horizon VERSION - en to ja translation catalogue (1042 entries)

en: %s (default)
ja: %s (デフォルト)

en: <b>Image (with Create New Volume checked)</b>: This options uses an image to boot the instance, and creates a new volume to persist instance data. You can specify volume size and whether to delete the volume on deletion of the instance.
ja: <b>イメージ (「新規ボリュームの作成」を「はい」にした場合)</b>: イメージを使用してインスタンスを起動し、その際に新しいボリュームが作成されてそのボリュームにインスタンスのデータが保持されます。ボリュームサイズと、インスタンスの削除時にそのボリュームを削除するかどうかを指定できます。

en: <b>Image</b>: This option uses an image to boot the instance.
ja: <b>イメージ</b>: イメージを使ってインスタンスを起動します。

en: <b>Instance Snapshot</b>: This option uses an instance snapshot to boot the instance.
ja: <b>インスタンススナップショット</b>: インスタンススナップショットを使ってインスタンスを起動します。

en: <b>Volume Snapshot</b>: This option uses a volume snapshot to boot the instance, and creates a new volume to persist instance data. You can choose to delete the volume on deletion of the instance.
ja: <b>ボリュームスナップショット</b>: ボリュームスナップショットを使用してインスタンスを起動し、インスタンスのデータを保持するための新しいボリュームを作成します。インスタンスの削除時にそのボリュームを削除するかを指定できます。

en: <b>Volume</b>: This option uses a volume that already exists. It does not create a new volume. You can choose to delete the volume on deletion of the instance. <em>Note: when selecting Volume, you can only launch one instance.</em>
ja: <b>ボリューム</b>: 既存のボリュームを使用します。新しいボリュームは作成されません。インスタンスの削除時にそのボリュームを削除するかどうかを指定できます。<em>注意: ボリュームを選択した場合には、起動できるインスタンスは 1 つのみです。</em>

en: <small>This line of text is meant to be treated as fine print.</small>
ja: <small>この行の文字は、細字として処理されます。</small>

en: <strong>Heads up!</strong>
               This
              <a href="#" class="alert-link">alert needs your attention</a>,
               but it's not super important.
ja: <strong>注意！</strong>この<a href="#" class="alert-link">アラートには注意が必要です</a>が、とても重要というわけではありません。

en: <strong>Oh snap!</strong>
              <a href="#" class="alert-link">Change a few things up</a>
              and try submitting again.
ja: <strong>大変！</strong><a href="#" class="alert-link">いくつか修正して</a>再送信してみてください。

en: <strong>Well done!</strong>
              You successfully read
              <a href="#" class="alert-link">this important alert message</a>.
ja: <strong>あっぱれ！</strong><a href="#" class="alert-link">この重要なアラートメッセージ</a> を読むことに成功しました。

en: A Confirmation Dialog
ja: 確認ダイアログ

en: A Public Container will allow anyone with the Public URL to gain access to your objects in the container.
ja: パブリックコンテナーでは、公開 URL を使って誰でもコンテナー内のオブジェクトへアクセスすることができます。

en: A container is a storage compartment for your data and provides a way for
      you to organize your data. You can think of a container as a folder in
      Windows® or a directory in UNIX®. The primary difference between a
      container and these other file system concepts is that containers cannot be
      nested. You can, however, create an unlimited number of containers within
      your account. Data must be stored in a container so you must have at least
      one container defined in your account prior to uploading data.
ja: コンテナーはデータのストレージの区画です。
    データを整理する手段を提供します。
    コンテナーは、Windows® のフォルダーや UNIX® のディレクトリーのように考えることができます。
    コンテナーとこれらのファイルシステムの概念の主な違いは、コンテナーは入れ子にできないことです。
    ただし、アカウント内に無制限のコンテナーを作成することが可能です。
    データはコンテナーに保存する必要があります。
    そのため、データをアップロードする前に、少なくとも 1 つのコンテナーをアカウントに定義する必要があります。

