horizon VERSION - en to ja translation catalogue (2348 entries)

en: 
          %(used)s of %(quota)s GiB Used
ja: 
          %(used)s / %(quota)s GiB 使用中

en: 
          %(used)s of %(quota)s Used
ja: 
          %(used)s / %(quota)s 使用中

en: 
      If a snapshot is specified here only the specified snapshot of the volume
      will be backed up.
      </p>
ja: 
     ここでスナップショットを指定すると、指定したボリュームのスナップショットのバックアップだけが
    作成されます。
      </p>

en: 
      If no container name is provided, a default container named volumebackups
      will be provisioned for you.
      Backups will be the same size as the volume they originate from.
ja: 
    コンテナー名が指定されなかった場合、デフォルトでは volumebackups という
    名前のコンテナーが作成されます。
    バックアップはバックアップ対象のボリュームと同じ大きさになります。

en: 
      Volume Backups are stored using one of cinder-backup drivers
      (object storage service, Ceph, NFS, etc ...).
      You must have one of these services activated in order to create a backup.
ja: 
    ボリュームバックアップは cinder-backup ドライバー (オブジェクトストレージサービス、Ceph、NFS 等)
    のいずれかを使って格納されます。
    バックアップを作成するには、これらのサービスの 1 つを有効にしなければいけません。

en:  - End
ja:  - 末尾

en:  : Next hop
ja:  : ネクストホップ

en:  A protocol entry contains information that dictates which mapping rules to use for a given incoming request. An Identity Provider may have multiple supported protocols.
ja: プロトコルのエントリーには、指定した受信要求に使用するマッピングルールを決定する情報が含まれます。1 つの認証プロバイダーが複数のプロトコルをサポートするように設定することができます。

en: "Manage" an existing volume from a Cinder host. This will make the volume visible within OpenStack. <br> <br> This is equivalent to the <tt>cinder manage</tt> command.
ja: Cinder ホストの既存のボリュームを「管理」します。この操作を行うと、そのボリュームは OpenStack で見えるようになります。<br><br>この操作は <tt>cinder manage</tt> コマンドに相当します。

en: "None" indicates that no QoS Spec is currently associated. Conversely, setting the QoS Spec to "None" will remove the current association.
ja: 「なし」は QoS スペックが現在関連付けられていないことを示します。また、QoS スペックを「なし」に設定すると、現在の関連付けが削除されます。

en: %(dev)s on %(instance)s
ja: %(instance)s 上の %(dev)s

en: %(field_name)s: Invalid IP address (value=%(ip)s)
ja: %(field_name)s: 無効な IP アドレス (値=%(ip)s)

en: %(field_name)s: Invalid IP address (value=%(network)s)
ja: %(field_name)s: 無効な IP アドレス (値=%(network)s)

en: %(role)s  (through group %(group)s)
ja: %(role)s  (グループ %(group)s から)

en: %(type)s (%(backend)s backend)
ja: %(type)s (%(backend)s バックエンド)

en: %(used)s %(key)s used
ja: %(key)sは %(used)s 使用中

en: %(used)s of %(quota)s GiB Used
ja: %(used)s / %(quota)s GiB 使用中

en: %(used)s of %(quota)s MB Used
ja: %(used)s MB / %(quota)s MB 使用中

en: %(used)s of %(quota)s Used
ja: %(used)s / %(quota)s 使用中

en: %s (Default)
ja: %s (デフォルト)

en: %s (current)
ja: %s (このグループ)

en: (No IP address)
ja: (IP アドレスなし)

en: (Quota exceeded)
ja: (クォータを超過しました)

en: , add project groups
ja: 、プロジェクトグループの追加

en: , update project groups
ja: 、プロジェクトグループの更新

en: 1 (icmp) should be specified for IPv4 instead of 58.
ja: IPv4 には 58 ではなく 1 (icmp) を指定する必要があります。

en: 58 (ipv6-icmp) should be specified for IPv6 instead of 1.
ja: IPv6 には 1 ではなく 58 (ipv6-icmp) を指定する必要があります。

en: <a href="%(instance_url)s">%(instance_name)s</a> on %(device)s
ja: <a href="%(instance_url)s">%(instance_name)s</a> の %(device)s

en: <a href="%(volume_url)s">%(volume_label)s</a> on %(volume_device)s
ja: %(volume_device)s (<a href="%(volume_url)s">%(volume_label)s</a>)

en: <b>Access Rules</b>: If you want more fine-grained access control delegation, you can create one or more access rules for this application credential. The list of access rules must be a JSON- or YAML-formatted list of rules each containing a service type, an HTTP method, and a URL path, for example: <br /> <code> [ <br /> &nbsp;&nbsp;{"service": "compute", <br /> &nbsp;&nbsp;"method": "POST", <br /> &nbsp;&nbsp;"path": "/v2.1/servers"} <br /> ] <br /> </code> or: <br /> <code> - service: compute <br /> &nbsp;&nbsp;method: POST <br /> &nbsp;&nbsp;path: /v2.1/servers </code>
ja: <b>アクセスルール</b>: アクセス制御の移譲をより細かい粒度にしたい場合には、このアプリケーション認証情報に対して 1 つまたは複数のアクセスルールを作成することができます。アクセスルールは、JSON または YAML 形式のルール一覧で、各ルールにサービスタイプ、HTTP メソッド、URL パスが含まれる必要があります。例: <br /> <code> [ <br /> &nbsp;&nbsp;{"service": "compute", <br /> &nbsp;&nbsp;"method": "POST", <br /> &nbsp;&nbsp;"path": "/v2.1/servers"} <br /> ] <br /> </code> or: <br /> <code> - service: compute <br /> &nbsp;&nbsp;method: POST <br /> &nbsp;&nbsp;path: /v2.1/servers </code>

en: <b>Expiration Date/Time</b>: You may give the application credential an expiration. The expiration will be in UTC. If you provide an expiration date with no expiration time, the time will be assumed to be 00:00:00. If you provide an expiration time with no expiration date, the date will be assumed to be today.
ja: <b>有効期限 (日付/時刻)</b>: アプリケーション認証情報の有効期限を設定できます。有効期限は UTC で設定してください。期限時刻なしで期限日を設定すると、期限時刻は 00:00:00 に設定されます。期限日なしで期限時刻を設定すると、期限日は今日に設定されます。

en: <b>Kubernetes Namespace</b>: You can optionally provide a Kubernetes Namespace. It will be included in the kubeconfig file which can be downloaded from the next screen.
ja: <b>Kubernetes 名前空間</b>: オプションとして、Kubernetes 名前空間を指定することができます。この設定は、次の画面からダウンロードすることのできる kubeconfig ファイルに反映されます。

en: <b>Roles</b>: You may select one or more roles for this application credential. If you do not select any, all of the roles you have assigned on the current project will be applied to the application credential.
ja: <b>ロール</b>: アプリケーション認証情報のロールを一つ以上選択できます。何も選択しない場合は、現在のプロジェクトに割り当てられているすべてのロールがアプリケーション認証情報に適用されます。

en: <b>Secret</b>: You may provide your own secret, or one will be generated for you. Once your application credential is created, the secret will be revealed once. If you lose the secret, you will have to generate a new application credential.
ja: <b>シークレット</b>: シークレットキーは、ユーザーが提供することもできますが、システムで生成することもできます。アプリケーション認証情報が作成されると、シークレットキーが一度だけ提示されます。シークレットキーを紛失した場合は、新しいアプリケーション認証情報を生成する必要があります。

en: <b>Unrestricted</b>: By default, for security reasons, application credentials are forbidden from being used for creating additional application credentials or keystone trusts. If your application credential needs to be able to perform these actions, check "unrestricted".
ja: <b>無制限</b>: デフォルトでは、セキュリティー上の理由から、追加のアプリケーション認証情報や Keystone 認証の作成にアプリケーション認証情報を使用することは禁止されています。アプリケーション認証情報がこれらのアクションを実行できる必要がある場合は、「無制限」をチェックしてください。

en: <b>Warning:</b> If you change security groups here, the change will be applied to all interfaces of the instance. If you have multiple interfaces on this instance and apply different security groups per port, use "Edit Port Security Groups" action instead.
ja: <b>警告:</b>ここでセキュリティーグループを変更すると、インスタンスのすべてのインターフェースに変更が適用されます。このインスタンスが複数のインターフェースを持ち、ポート毎に異なるセキュリティーグループが適用されている場合は、代わりに「ポートのセキュリティーグループの編集」アクションを使用してください。

en: <span class=&quot;word-wrap&quot;>Flavor Details: %(name)s</span>">%(name)s
ja: <span class=&quot;word-wrap&quot;>フレーバーの詳細: %(name)s</span>">%(name)s

en: A brief description of the security group rule you are adding
ja: 追加しようとしているセキュリティーグループルールの簡単な説明

en: A local image to upload.
ja: アップロードするローカルのイメージ

en: A local metadata definition file to upload.
ja: ローカルにあるメタデータ定義ファイルをアップロードします。

en: A mapping is a set of rules to map federation protocol attributes to Identity API objects. An identity provider can have a single mapping specified per protocol. A mapping is simply a list of rules. The only Identity API objects that will support mapping are: user and group.
ja: マッピングは、フェデレーションプロトコルの属性を Identity API オブジェクトにマッピングするルールセットです。認証プロバイダーには、1 プロトコルにつき 1 つのマッピングを指定することができます。マッピングは単なるルールの一覧です。マッピングをサポートする Identity API オブジェクトはユーザーとグループのみです。

en: A rule contains a remote attribute description and the destination local attribute.
ja: ルールには、接続相手の属性の説明と宛先のローカル属性が含まれます。

en: A single IP Address or CIDR
ja: 単一の IP アドレスまたは CIDR

en: A snapshot is an image which preserves the disk state of a running instance.
ja: スナップショットは、実行中のインスタンスのディスク状態を保存したイメージです。

en: A valid MAC Address
ja: 有効な MAC アドレス

en: A volume of %(req)iGiB cannot be created as you only have %(avail)iGiB of your quota available.
ja: 利用可能なクォータは %(avail)iGiB しかないため、%(req)iGiB のボリュームは作成できません。

en: AKI - Amazon Kernel Image
ja: AKI - Amazon カーネルイメージ

en: ALLOW %(ethertype)s %(proto_port)s %(direction)s %(remote)s
ja: %(ethertype)s %(proto_port)s %(direction)s %(remote)s を許可します。

en: AMI - Amazon Machine Image
ja: AMI - Amazon マシンイメージ

en: API Access
ja: API アクセス

en: API Endpoints
ja: API エンドポイント

en: ARI - Amazon Ramdisk Image
ja: ARI - Amazon RAM ディスクイメージ

en: Accept Transfer
ja: 譲渡の受理

en: Accept Volume Transfer
ja: ボリュームの譲渡の受理

en: Access Rules
ja: アクセスルール

en: Access rules must be a valid JSON or YAML list.
ja: アクセスルールは、有効な JSON または YAML の一覧である必要があります。

en: Action
ja: アクション

en: Action Log
ja: アクションログ

en: Action and Object Type
ja: アクションおよびオブジェクトタイプ

[ctx: Current status of a Floating IP]
en: Active
ja: 稼働中

[ctx: Current status of a Network]
en: Active
ja: 稼働中

[ctx: Current status of an Image]
en: Active
ja: 稼働中

[ctx: Current status of an Instance]
en: Active
ja: 稼働中

[ctx: current status of port]
en: Active
ja: 稼働中

[ctx: current status of router]
en: Active
ja: 稼働中

[ctx: status of a network port]
en: Active
ja: 稼働中

en: Active Instances:
ja: 稼働中のインスタンス:

en: Actual device name may differ due to hypervisor settings. If not specified, then hypervisor will select a device name.
ja: 実際のデバイス名は、ハイパーバイザーの設定次第では指定したものと異なる可能性があります。指定しなかった場合は、ハイパーバイザーがデバイス名を選択します。

en: Add
ja: 追加

en: Add Allowed Address Pair
ja: 許可するアドレスペアの追加

en: Add DHCP Agent
ja: DHCP エージェントの追加

en: Add Group Assignment
ja: グループ割り当ての追加

en: Add Interface
ja: インターフェースの追加

en: Add Protocol
ja: プロトコルの追加

en: Add Router Route
ja: ルータールートの追加

en: Add Rule
ja: ルールの追加

en: Add Rule (Quota exceeded)
ja: ルールの追加 (クォータを超過しました)

en: Add Static Route
ja: 静的ルートの追加

en: Add User | Add Users
ja[0]: ユーザーの追加

en: Add User to Group
ja: ユーザーのグループへの追加

en: Add Users
ja: ユーザーの追加

en: Add allowed address pair
ja: 許可するアドレスペアの追加

en: Add an allowed address pair for this port. This will allow multiple MAC/IP address (range) pairs to pass through this port.
ja: このポートに許可するアドレスペアを追加してください。複数の MAC アドレスと IP アドレス (範囲) のペアにこのポートの通過を許可します。

en: Add and remove security groups to this instance from the list of available security groups.
ja: 利用可能なセキュリティーグループのリストからこのインスタンスに、セキュリティーグループを追加したり削除したりできます。

en: Add floating IP port forwarding rule
ja: Floating IP ポート転送ルールの追加

en: Add hosts to this aggregate or remove hosts from it. Hosts can be in multiple aggregates.
ja: このアグリゲートのホストの追加や削除を行います。ホストは複数のアグリゲートに所属させることができます。

en: Add hosts to this aggregate. Hosts can be in multiple aggregates.
ja: このアグリゲートにホストを追加します。ホストは複数のアグリゲートに所属させることができます。

en: Add or remove security groups to the port from the list of available security groups. The "default" security group is associated by default and you can remove "default" security group from the port.
ja: 利用可能なセキュリティーグループのリストから、このポートのセキュリティーグループを追加したり削除したりできます。 "default" セキュリティーグループがデフォルトで関連付けられていますが、ポートから "default" セキュリティーグループから削除することもできます。

en: Add or remove security groups to this port from the list of available security groups.
ja: 利用可能なセキュリティーグループのリストから、このポートのセキュリティーグループを追加したり削除したりできます。

en: Add static route to the router.
ja: 静的ルートをルーターに追加します。

en: Add volume types to this group. Multiple volume types can be added to the same group only if they are associated with same back end.
ja: ボリューム種別をこのボリュームグループに追加します。同じバックエンドに関連付けられている場合には、複数のボリューム種別を同じボリュームグループに追加することができます。

en: Add, modify or remove the QoS Spec associated with this volume type.
ja: このボリューム種別に関連付けられている QoS スペックを追加、変更、削除します。

en: Add/Remove Group Volumes
ja: ボリュームグループのボリュームの追加/削除

en: Add/Remove Hosts to Aggregate
ja: アグリゲートのホストの追加/削除

en: Add/remove volumes to/from this group. Only volumes associated with the volume type(s) assigned to this group will be available for selection.
ja: このボリュームグループにボリュームを追加または削除します。このボリュームグループに割り当てられているボリューム種別に関連付けられたボリュームのみを選択することができます。

en: Added User | Added Users
ja[0]: ユーザーを追加しました

en: Additional Routes
ja: 追加のルート設定

en: Additional routes announced to the hosts. Each entry is: destination_cidr,nexthop (e.g., 192.168.200.0/24,10.56.1.254) and one entry per line.
ja: ホストに通知される追加のルート。各項目は destination_cidr,nexthop (例: 192.168.200.0/24,10.56.1.254) 形式で 1 行に 1 項目記入します。

en: Additionally, some resource types may require a prefix to be used when applying the metadata. In certain cases, the prefix may differ between the resource type (for example, flavor vs image).
ja: また、リソース種別によっては、メタデータを適用する際にプレフィックスが必要なものがあります。(フレーバーとイメージのように) リソース種別によってプレフィックスが異なる場合もあります。

en: Address pool
ja: アドレスプール

en: Admin
ja: 管理

en: Admin Password
ja: 管理者パスワード

en: Admin State
ja: 管理状態

en: Admin State =
ja: 管理状態 =

en: Admin:
ja: 管理:

en: Administrator Note: Use the following CLI command to import the default definitions into Glance:
ja: 管理者向けの注記: Glance にデフォルトの定義をインポートするには以下の CLI コマンドを使ってください。

en: Advanced Options
ja: 高度な設定

en: After launching an instance, you login using the private key (the username might be different depending on the image you launched):
ja: インスタンス起動後に秘密鍵を使ってログインします(ユーザー名は起動したイメージによって異なります)

en: Age
ja: 経過時間

en: Age (Seconds)
ja: 経過時間 (秒)

en: Agent %s was successfully added.
ja: エージェント %s が正常に追加されました。

en: All Available Hosts
ja: 使用可能なすべてのホスト

en: All Groups
ja: すべてのグループ

en: All Hypervisors
ja: すべてのハイパーバイザー

en: All ICMP
ja: すべての ICMP

en: All Projects
ja: すべてのプロジェクト

en: All Security Groups
ja: すべてのセキュリティーグループ

en: All TCP
ja: すべての TCP

en: All UDP
ja: すべての UDP

en: All Users
ja: すべてのユーザー

en: All available hosts
ja: 使用可能なすべてのホスト

en: All available volume types
ja: 利用可能な全ボリューム種別

en: All available volumes
ja: 利用可能な全ボリューム

en: All ports
ja: すべてのポート

en: Allocate Floating IP
ja: Floating IP の確保

en: Allocate IP
ja: IP の確保

en: Allocate IP To Project
ja: Floating IP の確保

en: Allocate Network Address from a pool
ja: プールからネットワークアドレスを確保

en: Allocate a floating IP from a given floating IP pool.
ja: 指定した Floating IP プールから Floating IP を確保します。

[ctx: Label in the limit summary]
en: Allocated
ja: 割り当て済み

en: Allocated Floating IP %(ip)s.
ja: Floating IP %(ip)s を確保しました。

en: Allocated floating IP %(ip)s.
ja: Floating IP %(ip)s を確保しました。

en: Allocation Pools
ja: IP アドレス割り当てプール

en: Allowed Address Pairs
ja: 許可するアドレスペア

en: An external (HTTP/HTTPS) URL to load the image from.
ja: イメージを読み込む外部 (HTTP/HTTPS) URL。

en: An image file or an external location must be specified.
ja: イメージファイルまたは外部の場所を指定する必要があります。

en: An unexpected error has occurred. Try refreshing the page. If that doesn't help, contact your local administrator.
ja: 予期しないエラーが発生しました。ページの再読み込みを試してください。解決しなければ、管理者に連絡してください。

en: Another Plugin-based Panel
ja: 他のプラグインベースのパネル

en: Any
ja: ANY

en: Any Availability Zone
ja: すべてのアベイラビリティーゾーン

en: Application Credential Details
ja: アプリケーション認証情報の詳細

en: Application Credential Name =
ja: アプリケーション認証情報名 =

en: Application Credentials
ja: アプリケーション認証情報

en: Application credential name "%s" is already used.
ja: アプリケーション認証情報名 "%s" はすでに使用されています。

en: Architecture
ja: アーキテクチャー

en: Associate
ja: 割り当て

en: Associate Floating IP
ja: Floating IP の割り当て

en: Associate QoS Spec
ja: QoS スペックの関連付け

en: Associate QoS Spec with Volume Type
ja: QoS スペックのボリューム種別との関連付け

en: Associated QoS Spec
ja: QoS スペックの関連付け

en: Associated Resource Types
ja: 関連リソース種別

en: At least one volume type must be assigned to a group.
ja: ボリュームグループには、ボリューム種別を少なくとも 1 つ割り当てる必要があります。

en: Attach Interface
ja: インターフェースの接続

en: Attach To Instance
ja: インスタンスへの接続

en: Attach Volume
ja: ボリュームの接続

en: Attach Volume to Running Instance.
ja: 実行中のインスタンスにボリュームを接続します。

en: Attach a Volume
ja: ボリュームの接続

en: Attach to Instance
ja: インスタンスへの接続

en: Attached
ja: 接続中

en: Attached Device
ja: 接続中のデバイス

en: Attached To
ja: 接続先

[ctx: Current status of a Volume]
en: Attaching
ja: 接続中

en: Attaching interface for instance %s.
ja: インスタンス %s のインターフェースを接続中

en: Attaching volume %(vol)s to instance %(inst)s on %(dev)s.
ja: ボリューム %(vol)s をインスタンス %(inst)s の %(dev)s に接続しています。

en: Attachments
ja: 接続状況

en: Attribute Mappings
ja: 属性のマッピング

en: Authentication URL
ja: 認証 URL

en: Authorization Key
ja: 認証キー

en: Automatic
ja: 自動

en: Automatic: The entire disk is a single partition and automatically resizes. Manual: Results in faster build times but requires manual partitioning.
ja: 自動: ディスク全体が 1 つのパーティションになります。自動的にリサイズを行います。手動: 構築時間は早いですが、手動でのパーティション設定が必要です。

en: Automatically schedule new host.
ja: 自動で新しいホストをスケジュールします。

en: Availability Zone
ja: アベイラビリティーゾーン

en: Availability Zone =
ja: アベイラビリティーゾーン =

en: Availability Zone Hints
ja: アベイラビリティーゾーン ヒント

en: Availability Zone Name
ja: アベイラビリティーゾーン名

en: Availability Zones
ja: アベイラビリティーゾーン

en: Availability Zones where the router may be scheduled. Leaving this unset is equivalent to selecting all Availability Zones
ja: ルーターを配置できるアベイラビリティーゾーン。指定しなかった場合は、全アベイラビリティーゾーンを選択したのと同じになります。

en: Availability zone
ja: アベイラビリティーゾーン

en: Availability zones where the DHCP agents may be scheduled. Leaving this unset is equivalent to selecting all availability zones
ja: このネットワークの DHCP エージェントを配置できるアベイラビリティーゾーン。指定しなかった場合は、全アベイラビリティーゾーンを選択したのと同じになります。

en: Available
ja: 利用可能

[ctx: Current status of Volume Group]
en: Available
ja: 利用可能

[ctx: Current status of Volume Group Snapshot]
en: Available
ja: 利用可能

[ctx: Current status of a Volume]
en: Available
ja: 利用可能

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Available
ja: 利用可能

en: Available Types
ja: 利用可能な種別

[ctx: Current status of a Volume]
en: Awaiting Transfer
ja: 譲渡待ち

en: Back-End Example:
ja: バックエンドの例:

[ctx: Current status of a Volume]
en: Backing Up
ja: バックアップ中

en: Backup Name
ja: バックアップ名

en: Backup Name =
ja: バックアップ名 =

en: Backup Size (GiB)
ja: バックアップサイズ (GiB)

en: Backup Snapshot
ja: スナップショットのバックアップ

en: Backups
ja: バックアップ

en: Binding
ja: バインド

en: Binding: Host
ja: バインド: ホスト

en: Binding: VNIC Type
ja: バインド: 仮想 NIC の種別

[ctx: Task status of an Instance]
en: Block Device Mapping
ja: ブロックデバイスのマッピング中

en: Block Migration
ja: ブロックマイグレーション

en: Block Storage Services
ja: ブロックストレージサービス

[ctx: Power state of an Instance]
en: Blocked
ja: 実行待ち

en: Bootable
ja: 起動可能

en: Bootable =
ja: 起動可能 =

en: Bootstrap Theme Preview
ja: Bootstrap テーマのプレビュー

[ctx: Current status of a Network]
en: Build
ja: 作成中

[ctx: Current status of an Instance]
en: Build
ja: 作成中

[ctx: current status of port]
en: Build
ja: 作成中

[ctx: status of a network port]
en: Build
ja: 作成中

[ctx: Current status of an Instance]
en: Building
ja: 作成中

[ctx: Power state of an Instance]
en: Building
ja: 作成中

en: By default, a backup is created as a full backup. Check this to do an incremental backup from latest backup. Only available if a prior backup exists.
ja: デフォルトでは、バックアップはフルバックアップとして作成されます。このフラグをチェックすると、直近のバックアップからの増分バックアップが作成されます。以前のバックアップが存在する場合のみ利用できます。

en: By default, group type is created as public. To create a private group type, uncheck this field.
ja: デフォルトでは、グループ種別はパブリックで作成されます。プライベートなグループ種別を作成するには、このフィールドのチェックを外してください。

en: By default, volume type is created as public. To create a private volume type, uncheck this field.
ja: デフォルトでは、ボリューム種別はパブリックで作成されます。プライベートなボリューム種別を作成するには、このフィールドのチェックを外してください。

en: CIDR must be specified.
ja: CIDR は指定する必要があります。

en: CIDRs allowed for user private %(ip_ver)s networks are %(allowed)s.
ja: ユーザーのプライベート %(ip_ver)s ネットワークに許可されている CIDR  は %(allowed)s です。

en: CPU architecture of the image.
ja: このイメージの CPU アーキテクチャー。

en: Cancel
ja: 取り消し

en: Cancel Transfer
ja: 譲渡のキャンセル

en: Cannot find instance %s.
ja: インスタンス %s が見つかりません。

en: Cannot get console for instance %s.
ja: インスタンス %s のコンソールを取得できません。

en: Cannot specify both file and direct input.
ja: ファイルと直接入力の両方を指定することはできません。

en: Center Topology
ja: 中央トポロジー

en: Centralized
ja: 集中ルーター

en: Change
ja: 変更

en: Change Password
ja: パスワードの変更

en: Change Volume Type
ja: ボリューム種別の変更

en: Change the volume type of a volume after its creation. This is equivalent to the <tt>openstack volume set --type</tt> command.
ja: ボリューム作成後にボリュームの種別を変更します。これは、<tt>openstack volume set --type</tt> コマンドに相当します。

en: Change user's password. We highly recommend you create a strong one.
ja: ユーザーのパスワードを変更します。強力なパスワードにすることを強く推奨します。

en: Change your password. We highly recommend you create a strong one.
ja: パスワードを変更します。強力なパスワードにすることを強く推奨します。

en: Changes Since
ja: 指定時刻以降に更新

en: Changing password is not supported.
ja: パスワードの変更はサポートされていません。

en: Check the &quot;Delete Volumes&quot; box to also delete any volumes associated with this group.
ja: このボリュームグループに関連付けられているボリュームも削除するには、&quot;ボリュームの削除&quot; のボックスにチェックを付けてください。

en: Checksum
ja: チェックサム

en: Chinese locale 'zh-cn' and 'zh-tw' must be renamed to 'zh-hans' and 'zh-hant' respectively in 'LANGUAGES' setting. If you define them in local_settings.py or local_settings.d explicitly, ensure to rename them to the new locales.
ja: 中国語のロケール「zh-cn」および「zh-tw」は、「言語」設定でそれぞれ「zh-hans」と「zh-hant」に名前を変更する必要があります。これらのロケールを local_settings.py または local_settings.d で明示的に定義している場合は、そのファイルでも新しいロケールに名前を変更するようにしてください。

en: Chinese locale rename
ja: 中国語ロケールの名前変更

en: Choose "Disk Format" for the image. The volume images are created with the QEMU disk image utility.
ja: イメージの「ディスク形式」を選択してください。ボリュームイメージの作成は QEMU ディスクイメージツールを使って行われます。

en: Choose a Host to evacuate servers to. If not selected, the scheduler will auto select target host.
ja: サーバーの退避先のホストを選択します。選択されていない場合、スケジューラーはターゲットホストを自動的に選択します。

en: Choose a Host to migrate to.
ja: マイグレーション先のホストを選択

en: Choose a key pair name you will recognise and paste your SSH public key into the space provided.
ja: 自分で認識できるキーペア名を付けて、SSH 公開鍵を入力欄に貼り付けてください。

en: Choose a snapshot
ja: スナップショットを選択してください

en: Choose a volume
ja: ボリュームを選択してください

en: Choose an DHCP Agent to attach to.
ja: 追加する DHCP エージェントを選択してください。

en: Choose an image
ja: イメージを選択してください

en: Choose associated QoS Spec.
ja: 関連付ける QoS スペックを選択してください

en: Choose consumer for this QoS Spec.
ja: この QoS スペックの使用者を選択してください

en: Choose the flavor to launch.
ja: 起動するフレーバーを選択してください。

en: Cinder host on which the existing volume resides; takes the form: host@backend-name#pool
ja: 既存のボリュームが存在する Cinder ホスト (形式: host@backend-name#pool)

en: Cipher
ja: 暗号

en: Classless Inter-Domain Routing (e.g. 192.168.0.0/24, or 2001:db8::/128)
ja: ネットワークアドレス (例: 192.168.0.0/24、2001:db8::/128)

en: Clear Domain Context
ja: ドメインコンテキストのクリア

en: Clear Gateway | Clear Gateways
ja[0]: ゲートウェイの削除

en: Cleared Gateway | Cleared Gateways
ja[0]: ゲートウェイを削除しました

en: Click here to show only console
ja: コンソールのみを表示するにはここをクリックします

en: Clone Group
ja: ボリュームグループのクローン作成

en: Clone each of the volumes in the source Group, and then add them to a newly created Group.
ja: ソースのボリュームグループ内の各ボリュームをクローン作成してから、新規作成したボリュームグループに追加します。

en: Cloning volume group "%s".
ja: ボリュームグループ "%s" をクローン中

en: Close
ja: 閉じる

en: Code
ja: コード

en: Cold Migrate
ja: コールドマイグレーション

en: Comma-delimited list of valid remote IDs from the identity provider.
ja: 認証プロバイダーからの有効な接続相手の ID のコンマ区切りリスト。

en: Comma-separated key=value pairs
ja: コンマ区切りの key=value ペア

en: Compute
ja: コンピュート

en: Compute Host
ja: コンピュートホスト

en: Compute Quotas
ja: コンピュートクォータ

en: Compute Services
ja: コンピュートサービス

en: Configure floating IP port forwarding rules
ja: Floating IP 転送ルールの設定

en: Confirm
ja: 確認

en: Confirm Password
ja: パスワード (確認)

en: Confirm Rebuild Password
ja: 再作成するパスワード (確認)

