume disponibili

en: All available volumes
it: Tutti i volumi disponibili

en: Allocate Floating IP
it: Alloca IP mobile

en: Allocate IP
it: Alloca IP

en: Allocate IP To Project
it: Alloca l'IP ad un progetto

en: Allocate Network Address from a pool
it: Alloca indirizzo di rete da un pool

en: Allocate a floating IP from a given floating IP pool.
it: Allocare un IP mobile da un dato pool IP mobile.

en: Allocated Floating IP %(ip)s.
it: IP mobile allocato %(ip)s.

en: Allocation Pools
it: Pool di allocazione

en: An external (HTTP/HTTPS) URL to load the image from.
it: Un URL esterno (HTTP/HTTPS) da cui caricare l'immagine.

en: An unexpected error has occurred. Try refreshing the page. If that doesn't help, contact your local administrator.
it: Si è verificato un errore imprevisto. Provare ad aggiornare la pagina. Se l'errore persiste, rivolgersi all'amministratore locale.

en: Another Plugin-based Panel
it: Un altro pannello basato sul plugin

en: Any
it: Qualsiasi

en: Any Availability Zone
it: Qualsiasi zona di disponibilità

en: Architecture
it: Architettura

en: Associate
it: Associa

en: Associate Floating IP
it: Associa IP mobile

en: Associate QoS Spec
it: Associa specifica QoS

en: Associate QoS Spec with Volume Type
it: Associa specifica QoS al tipo di volume

en: Associated QoS Spec
it: Specifica QoS associata

en: Associated Resource Types
it: Tipi di risorsa associati

en: Attach Interface
it: Collega interfaccia

en: Attach To Instance
it: Collega all'istanza

en: Attach Volume
it: Collega volume

en: Attach to Instance
it: Collega all'istanza

en: Attached
it: Collegato

en: Attached Device
it: Dispositivo collegato

en: Attached To
it: Collegato a

[ctx: Current status of a Volume]
en: Attaching
it: Collegamento

en: Attaching interface for instance %s.
it: Collegamento dell'interfaccia per l'istanza %s.

en: Attaching volume %(vol)s to instance %(inst)s on %(dev)s.
it: Collegamento del volume %(vol)s all'istanza %(inst)s su %(dev)s.

en: Attachments
it: Allegati

en: Attribute Mappings
it: Associazioni attributo

en: Authentication URL
it: Autenticazione URL

en: Authorization Key
it: Chiave di autorizzazione

en: Automatic
it: Automatico

en: Automatic: The entire disk is a single partition and automatically resizes. Manual: Results in faster build times but requires manual partitioning.
it: Automatico: l'intero disco è una singola partizione e si ridimensiona automaticamente. Manuale: consente tempi più rapidi di build, ma richiede il partizionamento manuale.

en: Availability Zone
it: Zona di Disponibilità

en: Availability Zone Name
it: Nome zona di disponibilità

en: Availability Zones
it: Zone di disponibilità

en: Availability zone
it: Zona di disponibilità

en: Available
it: Disponibile

[ctx: Current status of a Volume]
en: Available
it: Disponibile

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Available
it: Disponibile

en: Available Types
it: Tipi disponibili

[ctx: Current status of a Volume]
en: Backing Up
it: Backup in corso

en: Backup Name
it: Nome backup

en: Backup Size (GiB)
it: Dimensione backup (GiB)

en: Backups
it: Backup

en: Binding
it: Collegamento

en: Binding: Host
it: Collegamento: Host

en: Binding: VNIC Type
it: Collegamento: tipo VNIC

[ctx: Task status of an Instance]
en: Block Device Mapping
it: Associazione unità di blocco

en: Block Migration
it: Blocca migrazione

en: Block Storage Services
it: Blocca servizi di memorizzazione

[ctx: Power state of an Instance]
en: Blocked
it: Bloccato

en: Bootable
it: Avviabile

en: Bootstrap Theme Preview
it: Anteprima tema bootstrap

[ctx: Current status of an Instance]
en: Building
it: Creazione build

[ctx: Power state of an Instance]
en: Building
it: Creazione build

en: CIDR must be specified.
it: È necessario specificare CIDR.

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel Transfer
it: Annulla trasferimento

en: Cannot find instance %s.
it: Impossibile trovare l'istanza %s

en: Cannot get console for instance %s.
it: Impossibile ottenere la console per l'istanza %s.

en: Cannot specify both file and direct input.
it: Impossibile specificare entrambi i file e input diretto.

en: Centralized
it: Centralizzato

en: Change
it: Modifica

en: Change Password
it: Modifica password

en: Change Volume Type
it: Modifica tipo di volume

en: Change user's password. We highly recommend you create a strong one.
it: Modificare la password utente. Si consiglia vivamente di crearne una più sicura.

en: Change your password. We highly recommend you create a strong one.
it: Modificare la password. Si consiglia vivamente di crearne una efficace.

en: Changing password is not supported.
it: La modifica della password non è supportata.

en: Choose a Host to migrate to.
it: Selezionare un host a cui migrare.

en: Choose a key pair name you will recognise and paste your SSH public key into the space provided.
it: Scegliere il nome della coppia di chiavi riconosciuta ed inserire la propria chiave pubblica SSH nello spazio fornito.

en: Choose a snapshot
it: Scegliere un'istantanea

en: Choose a volume
it: Scegliere un volume

en: Choose an DHCP Agent to attach to.
it: Scegliere un agent DHCP a cui collegarsi.

en: Choose an image
it: Scegliere un'immagine

en: Choose associated QoS Spec.
it: Scegliere la specifica QoS associata.

en: Choose consumer for this QoS Spec.
it: Scegliere il consumer per questa specifica QoS.

en: Choose the flavor to launch.
it: Scegliere il flavor da avviare.

en: Cinder host on which the existing volume resides; takes the form: host@backend-name#pool
it: Host Cinder su cui risiede il volume esistente; assume la forma: host@backend-name#pool

en: Cipher
it: Cifratura

en: Classless Inter-Domain Routing (e.g. 192.168.0.0/24, or 2001:db8::/128)
it: Instradamento Classless tra domini (e.g. 192.168.0.0/24 o 2001:db8::/128)

en: Clear Domain Context
it: Resettare il Contesto di Dominio

en: Clear Gateway | Clear Gateways
it[0]: Cancella gateway
it[1]: Cancella gateway

en: Cleared Gateway | Cleared Gateways
it[0]: Gateway cancellato
it[1]: Gateway cancellati

en: Click here to show only console
it: Fare clic qui per mostrare solo la console

en: Close
it: Chiudi

en: Code
it: Codice

en: Cold Migrate
it: Migrazione a freddo

en: Comma-delimited list of valid remote IDs from the identity provider.
it: Elenco delimitato da virgole di ID remoti validi dal provider di identità.

en: Comma-separated key=value pairs
it: Coppie key=value separate da virgola

en: Compute Host
it: Host di elaborazione

en: Compute Services
it: Servizi di calcolo

en: Confirm Password
it: Conferma password

en: Confirm Rebuild Password
it: Conferma Crea nuova build della password

[ctx: Action log of an instance]
en: Confirm Resize
it: Conferma ridimensionamento

en: Confirm Resize/Migrate
it: Conferma Ridimensiona/Migra

en: Confirm new password
it: Conferma nuova password

[ctx: Current status of an Instance]
en: Confirm or Revert Resize/Migrate
it: Conferma o ripristina Ridimensiona/Migra

[ctx: Task status of an Instance]
en: Confirming Resize or Migrate
it: Conferma del ridimensionamento o della migrazione

en: Console type "%s" not supported.
it: Tipo di console "%s" non supportato.

en: Container Format
it: Formato contenitore

en: Container Name
it: Nome contenitore

en: Containers
it: Contenitori

en: Contents
it: Contenuti

en: Control Location
it: Ubicazione di controllo

en: Copy Data
it: Copia dati

en: Could not find default role "%s" in Keystone
it: Impossibile trovare il ruolo predefinito "%s" in Keystone

[ctx: Power state of an Instance]
en: Crashed
it: Arresto anomalo

en: Create
it: Crea

[ctx: Action log of an instance]
en: Create
it: Crea

en: Create An Image
it: Creare Un'Immagine

en: Create Backup
it: Crea backup

en: Create Domain
it: Creare un Dominio

en: Create Encrypted Volume Type
it: Crea tipo di volume crittografato

en: Create Encryption
it: Crea codifica

en: Create Flavor
it: Crea flavor

en: Create Group
it: Creare il Gruppo

en: Create Host Aggregate
it: Crea aggregato host

en: Create Image
it: Creare un'Immagine

en: Create Key Pair
it: Crea coppia di chiavi

en: Create Mapping
it: Crea associazione

en: Create Network
it: Creare una Rete

en: Create Network (Quota exceeded)
it: Crea rete (quota superata)

en: Create Port
it: Creare una Porta

en: Create Project
it: Creare un Progetto

en: Create Protocol
it: Crea protocollo

en: Create QoS Spec
it: Crea specifica QoS

en: Create Role
it: Crea ruolo

en: Create Router
it: Crea router

en: Create Router (Quota exceeded)
it: Crea router (quota superata)

en: Create Security Group
it: Crea gruppo di sicurezza

en: Create Security Group (Quota exceeded)
it: Crea gruppo di sicurezza (quota superata)

en: Create Snapshot
it: Crea istantanea

en: Create Spec
it: Crea specifica

en: Create Subnet
it: Creare una Sottorete

en: Create Subnet (Quota exceeded)
it: Crea sottorete (quota superata)

en: Create Transfer
it: Crea trasferimento

en: Create User
it: Crea utente

en: Create Volume
it: Crea volume

en: Create Volume Backup
it: Crea backup volume

en: Create Volume Snapshot
it: Crea istantanea volume

en: Create Volume Snapshot (Force)
it: Crea istantanea del volume (Forza)

en: Create Volume Transfer
it: Crea trasferimento del volume

en: Create Volume Type
it: Crea tipo di volume

en: Create Volume Type Encryption
it: Crea codifica del tipo di volume

en: Create Volume Type Extra Spec
it: Crea specifiche supplementari del tipo di volume

en: Create a Metadata Namespace
it: Crea uno spazio dei nomi di metadati

en: Create a New Volume
it: Crea un nuovo volume

en: Create a Router
it: Crea un router

en: Create a identity provider protocol.
it: Creare un protocollo del provider di identità.

en: Create a mapping.
it: Creare un'associazione.

en: Create a new "extra spec" key-value pair for a volume type.
it: Crea un nuova coppia chiave-valore "specifiche supplementari" per un tipo di volume.

en: Create a new network. In addition, a subnet associated with the network can be created in the following steps of this wizard.
it: Creare una nuova rete. Inoltre, è possibile creare una sottorete associata alla rete nei passaggi successivi di questa procedura guidata.

en: Create a new role.
it: Crea un nuovo ruolo.

en: Create a new user and set related properties including the Primary Project and Role.
it: Creare un nuovo utente ed impostare le relative proprietà incluso il progetto primario ed il ruolo.

en: Create a project to organize users.
it: Creare un progetto per organizzare gli utenti.

en: Create a subnet associated with the network. Advanced configuration is available by clicking on the "Subnet Details" tab.
it: Creare una sottorete associata alla rete. La configurazione avanzata è disponibile facendo clic sulla scheda "Dettagli sottorete".

en: Create an Encrypted Volume Type
it: Crea un tipo di volume crittografato

en: Created
it: Creato

[ctx: Created time]
en: Created
it: Creato

en: Created extra spec "%s".
it: Creata una specifica "%s" supplementare.

en: Created network "%s".
it: Creata rete "%s".

en: Created new domain "%s".
it: Nuovo dominio "%s" creato.

en: Created new flavor "%s".
it: Creato un nuovo flavor "%s".

en: Created new host aggregate "%s".
it: Creato nuovo aggregato host "%s".

en: Created new project "%s".
it: Creato nuovo progetto "%s".

en: Created spec "%s".
it: Specifica "%s" creata.

en: Created subnet "%s".
it: Creata sottorete "%s".

en: Created volume transfer: "%s".
it: Trasferimento del volume creato: "%s".

en: Creates a router with specified parameters.
it: Crea un router con i parametri specificati.

en: Creates a subnet associated with the network. You need to enter a valid "Network Address" and "Gateway IP". If you did not enter the "Gateway IP", the first value of a network will be assigned by default. If you do not want gateway please check the "Disable Gateway" checkbox. Advanced configuration is available by clicking on the "Subnet Details" tab.
it: Crea una sottorete associata alla rete. È necessario immettere un "Indirizzo di rete" e un "IP gateway" validi. Se non viene immesso l'"IP gateway", il primo valore di una rete verrà assegnato per impostazione predefinita. Se non si desidera il gateway, selezionare la casella di spunta "Disabilita gateway". La configurazione avanzata è disponibile selezionando la scheda "Dettagli sottorete".

[ctx: Current status of a Volume]
en: Creating
it: Creazione

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Creating
it: Creazione

en: Creating encryption for a volume type causes all volumes with that volume type to be encrypted.  Encryption information cannot be added to a volume type if volumes are currently in use with that volume type.
it: La creazione della codifica per un tipo di volume fa sì che tutti i volumi con tale tipo di volume saranno codificati. Le informazioni di codifica non possono essere aggiunte al tipo di volume se i volumi sono attualmente in uso con tale tipo di volume.

en: Creating volume "%s"
it: Creazione volume "%s"

en: Creating volume backup "%s"
it: Creazione backup del volume "%s"

en: Creating volume snapshot "%s".
it: Creazione dell'istantanea volume "%s".

en: Current Host
it: Host corrente

en: Current Size (GiB)
it: Dimensione corrente (GiB)

en: Current consumer
it: Consumer corrente

en: Current password
it: Password corrente

en: Currently only images available via an HTTP/HTTPS URL are supported. The image location must be accessible to the Image Service.
it: Al momento sono supportate solo le immagini disponibili tramite un URL HTTP/HTTPS. L'ubicazione dell'immagine deve essere accessibile al servizio immagine.

en: Custom ICMP Rule
it: Regola ICMP personalizzata

en: Custom Properties
it: Proprietà personalizzate

en: Custom TCP Rule
it: Regola TCP personalizzata

en: Custom UDP Rule
it: Regola UDP personalizzata

en: DHCP Agents
it: Agent DXCP

en: DHCPv6 stateful: Address discovered from OpenStack DHCP
it: Stateful DHCPv6: indirizzo rilevato da DHCP OpenStack

en: DHCPv6 stateless: Address discovered from OpenStack Router and additional information from OpenStack DHCP
it: Stateless DHCPv6: indirizzo rilevato dal router OpenStack e altre informazioni da DHCP OpenStack

en: DNS Assignment
it: Assegnazione DNS

en: DNS Name
it: Nome DNS

en: DNS Name Servers
it: Server dei nomi DNS

[ctx: Admin state of a Network]
en: DOWN
it: DISATTIVO

[ctx: Admin state of a Port]
en: DOWN
it: DISATTIVO

[ctx: Admin state of a Router]
en: DOWN
it: DISATTIVO

[ctx: Current status of an Image]
en: Deactivated
it: Disattivato

en: Decrypt Password
it: Decodifica password

en: Default quotas updated.
it: Quote predefinite aggiornate.