en: A container with that name exists.
ja: その名前のコンテナーはすでにに存在します。

en: A description list is perfect for defining terms.
ja: 定義リストは、用語定義にはうってつけだ。

en: A description of the Volume.
ja: ボリュームの説明。

en: A description of the image.
ja: このイメージの説明。

en: A floating IP allows instances to be addressable from an external network.
        Floating IPs are not allocated to instances at creation time and may be assigned
        after the instance is created. To attach a floating IP, go to the <b>Instances</b>
        view and click the <b>Actions</b> menu to the right of an instance.
        Then, select the <b>Associate Floating IP</b> option and enter the necessary details.
ja: Floating IP を使うと、外部のネットワークからインスタンスにアクセスできるようになります。
    Floating IP はインスタンスの作成時には割り当てられるのではなく、インスタンスの作成後に関連付けます。
    Floating IP を関連付けるには、<b>インスタンス</b>画面で、
    インスタンスの右にある<b>アクション</b>メニューをクリックします。
    <b>Floating IP の関連付け</b>を選択し、必要な情報を入力してください。

en: A key pair allows you to SSH into your newly created instance.
        You may select an existing key pair, import a key pair, or generate a new key pair.
ja: キーペアを使って、新しく作成したインスタンスに SSH でログインします。
    作成済みのキーペアを選択するか、キーペアをインポートまたは新規作成してください。

en: A local file should be selected.
ja: ローカルファイルを選択してください。

en: A longer block of help text that breaks onto a new line and may extend beyond one line.
ja: ヘルプテキストが長い場合には、新しい行に分割されて 1 行を超えることがあります。

en: A name is required for your instance.
ja: インスタンス名は必須です。

en: A port represents a virtual switch port on a logical network switch.
ja: ポートとは、論理ネットワークスイッチ上にある仮想スイッチポートのことを表します。

en: A volume description less than {$createVolumeCtrl.validationRules.fieldMaxLength + 1$} characters is required.
ja: ボリュームの説明は、{$createVolumeCtrl.validationRules.fieldMaxLength + 1$} 文字未満でなければなりません。

en: A volume name less than {$createVolumeCtrl.validationRules.fieldMaxLength + 1$} characters is required.
ja: ボリューム名は、{$createVolumeCtrl.validationRules.fieldMaxLength + 1$} 文字未満でなければなりません。

en: AKI - Amazon Kernel Image
ja: AKI - Amazon カーネルイメージ

en: AMI - Amazon Machine Image
ja: AMI - Amazon マシンイメージ

en: ARI - Amazon Ramdisk Image
ja: ARI - Amazon RAM ディスクイメージ

en: Action
ja: アクション

en: Actions
ja: アクション

en: Active
ja: 稼働中

en: Add Interface
ja: インターフェースの追加

en: Add Ons, Required and Feedback
ja: アドオン、必須項目、およびフィードバック

en: Add Rule
ja: ルールの追加

en: Admin Password
ja: 管理者パスワード

en: Admin State
ja: 管理状態

en: Administrators are responsible for creating and managing flavors. A custom flavor can be created for you or for a specific project where it is shared with the users assigned to that project. If you need a custom flavor, contact your administrator.
ja: フレーバーは管理者により作成、管理されます。プロジェクト固有のカスタムフレーバーを作成することもでき、カスタムフレーバーはそのプロジェクトの他のユーザーと共有できます。カスタムフレーバーが必要な場合は、管理者にお問い合わせください。

en: Administrators set up the pool of floating IPs that are available to attach to instances.
ja: 管理者が Floating IP プールを用意し、そのプールから確保した Floating IP をインスタンスに関連付けることができます。

en: Affinity
ja: affinity

en: Alerts
ja: アラート

en: Also note that segmentation details may be mandatory
      or optional depending on the backend. Notably Ironic may provide
      segmentation details instead of the user.
ja: セグメント詳細が必須か省略可能かはバックエンドによって決まる点にも注意してください。 Ironic の場合は Ironic がユーザーの代わりにセグメント詳細を指定してくれます。