[ctx: Action log of an instance]
en: Confirm Resize
ja: リサイズの確定

en: Confirm Resize/Migrate
ja: リサイズ/マイグレーションの確定

en: Confirm new password
ja: 新しいパスワード (確認)

[ctx: Current status of an Instance]
en: Confirm or Revert Resize/Migrate
ja: リサイズ/マイグレーションの確認待ち

[ctx: Task status of an Instance]
en: Confirming Resize or Migrate
ja: リサイズ/マイグレーションの確定中

en: Console
ja: コンソール

en: Console is currently unavailable.
ja: コンソールは現在利用できません。

en: Console type "%s" not supported.
ja: コンソール種別 "%s" には対応していません。

en: Consumer
ja: 使用者

en: Container Format
ja: 格納形式

en: Container Name
ja: コンテナー名

en: Containers
ja: コンテナー

en: Contents
ja: 内容

en: Control Location
ja: 制御場所

en: Copy Data
ja: データのコピー

en: Could not find default role "%s" in Keystone
ja: Keystone においてデフォルトのロール "%s" を見つけられませんでした。

[ctx: Power state of an Instance]
en: Crashed
ja: クラッシュ

en: Create
ja: 作成

[ctx: Action log of an instance]
en: Create
ja: 作成

en: Create A RBAC Policy
ja: RBAC ポリシーの作成

en: Create An Image
ja: イメージの作成

en: Create Application Credential
ja: アプリケーション認証情報の作成

en: Create Backup
ja: バックアップの作成

en: Create Domain
ja: ドメインの作成

en: Create Encrypted Volume Type
ja: ボリューム種別の暗号化設定の作成

en: Create Encryption
ja: 暗号化設定の作成

en: Create Extra Spec For {{ qos_spec_name }}
ja: {{ qos_spec_name }} の追加スペックの作成

en: Create Flavor
ja: フレーバーの作成

en: Create Group
ja: グループの作成

en: Create Group Snapshot
ja: ボリュームグループのスナップショットの作成

en: Create Group Type
ja: グループ種別の作成

en: Create Group Type Spec
ja: グループ種別スペックの作成

en: Create Host Aggregate
ja: ホストアグリゲートの作成

en: Create Image
ja: イメージの作成

[ctx: Action log of an instance]
en: Create Image
ja: イメージの作成

en: Create Key Pair
ja: キーペアの作成

en: Create Mapping
ja: マッピングの作成

en: Create Network
ja: ネットワークの作成

en: Create Network (Quota exceeded)
ja: ネットワークの作成 (クォータを超過しました)

en: Create Port
ja: ポートの作成

en: Create Port (Quota exceeded)
ja: ポートの作成 (クォータを超過しました)

en: Create Project
ja: プロジェクトの作成

en: Create Protocol
ja: プロトコルの作成

en: Create QoS Spec
ja: QoS スペックの作成

en: Create RBAC Policy
ja: RBAC ポリシーの作成

en: Create Role
ja: ロールの作成

en: Create Router
ja: ルーターの作成

en: Create Router (Quota exceeded)
ja: ルーターの作成 (クォータを超過しました)

en: Create Security Group
ja: セキュリティーグループの作成

en: Create Security Group (Quota exceeded)
ja: セキュリティーグループの作成 (クォータを超過しました)

en: Create Snapshot
ja: スナップショットの作成

en: Create Spec
ja: スペックの作成

en: Create Subnet
ja: サブネットの作成

en: Create Subnet (Quota exceeded)
ja: サブネットの作成 (クォータを超過しました)

en: Create Transfer
ja: 譲渡の作成

en: Create User
ja: ユーザーの作成

en: Create Volume
ja: ボリュームの作成

en: Create Volume Backup
ja: ボリュームバックアップの作成

en: Create Volume Group
ja: ボリュームグループの作成

en: Create Volume Snapshot
ja: ボリュームスナップショットの作成

en: Create Volume Snapshot (Force)
ja: ボリュームスナップショットの作成 (強制)

en: Create Volume Transfer
ja: ボリュームの譲渡の作成

en: Create Volume Type
ja: ボリューム種別の作成

en: Create Volume Type Encryption
ja: ボリューム種別の暗号化設定の作成

en: Create Volume Type Extra Spec
ja: ボリューム種別の追加スペックの作成

en: Create a Group Type
ja: グループ種別の作成

en: Create a Group that will contain newly created volumes cloned from each of the snapshots in the source Group Snapshot.
ja: ソースのボリュームグループのスナップショット内の各スナップショットからクローンして新規作成したボリュームが含まれるボリュームグループを作成します。

en: Create a Metadata Namespace
ja: メタデータ名前空間の作成

en: Create a New Volume
ja: 新規ボリュームの作成

en: Create a RBAC Policy
ja: RBAC ポリシーの作成

en: Create a Router
ja: ルーターの作成

en: Create a identity provider protocol.
ja: 認証プロバイダーのプロトコルを作成します。

en: Create a mapping.
ja: マッピングの作成

en: Create a new "extra spec" key-value pair for a volume type.
ja: ボリューム種別に対する「追加スペック」のキーと値のペアを新規作成します。

en: Create a new "group type spec" key-value pair for a group type.
ja: グループ種別に対する「グループ種別スペック」のキーと値のペアを新規作成します。

en: Create a new "spec" key-value pair for QoS Spec "%(qos_spec_name)s". Valid key names are expected in the QoS specs. Refer to Cinder documentation for the supported front-end and back-end keys.
ja: QoS スペック "%(qos_spec_name)s" に新しいキーと値のペアを作成します。QoS スペックでは、有効なキー名が必要です。サポートされるフロントエンドおよびバックエンドキーについては、Cinder のドキュメントを参照してください。

en: Create a new application credential.
ja: 新しいアプリケーション認証情報を作成します。

en: Create a new network. In addition, a subnet associated with the network can be created in the following steps of this wizard.
ja: 新しいネットワークを作成します。このウィザードの次のステップでは、そのネットワークに割り当てるサブネットを作成できます。

en: Create a new role.
ja: 新しいロールを作成します。

en: Create a new user and set related properties including the Primary Project and Role.
ja: 新しいユーザーを作成し、主プロジェクトやロールなどの関連情報を設定します。

en: Create a project to organize users.
ja: プロジェクトを作成して、ユーザーをまとめることができます。

en: Create a snapshot for each volume contained in the Group.
ja: ボリュームグループに含まれる各ボリュームのスナップショットを作成します。

en: Create a subnet associated with the network. Advanced configuration is available by clicking on the "Subnet Details" tab.
ja: ネットワークに割り当てられたサブネットを作成できます。「サブネットの詳細」タブで高度な設定ができます。

en: Create an Encrypted Volume Type
ja: ボリューム種別の暗号化設定の作成

en: Created
ja: 作成時刻

[ctx: Created time]
en: Created
ja: 作成時刻

en: Created At
ja: 作成時刻

en: Created extra spec "%s".
ja: 追加スペック "%s" を作成しました。

en: Created group type spec "%s".
ja: グループ種別スペック "%s" を作成しました。

en: Created network "%s".
ja: ネットワーク "%s" を作成しました。

en: Created new domain "%s".
ja: 新規ドメイン "%s" を作成しました。

en: Created new flavor "%s".
ja: 新しいフレーバー "%s" を作成しました。

en: Created new host aggregate "%s".
ja: 新しいホストアグリゲート "%s" が作成されました。

en: Created new project "%s".
ja: 新規プロジェクト "%s" を作成しました。

en: Created new volume group
ja: 新しいボリュームグループを作成しました

en: Created spec "%s".
ja: スペック "%s" を作成しました。

en: Created subnet "%s".
ja: サブネット "%s" を作成しました。

en: Created volume transfer: "%s".
ja: ボリュームの譲渡 "%s" を作成しました。

en: Creates a router with specified parameters.
ja: 指定したパラメーターでルーターを作成します。

en: Creates a subnet associated with the network. You need to enter a valid "Network Address" and "Gateway IP". If you did not enter the "Gateway IP", the first value of a network will be assigned by default. If you do not want gateway please check the "Disable Gateway" checkbox. Advanced configuration is available by clicking on the "Subnet Details" tab.
ja: ネットワークに割り当てられたサブネットを作成します。有効な「ネットワークアドレス」と「ゲートウェイ IP」を入力する必要があります。「ゲートウェイ IP」を入力しなかった場合、デフォルトでネットワークの最初の値が割り当てられます。ゲートウェイが不要な場合は、「ゲートウェイなし」チェックボックスをチェックしてください。「サブネットの詳細」タブで高度な設定ができます。

[ctx: Current status of a Volume]
en: Creating
ja: 作成中

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Creating
ja: 作成中

en: Creating encryption for a volume type causes all volumes with that volume type to be encrypted.  Encryption information cannot be added to a volume type if volumes are currently in use with that volume type.
ja: ボリューム種別の暗号化設定を作成すると、このボリューム種別のボリュームがすべて暗号化されます。このボリューム種別を現在使用しているボリュームがある場合は、暗号化情報はボリューム種別に追加できません。

en: Creating group "%s".
ja: ボリュームグループ "%s" を作成します。

en: Creating group snapshot "%s".
ja: ボリュームグループのスナップショット "%s" を作成しています。

en: Creating volume "%s"
ja: ボリューム "%s" を作成中

en: Creating volume backup "%s"
ja: ボリュームバックアップ "%s" を作成中

en: Creating volume snapshot "%s".
ja: ボリュームスナップショット "%s" を作成しています。

en: Current Host
ja: 現在のホスト

en: Current Size (GiB)
ja: 現在のサイズ (GiB)

en: Current consumer
ja: 現在の使用者

en: Current password
ja: 現在のパスワード

en: Currently only images available via an HTTP/HTTPS URL are supported. The image location must be accessible to the Image Service.
ja: 現在、HTTP/HTTPS URLから取得できるイメージのみがサポートされています。イメージの場所から Image サービスへアクセスできるようにしてください。

en: Currently only images uploaded from your local file system are supported.
ja: 現在サポートされているのは、ローカルファイルシステムからアップロードしたイメージのみです。

en: Custom ICMP Rule
ja: カスタム ICMP ルール

en: Custom Properties
ja: カスタム属性

en: Custom TCP Rule
ja: カスタム TCP ルール

en: Custom UDP Rule
ja: カスタム UDP ルール

en: DHCP Agents
ja: DHCP エージェント

en: DHCP Enabled
ja: DHCP 有効

en: DHCPv6 stateful: Address discovered from OpenStack DHCP
ja: DHCPv6: アドレスを OpenStack DHCP から取得

en: DHCPv6 stateless: Address discovered from OpenStack Router and additional information from OpenStack DHCP
ja: DHCPv6 stateless: アドレスを OpenStack ルーターから、追加情報を OpenStack DHCP から取得

en: DNS Assignment
ja: DNS 割り当て

en: DNS Domain
ja: DNS ドメイン

en: DNS Name
ja: DNS 名

en: DNS Name Servers
ja: DNS サーバー

[ctx: Current status of an Image]
en: Deactivated
ja: 非アクティブ

en: Decrypt Password
ja: パスワードの復号

[ctx: Default style theme]
en: Default
ja: デフォルト

en: Default quotas updated.
ja: 標準のクォータを更新しました。

en: Defaults
ja: デフォルト値

en: Delete | Delete
ja[0]: 削除

en: Delete Application Credential | Delete Application Credentials
ja[0]: アプリケーション認証情報の削除

en: Delete DHCP Agent | Delete DHCP Agents
ja[0]: DHCP エージェントの削除

en: Delete Domain | Delete Domains
ja[0]: ドメインの削除

en: Delete Encryption | Delete Encryptions
ja[0]: 暗号化設定の削除

en: Delete Extra Spec | Delete Extra Specs
ja[0]: 追加スペックの削除

en: Delete Flavor | Delete Flavors
ja[0]: フレーバーの削除

en: Delete Group | Delete Groups
ja[0]: グループの削除

en: Delete Group Type | Delete Group Types
ja[0]: グループ種別の削除

en: Delete Host Aggregate | Delete Host Aggregates
ja[0]: ホストアグリゲートの削除

en: Delete Image | Delete Images
ja[0]: イメージの削除

en: Delete Instance | Delete Instances
ja[0]: インスタンスの削除

en: Delete Interface | Delete Interfaces
ja[0]: インタフェースの削除

en: Delete Key Pair | Delete Key Pairs
ja[0]: キーペアの削除

en: Delete Mapping | Delete Mappings
ja[0]: マッピングの削除

en: Delete Namespace | Delete Namespaces
ja[0]: 名前空間の削除

en: Delete Network | Delete Networks
ja[0]: ネットワークの削除

en: Delete Port | Delete Ports
ja[0]: ポートの削除

en: Delete Project | Delete Projects
ja[0]: プロジェクトの削除

en: Delete Protocol | Delete Protocols
ja[0]: プロトコルの削除

en: Delete QoS Spec | Delete QoS Specs
ja[0]: QoS スペックの削除

en: Delete RBAC Policy | Delete RBAC Policies
ja[0]: RBAC ポリシーの削除

en: Delete Role | Delete Roles
ja[0]: ロールの削除

en: Delete Router | Delete Routers
ja[0]: ルーターの削除

en: Delete Rule | Delete Rules
ja[0]: ルールの削除

en: Delete Security Group | Delete Security Groups
ja[0]: セキュリティーグループの削除

en: Delete Snapshot | Delete Snapshots
ja[0]: スナップショットの削除

en: Delete Spec | Delete Specs
ja[0]: スペックの削除

en: Delete Static Route | Delete Static Routes
ja[0]: 静的ルートの削除

en: Delete Subnet | Delete Subnets
ja[0]: サブネットの削除

en: Delete User | Delete Users
ja[0]: ユーザーの削除

en: Delete Volume | Delete Volumes
ja[0]: ボリュームの削除

en: Delete Volume Backup | Delete Volume Backups
ja[0]: ボリュームバックアップの削除

en: Delete Volume Snapshot | Delete Volume Snapshots
ja[0]: ボリュームスナップショットの削除

en: Delete Volume Type | Delete Volume Types
ja[0]: ボリューム種別の削除

en: Delete Volumes
ja: ボリュームの削除

en: Delete the created network "%s" due to subnet creation failure.
ja: サブネット作成に失敗したため、作成したネットワーク "%s" を削除しました。

en: Deleted
ja: 削除

[ctx: Current status of an Image]
en: Deleted
ja: 削除

[ctx: Current status of an Instance]
en: Deleted
ja: 削除

en: Deleted Application Credential | Deleted Application Credentialss
ja[0]: アプリケーション認証情報を削除しました

en: Deleted DHCP Agent | Deleted DHCP Agents
ja[0]: DHCP エージェントを削除しました

en: Deleted Domain | Deleted Domains
ja[0]: ドメインを削除しました

en: Deleted Encryption | Deleted Encryptions
ja[0]: 暗号化設定を削除しました

en: Deleted Extra Spec | Deleted Extra Specs
ja[0]: 追加スペックを削除しました

en: Deleted Flavor | Deleted Flavors
ja[0]: フレーバーを削除しました

en: Deleted Group | Deleted Groups
ja[0]: グループを削除しました

en: Deleted Group Type | Deleted Group Types
ja[0]: グループ種別を削除しました

en: Deleted Host Aggregate | Deleted Host Aggregates
ja[0]: ホストアグリゲートを削除しました

en: Deleted Image | Deleted Images
ja[0]: イメージを削除しました

en: Deleted Interface | Deleted Interfaces
ja[0]: インターフェースを削除しました

en: Deleted Key Pair | Deleted Key Pairs
ja[0]: キーペアを削除しました

en: Deleted Mapping | Deleted Mappings
ja[0]: マッピングを削除しました

en: Deleted Namespace | Deleted Namespaces
ja[0]: 名前空間を削除しました

en: Deleted Network | Deleted Networks
ja[0]: ネットワークを削除しました

en: Deleted Port | Deleted Ports
ja[0]: ポートを削除しました

en: Deleted Project | Deleted Projects
ja[0]: プロジェクトを削除しました

en: Deleted Protocol | Deleted Protocols
ja[0]: プロトコルを削除しました

en: Deleted QoS Spec | Deleted QoS Specs
ja[0]: QoS スペックの削除

en: Deleted RBAC Policy | Deleted RBAC Policies
ja[0]: RBAC ポリシーを削除しました

en: Deleted RBAC policy is not recoverable.
ja: 削除された RBAC ポリシーは元に戻すことはできません。

en: Deleted Role | Deleted Roles
ja[0]: ロールを削除しました

en: Deleted Router | Deleted Routers
ja[0]: ルーターを削除しました

en: Deleted Rule | Deleted Rules
ja[0]: ルールを削除しました

en: Deleted Security Group | Deleted Security Groups
ja[0]: セキュリティーグループを削除しました

en: Deleted Spec | Deleted Specs
ja[0]: スペックを削除しました

en: Deleted Static Route | Deleted Static Routes
ja[0]: 削除された静的ルート

en: Deleted Subnet | Deleted Subnets
ja[0]: サブネットを削除しました

en: Deleted User | Deleted Users
ja[0]: ユーザーを削除しました

en: Deleted Volume Type | Deleted Volume Types
ja[0]: ボリューム種別を削除しました

en: Deleted address pair | Deleted address pairs
ja[0]: アドレスペアを削除しました

en: Deleted images are not recoverable.
ja: 削除されたイメージは元に戻せません。

en: Deleted instances are not recoverable.
ja: 削除されたインスタンスは元に戻すことはできません。

en: Deleted volume backups are not recoverable.
ja: 削除されたボリュームバックアップは元に戻せません。

en: Deleted volume snapshots are not recoverable.
ja: 削除されたボリュームスナップショットは元に戻せません。

en: Deleted volumes are not recoverable. All data stored in the volume will be removed.
ja: 削除されたボリュームは元に戻せません。ボリュームに格納されたデータはすべて削除されます。

[ctx: Current status of Volume Group]
en: Deleting
ja: 削除中

[ctx: Current status of a Volume]
en: Deleting
ja: 削除中

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Deleting
ja: 削除中

[ctx: Task status of an Instance]
en: Deleting
ja: 削除中

en: Deleting volume group "%s"
ja: ボリュームグループ "%s" を削除中

en: Deprecated Settings
ja: 非推奨の設定

en: Deprecated settings: {}.
ja: 非推奨の設定: {}

en: Description
ja: 説明

en: Description:
ja: 説明:

en: Description:IP floating rules define external specific traffic that is bound from a public IP to an internal address of a specific port.
    Protocol: The protocol configured for the IP forwarding rule. You can choose between TCP and UDP.
    External port: The external port of the floating IP that will be bound to the internal port in the internal address. This field allow values between 1 and 65535 and also support ranges using the following format:
    InitialPort:FinalPort where InitialPort <= FinalPort.
    Internal port: The internal port of the given internal IP address that will be bound to the port that is exposed to the internet via the public floating IP. This field allow values between 1 and 65535 and also support ranges using the following format:
    InitialPort:FinalPort where InitialPort <= FinalPort.
    Internal IP address: The internal IP address where the internal ports will be running.
    Description: Describes the reason why this rule is being created.
ja: 説明: Floating IP ルールは、特定の外部トラフィックを外部 IP アドレスからの内部 IP アドレスの特定のポートに紐付けるように設定します。
    プロトコル: Floating IP 転送ルールを設定するプロトコル。指定できるのは TCP か UDP です。
    外部ポート: 内部アドレスのポートに紐づけされる Floating IP のポート。このフィールドには 1 以上 65535 以下の値を指定できます。また、 InitialPort:FinalPort (ただし InitialPort <= FinalPort) の形式で範囲を指定することもできます。
    内部ポート: Floating IP 経由でインターネットに公開されるポートに紐付けられる、指定された内部 IP アドレスのポート。このフィールドには 1 以上 65535 以下の値を指定できます。また、 InitialPort:FinalPort (ただし InitialPort <= FinalPort) の形式で範囲を指定することもできます。
    内部 IP アドレス: 内部ポートが実行されている内部 IP アドレス。
    説明: このルールの作成理由を記載します。

en: Destination
ja: 宛先

en: Destination CIDR
ja: 宛先 CIDR

en: Destination Host
ja: 移行先ホスト

en: Detach Interface
ja: インターフェースの切り離し

en: Detach Volume
ja: ボリュームの切断

[ctx: Action to perform (the volume is currently attached)]
en: Detach Volume | Detach Volumes
ja[0]: ボリュームの切断

en: Detach Volume from Running Instance.
ja: 実行中のインスタンスからボリュームを切断します。

en: Detach a Volume
ja: ボリュームの切断

en: Detached
ja: 未接続

en: Detached interface %(port)s for instance %(instance)s.
ja: インスタンス %(instance)s のインターフェース %(port)s を切断しました。

[ctx: Current status of a Volume]
en: Detaching
ja: 切断中

[ctx: Past action (the volume is currently being detached)]
en: Detaching Volume | Detaching Volumes
ja[0]: ボリュームを切断中です

en: Detaching volume %(vol)s from instance %(inst)s.
ja: ボリューム %(vol)s をインスタンス %(inst)s から切断しています。

en: Details
ja: 詳細

en: Developer
ja: 開発者

en: Device
ja: デバイス

en: Device ID
ja: デバイス ID

en: Device ID attached to the port
ja: ポートに接続されるデバイスの ID

en: Device ID attached to the port.
ja: ポートに接続されるデバイスの ID。

en: Device Name
ja: デバイス名

en: Device Owner
ja: デバイス所有者

en: Device owner attached to the port.
ja: ポートに接続されるデバイスの所有者。

en: Direct Input
ja: 直接入力

en: Direction
ja: 方向

en: Disable Domain | Disable Domains
ja[0]: ドメインの無効化

en: Disable Domains
ja: ドメインの無効化

en: Disable Gateway
ja: ゲートウェイなし

en: Disable HA mode
ja: HA モード無効

en: Disable Service
ja: サービスの無効化

en: Disable User | Disable Users
ja[0]: ユーザーの無効化

en: Disable the compute service.
ja: 指定したコンピュートサービスを無効にします。

en: Disabled
ja: 無効

[ctx: Current status of a Hypervisor]
en: Disabled
ja: 無効

en: Disabled Domain | Disabled Domains
ja[0]: ドメインを無効にしました

en: Disabled User | Disabled Users
ja[0]: ユーザーを無効にしました

en: Disabled compute service for host: %s.
ja: ホスト %s のコンピュートサービスを無効にしました。

en: Disassociate
ja: 割り当て解除

en: Disassociate Floating IP
ja: Floating IP の割り当て解除

en: Disassociate floating IP
ja: Floating IP の割り当て解除

en: Disk
ja: ディスク

en: Disk (GB)
ja: ディスク (GB)

en: Disk Format
ja: ディスク形式

en: Disk GB Hours
ja: ディスク GB 時間

en: Disk Over Commit
ja: ディスクのオーバーコミット

en: Disk Partition
ja: ディスクパーティション

en: Display Name
ja: 表示名

en: Distributed
ja: 分散ルーター

en: Do not use a colon ':' with OS::Glance::Images. This resource type does not support the use of colons.
ja: OS::Glance::Images ではコロン ':' は使用しないこと。このリソース種別ではコロンは使用できません。

en: Domain
ja: ドメイン

en: Domain "%s" must be disabled before it can be deleted.
ja: ドメイン "%s" は削除する前に無効化する必要があります。

en: Domain Context cleared.
ja: ドメインコンテキストをクリアしました。

en: Domain Context updated to Domain %s.
ja: ドメインコンテキストをドメイン %s に更新しました。

en: Domain Groups
ja: ドメイングループ

en: Domain ID
ja: ドメイン ID

en: Domain Information
ja: ドメイン情報

en: Domain Members
ja: ドメインメンバー

en: Domain Name
ja: ドメイン名

en: Domains
ja: ドメイン

en: Domains provide separation between users and infrastructure used by different organizations.
ja: ドメインを使うと、異なる組織間でユーザーやインフラストラクチャーを分離することができます。

en: Domains provide separation between users and infrastructure used by different organizations. Edit the domain details to add or remove groups in the domain.
ja: ドメインを使うと、異なる組織間でユーザーやインフラストラクチャーを分離することができます。ドメインに所属させるユーザー、グループを追加・削除できます。

en: Domains:
ja: ドメイン:

en: Down
ja: 停止中

[ctx: Current state of a Hypervisor]
en: Down
ja: 停止中

[ctx: Current status of a Floating IP]
en: Down
ja: 停止中

[ctx: Current status of a Network]
en: Down
ja: 停止中

[ctx: current status of port]
en: Down
ja: 停止中

[ctx: status of a network port]
en: Down
ja: 停止中

en: Download CSV Summary
ja: サマリー (CSV) のダウンロード

en: Download OpenStack RC File
ja: OpenStack RC ファイルのダウンロード

en: Download clouds.yaml
ja: clouds.yaml のダウンロード

en: Download kubeconfig file
ja: kubeconfig ファイルのダウンロード

en: Download openrc file
ja: openrc ファイルのダウンロード

en: Download transfer credentials
ja: 譲渡認証情報のダウンロード

en: EC2 Access Key
ja: EC2 アクセスキー

en: EC2 Credentials
ja: EC2 認証情報

en: EC2 Secret Key
ja: EC2 秘密鍵

en: Each QoS Specs entity will have a "Consumer" value which indicates where the administrator would like the QoS policy to be enforced. This value can be "front-end" (Nova Compute), "back-end" (Cinder back-end), or "both".
ja: 各 QoS スペックには「使用者」という設定値があり、これは管理者がこの QoS ポリシーをどこで適用したいかを指定するものです。指定できる値は「フロントエンド」(Nova Compute)、「バックエンド」(Cinder のバックエンド)、「両方」です。