en: Defaults
it: Impostazioni predefinite

en: Delete DHCP Agent | Delete DHCP Agents
it[0]: Elimina agent DHCP
it[1]: Elimina agent DHCP

en: Delete Domain | Delete Domains
it[0]: Elimina dominio
it[1]: Elimina domini

en: Delete Encryption | Delete Encryptions
it[0]: Elimina codifica
it[1]: Elimina codifiche

en: Delete Extra Spec | Delete Extra Specs
it[0]: Elimina specifica supplementare
it[1]: Elimina specifiche supplementari

en: Delete Flavor | Delete Flavors
it[0]: Elimina flavor
it[1]: Elimina flavor

en: Delete Group | Delete Groups
it[0]: Elimina gruppo
it[1]: Elimina gruppi

en: Delete Host Aggregate | Delete Host Aggregates
it[0]: Elimina aggragato host
it[1]: Elimina aggregati host

en: Delete Image | Delete Images
it[0]: Elimina immagine
it[1]: Elimina immagini

en: Delete Instance | Delete Instances
it[0]: Elimina istanza
it[1]: Elimina istanze

en: Delete Interface | Delete Interfaces
it[0]: Elimina interfaccia
it[1]: Elimina interfacce

en: Delete Key Pair | Delete Key Pairs
it[0]: Elimina coppia di chiavi
it[1]: Elimina coppie di chiavi

en: Delete Mapping | Delete Mappings
it[0]: Elimina associazione
it[1]: Elimina associazioni

en: Delete Namespace | Delete Namespaces
it[0]: Elimina spazio dei nomi
it[1]: Elimina spazi dei nomi

en: Delete Network | Delete Networks
it[0]: Elimina rete
it[1]: Elimina reti

en: Delete Port | Delete Ports
it[0]: Elimina porta
it[1]: Elimina porte

en: Delete Project | Delete Projects
it[0]: Elimina progetto
it[1]: Elimina progetti

en: Delete Protocol | Delete Protocols
it[0]: Elimina protocollo
it[1]: Elimina protocolli

en: Delete QoS Spec | Delete QoS Specs
it[0]: Elimina specifica QoS
it[1]: Elimina specifiche QoS

en: Delete Role | Delete Roles
it[0]: Elimina ruolo
it[1]: Elimina ruoli

en: Delete Router | Delete Routers
it[0]: Elimina router
it[1]: Elimina router

en: Delete Rule | Delete Rules
it[0]: Elimina regola
it[1]: Elimina regole

en: Delete Security Group | Delete Security Groups
it[0]: Elimina gruppo di sicurezza
it[1]: Elimina gruppi di sicurezza

en: Delete Spec | Delete Specs
it[0]: Elimina specifica
it[1]: Elimina specifiche

en: Delete Static Route | Delete Static Routes
it[0]: Elimina instradamento statico
it[1]: Elimina instradamenti statici

en: Delete Subnet | Delete Subnets
it[0]: Elimina sottorete
it[1]: Elimina sottoreti

en: Delete User | Delete Users
it[0]: Elimina utente
it[1]: Elimina utenti

en: Delete Volume | Delete Volumes
it[0]: Elimina volume
it[1]: Elimina volumi

en: Delete Volume Backup | Delete Volume Backups
it[0]: Elimina backup volume
it[1]: Elimina backup volume

en: Delete Volume Snapshot | Delete Volume Snapshots
it[0]: Elimina istantanea volume
it[1]: Elimina istantanee volume

en: Delete Volume Type | Delete Volume Types
it[0]: Elimina tipo di volume
it[1]: Elimina tipi di volume

en: Delete the created network "%s" due to subnet creation failure.
it: Eliminare la rete creata "%s" a causa di un errore di creazione della sottorete.

en: Deleted
it: Eliminato

[ctx: Current status of an Image]
en: Deleted
it: Eliminato

[ctx: Current status of an Instance]
en: Deleted
it: Eliminato

en: Deleted DHCP Agent | Deleted DHCP Agents
it[0]: Agent DHCP eliminato
it[1]: Agent DHCP eliminati

en: Deleted Domain | Deleted Domains
it[0]: Dominio eliminato
it[1]: Domini eliminati

en: Deleted Encryption | Deleted Encryptions
it[0]: Codifica eliminata
it[1]: Codifiche eliminate

en: Deleted Extra Spec | Deleted Extra Specs
it[0]: Specifica supplementare eliminata
it[1]: Specifiche supplementari eliminate

en: Deleted Flavor | Deleted Flavors
it[0]: Flavor eliminati
it[1]: Flavor eliminati

en: Deleted Group | Deleted Groups
it[0]: Gruppo eliminato
it[1]: Gruppi eliminati

en: Deleted Host Aggregate | Deleted Host Aggregates
it[0]: Aggregato host eliminato
it[1]: Aggregati host eliminati

en: Deleted Image | Deleted Images
it[0]: Immagine eliminata
it[1]: Immagini eliminate

en: Deleted Interface | Deleted Interfaces
it[0]: Interfaccia eliminata
it[1]: Interfacce eliminate

en: Deleted Key Pair | Deleted Key Pairs
it[0]: Coppia di chiavi eliminata
it[1]: Coppie di chiavi eliminate

en: Deleted Mapping | Deleted Mappings
it[0]: Associazione eliminata
it[1]: Associazioni eliminate

en: Deleted Namespace | Deleted Namespaces
it[0]: Spazio dei nomi eliminato
it[1]: Spazi dei nomi eliminati

en: Deleted Network | Deleted Networks
it[0]: Rete eliminata
it[1]: Reti eliminate

en: Deleted Port | Deleted Ports
it[0]: Porta eliminata
it[1]: Porte eliminate

en: Deleted Project | Deleted Projects
it[0]: Progetto eliminato
it[1]: Progetti eliminati

en: Deleted Protocol | Deleted Protocols
it[0]: Protocollo eliminato
it[1]: Protocolli eliminati

en: Deleted QoS Spec | Deleted QoS Specs
it[0]: Specifica QoS eliminata
it[1]: Specifiche QoS eliminate

en: Deleted Role | Deleted Roles
it[0]: Ruolo eliminato
it[1]: Ruoli eliminati

en: Deleted Router | Deleted Routers
it[0]: Router eliminato
it[1]: Router eliminati

en: Deleted Rule | Deleted Rules
it[0]: Regola eliminata
it[1]: Regole eliminate

en: Deleted Security Group | Deleted Security Groups
it[0]: Gruppo di sicurezza eliminato
it[1]: Gruppi di sicurezza eliminati

en: Deleted Spec | Deleted Specs
it[0]: Specifica eliminata
it[1]: Specifiche eliminate

en: Deleted Static Route | Deleted Static Routes
it[0]: Instradamento statico eliminato
it[1]: Instradamenti statici eliminati

en: Deleted Subnet | Deleted Subnets
it[0]: Sottorete eliminata
it[1]: Sottoreti eliminate

en: Deleted User | Deleted Users
it[0]: Utente eliminato
it[1]: Utenti eliminati

en: Deleted Volume Type | Deleted Volume Types
it[0]: Tipo di volume eliminato
it[1]: Tipi di volume eliminati

en: Deleted images are not recoverable.
it: Le immagini eliminate non sono ripristinabili.

en: Deleted instances are not recoverable.
it: Le istanze eliminate non sono ripristinabili.

[ctx: Current status of a Volume]
en: Deleting
it: Eliminazione

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Deleting
it: Eliminazione

[ctx: Task status of an Instance]
en: Deleting
it: Eliminazione

en: Description
it: Descrizione

en: Description:
it: Descrizione:

en: Destination
it: Destinazione

en: Destination CIDR
it: CIDR di destinazione

en: Destination Host
it: Host di destinazione

en: Detach Interface
it: Scollega interfaccia

en: Detached
it: Scollegato

en: Detached interface %(port)s for instance %(instance)s.
it: Rilevata interfaccia %(port)s per l'istanza %(instance)s.

[ctx: Current status of a Volume]
en: Detaching
it: Scollegamento

en: Details
it: Dettagli

en: Developer
it: Sviluppatore

en: Device
it: Dispositivo

en: Device ID
it: Identificativo di Dispositivo

en: Device ID attached to the port
it: ID dispositivo collegato alla porta

en: Device Name
it: Nome dispositivo

en: Device Owner
it: Proprietario del Dispositivo

en: Direct
it: Diretto

en: Direct Input
it: Input diretto

en: Direction
it: Direzione

en: Disable Domain | Disable Domains
it[0]: Disabilita dominio
it[1]: Disabilita domini

en: Disable Domains
it: Disabilita domini

en: Disable Gateway
it: Disabilita gateway

en: Disable HA mode
it: Disabilita modalità HA

en: Disable Service
it: Disabilita servizio

en: Disable User | Disable Users
it[0]: Disabilita utente
it[1]: Disabilita utenti

en: Disable the compute service.
it: Disabilita servizio Compute.

en: Disabled
it: Disabilitato

[ctx: Current status of a Hypervisor]
en: Disabled
it: Disabilitato

en: Disabled Domain | Disabled Domains
it[0]: Dominio disabilitato
it[1]: Domini disabilitati

en: Disabled User | Disabled Users
it[0]: Utente disabilitato
it[1]: Utenti disabilitati

en: Disabled compute service for host: %s.
it: Servizio Compute disabilitato per l'host: %s.

en: Disassociate
it: Dissocia

en: Disassociate Floating IP
it: Annulla associazione IP mobile

en: Disk
it: Disco

en: Disk (GB)
it: Disco (GB)

en: Disk Format
it: Formato disco

en: Disk GB Hours
it: Ore GB di disco

en: Disk Over Commit
it: Over Commit del disco

en: Disk Partition
it: Partizione disco

en: Display Name
it: Nome di visualizzazione

en: Distributed
it: Distribuito

en: Do not use a colon ':' with OS::Glance::Images. This resource type does not support the use of colons.
it: Non utilizzare i due punti ':' con OS::Glance::Images. Questo tipo di risorsa non supporta l'uso di due punti.

en: Domain "%s" must be disabled before it can be deleted.
it: Il Dominio "%s" deve essere disabilitato prima di poter essere cancellato.

en: Domain Context cleared.
it: Contesto di Dominio resettato.

en: Domain Context updated to Domain %s.
it: Contesto di Dominio aggiornato a Dominio %s.

en: Domain Groups
it: Gruppi del dominio

en: Domain ID
it: Identificativo di Dominio

en: Domain Information
it: Informazioni sul dominio

en: Domain Members
it: Membri del dominio

en: Domain Name
it: Nome dominio

en: Domains
it: Domini

en: Domains provide separation between users and infrastructure used by different organizations.
it: I domini forniscono la separazione tra gli utenti e l'infrastruttura utilizzata dalle diverse organizzazioni.

en: Domains provide separation between users and infrastructure used by different organizations. Edit the domain details to add or remove groups in the domain.
it: I domini forniscono la separazione tra gli utenti e l'infrastruttura utilizzata dalle diverse organizzazioni. Modificare i dettagli del dominio per aggiungere o rimuovere i gruppi nel dominio.

en: Domains:
it: Domini:

en: Down
it: Disattivo

[ctx: Current state of a Hypervisor]
en: Down
it: Disattivo

[ctx: Current status of a Floating IP]
en: Down
it: Disattivo

[ctx: Current status of a Network]
en: Down
it: Disattivo

[ctx: current status of port]
en: Down
it: Disattivo

[ctx: status of a network port]
en: Down
it: Disattivo

en: Download CSV Summary
it: Scarica il riepilogo CSV

en: EC2 Access Key
it: Chiave di accesso EC2

en: EC2 Secret Key
it: Chiave segreta Ec2

en: EC2 URL
it: URL EC2

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Consumer
it: Modifica consumer

en: Edit Domain
it: Modificare il Dominio

en: Edit Extra Spec Value: %s
it: Modifica valore specifica supplementare: %s

en: Edit Flavor
it: Modifica flavor

en: Edit Group
it: Modificare il Gruppo

en: Edit Host Aggregate
it: Modifica aggregato host

en: Edit Image
it: Modifica immagine

en: Edit Instance
it: Modifica istanza

en: Edit Network
it: Modificare la rete

en: Edit Policy
it: Modifica politica

en: Edit Port
it: Modificare una Porta

en: Edit Project
it: Modificare un Progetto

en: Edit QoS Spec Consumer
it: Modifica consumer specifica QoS

en: Edit Router
it: Modifica router

en: Edit Security Group
it: Modifica gruppo di sicurezza

en: Edit Security Groups
it: Modifica gruppi di sicurezza

en: Edit Snapshot
it: Modifica istantanea

en: Edit Spec
it: Modifica specifica

en: Edit Subnet
it: Modificare una Sottorete

en: Edit Volume
it: Modifica volume

en: Edit Volume Type
it: Modifica tipo di volume

en: Edit Volume Type Extra Spec
it: Modifica specifiche supplementari del tipo di volume

en: Edit the identity provider's details.
it: Modificare i dettagli del provider di identità.

en: Edit the image details.
it: Modifica i dettagli dell'immagine.

en: Edit the instance details.
it: Modificare i dettagli dell'istanza.

en: Edit the mapping's details.
it: Modifica i dettagli dell'associazione.

en: Edit the project details.
it: Modifica i dettagli del progetto.

en: Edit the role's details.
it: Modifica i dettagli del ruolo.

en: Edit the user's details, including the Primary Project.
it: Modificare i dettagli utente incluso il progetto primario.

en: Enable DHCP
it: Abilita DHCP

en: Enable Domain | Enable Domains
it[0]: Abilita dominio
it[1]: Abilita domini

en: Enable Domains
it: Abilita domini

en: Enable HA mode
it: Abilita modalità HA

en: Enable Service | Enable Services
it[0]: Abilita servizio
it[1]: Abilita servizi

en: Enable User | Enable Users
it[0]: Abilita utente
it[1]: Abilita utenti

en: Enabled
it: Abilitato

[ctx: Current status of a Hypervisor]
en: Enabled
it: Abilitato

en: Enabled Domain | Enabled Domains
it[0]: Dominio abilitato
it[1]: Domini abilitati

en: Enabled Service | Enabled Services
it[0]: Servizio abilitato
it[1]: Servizi abilitati

en: Enabled User | Enabled Users
it[0]: Utente abilitato
it[1]: Utenti abilitati

en: Encrypted
it: Codificato

en: Encrypted Password
it: Password codificata

en: Encryption
it: Codifica

en: Encryption information cannot be updated for a volume type if volumes are currently in use with the volume type.
it: Le informazioni di codifica non possono essere aggiornate per un tipo di volume se i volumi sono attualmente in uso con il tipo di volume.

en: Enter Network Address manually
it: Immettere l'indirizzo di rete manualmente

en: Enter a value for ICMP code in the range (-1: 255)
it: Immettere un valore per il codice ICMP compreso nell'intervallo (-1: 255)

en: Enter a value for ICMP type in the range (-1: 255)
it: Immettere un valore per il tipo ICMP compreso nell'intervallo (-1: 255)

en: Enter an integer value between 1 and 65535.
it: Immettere un numero intero compreso tra 1 e 65535.

en: Ephemeral Disk
it: Disco temporaneo

en: Ephemeral Disk (GB)
it: Disco temporaneo (GB)

[ctx: Current status of a Floating IP]
en: Error
it: Errore

[ctx: Current status of a Network]
en: Error
it: Errore

[ctx: Current status of a Volume]
en: Error
it: Errore

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Error
it: Errore

[ctx: Current status of an Instance]
en: Error
it: Errore

[ctx: current status of port]
en: Error
it: Errore

[ctx: current status of router]
en: Error
it: Errore

[ctx: status of a network port]
en: Error
it: Errore

en: Error Downloading RC File: %s
it: Errore durante il download del file RC: %s

[ctx: Current status of a Volume]
en: Error Extending
it: Errore durante l'estensione

[ctx: Current status of a Volume]
en: Error Restoring
it: Ripristino da errore

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Error Restoring
it: Ripristino da errore

en: Error adding Hosts to the aggregate.
it: Errore durante l'aggiunta di host all'aggregato.

[ctx: Current status of a Volume]
en: Error deleting
it: Errore durante l'eliminazione

en: Error editing QoS Spec consumer.
it: Si è verificato un errore durante la modifica di consumer specifica QoS.

en: Error getting metadata definitions.
it: Si è verificato un errore durante l'acquisizione delle definizioni di metadati.

en: Error getting resource type associations.
it: Si è verificato un errore durante l'acquisizione delle associazioni dei tipi di risorsa.

en: Error updating QoS Spec association.
it: Si è verificato un errore durante l'aggiornamento dell'associazione alla specifica QoS.

en: Error updating resource types for namespace %s.
it: Si è verificato un errore durante l'aggiornamento dei tipi di risorsa per lo spazio dei nomi %s.

en: Error when adding or removing hosts.
it: Errore durante l'aggiunta o rimozione di host.

en: Error writing zipfile: %(exc)s
it: Errore durante la scrittura del file compresso (.zip): %(exc)s

en: Ether Type
it: Tipo etere

en: Evacuate Host
it: Sposta host

en: Evacuate the servers from the selected down host to an active target host.
it: Spostare i server dall'host disattivo selezionato ad un host di destinazione attivo.

en: Example: The prefix 'hw:' is added to OS::Nova::Flavor for the Virtual CPU Topology namespace so that the properties will be prefixed with 'hw:' when applied to flavors.
it: Esempio: il prefisso 'hw:' viene aggiunto a OS::Nova::Flavor per lo spazio dei nomi della topologia CPU virtuale così che le proprietà verranno indicate con il prefisso 'hw:' quando si riferiscono a flavor.

en: Extend Volume
it: Estendi volume

en: Extend the size of a volume.
it: Estendere la dimensione di un volume.