en: Amount of RAM in MB that is required to boot the image.
ja: イメージの起動に必要な RAM の量 (MB)。

en: Amount of disk space in GB that is required to boot the image.
ja: イメージの起動に必要なディスク容量 (GB)。

en: An <b>External</b> network is set up by an administrator.
        If you want an instance to communicate outside of the data center,
        then attach a router between your <b>Project</b> network and the <b>External</b> network.
        You can use the <b>Network Topology</b> view to connect the router to the two networks.
ja: <b>外部</b>ネットワークは管理者により設定されます。
    インスタンスをデータセンター外部と通信させたい場合は、
    ルーターを<b>プロジェクト</b>ネットワークと<b>外部</b>ネットワークの両方に接続します。
    <b>ネットワークトポロジー</b>画面で、ルーターを両方のネットワークに接続することもできます。

en: An abbreviation of the word attribute is <abbr title="attribute">attr</abbr>.
ja: 単語属性の略称は <abbr title="attribute">attr</abbr> です。

en: An advanced option available when launching an instance is disk partitioning. There are two disk partition options. Selecting <b>Automatic</b> resizes the disk and sets it to a single partition. Selecting <b>Manual</b> allows you to create multiple partitions on the disk.
ja: インスタンスの起動時に使用できる高度なオプションは、ディスクのパーティショニングです。ディスクのパーティショニングのオプションには 2 つあります。<b>自動</b>を選択すると、ディスクがリサイズされ、単一のパーティションに設定されます。<b>手動</b>を選択すると、ディスクに複数のパーティションを作成することができます。

en: An arbitrary amount (0, 1, 2, ...) of regular Neutron
      ports with segmentation details (ie. type and ID). May be provided
      when the trunk is created. Also may be attached or detached later
      during the trunk's (and the instance's) life.
ja: 任意の数 (0 個以上) の通常の Neutron ポートを選択し、セグメント詳細 (種別と ID) を併せて指定します。トランク作成時に指定することができます。また、トランク (やインスタンス) の存在期間中に後で追加、削除することも可能です。

en: An arbitrary description for the trunk.
ja: トランクの任意の説明。

en: An arbitrary name for the trunk. May not be unique.
ja: トランクの任意の名前。固有である必要はありません。

en: An external (HTTP) URL is required
ja: 外部 (HTTP) URL が必要です

en: An external (HTTP) URL to load the image from
ja: イメージを読み込む外部 (HTTP) URL。

en: An image description less than 256 characters is required.
ja: イメージの説明は、256 文字未満にする必要があります。

en: An image description less than {$ctrl.validationRules.fieldMaxLength + 1$} characters is required.
ja: イメージの説明は、{$ctrl.validationRules.fieldMaxLength + 1$} 文字未満でなければなりません。

en: An image name less than 256 characters is required.
ja: イメージ名は、256 文字未満にする必要があります。

en: An image name less than {$ctrl.validationRules.fieldMaxLength + 1$} characters is required.
ja: イメージ名は、{$ctrl.validationRules.fieldMaxLength + 1$} 文字未満でなければなりません。

en: An instance name is required and used to help you uniquely identify your instance in the dashboard.
ja: インスタンス名は必須です。ダッシュボードでインスタンスを一意に識別するのに使用します。

en: Animated
ja: アニメーション

en: Another action
ja: 別のアクション

en: Anti Affinity
ja: anti-affinity

en: Any Availability Zone
ja: すべてのアベイラビリティーゾーン

en: Architecture
ja: アーキテクチャー

en: Are you sure you want to delete container %(name)s?
ja: コンテナー %(name)s を削除してよろしいですか?