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Access
ja: アクセス権の編集

en: Edit Consumer
ja: 使用者の編集

en: Edit Domain
ja: ドメインの編集

en: Edit Extra Spec Value: %s
ja: 追加スペック値の編集: %s

en: Edit Flavor
ja: フレーバーの編集

en: Edit Group
ja: グループの編集

en: Edit Group Type
ja: グループ種別の編集

en: Edit Group Type Spec
ja: グループ種別スペックの編集

en: Edit Group Type Spec Value: %s
ja: グループ種別スペック値の編集: %s

en: Edit Host Aggregate
ja: ホストアグリゲートの編集

en: Edit Image
ja: イメージの編集

en: Edit Instance
ja: インスタンスの編集

en: Edit Metadata Namespace
ja: メタデータ名前空間の編集

en: Edit Namespace
ja: 名前空間の編集

en: Edit Namespace Attributes
ja: 名前空間属性の編集

en: Edit Network
ja: ネットワークの編集

en: Edit Policy
ja: ポリシーの編集

en: Edit Port
ja: ポートの編集

en: Edit Port Security Groups
ja: ポートのセキュリティーグループの編集

en: Edit Project
ja: プロジェクトの編集

en: Edit Public/Protected attributes for the namespace.
ja: 名前空間のパブリック属性、保護属性を編集します。

en: Edit QoS Spec Consumer
ja: QoS スペックの使用者の編集

en: Edit Quotas
ja: クォータの編集

en: Edit Router
ja: ルーターの編集

en: Edit Security Group
ja: セキュリティーグループの編集

en: Edit Security Groups
ja: セキュリティーグループの編集

en: Edit Snapshot
ja: スナップショットの編集

en: Edit Spec
ja: スペックの編集

en: Edit Subnet
ja: サブネットの編集

en: Edit Volume
ja: ボリュームの編集

en: Edit Volume Type
ja: ボリューム種別の編集

en: Edit Volume Type Access
ja: ボリューム種別のアクセス権の編集

en: Edit Volume Type Extra Spec
ja: ボリューム種別の追加スペックの編集

en: Edit floating IP port forwarding rule
ja: Floating IP ポート転送ルールの編集

en: Edit the identity provider's details.
ja: 認証プロバイダーの詳細を編集します。

en: Edit the image details.
ja: イメージ詳細を編集します。

en: Edit the instance details.
ja: インスタンスの詳細を編集します。

en: Edit the mapping's details.
ja: マッピングの詳細を編集します。

en: Edit the project details.
ja: プロジェクトの詳細を編集します。

en: Edit the role's details.
ja: ロールの詳細を編集します。

en: Edit the user's details, including the Primary Project.
ja: ユーザーの詳細を編集します。主プロジェクトなどが編集できます。

en: Edit {{ qos_spec_name }} Spec Value
ja: {{ qos_spec_name }} のスペック値の編集

en: Egress
ja: 送信

en: Email
ja: メール

en: Enable Admin State
ja: 管理状態有効

en: Enable DHCP
ja: DHCP 有効

en: Enable Domain | Enable Domains
ja[0]: ドメインの有効化

en: Enable Domains
ja: ドメインの有効化

en: Enable HA mode
ja: HA モード有効

en: Enable SNAT
ja: SNAT 有効

en: Enable SNAT will only have an effect if an external network is set.
ja: SNAT 有効が適用されるのは、外部ネットワークが設定されている場合のみです。

en: Enable Service | Enable Services
ja[0]: サービスの有効化

en: Enable User | Enable Users
ja[0]: ユーザーの有効化

en: Enable anti-spoofing rules for the port
ja: このポートの詐称防止ルールを有効にします

en: Enabled
ja: 有効

[ctx: Current status of a Hypervisor]
en: Enabled
ja: 有効

en: Enabled =
ja: 有効 =

en: Enabled Domain | Enabled Domains
ja[0]: ドメインを有効にしました

en: Enabled Service | Enabled Services
ja[0]: サービスを有効にしました

en: Enabled User | Enabled Users
ja[0]: ユーザーを有効にしました

en: Enables anti-spoofing rules for the port if enabled. In addition, if port security is disabled, security groups on the port will be automatically cleared. When you enable port security of the port, you may want to associate some security groups on the port.
ja: ポートセキュリティーを有効にすると、このポートに対して詐称防止のルールが有効になります。また、ポートセキュリティーを無効にすると、このポートのセキュリティーグループは自動的にクリアされます。ポートのポートセキュリティーを有効にする際には、このポートのセキュリティーグループも設定する必要があるかもしれません。

en: Encrypted
ja: 暗号化

en: Encrypted =
ja: 暗号化 =

en: Encrypted Password
ja: 暗号化されたパスワード

en: Encryption
ja: 暗号化

en: Encryption information cannot be updated for a volume type if volumes are currently in use with the volume type.
ja: ボリューム種別の暗号化設定の情報は、その種別がボリュームで現在使用されている場合には更新できません。

en: Endpoints
ja: エンドポイント

en: Enter Network Address manually
ja: ネットワークアドレスを直接指定

en: Enter a value for ICMP code in the range (-1: 255)
ja: ICMP コードを (-1, 255) の範囲で入力してください

en: Enter a value for ICMP type in the range (-1: 255)
ja: ICMP タイプを (-1, 255) の範囲で入力してください

en: Enter an integer value between -1 and 255 (-1 means wild card).
ja: -1 以上 255 以下の整数値を入力してください (-1 はワイルドカードを意味します)。

en: Enter an integer value between 0 and 255.
ja: 0 から 255 までの整数値を入力してください。

en: Enter an integer value between 1 and 65535.
ja: 1 から 65535 までの整数値を入力してください。

en: Ephemeral Disk
ja: 一時ディスク

en: Ephemeral Disk (GB)
ja: 一時ディスク (GB)

[ctx: Current status of Volume Group]
en: Error
ja: エラー

[ctx: Current status of Volume Group Snapshot]
en: Error
ja: エラー

[ctx: Current status of a Floating IP]
en: Error
ja: エラー

[ctx: Current status of a Network]
en: Error
ja: エラー

[ctx: Current status of a Volume]
en: Error
ja: エラー

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Error
ja: エラー

[ctx: Current status of an Instance]
en: Error
ja: エラー

[ctx: current status of port]
en: Error
ja: エラー

[ctx: current status of router]
en: Error
ja: エラー

[ctx: status of a network port]
en: Error
ja: エラー

en: Error Downloading RC File: %s
ja: RC ファイルのダウンロードに失敗しました:  %s

[ctx: Current status of a Volume]
en: Error Extending
ja: 拡張中にエラー

[ctx: Current status of a Volume]
en: Error Restoring
ja: リストア中にエラー

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Error Restoring
ja: リストア中にエラー

en: Error adding Hosts to the aggregate.
ja: アグリゲートへのホスト追加エラー

[ctx: Current status of a Volume]
en: Error deleting
ja: 削除中にエラー

en: Error editing QoS Spec consumer.
ja: QoS スペックの使用者の編集でエラーが発生しました。

en: Error getting metadata definitions.
ja: メタデータ定義の取得時にエラーが発生しました。

en: Error getting resource type associations.
ja: リソース種別の関連付けの取得時にエラーが発生しました。

en: Error updating QoS Spec association.
ja: QoS スペックの関連付けの更新中にエラーが発生しました。

en: Error updating attributes for namespace.
ja: 名前空間属性の更新時にエラーが発生しました。

en: Error updating resource types for namespace %s.
ja: 名前空間 %s のリソース種別の更新時にエラーが発生しました。

en: Error when adding or removing hosts.
ja: ホストの追加、削除中にエラーがありました。

en: Error writing zipfile: %(exc)s
ja: zip ファイルの書き込みに失敗しました: %(exc)s

en: Errors occurred in deleting group.
ja: ボリュームグループの削除でエラーが発生しました。

en: Errors occurred in removing volumes from group.
ja: ボリュームグループからのボリュームの削除でエラーが発生しました。

en: Ether Type
ja: Ethernet タイプ

en: Euca2ools state
ja: Euca2ools の状態

en: Evacuate Host
ja: ホストからの退避

en: Evacuate the servers from the selected down host to an active target host.
ja: サーバーを選択したダウン中のホストから稼働中の移動先ホストに退避します。

en: Event Id
ja: イベント ID

en: Example: For <tt>mod_shib</tt> this would be <tt>Shib-Identity-Provider</tt>, for <tt>mod_auth_openidc</tt>, this could be <tt>HTTP_OIDC_ISS</tt>. For <tt>mod_auth_mellon</tt>, this could be <tt>MELLON_IDP</tt>.
ja: 例: <tt>mod_shib</tt> の場合には <tt>Shib-Identity-Provider</tt>、<tt>mod_auth_openidc</tt> の場合には <tt>HTTP_OIDC_ISS</tt>、<tt>mod_auth_mellon</tt> の場合には <tt>MELLON_IDP</tt> など。

en: Example: The prefix 'hw:' is added to OS::Nova::Flavor for the Virtual CPU Topology namespace so that the properties will be prefixed with 'hw:' when applied to flavors.
ja: 例: Virtual CPU Topology 名前空間で、プレフィックス 'hw' を OS::Nova::Flavor に付与すると、フレーバーへの適用された際に属性に 'hw' というプレフィックスが付きます。

en: Expiration
ja: 有効期限

en: Expiration Date
ja: 有効期限 (日付)

en: Expiration Time
ja: 有効期限 (時刻)

en: Expires
ja: 有効期限

en: Extend Volume
ja: ボリュームの拡張

en: Extend the size of a volume.
ja: ボリュームサイズを拡張します。

[ctx: Current status of a Volume]
en: Extending
ja: 拡張中

en: Extending volume: "%s"
ja: ボリューム %s を拡張しています。

en: External
ja: 外部

en: External =
ja: 外部 =

en: External Fixed IPs
ja: 外部 IP アドレス

en: External Gateway
ja: 外部ゲートウェイ

en: External IP address
ja: 外部 IP アドレス

en: External Network
ja: 外部ネットワーク

en: External network "%(ext_net_id)s" expected but not found for router "%(router_id)s".
ja: ルーター "%(router_id)s" の外部ネットワーク "%(ext_net_id)s" が存在するはずですが、見つかりませんでした。

en: External port
ja: 外部ポート

en: Extra Specs
ja: 追加スペック

en: Fail reason
ja: 失敗の理由

[ctx: Power state of an Instance]
en: Failed
ja: 失敗

en: Failed to add %(users_to_add)s project members%(group_msg)s and set project quotas.
ja: %(users_to_add)s 個のプロジェクトメンバー追加%(group_msg)s、プロジェクトのクォータ設定の操作に失敗しました。

en: Failed to add %s project groups and update project quotas.
ja: %s 個のプロジェクトメンバー追加、プロジェクトのクォータ更新の操作に失敗しました。

en: Failed to add agent %(agent_name)s for network %(network)s.
ja: ネットワーク %(network)s へのエージェント %(agent_name)s の追加に失敗しました。

en: Failed to add interface: %s
ja: インターフェースの追加に失敗しました: %s

en: Failed to add project %(project)s to volume type access.
ja: ボリューム種別のアクセス権にプロジェクト %(project)s を追加できませんでした。

en: Failed to add route
ja: ルートの追加に失敗しました。

en: Failed to check if description field is supported.
ja: 説明フィールドがサポートされているか確認できませんでした。

en: Failed to check if network-ip-availability extension is supported.
ja: network-ip-availability 拡張機能に対応しているかどうかを確認できませんでした。

en: Failed to check if neutron supports "auto_allocated_network".
ja: Neutron が auto_allocated_network に対応しているかを確認できませんでした。

en: Failed to check if nova supports "auto_allocated_network".
ja: Nova が auto_allocated_network に対応しているかを確認できませんでした。

en: Failed to check if shared field is supported.
ja: 共有フィールドがサポートされているか確認できませんでした。

en: Failed to create a rbac policy.
ja: RBAC ポリシーの作成に失敗しました。

en: Failed to create network "%s".
ja: ネットワーク "%s" の作成に失敗しました

en: Failed to create network %s
ja: ネットワーク %s の作成に失敗しました

en: Failed to create port "%s".
ja: ポート "%s" の作成に失敗しました。

en: Failed to create router "%s".
ja: ルーター "%s" を作成できません。

en: Failed to create router.
ja: ルーターを作成できません。

en: Failed to create subnet "%(sub)s" for network "%(net)s".
ja: ネットワーク "%(net)s" のサブネット "%(sub)s" の作成に失敗しました。

en: Failed to create subnet "%(sub)s".
ja: サブネット "%(sub)s" の作成に失敗しました。

en: Failed to delete network "%s"
ja: ネットワーク "%s" の削除に失敗しました

en: Failed to delete port %s
ja: ポート %s の削除に失敗しました。

en: Failed to disable compute service for host: %s.
ja: ホスト %s のコンピュートサービスの無効化に失敗しました。

en: Failed to evacuate host: %s.
ja: ホスト %s からの退避に失敗しました。

en: Failed to evacuate instances: %s
ja: インスタンスの退避に失敗しました: %s

en: Failed to get attached volume.
ja: 接続されているボリュームを取得できませんでした。

en: Failed to get availability zone list.
ja: アベイラビリティーゾーンの一覧を取得できません。

en: Failed to get instance interfaces.
ja: インスタンスのインターフェース一覧を取得できませんでした。

en: Failed to get mapping list %s
ja: マッピング一覧 %s の取得に失敗しました。

en: Failed to get network list.
ja: ネットワーク一覧を取得できません。

en: Failed to live migrate instance to a new host.
ja: 新しいホストへのインスタンスのライブマイグレーションに失敗しました。

en: Failed to live migrate instance to host "%s".
ja: ホスト "%s" へのインスタンスのライブマイグレーションに失敗しました。

en: Failed to migrate host "%s".
ja: ホスト "%s" のマイグレーションに失敗しました。

en: Failed to migrate instances: %s
ja: インスタンス %s のマイグレーションに失敗しました。

en: Failed to migrate volume.
ja: ボリュームのマイグレーションに失敗しました。

en: Failed to modify %(users_to_modify)s project members%(group_msg)s and update project quotas.
ja: %(users_to_modify)s 個のプロジェクトメンバー変更%(group_msg)s、プロジェクトのクォータ更新の操作に失敗しました。

en: Failed to modify %s domain groups.
ja: ドメイングループ %s の更新に失敗しました。

en: Failed to modify %s project members and update domain groups.
ja: プロジェクトメンバー変更、ドメイングループ更新のうち、%s 件を完了できませんでした。

en: Failed to modify %s project members, update project groups and update project quotas.
ja: %s 個のプロジェクトメンバー変更、プロジェクトグループ更新、プロジェクトのクォータ更新の操作に失敗しました。

en: Failed to perform requested operation on instance "%s", the instance has an error status
ja: インスタンス "%s" に対して要求された操作を実行できませんでした。このインスタンスはエラー状態です。

en: Failed to remove project %(project)s from volume type access.
ja: ボリューム種別のアクセス権からプロジェクト %(project)s を削除できませんでした。

en: Failed to set gateway.
ja: ゲートウェイの設定に失敗しました。

en: Failed to update network %s
ja: ネットワーク %s の更新に失敗しました

en: Failed to update port "%s".
ja: ポート「%s」の更新に失敗しました。

en: Failed to update rbac policy %s
ja: RBAC ポリシー %s の更新に失敗しました。

en: Failed to update router %s
ja: ルーター %s の更新に失敗しました。

en: Failed to update subnet "%s".
ja: サブネット "%s" の更新に失敗しました。

en: Fault
ja: 失敗

en: Federation
ja: フェデレーション

en: Filter
ja: フィルター

en: Filter by an ISO 8061 formatted time, e.g. 2016-06-14T06:27:59Z
ja: ISO 8061 形式の時刻によるフィルター (例: 2016-06-14T06:27:59Z)

en: Fingerprint
ja: フィンガープリント

[ctx: Task status of an Instance]
en: Finishing Resize or Migrate
ja: リサイズ/マイグレーションの終了中

en: Fixed IP Address
ja: Fixed IP アドレス

en: Fixed IPs
ja: Fixed IP

en: Flat
ja: フラット

en: Flavor
ja: フレーバー

en: Flavor Access
ja: フレーバーアクセス権

en: Flavor Choice
ja: フレーバーの選択

en: Flavor Details
ja: フレーバーの詳細

en: Flavor ID
ja: フレーバー ID

en: Flavor ID =
ja: フレーバー ID =

en: Flavor Information
ja: フレーバー情報

en: Flavor Name
ja: フレーバー名

en: Flavor Name =
ja: フレーバー名 =

en: Flavor name cannot be empty.
ja: フレーバー名を空にすることはできません

en: Flavors
ja: フレーバー

en: Flavors define the sizes for RAM, disk, number of cores, and other resources and can be selected when users deploy instances.
ja: フレーバーは、メモリーサイズ、ディスク、コア数、その他のリソースを定義します。ユーザーがインスタンスを起動する際に、フレーバーを選択することができます。

en: Floating IP Address (optional)
ja: Floating IP アドレス (省略可能)

en: Floating IP Address =
ja: Floating IP アドレス =

en: Floating IP Details
ja: Floating IP の詳細

en: Floating IP address
ja: Floating IP アドレス

en: Floating IP port forwarding rule %s created. It might take a few minutes to apply all rules.
ja: Floating IP ポート転送ルール %s が作成されました。すべてのルールが適用されるまで数分かかるかもしれません。

en: Floating IP port forwarding rule %s updated. It might take a few minutes to apply all rules.
ja: Floating IP ポート転送ルール %s を更新しました。すべてのルールが適用されるには数分かかるかもしれません。

en: Floating IP port forwarding rules
ja: Floating IP ポート転送ルール

en: Floating IPs
ja: Floating IP

en: For %(type)s networks, valid IDs are %(min)s to %(max)s.
ja: %(type)s ネットワークでは、有効な ID は %(min)s から %(max)s までです。

en: For TCP and UDP rules you may choose to open either a single port or a range of ports. Selecting the "Port Range" option will provide you with space to provide both the starting and ending ports for the range. For ICMP rules you instead specify an ICMP type and code in the spaces provided.
ja: TCP および UDP の場合、ポート番号またはポート範囲を選択できます。「ポート範囲」オプションを選択すると、範囲の開始ポートおよび終了ポートを空白区切りで指定できます。ICMP の場合、ICMP タイプおよびコードを空白区切りで指定します。

en: For a %(network_type)s network, valid segmentation IDs are %(min)s through %(max)s.
ja: %(network_type)s ネットワークでは、有効なセグメンテーション ID は %(min)s から %(max)s までです。

en: Forbidden
ja: 権限がありません

[ctx: Force upload volume in in-use status to image]
en: Force
ja: 強制アップロード

en: Force Delete Volume Backup | Force Delete Volume Backups
ja[0]: ボリュームバックアップの強制削除

en: Force Host Copy
ja: 強制ホストコピー

en: Forcing to create snapshot "%s" from attached volume.
ja: 接続中のボリュームからスナップショット "%s" を強制的に作成しています。

en: Form Builder
ja: フォームビルダー

en: Format
ja: 形式

en: Format =
ja: 形式 =

en: Free IPs
ja: 未使用 IP

en: From Port
ja: ポート番号 (下限)

en: From here you can add a DHCP agent for the network.
ja: ここから、ネットワークに DHCP エージェントを追加できます。

en: From here you can allocate a floating IP to a specific project.
ja: 指定したプロジェクトに対して Floating IP を確保できます。

en: From here you can create a rbac policy.
ja: ここから、RBAC ポリシーを作成できます。

en: From here you can create a snapshot of a volume.
ja: ここから、ボリュームスナップショットを作成できます。

en: From here you can update the default compute quotas (max limits).
ja: コンピュートの標準のクォータ (上限) を更新できます。

en: From here you can update the default volume quotas (max limits).
ja: ボリュームの標準のクォータ (上限) を更新できます。

en: Front-End Example:
ja: フロントエンドの例:

en: Gateway IP
ja: ゲートウェイ IP

en: Gateway IP and IP version are inconsistent.
ja: ゲートウェイの IP アドレスと IP バージョンが一致していません。

en: Gateway interface is added
ja: ゲートウェイインターフェースを追加しました

en: Go
ja: 表示

en: Graph
ja: グラフ

en: Group
ja: グループ

en: Group "%s" already exists.
ja: グループ "%s" はすでに存在します。

en: Group "%s" was successfully created.
ja: グループ "%s" が正常に作成されました。

en: Group ID
ja: グループ ID

en: Group ID =
ja: グループ ID =

en: Group Information
ja: ボリュームグループの情報

en: Group Management
ja: グループ管理

en: Group Management: {{ group.name }}
ja: グループの管理: {{ group.name }}

en: Group Members
ja: グループのメンバー

en: Group Name
ja: ボリュームグループ名

en: Group Name =
ja: グループ名 =

en: Group Snapshot
ja: グループのスナップショット

en: Group Snapshots
ja: ボリュームグループのスナップショット

en: Group Type
ja: グループタイプ

en: Group Type Specs
ja: グループ種別スペック

en: Group Type: %(group_type_name)s
ja: グループ種別: %(group_type_name)s

en: Group Type: %(group_type_name)s
ja: グループ種別: %(group_type_name)s

en: Group Types
ja: グループ種別

en: Group has been updated successfully.
ja: グループが正常に更新されました。

en: Group type is a type or label that can be selected at group creation time in OpenStack. It usually maps to a set of capabilities of the storage back-end driver to be used for this group. Examples: "Performance", "SSD", "Backup", etc. This is equivalent to the <tt>cinder type-create</tt> command. Once the group type gets created, click the "View Specs" button to set up specs key-value pair(s) for that group type.
ja: グループ種別は OpenStack でグループを作成する際に選択する種別を示すラベルです。通常、グループ種別は、作成するグループが使用する、バックエンドのストレージドライバーが持つ機能セットにマッピングされます。例えば「性能」、「SSD」、「バックアップ」などです。これは <tt>cinder type-create</tt> コマンドに相当します。グループ種別を作成した後は、「スペックの表示」ボタンをクリックして、このグループ種別のスペックのキーと値のペアを設定します。

en: Group type name "%s" already exists.
ja: グループ種別 "%s" はすでに存在します。

en: Group type name can not be empty.
ja: グループ種別名を空にすることはできません。

en: Group which the new volume belongs to. Choose 'No group' if the new volume belongs to no group.
ja: 新しいボリュームを関連付けるグループです。新しいボリュームをグループに関連付けない場合は、「グループなし」を選択してください。

en: Groups
ja: グループ

en: Groups are used to manage access and assign roles to multiple users at once. After creating the group, edit the group to add users.
ja: グループを使うと、複数のユーザーに対するアクセス権やロールの割り当てを一度に行うことができます。グループを作成した後で、グループに追加するユーザーの編集を行います。

en: Groups are used to manage access and assign roles to multiple users at once. Edit the group's name and description.
ja: グループを使うと、複数のユーザーに対するアクセス権やロールの割り当てを一度に行うことができます。グループの名前と説明を編集します。

en: Guaranteed Until
ja: 保証期限

note: Translators: High Availability mode of Neutron router
en: HA mode
ja: HA モード

[ctx: Current status of an Instance]
en: Hard Reboot
ja: ハードリブート

en: Hard Reboot Instance | Hard Reboot Instances
ja[0]: インスタンスのハードリブート

[ctx: Task status of an Instance]
en: Hard Reboot Pending
ja: ハードリブート待ち

[ctx: Task status of an Instance]
en: Hard Reboot Started
ja: ハードリブートが開始しました

en: Hard Rebooted Instance | Hard Rebooted Instances
ja[0]: インスタンスのハードリブートを行いました

[ctx: Task status of an Instance]
en: Hard Rebooting
ja: ハードリブート中

en: Has Snapshots
ja: スナップショットあり

en: Help
ja: ヘルプ

en: High Availability Mode
ja: 高可用性 (HA) モード

en: High Availability Status
ja: 高可用性ステータス

en: Home
ja: ホーム

en: Host
ja: ホスト

en: Host =
ja: ホスト =

en: Host Aggregate Information
ja: ホストアグリゲートの情報

en: Host Aggregates
ja: ホストアグリゲート

en: Host Name =
ja: ホスト名 =

en: Host Routes
ja: 追加のルート設定

en: Host Routes format error: Destination CIDR and nexthop must be specified (value=%s)
ja: ホストルートの形式エラー: 宛先 CIDR およびネクストホップを指定する必要があります (値=%s)

en: Host aggregates divide an availability zone into logical units by grouping together hosts. Create a host aggregate then select the hosts contained in it.
ja: ホストアグリゲートは、ホストをグループ化し、1 つのアベイラビリティーゾーンを複数の論理的な単位に分割します。ホストアグリゲートを作成し、そのアグリゲートに入れるホストを選択してください。

en: Host aggregates divide an availability zone into logical units by grouping together hosts. Edit the aggregate host to select hosts contained in it.
ja: ホストアグリゲートは、ホストをグループ化し、1 つのアベイラビリティーゾーンを複数の論理的な単位に分割します。そのアグリゲートに入れるホストを選択してください。