[ctx: Current status of a Volume]
en: Extending
it: Estensione

en: Extending volume: "%s"
it: Estensione del volume: "%s"

en: External
it: Esterno

en: External Fixed IPs
it: IP fissi esterni

en: External Gateway
it: Gateway esterno

en: External Network
it: Rete Esterna

en: External network "%(ext_net_id)s" expected but not found for router "%(router_id)s".
it: Rete esterna "%(ext_net_id)s" prevista, ma non trovata sul router "%(router_id)s".

en: Extra Specs
it: Specifiche supplementari

[ctx: Power state of an Instance]
en: Failed
it: Non riuscito

en: Failed to add %(users_to_add)s project members%(group_msg)s and set project quotas.
it: Impossibile aggiungere i membri %(group_msg)s del progetto %(users_to_add)s ed impostare le quote del progetto.

en: Failed to add %s project groups and update project quotas.
it: Impossibile aggiungere i gruppi di progetto %s ed aggiornare le quote del progetto.

en: Failed to add agent %(agent_name)s for network %(network)s.
it: Impossibile aggiungere l'agent %(agent_name)s per la rete %(network)s.

en: Failed to create network %s
it: Impossibile creare la rete %s

en: Failed to create router "%s".
it: Impossibile creare il router "%s".

en: Failed to delete network "%s"
it: Impossibile eliminare la rete "%s"

en: Failed to delete port %s
it: Impossibile eliminare la porta %s

en: Failed to disable compute service for host: %s.
it: Impossibile disabilitare il servizio Compute per l'host: %s.

en: Failed to evacuate host: %s.
it: Impossibile spostare l'host: %s.

en: Failed to evacuate instances: %s
it: Impossibile abbandonare le istanze: %s

en: Failed to get mapping list %s
it: Impossibile richiamare l'elenco di associazioni %s

en: Failed to get network list.
it: Impossibile richiamare l'elenco di reti.

en: Failed to live migrate instance to host "%s".
it: Migrazione operativa dell'istanza verso l'host "%s" non riuscita.

en: Failed to migrate host "%s".
it: Impossibile migrare l'host "%s".

en: Failed to migrate instances: %s
it: Impossibile migrare le istanze: %s

en: Failed to migrate volume.
it: Impossibile migrare il volume.

en: Failed to modify %(users_to_modify)s project members%(group_msg)s and update project quotas.
it: Impossibile modificare i membri %(group_msg)s del progetto %(users_to_modify)s e aggiornare e le quote di progetto.

en: Failed to modify %s domain groups.
it: Impossibile modificare %s gruppi di dominio.

en: Failed to modify %s project members and update domain groups.
it: Impossibile modificare i membri del progetto %s ed aggiornare i gruppi del dominio.

en: Failed to modify %s project members, update project groups and update project quotas.
it: Impossibile modificare i membri del progetto %s, aggiornare i gruppi di progetto e le quote di progetto.

en: Failed to perform requested operation on instance "%s", the instance has an error status
it: Impossibile eseguire l'operazione richiesta sull'istanza "%s", l'istanza è nello stato di errore

en: Failed to update network %s
it: Impossibile aggiornare la rete %s

en: Failed to update router %s
it: Impossibile aggiornare il router %s

en: Fault
it: Errore

en: Federation
it: Federazione

en: Filter
it: Filtro

en: Fingerprint
it: Impronta digitale

[ctx: Task status of an Instance]
en: Finishing Resize or Migrate
it: Completamento del ridimensionamento o della migrazione

en: Fixed IPs
it: IP Fissi

en: Flavor
it: Sapore

en: Flavor Access
it: Accesso al flavor

en: Flavor Choice
it: Scelta flavor

en: Flavor Details
it: Dettagli flavor

en: Flavor ID
it: ID flavor

en: Flavor ID =
it: ID flavor =

en: Flavor Information
it: Informazioni flavor

en: Flavor Name
it: Nome flavor

en: Flavors
it: Flavor

en: Flavors define the sizes for RAM, disk, number of cores, and other resources and can be selected when users deploy instances.
it: I flavor definiscono le dimensioni per RAM, disco, numero di core e altre risorse e possono essere selezionati quando gli utenti distribuiscono le istanze.

en: Floating IP
it: IP mobile

en: For TCP and UDP rules you may choose to open either a single port or a range of ports. Selecting the "Port Range" option will provide you with space to provide both the starting and ending ports for the range. For ICMP rules you instead specify an ICMP type and code in the spaces provided.
it: Per le regole TCP e UDP è possibile scegliere di aprire una porta singola o una serie di porte. Selezionando l'opzione "Serie di porte" all'utente verrà fornito lo spazio per entrambe le porte iniziale e finale della serie. Invece per le regole ICMP specificare un tipo e un codice ICMP negli spazi forniti.

en: Forbidden
it: Vietato

[ctx: Force upload volume in in-use status to image]
en: Force
it: Forza

en: Force Host Copy
it: Forza copia host

en: Forcing to create snapshot "%s" from attached volume.
it: Creazione forzata dell'istantanea "%s" dal volume collegato.

en: Format
it: Formato

en: Format =
it: Formato =

en: From Port
it: Da porta

en: From here you can add a DHCP agent for the network.
it: Da qui è possibile aggiungere un agent DHCP per la rete.

en: From here you can create a snapshot of a volume.
it: Da qui è possibile creare un'istantanea di un volume.

en: Gateway IP
it: IP gateway

en: Gateway IP and IP version are inconsistent.
it: L'IP gateway e la versione IP sono incongruenti.

en: Gateway interface is added
it: L'interfaccia del gateway viene aggiunta

en: Go
it: Vai

en: Group "%s" was successfully created.
it: Il gruppo "%s" è stato creato con successo.

en: Group ID
it: Identificativo del Gruppo

en: Group Management
it: Gestione Gruppi

en: Group Management: {{ group.name }}
it: Gestione gruppo: {{ group.name }}

en: Group Members
it: Membri del Gruppo

en: Group has been updated successfully.
it: Il gruppo è stato aggiornato con successo.

en: Groups
it: Gruppi

en: Groups are used to manage access and assign roles to multiple users at once. After creating the group, edit the group to add users.
it: I gruppi vengono utilizzati per gestire l'accesso ed assegnare i ruoli a più utenti in una volta. Una volta creato il gruppo, modificare il gruppo per aggiungere gli utenti.

note: Translators: High Availability mode of Neutron router
en: HA mode
it: Modalità HA

[ctx: Current status of an Instance]
en: Hard Reboot
it: Riavvio a freddo

en: Hard Reboot Instance | Hard Reboot Instances
it[0]: Riavvio a freddo dell'istanza
it[1]: Riavvio a freddo delle istanze

[ctx: Task status of an Instance]
en: Hard Reboot Pending
it: Riavvio a freddo in sospeso

[ctx: Task status of an Instance]
en: Hard Reboot Started
it: Riavvio a freddo avviato

en: Hard Rebooted Instance | Hard Rebooted Instances
it[0]: Istanza riavviata a freddo
it[1]: Istanze riavviate a freddo

[ctx: Task status of an Instance]
en: Hard Rebooting
it: Riavvio a freddo

en: Help
it: Aiuto

en: High Availability Mode
it: Modalità Alta disponibilità

en: Host Aggregate Information
it: Informazioni aggregato host

en: Host Aggregates
it: Aggregati host

en: Host Routes
it: Instradamenti host

en: Host Routes format error: Destination CIDR and nexthop must be specified (value=%s)
it: Errore di formato degli instradamenti host: specificare CIDR di destinazione e nexthop (valore=%s)

en: Host aggregates divide an availability zone into logical units by grouping together hosts. Create a host aggregate then select the hosts contained in it.
it: Gli aggregati host dividono una zona di disponibilità in unità logiche raggruppando insieme gli host. Creare un aggregato di host e selezionare gli host contenuti nell'aggregato.

en: Host aggregates divide an availability zone into logical units by grouping together hosts. Edit the aggregate host to select hosts contained in it.
it: Gli aggregati host dividono una zona di disponibilità in unità logiche raggruppando insieme gli host. Modificare l'host aggregato per selezionare gli host contenuti in esso.

en: Hosts
it: Host

en: Hypervisor Instances
it: Istanze hypervisor

en: Hypervisor Servers
it: Hypervisor server

en: Hypervisor Summary
it: Riassunto dell'Hypervisor

en: Hypervisors
it: Hypervisor

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: IP Address (optional)
it: Indirizzo IP (facoltativo)

en: IP Addresses
it: Indirizzi IP

en: IP Protocol
it: Protocollo IP

en: IP Version
it: Versione IP

en: IP address %s associated.
it: Indirizzo IP %s associato.

en: IP address allocation pools. Each entry is: start_ip_address,end_ip_address (e.g., 192.168.1.100,192.168.1.120) and one entry per line.
it: Pool di allocazione dell'indirizzo IP.  Ogni voce è: start_ip_address,end_ip_address (ad esempio, 192.168.1.100,192.168.1.120) ed una voce per riga.

en: IP address list of DNS name servers for this subnet. One entry per line.
it: Elenco degli indirizzi IP dei server dei nomi DNS per questa sottorete. Una voce per riga.

en: IP address of Gateway (e.g. 192.168.0.254) The default value is the first IP of the network address (e.g. 192.168.0.1 for 192.168.0.0/24, 2001:DB8::1 for 2001:DB8::/48). If you use the default, leave blank. If you do not want to use a gateway, check 'Disable Gateway' below.
it: Indirizzo IP del gateway (ad esempio 192.168.0.254). Il valore predefinito è il primo IP dell'indirizzo della rete (ad esempio. 192.168.0.1 per 192.168.0.0/24, 2001:DB8::1 per 2001:DB8::/48). Se si utilizza il valore predefinito, lasciare vuoto. Se non si desidera utilizzare un gateway, selezionare 'Disabilita gateway'.

en: IPv4 Address =
it: Indirizzo IPv4 =

en: IPv6 Address =
it: Indirizzo IPv6 =

en: IPv6 Address Configuration Mode
it: Modalità di configurazione indirizzo IPv6

en: Identifier
it: Identificativo

en: Identifier Type
it: Tipo di identificativo

en: Identity Provider ID
it: ID provider identità

en: Identity Providers
it: Provider di identità

en: Identity provider protocol created successfully.
it: Protocollo del provider di identità creato correttamente.

en: Identity provider registered successfully.
it: Provider di identità registrato correttamente.

en: Identity provider updated successfully.
it: Provider di identità aggiornato correttamente.

en: Identity service does not allow editing user data.
it: Il servizio di identità non consente di modificare i dati dell'utente.

en: Identity service does not allow editing user password.
it: Il servizio di identità non consente la modifica della password utente.

en: If "No volume type" is selected, the volume will be created without a volume type.
it: Se è selezionato "Nessun tipo di volume", il volume verrà creato senza un tipo di volume.

en: If console is not responding to keyboard input: click the grey status bar below.
it: Se la console non risponde all'input da tastiera: fare clic sulla barra di stato grigia sottostante.

en: If you select an image via an HTTP/HTTPS URL, the Image Location field MUST be a valid and direct URL to the image binary; it must also be accessible to the Image Service. URLs that redirect or serve error pages will result in unusable images.
it: Se si seleziona un'immagine mediante un URL HTTP/HTTPS, il campo ubicazione immagine DEVE essere un URL valido e diretto al valore binario dell'immagine; deve inoltre essere accessibile al servizio immagine. Gli URL che reindirizzano o utilizzano pagine in errore genereranno immagini non utilizzabili.

en: Image
it: Immagine

[ctx: Type of an image]
en: Image
it: Immagine

[ctx: Task status of an Instance]
en: Image Backup
it: Backup immagine

en: Image File
it: File immagine

en: Image ID
it: ID immagine

en: Image ID =
it: ID immagine =

en: Image Location
it: Ubicazione immagine

en: Image Name
it: Nome dell'Immagine

en: Image Name =
it: Nome immagine =

[ctx: Task status of an Instance]
en: Image Pending Upload
it: Caricamento immagine in attesa

[ctx: Task status of an Instance]
en: Image Snapshot Pending
it: Istantanea immagine in attesa

en: Image Source
it: Origine immagine

[ctx: Task status of an Instance]
en: Image Uploading
it: Caricamento immagine

en: Image source must be specified
it: È necessario specificare l'origine dell'immagine

en: Image was successfully updated.
it: L'immagine è stata aggiornata correttamente.

en: Images
it: Immagini

en: Images can be provided via an HTTP/HTTPS URL or be uploaded from your local file system.
it: Le immagini possono essere fornite mediante un URL HTTP/HTTPS oppure essere caricate da un file system locale.

en: Import Key Pair
it: Importa coppia di chiavi

en: Import Namespace
it: Importa spazio dei nomi

[ctx: Current status of a Volume]
en: In-use
it: In uso

en: Indicates whether this identity provider should accept federated authentication requests.
it: Indica se questo provider di identità deve accettare le richieste di autenticazione federata.

en: Info
it: Informazioni

en: Information
it: Informazioni

en: Injected Files
it: File inseriti

en: Instance
it: Istanza

en: Instance Action List
it: Elenco azioni istanza

en: Instance Admin Password
it: Password Admin istanza

en: Instance Console
it: Console dell'istanza

en: Instance Console Log
it: Log console dell'istanza

en: Instance ID
it: ID istanza

en: Instance Name
it: Nome Istanza

en: Instance Name =
it: Nome istanza =

en: Instance Overview
it: Panoramica sull'istanza

en: Instance Password is not set or is not yet available
it: La password dell'istanza non è impostata o non è ancora disponibile

en: Instance Security Groups
it: Gruppi di sicurezza dell'istanza

en: Instances
it: Istanze

en: Insufficient privilege level to view domain information.
it: Livello di autorizzazione insufficiente per visualizzare le informazioni sul dominio.

en: Insufficient privilege level to view group information.
it: Livello di autorizzazione insufficiente per visualizzare le informazioni sul gruppo.

en: Insufficient privilege level to view identity provider information.
it: Livello di autorizzazione insufficiente per visualizzare le informazioni sul provider.

en: Insufficient privilege level to view mapping information.
it: Livello di autorizzazione insufficiente per visualizzare le informazioni sull'associazione.

en: Insufficient privilege level to view project information.
it: Livello di autorizzazione insufficiente per visualizzare le informazioni sul progetto.

en: Insufficient privilege level to view role information.
it: Livello di autorizzazione insufficiente per visualizzare le informazioni sul ruolo.

en: Insufficient privilege level to view user information.
it: Livello di autorizzazione insufficiente per visualizzare le informazioni sull'utente.

en: Interface added
it: Aggiunta interfaccia

en: Interfaces
it: Interfacce

en: Internal Interface
it: Interfaccia interna

en: Invalid date format: Using today as default.
it: Formato data non valido: si utilizza oggi come valore predefinito.

en: Invalid time period. The end date should be more recent than the start date.
it: Periodo di tempo non valido. La data finale deve essere più recente della data iniziale.

en: Invalid time period. You are requesting data from the future which may not exist.
it: Periodo di tempo non valido. Si stanno richiedendo i dati dal futuro che potrebbero ancora non esiste.

en: Items Per Page
it: Elementi per pagina

en: Kernel ID
it: ID kernel

en: Key
it: Chiave

en: Key Name
it: Nome chiave

en: Key Pair
it: Coppia di chiavi

en: Key Pair Details
it: Dettagli coppia di chiavi

en: Key Pair Name
it: Nome coppia di chiavi

en: Key Pairs
it: Coppia di chiavi

en: Key Pairs are how you login to your instance after it is launched.
it: Le coppie di chiavi consentono di accedere all'istanza dopo il suo avvio.

en: Key Size (bits)
it: Dimensione chiave (bit)

en: Key-Value Pairs
it: Coppie chiave-valore

[ctx: Current status of an Image]
en: Killed
it: Terminato

en: Language
it: Lingua

[ctx: Time since the last update]
en: Last Updated
it: Ultimo aggiornamento

en: Launch
it: Avvia

en: Launch Instance
it: Avvia istanza

en: Launch Instance (Quota exceeded)
it: Avvia istanza (quota superata)

en: Launch as Instance
it: Avvia come istanza

en: Length of Injected File Path
it: Lunghezza del percorso file inserito

en: Limit
it: Limite

en: Live Migrate
it: Migrazione attiva

en: Live Migrate Instance
it: Istanza di migrazione attiva

en: Live migrate an instance to a specific host.
it: Migrazione attiva di un'istanza ad un host specifico.

en: Load Balancer VIP %s
it: VIP bilanciamento del carico %s

en: Local
it: Locale

en: Local Disk Usage
it: Utilizzo disco locale

en: Local Storage (total)
it: Memoria locale (totale)

en: Local Storage (used)
it: Memoria locale (utilizzata)

en: Lock Instance | Lock Instances
it[0]: Blocca istanza
it[1]: Blocca istanze

en: Locked Instance | Locked Instances
it[0]: Istanza bloccata
it[1]: Istanze bloccate

en: Log Length
it: Lunghezza log

en: Log Lines Per Instance
it: Righe di log per istanza

en: Log length must be a nonnegative integer.
it: La lunghezza del log deve essere un numero intero non negativo.