en: Array
ja: 配列

en: Automatic
ja: 自動

en: Availability Zone
ja: アベイラビリティーゾーン

en: Available
ja: 利用可能

en: Available Scheduler Hints
ja: 有効なスケジューラーヒント

en: Badges
ja: バッジ

en: Bandwidth Limit
ja: 帯域制限

en: Bandwidth Rules
ja: 帯域ルール

en: Basic
ja: 基本

en: Basic panel
ja: 基本パネル

en: Batch Actions:
ja: バッチアクション:

en: Block level button
ja: ブロックレベルボタン

en: Blockquotes
ja: 引用

en: Bordered Table
ja: 縁取りされたテーブル

en: Bottom
ja: 下

en: Brand
ja: ブランドマーク

en: Breadcrumbs
ja: パンくずリスト

en: Build
ja: 作成中

en: Button
ja: ボタン

en: Buttons
ja: ボタン

en: Cancel
ja: 取り消し

en: Cannot get service catalog from keystone.
ja: keystone からサービスカタログを取得できません。

en: Cannot get the extension list.
ja: 拡張機能一覧を取得できません。

en: Change Password
ja: パスワードの変更

en: Change user's password. We highly recommend you create a strong one.
ja: ユーザーのパスワードを変更します。強力なパスワードにすることを強く推奨します。

en: Charts
ja: チャート

en: Check the <b>Configuration Drive</b> box if you want to write metadata to a special configuration drive. When the instance boots, it attaches to the <b>Configuration Drive</b> and accesses the metadata.
ja: メタデータを特別なコンフィグドライブに書き込むには、<b>コンフィグドライブ</b>のボックスにチェックを付けます。この設定により、インスタンスは起動時に<b>コンフィグドライブ</b>に接続して、メタデータにアクセスします。

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: Checking if this name is used...
ja: 指定された名前が使用中か確認しています...

en: Checksum
ja: チェックサム

en: Choose an image
ja: イメージを選択してください

en: Click to see more details
ja: クリックすると詳しい情報が表示されます。

en: Close
ja: 閉じる

en: Closed
ja: 切断済み

en: Closing
ja: 切断中

en: Collecting information for deletion:
ja: 削除する情報を収集しています。

en: Color
ja: 色

en: Column content
ja: カラムの内容

en: Column heading
ja: カラムの見出し

en: Community
ja: コミュニティー

en: Configuration
ja: 設定

en: Configuration Drive
ja: コンフィグドライブ

en: Confirm Delete
ja: 削除の確認

en: Confirm Delete Domain | Confirm Delete Domains
ja[0]: ドメイン削除の確認

en: Confirm Delete Flavor | Confirm Delete Flavors
ja[0]: フレーバーの削除の確認

en: Confirm Delete Group | Confirm Delete Groups
ja[0]: グループの削除の確認

en: Confirm Delete Image | Confirm Delete Images
ja[0]: イメージの削除の確認

en: Confirm Delete Key Pair | Confirm Delete Key Pairs
ja[0]: キーペアの削除の確認

en: Confirm Delete Policy | Confirm Delete Policies
ja[0]: ポリシーの削除の確認

en: Confirm Delete Role | Confirm Delete Roles
ja[0]: ロールの削除の確認

en: Confirm Delete Server Group | Confirm Delete Server Groups
ja[0]: サーバーグループの削除の確認

en: Confirm Delete Trunk | Confirm Delete Trunks
ja[0]: トランクの削除の確認

en: Confirm Delete User | Confirm Delete Users
ja[0]: ユーザーの削除の確認

en: Confirm Password
ja: パスワード (確認)

en: Confirm password
ja: パスワード (確認)

en: Connecting
ja: 接続中

en: Container
ja: コンテナー

en: Container %(name)s created.
ja: コンテナー %(name)s が作成されました。

en: Container %(name)s deleted.
ja: コンテナー %(name)s が削除されました。

en: Container %(name)s is now %(access)s.
ja: コンテナー %(name)s は %(access)s になりました。