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Hosts
ja: ホスト

en: Hypervisor
ja: ハイパーバイザー

en: Hypervisor Instances
ja: ハイパーバイザーインスタンス

en: Hypervisor Servers
ja: ハイパーバイザーサーバー

en: Hypervisor Summary
ja: ハイパーバイザーの概要

en: Hypervisors
ja: ハイパーバイザー

en: ICMP code is provided but ICMP type is missing.
ja: ICMP コードが指定されましたが、ICMP タイプがありません。

en: IP Address
ja: IP アドレス

en: IP Address (optional)
ja: IP アドレス (省略可能)

en: IP Address or CIDR
ja: IP アドレスまたは CIDR

en: IP Addresses
ja: IP アドレス

en: IP Allocation Pools
ja: IP アドレス割り当てプール

en: IP Protocol
ja: IP プロトコル

en: IP Version
ja: IP バージョン

en: IP address %s associated.
ja: IP アドレス %s を割り当てました。

en: IP address allocation pools. Each entry is: start_ip_address,end_ip_address (e.g., 192.168.1.100,192.168.1.120) and one entry per line.
ja: IP アドレス割り当てプール。start_ip_address,end_ip_address (例: 192.168.1.100,192.168.1.120) 形式で、各項目を 1 行につき 1 項目記入します。

en: IP address for the new port
ja: 新規ポートの IP アドレス

en: IP address list of DNS name servers for this subnet. One entry per line.
ja: このサブネットの DNS サーバーの IP アドレス一覧。1 行につき 1 項目。

en: IP address of Gateway (e.g. 192.168.0.254) If you do not want to use a gateway, check 'Disable Gateway' below.
ja: ゲートウェイの IP アドレス (例: 192.168.0.254)。ゲートウェイを使用する必要がなければ、下の「ゲートウェイなし」をチェックします。

en: IP address of Gateway (e.g. 192.168.0.254) The default value is the first IP of the network address (e.g. 192.168.0.1 for 192.168.0.0/24, 2001:DB8::1 for 2001:DB8::/48). If you use the default, leave blank. If you do not want to use a gateway, check 'Disable Gateway' below.
ja: ゲートウェイの IP アドレス (例: 192.168.0.254)。初期値はネットワークアドレスの最初の IP です (例: 192.168.0.0/24 の場合 192.168.0.1、2001:DB8::/48 の場合 2001:DB8::1)。初期値を使用したければ、空白のままにしておきます。ゲートウェイを使用する必要がなければ、下の「ゲートウェイなし」をチェックします。

en: IPv4 Address =
ja: IPv4 アドレス =

en: IPv6 Address =
ja: IPv6 アドレス =

en: IPv6 Address Configuration Mode
ja: IPv6 アドレス設定モード

en: ISO - Optical Disk Image
ja: ISO - 光学ディスクイメージ

en: Identifier
ja: 識別子

en: Identifier Type
ja: 識別子の種別

en: Identity
ja: ユーザー管理

en: Identity Provider ID
ja: 認証プロバイダー ID

en: Identity Providers
ja: 認証プロバイダー

en: Identity provider protocol created successfully.
ja: 認証プロバイダーのプロトコルが正常に作成されました。

en: Identity provider registered successfully.
ja: 認証プロバイダーが正常に登録されました。

en: Identity provider updated successfully.
ja: 認証プロバイダーが正常に更新されました。

en: Identity service does not allow editing user data.
ja: Identity サービスでは、ユーザーデータの編集は許可されていません。

en: Identity service does not allow editing user password.
ja: Identity サービスでは、ユーザーパスワードの編集はできません。

en: If "No volume type" is selected, the volume will be created without a volume type.
ja: 「ボリューム種別の指定なし」を選択した場合、ボリュームはボリューム種別の指定なしで作成されます。

en: If checked, the network will be enabled.
ja: チェックをつけると、ネットワークが有効になります。

en: If checked, the port will be enabled.
ja: チェックをつけると、ポートが有効になります。

en: If checked, the router will be enabled.
ja: チェックをつけると、ルーターが有効になります。

en: If checked, the selected floating IP will be released at the same time.
ja: チェックをつけると、選択された Floating IP は同時に解放されます。

en: If console is not responding to keyboard input: click the grey status bar below.
ja: コンソールがキーボード入力に応答していない場合には、以下のグレーのステータスバーをクリックしてください。

en: If you don't specify an IP address here, the gateway's IP address of the selected subnet will be used as the IP address of the newly created interface of the router. If the gateway's IP address is in use, you must use a different address which belongs to the selected subnet.
ja: ここで IP アドレスを指定しなかった場合には、選択したサブネットのゲートウェイの IP アドレスが、そのルーターの新規作成されるインターフェースの IP アドレスとして使用されます。ゲートウェイの IP アドレスが使用中の場合には、選択したサブネットに属する異なるアドレスを使用する必要があります。

en: If you select an image via an HTTP/HTTPS URL, the Image Location field MUST be a valid and direct URL to the image binary; it must also be accessible to the Image Service. URLs that redirect or serve error pages will result in unusable images.
ja: イメージを HTTP/HTTPS URL で指定する場合には、イメージの場所のフィールドには、イメージ (バイナリー) への有効な直接の URL を入力する必要があります。Image サービスがそのイメージの場所にアクセスできるようにしてください。URL がリダイレクトのページの場合や、エラーページが返ってきた場合には、登録されたイメージは使用できない可能性があります。

en: Image
ja: イメージ

[ctx: Type of an image]
en: Image
ja: イメージ

[ctx: Task status of an Instance]
en: Image Backup
ja: イメージバックアップ

en: Image File
ja: イメージファイル

en: Image ID
ja: イメージID

en: Image ID =
ja: イメージ ID =

en: Image Location
ja: イメージの場所

en: Image Name
ja: イメージ名

en: Image Name =
ja: イメージ名 =

[ctx: Task status of an Instance]
en: Image Pending Upload
ja: イメージアップロード待ち

[ctx: Task status of an Instance]
en: Image Snapshot Pending
ja: イメージスナップショット取得待ち

en: Image Source
ja: イメージソース

en: Image Type
ja: イメージ種別

[ctx: Task status of an Instance]
en: Image Uploading
ja: イメージアップロード中

en: Image source must be specified
ja: イメージを指定しなければいけません。

en: Image was successfully updated.
ja: イメージが正常に更新されました。

en: Images
ja: イメージ

en: Images can be provided via an HTTP/HTTPS URL or be uploaded from your local file system.
ja: イメージは HTTP/HTTPS URL で指定するか、ローカルファイルシステムからアップロードすることができます。

en: Import Key Pair
ja: キーペアのインポート

en: Import Namespace
ja: 名前空間のインポート

en: Import Public Key
ja: 公開鍵のインポート

[ctx: Current status of Volume Group]
en: In-use
ja: 使用中

[ctx: Current status of Volume Group Snapshot]
en: In-use
ja: 使用中

[ctx: Current status of a Volume]
en: In-use
ja: 使用中

en: Incremental
ja: 差分

en: Indicates whether this identity provider should accept federated authentication requests.
ja: この認証プロバイダーがフェデレーション認証要求を受け入れるべきかどうかを指定します。

en: Info
ja: 情報

en: Information
ja: 情報

en: Ingress
ja: 受信

en: Injected File Content (B)
ja: 注入ファイルのコンテンツ (B)

en: Injected File Path (B)
ja: 注入ファイルのパス (B)

en: Injected Files
ja: 注入ファイル

en: Instance
ja: インスタンス

en: Instance Action List
ja: インスタンスのアクション一覧

en: Instance Admin Password
ja: インスタンスの管理パスワード

en: Instance Console
ja: インスタンスのコンソール

en: Instance Console Log
ja: インスタンスのコンソールログ

en: Instance ID
ja: インスタンス ID

en: Instance ID =
ja: インスタンス ID =

en: Instance Name
ja: インスタンス名

en: Instance Name =
ja: インスタンス名 =

en: Instance Overview
ja: インスタンスの概要

en: Instance Password is not set or is not yet available
ja: インスタンスのパスワードが設定されていないか利用できません

en: Instance Security Groups
ja: インスタンスのセキュリティーグループ

en: Instances
ja: インスタンス

en: Insufficient privilege level to retrieve image list.
ja: イメージ一覧を取得するのに必要な権限がありません。

en: Insufficient privilege level to retrieve key pair list.
ja: キーペア一覧を取得するのに必要な権限がありません。

en: Insufficient privilege level to view domain information.
ja: ドメイン情報を参照するのに必要な権限がありません。

en: Insufficient privilege level to view group information.
ja: グループ情報を参照するのに必要な権限がありません。

en: Insufficient privilege level to view identity provider information.
ja: 認証プロバイダーの情報を参照するのに必要な権限がありません。

en: Insufficient privilege level to view mapping information.
ja: マッピング情報を参照するのに必要な権限がありません。

en: Insufficient privilege level to view project information.
ja: プロジェクト情報を参照するのに必要な権限がありません。

en: Insufficient privilege level to view role information.
ja: ロール情報を参照するのに必要な権限がありません。

en: Insufficient privilege level to view user information.
ja: ユーザー情報を参照するのに必要な権限がありません。

en: Interface added
ja: インターフェースを追加しました

en: Interfaces
ja: インターフェース

en: Internal IP address
ja: 内部 IP アドレス

en: Internal Interface
ja: 内部インタフェース

en: Internal port
ja: 内部ポート

en: Internal:
ja: 内部:

en: Invalid date format: Using today as default.
ja: 無効な日付の形式です。デフォルト値として今日の日付を使用します。

en: Invalid format for routes: %s
ja: 無効な形式のルート: %s

en: Invalid time period. The end date should be more recent than the start date.
ja: 無効な期間指定です。終了日は開始日より後でなければなりません。

en: Invalid time period. You are requesting data from the future which may not exist.
ja: 無効な期間指定です。存在しない未来のデータを要求しています。

en: It specifies the VNIC type bound to the networking port.
ja: このネットワークポートに割り当てる仮想 NIC 種別を指定します。

en: Items Per Page
ja: ページあたりの項目数

en: Kernel
ja: カーネル

en: Kernel ID
ja: カーネル ID

en: Key
ja: キー

en: Key Name
ja: キー名

en: Key Pair
ja: キーペア

en: Key Pair Details
ja: キーペアの詳細

en: Key Pair Name
ja: キーペア名

en: Key Pair Name =
ja: キーペア名 =

en: Key Pair Type
ja: キーペア種別

en: Key Pairs
ja: キーペア

en: Key Pairs are how you login to your instance after it is launched.
ja: キーペアはインスタンスを起動した後でインスタンスへのログインに使用します。

en: Key Size (bits)
ja: キーサイズ (ビット)

en: Key Type
ja: 鍵種別

en: Key names can only contain alphanumeric characters, underscores, periods, colons and hyphens
ja: キー名に使用できるのは、英数字、アンダースコアー、ピリオド、コロン、およびハイフンのみです。

en: Key pair name may only contain letters, numbers, underscores, spaces, and hyphens and may not be white space.
ja: キーペア名に使用できる文字は、英数字、アンダースコア、半角スペース、ハイフンのみです。半角スペース以外のホワイトスペースは使用できません。

en: Key with name "%s" already exists. Use Edit to update the value, else create key with different name.
ja: 名前が "%s" のキーはすでに存在します。「編集」を使用して値を更新してください。あるいは、別の名前のキーを作成してください。

en: Key-Value Pairs
ja: キーと値のペア

en: Key: burstIOPS and Value: 5000 (number value bigger than minIOPS)
ja: キー: burstIOPS と 値: 5000 (minIOPS より大きい数値)

en: Key: maxIOPS and Value: 5000 (number value bigger than minIOPS)
ja: キー: maxIOPS と 値: 5000 (minIOPS より大きい数値)

en: Key: minIOPS and Value: 20 (number value less than maxIOPS)
ja: キー: minIOPS と 値: 20 (maxIOPS 未満の数値)

en: Key: size_iops_sec and Value: 16
ja: キー: size_iops_sec と 値: 16

en: Key: total_bytes_sec_max and Value: 512000
ja: キー: total_bytes_sec_max と 値: 512000

en: Key: total_iops_sec and Value: 5000
ja: キー: total_iops_sec と 値: 5000

[ctx: Current status of an Image]
en: Killed
ja: 強制終了

en: Kubernetes Namespace
ja: Kubernetes 名前空間

en: L3 Agent
ja: L3 エージェント

en: Language
ja: 言語

[ctx: Time since the last update]
en: Last Updated
ja: 最終更新

en: Launch
ja: 起動

en: Launch Index
ja: インデックスの起動

en: Launch Instance
ja: インスタンスの起動

en: Launch Instance (Quota exceeded)
ja: インスタンスの起動 (クォータを超過しました)

en: Launch as Instance
ja: インスタンスとして起動

en: Length of Injected File Path
ja: 注入ファイルのパス長

en: Limit
ja: 上限値

en: List all floating IP port forwarding rules
ja: 全 Floating IP 転送ルールの表示

en: Live Migrate
ja: ライブマイグレーション

en: Live Migrate Instance
ja: インスタンスのライブマイグレーション

en: Live migrate an instance to a specific host.
ja: インスタンスを特定のホストにライブマイグレーションします。

en: Load Balancer VIP %s
ja: ロードバランサー 仮想 IP %s

en: Local
ja: ローカル

en: Local Disk Usage
ja: ローカルディスク使用量

en: Local Storage (total)
ja: ローカルストレージ (総量)

en: Local Storage (used)
ja: ローカルストレージ (使用中)

[ctx: Action log of an instance]
en: Lock
ja: ロック

en: Lock Instance | Lock Instances
ja[0]: インスタンスのロック

en: Lock password
ja: パスワードのロック

[ctx: Locked status of an instance]
en: Locked
ja: ロック状態

en: Locked Instance | Locked Instances
ja[0]: インスタンスをロックしました

en: Log
ja: ログ

en: Log Length
ja: ログの表示行数

en: Log Lines Per Instance
ja: インスタンスのログ行数

en: Log length must be a nonnegative integer.
ja: ログの表示行数は 0 以上の整数でなければいけません。

en: MAC Address
ja: MAC アドレス

en: MAC Learning State
ja: MAC 学習状態

en: MAC address for the port.
ja: ポートの MAC アドレス。

[ctx: Current status of a Volume]
en: Maintenance
ja: メンテナンス

en: Make the image visible across projects.
ja: このイメージが全プロジェクトに公開されるようにします。

en: Manage
ja: 管理

en: Manage Attachments
ja: 接続の管理

en: Manage Floating IP Associations
ja: Floating IP の割り当ての管理

en: Manage Hosts
ja: ホストの管理

en: Manage Hosts Aggregate
ja: ホストアグリゲートの管理

en: Manage Hosts within Aggregate
ja: アグリゲートのホストの管理

en: Manage Members
ja: メンバーの管理

en: Manage Protocols
ja: プロトコルの管理

en: Manage QoS Spec Association
ja: QoS スペックの関連付けの管理

en: Manage Rules
ja: ルールの管理

en: Manage Security Group Rules: {{ security_group.name }} ({{ security_group.id }})
ja: セキュリティーグループのルール管理: {{ security_group.name }} ({{ security_group.id }})

en: Manage Specs
ja: スペックの管理

en: Manage Volume
ja: ボリュームの管理

en: Manage Volume Attachments
ja: ボリュームの接続の管理

en: Manage Volume Types
ja: ボリューム種別の管理

en: Manage Volumes
ja: ボリュームの管理

en: Manage floating IP port forwarding rules
ja: Floating IP ポート転送ルールの管理

en: Manage floating IP port forwarding rules :
ja: Floating IP ポート転送ルールの管理 :

en: Manual
ja: 手動

en: Mapped Fixed IP Address
ja: 対応する Fixed IP アドレス

en: Mapped IP Address
ja: 対応する IP アドレス

en: Mapping ID
ja: マッピング ID

en: Mapping ID "%s" is already used.
ja: マッピング ID "%s" はすでに使用されています。

en: Mapping created successfully.
ja: マッピングが正常に作成されました。

en: Mapping updated successfully.
ja: マッピングが正常に更新されました。

en: Mappings
ja: マッピング

[ctx: Google's Material Design style theme]
en: Material
ja: マテリアル

en: Max. Size (MB) =
ja: 最大サイズ (MB) =

en: Maximum Transmission Unit. Minimum is 68 bytes for the IPv4 subnet and 1280 bytes for the IPv6 subnet.
ja: 最大転送単位。IPv4 サブネットでは 68 バイト、IPv6 サブネットでは 1280 バイトが最小です。

en: Memory MB Hours
ja: メモリーの MB 時間

en: Memory Usage
ja: メモリー使用量

en: Message
ja: メッセージ

en: Message Level
ja: メッセージレベル

en: Messages
ja: メッセージ

en: Metadata
ja: メタデータ

en: Metadata Definition File
ja: メタデータ定義ファイル

en: Metadata Definitions
ja: メタデータ定義

en: Metadata Items
ja: メタデータ項目数

en: Method
ja: メソッド

en: MidoNet Uplink
ja: MidoNet のアップリンク

en: Migrate
ja: マイグレーション

[ctx: Action log of an instance]
en: Migrate
ja: マイグレーション

en: Migrate Host
ja: ホストのマイグレーション

en: Migrate Instance | Migrate Instances
ja[0]: インスタンスのマイグレーション

en: Migrate Volume
ja: ボリュームのマイグレーション

en: Migrate a volume to a specific host. <br> <br> Force Host Copy: Enables or disables generic host-based force-migration, which bypasses driver optimizations.
ja: ボリュームを指定されたホストに移動します。<br><br>強制ホストコピー: 汎用的なホストベースの強制マイグレーションを有効/無効にします。ドライバー最適化はスキップされます。

en: Migrate all instances from a host with disabled nova-compute service. Optionally you can choose type of migration. All running instances of the host can be Live Migrated. Cold Migration is trying to use 'nova migrate' on each instance of migrated host.
ja: nova-compute サービスが無効となったホストから全インスタンスを移行します。オプションで、マイグレーションの種別を選択することができます。ホストで実行中のインスタンスはすべてライブマイグレーションすることができます。 コールドマイグレーションでは、移行するホストの各インスタンスに対して「nova migrate」の使用を試みます。

[ctx: Current status of an Instance]
en: Migrating
ja: マイグレーション中

[ctx: Task status of an Instance]
en: Migrating
ja: マイグレーション中

en: Migrating instances may cause some unrecoverable results.
ja: インスタンスのマイグレーションにより、リカバリー不能な結果に陥る可能性があります。

en: Migration Policy
ja: 移行ポリシー

en: Min Disk
ja: 最小ディスク

en: Min RAM
ja: 最小メモリー

en: Min. Size (MB) =
ja: 最小サイズ (MB) =

en: Minimum Disk (GB)
ja: 最小ディスク (GB)

en: Minimum RAM (MB)
ja: 最小メモリー (MB)

en: Missing required settings: {}.
ja: 必須の設定が定義されていません: {}

en: Modified domain "%s".
ja: ドメイン "%s" を変更しました。

en: Modified flavor access of "%s".
ja: "%s" のフレーバーアクセス権を変更しました。

en: Modified instance "%s".
ja: インスタンス "%s" を変更しました。

en: Modified project "%s".
ja: プロジェクト "%s" を変更しました。

en: Modified quotas of project
ja: プロジェクトのクォータを変更しました。

en: Modified volume type access: %s
ja: ボリューム種別 %s のアクセス権を変更しました

en: Modify Access
ja: アクセス権の変更

en: Modify Consumer
ja: 使用者の変更

en: Modify Groups
ja: グループの変更

en: Modify Quotas
ja: クォータの変更

en: Modify dashboard settings for your user.
ja: ユーザーのダッシュボード設定を変更できます。

en: Modify group type name, description, and public status.
ja: グループ種別の名前、説明、およびパブリックステータスを変更します。

en: Modify name and description of a volume.
ja: ボリュームの名前と説明を変更します。

en: Modify the name and description of a snapshot.
ja: スナップショットの名前と説明を変更します。

en: Modify the name and description of a volume group.
ja: ボリュームのボリュームグループの名前と説明を変更します。

en: Modify volume type name, description, and public status.
ja: ボリューム種別の名前、説明、およびパブリックステータスを変更します。

en: Monitoring:
ja: 監視:

en: Multiattach volumes are not yet supported.
ja: ボリュームの複数接続にはまだ対応していません。

en: N/A
ja: なし

[ctx: current status of port]
en: N/A
ja: なし

en: Name
ja: 名前

en: Name =
ja: 名前 =

en: Name or other identifier for existing volume
ja: 既存のボリュームの名前またはその他の識別子

en: Name: %(name)s ID: %(uuid)s
ja: 名前: %(name)s ID: %(uuid)s

en: Namespace
ja: 名前空間

en: Namespace %s has been created.
ja: 名前空間 %s が作成されました。

en: Namespace Definition Source
ja: 名前空間定義の入力方法

en: Namespace JSON
ja: 名前空間の JSON

en: Namespace Overview
ja: 名前空間の概要

en: Namespace Resource Type Associations
ja: 名前空間のリソース種別との関連付け

en: Namespace successfully updated.
ja: 名前空間が正常に更新されました。

en: Namespaces
ja: 名前空間

en: Namespaces can be associated to different resource types. This makes the properties in the namespace visible in the 'Update Metadata' action for that type of resource.
ja: 名前空間はさまざまなリソース種別に関連付けることができます。関連付けを行うと、名前空間の属性がそのリソース種別の「メタデータの更新」アクションで見えるようになります。

en: Network
ja: ネットワーク

en: Network %s was successfully updated.
ja: ネットワーク %s が正常に更新されました。

en: Network Address
ja: ネットワークアドレス

en: Network Address Source
ja: ネットワークアドレスの指定方法

en: Network Address and IP version are inconsistent.
ja: ネットワークアドレスと IP バージョンが一致していません。

en: Network Agents
ja: ネットワークエージェント

en: Network Details
ja: ネットワークの詳細

en: Network ID
ja: ネットワーク ID

en: Network ID =
ja: ネットワーク ID =

en: Network Mask
ja: ネットマスク

en: Network Name
ja: ネットワーク名

en: Network QoS
ja: ネットワーク QoS

en: Network QoS Policies
ja: ネットワーク QoS ポリシー

en: Network Quotas
ja: ネットワーククォータ

en: Network Topology
ja: ネットワークトポロジー

en: Network Type:
ja: ネットワーク種別:

en: Network address in CIDR format (e.g. 192.168.0.0/24)
ja: CIDR 形式のネットワークアドレス (例: 192.168.0.0/24)

en: Network address in CIDR format (e.g. 192.168.0.0/24, 2001:DB8::/48)
ja: CIDR 形式のネットワークアドレス (例: 192.168.0.0/24, 2001:DB8::/48)

en: Network list can not be retrieved.
ja: ネットワーク一覧を取得できません。

[ctx: Task status of an Instance]
en: Networking
ja: ネットワーク設定中

en: Networks
ja: ネットワーク

en: Never
ja: なし

en: Never updated
ja: 更新されていません

en: New DHCP Agent
ja: 追加する DHCP エージェント

en: New Flavor
ja: 新しいフレーバー

en: New Host
ja: 新規ホスト

en: New QoS Spec Consumer
ja: QoS スペックの新規使用者

en: New Size (GiB)
ja: 新しいサイズ (GiB)

en: New name cannot be empty.
ja: 新しい名前を空にすることはできません。

en: New name conflicts with another group type.
ja: 新しい名前は別のグループ種別で使われています。

en: New name conflicts with another volume type.
ja: 新しい名前は別のボリューム種別で使われています。

en: New password
ja: 新しいパスワード

en: New size must be greater than current size.
ja: 変更後のサイズは現在のサイズより大きくなければいけません。

en: Next Hop
ja: ネクストホップ

en: Next Hop IP must be a part of one of the subnets to which the router interfaces are connected.
ja: ネクストホップは、ルーターインターフェースが接続されたサブネットのいずれかに属している必要があります。

en: No
ja: いいえ

en: No Host selected.
ja: ホストが選択されていません。

en: No Hosts found.
ja: ホストが見つかりません。

en: No Ports available
ja: 利用可能なポートがありません。

[ctx: Power state of an Instance]
en: No State
ja: 状態なし

en: No assigned volumes
ja: 割り当てられているボリュームはありません

en: No associated fixed IP
ja: 関連付けされた Fixed IP なし

en: No associations defined.
ja: 関連付けは定義されていません。

en: No attached device
ja: 接続中のデバイスはありません

en: No availability zones found
ja: アベイラビリティーゾーンがありません

en: No available console found.
ja: 利用可能なコンソールがありません。

en: No available projects
ja: 使用可能なプロジェクトがありません

en: No flavors available
ja: 利用可能なフレーバーがありません

en: No flavors meet minimum criteria for selected boot source.
ja: 選択したブートソースの最小限の要件を満たすフレーバーがありません。

en: No floating IP addresses allocated
ja: 確保済みの Floating IP アドレスはありません

en: No floating IP pools available
ja: Floating IP プールがありません。

en: No floating IP pools with IPv4 subnet available
ja: IPv4 サブネットを持つ Floating IP プールがありません

en: No group
ja: グループなし

en: No groups found.
ja: グループがありません。

en: No groups.
ja: グループがありません。

en: No host selected.
ja: ホストが選択されていません。

en: No hosts found.
ja: ホストが見つかりません。

en: No images available
ja: 利用可能なイメージがありません。

en: No input was provided for the namespace content.
ja: 名前空間の内容の入力がありません。

en: No instances available
ja: インスタンスがありません

en: No key pairs available
ja: キーペアがありません

en: No mappings available
ja: 利用可能なマッピングがありません

en: No networks available
ja: ネットワークがありません

en: No new QoS spec available
ja: 利用可能な新規 QoS スペックがありません。

en: No options specified
ja: オプション指定なし

en: No other agents available.
ja: 他にエージェントがありません。

en: No other hosts available
ja: 他のホストがありません

en: No other hosts available.
ja: 他のホストがありません。

en: No other volume types available
ja: 他に利用可能なボリューム種別はありません。

en: No ports available
ja: ポートがありません

en: No project available
ja: プロジェクトがありません

en: No projects found.
ja: プロジェクトが見つかりませんでした。

en: No projects selected. All projects can use the flavor.
ja: どのプロジェクトも選択されていません。すべてのプロジェクトがこのフレーバーを使用できます。