en: MAC Address
it: Indirizzo MAC

en: MAC Learning State
it: Stato di Learning MAC

[ctx: Current status of a Volume]
en: Maintenance
it: Manutenzione

en: Manage
it: Gestisci

en: Manage Attachments
it: Gestisci allegati

en: Manage Floating IP Associations
it: Gestisci associazioni di IP mobili

en: Manage Hosts
it: Gestisci host

en: Manage Hosts Aggregate
it: Gestisci aggregato host

en: Manage Hosts within Aggregate
it: Gestisci host all'interno dell'aggregato

en: Manage Members
it: Gestisci membri

en: Manage Protocols
it: Gestisci protocolli

en: Manage QoS Spec Association
it: Gestisci associazione specifica QoS

en: Manage Rules
it: Gestisci regole

en: Manage Security Group Rules: {{ security_group.name }} ({{ security_group.id }})
it: Gestisci regole gruppo di sicurezza: {{ security_group.name }} ({{ security_group.id }})

en: Manage Specs
it: Gestisci specifiche

en: Manage Volume
it: Gestisci volume

en: Manage Volume Attachments
it: Gestisci allegati del volume

en: Manage Volume Types
it: Gestisci tipi di volumi

en: Manage Volumes
it: Gestisci volumi

en: Manual
it: Manuale

en: Mapped Fixed IP Address
it: Indirizzo IP fisso associato

en: Mapping ID
it: ID associazione

en: Mapping ID "%s" is already used.
it: ID associazione "%s" già in uso.

en: Mapping created successfully.
it: Associazione creata correttamente.

en: Mapping updated successfully.
it: Associazione aggiornata correttamente.

en: Mappings
it: Associazioni

[ctx: Google's Material Design style theme]
en: Material
it: Materiale

en: Max. Size (MB) =
it: Dimensione max. (MB) =

en: Memory MB Hours
it: Ore MB di memoria

en: Memory Usage
it: Utilizzo della Memoria

en: Message
it: Messaggio

en: Metadata Definition File
it: File di definizione di metadati

en: Metadata Definitions
it: Definizioni di metadati

en: Metadata Items
it: Elementi metadati

en: Migrate
it: Migra

en: Migrate Instance | Migrate Instances
it[0]: Migra istanza
it[1]: Migra istanze

en: Migrate Volume
it: Migra volume

en: Migrate all instances from a host with disabled nova-compute service. Optionally you can choose type of migration. All running instances of the host can be Live Migrated. Cold Migration is trying to use 'nova migrate' on each instance of migrated host.
it: Migrare tutte le istanze da un host con il servizio nova-compute disabilitato. Facoltativamente, è possibile scegliere il tipo di migrazione. Tutte le istanze in esecuzione dell'host possono essere migrate attivamente. La migrazione a freddo consiste nel tentare di utilizzare 'nova migrate' su ogni istanza dell'host migrato.

[ctx: Current status of an Instance]
en: Migrating
it: Migrazione

[ctx: Task status of an Instance]
en: Migrating
it: Migrazione

en: Migrating instances may cause some unrecoverable results.
it: La migrazione delle istanze può produrre alcuni risultati irrecuperabili.

en: Migration Policy
it: Politica di migrazione

en: Min Disk
it: Disco min

en: Min RAM
it: RAM min

en: Min. Size (MB) =
it: Dimensione min. (MB)=

en: Minimum Disk (GB)
it: Disco minimo (GB)

en: Minimum RAM (MB)
it: RAM minima (MB)

en: Modified domain "%s".
it: Modificato il dominio "%s".

en: Modified instance "%s".
it: Modificata istanza "%s".

en: Modified project "%s".
it: Progetto modificato "%s".

en: Modify Access
it: Modifica accesso

en: Modify Consumer
it: Modifica consumer

en: Modify Groups
it: Modificare i Gruppi

en: Modify Quotas
it: Modifica quote

en: Modify dashboard settings for your user.
it: Modificare le impostazioni di dashboard per l'utente

en: Modify name and description of a volume.
it: Modificare il nome e la descrizione di un volume.

en: Modify the name and description of a snapshot.
it: Modificare il nome e la descrizione di un'istantanea.

en: Monitoring:
it: Monitoraggio:

en: Name
it: Nome

en: Name =
it: Nome =

en: Name or other identifier for existing volume
it: Nome o altro identificativo per il volume esistente

en: Name: %(name)s ID: %(uuid)s
it: Nome: %(name)s ID: %(uuid)s

en: Namespace
it: Spazio dei nomi

en: Namespace %s has been created.
it: Lo spazio dei nomi %s è stato creato.

en: Namespace Definition Source
it: Origine definizione spazio dei nomi

en: Namespace JSON
it: JSON spazio dei nomi

en: Namespace Overview
it: Panoramica sullo spazio dei nomi

en: Namespace Resource Type Associations
it: Associazioni tipo di risorsa dello spazio dei nomi

en: Namespaces
it: Spazi dei nomi

en: Namespaces can be associated to different resource types. This makes the properties in the namespace visible in the 'Update Metadata' action for that type of resource.
it: Gli spazi dei nomi possono essere associati a diversi tipi di risorsa. Ciò rende le proprietà nello spazio dei nomi visibili nell'azione 'Aggiorna metadati' per tale tipo di risorsa.

en: Network
it: Rete

en: Network %s was successfully updated.
it: La rete %s è stata aggiornata con successo.

en: Network Address
it: Indirizzo di rete

en: Network Address Source
it: Origine indirizzo di rete

en: Network Address and IP version are inconsistent.
it: L'indirizzo di rete e la versione IP sono incongruenti.

en: Network Agents
it: Agent di rete

en: Network Details
it: Dettagli rete

en: Network ID
it: Identificativo di Rete

en: Network Mask
it: Maschera di rete

en: Network Name
it: Nome di Rete

en: Network Topology
it: Topologia di rete

en: Network Type:
it: Tipo di rete:

en: Network address in CIDR format (e.g. 192.168.0.0/24)
it: Indirizzo di rete in formato CIDR (ad esempio 192.168.0.0/24)

en: Network address in CIDR format (e.g. 192.168.0.0/24, 2001:DB8::/48)
it: Indirizzo di rete in formato CIDR (ad esempio 192.168.0.0/24, 2001:DB8::/48)

en: Network list can not be retrieved.
it: Impossibile ottenere la lista delle reti.

[ctx: Task status of an Instance]
en: Networking
it: Rete

en: Networks
it: Reti

en: Never
it: Mai

en: Never updated
it: Mai aggiornato

en: New DHCP Agent
it: Nuovo agent DHCP

en: New Flavor
it: Nuovo flavor

en: New Host
it: Nuovo host

en: New QoS Spec Consumer
it: Nuovo consumer specifica QoS

en: New Size (GiB)
it: Nuova dimensione (GiB)

en: New name cannot be empty.
it: Il nuovo nome non può essere vuoto.

en: New name conflicts with another volume type.
it: Il nuovo nome è in conflitto con un altro tipo di volume.

en: New password
it: Nuova password

en: New size must be greater than current size.
it: La nuova dimensione deve essere maggiore della dimensione corrente.

en: Next Hop
it: Prossimo hop

en: Next Hop IP must be a part of one of the subnets to which the router interfaces are connected.
it: Successivo hop deve essere una parte di una delle sottoreti a cui sono collegate le interfacce del router.

en: No Host selected.
it: Nessun host selezionato.

en: No Hosts found.
it: Nessun host rilevato.

en: No Ports available
it: Nessuna porta disponibile

[ctx: Power state of an Instance]
en: No State
it: Nessuno stato

en: No assigned volumes
it: Nessun volume assegnato

en: No associations defined.
it: Nessuna associazione definita.

en: No attached device
it: Nessun dispositivo collegato

en: No availability zones found
it: Nessuna zona di disponibilità trovata

en: No available console found.
it: Non è stata trovata nessuna console disponibile.

en: No available projects
it: Nessun progetto disponibile

en: No flavors available
it: Nessun flavor disponibile

en: No floating IP addresses allocated
it: Nessun indirizzo IP mobile allocato

en: No floating IP pools available
it: Nessun pool dell'IP mobile disponibile

en: No groups found.
it: Nessun gruppo trovato.

en: No groups.
it: Nessun gruppo.

en: No host selected.
it: Nessun host selezionato.

en: No hosts found.
it: Nessun host rilevato.

en: No images available
it: Nessuna immagine disponibile

en: No input was provided for the namespace content.
it: Nessun input è stato fornito per il contenuto dello spazio dei nomi.

en: No instances available
it: Nessuna istanza disponibile

en: No key pairs available
it: Nessuna coppia di chiavi disponibile

en: No mappings available
it: Nessuna associazione disponibile

en: No networks available
it: Nessuna rete disponibile

en: No new QoS spec available
it: Nessuna nuova specifica QoS disponibile

en: No options specified
it: Nessuna opzione specificata

en: No other agents available.
it: Nessun altro agent disponibile

en: No other hosts available
it: Nessun altro host disponibile.

en: No other hosts available.
it: Nessun altro host disponibile.

en: No other volume types available
it: Nessun altro tipo di volume disponibile

en: No ports available
it: Nessuna porta disponibile

en: No projects found.
it: Nessun progetto trovato.

en: No projects selected. All projects can use the flavor.
it: Nessun progetto selezionato. Tutti i progetti possono utilizzare il flavor.

en: No rules defined.
it: Nessuna regola definita.

en: No security groups available
it: Nessun gruppo di sicurezza disponibile

en: No security groups enabled.
it: Nessun gruppo di sicurezza abilitato.

en: No security groups found.
it: Nessun gruppo di sicurezza trovato.

en: No source, empty volume
it: Nessun volume vuoto di origine

en: No subnets available
it: Nessuna sottorete disponibile

en: No users found.
it: Nessun utente trovato.

en: No users.
it: Nessun utente.

en: No volume type
it: Nessun tipo di volume

en: No volume types found.
it: Nessun tipo di volume trovato.

en: No volume types selected.
it: Nessun tipo di volume selezionato.

en: No volumes attached.
it: Nessun volume collegato.

en: No volumes available
it: Nessun volume disponibile

en: No volumes found.
it: Nessun volume trovato.

en: No volumes selected.
it: Nessun volume selezionato.

en: Non admin users are not allowed to make images public.
it: Agli utenti non admin non è consentito rendere le immagini pubbliche.

en: Non-Members
it: Non-membri

en: None (removes spec)
it: None (rimuove la specifica)

en: Normal
it: Normale

en: Not attached
it: Non collegato

en: Not available
it: N/A

en: Note that a volume can not be deleted if it is &quot;attached&quot; or has any dependent snapshots.
it: Un volume non può essere eliminato se è &quot;collegato&quot; o presenta istantanee dipendenti.

en: Note:
it: Nota:

en: Number of Instances
it: Numero di istanze

en: Number of Snapshots
it: Numero di istantanee

en: Number of VCPUs
it: Numero di VCPUs

en: Number of Volumes
it: Numero di volumi

en: Number of items to show per page (applies to the pages that have API supported pagination, Max Value: %s)
it: Numero di elementi da visualizzare per pagina (valido per le pagine che hanno una paginazione API supportata, valore max: %s)

en: Number of log lines to be shown per instance
it: Numero di righe di log da mostrare per istanza

en: OR Copy/Paste your Private Key
it: OPPURE eseguire Copia/Incolla della propria Chiave privata

en: Object Store
it: Archivio oggetti

en: Old Flavor
it: Vecchio flavor

en: On Demand
it: A richiesta

en: Once a floating IP is released, there is no guarantee the same IP can be allocated again.
it: Una volta che è stato rilasciato un IP mobile, non esiste nessuna garanzia che lo stesso IP possa essere assegnato di nuovo.

en: Only definitions in raw JSON format are supported.
it: Sono supportate solo le definizioni nel formato JSON non elaborato.

en: Open Port
it: Apri porta

en: Open Port/Port Range:
it: Apri porta/intervallo porte:

en: Optionally, you may choose to create a new volume.
it: Facoltativamente, è possibile scegliere di creare un nuovo volume.

en: Other Protocol
it: Altro protocollo

en: Out of range float values are not JSON compliant: %r
it: I valori mobili non contenuti nell'intervallo non sono conformi a JSON: %r

en: Overview
it: Panoramica

en: Owner
it: Proprietario

en: Page Not Found
it: Pagina non trovata

en: Password changed. Please log in again to continue.
it: Password modificata. Accedere di nuovo per continuare.

en: Password changed. Please log in to continue.
it: Password modificata. Accedere per continuare

en: Passwords do not match.
it: La password non coincide.

[ctx: Action log of an instance]
en: Pause
it: Sospendi

en: Pause Instance | Pause Instances
it[0]: Interrompi istanza
it[1]: Interrompi istanze

[ctx: Current status of an Instance]
en: Paused
it: In pausa

[ctx: Power state of an Instance]
en: Paused
it: In pausa

en: Paused Instance | Paused Instances
it[0]: Istanza sospesa
it[1]: Istanze sospese

[ctx: Task status of an Instance]
en: Pausing
it: Sospensione in corso

[ctx: Current status of an Image]
en: Pending Delete
it: Eliminazione in sospeso

en: Per Volume Size (GiB)
it: Dimensione per il volume (GiB)

en: Physical Network
it: Rete fisica

en: Physical Network:
it: Rete fisica:

en: Please note:
it: Nota:

en: Please try again later [Error: %s].
it: Riprovare più tardi [Errore: %s].

en: Port
it: Porta

en: Port %s was successfully created.
it: La porta %s è stata creata con successo.

en: Port %s was successfully updated.
it: La porta %s è stata aggiornata con successo.

en: Port Range
it: Intervallo porta

en: Port Security Enabled
it: Sicurezza porta abilitata

en: Port list can not be retrieved.
it: Impossibile ottenere la lista delle porte.

en: Port to be associated
it: Porta da associare

en: Ports
it: Porte

en: Power State
it: Stato attivazione

[ctx: Task status of an Instance]
en: Powering Off
it: Disattivazione

[ctx: Task status of an Instance]
en: Powering On
it: Attivazione

en: Prefix:
it: Prefisso:

[ctx: Task status of an Instance]
en: Preparing Resize or Migrate
it: Preparazione del ridimensionamento o della migrazione

en: Primary Project
it: Progetto principale

en: Private Key File
it: File di chiave privata

en: Profile
it: Profilo

en: Project
it: Progetto

en: Project =
it: Progetto =

en: Project Details
it: Dettagli progetto

en: Project Groups
it: Gruppi del Progetto

en: Project ID
it: Identificativo del Progetto

en: Project ID:
it: ID progetto

en: Project Information
it: Informazioni sul progetto

en: Project Limits
it: Progetti

en: Project Members
it: Membri del Progetto

en: Project Name
it: Nome del Progetto

en: Project Quotas
it: Quote progetto

en: Project Usage
it: Utilizzo del progetto

en: Project Usage Overview
it: Panoramica sull'utilizzo del progetto

en: Project name "%s" is already used.
it: Il nome del progetto "%s" è già in uso.

en: Projects
it: Progetti

en: Projects:
it: Progetti:

en: Properties Target:
it: Destinazione proprietà:

en: Protected
it: Protetto

en: Protocol
it: Protocollo

en: Protocol ID
it: ID protocollo

en: Protocol ID "%s" is already used.
it: ID protocollo "%s" già in uso.

en: Protocols
it: Protocolli

en: Provider Network
it: Rete di provider

en: Provider Network Type
it: Tipo rete del provider

en: Public
it: Pubblico

en: Public Key
it: Chiave pubblica

en: QOS Policy ID
it: ID politica QOS

en: QoS Spec name "%s" already exists.
it: Il nome della specifica QoS "%s" esiste già.

en: QoS Spec to be associated
it: Specifica QoS da associare

en: QoS Spec:
it: Specifica QoS:

en: QoS Spec: {{ qos_spec_name }}
it: Spec QoS: {{ qos_spec_name }}

en: QoS Specs
it: Specifiche QoS

[ctx: Current status of an Image]
en: Queued
it: In coda

en: Quota Name
it: Nome quota

en: Quota exceeded for resource router.
it: Quota superata per il router della risorsa.

en: Quota value(s) cannot be less than the current usage value(s): %s.
it: I valori della quota non possono essere inferiori al valore di utilizzo corrente: %s.