en: Container Access
ja: コンテナーアクセス

en: Container Format
ja: 格納形式

en: Container Name
ja: コンテナー名

en: Container name must not contain "/".
ja: コンテナー名には "/" を使用できません

en: Containers
ja: コンテナー

en: Content Type
ja: コンテンツタイプ

en: Contextual alternatives
ja: 文脈依存の代替

en: Copy
ja: コピー

en: Copy Data
ja: データのコピー

en: Copy Object
ja: オブジェクトのコピー

en: Copy Object: {$ ctrl.model.container $}/{$ ctrl.model.path $}
ja: オブジェクトのコピー: {$ ctrl.model.container $}/{$ ctrl.model.path $}

en: Copy Private Key to Clipboard
ja: 秘密鍵をクリップボードにコピー

en: Copying
ja: コピー中

en: Could not decrypt the password
ja: パスワードの復号できませんでした。

en: Could not read the file
ja: ファイルを読み取ることができませんでした。

en: Count
ja: インスタンス数

en: Create Container
ja: コンテナーの作成

en: Create Domain
ja: ドメインの作成

en: Create Folder
ja: フォルダーの作成

en: Create Folder In: {$ ctrl.model.container.name $}
ja: {$ ctrl.model.container.name $} へのフォルダーの作成

en: Create Group
ja: グループの作成

en: Create Image
ja: イメージの作成

en: Create Key Pair
ja: キーペアの作成

en: Create Keypair
ja: キーペアの作成

en: Create New Volume
ja: 新規ボリュームの作成

en: Create Policy
ja: ポリシーの作成

en: Create QoS Policy
ja: QoS ポリシーの作成

en: Create Role
ja: ロールの作成

en: Create Server Group
ja: サーバーグループの作成

en: Create Subnet
ja: サブネットの作成

en: Create Trunk
ja: トランクの作成

en: Create User
ja: ユーザーの作成

en: Create Volume
ja: ボリュームの作成

en: Create a new user and set related properties including the Primary Project and Role.
ja: 新しいユーザーを作成し、主プロジェクトやロールなどの関連情報を設定します。

en: Created
ja: 作成時刻

en: Created At
ja: 作成時刻

en: Created at
ja: 作成時刻

en: Created keypair: %s
ja: キーペア %s を作成しました

en: Creating
ja: 作成中

en: Creating volume %s
ja: ボリューム %s を作成中

en: Custom Properties
ja: カスタム属性

en: Custom scripts are attached to instances to perform specific actions when the instance is launched. For example, if you are unable to install <samp>cloud-init</samp> inside a guest operating system, you can use a custom script to get a public key and add it to the user account.
ja: カスタムスクリプトは、インスタンスの起動時に特定のアクションを実行するために、インスタンスにアタッチします。例えば、ゲストオペレーティングシステム内で  <samp>cloud-init</samp> をインストールできない場合には、カスタムスクリプトを使用して公開鍵を取得し、ユーザーアカウントに追加することができます。

en: Customization Script
ja: カスタマイズスクリプト

en: DNS Domain | DNS Domains
ja[0]: DNS ドメイン

en: DNS Record | DNS Records
ja[0]: DNS レコード

en: DSCP Mark
ja: DSCP マーク

en: DSCP Marking
ja: DSCP マーク

en: DSCP Rules
ja: DSCP ルール

en: DSCP mark
ja: DSCP マーク

en: Danger
ja: 危険

en: Danger Anchor
ja: 危険のアンカー

en: Danger Button
ja: 危険ボタン

en: Data
ja: データ

en: Date
ja: 日

en: Date Created
ja: 作成日

en: Datepicker
ja: 日付選択

en: Datetime
ja: 日時

en: Deactivated
ja: 非アクティブ

en: Default
ja: デフォルト

en: Default Anchor
ja: デフォルトのアンカー

en: Default Button
ja: デフォルトのボタン

en: Default button
ja: デフォルトのボタン

en: Default input
ja: デフォルトの入力項目

en: Default: Empty string
ja: デフォルト: 空文字列

en: Default: Enabled
ja: デフォルト: 有効

en: Definition list
ja: 定義リスト

en: Degraded
ja: 縮退中

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Container
ja: コンテナーの削除

en: Delete Domain | Delete Domains
ja[0]: ドメインの削除

en: Delete Domains
ja: ドメインの削除

en: Delete Files in {$ ctrl.model.container.name $}
ja: {$ ctrl.model.container.name $} 内のファイルの削除