en: No router
ja: ルーターなし

en: No rules defined.
ja: ルールが定義されていません。

en: No security group is associated
ja: セキュリティーグループは関連付けられていません

en: No security groups available
ja: セキュリティーグループがありません。

en: No security groups enabled.
ja: 有効になっているセキュリティーグループがありません。

en: No security groups found.
ja: セキュリティーグループがありません。

en: No server groups available
ja: サーバーグループがありません。

en: No snapshot for this volume
ja: このボリュームにはスナップショットはありません

en: No source, empty volume
ja: ソースの指定なし (空のボリューム)

en: No subnets available
ja: サブネットがありません

en: No users found.
ja: ユーザーが見つかりませんでした。

en: No users.
ja: ユーザーがいません。

en: No valid group type
ja: 有効なグループタイプがありません。

en: No volume type
ja: ボリューム種別の指定なし

en: No volume types found.
ja: ボリューム種別が見つかりません。

en: No volume types selected.
ja: ボリューム種別が選択されていません。

en: No volumes attached
ja: ボリュームが接続されていません

en: No volumes attached.
ja: ボリュームが接続されていません。

en: No volumes available
ja: 利用可能なボリュームがありません

en: No volumes found.
ja: ボリュームが見つかりません。

en: No volumes selected.
ja: ボリュームが選択されていません。

en: Non admin users are not allowed to make images public.
ja: 管理ユーザー以外はイメージをパブリックに設定できません。

en: Non-Members
ja: 未参加メンバー

en: Non-Public from Other Projects
ja: 他のプロジェクトには公開されません。

en: None
ja: なし

[ctx: Task status of an Instance]
en: None
ja: なし

en: None (removes spec)
ja: なし (スペックを削除)

en: Normal
ja: 標準

en: Not attached
ja: 未接続

en: Not available
ja: 利用できません

en: Note that a volume can not be deleted if it is &quot;attached&quot; or has any dependent snapshots.
ja: ボリュームが&quot;接続されている場合&quot;、または依存するスナップショットがある場合には、そのボリュームは削除できない点に注意してください。

en: Note:
ja: 注意:

en: Number of Instances
ja: インスタンス数

en: Number of Snapshots
ja: スナップショット数

en: Number of VCPUs
ja: 仮想 CPU 数

en: Number of Volumes
ja: ボリューム数

en: Number of items to show per page (applies to the pages that have API supported pagination, Max Value: %s)
ja: ページあたりの表示項目数 (API 対応のページネーションがあるページで使用されます。最大値: %s)

en: Number of log lines to be shown per instance
ja: インスタンスの表示ログ行数

en: OR Copy/Paste your Private Key
ja: または、秘密鍵をコピーして貼り付けてください

en: OVA - Open Virtual Appliance
ja: OVA - オープン仮想アプライアンス

en: Object
ja: オブジェクト

en: Object ID
ja: オブジェクト ID

en: Object Store
ja: オブジェクトストア

en: Object Type
ja: オブジェクトタイプ

en: Old Flavor
ja: 現在のフレーバー

en: Old password and new password must be different
ja: 新しいパスワードは古いパスワードと異なる必要があります。

en: On Demand
ja: 要求時

en: Once a floating IP is released, there is no guarantee the same IP can be allocated again.
ja: Floating IP が解放された後には、同じ IP アドレスが再び確保されるという保証はありません。

en: Only definitions in raw JSON format are supported.
ja: RAW の JSON 形式の定義のみがサポートされています。

en: Open Port
ja: 開放するポート

en: Open Port/Port Range:
ja: 開放するポート/ポート範囲:

en: OpenStack RC File
ja: OpenStack RC ファイル

en: OpenStack clouds.yaml File
ja: OpenStack clouds.yaml ファイル

en: Optionally, you may choose to create a new volume.
ja: 新規のボリュームを作成することもできます。

en: Other IPv6 modes: ipv6_ra_mode=%(ra_mode)s, ipv6_address_mode=%(addr_mode)s
ja: その他の IPv6 モード: ipv6_ra_mode=%(ra_mode)s, ipv6_address_mode=%(addr_mode)s

en: Other Protocol
ja: その他のプロトコル

en: Out of range float values are not JSON compliant: %r
ja: 範囲外の Float 値は JSON に準拠しません: %r

en: Overview
ja: 概要

en: Owner
ja: オーナー

en: Owner of the device attached to the port
ja: ポートに接続されたデバイスの所有者

en: Ownership of a volume can be transferred from one project to another. Accepting a transfer requires obtaining the Transfer ID and Authorization Key from the donor. This is equivalent to the <tt>openstack volume transfer request accept</tt> command.
ja: ボリュームの所有権をあるプロジェクトから別のプロジェクトに譲渡することができます。譲渡を受理するには、譲渡元から譲渡 ID と認証キーを得る必要があります。これは <tt>openstack volume transfer request accept</tt> コマンドに相当します。

en: Ownership of a volume can be transferred from one project to another. Once a volume transfer is created in a donor project, it then can be "accepted" by a recipient project. This is equivalent to the <tt>openstack volume transfer create</tt> command.
ja: ボリュームの所有権をあるプロジェクトから別のプロジェクトに譲渡することができます。いったんボリュームの譲渡が譲渡元のプロジェクトで作成されると、譲渡先のプロジェクトで「受理」できるようになります。これは <tt>openstack volume transfer create</tt> コマンドに相当します。

en: PLOOP - Virtuozzo/Parallels Loopback Disk
ja: PLOOP - Virtuozzo/Parallels ループバックディスク

en: Page Not Found
ja: ページが見つかりませんでした

en: Password
ja: パスワード

[ctx: Current status of an Instance]
en: Password
ja: パスワード設定中

en: Password Expires At
ja: パスワード有効期限

en: Password changed. Please log in again to continue.
ja: パスワードが変更されました。続行するには、再度ログインしてください。

en: Password changed. Please log in to continue.
ja: パスワードが変更されました。続行するには、ログインしてください。

en: Password is locked.
ja: パスワードがロックされています。

en: Passwords do not match.
ja: パスワードが一致しません。

en: Path
ja: パス

[ctx: Action log of an instance]
en: Pause
ja: 一時停止

en: Pause Instance | Pause Instances
ja[0]: インスタンスの一時停止

[ctx: Current status of an Instance]
en: Paused
ja: 一時停止

[ctx: Power state of an Instance]
en: Paused
ja: 一時停止

en: Paused Instance | Paused Instances
ja[0]: インスタンスを一時停止しました

[ctx: Task status of an Instance]
en: Pausing
ja: 一時停止中

[ctx: Current status of an Image]
en: Pending Delete
ja: 削除待ち

en: Per Volume Size (GiB)
ja: 1 ボリュームあたりのサイズ (GiB)

en: Physical Network
ja: 物理ネットワーク

en: Physical Network:
ja: 物理ネットワーク:

en: Please capture the application credential ID and secret in order to provide them to your application.
ja: アプリケーション認証情報 ID とシークレットキーを保存してください。

en: Please note:
ja: 注意:

en: Please try again later [Error: %s].
ja: 後からもう一度お試しください [エラー: %s]

en: Pool
ja: プール

en: Port
ja: ポート

en: Port %s was successfully created.
ja: ポート %s が正常に作成されました。

en: Port %s was successfully updated.
ja: ポート %s が正常に更新されました。

en: Port ID =
ja: ポート ID =

en: Port Range
ja: ポート範囲

en: Port Security
ja: ポートセキュリティー

en: Port Security Enabled
ja: ポートセキュリティー有効

en: Port Security Groups
ja: ポートのセキュリティーグループ

en: Port list can not be retrieved.
ja: ポート一覧を取得できません。

en: Port to be associated
ja: IP を割り当てるポート

en: Ports
ja: ポート

en: Power State
ja: 電源状態

[ctx: Task status of an Instance]
en: Powering Off
ja: 電源停止中

[ctx: Task status of an Instance]
en: Powering On
ja: 電源投入中

en: Prefix:
ja: プレフィックス:

[ctx: Task status of an Instance]
en: Preparing Resize or Migrate
ja: リサイズ/マイグレーションの準備中

en: Prevent the deletion of the image.
ja: イメージの削除を禁止します。

en: Primary Project
ja: 主プロジェクト

en: Private Key File
ja: 秘密鍵ファイル

en: Profile
ja: プロファイル

en: Project
ja: プロジェクト

en: Project =
ja: プロジェクト =

en: Project Details
ja: プロジェクトの詳細

en: Project Groups
ja: プロジェクトグループ

en: Project ID
ja: プロジェクト ID

en: Project ID =
ja: プロジェクト ID =

en: Project ID:
ja: プロジェクト ID:

en: Project Information
ja: プロジェクト情報

en: Project Limits
ja: プロジェクトのリソース上限

en: Project Members
ja: プロジェクトメンバー

en: Project Name
ja: プロジェクト名

en: Project Name =
ja: プロジェクト名 =

en: Project Quotas
ja: プロジェクトのクォータ

en: Project Usage
ja: プロジェクトの使用状況

en: Project Usage Overview
ja: プロジェクトの使用状況の概要

en: Project name "%s" is already used.
ja: プロジェクト名 "%s" はすでに使用されています。

en: Projects
ja: プロジェクト

en: Projects:
ja: プロジェクト:

en: Properties Target:
ja: 属性ターゲット:

en: Protected
ja: 保護

en: Protocol
ja: プロトコル

en: Protocol ID
ja: プロトコル ID

en: Protocol ID "%s" is already used.
ja: プロトコル ID "%s" はすでに使用されています。

en: Protocols
ja: プロトコル

en: Provider
ja: プロバイダー

en: Provider Network
ja: プロバイダーネットワーク

en: Provider Network Type
ja: プロバイダーネットワーク種別

en: Public
ja: パブリック

en: Public Key
ja: 公開鍵

en: Public:
ja: 公開:

en: QCOW2 - QEMU Emulator
ja: QCOW2 - QEMU エミュレーター

en: QOS Policy ID
ja: QoS ポリシー ID

en: QoS Policy
ja: QoS ポリシー

en: QoS Spec name "%s" already exists.
ja: QoS スペック "%s" はすでに存在します。

en: QoS Spec to be associated
ja: 関連付ける QoS スペック

en: QoS Spec:
ja: QoS スペック:

en: QoS Spec: {{ qos_spec_name }}
ja: QoS スペック: {{ qos_spec_name }}

en: QoS Specs
ja: QoS スペック

en: QoS Specs can be associated with volume types. It is used to map to a set of quality of service capabilities requested by the volume owner. This is equivalent to the <tt>openstack volume qos create</tt> command. Once the QoS Spec gets created, click the "Manage Specs" button to manage the key-value specs for the QoS Spec. <br> <br> Each QoS Spec entity has a "Consumer" value which indicates where the administrator would like the QoS policy to be enforced. This value can be "front-end" (Compute back-end), "back-end" (Block Storage back-end), or "both".
ja: QoS スペックは、ボリューム種別と関連付けることができます。これは、ボリュームの所有者が要求する QoS 機能セットにマップするために使用され、<tt>openstack volume qos create</tt> コマンドに相当します。QoS スペックが作成されたら、「スペックの管理」ボタンをクリックして、その QoS スペックのキーと値のスペックを管理します。<br><br>各 QoS スペックのエンティティーには「使用者」の値が含まれます。これは、管理者による QoS ポリシーの適用先を示します。この値は、「フロントエンド」(Compute バックエンド)、「バックエンド」(Block Storage バックエンド)、または「両方」です。

[ctx: Current status of an Image]
en: Queued
ja: 処理待ち

en: Quota Name
ja: クォータ名

en: Quota exceeded for creating snapshots
ja: スナップショット作成のクォータを超過しました

en: Quota exceeded for resource router.
ja: ルーターのクォータを超過しました。

en: Quota value(s) cannot be less than the current usage value(s): %s.
ja: クォータ値は現在の使用量より小さくはできません: %s

en: RAM
ja: メモリー

en: RAM (MB)
ja: メモリー (MB)

en: RAM (total)
ja: メモリー (総量)

en: RAM (used)
ja: メモリー (使用中)

en: RBAC Policies
ja: RBAC ポリシー

en: RBAC Policy %s was successfully updated.
ja: RBACポリシー %s が正常に更新されました。

en: RBAC Policy Details
ja: RBAC ポリシーの詳細

en: RBAC Policy was successfully created.
ja: RBAC ポリシーが正常に作成されました。

en: RX/TX Factor
ja: RX/TX 係数

en: RX/TX factor
ja: RX/TX 係数

en: Ramdisk
ja: RAM ディスク

en: Ramdisk ID
ja: RAM ディスク ID

en: Raw
ja: RAW

[ctx: Image format for display in table]
en: Raw
ja: RAW

en: Reason
ja: 理由

en: Reason: %(disabled_reason)s
ja: 理由: %(disabled_reason)s

[ctx: Action log of an instance]
en: Reboot
ja: 再起動

[ctx: Current status of an Instance]
en: Reboot
ja: リブート

[ctx: Task status of an Instance]
en: Reboot Pending
ja: リブート待ち

[ctx: Task status of an Instance]
en: Reboot Started
ja: リブートを開始しました

[ctx: Task status of an Instance]
en: Rebooting
ja: リブート中

[ctx: Action log of an instance]
en: Rebuild
ja: 再作成

[ctx: Current status of an Instance]
en: Rebuild
ja: 再作成

[ctx: Task status of an Instance]
en: Rebuild Block Device Mapping
ja: 再作成のブロックデバイスのマッピング中

en: Rebuild Instance
ja: インスタンスの再作成

en: Rebuild Password
ja: 再作成するパスワード

[ctx: Task status of an Instance]
en: Rebuild Spawning
ja: 再作成の起動中

[ctx: Task status of an Instance]
en: Rebuilding
ja: 再作成中

en: Rebuilding instance %s.
ja: インスタンス %s を再作成中。

en: Recreate EC2 Credentials
ja: EC2 認証情報の再作成

en: Regenerate and download Key Pair &quot;%(keypair_name)s&quot;
ja: キーペア &quot;%(keypair_name)s&quot; の再作成とダウンロード

en: Region
ja: リージョン

en: Regions:
ja: リージョン:

en: Register Identity Provider
ja: 認証プロバイダーの登録

en: Register a identity provider that is trusted by the Identity API to authenticate identities.
ja: ID を認証するために、Identity API により信頼されている認証プロバイダーを登録します。

en: Release Floating IP | Release Floating IPs
ja[0]: Floating IP の解放

en: Released Floating IP | Released Floating IPs
ja[0]: Floating IP を解放しました

en: Remote
ja: 接続相手

en: Remote IDs
ja: 接続相手の ID

en: Remote IDs are associated with the identity provider and are globally unique. This indicates the header attributes to use for mapping federation protocol attributes to Identity API objects. If no value is provided, the list will be set to empty.
ja: 接続相手の ID は認証プロバイダーに関連付けられており、グローバルで一意です。これは、フェデレーションプロトコルの属性を Identity API オブジェクトにマッピングするのに使用するヘッダー属性を示します。値が指定されていない場合には、一覧は空に設定されます。

en: Remote IP Prefix
ja: 接続相手の IP 範囲

en: Remote Security Group
ja: 接続相手のセキュリティーグループ

en: Remote:
ja: 接続相手:

en: Remove User | Remove Users
ja[0]: ユーザーの削除

en: Remove Volumes from Group
ja: ボリュームグループからのボリュームの削除

en: Removed User | Removed Users
ja[0]: ユーザーを削除しました

en: Removing a key pair can leave OpenStack resources orphaned. You should not remove a key pair unless you are certain it is not being used anywhere.
ja: キーペアを削除すると、OpenStack リソースが孤立する可能性があります。キーペアがどこでも使用されていないことが確認できない場合には、そのキーペアは削除すべきではありません。

en: Removing volumes from volume group "%s"
ja: ボリュームグループ "%s" からボリュームを削除中

en: Replication Status
ja: 複製状態

en: Report Bug
ja: バグ報告

en: Request ID
ja: リクエスト ID

en: Request for resizing of instance "%s" has been submitted.
ja: インスタンス "%s" をリサイズする要求を送信しました。

en: Request for restoring backup %(backup_name)s to volume with id: %(volume_id)s has been submitted.
ja: バックアップ %(backup_name)s をボリューム %(volume_id)s に復元する要求を送信しました。

en: Requested snapshot would exceed the allowed quota.
ja: 要求があったスナップショットを作成すると、許可されたクォータを超えてしまいます。

en: Required Settings
ja: 必須の設定

[ctx: Action log of an instance]
en: Rescue
ja: レスキュー

[ctx: Current status of an Instance]
en: Rescue
ja: レスキュー中

en: Rescue Instance
ja: インスタンスのレスキュー

[ctx: Current status of an Instance]
en: Rescued
ja: レスキュー済み

[ctx: Task status of an Instance]
en: Rescuing
ja: レスキュー中

en: Reservation ID
ja: 予約の ID

[ctx: Current status of a Volume]
en: Reserved
ja: 予約済み

en: Resize
ja: リサイズ

[ctx: Action log of an instance]
en: Resize
ja: リサイズ

en: Resize Instance
ja: インスタンスのリサイズ

en: Resize the canvas by scrolling up/down with your mouse/trackpad on the topology. Pan around the canvas by clicking and dragging the space behind the topology.
ja: 表示の大きさを変更するには、トポロジー画面上でマウス/トラックパッドを使用してスクロールアップ／ダウンします。画面をスクロールするには、トポロジーの後ろの背景をクリックしてドラッグしてください。

[ctx: Current status of an Instance]
en: Resize/Migrate
ja: リサイズ/マイグレーション中

[ctx: Current status of an Instance]
en: Resized
ja: リサイズ済み

[ctx: Task status of an Instance]
en: Resized or Migrated
ja: リサイズ/マイグレーション済み

[ctx: Task status of an Instance]
en: Resizing or Migrating
ja: リサイズ/マイグレーションの実行中

en: Resource Types
ja: リソース種別

en: Resource Types =
ja: リソース種別 =

en: Resource types updated for namespace %s.
ja: 名前空間 %s のリソース種別が更新されました。

en: Resources
ja: リソース

en: Restarted instances will lose any data not saved in persistent storage.
ja: インスタンスが再起動されると、永続ストレージに保存されていないデータはすべて失われます。

en: Restore Backup
ja: バックアップのリストア

en: Restore Backup to Volume
ja: ボリュームバックアップのリストア

en: Restore Backup:
ja: バックアップのリストア:

en: Restore Volume Backup
ja: ボリュームバックアップのリストア

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Restoring
ja: リストア中

[ctx: Task status of an Instance]
en: Restoring
ja: リストア中

[ctx: Current status of a Volume]
en: Restoring Backup
ja: バックアップのリストア中

[ctx: Action log of an instance]
en: Resume
ja: 再開

en: Resume Instance | Resume Instances
ja[0]: インスタンスの再開

en: Resumed Instance | Resumed Instances
ja[0]: インスタンスを再開しました

[ctx: Task status of an Instance]
en: Resuming
ja: 再開中

en: Retrieve Instance Password
ja: インスタンスのパスワードの取得

en: Retrieve Password
ja: パスワードの取得

en: Revert Resize/Migrate
ja: リサイズ/マイグレーションの取り消し中

[ctx: Current status of an Instance]
en: Revert Resize/Migrate
ja: リサイズ/マイグレーションの取り消し中

[ctx: Task status of an Instance]
en: Reverting Resize or Migrate
ja: リサイズ/マイグレーションの取り消し中

en: Role
ja: ロール

en: Role ID
ja: ロール ID

en: Role ID =
ja: ロール ID =

en: Role Name
ja: ロール名

en: Role Name =
ja: ロール名 =

en: Role assignments
ja: ロール割り当て

en: Role created successfully.
ja: ロールが正常に作成されました。

en: Role updated successfully.
ja: ロールが正常に更新されました。

en: Roles
ja: ロール

en: Roles from Groups
ja: グループからのロール

en: Root Disk
ja: ルートディスク

en: Root Disk (GB)
ja: ルートディスク (GB)

en: Router
ja: ルーター

en: Router %s was successfully created.
ja: ルーター %s が正常に作成されました。

en: Router %s was successfully updated.
ja: ルーター %s が正常に更新されました。

en: Router ID =
ja: ルーター ID

en: Router Name
ja: ルーター名

en: Router Name =
ja: ルーター名 =

en: Router Type
ja: ルーター種別

en: Routers
ja: ルーター

en: Routers on %(host)s
ja: %(host)s 上のルーター

en: Rule
ja: ルール

en: Rule:
ja: ルール:

en: Rules
ja: ルール

en: Rules define which traffic is allowed to instances assigned to the security group. A security group rule consists of three main parts:
ja: ルールは、セキュリティーグループに割り当てられたインスタンスに対して許可する通信を定義します。セキュリティーグループルールは 3 つの部分から構成されます:

[ctx: Power state of an Instance]
en: Running
ja: 実行中

en: Running Instance Migration Type
ja: 実行中のインスタンスのマイグレーション種別

en: SLAAC: Address discovered from OpenStack Router
ja: SLAAC: アドレスを OpenStack ルーターから取得

en: SLAAC: Address discovered from an external router
ja: SLAAC: アドレスを外部のルーターから取得

en: SSH Key
ja: SSH 鍵

en: SSH key pairs can be generated with the ssh-keygen command:
ja: SSH キーペアは ssh-keygen コマンドを使って生成できます。

en: Save
ja: 保存

en: Save Changes
ja: 変更の保存

en: Saved extra spec "%s".
ja: 追加スペック "%s" を保存しました。

en: Saved group type spec "%s".
ja: グループ種別スペック "%s" を保存しました。

en: Saved spec "%s".
ja: スペック "%s" を保存しました。

[ctx: Current status of an Image]
en: Saving
ja: 保存中

en: Scheduled deletion of Instance | Scheduled deletion of Instances
ja[0]: インスタンスの削除を予約しました

en: Scheduled deletion of Snapshot | Scheduled deletion of Snapshots
ja[0]: スナップショットの削除を予約しました

en: Scheduled deletion of Volume | Scheduled deletion of Volumes
ja[0]: ボリュームの削除を予約しました

en: Scheduled deletion of Volume Backup | Scheduled deletion of Volume Backups
ja[0]: ボリュームバックアップの削除を予約しました

en: Scheduled deletion of Volume Snapshot | Scheduled deletion of Volume Snapshots
ja[0]: ボリュームスナップショットの削除を予約しました

en: Scheduled forced deletion of Volume Backup | Scheduled forced deletion of Volume Backups
ja[0]: ボリュームバックアップの強制削除を予約しました

en: Scheduled migration (pending confirmation) of Instance | Scheduled migration (pending confirmation) of Instances
ja[0]: (確認待ちでの) インスタンスのマイグレーションを予約しました

[ctx: Task status of an Instance]
en: Scheduling
ja: スケジューリング中

en: Secret
ja: シークレットキー

en: Security Group
ja: セキュリティーグループ

en: Security Group ID
ja: セキュリティーグループ ID

en: Security Group Rules
ja: セキュリティーグループルール

en: Security Groups
ja: セキュリティーグループ

en: Security group rule already exists.
ja: セキュリティーグループルールがすでに存在します。

en: Security group rule quota exceeded.
ja: セキュリティーグループルールのクォータを超過しました。

en: Security groups are sets of IP filter rules that are applied to network interfaces of a VM. After the security group is created, you can add rules to the security group.
ja: セキュリティーグループは、VM のネットワークインターフェースに適用される IP フィルタリングルールの集合です。セキュリティーグループ作成後に、作成したセキュリティーグループにルールを追加することができます。

en: Security groups are sets of IP filter rules that are applied to network interfaces of a VM. You can edit the name and its description of the security group.
ja: セキュリティーグループは、VM のネットワークインターフェースに適用される IP フィルタリングルールの集合です。セキュリティーグループの名前と説明を編集できます。

en: Segmentation ID
ja: セグメント ID

en: Segmentation ID:
ja: セグメント ID:

en: Select Flavor
ja: フレーバーを選択してください

en: Select Image
ja: イメージを選択してください

en: Select Mapping
ja: マッピングの選択

en: Select Network
ja: ネットワークを選択してください

en: Select Port
ja: ポートを選択してください

en: Select Server Group
ja: サーバーグループを選択してください

en: Select Subnet
ja: サブネットの選択

en: Select Volume
ja: ボリュームの選択

en: Select a New Flavor
ja: 新しいフレーバーを選択してください

en: Select a QoS policy
ja: QoS ポリシーを選択してください

en: Select a floating IP to disassociate
ja: 割り当て解除する Floating IP を選択してください

en: Select a key pair
ja: キーペアを選択してください

en: Select a network
ja: ネットワークを選択してください

en: Select a new QoS spec
ja: 新しい QoS スペックを選択してください

en: Select a new agent
ja: 新しいエージェントを選択してください

en: Select a new consumer
ja: 新規使用者の選択

en: Select a new host
ja: 新しいホストを選択してください

en: Select a new status
ja: 新しいステータスを選択してください

en: Select a pool
ja: プールを選択してください

en: Select a port
ja: ポートを選択してください

en: Select a project
ja: プロジェクトを選択してください

en: Select a subnet
ja: サブネットを選択してください

en: Select a target host
ja: 移動先ホストを選択してください

en: Select a volume
ja: ボリュームを選択してください

en: Select a volume to attach to this instance.
ja: このインスタンスに接続するボリュームを選択してください。

en: Select a volume to detach from this instance.
ja: このインスタンスから切断するボリュームを選択してください。

en: Select a volume to restore to.
ja: リストア先のボリュームを選択してください。

en: Select action and object type
ja: アクションおよびオブジェクトタイプを選択してください

en: Select an IP address
ja: IP アドレスを選択してください

en: Select an IP-Address
ja: IP アドレスを選択してください

en: Select an instance
ja: インスタンスを選択してください

en: Select an instance to attach to.
ja: 接続するインスタンスを選択してください。

en: Select format
ja: 形式を選択してください

en: Select group type
ja: グループタイプの選択

en: Select network
ja: ネットワークの選択

en: Select snapshot to backup (Optional)
ja: バックアップを作成するスナップショットを選択してください (オプション)

en: Select the IP address you wish to associate with the selected instance or port.
ja: 選択されたインスタンスかポートに割り当てる IP アドレスを選択します。

en: Select the floating IP to be disassociated from the instance.
ja: このインスタンスから割り当てを解除する Floating IP を選択してください

en: Select the image to rebuild your instance.
ja: インスタンスの再作成に使うイメージを選択してください。

en: Select the network for interface attaching.
ja: インターフェースを接続するネットワークを選択してください。

en: Select the port to detach.
ja: 切り離すポートを選択してください。

en: Select the projects where the flavors will be used. If no projects are selected, then the flavor will be available in all projects.
ja: このフレーバーを使用するプロジェクトを選択してください。どのプロジェクトも選択されていない場合は、すべてのプロジェクトがこのフレーバーを利用できます。

en: Select the projects where the volume types will be used. If no projects are selected, then volume type will be only visible by users with the admin role.
ja: このボリューム種別を使用するプロジェクトを選んでください。プロジェクトを選択しなかった場合は、このボリューム種別は管理者権限を持つユーザーだけが参照できます。

en: Selected Hosts
ja: 選択されたホスト

en: Selected Projects
ja: 選択済みのプロジェクト

en: Selected hosts
ja: 選択されたホスト

en: Selected volume types
ja: 選択したボリューム種別

en: Selected volumes
ja: 選択済みのボリューム

en: Server Group Members
ja: サーバーグループのメンバー

en: Server Groups
ja: サーバーグループ

en: Server error
ja: 内部サーバーエラー

en: Servers
ja: サーバー

en: Service
ja: サービス

en: Service Cinder is disabled.
ja: Cinder サービスが無効になっています。

en: Service Endpoint
ja: サービスエンドポイント

en: Service Neutron is disabled or quotas extension not available.
ja: Neutron サービスが無効になっているか、quotas 拡張機能が利用できません。

en: Service Neutron is disabled.
ja: Neutron サービスが無効になっています。

en: Service Nova is disabled.
ja: Nova サービスが無効になっています。

en: Services
ja: サービス

en: Services Down
ja: サービスダウン

en: Services Up
ja: サービス稼働中

en: Set Domain Context
ja: ドメインコンテキストの設定

en: Set Gateway
ja: ゲートウェイの設定

en: Set as Active Project
ja: 現在のプロジェクトに設定

en: Set maximum quotas for the project.
ja: このプロジェクトの最大クォータを設定します。

en: Set of rules to map federation protocol attributes to Identity API objects.
ja: フェデレーションプロトコルの属性を Identity API オブジェクトにマッピングするためのルールセット

en: Settings
ja: 設定

en: Settings saved.
ja: 設定を保存しました。

en: Shared
ja: 共有

en: Shared =
ja: 共有 =

en: Shared Network
ja: 共有ネットワーク

en: Shared QoS Policy
ja: 共有 QoS ポリシー

en: Shared Storage
ja: 共有ストレージ

en: Shared with Project
ja: プロジェクトと共有

[ctx: Action log of an instance]
en: Shelve
ja: 退避

en: Shelve Instance | Shelve Instances
ja[0]: インスタンスの退避

[ctx: Current status of an Instance]
en: Shelved
ja: 退避

en: Shelved Instance | Shelved Instances
ja[0]: インスタンスを退避しました

[ctx: Current status of an Instance]
en: Shelved Offloaded
ja: 退避オフロード

[ctx: Task status of an Instance]
en: Shelving
ja: 退避中

[ctx: Task status of an Instance]
en: Shelving Image Pending Upload
ja: 退避イメージのアップロード待ち