en: RAM (total)
it: RAM (totale)

en: RAM (used)
it: RAM (in uso)

en: RX/TX Factor
it: Fattore RX/TX

en: RX/TX factor
it: Fattore RX/TX

en: Ramdisk ID
it: ID ramdisk

en: Raw
it: Non elaborato

[ctx: Image format for display in table]
en: Raw
it: Non elaborato

en: Reason
it: Motivo

en: Reason: %(disabled_reason)s
it: Motivo: %(disabled_reason)s

[ctx: Action log of an instance]
en: Reboot
it: Riavvia

[ctx: Current status of an Instance]
en: Reboot
it: Riavvia

[ctx: Task status of an Instance]
en: Reboot Pending
it: Riavvio sospeso

[ctx: Task status of an Instance]
en: Reboot Started
it: Riavvio avviato

[ctx: Task status of an Instance]
en: Rebooting
it: Riavvio

[ctx: Action log of an instance]
en: Rebuild
it: Nuova build

[ctx: Current status of an Instance]
en: Rebuild
it: Nuova build

[ctx: Task status of an Instance]
en: Rebuild Block Device Mapping
it: Crea nuova build dell'associazione unità di blocco

en: Rebuild Instance
it: Crea nuova build dell'istanza

en: Rebuild Password
it: Crea nuova build della password

[ctx: Task status of an Instance]
en: Rebuild Spawning
it: Generazione nuova build

[ctx: Task status of an Instance]
en: Rebuilding
it: Creazione nuova build

en: Rebuilding instance %s.
it: Creazione nuova build dell'istanza %s.

en: Recreate EC2 Credentials
it: Ricrea credenziali EC2

en: Regions:
it: Regioni:

en: Register Identity Provider
it: Registra provider di identità

en: Register a identity provider that is trusted by the Identity API to authenticate identities.
it: Registrare un provider di identità che sia sicuro mediante l'API di identità per autenticare le identità.

en: Release Floating IP | Release Floating IPs
it[0]: Rilascia IP mobile
it[1]: Rilascia IP mobili

en: Released Floating IP | Released Floating IPs
it[0]: IP mobile rilasciato
it[1]: IP mobili rilasciati

en: Remote
it: Remoto

en: Remote IDs
it: ID remoti

en: Remote IDs are associated with the identity provider and are globally unique. This indicates the header attributes to use for mapping federation protocol attributes to Identity API objects. If no value is provided, the list will be set to empty.
it: Gli ID remoti sono associati al provider di identità e sono globalmente univoci. Ciò indica gli attributi di intestazione da utilizzare per l'associazione degli attributi del protocollo di federazione agli oggetti API di identità. Se non viene fornito alcun valore, l'elenco sarà impostato su vuoto.

en: Remote IP Prefix
it: Prefisso IP remoto

en: Remote Security Group
it: Gruppo di sicurezza remoto

en: Remote:
it: Remoto:

en: Remove User | Remove Users
it[0]: Rimuovi utente
it[1]: Rimuovi utenti

en: Removed User | Removed Users
it[0]: Utente rimosso
it[1]: Utenti rimossi

en: Removing a key pair can leave OpenStack resources orphaned. You should not remove a key pair unless you are certain it is not being used anywhere.
it: La rimozione della coppia di chiavi può lasciare le risorse OpenStack orfane. Non è consigliabile rimuovere una coppia di chiavi a meno che non si è certi che non venga utilizzata altrove.

en: Report Bug
it: Bug report

en: Request ID
it: ID richiesta

en: Requested snapshot would exceed the allowed quota.
it: L'istantanea richiesta supererebbe la quota consentita.

[ctx: Current status of an Instance]
en: Rescue
it: Ripristino

[ctx: Current status of an Instance]
en: Rescued
it: Recuperato

[ctx: Task status of an Instance]
en: Rescuing
it: Recupero in corso

en: Resize
it: Ridimensiona

[ctx: Action log of an instance]
en: Resize
it: Ridimensiona

en: Resize Instance
it: Ridimensiona istanza

[ctx: Current status of an Instance]
en: Resize/Migrate
it: Ridimensiona/Migra

[ctx: Current status of an Instance]
en: Resized
it: Ridimensionato

[ctx: Task status of an Instance]
en: Resized or Migrated
it: Ridimensionato o migrato

[ctx: Task status of an Instance]
en: Resizing or Migrating
it: Ridimensionamento o migrazione

en: Resource Types
it: Tipi di risorsa

en: Resource types updated for namespace %s.
it: Tipi di risorse aggiornate per lo spazio dei nomi %s.

en: Resources
it: Risorse

en: Restarted instances will lose any data not saved in persistent storage.
it: Le istanze riavviate perderanno i dati non salvati nella memoria persistente.

en: Restore Backup
it: Ripristina backup

en: Restore Backup to Volume
it: Ripristina backup sul volume

en: Restore Backup:
it: Ripristina backup:

en: Restore Volume Backup
it: Ripristina backup del volume

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Restoring
it: Ripristino

[ctx: Task status of an Instance]
en: Restoring
it: Ripristino

[ctx: Current status of a Volume]
en: Restoring Backup
it: Ripristino del backup

[ctx: Action log of an instance]
en: Resume
it: Riprendi

en: Resume Instance | Resume Instances
it[0]: Ripristina istanza
it[1]: Ripristina istanze

en: Resumed Instance | Resumed Instances
it[0]: Istanza ripristinata
it[1]: Istanze ripristinate

[ctx: Task status of an Instance]
en: Resuming
it: Ripresa in corso

en: Retrieve Instance Password
it: Richiama password istanza

en: Retrieve Password
it: Richiama password

en: Revert Resize/Migrate
it: Ripristina Ridimensiona/Migra

[ctx: Current status of an Instance]
en: Revert Resize/Migrate
it: Ripristina Ridimensiona/Migra

[ctx: Task status of an Instance]
en: Reverting Resize or Migrate
it: Ripristino del ridimensionamento o della migrazione

en: Role
it: Ruolo

en: Role ID
it: ID ruolo

en: Role Name
it: Nome del Ruolo

en: Role created successfully.
it: Ruolo creato correttamente.

en: Role updated successfully.
it: Ruolo aggiornato correttamente.

en: Roles
it: Ruoli

en: Root Disk
it: Disco root

en: Root Disk (GB)
it: Disco root (GB)

en: Router %s was successfully created.
it: Il router %s è stato creato correttamente.

en: Router %s was successfully updated.
it: Il router %s è stato aggiornato correttamente.

en: Router Name
it: Nome router

en: Router Type
it: Tipo di router

en: Routers
it: Router

en: Rule
it: Regola

en: Rule:
it: Regola:

en: Rules
it: Regole

en: Rules define which traffic is allowed to instances assigned to the security group. A security group rule consists of three main parts:
it: Le regole definiscono quale traffico è consentito alle istanze assegnate al gruppo di sicurezza. Una regola del gruppo di sicurezza consiste di tre parti principali:

[ctx: Power state of an Instance]
en: Running
it: In esecuzione

en: Running Instance Migration Type
it: Tipo di migrazione istanza in esecuzione

en: S3 URL
it: URL S3

en: SLAAC: Address discovered from OpenStack Router
it: SLAAC: indirizzo rilevato dal router OpenStack

en: SSH key pairs can be generated with the ssh-keygen command:
it: Le coppie di chiavi SSH possono essere generate con il comando ssh-keygen:

en: Save
it: Salva

en: Save Changes
it: Salvare le Modifiche

en: Saved extra spec "%s".
it: Salvata una specifica "%s" supplementare.

en: Saved spec "%s".
it: Specifica "%s" salvata.

[ctx: Current status of an Image]
en: Saving
it: Salvataggio

en: Scheduled deletion of Instance | Scheduled deletion of Instances
it[0]: Eliminazione dell'istanza pianificata
it[1]: Eliminazione delle istanze pianificata

en: Scheduled deletion of Volume | Scheduled deletion of Volumes
it[0]: Eliminazione del volume pianificata
it[1]: Eliminazione dei volumi pianificata

en: Scheduled deletion of Volume Backup | Scheduled deletion of Volume Backups
it[0]: Eliminazione backup del volume pianificata
it[1]: Eliminazione backup dei volumi pianificata

en: Scheduled deletion of Volume Snapshot | Scheduled deletion of Volume Snapshots
it[0]: Eliminazione istantanea del volume pianificata
it[1]: Eliminazione istantanee del volume pianificata

en: Scheduled migration (pending confirmation) of Instance | Scheduled migration (pending confirmation) of Instances
it[0]: La migrazione pianificata (in attesa di conferma) di un'istanza
it[1]: La migrazione pianificata (in attesa di conferma) di istanze

[ctx: Task status of an Instance]
en: Scheduling
it: Pianificazione

en: Security Group
it: Gruppo di sicurezza

en: Security Group Rules
it: Regole gruppo di sicurezza

en: Security Groups
it: Gruppi di Protezione

en: Security group rule already exists.
it: La regola del gruppo di sicurezza esiste già.

en: Segmentation ID
it: ID segmentazione

en: Segmentation ID:
it: ID segmentazione:

en: Select Flavor
it: Seleziona flavor

en: Select Image
it: Seleziona immagine

en: Select Mapping
it: Seleziona associazione

en: Select Network
it: Seleziona rete

en: Select Port
it: Seleziona porta

en: Select Subnet
it: Seleziona sottorete

en: Select Volume
it: Seleziona volume

en: Select a New Flavor
it: Selezionare un nuovo flavor

en: Select a key pair
it: Seleziona una coppia di chiavi

en: Select a new QoS spec
it: Selezionare una nuova specifica QoS

en: Select a new agent
it: Selezionare un nuovo agent

en: Select a new consumer
it: Selezionare un nuovo consumer

en: Select a new host
it: Selezionare un nuovo host

en: Select a new status
it: Selezionare un nuovo stato

en: Select a pool
it: Selezionare un pool

en: Select a port
it: Seleziona una porta

en: Select a project
it: Selezionare un progetto

en: Select a target host
it: Selezionare un host di destinazione

en: Select a volume to restore to.
it: Selezionare un volume per il ripristino.

en: Select an IP address
it: Seleziona un indirizzo IP

en: Select an instance
it: Seleziona un'istanza

en: Select an instance to attach to.
it: Seleziona un istanza a cui collegarsi.

en: Select format
it: Seleziona il formato

en: Select network
it: Seleziona rete

en: Select the IP address you wish to associate with the selected instance or port.
it: Selezionare l'indirizzo IP che si desidera associare all'istanza selezionata o ad una porta.

en: Select the image to rebuild your instance.
it: Selezionare l'immagine per ricreare l'istanza.

en: Select the network for interface attaching.
it: Selezionare la rete per il collegamento dell'interfaccia.

en: Select the port to detach.
it: Selezionare la porta da scollegare.

en: Select the projects where the flavors will be used. If no projects are selected, then the flavor will be available in all projects.
it: Selezionare i progetti in cui verranno utilizzati i flavor. Se non viene selezionato nessun progetto il flavor sarà disponibile in tutti i progetti.

en: Selected Hosts
it: Host selezionati

en: Selected Projects
it: Progetti selezionati

en: Selected hosts
it: Host selezionati

en: Selected volume types
it: Tipi di volume selezionati

en: Selected volumes
it: Volumi selezionati

en: Server Group Members
it: Membri gruppo di server

en: Server Groups
it: Gruppi di server

en: Server error
it: Errore del server

en: Servers
it: Server

en: Service
it: Servizio

en: Service Endpoint
it: Endpoint di servizio

en: Services
it: Servizi

en: Services Down
it: Servizi disattivi

en: Services Up
it: Servizi attivi

en: Set Domain Context
it: Impostare il Contesto del Dominio

en: Set Gateway
it: Imposta gateway

en: Set as Active Project
it: Imposta come progetto attivo

en: Set maximum quotas for the project.
it: Impostare le quote massime per il progetto.

en: Set of rules to map federation protocol attributes to Identity API objects.
it: Insieme di regole per associare gli attributi del protocollo di federazione agli oggetti API di identità.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings saved.
it: Impostazioni salvate.

en: Shared
it: Condiviso

en: Shared Storage
it: Memoria condivisa

en: Shelve Instance | Shelve Instances
it[0]: Rinvia istanza
it[1]: Rinvia istanze

[ctx: Current status of an Instance]
en: Shelved
it: Rinviato

en: Shelved Instance | Shelved Instances
it[0]: Istanza rinviata
it[1]: Istanze rinviate

[ctx: Current status of an Instance]
en: Shelved Offloaded
it: Scaricamento rinviato

[ctx: Task status of an Instance]
en: Shelving
it: Rinvio

[ctx: Task status of an Instance]
en: Shelving Image Pending Upload
it: Rinvio caricamento immagine in attesa

[ctx: Task status of an Instance]
en: Shelving Image Uploading
it: Rinvio caricamento immagine

[ctx: Task status of an Instance]
en: Shelving Offloading
it: Rinvio scaricamento

[ctx: Power state of an Instance]
en: Shut Down
it: Arresto

[ctx: Power state of an Instance]
en: Shut Off
it: Spegnimento

[ctx: Action to perform (the instance is currently running)]
en: Shut Off Instance | Shut Off Instances
it[0]: Chiudi istanza
it[1]: Chiudi istanze

[ctx: Past action (the instance is currently already Shut Off)]
en: Shut Off Instance | Shut Off Instances
it[0]: Istanza chiusa
it[1]: Istanze chiuse

[ctx: Current status of an Instance]
en: Shutoff
it: Chiuso

en: Sign Out
it: Disconnessione

en: Size
it: Dimensione

en: Size (GiB)
it: Dimensione (GiB)

en: Slash is not an allowed character.
it: La barra non è un carattere consentito.

en: Snapshot
it: Istantanea

[ctx: Type of an image]
en: Snapshot
it: Istantanea

en: Snapshot "%(name)s" created for instance "%(inst)s"
it: Istantanea "%(name)s" creata per l'istanza "%(inst)s"

en: Snapshot Limits
it: Limiti dell'istantanea

en: Snapshot Name
it: Nome istantanea

en: Snapshot source must be specified
it: È necessario specificare l'origine dell'istantanea

[ctx: Task status of an Instance]
en: Snapshotting
it: In fase di creazione istantanea

[ctx: Current status of an Instance]
en: Soft Deleted
it: Disattivato (soft deleted)

[ctx: Task status of an Instance]
en: Soft Deleting
it: Disattivazione (Soft delete)

en: Soft Reboot Instance | Soft Reboot Instances
it[0]: Riavvio a caldo dell'istanza
it[1]: Riavvio a caldo delle istanze

en: Soft Rebooted Instance | Soft Rebooted Instances
it[0]: Istanza riavviata a caldo
it[1]: Istanze riavviate a caldo

en: Something went wrong!
it: Si è verificato un errore.