en: Delete Flavor | Delete Flavors
ja[0]: フレーバーの削除

en: Delete Flavors
ja: フレーバーの削除

en: Delete Group | Delete Groups
ja[0]: グループの削除

en: Delete Groups
ja: グループの削除

en: Delete Image | Delete Images
ja[0]: イメージの削除

en: Delete Images
ja: イメージの削除

en: Delete Instance
ja: インスタンスの削除

en: Delete Interface
ja: インタフェースの削除

en: Delete Key Pair | Delete Key Pairs
ja[0]: キーペアの削除

en: Delete Key Pairs
ja: キーペアの削除

en: Delete Network
ja: ネットワークの削除

en: Delete Policies
ja: ポリシーの削除

en: Delete Policy | Delete Policies
ja[0]: ポリシーの削除

en: Delete Role | Delete Roles
ja[0]: ロールの削除

en: Delete Roles
ja: ロールの削除

en: Delete Router
ja: ルーターの削除

en: Delete Rule
ja: ルールの削除

en: Delete Server Group | Delete Server Groups
ja[0]: サーバーグループの削除

en: Delete Server Groups
ja: サーバーグループの削除

en: Delete Subnet
ja: サブネットの削除

en: Delete Trunk | Delete Trunks
ja[0]: トランクの削除

en: Delete Trunks
ja: トランクの削除

en: Delete User | Delete Users
ja[0]: ユーザーの削除

en: Delete Users
ja: ユーザーの削除

en: Delete Volume on Instance Delete
ja: インスタンス削除時にボリュームを削除

en: Deleted
ja: 削除

en: Deleted Flavor: %s. | Deleted Flavors: %s.
ja[0]: フレーバー %s を削除しました。

en: Deleted Group: %s. | Deleted Groups: %s.
ja[0]: グループ %s を削除しました

en: Deleted Image: %s. | Deleted Images: %s.
ja[0]: イメージ %s を削除しました。

en: Deleted Key Pair: %s. | Deleted Key Pairs: %s.
ja[0]: キーペア %s を削除しました

en: Deleted Role: %s. | Deleted Roles: %s.
ja[0]: ロール %s を削除しました。

en: Deleted Server Group: %s. | Deleted Server Groups: %s.
ja[0]: サーバーグループ %s を削除しました

en: Deleted Trunk: %s. | Deleted Trunks: %s.
ja[0]: トランク %s を削除しました。

en: Deleted User: %s. | Deleted Users: %s.
ja[0]: ユーザー %s を削除しました。

en: Deleted domain: %s. | Deleted domains: %s.
ja[0]: ドメイン %s を削除しました。

en: Deleted policy: %s. | Deleted policies: %s.
ja[0]: ポリシー %s を削除しました。

en: Deleting
ja: 削除中

en: Deleting:
ja: 削除中:

en: Description
ja: 説明

en: Description lists
ja: 説明リスト

en: Destination Container
ja: 宛先コンテナー

en: Destination Object
ja: 宛先オブジェクト名

en: Details
ja: 詳細

en: Details Views:
ja: 詳細ビュー:

en: Device ID
ja: デバイス ID

en: Device Name
ja: デバイス名

en: Device Owner
ja: デバイス所有者

en: Dialogs
ja: ダイアログ

en: Direction
ja: 方向

en: Disable User
ja: ユーザーの無効化

en: Disabled
ja: 無効

en: Disabled input
ja: 無効化された入力項目

en: Disabled input here...
ja: 無効化された入力項目です。

en: Disk Format
ja: ディスク形式

en: Disk Partition
ja: ディスクパーティション

en: Distribution Charts
ja: 分布チャート

en: Domain | Domains
ja[0]: ドメイン

en: Domain %s was successfully created.
ja: ドメイン %s を作成しました。

en: Domain ID
ja: ドメイン ID

en: Domain Id
ja: ドメイン ID

en: Domain Name
ja: ドメイン名

en: Domains provide separation between users and infrastructure used by different organizations.
ja: ドメインを使うと、異なる組織間でユーザーやインフラストラクチャーを分離することができます。