[ctx: Task status of an Instance]
en: Shelving Image Uploading
ja: 退避イメージのアップロード中

[ctx: Task status of an Instance]
en: Shelving Offloading
ja: 退避インスタンスのオフロード中

[ctx: Power state of an Instance]
en: Shut Down
ja: シャットダウン済み

[ctx: Power state of an Instance]
en: Shut Off
ja: 電源停止

[ctx: Action to perform (the instance is currently running)]
en: Shut Off Instance | Shut Off Instances
ja[0]: インスタンスの停止

[ctx: Past action (the instance is currently already Shut Off)]
en: Shut Off Instance | Shut Off Instances
ja[0]: インスタンスを停止しました

[ctx: Current status of an Instance]
en: Shutoff
ja: 電源停止

en: Sign Out
ja: ログアウト

en: Size
ja: サイズ

en: Size (GiB)
ja: サイズ (GiB)

en: Size(GiB) =
ja: サイズ (GiB) =

en: Slash is not an allowed character.
ja: スラッシュ (/) は使用できません。

en: Small
ja: コンパクト

en: Snapshot
ja: スナップショット

[ctx: Type of an image]
en: Snapshot
ja: スナップショット

en: Snapshot "%(name)s" created for instance "%(inst)s"
ja: インスタンス "%(inst)s" のスナップショット "%(name)s" が作成されました

en: Snapshot Limits
ja: スナップショットの上限

en: Snapshot Name
ja: スナップショット名

en: Snapshot Volume Types
ja: スナップショットのボリューム種別

en: Snapshot Volumes
ja: スナップショットのボリューム

en: Snapshot source must be specified
ja: スナップショットを指定しなければいけません。

en: Snapshots
ja: スナップショット

en: Snapshots can only be created for Groups that contain volumes.
ja: スナップショットを作成できるのは、ボリュームが含まれているボリュームグループのみです。

[ctx: Task status of an Instance]
en: Snapshotting
ja: スナップショットの取得中

[ctx: Current status of an Instance]
en: Soft Deleted
ja: ソフト削除

[ctx: Task status of an Instance]
en: Soft Deleting
ja: ソフト削除中

en: Soft Reboot Instance | Soft Reboot Instances
ja[0]: インスタンスのソフトリブート

en: Soft Rebooted Instance | Soft Rebooted Instances
ja[0]: インスタンスのソフトリブートを行いました

en: Some flavors not meeting minimum boot source requirements have been disabled.
ja: ブートソースの最小限の要件を満たしていないフレーバーが無効になっています。

en: Something went wrong!
ja: どこかがおかしくなりました！

en: Sorry, the page you were looking for does not exist
ja: 残念ながら、お探しのページが見つかりません

[ctx: Task status of an Instance]
en: Spawning
ja: 起動中

en: Specifies how IPv6 addresses and additional information are configured. We can specify SLAAC/DHCPv6 stateful/DHCPv6 stateless provided by OpenStack, or specify no option. 'No options specified' means addresses are configured manually or configured by a non-OpenStack system.
ja: IPv6 アドレスと追加情報の設定をどのように行うかを指定します。OpenStack が提供する SLAAC/DHCPv6 stateful/DHCPv6 stateless のいずれかを指定する、もしくはオプション指定なし、という選択肢があります。「オプション指定なし」は、アドレスの手動設定、もしくは OpenStack 外のシステムによりアドレスが設定されることを意味します。

en: Specifies that the newly created volume should be marked as bootable
ja: 新規作成するボリュームを起動可能とマークする必要があることを指定

en: Specifies that the volume can be used to launch an instance
ja: このボリュームをインスタンスを起動するのに使用できることを示します。

en: Specify "Address pool" or select "Enter Network Address manually" and specify "Network Address".
ja: 「アドレスプール」を指定するか、「ネットワークアドレスを直接指定」を選択して「ネットワークアドレス」を指定してください。

en: Specify "Network Address" or clear "Create Subnet" checkbox in previous step.
ja: 前のステップで「ネットワークアドレス」を指定するか、「サブネットの作成」のチェックを外してください。

en: Specify IP address of gateway or check "Disable Gateway" checkbox.
ja: ゲートウェイの IP アドレスを指定するか、「ゲートウェイなし」チェックボックスをチェックしてください。

en: Specify IP address or subnet
ja: IP アドレスまたはサブネットの指定

en: Specify a metadata definition namespace to import.
ja: インポートする名前空間のメタデータ定義を指定します。

en: Specify additional attributes for the subnet.
ja: サブネットの追加属性を指定します。

en: Specify an IP address for the interface created (e.g. 192.168.0.254).
ja: 作成するインタフェースの IP アドレスを指定できます (例: 192.168.0.254)。

en: Specify an image to upload to the Image Service.
ja: イメージサービスにアップロードするイメージを指定します。

en: Specify network address
ja: ネットワークアドレスを指定してください

en: Specify the MAC address for the new port
ja: 新規ポートの MAC アドレスを指定します

en: Specify the subnet IP address for the new port
ja: 新規ポートのサブネット IP アドレスを指定します

en: Specify this option to copy image data to the image service. If unspecified, image data will be used in its current location.
ja: イメージデータをイメージサービスにコピーするにはこのオプションを指定します。指定しなかった場合は、イメージデータはイメージの場所の URL にあるものが使用されます。

en: Specs
ja: スペック

en: Start
ja: 開始

[ctx: Action log of an instance]
en: Start
ja: 開始

en: Start Instance | Start Instances
ja[0]: インスタンスの起動

en: Start Time
ja: 開始時刻

en: Start address is larger than end address (value=%s)
ja: 開始アドレスが終了アドレスより大きい (値=%s)

en: Start and end addresses must be specified (value=%s)
ja: 開始アドレスと終了アドレスを指定する必要があります (値=%s)

en: Started Instance | Started Instances
ja[0]: インスタンスを開始しました

en: Starting to evacuate host: %s.
ja: ホスト %s からの退避を開始しました。

en: Starting to migrate host: %(current)s
ja: ホスト %(current)s のマイグレーションを開始します。

en: State
ja: 状態

en: Static Routes
ja: 静的ルート設定

en: Static route added
ja: 静的ルートが追加されました

en: Status
ja: ステータス

en: Status =
ja: ステータス =

[ctx: Action log of an instance]
en: Stop
ja: 停止

[ctx: Current status of an Instance]
en: Stopped
ja: 停止

en: Submit
ja: 送信

en: Subnet
ja: サブネット

en: Subnet Details
ja: サブネットの詳細

en: Subnet ID
ja: サブネット ID

en: Subnet Name
ja: サブネット名

en: Subnet Pool
ja: サブネットプール

en: Subnet list can not be retrieved.
ja: サブネット一覧を取得できません。

en: Subnets
ja: サブネット

en: Subnets Associated
ja: 割り当てサブネット

en: Successfully accepted volume transfer: "%s"
ja: ボリュームの譲渡 "%s" を正常に受理しました。

en: Successfully added rule: %s
ja: ルールを正常に追加しました: %s

en: Successfully created QoS Spec: %s
ja: QoS スペック %s を正常に作成しました。

en: Successfully created encryption for volume type: %s
ja: ボリューム種別の暗号化設定 %s を正常に作成しました。

en: Successfully created group type: %s
ja: グループ種別 %s を正常に作成しました。

en: Successfully created security group: %s
ja: セキュリティーグループ %s を正常に作成しました。

en: Successfully created volume type: %s
ja: ボリューム種別が正常に作成されました: %s

en: Successfully deleted volume transfer
ja: ボリュームの譲渡を正常に削除しました。

en: Successfully deleted volume transfer "%s"
ja: ボリュームの譲渡 "%s" を正常に削除しました。

en: Successfully disassociated Floating IP: %s
ja: Floating IP の割り当て解除に成功しました: %s

en: Successfully disassociated and released floating IP %s
ja: Floating IP %s の割り当て解除と解放に成功しました

en: Successfully disassociated floating IP %s
ja: Floating IP %s の割り当て解除に成功しました

en: Successfully imported public key: %s
ja: 公開鍵 %s を正常に取り込みました

en: Successfully modified QoS Spec consumer.
ja: QoS スペックの使用者を正常に更新しました。

en: Successfully recreated ec2 credentials.
ja: EC2 認証情報の再作成に成功しました。

en: Successfully redirected | Successfully redirected
ja[0]: 正常にリダイレクトされました

en: Successfully rescued instance
ja: インスタンスを正常にレスキューしました

en: Successfully sent the request to change the volume type to "%(vtype)s" for volume: "%(name)s"
ja: ボリューム %(name)s のボリューム種別 "%(vtype)s" への変更要求が正常に送信されました。

en: Successfully sent the request to manage volume: %s
ja: ボリューム %s の管理要求は正常に行われました。

en: Successfully sent the request to migrate volume: %s
ja: ボリューム %s の移動要求は正常に行われました。

en: Successfully sent the request to unmanage volume: %s
ja: ボリューム %s の管理解除要求は正常に行われました。

en: Successfully sent the request to upload volume to image for volume: "%s"
ja: ボリューム %s のイメージへのアップロード要求は正常に行われました。

en: Successfully updated QoS Spec association.
ja: QoS スペックの関連付けを正常に更新しました。

en: Successfully updated aggregate: "%s."
ja: アグリゲートの更新に成功しました: "%s"

en: Successfully updated encryption for volume type: %s
ja: ボリューム種別の暗号化設定 %s を正常に更新しました。

en: Successfully updated group type.
ja: グループ種別を正常に更新しました。

en: Successfully updated security group: %s
ja: セキュリティーグループ %s が正常に更新されました。

en: Successfully updated volume backup status to "%s".
ja: ボリュームバックアップのステータスを "%s" に変更しました。

en: Successfully updated volume snapshot status: "%s".
ja: ボリュームスナップショットのステータスを "%s" に変更しました。

en: Successfully updated volume status to "%s".
ja: ボリュームのステータスを "%s" に変更しました。

en: Successfully updated volume type.
ja: ボリューム種別の更新に成功しました。

[ctx: Action log of an instance]
en: Suspend
ja: 休止

en: Suspend Instance | Suspend Instances
ja[0]: インスタンスの休止

[ctx: Current status of an Instance]
en: Suspended
ja: 休止

[ctx: Power state of an Instance]
en: Suspended
ja: 休止

en: Suspended Instance | Suspended Instances
ja[0]: インスタンスを休止しました

[ctx: Task status of an Instance]
en: Suspending
ja: 休止中

en: Swap Disk
ja: スワップディスク

en: Swap Disk (MB)
ja: スワップディスク (MB)

en: System
ja: システム

en: System Information
ja: システム情報

en: System Scope
ja: システムスコープ

en: Systems:
ja: システム:

en: Target Host
ja: 移動先ホスト

en: Target Project
ja: ターゲットプロジェクト

en: Target Tenant
ja: ターゲットテナント

en: Task
ja: タスク

en: The "Bootable" flag specifies that this volume can be used to launch an instance.
ja: 「起動可能」フラグは、このボリュームをインスタンスの起動に使用できることを示します。

en: The "Migration Policy" is only used if the volume retype cannot be completed. If the "Migration Policy" is "On Demand", the back end will perform volume migration. Note that migration may take a significant amount of time to complete, in some cases hours.
ja: 「移行ポリシー」は、ボリューム種別の変更がすぐに完了できない場合にのみ使用されます。「移行ポリシー」に「要求時」を指定すると、ストレージバックエンドはボリュームの移行を実行します。移行には長時間 (場合によっては数時間) かかる場合がある点に注意してください。

en: The "Type" selected must be different from the current volume type.
ja: 選択する「種別」は現在のボリューム種別とは違うものでなければいけません。

en: The "from" port number is invalid.
ja: 「下限」ポート番号が無効です。

en: The "to" port number is invalid.
ja: 「上限」ポート番号が無効です。

en: The "to" port number must be greater than or equal to the "from" port number.
ja: 「上限」ポート番号は「下限」ポート番号以上でなければいけません。

en: The <strong>Cipher</strong> is the encryption algorithm/mode to use (e.g., aes-xts-plain64). If the field is left empty, the provider default will be used.
ja: <strong>暗号</strong>は使用する暗号化アルゴリズムとモードです (例: aes-xts-plain64)。このフィールドを空欄にすると、プロバイダーのデフォルトが使用されます。

en: The <strong>Control Location</strong> is the notional service where encryption is performed (e.g., front-end=Nova). The default value is 'front-end.'
ja: <strong>制御場所</strong>は暗号化が実施される場所です (例えば、フロントエンドは Nova のことです)。デフォルト値は「フロントエンド」です。

en: The <strong>Key Size</strong> is the size of the encryption key, in bits (e.g., 256). If the field is left empty, the provider default will be used.
ja: <strong>キーサイズ</strong>は暗号鍵のビット単位のサイズです (例: 256)。このフィールドを空欄にすると、プロバイダーのデフォルトが使用されます。

en: The <strong>Provider</strong> is the encryption provider format (e.g. 'luks' or 'plain').
ja: <strong>プロバイダー</strong>は暗号化プロバイダーのフォーマットです (例: 「luks」 あるいは 「plain」)。

en: The <strong>Provider</strong> is the encryption provider format (e.g., 'luks' or 'plain').
ja: <strong>プロバイダー</strong>は暗号化プロバイダーのフォーマットです (例: 「luks」 あるいは 「plain」)。

en: The Aggregate was updated.
ja: アグリゲートが更新されました。

en: The Authorization Key will not be available after closing this page, so you must capture it now or download it, or else you will be unable to use the transfer.
ja: 認証キーはこのページを閉じると参照できなくなるので、今の時点で書き留めておくか、ダウンロードする必要があります。認証キーがなければ、作成した譲渡は使えなくなります。

en: The ICMP code not in range (-1, 255)
ja: ICMP コードが (-1, 255) の範囲ではありません

en: The ICMP type not in range (-1, 255)
ja: ICMP タイプが (-1, 255) の範囲ではありません

en: The ID "%s" is already used by another flavor.
ja: ID "%s" はすでに別のフレーバーで使用されています。

en: The ID of the host where the port is allocated. In some cases, different implementations can run on different hosts.
ja: ポートが割り当てられたホストの ID。場合によっては、ホスト別に異なる実装を実行している可能性があります。

en: The IP address of the new floating IP (e.g. 202.2.3.4). You need to specify an explicit address which is under the public network CIDR (e.g. 202.2.3.0/24).
ja: 新規の Floating IP の IP アドレス (例: 202.2.3.4)。外部ネットワークの CIDR (例: 202.2.3.0/24) 内の IP アドレスを指定する必要があります。

en: The Image Location field MUST be a valid and direct URL to the image binary. URLs that redirect or serve error pages will result in unusable images.
ja: イメージの場所のフィールドは、イメージ (バイナリー) への有効かつ直接の URL を入力する必要があります。URL がリダイレクトのページの場合や、エラーページが返ってきた場合には、登録されたイメージは使用できない可能性があります。

en: The JSON formatted contents of a namespace.
ja: JSON 形式で書かれた名前空間の内容

en: The Key Pair name that was associated with the instance
ja: このインスタンスに関連付けられたキーペア名

en: The L3 agent information could not be located.
ja: L3 エージェントの情報を取得できません。

en: The Transfer ID and the Authorization Key are needed by the recipient in order to accept the transfer. Please capture both the Transfer ID and the Authorization Key and provide them to your transfer recipient.
ja: 譲渡を受理するには、譲渡 ID と認証キーが譲渡先で必要です。譲渡 ID と認証キーを記録し、譲渡を受ける人に伝えてください。

en: The VNIC type that is bound to the network port
ja: このネットワークポートにバインドする仮想 NIC の種別

en: The admin password is incorrect.
ja: 管理者パスワードが正しくありません。

en: The application credential secret will not be available after closing this page, so you must capture it now or download it. If you lose this secret, you must generate a new application credential.
ja: アプリケーション認証情報のシークレットキーはこのページを閉じると削除されるので、保存するか、ダウンロードしてください。このシークレットキーを紛失した場合は、新しいアプリケーション認証情報を生成する必要があります。

en: The application credential will be created for the currently selected project.
ja: アプリケーション認証情報は、現在選択されているプロジェクト向けに作成されます。

en: The container cannot be deleted since it is not empty.
ja: コンテナーが空ではないため、削除できません。

en: The current Horizon settings indicate no valid image creation methods are available. Providing an image location and/or uploading from the local file system must be allowed to support image creation.
ja: 現在 Horizon には、有効なイメージ作成方法が設定されていません。イメージの作成をサポートするには、イメージの場所を指定できるようにするか、ローカルファイルシステムからのイメージのアップロードを許可する必要があります。

en: The data will remain in the volume and another instance will be able to access the data if you attach this volume to it.
ja: データはボリュームに残ります。このボリュームを別のインスタンスに接続すると、そのインスタンスはデータにアクセスすることができます。

en: The instance is preparing the live migration to a new host.
ja: インスタンスは新しいホストへのライブマイグレーションを準備中。

en: The instance password encrypted with your public key.
ja: 秘密鍵で暗号化されたインスタンスのパスワード

en: The instance(s) will be shut off.
ja: インスタンスが停止されます。

en: The key must match the following the regex: '^[a-zA-Z0-9-_:. /]'
ja: キーは次の正規表現と一致している必要があります: '^[a-zA-Z0-9-_:. /]'

en: The key pair &quot;%(keypair_name)s&quot; should download automatically. If not, use the button below.
ja: キーペア &quot;%(keypair_name)s&quot; が自動的にダウンロードされます。開始しない場合には、以下のボタンを使用してください。

en: The minimum disk size required to boot the image. If unspecified, this value defaults to 0 (no minimum).
ja: イメージを起動するために必要となる最小ディスク容量。指定がなければ、この値の初期値は 0 (最小値なし) です。

en: The minimum memory size required to boot the image. If unspecified, this value defaults to 0 (no minimum).
ja: イメージを起動するために必要となる最小メモリー容量。指定がなければ、この値の初期値は 0 (最小値なし) です。

en: The name "%s" is already used by another flavor.
ja: "%s" という名前はすでに他のフレーバーにより使用されています。

en: The name "%s" is already used by another host aggregate.
ja: "%s" という名前はすでに別のホストアグリゲートで使用されています。

en: The name of the physical network over which the virtual network is implemented.
ja: 仮想ネットワークを実装する物理ネットワーク名

en: The name of the physical network over which the virtual network is implemented. Specify one of the physical networks defined in your neutron deployment.
ja: 仮想ネットワークを実装する物理ネットワーク名。お使いの neutron 環境で定義されている物理ネットワークのいずれかを指定してください。

en: The new availability zone can't be empty
ja: アベイラビリティーゾーンは空にできません

en: The new type must be different from the current volume type.
ja: 新しい種別は現在のボリューム種別とは違うものでなければいけません。

en: The output format
ja: 出力フォーマット

en: The password does not match the requirements: %s
ja: パスワードが要求を満たしません: %s

en: The physical mechanism by which the virtual network is implemented.
ja: 仮想ネットワークを実装する物理メカニズム

en: The private key will be only used in your browser and will not be sent to the server
ja: 秘密鍵はブラウザー内でのみ使用され、サーバーには送信されません。

en: The pseudo folder cannot be deleted since it is not empty.
ja: 擬似フォルダーが空ではないため、削除できません。

en: The requested instance port is already associated with another floating IP.
ja: 要求されたインスタンスのポートはすでに別の Floating IP に関連付けられています。

en: The rescue mode is only for emergency purpose, for example in case of a system or access failure.
ja: レスキューモードは、システムやアクセスの障害の場合などの緊急用途に限ります。

en: The specified floating IP no longer exists.
ja: 指定された Floating IP はもう存在しません。

en: The specified port is invalid.
ja: 指定されたポートは無効です。

en: The status of a volume backup is normally managed automatically. In some circumstances an administrator may need to explicitly update the status value. This is equivalent to the <tt>cinder backup-reset-state</tt> command.
ja: 通常、ボリュームバックアップのステータスは自動的に管理されます。状況によっては、管理者がステータス値を明示的に変更する必要がある場合があります。これは <tt>cinder backup-reset-state</tt> コマンドに相当します。

en: The status of a volume is normally managed automatically.  In some circumstances an administrator may need to explicitly update the status value.  This is equivalent to the <tt>openstack volume set --state</tt> command.
ja: 通常、ボリュームのステータスは自動的に管理されます。状況によっては、管理者がステータス値を明示的に変更する必要があることがあります。これは <tt>openstack volume set --state</tt> コマンドに相当します。

en: The status of a volume snapshot is normally managed automatically. In some circumstances an administrator may need to explicitly update the status value. This is equivalent to the <tt>openstack volume snapshot set --state</tt> command.
ja: 通常、ボリュームスナップショットのステータスは自動的に管理されます。状況によっては、管理者がステータス値を明示的に変更する必要がある場合があります。これは <tt>openstack volume snapshot set --state</tt> コマンドに相当します。

en: The subnet in the Network Address is too small (/%s).
ja: ネットワークアドレスにおけるサブネットが小さすぎます (/%s)。

en: The volume size cannot be less than the image minimum disk size (%sGiB)
ja: ボリュームサイズはイメージの最小ディスクサイズ (%sGiB) 未満にはできません。

en: The volume size cannot be less than the image size (%s)
ja: ボリュームサイズはイメージサイズ (%s) 未満にはできません。

en: The volume size cannot be less than the snapshot size (%sGiB)
ja: ボリュームサイズはスナップショットサイズ (%sGiB) 未満にはできません。

en: The volume size cannot be less than the source volume size (%sGiB)
ja: ボリュームサイズは元のボリュームサイズ (%sGiB) 未満にはできません。

en: The way to specify an interface
ja: インターフェースの指定方法

en: Theme Preview
ja: テーマのプレビュー

en: Themes:
ja: テーマ:

en: There are no networks, routers, or connected instances to display.
ja: ネットワーク、ルーター、インスタンスがありません。

en: There is not enough capacity for this flavor in the selected availability zone. Try again later or select a different availability zone.
ja: 選択されたアベイラビリティーゾーンに十分な容量がありません。時間を置いて再度実行するか、異なるアベイラビリティーゾーンを選択してください。

en: There was a problem loading the namespace: %s.
ja: 名前空間の読み込み中に問題が発生しました。 %s

en: This action cannot be undone.
ja: この操作は取り消せません。

en: This action cannot be undone. Current EC2 credentials will be deleted and not recoverable.
ja: この操作は取り消せません。現在の EC2 認証情報は削除され、元に戻すことができなくなります。

en: This action will delete the selected floating IP port forwarding rule(s); this process cannot be undone.
ja: この操作を行うと、選択した Floating IP ポート転送ルールが削除されます。この操作は取り消せません。

en: This action will unassign all volumes that are currently contained in this group.
ja: このアクションにより、このボリュームグループに現在含まれている全ボリュームの割り当てが解除されます。

en: This application requires JavaScript to be enabled in your web browser.
ja: このアプリケーションを使うには、ブラウザーで JavaScript を有効にする必要があります。

en: This field is required.
ja: このフィールドは必須です。

en: This floating IP has port forwarding rules configured to it. Therefore, you will need to remove all of these rules before being able to release it.
ja: この Floating IP にはポート転送ルールが設定されています。そのため、 Floating IP を解放する前にすべてのポート転送ルールを削除する必要があります。

en: This generates a pair of keys: a key you keep private (cloud.key) and a public key (cloud.key.pub). Paste the contents of the public key file here.
ja: このコマンドを実行すると、鍵のペアが生成されます。秘密にしておく鍵 (cloud.key) と公開鍵 (cloud.key.pub) です。公開鍵ファイルの内容をここに貼り付けてください。

en: This instance is currently locked. To enable more actions on it, please unlock it by selecting Unlock Instance from the actions menu.
ja: このインスタンスは現在ロックされています。このインスタンスに対してアクションを実行するには、アクションメニューのインスタンスのロック解除を選択して、ロックを解除してください。

en: This instance is unlocked.
ja: このインスタンスはロックされていません。

en: This is equivalent to the <tt>openstack volume qos associate</tt> and <tt>openstack volume qos disassociate</tt> commands.
ja: これは <tt>openstack volume qos associate</tt> および <tt>openstack volume qos disassociate</tt> のコマンドに相当します。