[ctx: Task status of an Instance]
en: Spawning
it: Generazione

en: Specifies how IPv6 addresses and additional information are configured. We can specify SLAAC/DHCPv6 stateful/DHCPv6 stateless provided by OpenStack, or specify no option. 'No options specified' means addresses are configured manually or configured by a non-OpenStack system.
it: Specifica in che modo sono configurati gli indirizzi IPv6 e le altre informazioni. È possibile specificare stateful SLAAC/stateless DHCPv6 forniti da OpenStack o non specificare nessuna opzione. 'Nessuna opzione specificata' indica che gli indirizzi vengono configurati manualmente o configurati mediante un sistema non OpenStack.

en: Specifies that the newly created volume should be marked as bootable
it: Specifica che il volume creato recentemente deve essere contrassegnato come avviabile

en: Specifies that the volume can be used to launch an instance
it: Specifica che il volume può essere utilizzato per avviare un'istanza

en: Specify "Network Address" or clear "Create Subnet" checkbox in previous step.
it: Specificare "Indirizzo di rete" o deselezionare la casella di spunta "Crea sottorete" nel passaggio precedente.

en: Specify IP address of gateway or check "Disable Gateway" checkbox.
it: Specificare l'indirizzo IP del gateway o selezionare la casella di spunta "Disabilita gateway".

en: Specify a metadata definition namespace to import.
it: Specificare uno spazio dei nomi della definizione di metadati da importare.

en: Specify additional attributes for the subnet.
it: Specificare altri attributi per la sottorete.

en: Specify an IP address for the interface created (e.g. 192.168.0.254).
it: Specificare un indirizzo IP per l'interfaccia creata (e.g. 192.168.0.254).

en: Specify an image to upload to the Image Service.
it: Specificare un'immagine da caricare sul Servizio di immagine.

en: Specify this option to copy image data to the image service. If unspecified, image data will be used in its current location.
it: Specificare questa opzione per copiare i dati immagine nel servizio immagine. Se non specificato, i dati immagine verranno utilizzati nell'ubicazione corrente.

en: Specs
it: Specifiche

en: Start
it: Inizio

[ctx: Action log of an instance]
en: Start
it: Avvia

en: Start Instance | Start Instances
it[0]: Avvia istanza
it[1]: Avvia istanze

en: Start Time
it: Ora di avvio

en: Start address is larger than end address (value=%s)
it: L'indirizzo iniziale è maggiore di quello finale (valore=%s)

en: Start and end addresses must be specified (value=%s)
it: È necessario specificare gli indirizzi iniziali e finali (valore=%s)

en: Started Instance | Started Instances
it[0]: Istanza avviata
it[1]: Istanze avviate

en: Starting to migrate host: %(current)s
it: Inizio migrazione host: %(current)s

en: State
it: Stato

en: Static Routes
it: Instradamenti statici

en: Static route added
it: Aggiunto instradamento statico

en: Status
it: Stato

en: Status =
it: Stato =

[ctx: Action log of an instance]
en: Stop
it: Arresta

[ctx: Current status of an Instance]
en: Stopped
it: Arrestato

en: Subnet
it: Sottorete

en: Subnet Details
it: Dettagli sottorete

en: Subnet ID
it: ID sottorete

en: Subnet Name
it: Nome sottorete

en: Subnet list can not be retrieved.
it: Impossibile ottenere la lista delle sottoreti.

en: Subnets
it: Sottoreti

en: Subnets Associated
it: Sottoreti Associate

en: Successfully accepted volume transfer: "%s"
it: Trasferimento del volume accettato correttamente: "%s"

en: Successfully added rule: %s
it: Regola aggiunta correttamente: %s

en: Successfully created QoS Spec: %s
it: Specifica QoS creata correttamente: %s

en: Successfully created encryption for volume type: %s
it: Codifica creata correttamente per il tipo di volume: %s

en: Successfully created security group: %s
it: Gruppo di sicurezza creato correttamente: %s

en: Successfully created volume type: %s
it: Tipo di volume creato correttamente: %s

en: Successfully deleted volume transfer
it: Trasferimento del volume eliminato correttamente

en: Successfully deleted volume transfer "%s"
it: Trasferimento del volume eliminato correttamente "%s"

en: Successfully disassociated Floating IP: %s
it: IP mobile dissociato correttamente: %s

en: Successfully imported public key: %s
it: Chiave pubblica importata correttamente: %s

en: Successfully modified QoS Spec consumer.
it: Consumer specifica QoS modificato correttamente.

en: Successfully recreated ec2 credentials.
it: Credenziali ec2 ricreate correttamente.

en: Successfully sent the request to change the volume type to "%(vtype)s" for volume: "%(name)s"
it: La richiesta per modificare il tipo di volume è stata inviata correttamente a "%(vtype)s" per il volume: "%(name)s"

en: Successfully sent the request to manage volume: %s
it: Inviata correttamente la richiesta per gestire il volume: %s

en: Successfully sent the request to migrate volume: %s
it: Inviata correttamente la richiesta per migrare il volume: %s

en: Successfully sent the request to unmanage volume: %s
it: Inviata correttamente la richiesta per disabilitare la gestione del volume: %s

en: Successfully sent the request to upload volume to image for volume: "%s"
it: Inviata correttamente la richiesta per caricare il volume nell'immagine per il volume: "%s"

en: Successfully updated QoS Spec association.
it: Associazione specifiche QoS aggiornata correttamente.

en: Successfully updated aggregate: "%s."
it: Aggregato aggiornato correttamente: "%s."

en: Successfully updated encryption for volume type: %s
it: Codifica aggiornata correttamente per il tipo di volume: %s

en: Successfully updated security group: %s
it: Gruppo di sicurezza aggiornato correttamente: %s

en: Successfully updated volume snapshot status: "%s".
it: Stato istantanea del volume aggiornato correttamente: "%s"

en: Successfully updated volume status to "%s".
it: Stato volume aggiornato correttamente a "%s"

en: Successfully updated volume type.
it: Tipo di volume aggiornato correttamente.

[ctx: Action log of an instance]
en: Suspend
it: Sospendi

en: Suspend Instance | Suspend Instances
it[0]: Sospendi istanza
it[1]: Sospendi istanze

[ctx: Current status of an Instance]
en: Suspended
it: Sospeso

[ctx: Power state of an Instance]
en: Suspended
it: Sospeso

en: Suspended Instance | Suspended Instances
it[0]: Istanza sospesa
it[1]: Istanze sospese

[ctx: Task status of an Instance]
en: Suspending
it: Sospensione

en: Swap Disk
it: Disco swap

en: Swap Disk (MB)
it: Disco swap (MB)

en: System
it: Sistema

en: System Information
it: Informazioni di sistema

en: Target Host
it: Host di destinazione

en: The "Bootable" flag specifies that this volume can be used to launch an instance.
it: L' indicatore "Riavviabile" specifica che questo volume può essere utilizzato per avviare un'istanza.

en: The "from" port number is invalid.
it: Il numero di porta "da" non è valido.

en: The "to" port number is invalid.
it: Il numero di porta "a" non è valido.

en: The "to" port number must be greater than or equal to the "from" port number.
it: Il numero di porta "a" deve essere maggiore o uguale al numero di porta "da" indicati.

en: The <strong>Cipher</strong> is the encryption algorithm/mode to use (e.g., aes-xts-plain64). If the field is left empty, the provider default will be used.
it: La <strong>Cifratura</strong> è la modalità/algoritmo di codifica da utilizzare (ad esempio, aes-xts-plain64). Se il campo viene lasciato vuoto, verrà utilizzato il valore predefinito del provider.

en: The <strong>Control Location</strong> is the notional service where encryption is performed (e.g., front-end=Nova). The default value is 'front-end.'
it: L' <strong>ubicazione di controllo</strong> è il servizio ipotetico in cui viene eseguita la codifica (ad esempio, front-end=Nova). Il valore predefinito è 'front-end.'

en: The Aggregate was updated.
it: L'Aggregato è stato aggiornato.

en: The ICMP code not in range (-1, 255)
it: Il codice ICMP non rientra nell'intervallo (-1, 255)

en: The ICMP type not in range (-1, 255)
it: Il tipo ICMP non rientra nell'intervallo (-1, 255)

en: The ID "%s" is already used by another flavor.
it: L'ID "%s" è già utilizzato da un altro flavor.

en: The ID of the host where the port is allocated. In some cases, different implementations can run on different hosts.
it: L'ID dell'host a cui è assegnata la porta. In alcuni casi, è possibile eseguire diverse implementazioni su differenti host.

en: The Image Location field MUST be a valid and direct URL to the image binary. URLs that redirect or serve error pages will result in unusable images.
it: Il campo Ubicazione di immagine DEVE essere un URL valido e diretto per il valore  binario di immagine. Gli URL indirizzati a pagine errate avranno come risultato immagini non utilizzabili.

en: The JSON formatted contents of a namespace.
it:  I contenuti in formato JSON di uno spazio dei nomi.

en: The Key Pair name that was associated with the instance
it: Il nome della coppia di chiavi associato all'istanza

en: The Transfer ID and the Authorization Key are needed by the recipient in order to accept the transfer. Please capture both the Transfer ID and the Authorization Key and provide them to your transfer recipient.
it: L'ID di trasferimento e la chiave di autorizzazione sono necessari al destinatario per accettare il trasferimento. Acquisire entrambi l'ID di trasferimento e la chiave di autorizzazione e fornirli al destinatario del trasferimento.

en: The admin password is incorrect.
it: La password Admin non è corretta.

en: The container cannot be deleted since it is not empty.
it: Impossibile eliminare il contenitore poiché non è vuoto.

en: The data will remain in the volume and another instance will be able to access the data if you attach this volume to it.
it: I dati rimarranno sul volume e un'altra istanza avrà accesso ai dati se si collega questo volume all'istanza.

en: The instance password encrypted with your public key.
it: Password di istanza codificata con la chiave pubblica.

en: The instance(s) will be shut off.
it: L'istanza verrà chiusa.

en: The minimum disk size required to boot the image. If unspecified, this value defaults to 0 (no minimum).
it: La dimensione di memoria minima richiesta per avviare l'immagine. Se non specificato, il valore predefinito sarà 0 (nessun minimo).

en: The minimum memory size required to boot the image. If unspecified, this value defaults to 0 (no minimum).
it: La dimensione di memoria minima richiesta per avviare l'immagine. Se non specificato, questo valore sarà 0 (nessun minimo).

en: The name "%s" is already used by another flavor.
it: Il nome "%s" è già utilizzato da un altro flavor.

en: The name "%s" is already used by another host aggregate.
it: Il nome "%s" è già utilizzato da un altro aggregato host.

en: The name of the physical network over which the virtual network is implemented.
it: Il nome della rete fisica su cui la rete virtuale è implementata.

en: The physical mechanism by which the virtual network is implemented.
it: Il meccanismo fisico da cui viene implementata la rete fisica.

en: The private key will be only used in your browser and will not be sent to the server
it: La chiave privata sarà utilizzata solo nel browser e non verrà inviata al server

en: The pseudo folder cannot be deleted since it is not empty.
it: Impossibile eliminare la pseudo-cartella poiché non è vuota.

en: The requested instance port is already associated with another floating IP.
it: La porta dell'istanza richiesta è già associata ad un altro IP mobile.

en: The specified port is invalid.
it: La porta specificata non è valida.

en: The subnet in the Network Address is too small (/%s).
it: La sottorete nell'indirizzo di rete è troppo piccola (/%s).

en: The volume size cannot be less than the image minimum disk size (%sGiB)
it: La dimensione del volume non può essere inferiore alla dimensione minima del disco dell'immagine (%sGiB)

en: The volume size cannot be less than the image size (%s)
it: La dimensione del volume non può essere inferiore alla dimensione dell'istantanea (%s)

en: The volume size cannot be less than the snapshot size (%sGiB)
it: La dimensione del volume non può essere inferiore alla dimensione dell'istantanea (%sGiB)

en: The volume size cannot be less than the source volume size (%sGiB)
it: La dimensione del volume non può essere inferiore alla dimensione del volume di origine (%sGiB)

en: Theme Preview
it: Anteprima del tema

en: Themes:
it: Temi

en: There are no networks, routers, or connected instances to display.
it: Nessuna rete, router o istanza connessa da visualizzare.

en: There is not enough capacity for this flavor in the selected availability zone. Try again later or select a different availability zone.
it: Capacità non sufficiente per questo flavor nella zona di disponibilità selezionata. Riprovare più tardi o selezionare una zona di disponibilità diversa.

en: There was a problem loading the namespace: %s.
it: Si è verificato un problema durante il caricamento dello spazio dei nomi: %s.

en: This action cannot be undone.
it: Questa azione non può essere annullata.

en: This action cannot be undone. Current EC2 credentials will be deleted and not recoverable.
it: Questa azione non può essere annullata. Le credenziali EC2 correnti verranno eliminate e non sono recuperabili.

en: This application requires JavaScript to be enabled in your web browser.
it: L'applicazione richiede che JavaScript sia abilitato nel browser Web.

en: This generates a pair of keys: a key you keep private (cloud.key) and a public key (cloud.key.pub). Paste the contents of the public key file here.
it: Ciò genera una coppia di chiavi: una chiave privata (cloud.key) ed una chiave pubblica (cloud.key.pub). Incollare qui il contenuto del file di chiave pubblica.

en: This panel needs JavaScript support.
it: Questo pannello necessita del supporto JavaScript.

en: This volume is currently attached to an instance. In some cases, creating a snapshot from an attached volume can result in a corrupted snapshot.
it: Il volume è attualmente collegato ad un'istanza. In alcuni casi, la creazione di un'istantanea da un volume collegato può risultare in un'istantanea danneggiata.

en: This volume type is used by one or more volumes.
it: Questo tipo di volume viene utilizzato da uno o più volumi.

en: Timezone
it: Fuso orario

en: To Port
it: A porta

en: To decrypt your password you will need the private key of your key pair for this instance. Select the private key file, or copy and paste the content of your private key file into the text area below, then click Decrypt Password.
it: Per decodificare la password sarà necessaria la chiave privata della coppia di chiavi per questa istanza. Selezionare il file di chiave privata o copiare ed incollare il contenuto del file di chiave privata nell'area di testo sottostante, quindi fare clic su Decodifica password.

en: To exit the fullscreen mode, click the browser's back button.
it: Per uscire dalla modalità schermo intero, fare clic sul pulsante Indietro del browser.

en: To specify an allowed IP range, select &quot;CIDR&quot;. To allow access from all members of another security group select &quot;Security Group&quot;.
it: Per specificare un intervallo IP consentito, selezionare &quot;CIDR&quot;. Per consentire l'accesso da tutti i membri di un altro gruppo di sicurezza selezionare &quot;Gruppo di sicurezza&quot;.

en: Toggle Network Collapse
it: Attiva/disattiva riduzione rete

en: Toggle navigation
it: Attiva/disattiva navigazione

en: Topology
it: Topologia

en: Total Active RAM (MB):
it: RAM totale attiva (MB):

en: Total Disk
it: Disco totale

en: Total Disk Size (GB):
it: Dimensione totale disco (GB):

en: Total Disk Usage (Hours):
it: Utilizzo totale disco (Ore):

en: Total Gibibytes
it: GB totali

en: Total Memory Usage (Hours):
it: Utilizzo totale memoria (Ore):

en: Total RAM
it: RAM totale

en: Total Size of Volumes and Snapshots (GB)
it: Dimensione totale dei volumi e istantanee (GB)

en: Total Size of Volumes and Snapshots (GiB)
it: Dimensione totale di volumi ed istantanee (GiB)

en: Total Size of Volumes and Snapshots (GiB) of Type %(type)s
it: Dimensione totale di volumi ed istantanee (GiB) di tipo %(type)s

en: Total VCPU Usage (Hours):
it: Utilizzo totale VCPU (Ore):

en: Total VCPU usage (Number of VCPU in instance * Hours Used) for the project
it: Utilizzo totale di VCPU (Numero di VCPU nell'istanza * ore di utilizzo) per il progetto

en: Total disk usage (GB * Hours Used) for the project
it: Utilizzo totale del disco (GB * ore di utilizzo) per il progetto

en: Total memory usage (MB * Hours Used) for the project
it: Utilizzo totale di memoria (MB * ore di utilizzo) per il progetto

en: Transfer ID
it: ID trasferimento

en: Transfer Name
it: Nome trasferimento

en: Type
it: Tipo

en: Type of backend device identifier provided
it: Tipo di identificativo del dispositivo di backend fornito

[ctx: Admin state of a Network]
en: UP
it: ATTIVO

[ctx: Admin state of a Port]
en: UP
it: ATTIVO

[ctx: Admin state of a Router]
en: UP
it: ATTIVO

en: Unable to accept volume transfer.
it: Impossibile accettare il trasferimento del volume.

en: Unable to add rule to security group.
it: Impossibile aggiungere una regola al gruppo di sicurezza.

en: Unable to add user to primary project.
it: Impossibile aggiungere l'utente al progetto principale.

en: Unable to allocate Floating IP.
it: Impossibile allocare l'IP mobile.

en: Unable to associate IP address %s.
it: Impossibile associare l'indirizzo IP %s.

en: Unable to attach interface.
it: Impossibile collegare l'interfaccia.

en: Unable to attach volume.
it: Impossibile collegare il volume.

en: Unable to change password.
it: Impossibile modificare la password.

en: Unable to change the volume type for volume: "%s"
it: Impossibile modificare il tipo di volume per il volume: "%s"

en: Unable to connect to Neutron.
it: Impossibile connettersi a Neutron.

en: Unable to create QoS Spec.
it: Impossibile creare la specifica QoS.

en: Unable to create domain "%s".
it: Impossibile creare il dominio "%s".

en: Unable to create encrypted volume type.
it: Impossibile creare il tipo di volume crittografato.

en: Unable to create flavor "%s".
it: Impossibile creare il flavor "%s".

en: Unable to create flavor.
it: Impossibile creare il flavor.

en: Unable to create group.
it: Impossibile creare il gruppo.

en: Unable to create host aggregate "%s".
it: Impossibile creare l'aggregato host "%s".

en: Unable to create host aggregate.
it: Impossibile creare l'aggregato host.

en: Unable to create identity provider protocol.
it: Impossibile creare il protocollo del provider di identità.

en: Unable to create mapping.
it: Impossibile creare l'associazione.

en: Unable to create mapping. Rules has malformed JSON data.
it: Impossibile creare l'associazione. Le regole presentano dati JSON con formato errato.

en: Unable to create network "%s".
it: Impossibile creare la rete "%s.

en: Unable to create new image
it: Impossibile creare una nuova immagine

en: Unable to create new image: Image name too long.
it: Impossibile creare una nuova immagine: il nome immagine è troppo lungo.

en: Unable to create new image: Invalid disk format %s for image.
it: Impossibile creare una nuova immagine: formato disco %s non valido per l'immagine.