en: Done
ja: 完了

en: Down
ja: 停止中

en: Download
ja: ダウンロード

en: Dropdown
ja: ドロップダウン

en: Dropdown header
ja: ドロップダウンのヘッダー

en: Dropdown link
ja: ドロップダウンのリンク

en: Dropup
ja: ドロップアップ

en: Edit
ja: 編集

en: Edit File
ja: ファイルの編集

en: Edit File: {$ ctrl.model.container $} : {$ ctrl.model.path $}
ja: ファイルの編集: {$ ctrl.model.container $} : {$ ctrl.model.path $}

en: Edit Group
ja: グループの編集

en: Edit Image
ja: イメージの編集

en: Edit Role
ja: ロールの編集

en: Edit Rule
ja: ルールの編集

en: Edit Trunk
ja: トランクの編集

en: Edit User
ja: ユーザーの編集

en: Edit the user's details, including the Primary Project.
ja: ユーザーの詳細を編集します。主プロジェクトなどが編集できます。

en: Email
ja: メール

en: Emphasis classes
ja: 強調クラス

en: Enable User
ja: ユーザーの有効化

en: Enable/Disable subport addition, removal and trunk delete.
ja: サブポートの追加、削除やトランクの削除ができるかを指定します。

en: Enabled
ja: 有効

en: Encountered {$ ctrl.model.deleted.failures $} failures.
ja: {$ ctrl.model.deleted.failures $} 個のエラーが発生しました。

en: Encrypted
ja: 暗号化

en: Enter an Image Description
ja: イメージの説明を入力します。

en: Enter an Image name
ja: イメージの名前を入力します。

en: Ephemeral Disk
ja: 一時ディスク

en: Error
ja: エラー

en: Error Deleting
ja: 削除中にエラー

en: Ether Type
ja: Ethernet 種別

en: Exactly one regular Neutron port. Has to be provided when
      the trunk is created. Cannot be changed during the trunk's life.
ja: 通常の Neutron ポートを 1 つだけ指定します。親ポートはトランク作成時に指定する必要があります。トランクの存在期間中は親ポートは変更できません。

en: Example body text
ja: 本文の例

en: Existing Scheduler Hints
ja: 既存のスケジューラーヒント

en: Extension is not enabled: %(extension)s.
ja: 拡張機能 %(extension)s が有効ではありません。

en: External Network
ja: 外部ネットワーク

en: File
ja: ファイル

en: File %(name)s uploaded.
ja: ファイル %(name)s がアップロードされました。

en: File %(path)s uploaded.
ja: ファイル %(path)s がアップロードされました。

en: File Name
ja: ファイル名

en: Filename
ja: ファイル名

en: Fingerprint
ja: フィンガープリント

en: Flavor | Flavors
ja[0]: フレーバー

en: Flavor Name
ja: フレーバー名

en: Flavors manage the sizing for the compute, memory and storage capacity of the instance.
ja: インスタンスのコンピュート、メモリー、ストレージリソースは、フレーバーとして定義されています。