en: This panel needs JavaScript support.
ja: JavaScript が有効になっている必要があります。

en: This volume is currently attached to an instance. In some cases, creating a snapshot from an attached volume can result in a corrupted snapshot.
ja: このボリュームは現在インスタンスに接続されています。状況によっては、接続中のボリュームからスナップショットを作成すると、壊れたスナップショットが作成される可能性があります。

en: This volume type is used by one or more volumes.
ja: このボリューム種別は１つ以上のボリュームで使用されています。

en: This will shut down your instance and mount the root disk to a temporary server. Then, you will be able to connect to this server, repair the system configuration or recover your data.
ja: これによりインスタンスがシャットダウンされ、ルートディスクが一時サーバーにマウントされます。その後、このサーバーに接続して、システム設定の修復やデータの復元が可能です。

en: Time since update
ja: 更新後経過時間

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: To Port
ja: ポート番号 (上限)

en: To decrypt your password you will need the private key of your key pair for this instance. Select the private key file, or copy and paste the content of your private key file into the text area below, then click Decrypt Password.
ja: パスワードを復号するには、このインスタンスのキーペアの秘密鍵が必要です。秘密鍵ファイルを選択するか、秘密鍵の内容を下側のテキスト領域にコピーして貼り付けてから、パスワードの復号をクリックしてください。

en: To exit the fullscreen mode, click the browser's back button.
ja: フルスクリーンモードを終了するには、ブラウザーの戻るボタンをクリックして下さい。

en: To make group type private, uncheck this field.
ja: グループ種別をプライベートにするには、このフィールドのチェックを外してください。

en: To make volume type private, uncheck this field.
ja: ボリューム種別をプライベートにするには、このフィールドのチェックを外してください。

en: To specify a subnet or a fixed IP, select any options.
ja: サブネットや Fixed IP アドレスを指定する場合は、対応するオプションを選択してください。

en: To specify an allowed IP range, select &quot;CIDR&quot;. To allow access from all members of another security group select &quot;Security Group&quot;.
ja: 許可 IP 範囲を指定するには、 &quot;CIDR&quot; を選択してください。他のセキュリティーグループのすべてのメンバーからアクセスを許可するには、&quot;セキュリティーグループ&quot; を選択してください。

en: Toggle Labels
ja: ラベル表示の切り替え

en: Toggle Network Collapse
ja: ネットワーク詳細表示の切り替え

en: Toggle navigation
ja: ナビゲーションの切り替え

en: Topology
ja: トポロジー

en: Total Active RAM (MB):
ja: 使用中の合計メモリー量 (MB):

en: Total Disk
ja: 合計ディスク

en: Total Disk Size (GB):
ja: 合計ディスクサイズ (GB):

en: Total Disk Usage (Hours):
ja: 合計ディスク使用量 (時間):

en: Total Gibibytes
ja: 合計ギビバイト

en: Total Memory Usage (Hours):
ja: 合計メモリー使用量 (時間):

en: Total RAM
ja: 合計メモリー

en: Total Size of Volumes and Snapshots (GB)
ja: ボリュームとスナップショットの合計サイズ (GB)

en: Total Size of Volumes and Snapshots (GiB)
ja: ボリュームとスナップショットの合計サイズ (GiB)

en: Total Size of Volumes and Snapshots (GiB) of Type %(type)s
ja: ボリュームとスナップショットの合計サイズ (GiB) (種別 %(type)s)

en: Total VCPU Usage (Hours):
ja: 合計仮想 CPU 使用量 (時間):

en: Total VCPU usage (Number of VCPU in instance * Hours Used) for the project
ja: このプロジェクトの全仮想 CPU 使用量 (インスタンス内の仮想 CPU 数 * 使用時間)

en: Total Volume Storage
ja: 全ボリューム容量

en: Total disk usage (GB * Hours Used) for the project
ja: このプロジェクトの全ディスク使用量 (使用 GB 時間)

en: Total memory usage (MB * Hours Used) for the project
ja: このプロジェクトの全メモリー使用量 (MB * 使用時間)

en: Traced with id %(id)s. Go to <a href="%(url)s">page</a>
ja: ID %(id)s で追跡されます。<a href="%(url)s">ページ</a>に移動

en: Transfer ID
ja: 譲渡 ID

en: Transfer Name
ja: 譲渡名

en: Trunks
ja: トランク

en: Type
ja: 種別

en: Type of backend device identifier provided
ja: 指定するバックエンドデバイスの識別子の種別

en: Unable to accept volume transfer.
ja: ボリュームの譲渡を受理できません。

en: Unable to add rule to security group.
ja: ルールをセキュリティーグループに追加できません。

en: Unable to add user to primary project.
ja: ユーザーを主プロジェクトに追加できません。

en: Unable to allocate Floating IP.
ja: Floating IP を確保できません。

en: Unable to allocate floating IP.
ja: Floating IP を確保できません。

en: Unable to associate IP address %s.
ja: IP アドレス %s を割り当てられません。

en: Unable to attach interface.
ja: インターフェースを接続できません。

en: Unable to attach volume.
ja: ボリュームを接続できません。

en: Unable to change password.
ja: パスワードを変更できません。

en: Unable to change the volume type for volume: "%s"
ja: ボリューム "%s" のボリューム種別を変更できません。

en: Unable to check if DHCP agent scheduler extension is supported
ja: DHCP エージェントスケジューラー拡張機能に対応しているか確認できません

en: Unable to check if network availability zone extension is supported
ja: ネットワークアベイラビリティーゾーン拡張機能に対応しているか確認できません

en: Unable to check if router availability zone extension is supported
ja: ルーターアベイラビリティーゾーン拡張機能に対応しているか確認できません

en: Unable to clear gateway for router %(name)s. Most possible reason is because the gateway is required by one or more floating IPs
ja: ルーター "%(name)s" のゲートウェイを削除できません。よくある原因は、このゲートウェイを使用している Floating IP が存在することです。

en: Unable to clone empty group.
ja: 空のボリュームグループのクローンは作成できません。

en: Unable to clone group.
ja: ボリュームグループのクローンを作成できません。

en: Unable to confirm resize instance "%s".
ja: インスタンス "%s" のリサイズを確認できません。

en: Unable to connect to Neutron.
ja: Neutron に接続できません。

en: Unable to create QoS Spec.
ja: QoS スペックを作成できません。

en: Unable to create application credential.
ja: アプリケーション認証情報を作成できません。

en: Unable to create domain "%s".
ja: ドメイン "%s" の作成に失敗しました。

en: Unable to create encrypted volume type.
ja: ボリューム種別の暗号化設定を作成できません。

en: Unable to create flavor "%s".
ja: フレーバー "%s" を作成できません。

en: Unable to create flavor.
ja: フレーバーを作成できません。

en: Unable to create floating IP port forwarding rule %s.
ja: Floating IP ポート転送ルール %s を作成できません。

en: Unable to create group "%s" from snapshot.
ja: ボリュームグループ "%s" をスナップショットから作成できません

en: Unable to create group due to exceeding volume quota limit.
ja: ボリュームのクォータの上限を超えているため、ボリュームグループを作成できません。

en: Unable to create group snapshot.
ja: ボリュームグループのスナップショットを作成できません。

en: Unable to create group type spec.
ja: グループ種別スペックを作成できません。

en: Unable to create group type.
ja: グループ種別を作成できません。

en: Unable to create group.
ja: グループを作成できません。

en: Unable to create host aggregate "%s".
ja: ホストアグリゲート "%s" が作成できません。

en: Unable to create host aggregate.
ja: ホストアグリゲートを作成することができません。

en: Unable to create identity provider protocol.
ja: 認証プロバイダーのプロトコルを作成できません。

en: Unable to create mapping.
ja: マッピングを作成できません。

en: Unable to create mapping. Rules has malformed JSON data.
ja: マッピングを作成できません。不正な形式の JSON データがルールに含まれています。

en: Unable to create network "%s".
ja: ネットワーク "%s" の作成に失敗しました。

en: Unable to create new image
ja: 新しいイメージを作成できません。

en: Unable to create new image: Image name too long.
ja: 新しいイメージを作成できません。イメージ名が長過ぎます。

en: Unable to create new image: Invalid disk format %s for image.
ja: 新しいイメージを作成できません。無効なディスクフォーマット %s。

en: Unable to create new image: URL scheme not supported.
ja: 新しいイメージを作成できません。サポートされていない URL スキーマです。

en: Unable to create new namespace. %s
ja: 新しい名前空間を作成できません。 %s

en: Unable to create project "%s".
ja: プロジェクト "%s" を作成できません。

en: Unable to create role.
ja: ロールを作成できません。

en: Unable to create security group: %s
ja: セキュリティーグループを作成できません: %s

en: Unable to create snapshot.
ja: スナップショットを作成できません。

en: Unable to create snapshot. group must contain volumes.
ja: スナップショットを作成できません。ボリュームグループにはボリュームが含まれる必要があります。

en: Unable to create snapshots due to exceeding snapshot quota limit.
ja: スナップショットのクォータの上限を超えているため、スナップショットを作成できません。

en: Unable to create spec.
ja: スペックを作成できません。

en: Unable to create subnet "%s".
ja: サブネット "%s" の作成に失敗しました。

en: Unable to create user.
ja: ユーザーを作成できません。

en: Unable to create volume backup.
ja: ボリュームバックアップを作成できません。

en: Unable to create volume snapshot.
ja: ボリュームスナップショットを作成できません。

en: Unable to create volume transfer.
ja: ボリュームの譲渡を作成できません。

en: Unable to create volume type extra spec.
ja: ボリューム種別の追加スペックを作成できません。

en: Unable to create volume type.
ja: ボリューム種別を作成できません。

en: Unable to create volume.
ja: ボリュームを作成できません。

en: Unable to delete network %(name)s. Most possible reason is because one or more ports still exist on the requested network.
ja: ネットワーク %(name)s を削除できません。よくあるのは、このネットワーク上にポートが 1 つ以上存在する場合です。

en: Unable to delete router %(name)s: %(exc)s
ja: ルーター %(name)s を削除できません: %(exc)s

en: Unable to delete subnet %(name)s. Most possible reason is because one or more ports have an IP allocation from this subnet.
ja: サブネット %(name)s を削除できません。よくあるのは、このサブネットから IP アドレスを割り当てているポートが 1 つ以上存在する場合です。

en: Unable to delete volume transfer.
ja: ボリュームの譲渡を削除できません。

en: Unable to detach interface.
ja: インターフェースを切断できません。

en: Unable to detach volume.
ja: ボリュームを切断できません。

en: Unable to determine if availability zones extension is supported.
ja: アベイラビリティーゾーン API 拡張機能をサポートしているか判定できません。

en: Unable to determine if volume type encryption is supported.
ja: ボリューム種別の暗号化設定に対応しているか確認できません。

en: Unable to disassociate floating IP %s
ja: Floating IP %s の割り当てを解除できませんでした

en: Unable to disassociate floating IP.
ja: Floating IP の割り当てを解除できません。

en: Unable to display role assignment through groups.
ja: グループからのロール割り当てを表示できません。

en: Unable to display the groups of this project.
ja: このプロジェクトのグループを表示できません。

en: Unable to display the groups of this user.
ja: このユーザーのグループを表示できません。

en: Unable to display the role assignments of this user.
ja: このユーザーのロール割り当てを表示できません。

en: Unable to display the users of this project.
ja: このプロジェクトのユーザーを表示できません。

en: Unable to edit group type spec.
ja: グループ種別スペックを編集できません。

en: Unable to edit spec.
ja: スペックを更新できません。

en: Unable to edit volume type extra spec.
ja: ボリューム種別の追加スペックを更新できません。

en: Unable to extend volume.
ja: ボリュームを拡張できません。

en: Unable to fetch EC2 credentials.
ja: EC2 認証情報を取得できません

en: Unable to fetch snapshot
ja: スナップショットを取得できません

en: Unable to fetch snapshots
ja: スナップショットを取得できません

en: Unable to find a floating IP.
ja: Floating IP が見つかりません。

en: Unable to find default role.
ja: デフォルトのロールが見つかりません。

en: Unable to get EC2 credentials
ja: EC2 認証情報を取得できません

en: Unable to get MKS console for instance "%s".
ja: インスタンス "%s" の MKS コンソールを取得できません。

en: Unable to get RDP console for instance "%s".
ja: インスタンス "%s" の RDP コンソールを取得できません。

en: Unable to get SPICE console for instance "%s".
ja: インスタンス "%s" の SPICE コンソールを取得できません。

en: Unable to get VNC console for instance "%s".
ja: インスタンス "%s" の VNC コンソールを取得できません。

en: Unable to get cinder quota info.
ja: cinder のクォータ情報を取得できません。

en: Unable to get cinder services list.
ja: Cinder のサービス一覧を取得できません。

en: Unable to get console for instance "%s".
ja: インスタンス "%s" のコンソールを取得できません。

en: Unable to get flavor list
ja: フレーバーの一覧を取得できません

en: Unable to get host aggregate list
ja: ホストアグリゲート一覧を取得できません。

en: Unable to get log for instance "%s".
ja: インスタンス "%s" のログを取得できません。

en: Unable to get network agents info.
ja: ネットワークエージェント情報を取得できません。

en: Unable to get network agents list.
ja: ネットワークエージェントの一覧を取得できません。

en: Unable to get neutron quota info.
ja: neutron のクォータ情報を取得できません。

en: Unable to get nova quota info.
ja: nova のクォータ情報を取得できません。

en: Unable to get nova services list.
ja: nova のサービス一覧を取得できません。

en: Unable to get openrc credentials
ja: openrc 認証情報を取得できません

en: Unable to get subnet "%s"
ja: サブネット "%s" を取得できません。

en: Unable to get the available hosts
ja: 使用可能なホストを取得できません

en: Unable to get the available volume types
ja: 利用可能なボリューム種別を取得できません

en: Unable to get the available volumes
ja: 利用可能なボリュームを取得できません

en: Unable to import key pair.
ja: キーペアをインポートできません。

en: Unable to initialize subnetpools
ja: サブネットプールを初期化できません。

en: Unable to list dhcp agents hosting network.
ja: ネットワークを担当している DHCP エージェントの一覧を取得できませんでした。

en: Unable to load console. Please reload page to try again.
ja: コンソールをロードできません。もう一度試すには、ページを再読み込みしてください。

en: Unable to load the specified group.
ja: 指定したボリュームグループをロードできません。

en: Unable to load the specified image. %s
ja: 指定されたイメージ %s をロードできません

en: Unable to load the specified snapshot.
ja: 指定されたスナップショットをロードできません。

en: Unable to load the specified volume. %s
ja: 指定されたボリューム %s をロードできません

en: Unable to lookup volume or backup information.
ja: ボリュームまたはバックアップの情報を参照できません。

en: Unable to manage volume.
ja: ボリュームを管理できません。

en: Unable to modify domain "%s".
ja: ドメイン "%s" を変更できません。

en: Unable to modify flavor access of "%s".
ja: "%s" のフレーバーアクセス権を変更できません。

en: Unable to modify instance "%s".
ja: インスタンス "%s" のログを取得できません。

en: Unable to modify project "%s".
ja: プロジェクト "%s" を変更できません。

en: Unable to modify quotas of project
ja: プロジェクトのクォータを変更できません。

en: Unable to parse IP address %s.
ja: IPアドレス %s の解析に失敗しました。

en: Unable to rebuild instance.
ja: インスタンスを再作成できません。

en: Unable to recreate ec2 credentials. Failed to create ec2 credentials.
ja: EC2 認証情報を再作成できません。EC2 認証情報の作成に失敗しました。

en: Unable to recreate ec2 credentials. Failed to delete ec2 credentials.
ja: EC2 認証情報を再作成できません。EC2 認証情報の削除に失敗しました。

en: Unable to register identity provider.
ja: 認証プロバイダーを登録できません。

en: Unable to register identity provider. Please check that the Identity Provider ID and Remote IDs provided are not already in use.
ja: 認証プロバイダーを登録できません。指定した認証プロバイダーの ID と接続相手の ID がすでに使用されていないかどうかを確認してください。

en: Unable to rescue instance
ja: インスタンスをレスキューできません

en: Unable to resize instance "%s".
ja: インスタンス "%s" をリサイズできません。

en: Unable to restore backup.
ja: バックアップをリストアできません。

en: Unable to retrieve IP addresses from Neutron for instance "%(name)s" (%(id)s).
ja: インスタンス "%(name)s" (%(id)s) の IP アドレスを Neutron から取得できません。

en: Unable to retrieve IP addresses from Neutron.
ja: Neutron から IP アドレスを取得できません。

en: Unable to retrieve IP availability.
ja: IP 使用状況を取得できません

en: Unable to retrieve MAC learning state
ja: MAC 学習状態を取得できません

en: Unable to retrieve Network information for instance "%s".
ja: インスタンス "%s" のネットワーク情報を取得できません。

en: Unable to retrieve Neutron quota information.
ja: Neutron のクォータ情報を取得できません。

en: Unable to retrieve Nova quota information.
ja: Nova のクォータ情報を取得できません。

en: Unable to retrieve Nova server groups.
ja: Nova のサーバーグループを取得できません。

en: Unable to retrieve QoS Spec association.
ja: QoS スペックの関連付けを取得できません。

en: Unable to retrieve QoS Spec details.
ja: QoS スペックの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve QoS Specs.
ja: QoS スペック一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve QoS spec details.
ja: QoS スペックの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve QoS spec list.
ja: QoS スペック一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve QoS specs
ja: QoS スペックを取得できません

en: Unable to retrieve RBAC policies.
ja: RBAC ポリシーの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve a list of external networks.
ja: 外部ネットワーク一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve agent list.
ja: エージェントの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve an external network "%s".
ja: 外部ネットワーク "%s" の情報を取得できません。

en: Unable to retrieve application credential details.
ja: アプリケーション認証情報の詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve application credential list.
ja: アプリケーション認証情報一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve attachment information.
ja: 接続情報を取得できません。

en: Unable to retrieve availability zone list.
ja: アベイラビリティーゾーン一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve availability zones.
ja: アベイラビリティーゾーンを取得できません。

en: Unable to retrieve backup details.
ja: バックアップの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve backup messages.
ja: バックアップのメッセージを取得できません。

en: Unable to retrieve community images.
ja: コミュニティーイメージを取得できません。

en: Unable to retrieve compute host information.
ja: コンピュートホストの情報を取得できません。

en: Unable to retrieve compute limit information.
ja: コンピュートのリソース上限情報を取得できません。

en: Unable to retrieve default compute quotas.
ja: コンピュートのデフォルトのクォータを取得できません。

en: Unable to retrieve default volume quotas.
ja: ボリュームのデフォルトクォータを取得できません。

en: Unable to retrieve details for %(resource)s "%(resource_id)s".
ja: %(resource)s "%(resource_id)s" の詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve details for instance "%s".
ja: インスタンス "%s" の詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve details for keypair "%s".
ja: キーペア "%s" の詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve details for network "%s".
ja: ネットワーク "%s" の詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve details for rbac_policy "%s".
ja: RBAC ポリシー "%s" の詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve details for router "%s".
ja: ルーター "%s" の詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve domain details.
ja: ドメインの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve domain information.
ja: ドメイン情報を取得できません。

en: Unable to retrieve domain list.
ja: ドメインの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve encryption type.
ja:   ボリューム種別の暗号化設定を取得できません。

en: Unable to retrieve extra spec list.
ja: 追加スペックの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve flavor access list. Please try again later.
ja: フレーバーアクセス権の一覧を取得できません。後からもう一度お試しください。

en: Unable to retrieve flavor details.
ja: フレーバーの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve flavor information for instance "%(name)s" (%(id)s).
ja: インスタンス "%(name)s" (%(id)s) のフレーバー情報を取得できません。

en: Unable to retrieve flavor information for instance "%s".
ja: インスタンス "%s" のフレーバー情報を取得できません。

en: Unable to retrieve flavor list.
ja: フレーバーの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve flavors.
ja: フレーバーの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve floating IP addresses.
ja: Floating IP アドレスを取得できません。

en: Unable to retrieve floating IP list.
ja: Floating IP の一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve floating IP pools.
ja: Floating IP プールを取得できません。

en: Unable to retrieve floating IP port forwarding rules.
ja: Floating IP ポート転送ルールを取得できません。

en: Unable to retrieve group
ja: ボリュームグループの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve group details.
ja: ボリュームグループの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve group information.
ja: ボリュームグループの情報を取得できません。

en: Unable to retrieve group list.
ja: グループの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve group list. Please try again later.
ja: グループ一覧を取得できません。後からもう一度お試しください。

en: Unable to retrieve group snapshot details.
ja: ボリュームグループのスナップショットの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve group snapshot project information.
ja: グループスナップショットのプロジェクト情報を取得できません。

en: Unable to retrieve group snapshots.
ja: ボリュームグループのスナップショットの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve group type details.
ja: グループ種別の詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve group type for: "%s"
ja: グループ種別 "%s" を取得できません。

en: Unable to retrieve group type name.
ja: グループ種別名を取得できません。

en: Unable to retrieve group type spec details.
ja: グループ種別スペックの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve group type spec list.
ja: グループ種別スペックの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve group type.
ja: グループ種別を取得できません。

en: Unable to retrieve group types.
ja: ボリュームグループタイプの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve group users.
ja: グループのユーザーを取得できません。

en: Unable to retrieve group.
ja: グループを取得できません。

en: Unable to retrieve host aggregates list.
ja: ホストアグリゲート一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve host information.
ja: ホスト情報を取得できません。

en: Unable to retrieve hypervisor information.
ja: ハイパーバイザーの情報を取得できません。

en: Unable to retrieve hypervisor instances list.
ja: ハイパーバイザーのインスタンス一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve hypervisor statistics.
ja: ハイパーバイザーの統計を取得できません。

en: Unable to retrieve identity provider information.
ja: 認証プロバイダーの情報を取得できません。

en: Unable to retrieve identity provider list.
ja: 認証プロバイダー一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve image details.
ja: イメージの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve image format list.
ja: イメージ形式の一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve image list.
ja: イメージの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve image.
ja: イメージ情報を取得できません。

en: Unable to retrieve images for the current project.
ja: このプロジェクトのイメージ一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve images.
ja: イメージ一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve information about the networks' projects.
ja: ネットワークのプロジェクトに関する情報を取得できません。

en: Unable to retrieve information about the policies' networks.
ja: ポリシーのネットワークに関する情報を取得できません。

en: Unable to retrieve information about the policies' projects.
ja: ポリシーのプロジェクトに関する情報を取得できません。

en: Unable to retrieve information about the policies' qos policies.
ja: ポリシーの QoS ポリシーに関する情報を取得できません。

en: Unable to retrieve instance action list.
ja: インスタンスのアクション一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve instance details.
ja: インスタンスの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve instance flavors.
ja: フレーバーの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve instance list.
ja: インスタンスの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve instance password.
ja: インスタンスのパスワードを取得できません。

en: Unable to retrieve instance project information.
ja: インスタンスのプロジェクト情報を取得できません。

en: Unable to retrieve instance size information.
ja: インスタンスのサイズ情報を取得できません。

en: Unable to retrieve instances.
ja: インスタンス一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve key pair list.
ja: キーペアの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve key pairs.
ja: キーペアの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve limits information.
ja: 上限情報を取得できません。

en: Unable to retrieve list of volumes.
ja: ボリュームの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve mapping list.
ja: マッピング一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve namespace contents.
ja: 名前空間の内容を取得できません。

en: Unable to retrieve namespace details.
ja: 名前空間の詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve network details.
ja: ネットワークの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve network.
ja: ネットワークを取得できません。

en: Unable to retrieve pools information.
ja: プール情報を取得できません。

en: Unable to retrieve port details
ja: ポートの詳細を取得できません

en: Unable to retrieve port details.
ja: ポートの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve port security state
ja: ポートセキュリティーの状態を取得できません

en: Unable to retrieve ports information.
ja: ポート情報を取得できません。

en: Unable to retrieve project details.
ja: プロジェクトの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve project domain.
ja: プロジェクトドメインを取得できません。

en: Unable to retrieve project information of volume snapshots.
ja: ボリュームスナップショットのプロジェクト情報を取得できません。

en: Unable to retrieve project information.
ja: プロジェクト情報を取得できません。

en: Unable to retrieve project list.
ja: プロジェクト一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve project quotas.
ja: プロジェクトのクォータを取得できません。

en: Unable to retrieve protocol list.
ja: プロトコル一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve public images.
ja: 公開イメージの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve quota information.
ja: クォータ情報を取得できません。

en: Unable to retrieve rbac policy details.
ja: RBAC ポリシーの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve role list.
ja: ロール一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve roles list.
ja: ロール一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve router details.
ja: ルーターの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve router list.
ja: ルーターの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve router.
ja: ルーター情報を取得できません。

en: Unable to retrieve security group list. Please try again later.
ja: セキュリティーグループの一覧を取得できません。後からもう一度お試しください。

en: Unable to retrieve security group.
ja: セキュリティーグループ情報を取得できません。

en: Unable to retrieve security groups for instance "%(name)s" (%(id)s).
ja: インスタンス "%(name)s" (%(id)s) のセキュリティーグループを取得できません。

en: Unable to retrieve security groups for the port.
ja: このポートのセキュリティーグループの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve security groups.
ja: セキュリティーグループの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve shared images.
ja: 共有イメージの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve snapshot data.
ja: スナップショットのデータを取得できません。

en: Unable to retrieve snapshot details.
ja: スナップショットの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve snapshot list.
ja: スナップショット一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve snapshot messages.
ja: スナップショットのメッセージを取得できません。

en: Unable to retrieve subnet details
ja: サブネットの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve subnet details.
ja: サブネットの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve tenant limits.
ja: プロジェクトのリソース上限を取得できません。

en: Unable to retrieve the aggregate to be updated
ja: 更新対象のアグリゲートを取得できません。

en: Unable to retrieve the instance.
ja: インスタンス情報を取得できません。

en: Unable to retrieve the project information of the image.
ja: イメージのプロジェクト情報を取得できません。

en: Unable to retrieve the volume group list.
ja: ボリュームグループ一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve the volume type list.
ja: ボリューム種別の一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve usage information.
ja: 使用状況を取得できません。

en: Unable to retrieve user details.
ja: ユーザーの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve user domain role assignments.
ja: ドメインのユーザーのロール割り当てを取得できません。

en: Unable to retrieve user domain.
ja: ユーザードメインを取得できません。

en: Unable to retrieve user information.
ja: ユーザー情報を取得できません。

en: Unable to retrieve user list.
ja: ユーザーの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve user list. Please try again later.
ja: ユーザー一覧を取得できません。後からもう一度お試しください。