en: Unable to create new image: URL scheme not supported.
it: Impossibile creare una nuova immagine: lo schema URL non è supportato.

en: Unable to create new namespace. %s
it: Impossibile creare un nuovo spazio dei nomi. %s

en: Unable to create project "%s".
it: Impossibile creare progetto "%s".

en: Unable to create role.
it: Impossibile creare il ruolo.

en: Unable to create security group: %s
it: Impossibile creare il gruppo di sicurezza: %s

en: Unable to create snapshot.
it: Impossibile creare l'istantanea.

en: Unable to create spec.
it: Impossibile creare la specifica.

en: Unable to create subnet "%s".
it: Impossibile creare la sottorete "%s".

en: Unable to create user.
it: Impossibile creare un utente.

en: Unable to create volume backup.
it: Impossibile creare il backup del volume.

en: Unable to create volume snapshot.
it: Impossibile creare l'istantanea volume.

en: Unable to create volume transfer.
it: Impossibile creare il trasferimento del volume.

en: Unable to create volume type extra spec.
it: Impossibile creare specifiche supplementari del tipo di volume.

en: Unable to create volume type.
it: Impossibile creare il tipo di volume.

en: Unable to create volume.
it: Impossibile creare il volume.

en: Unable to delete volume transfer.
it: Impossibile eliminare il trasferimento del volume.

en: Unable to detach interface.
it: Impossibile scollegare l'interfaccia.

en: Unable to determine if availability zones extension is supported.
it: Impossibile stabilire se è supportata l'estensione delle zone di disponibilità.

en: Unable to determine if volume type encryption is supported.
it: Impossibile determinare se è supportata la codifica del tipo di volume.

en: Unable to disassociate floating IP.
it: Impossibile disassociare l'IP mobile.

en: Unable to edit spec.
it: Impossibile modificare la specifica.

en: Unable to edit volume type extra spec.
it: Impossibile modificare specifiche supplementari del tipo di volume.

en: Unable to extend volume.
it: Impossibile estendere il volume.

en: Unable to fetch EC2 credentials.
it: Impossibile recuperare le credenziali EC2.

en: Unable to find default role.
it: Impossibile trovare il ruolo predefinito.

en: Unable to get EC2 credentials
it: Impossibile ottenere le credenziali EC2

en: Unable to get RDP console for instance "%s".
it: Impossibile richiamare la console RDP per l'istanza "%s".

en: Unable to get SPICE console for instance "%s".
it: Impossibile richiamare la console SPICE per l'istanza "%s".

en: Unable to get VNC console for instance "%s".
it: Impossibile richiamare la console VNC per l'istanza "%s".

en: Unable to get cinder services list.
it: Impossibile ottenere l'elenco servizi cinder.

en: Unable to get flavor list
it: Impossibile richiamare l'elenco flavor

en: Unable to get host aggregate list
it: Impossibile ottenere l'elenco degli aggregati host

en: Unable to get log for instance "%s".
it: Impossibile ottenere il log per l'istanza "%s".

en: Unable to get network agents info.
it: Impossibile ottenere le informazioni sugli agent di rete.

en: Unable to get network agents list.
it: Impossibile ottenere l'elenco degli agent di rete.

en: Unable to get nova services list.
it: Impossibile richiamare l'elenco dei servizi nova.

en: Unable to get openrc credentials
it: Impossibile ottenere le credenziali openrc

en: Unable to get subnet "%s"
it: Impossibile richiamare la sottorete "%s".

en: Unable to get the available hosts
it: Impossibile ottenere gli host disponibili

en: Unable to get the available volume types
it: Impossibile richiamare i tipi di volume disponibili

en: Unable to get the available volumes
it: Impossibile ottenere i volumi disponibili

en: Unable to import key pair.
it: Impossibile importare la coppia di chiavi.

en: Unable to initialize subnetpools
it: Impossibile inizializzare i pool della sottorete

en: Unable to list dhcp agents hosting network.
it: Impossibile elencare gli agent dhcp che ospitano la rete.

en: Unable to load the specified image. %s
it: Impossibile caricare l'immagine specificata. %s

en: Unable to load the specified snapshot.
it: Impossibile caricare l'istantanea specificata.

en: Unable to load the specified volume. %s
it: Impossibile caricare il volume specificato. %s

en: Unable to lookup volume or backup information.
it: Impossibile ricercare le informazioni sul volume o il backup.

en: Unable to manage volume.
it: Impossibile gestire il volume.

en: Unable to modify domain "%s".
it: Impossibile modificare il dominio "%s".

en: Unable to modify instance "%s".
it: Impossibile modificare l'istanza "%s".

en: Unable to modify project "%s".
it: Impossibile modificare il progetto "%s".

en: Unable to parse IP address %s.
it: Impossibile analizzare l'indirizzo IP %s.

en: Unable to rebuild instance.
it: Impossibile creare la nuova build dell'istanza.

en: Unable to recreate ec2 credentials. Failed to create ec2 credentials.
it: Impossibile ricreare le credenziali ec2. Impossibile creare le credenziali ec2.

en: Unable to recreate ec2 credentials. Failed to delete ec2 credentials.
it: Impossibile ricreare le credenziali ec2. Impossibile eliminare le credenziali ec2.

en: Unable to register identity provider.
it: Impossibile registrare il provider di identità.

en: Unable to register identity provider. Please check that the Identity Provider ID and Remote IDs provided are not already in use.
it: Impossibile registrare il provider di identità. Controllare che l'ID del provider di identità e gli ID remoti forniti non siano già in uso.

en: Unable to resize instance "%s".
it: Impossibile ridimensionare l'istanza "%s".

en: Unable to restore backup.
it: Impossibile ripristinare il backup.

en: Unable to retrieve IP addresses from Neutron for instance "%(name)s" (%(id)s).
it: Impossibile richiamare l'indirizzo IP da Neutron per l'istanza "%(name)s" (%(id)s).

en: Unable to retrieve IP addresses from Neutron.
it: Impossibile richiamare gli indirizzi IP da Neutron.

en: Unable to retrieve Network information for instance "%s".
it: Impossibile richiamare le informazioni di rete per l'istanza "%s".

en: Unable to retrieve QoS Spec association.
it: Impossibile richiamare l'associazione della specifica QoS.

en: Unable to retrieve QoS Spec details.
it: Impossibile richiamare i dettagli della specifica QoS.

en: Unable to retrieve QoS Specs.
it: Impossibile richiamare le specifiche QoS.

en: Unable to retrieve QoS spec details.
it: Impossibile richiamare i dettagli della specifica QoS.

en: Unable to retrieve QoS spec list.
it: Impossibile richiamare l'elenco di specifiche QoS.

en: Unable to retrieve QoS specs
it: Impossibile richiamare le specifiche QoS

en: Unable to retrieve agent list.
it: Impossibile richiamare l'elenco di agent.

en: Unable to retrieve an external network "%s".
it: Impossibile richiamare una rete esterna "%s".

en: Unable to retrieve attachment information.
it: Impossibile richiamare le informazioni dell'allegato.

en: Unable to retrieve availability zone list.
it: Impossibile richiamare l'elenco delle zone di disponibilità.

en: Unable to retrieve availability zones.
it: Impossibile richiamare le zone di disponibilità.

en: Unable to retrieve backup details.
it: Impossibile richiamare i dettagli di backup.

en: Unable to retrieve compute host information.
it: Impossibile richiamare le informazioni relative all'host di elaborazione.

en: Unable to retrieve compute limit information.
it: Impossibile richiamare le informazioni sul limite di calcolo.

en: Unable to retrieve details for instance "%s".
it: Impossibile richiamare i dettagli per l'istanza "%s".

en: Unable to retrieve details for keypair "%s".
it: Impossibile richiamare i dettagli per la coppia di chiavi "%s".

en: Unable to retrieve details for network "%s".
it: Impossibile ottenere i dettagli per la rete "%s".

en: Unable to retrieve details for router "%s".
it: Impossibile richiamare i dettagli per il router "%s".

en: Unable to retrieve domain details.
it: Impossibile ottenere i dettagli del dominio.

en: Unable to retrieve domain information.
it: Impossibile richiamare le informazioni sul dominio.

en: Unable to retrieve domain list.
it: Impossibile ottenere la lista dei domini.

en: Unable to retrieve encryption type.
it: Impossibile richiamare il tipo di codifica.

en: Unable to retrieve extra spec list.
it: Impossibile richiamare l'elenco delle specifiche supplementari.

en: Unable to retrieve flavor access list. Please try again later.
it: Impossibile richiamare l'elenco degli accessi flavor. Riprovare più tardi.

en: Unable to retrieve flavor details.
it: Impossibile richiamare i dettagli flavor.

en: Unable to retrieve flavor information for instance "%(name)s" (%(id)s).
it: Impossibile richiamare le informazioni sul flavor per l'istanza "%(name)s" (%(id)s).

en: Unable to retrieve flavor information for instance "%s".
it: Impossibile richiamare le informazioni sul flavor per l'istanza "%s".

en: Unable to retrieve flavor list.
it: Impossibile richiamare l'elenco flavor.

en: Unable to retrieve flavors.
it: Impossibile richiamare i flavor.

en: Unable to retrieve floating IP addresses.
it: Impossibile richiamare gli indirizzi IP mobili.

en: Unable to retrieve floating IP pools.
it: Impossibile richiamare i pool IP mobili.

en: Unable to retrieve group list.
it: Impossibile ottenere la lista dei gruppi.

en: Unable to retrieve group list. Please try again later.
it: Impossibile ottenere la lista dei gruppi. Per favore riprovare più tardi.

en: Unable to retrieve group users.
it: Impossibile richiamare gli utenti del gruppo.

en: Unable to retrieve host aggregates list.
it: Impossibile richiamare l'elenco degli aggregati host.

en: Unable to retrieve host information.
it: Impossibile richiamare le informazioni sull'host.

en: Unable to retrieve hypervisor information.
it: Impossibile ottenere informazioni sull'hypervisor.

en: Unable to retrieve hypervisor instances list.
it: Impossibile richiamare l'elenco delle istanze hypervisor.

en: Unable to retrieve hypervisor statistics.
it: Impossibile ottenere statistiche sull'hypervisor.

en: Unable to retrieve identity provider information.
it: Impossibile richiamare le informazioni sul provider di identità.

en: Unable to retrieve identity provider list.
it: Impossibile richiamare l'elenco di provider di identità.

en: Unable to retrieve image details.
it: Impossibile richiamare i dettagli dell'immagine.

en: Unable to retrieve image list.
it: Impossibile ottenere la lista delle immagini.

en: Unable to retrieve image.
it: Impossibile richiamare l'immagine.

en: Unable to retrieve images for the current project.
it: Impossibile richiamare le immagini per il progetto corrente.

en: Unable to retrieve images.
it: Impossibile richiamare le immagini

en: Unable to retrieve information about the networks' projects.
it: Impossibile richiamare le informazioni relative ai progetti di rete.

en: Unable to retrieve instance action list.
it: Impossibile richiamare l'elenco di azioni dell'istanza.

en: Unable to retrieve instance details.
it: Impossibile richiamare i dettagli dell'istanza.

en: Unable to retrieve instance flavors.
it: Impossibile richiamare i flavor dell'istanza.

en: Unable to retrieve instance list.
it: Impossibile ottenere la lista delle istanze.

en: Unable to retrieve instance password.
it: Impossibile richiamare la password dell'istanza.

en: Unable to retrieve instance project information.
it: Impossibile richiamare le informazioni sul progetto dell'istanza.

en: Unable to retrieve instance size information.
it: Impossibile richiamare le informazioni sulla dimensione dell'istanza.

en: Unable to retrieve instances.
it: Impossibile richiamare le istanze.

en: Unable to retrieve key pair list.
it: Impossibile richiamare l'elenco delle coppie di chiavi.

en: Unable to retrieve key pairs.
it: Impossibile richiamare le coppie di chiavi.

en: Unable to retrieve list of volumes.
it: Impossibile richiamare l'elenco dei volumi.

en: Unable to retrieve mapping list.
it: Impossibile richiamare l'elenco di associazioni.

en: Unable to retrieve namespace contents.
it: Impossibile richiamare i contenuti dello spazio dei nomi.

en: Unable to retrieve namespace details.
it: Impossibile richiamare i dettagli dello spazio dei nomi.

en: Unable to retrieve network details.
it: Impossibile richiamare i dettagli della rete.

en: Unable to retrieve network.
it: Impossibile ottenere la rete.

en: Unable to retrieve pools information.
it: Impossibile richiamare le informazioni sui pool.

en: Unable to retrieve port details
it: Impossibile richiamare i dettagli della porta

en: Unable to retrieve port details.
it: Impossibile ottenere i dettagli della porta.

en: Unable to retrieve ports information.
it: Impossibile richiamare le informazioni sulle porte.

en: Unable to retrieve project details.
it: Impossibile ottenere i dettagli del progetto.

en: Unable to retrieve project domain.
it: Impossibile richiamare il dominio del progetto.

en: Unable to retrieve project information.
it: Impossibile ottenere informazioni sul progetto.

en: Unable to retrieve project list.
it: Impossibile ottenere la lista dei progetti.

en: Unable to retrieve protocol list.
it: Impossibile richiamare l'elenco di protocolli.

en: Unable to retrieve public images.
it: Impossibile richiamare le immagini pubbliche.

en: Unable to retrieve quota information.
it: Impossibile richiamare le informazioni sulla quota.

en: Unable to retrieve role list.
it: Impossibile ottenere la lista dei ruoli.

en: Unable to retrieve roles list.
it: Impossibile richiamare l'elenco ruoli.

en: Unable to retrieve router details.
it: Impossibile richiamare i dettagli del router.

en: Unable to retrieve router list.
it: Impossibile richiamare l'elenco router.

en: Unable to retrieve router.
it: Impossibile richiamare il router.

en: Unable to retrieve security group list. Please try again later.
it: Impossibile richiamare l'elenco dei gruppi di sicurezza. Riprovare più tardi.

en: Unable to retrieve security group.
it: Impossibile richiamare il gruppo di sicurezza.

en: Unable to retrieve security groups for instance "%(name)s" (%(id)s).
it: Impossibile richiamare i gruppi di sicurezza per l'istanza "%(name)s" (%(id)s).

en: Unable to retrieve security groups.
it: Impossibile richiamare i gruppi di sicurezza.

en: Unable to retrieve snapshot data.
it: Impossibile richiamare i dati dell'istantanea.

en: Unable to retrieve snapshot details.
it: Impossibile richiamare i dettagli dell'istantanea.

en: Unable to retrieve snapshot list.
it: Impossibile richiamare l'elenco di istantanee.

en: Unable to retrieve subnet details
it: Impossibile richiamare i dettagli della sottorete.

en: Unable to retrieve subnet details.
it: Impossibile richiamare i dettagli della sottorete.

en: Unable to retrieve tenant limits.
it: Impossibile richiamare i limiti del tenant.

en: Unable to retrieve the aggregate to be updated
it: Impossibile richiamare l'aggregato da aggiornare

en: Unable to retrieve the project information of the image.
it: Impossibile richiamare le informazioni progetto dell'immagine.

en: Unable to retrieve the volume type list.
it: Impossibile richiamare l'elenco di tipi di volume.

en: Unable to retrieve usage information.
it: Impossibile richiamare le informazioni sull'utilizzo.

en: Unable to retrieve user details.
it: Impossibile richiamare i dettagli utente.

en: Unable to retrieve user domain role assignments.
it: Impossibile richiamare le assegnazioni del ruolo utente del dominio.

en: Unable to retrieve user information.
it: Impossibile richiamare le informazioni sull'utente.

en: Unable to retrieve user list.
it: Impossibile ottenere la lista degli utenti.

en: Unable to retrieve user list. Please try again later.
it: Impossibile ottenere la lista degli utenti. Per favore riprovare più tardi.

en: Unable to retrieve user roles.
it: Impossibile richiamare i ruoli utente.

en: Unable to retrieve users.
it: Impossibile richiamare gli utenti.

en: Unable to retrieve version information.
it: Impossibile richiamare le informazioni sulla versione.

en: Unable to retrieve volume backups.
it: Impossibile richiamare i backup del volume

en: Unable to retrieve volume details.
it: Impossibile richiamare i dettagli del volume.

en: Unable to retrieve volume encryption details.
it: Impossibile richiamare i dettagli di codifica del volume.

en: Unable to retrieve volume information for volume: "%s"
it: Impossibile richiamare le informazioni sul volume per il volume: "%s"

en: Unable to retrieve volume information.
it: Impossibile richiamare le informazioni sul volume.

en: Unable to retrieve volume limit information.
it: Impossibile richiamare le informazioni sul limite del volume.

en: Unable to retrieve volume list for instance "%(name)s" (%(id)s).
it: Impossibile richiamare l'elenco di volumi per l'istanza "%(name)s" (%(id)s).

en: Unable to retrieve volume list.
it: Impossibile richiamare l'elenco di volumi.

en: Unable to retrieve volume project information.
it: Impossibile richiamare le informazioni sul progetto del volume.

en: Unable to retrieve volume snapshot.
it: Impossibile richiamare l'istantanea del volume.

en: Unable to retrieve volume snapshots.
it: Impossibile richiamare le istantanee del volume.

en: Unable to retrieve volume transfer.
it: Impossibile richiamare il trasferimento del volume.

en: Unable to retrieve volume type details.
it: Impossibile richiamare i dettagli del tipo di volume.

en: Unable to retrieve volume type encryption details.
it: Impossibile richiamare i dettagli di codifica del tipo di volume.

en: Unable to retrieve volume type encryption information.
it: Impossibile richiamare le informazioni di codifica del tipo di volume.

en: Unable to retrieve volume type extra spec details.
it: Impossibile richiamare i dettagli delle specifiche supplementari del tipo di volume.

en: Unable to retrieve volume type for: "%s"
it: Impossibile richiamare il tipo di volume per: "%s"

en: Unable to retrieve volume type list.
it: Impossibile richiamare l'elenco di tipi di volume.

en: Unable to retrieve volume type name.
it: Impossibile richiamare il nome del tipo di volume.

en: Unable to retrieve volume type qos.
it: Impossibile richiamare la specifica QoS del tipo di volume.

en: Unable to retrieve volume types
it: Impossibile richiamare i tipi di volume

en: Unable to retrieve volume.
it: Impossibile richiamare il volume.

en: Unable to retrieve volume/instance attachment information
it: Impossibile richiamare le informazioni sull'allegato volume/istanza.

en: Unable to set Domain Context.
it: Impossibile impostare il Contesto di Dominio.

en: Unable to set bootable flag on volume.
it: Impossibile impostare l'indicatore 'riavviabile' per il volume.

en: Unable to set flavor access for project %s.
it: Impossibile impostare l'accesso flavor per il progetto %s.

en: Unable to set gateway.
it: Impossibile impostare il gateway.

en: Unable to sort instance flavors.
it: Impossibile ordinare i flavor dell'istanza.

en: Unable to unmanage volume.
it: Impossibile disabilitare la gestione del volume.

en: Unable to update default quotas.
it: Impossibile aggiornare le quote predefinite.

en: Unable to update encrypted volume type.
it: Impossibile aggiornare il tipo di volume codificato.

en: Unable to update group.
it: Impossibile aggiornare il gruppo.

en: Unable to update identity provider.
it: Impossibile aggiornare il provider di identità.

en: Unable to update identity provider. Please check that the Remote IDs provided are not already in use.
it: Impossibile aggiornare il provider di identità. Controllare che l'ID del provider di identità e gli ID remoti forniti non siano già in uso.

en: Unable to update image "%s".
it: Impossibile aggiornare l'immagine "%s".

en: Unable to update mapping.
it: Impossibile aggiornare l'associazione.

en: Unable to update mapping. Rules has malformed JSON data.
it: Impossibile aggiornare l'associazione. Le regole presentano dati JSON con formato errato.

en: Unable to update role.
it: Impossibile aggiornare un ruolo.

en: Unable to update security group: %s
it: Impossibile aggiornare il gruppo di sicurezza: %s

en: Unable to update subnet "%s".
it: Impossibile aggiornare la sottorete "%s".

en: Unable to update the aggregate.
it: Impossibile aggiornare l'aggregato.

en: Unable to update the group.
it: Impossibile aggiornare il gruppo.

en: Unable to update the user password.
it: Impossibile aggiornare la password utente.

en: Unable to update the user.
it: Impossibile aggiornare l'utente.

en: Unable to update volume snapshot status.
it: Impossibile aggiornare lo stato istantanea del volume.

en: Unable to update volume snapshot.
it: Impossibile aggiornare l'istantanea del volume.

en: Unable to update volume status to "%s".
it: Impossibile aggiornare lo stato volume a "%s".

en: Unable to update volume type.
it: Impossibile aggiornare il tipo di volume.

en: Unable to update volume.
it: Impossibile aggiornare un volume.

en: Unable to upload volume to image for volume: "%s"
it: Impossibile caricare il volume nell'immagine per il volume: "%s"

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unknown instance
it: Istanza sconosciuta

en: Unknown instance (None)
it: Istanza sconosciuta (nessuno)

en: Unlock Instance | Unlock Instances
it[0]: Sblocca istanza
it[1]: Sblocca istanze

en: Unlocked Instance | Unlocked Instances
it[0]: Istanza sbloccata
it[1]: Istanze sbloccate

en: Unmanage
it: Disabilita gestione

en: Unmanage Volume
it: Disabilita gestione volume

[ctx: Action log of an instance]
en: Unpause
it: Riavvia

en: Unregister Identity Provider | Unregister Identity Providers
it[0]: Annulla registrazione provider di identità
it[1]: Annulla registrazione provider di identità

en: Unregistered Identity Provider | Unregistered Identity Providers
it[0]: Annullata registrazione provider di identità
it[1]: Annullata registrazione provider di identità

[ctx: Task status of an Instance]
en: Unrescuing
it: Annullamento recupero in corso

en: Unshelve Instance | Unshelve Instances
it[0]: Annulla rinvio istanza
it[1]: Annulla rinvio istanze

en: Unshelved Instance | Unshelved Instances
it[0]: Annullato rinvio dell'istanza
it[1]: Annullato rinvio delle istanze

[ctx: Task status of an Instance]
en: Unshelving
it: Annullamento rinvio

en: Up
it: Attivo

[ctx: Current state of a Hypervisor]
en: Up
it: Attivo

en: Update
it: Aggiorna

en: Update Associations
it: Aggiorna associazioni

en: Update Default Quotas
it: Aggiorna quote predefinite

en: Update Defaults
it: Aggiorna impostazioni predefinite

en: Update Encrypted Volume Type
it: Aggiorna tipo di volume codificato

en: Update Encryption
it: Aggiorna codifica

en: Update Group
it: Aggiornare un Gruppo

en: Update Identity Provider
it: Aggiorna provider di identità

en: Update Mapping
it: Aggiorna associazione

en: Update Metadata
it: Aggiorna metadati

en: Update Network
it: Aggiornare la Rete

en: Update Role
it: Aggiorna ruolo

en: Update Router
it: Aggiorna router

en: Update Status
it: Aggiorna stato

en: Update User
it: Aggiorna utente

en: Update Volume Snapshot Status
it: Aggiorna stato istantanea volume

en: Update Volume Status
it: Aggiorna stato volume

en: Update Volume Type Encryption
it: Aggiorna codifica tipo di volume

en: Update a subnet associated with the network. Advanced configuration are available at "Subnet Details" tab.
it: Aggiornare una sottorete associata alla rete. La configurazione avanzata è disponibile nella scheda "Dettagli sottorete".

en: Update an Encrypted Volume Type
it: Aggiorna un tipo di volume codificato

en: Update the "extra spec" value for "%(key)s"
it: Aggiorna il valore "extra spec" per "%(key)s"

en: Update the spec value for "%(key)s"
it: Aggiorna il valore della specifica per "%(key)s"

en: Updated
it: Aggiornato

en: Updated At
it: Aggiornato a

en: Updated subnet "%s".
it: Aggiornata sottorete "%s".

[ctx: Task status of an Instance]
en: Updating Password
it: Aggiornamento password

en: Updating encryption is not implemented.  Unable to update  encrypted volume type.
it: L'aggiornamento della codifica non è implementato. Impossibile aggiornare il tipo di volume codificato.

en: Updating volume "%s"
it: Aggiornamento del volume "%s"

en: Updating volume snapshot "%s"
it: Aggiornamento dell'istantanea del volume "%s"

en: Upload
it: Carica

en: Upload Volume to Image
it: Carica volume in immagine

en: Upload to Image
it: Carica in immagine

en: Usage
it: Utilizzo

en: Usage (Hours)
it: Utilizzo (Ore)

en: Usage Overview
it: Panoramica sull'utilizzo

en: Usage Report For Period:
it: Report sull'utilizzo per periodo

en: Use Server Default
it: Utilizza valori predefiniti del server

en: Use a volume as source
it: Utilizza un volume come origine

en: Use image as a source
it: Utilizza immagine come origine

en: Use snapshot as a source
it: Utilizza istantanea come origine

en: Used <span> %(used)s </span> of <span> %(available)s </span>
it: Utilizzati <span> %(used)s </span> di <span> %(available)s </span>

en: User "%s" was successfully created.
it: L'utente "%s" è stato creato correttamente.

en: User Credentials Details
it: Dettagli credenziali utente

en: User Details
it: Dettagli utente

en: User ID
it: Identificativo Utente

en: User Name
it: Nome Utente

en: User Settings
it: Impostazioni utente.

en: User name "%s" is already used.
it: Il nome del progetto "%s" è già in uso.

en: User password has been updated successfully.
it: La password utente è stata aggiornata correttamente.

en: User-defined unique id to identify the identity provider.
it: ID univoco definito dall'utente per identificare il provider di identità.

en: User-defined unique id to identify the mapping.
it: ID univoco definito dall'utente per identificare l'associazione.

en: Users
it: Utenti

en: VCPU Hours
it: Ore VCPU

en: VCPU Usage
it: Utilizzo delle VCPU

en: VIF Details
it: Dettagli VIF

en: VIF Type
it: Tipo VIF

en: VNIC Type
it: Tipo VNIC

en: Value
it: Valore

en: View Credentials
it: Visualizza credenziali

en: View Extra Specs
it: Visualizza specifiche supplementari

en: View Full Log
it: Visualizza log completo

en: View Log
it: Visualizza log

en: View Usage
it: Vedi Utilizzo

en: Virtual Size
it: Dimensione virtuale

en: Volume %(volume_name)s on instance %(instance_name)s
it: Volume %(volume_name)s in istanza %(instance_name)s

en: Volume Backup:
it: Backup del volume:

en: Volume Backups
it: Backup del volume

en: Volume Encryption Details
it: Dettagli codifica del volume

en: Volume Encryption Details: %(volume_name)s
it: Dettagli codifica volume: %(volume_name)s

en: Volume Encryption Details: {{ volume.name }}
it: Dettagli codifica volume: {{ volume.name }}

en: Volume Encryption Overview
it: Panoramica sulla codifica del volume

en: Volume Limits
it: Limiti del volume

en: Volume Name
it: Nome volume

en: Volume Snapshots
it: Istantanee del volume

en: Volume Snapshots of Type %(type)s
it: Istantanee volume di tipo %(type)s

en: Volume Source
it: Origine volume

en: Volume Storage
it: Archiviazione del volume

en: Volume Transfer
it: Trasferimento volume

en: Volume Transfer Details
it: Dettagli sul trasferimento del volume

en: Volume Type
it: Tipo di volume

en: Volume Type Description:
it: Descrizione del tipo di volume:

en: Volume Type Encryption Details
it: Dettagli della codifica del tipo di volume

en: Volume Type Encryption Overview
it: Panoramica sulla codifica del tipo di volume

en: Volume Type Extra Specs
it: Specifiche supplementari del tipo di volume

en: Volume Type Name
it: Nome tipo di volume

en: Volume Type is Unencrypted.
it: Il tipo di volume è decodificato.

en: Volume Type(s)
it: Tipo/i di volume

en: Volume Type: %(volume_type_name)s
it: Tipo di volume: %(volume_type_name)s

en: Volume Type: %(volume_type_name)s
it: Tipo di volume: %(volume_type_name)s

en: Volume Types
it: Tipi di volume

en: Volume is Unencrypted
it: Il volume non è codificato

en: Volume name to be assigned
it: Nome volume da assegnare

en: Volume size must be equal to or greater than the image minimum disk size (%sGiB)
it: La dimensione del volume deve essere uguale o maggiore della dimensione minima del disco dell'immagine (%sGiB)

en: Volume size must be equal to or greater than the image size (%s)
it: La dimensione del volume deve essere uguale o superiore alla dimensione dell'immagine (%s)

en: Volume size must be equal to or greater than the origin volume size (%sGiB)
it: La dimensione del volume deve essere uguale o maggiore della dimensione del volume di origine (%sGiB)

en: Volume size must be equal to or greater than the snapshot size (%sGiB)
it: La dimensione del volume deve essere uguale o maggiore della dimensione dell'istantanea (%sGiB)

en: Volume source must be specified
it: È necessario specificare l'origine del volume

en: Volume type name "%s" already exists.
it: Il tipo di volume "%s" esiste già.

en: Volume type name can not be empty.
it: Il nome tipo di volume non può essere vuoto.

en: Volumes
it: Volumi

en: Volumes Attached
it: Volumi collegati

en: Volumes are block devices that can be attached to instances.
it: I volumi sono dispositivi a blocchi che è possibile collegare alle istanze.

en: Volumes of Type %(type)s
it: Volumi di tipo %(type)s

en: Yes
it: Si

en: You are already using all of your available floating IPs.
it: L'utente già utilizza tutti gli IP mobili disponibili.

en: You are already using all of your available volumes.
it: Tutti i volumi disponibili sono già utilizzati.

en: You can connect a specified external network to the router. The external network is regarded as a default route of the router and the router acts as a gateway for external connectivity.
it: È possibile connettere una rete esterna specificata al router. La rete esterna è considerata come un percorso predefinito del router e il router agisce come un gateway per la connettività esterna.

en: You can connect a specified subnet to the router.
it: È possibile connettere al router una sottorete specificata.

en: You can create a port for the network. If you specify device ID to be attached, the device specified will be attached to the port created.
it: Si può creare una porta per la rete. Se si specifica l'identificativo del dispositivo da connettere, il dispositivo specificato sarà connesso alla porta creata.

en: You can specify the desired rule template or use custom rules, the options are Custom TCP Rule, Custom UDP Rule, or Custom ICMP Rule.
it: È possibile specificare il template di regola desiderato o utilizzare regole personalizzate. Le opzioni sono Regola TCP personalizzata, Regola UDP personalizzata o Regola ICMP personalizzata.

en: You cannot disable your current project
it: Impossibile disabilitare il progetto corrente

en: You cannot revoke your administrative privileges from the domain you are currently logged into. Please switch to another domain with administrative privileges or remove the administrative role manually via the CLI.
it: Non è possibile revocare i privilegi amministrativi dal dominio a cui l'utente è attualmente collegato. Passare ad un altro dominio con privilegi amministrativi o rimuovere manualmente il ruolo amministrativo tramite la CLI.

en: You cannot revoke your administrative privileges from the project you are currently logged into. Please switch to another project with administrative privileges or remove the administrative role manually via the CLI.
it: Non è possibile revocare i propri privilegi amministrativi dal progetto a cui si è al momento collegati. Spostarsi su un altro progetto con privilegi amministrativi o rimuovere manualmente il ruolo amministrativo tramite la CLI.

en: You may have mistyped the address or the page may have moved.
it: È possibile che l'indirizzo sia stato inserito erroneamente o che la pagina sia stata spostata.

en: You may optionally set a password on the rebuilt instance.
it: È possibile, facoltativamente, impostare una password sull'istanza ricostruita.

en: You may reset the gateway later by using the set gateway action, but the gateway IP may change.
it: È possibile reimpostare il gateway successivamente utilizzando l'azione Imposta gateway, ma l'IP gateway può cambiare.

en: You may update the editable properties of your network here.
it: Si possono aggiornare qui le proprietà modificabili della propria rete.

en: You may update the editable properties of your router here.
it: È possibile aggiornare qui le proprietà modificabili del router.

en: You must specify the source of the traffic to be allowed via this rule. You may do so either in the form of an IP address block (CIDR) or via a source group (Security Group). Selecting a security group as the source will allow any other instance in that security group access to any other instance via this rule.
it: È necessario specificare l'origine del traffico da consentire tramite questa regola. L'utente può eseguire questa specifica nella forma di un blocco di indirizzo IP (CIDR) o tramite un gruppo di origine (Gruppo di sicurezza). Selezionando un gruppo di sicurezza come origine, sarà possibile per tutte le altre istanze di quel gruppo di sicurezza accedere a qualsiasi altra istanza in base a questa regola.

en: Your image %s has been queued for creation.
it: L'immagine %s è stata inserita nella coda per la creazione.

en: Zone
it: Zona

[ctx: Both of front-end and back-end]
en: both
it: entrambi

en: undefined
it: non definito

en: unknown IP address
it: indirizzo IP sconosciuto