en: Unable to retrieve user roles.
ja: ユーザーのロールを取得できません。

en: Unable to retrieve users.
ja: ユーザー一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve version information.
ja: バージョン情報を取得できません。

en: Unable to retrieve volume backup details.
ja: ボリュームバックアップの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve volume backup list for volume "%s", so incremental backup is disabled.
ja: ボリューム "%s" のバックアップ一覧を取得できないため、増分バックアップは無効になりました。

en: Unable to retrieve volume backup project information.
ja: ボリュームバックアップのプロジェクト情報を取得できません。

en: Unable to retrieve volume backups.
ja: ボリュームバックアップ一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve volume details.
ja: ボリュームの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve volume encryption details.
ja: ボリュームの暗号化の詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve volume group project information.
ja: ボリュームグループのプロジェクト情報を取得できません。

en: Unable to retrieve volume group snapshots.
ja: ボリュームグループのスナップショットの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve volume groups
ja: ボリュームグループの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve volume groups.
ja: ボリュームグループの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve volume information for volume: "%s"
ja: ボリューム "%s" のボリューム情報を取得できません。

en: Unable to retrieve volume information.
ja: ボリューム情報を取得できません。

en: Unable to retrieve volume limit information.
ja: ボリュームのリソース上限情報を取得できません。

en: Unable to retrieve volume list for instance "%(name)s" (%(id)s).
ja: インスタンス "%(name)s" (%(id)s) のボリュームの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve volume list.
ja: ボリューム一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve volume messages.
ja: ボリュームのメッセージを取得できません。

en: Unable to retrieve volume project information.
ja: ボリュームのプロジェクト情報を取得できません。

en: Unable to retrieve volume quota information.
ja: ボリュームのクォータ情報を取得できません。

en: Unable to retrieve volume snapshot project information.
ja: ボリュームスナップショットのプロジェクト情報を取得できません。

en: Unable to retrieve volume snapshot.
ja: ボリュームスナップショットの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve volume snapshots.
ja: ボリュームスナップショットの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve volume transfer.
ja: ボリュームの譲渡を取得できません。

en: Unable to retrieve volume type access list.
ja: ボリューム種別のアクセスの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve volume type details.
ja: ボリューム種別の詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve volume type encryption details.
ja: ボリューム種別の暗号化設定の詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve volume type encryption information.
ja: ボリューム種別の暗号化設定の情報を取得できません。

en: Unable to retrieve volume type extra spec details.
ja: ボリューム種別の追加スペックの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve volume type for: "%s"
ja: ボリューム種別 "%s" を取得できません。

en: Unable to retrieve volume type list.
ja: ボリューム種別の一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve volume type name.
ja: ボリューム種別名を取得できません。

en: Unable to retrieve volume type qos.
ja: ボリューム種別の QoS 情報を取得できません。

en: Unable to retrieve volume types
ja: ボリューム種別を取得できません。

en: Unable to retrieve volume.
ja: ボリューム情報を取得できません。

en: Unable to retrieve volume/instance attachment information
ja: ボリューム / インスタンスの接続情報を取得できません。

en: Unable to retrieve volumes.
ja: ボリュームの一覧を取得できません。

en: Unable to revert resize instance "%s".
ja: インスタンス "%s" のリサイズを元に戻せません。

en: Unable to set Domain Context.
ja: ドメインコンテキストを設定できません。

en: Unable to set bootable flag on volume.
ja: ボリュームに起動可能フラグをセットできません。

en: Unable to set flavor access for project %s.
ja: プロジェクト "%s" へのフレーバーアクセス権を設定できません。

en: Unable to set gateway.
ja: ゲートウェイを設定できません。

en: Unable to sort instance flavors.
ja: インスタンスのフレーバーの並び替えができません。

en: Unable to unmanage volume.
ja: ボリュームの管理を解除できません。

en: Unable to update default compute quotas.
ja: コンピュートのデフォルトクォータを更新できません。

en: Unable to update default quotas.
ja: 標準のクォータを更新できません。

en: Unable to update default volume quotas.
ja: ボリュームのデフォルトクォータを更新できません。

en: Unable to update encrypted volume type.
ja: ボリューム種別の暗号化設定を更新できません。

en: Unable to update group type.
ja: グループ種別を更新できません。

en: Unable to update group.
ja: グループを更新できません。

en: Unable to update identity provider.
ja: 認証プロバイダーを更新できません。

en: Unable to update identity provider. Please check that the Remote IDs provided are not already in use.
ja: 認証プロバイダーを更新できません。指定した接続相手の ID がすでに使用されていないかどうかを確認してください。

en: Unable to update image "%s".
ja: イメージ "%s" を更新できません。

en: Unable to update instance security group.
ja: インスタンスのセキュリティーグループを更新できません。

en: Unable to update mapping.
ja: マッピングを更新できません。

en: Unable to update mapping. Rules has malformed JSON data.
ja: マッピングを更新できません。不正な形式の JSON データがルールに含まれています。

en: Unable to update role.
ja: ロールを更新できません。

en: Unable to update security group: %s
ja: セキュリティーグループを更新できません: %s

en: Unable to update subnet "%s".
ja: サブネット "%s" を更新できません。

en: Unable to update subnets with availability.
ja: サブネットへ使用状況を追加できませんでした。

en: Unable to update the aggregate.
ja: アグリゲートの更新に失敗しました。

en: Unable to update the group.
ja: グループを更新できません。

en: Unable to update the user password.
ja: ユーザーのパスワードを更新できません。

en: Unable to update the user.
ja: ユーザーを更新できません。

en: Unable to update volume backup status to "%s".
ja: ボリュームバックアップのステータスを %s に変更できません。

en: Unable to update volume group.
ja: ボリュームグループを更新できません。

en: Unable to update volume snapshot status.
ja: ボリュームスナップショットのステータスを変更できません。

en: Unable to update volume snapshot.
ja: ボリュームスナップショットの詳細を取得できません。

en: Unable to update volume status to "%s".
ja: ボリュームのステータスを %s に変更できません。

en: Unable to update volume type.
ja: ボリューム種別を更新できません。

en: Unable to update volume.
ja: ボリュームを更新できません。

en: Unable to update volumes for group
ja: ボリュームグループのボリュームを更新できません。

en: Unable to updated floating IP port forwarding rule %s.
ja: Floating IP ポート転送ルール %s を更新できませんでした。

en: Unable to upload volume to image for volume: "%s"
ja: ボリューム %s をイメージにアップロードできません。

en: Unable to verify Neutron service providers
ja: Neutron のサービスプロバイダーを検証できません

en: Unable to verify the VNIC types extension in Neutron
ja: Neutron が仮想 NIC の種別の拡張機能に対応しているか検証できません

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown Settings
ja: 不明な設定

en: Unknown instance
ja: 不明なインスタンス

en: Unknown instance (None)
ja: 不明なインスタンス

en: Unknown resource type for detail API.
ja: 詳細 API で不明なリソース種別が指定されました。

en: Unknown settings: {}.
ja: 不明な設定: {}

en: Unknown volume (None)
ja: 不明なボリューム

[ctx: Action log of an instance]
en: Unlock
ja: ロック解除

en: Unlock Instance | Unlock Instances
ja[0]: インスタンスのロック解除

en: Unlocked Instance | Unlocked Instances
ja[0]: インスタンスのロックを解除しました

en: Unmanage
ja: 管理解除

en: Unmanage Volume
ja: ボリュームの管理解除

[ctx: Action log of an instance]
en: Unpause
ja: 一時停止解除

en: Unregister Identity Provider | Unregister Identity Providers
ja[0]: 認証プロバイダーの登録解除

en: Unregistered Identity Provider | Unregistered Identity Providers
ja[0]: 認証プロバイダーが登録解除されました

[ctx: Action log of an instance]
en: Unrescue
ja: レスキューからの復帰

en: Unrescue Instance | Unrescue Instances
ja[0]: インスタンスのレスキューからの復帰

en: Unrescued Instance | Unrescued Instances
ja[0]: インスタンスをレスキューから復帰しました

[ctx: Task status of an Instance]
en: Unrescuing
ja: アンレスキュー中

en: Unrestricted
ja: 無制限

en: Unrestricted (dangerous)
ja: 無制限 (危険)

[ctx: Action log of an instance]
en: Unshelve
ja: 復元

en: Unshelve Instance | Unshelve Instances
ja[0]: インスタンスの復元

en: Unshelved Instance | Unshelved Instances
ja[0]: インスタンスを復元しました

[ctx: Task status of an Instance]
en: Unshelving
ja: インスタンスの復元中

en: Unspecified
ja: 指定なし

en: Up
ja: 動作中

[ctx: Current state of a Hypervisor]
en: Up
ja: 動作中

en: Update
ja: 更新

en: Update Associations
ja: 関連付けの更新

en: Update Default Quotas
ja: 標準のクォータの更新

en: Update Defaults
ja: デフォルト値の変更

en: Update Encrypted Volume Type
ja: ボリューム種別の暗号化設定の更新

en: Update Encryption
ja: 暗号化設定の更新

en: Update Group
ja: グループの更新

en: Update Identity Provider
ja: 認証プロバイダーの更新

en: Update Mapping
ja: マッピングの更新

en: Update Metadata
ja: メタデータの更新

en: Update Network
ja: ネットワークの更新

en: Update RBAC Policy
ja: RBAC ポリシーの更新

en: Update Role
ja: ロールの更新

en: Update Router
ja: ルーターの編集

en: Update Status
ja: ステータスの変更

en: Update User
ja: ユーザーの更新

en: Update Volume Snapshot Status
ja: ボリュームスナップショットのステータスの変更

en: Update Volume Status
ja: ボリュームのステータスの変更

en: Update Volume Type Encryption
ja: ボリューム種別の暗号化設定の更新

en: Update Volume backup Status
ja: ボリュームバックアップのステータスの変更

en: Update a Metadata Namespace
ja: メタデータ名前空間の更新

en: Update a subnet associated with the network. Advanced configuration are available at "Subnet Details" tab.
ja: ネットワークに割り当てられたサブネットを更新します。高度な設定は「サブネットの詳細」タブにあります。

en: Update an Encrypted Volume Type
ja: ボリューム種別の暗号化設定の更新

en: Update the "extra spec" value for "%(key)s"
ja: 「追加スペック」の "%(key)s" の値を更新します。

en: Update the "group type spec" value for "%(key)s"
ja: 「グループ種別スペック」の "%(key)s" の値を更新します。

en: Update the spec value for "%(key)s"
ja: スペック "%(key)s" の値を更新します。

en: Updated
ja: 更新日時

en: Updated At
ja: 最終更新

en: Updated subnet "%s".
ja: サブネット "%s" を更新しました。

en: Updated volumes for group.
ja: ボリュームグループのボリュームを更新しました。

[ctx: Current status of Volume Group]
en: Updating
ja: 更新中

[ctx: Task status of an Instance]
en: Updating Password
ja: パスワード更新中

en: Updating encryption is not implemented.  Unable to update  encrypted volume type.
ja: 暗号化設定の更新は実装されていません。ボリューム種別の暗号化設定を更新できません。

en: Updating volume "%s"
ja: ボリューム "%s" を更新中

en: Updating volume group "%s"
ja: ボリュームグループ "%s" を更新中

en: Updating volume snapshot "%s"
ja: ボリュームスナップショット "%s" を更新中

en: Upload
ja: アップロード

en: Upload Volume to Image
ja: ボリュームをイメージにアップロード

en: Upload the volume to the Image Service as an image. This is equivalent to the <tt>cinder upload-to-image</tt> command.
ja: このボリュームをイメージサービスにイメージとしてアップロードします。これは、<tt>cinder upload-to-image</tt> コマンドに相当します。

en: Upload to Image
ja: イメージにアップロード

en: Usage
ja: 使用状況

en: Usage (Hours)
ja: 使用状況 (時間)

en: Usage Overview
ja: 使用状況

en: Usage Report For Period:
ja: 期間中の使用状況レポート:

en: Use Server Default
ja: デフォルト設定を使用

en: Use a group as source
ja: ボリュームグループをソースとして使用する

en: Use a volume as source
ja: ボリュームをソースとして使用する

en: Use image as a source
ja: イメージをソースとして使用する

en: Use snapshot as a source
ja: スナップショットをソースとして使用する

[ctx: Label in the limit summary]
en: Used
ja: 使用中

en: Used <span> %(used)s </span> of <span> %(available)s </span>
ja: <span>%(used)s</span> / <span>%(available)s</span> 使用中

en: Used IPs
ja: 使用中 IP

en: User "%s" has been updated successfully.
ja: ユーザー "%s" が正常に更新されました。

en: User "%s" was successfully created.
ja: ユーザー "%s" を作成しました。

en: User Credentials Details
ja: ユーザー認証情報の詳細

en: User Data
ja: ユーザーデータ

en: User Details
ja: ユーザーの詳細

en: User ID
ja: ユーザー ID

en: User ID =
ja: ユーザー ID =

en: User Message
ja: ユーザーメッセージ

en: User Name
ja: ユーザー名

en: User Name =
ja: ユーザー名 =

en: User Settings
ja: ユーザー設定

en: User name "%s" is already used.
ja: ユーザー名 "%s" はすでに使用されています。

en: User password has been updated successfully.
ja: ユーザーのパスワードが正常に更新されました。

en: User-defined unique id to identify the identity provider.
ja: 認証プロバイダーを識別するためのユーザー定義の一意な ID

en: User-defined unique id to identify the mapping.
ja: マッピングを識別するためのユーザー定義の一意な ID

en: Users
ja: ユーザー

en: VCPU
ja: 仮想 CPU

en: VCPU Hours
ja: 仮想 CPU 時間

en: VCPU Usage
ja: 仮想 CPU 使用量

en: VCPUs
ja: 仮想 CPU

en: VDI - Virtual Disk Image
ja: VDI - 仮想ディスクイメージ

en: VHD - Virtual Hard Disk
ja: VHD - 仮想ハードディスク

en: VHDX - Large Virtual Hard Disk
ja: VHDX - 大きい仮想ハードディスク

en: VIF Details
ja: VIF の詳細

en: VIF Type
ja: VIF の種別

en: VMDK - Virtual Machine Disk
ja: VMDK - 仮想マシンディスク

en: VNIC Type
ja: 仮想 NIC の種別

en: Value
ja: 値

en: Version: %(version_info)s
ja: バージョン: %(version_info)s

en: View Credentials
ja: 認証情報の表示

en: View Extra Specs
ja: 追加スペックの表示

en: View Full Log
ja: すべてのログの表示

en: View Log
ja: ログの参照

en: View Routers
ja: ルーターの表示

en: View Specs
ja: スペックの表示

en: View Usage
ja: 使用状況の表示

en: Virtio Forwarder
ja: virtio forwarder

en: Virtual Size
ja: 仮想サイズ

en: Volume
ja: ボリューム

en: Volume %(volume_name)s on instance %(instance_name)s
ja: インスタンス %(instance_name)s のボリューム %(volume_name)s

en: Volume Backup:
ja: ボリュームバックアップ:

en: Volume Backups
ja: ボリュームバックアップ

en: Volume Encryption Details
ja: ボリュームの暗号化の詳細

en: Volume Encryption Details: %(volume_name)s
ja: ボリュームの暗号化の詳細: %(volume_name)s

en: Volume Encryption Details: {{ volume.name }}
ja: ボリュームの暗号化の詳細: {{ volume.name }}

en: Volume Encryption Overview
ja: ボリュームの暗号化の概要

en: Volume Groups
ja: ボリュームグループ

en: Volume ID
ja: ボリューム ID

en: Volume ID =
ja: ボリューム ID =

en: Volume Limits
ja: ボリュームの上限

en: Volume Name
ja: ボリューム名

en: Volume Name =
ja: ボリューム名 =

en: Volume Quotas
ja: ボリュームクォータ

en: Volume Snapshots
ja: ボリュームスナップショット

en: Volume Snapshots of Type %(type)s
ja: ボリュームスナップショット (種別 %(type)s)

en: Volume Source
ja: ボリュームソース

en: Volume Storage
ja: ボリューム容量

en: Volume Transfer
ja: ボリュームの譲渡

en: Volume Transfer Details
ja: ボリュームの譲渡の詳細

en: Volume Type
ja: ボリューム種別

en: Volume Type Description:
ja: ボリューム種別の説明:

en: Volume Type Encryption Details
ja: ボリューム種別の暗号化設定の詳細

en: Volume Type Encryption Overview
ja: ボリューム種別の暗号化設定の概要

en: Volume Type Extra Specs
ja: ボリューム種別の追加スペック

en: Volume Type Name
ja: ボリューム種別名

en: Volume Type is Unencrypted.
ja: このボリューム種別は暗号化されません。

en: Volume Type(s)
ja: ボリューム種別

en: Volume Type: %(volume_type_name)s
ja: ボリューム種別: %(volume_type_name)s

en: Volume Type: %(volume_type_name)s
ja: ボリューム種別: %(volume_type_name)s

en: Volume Types
ja: ボリューム種別

en: Volume cannot be extended to %(req)iGiB as the maximum size it can be extended to is %(max_size)iGiB.
ja: ボリュームを %(req)iGiB に拡張できません。拡張できる最大サイズは %(max_size)iGiB です。

en: Volume groups can not be deleted if they contain volumes.
ja: ボリュームが含まれている場合には、ボリュームのボリュームグループは削除できません。

en: Volume groups provide a mechanism for creating snapshots of multiple volumes at the same point-in-time to ensure data consistency
    
    A volume group can support more than one volume type, but it can only contain volumes hosted by the same back end.
ja: ボリュームグループは、複数のボリュームスナップショットを同一時点に作成してデータの整合性を確保するためのメカニズムを提供します。
    
    ボリュームグループは、複数のボリューム種別をサポートすることが可能ですが、グループに入れることができるのは、同じバックエンドがホストするボリュームのみです。

en: Volume is Unencrypted
ja: ボリュームは暗号化されていません。

en: Volume name to be assigned
ja: 割り当てるボリューム名

en: Volume size must be equal to or greater than the image minimum disk size (%sGiB)
ja: ボリュームサイズはイメージの最小ディスクサイズ (%sGiB) 以上でなければいけません。

en: Volume size must be equal to or greater than the image size (%s)
ja: ボリュームサイズはイメージサイズ (%s) 以上でなければなりません。

en: Volume size must be equal to or greater than the origin volume size (%sGiB)
ja: ボリュームサイズは元のボリュームサイズ (%sGiB) 以上でなければなりません。

en: Volume size must be equal to or greater than the snapshot size (%sGiB)
ja: ボリュームサイズはスナップショットサイズ (%sGiB) 以上でなければいけません。

en: Volume source must be specified
ja: ボリュームを指定しなければいけません。

en: Volume transfer name cannot be empty.
ja: ボリュームの譲渡名を空にすることはできません。

en: Volume type is a type or label that can be selected at volume creation time in OpenStack. It usually maps to a set of capabilities of the storage back-end driver to be used for this volume. Examples: "Performance", "SSD", "Backup", etc. This is equivalent to the <tt>openstack volume type create</tt> command. Once the volume type gets created, click the "View Extra Specs" button to set up extra specs key-value pair(s) for that volume type.
ja: ボリューム種別は OpenStack でボリュームを作成する際に選択する種別を示すラベルです。通常、ボリューム種別は、作成するボリュームが使用する、バックエンドのストレージドライバーが持つ機能セットにマッピングされます。例えば「性能」「SSD」「バックアップ」などです。これは <tt>openstack volume type create</tt> に相当します。ボリューム種別を作成した後は、「追加スペックの表示」ボタンをクリックして、このボリューム種別の追加スペックのキーと値のペアを設定します。

en: Volume type name "%s" already exists.
ja: ボリューム種別 "%s" はすでに存在します。

en: Volume type name can not be empty.
ja: ボリューム種別名を空にすることはできません

en: Volumes
ja: ボリューム

en: Volumes Attached
ja: 接続されているボリューム

en: Volumes are block devices that can be attached to instances.
ja: ボリュームは、インスタンスに接続できるブロックデバイスです。

en: Volumes of Type %(type)s
ja: ボリューム (種別 %(type)s)

en: Warning:
ja: 警告:

en: When a volume is "unmanaged", the volume will no longer be visible within OpenStack. Note that the volume will not be deleted from the Cinder host. <br> <br> This is equivalent to the <tt>cinder unmanage</tt> command.
ja: ボリュームが「管理解除」されると、そのボリュームは OpenStack 内では見えなくなります。ボリュームは Cinder ホストから削除されるわけではない点に注意してください。<br><br>この操作は <tt>cinder unmanage</tt> コマンドに相当します。

en: When the admin state of the port is enabled, the networking service forward packets on the port. Otherwise, it does not forward any packets on the port.
ja: ポートの管理状態が有効の場合、ネットワークサービスはこのポートでパケットを転送します。無効の場合、このポートではパケットは転送されません。

en: When the volume status is "in-use", you can use "Force" to upload the volume to an image.
ja: ボリュームの状態が「使用中」の場合、ボリュームをイメージにアップロードするには「強制アップロード」にチェックを付けてください。

en: X509 Certificate
ja: X509 証明書

en: Yes
ja: はい

en: You are already using all of your available floating IPs.
ja: すでに利用可能な Floating IP 数を使い切っています。

en: You are already using all of your available volumes.
ja: すでに利用可能なボリューム数を使い切っています。

en: You can add or remove security groups associated with the port in the next tab (if the port security is enabled for the port).
ja: 次のタブで、このポートに関連付けるセキュリティーグループの追加、削除を行えます (このポートでポートセキュリティーが有効になっている場合)。

en: You can connect a specified external network to the router. The external network is regarded as a default route of the router and the router acts as a gateway for external connectivity.
ja: 指定した外部ネットワークをルーターに接続できます。外部ネットワークはルーターのデフォルトルートとして扱われます。また、ルーターは外部接続用のゲートウェイとして動作します。

en: You can connect a specified subnet to the router.
ja: 指定したサブネットをルーターに接続できます。

en: You can create a port for the network. If you specify device ID to be attached, the device specified will be attached to the port created.
ja: ネットワークのポートを作成できます。接続するデバイス ID を指定すると、指定したデバイスが作成されたポートに接続されます。

en: You can edit the properties of your port here.
ja: ポートの属性をここから編集できます。

en: You can specify the desired rule template or use custom rules, the options are Custom TCP Rule, Custom UDP Rule, or Custom ICMP Rule.
ja: 希望のルールテンプレートを指定するか、カスタムルールを設定することができます。カスタムルールには TCP、UDP、ICMP  ルールがあります。

en: You cannot disable your current project
ja: 現在使用しているプロジェクトは無効化できません。

en: You cannot revoke your administrative privileges from the domain you are currently logged into. Please switch to another domain with administrative privileges or remove the administrative role manually via the CLI.
ja: 現在ログインしているドメインから自分の管理権限を削除することはできません。管理権限を持つ別のドメインに切り替えるか、CLI を使って手動で管理権限を削除してください。

en: You cannot revoke your administrative privileges from the project you are currently logged into. Please switch to another project with administrative privileges or remove the administrative role manually via the CLI.
ja: 現在ログインしているプロジェクトから自分の管理権限を削除することはできません。管理権限を持つ別のプロジェクトに切り替えるか、CLI を使って手動で管理権限を削除してください。

en: You do not have the required privileges to access this content. If you believe this message to be in error, please contact your project manager.
ja: このコンテンツにアクセスするために必要な権限がありません。このメッセージがエラーで表示されていると思われる場合には、担当のプロジェクトマネージャーにお問い合わせください。

en: You have selected:
ja: 以下の項目を選択しました。

en: You may have mistyped the address or the page may have moved.
ja: 入力したアドレスが間違っているか、またはそのページが移動された可能性があります。

en: You may optionally select an image and set a password on the rescue instance server.
ja: オプションとして、イメージを選択してインスタンスレスキュー用サーバーにパスワードを設定することができます。

en: You may optionally set a password on the rebuilt instance.
ja: 追加で、再作成するインスタンスのパスワードを設定することができます。

en: You may reset the gateway later by using the set gateway action, but the gateway IP may change.
ja: 「ゲートウェイの設定」で再度ゲートウェイを設定することはできますが、ゲートウェイ側の IP アドレスが変更される可能性があります。

en: You may update the editable properties of the RBAC policy here.
ja: RBAC ポリシーの変更可能な属性を更新できます。

en: You may update the editable properties of your network here.
ja: ネットワークの編集可能な属性をここから更新できます。

en: You may update the editable properties of your router here.
ja: ルーターの変更可能な属性を更新できます。

en: You must specify the source of the traffic to be allowed via this rule. You may do so either in the form of an IP address block (CIDR) or via a source group (Security Group). Selecting a security group as the source will allow any other instance in that security group access to any other instance via this rule.
ja: このルールにより許可される通信のソースを指定する必要があります。IP アドレスブロック (CIDR) またはソースグループ (セキュリティーグループ) で指定します。接続元としてセキュリティーグループを選択すると、そのセキュリティーグループに所属するすべてのインスタンスが、このルールが適用されるすべてのインスタンスにアクセスできるようになります。

en: Your Application Credential
ja: 作成されたアプリケーション認証情報

en: Your application credential
ja: 作成されたアプリケーション認証情報

en: Your image %s has been queued for creation.
ja: イメージ %s が作成用のキューに追加されました。

en: Zone
ja: ゾーン

en: back-end
ja: バックエンド

[ctx: Both of front-end and back-end]
en: both
ja: 両方

en: by Network (and IP address)
ja: ネットワーク (と IP アドレス) を指定

en: by Port
ja: ポートを指定

en: e.g. ACTIVE / DOWN / ERROR
ja: 例: 稼働中 / 停止中 / エラー

en: e.g. UP / DOWN
ja: 例: UP / DOWN

en: e.g. Yes / No
ja: 例: Yes / No

en: e.g. Yes/No
ja: 例: Yes/No

en: flavor id can only contain alphanumeric characters, underscores, periods, hyphens, spaces. Use 'auto' to automatically generate id
ja: フレーバーの  ID に使用できるのは、英数字、アンダースコアー、ピリオド、ハイフン、空白文字のみです。 'auto' を指定すると、 ID を自動生成します。

en: floating_ip_id
ja: Floating IP ID

en: front-end
ja: フロントエンド

en: key with name "%s" already exists.Use Edit to update the value, else create key with different name.
ja: 名前が "%s" のキーはすでに存在します。「編集」を使用して値を更新してください。あるいは、別の名前のキーを作成してください。

en: no
ja: いいえ

en: rbac policy quota exceeded.
ja: RBAC ポリシーのクォータが超過しました。

en: system scope
ja: システムスコープ

en: undefined
ja: 未定義

en: unknown IP address
ja: 不明な IP アドレス

en: yes
ja: はい