en: Focused input
ja: フォーカスされた入力項目

en: Folder
ja: フォルダー

en: Folder %(name)s created.
ja: フォルダー %(name)s が作成されました。

en: Folder Name
ja: フォルダー名

en: For ports on provider networks you may choose the special
      segmentation type <em>inherit</em>. Then the subport's segmentation
      type and ID will be automagically inherited from the provider network's
      segmentation type and ID. This is useful when the switch is incapable of
      remapping (tag pop-push) for example as usual for Ironic instances.
ja: プロバイダーネットワーク上のポートの場合は、特別なセグメント種別 <em>inherit</em> を指定することができます。この場合、サブポートのセグメント種別と ID は、プロバイダーネットワークのセグメント種別と ID を自動的に継承します。この機能は、例えば Ironic のインスタンスなどを接続するスイッチが ID の再マッピング (タグの pop-push) に対応していない場合に有用です。

en: Form
ja: フォーム

en: Form Output
ja: フォーム出力

en: Format
ja: 形式

en: Forms
ja: フォーム

en: From a Windows system, you can use PuTTYGen to create private/public keys.
      Use the PuTTY Key Generator to create and save the keys, then copy
      the public key in the red highlighted box to your <samp>.ssh/authorized_keys</samp>
      file.
ja: Windows システムでは、PuTTYGen を使って秘密鍵と公開鍵を作成できます。
    PuTTY 鍵ジェネレーターを使って鍵を作成、保存してから、
    赤い枠に表示された公開鍵を
    <samp>.ssh/authorized_keys</samp> ファイルにコピーしてください。

en: Generic Table View:
ja: 汎用テーブルビュー:

en: Global Actions:
ja: グローバルアクション:

en: Group | Groups
ja[0]: グループ

en: Group %s was successfully created.
ja: グループ %s を作成しました。

en: Group updated successfully.
ja: グループが正常に更新されました。

en: Hash
ja: ハッシュ

en: Heading 1
ja: 見出し 1

en: Heading 2
ja: 見出し 2

en: Heading 3
ja: 見出し 3

en: Heading 4
ja: 見出し 4

en: Heading 5
ja: 見出し 5

en: Heading 6
ja: 見出し 6

en: Home
ja: ホーム

en: Horizontal Definition List
ja: 横並び定義リスト

en: Host ID
ja: ホスト ID

en: Hypervisor | Hypervisors
ja[0]: ハイパーバイザー

en: IP Addresses
ja: IP アドレス

en: ISO - Optical Disk Image
ja: ISO - 光学ディスクイメージ

en: If a network is shared, then all users in the project can access the network.
ja: 共有ネットワークの場合には、プロジェクト内の全ユーザーがそのネットワークを利用できます。

en: If a security group is not associated with an instance before it is launched, then you will have very limited access to the instance after it is deployed. You will only be able to access the instance from a VNC console.
ja: 起動前にセキュリティーグループをインスタンスに関連付けていない場合には、起動直後のインスタンスへのアクセスは非常に限定されます。VNC コンソールからのみインスタンスにアクセスすることができます。

en: If set to 'Yes' then the image cannot be deleted.
ja: 「はい」に設定されていると、このイメージを削除できなくなります。

en: If uploading the image via a HTTP URL the image location must be accessible to the Image Service and be a URL direct to the image binary.
ja: HTTP URL 経由でイメージをアップロードする場合には、イメージの場所はイメージサービスからのアクセスが可能で、イメージバイナリーへの直接の URL である必要があります。

en: If you select an availability zone and plan to use the 'boot from volume' option in the Source step, make sure that the availability zone you select for the instance is the same availability zone where your bootable volume resides.
ja: アベイラビリティーゾーンを選択し、ブートソース選択のステップで「ボリュームから起動」オプションを指定する場合には、インスタンスのアベイラビリティーゾーンに、起動可能ボリュームが属するアベイラビリティーゾーンと同じものを選択するようにしてください。

en: If you want to create an instance that uses ephemeral storage, meaning the instance data is lost when the instance is deleted, then choose one of the following boot sources:
ja: 一時ストレージを使用するインスタンスを作成するには、以下のブートソースのいずれかを選択します。この場合は、インスタンスの削除時にそのインスタンスのデータは失われます。

en: If you want to create an instance that uses persistent storage, meaning the instance data is saved when the instance is deleted, then select one of the following boot options:
ja: 永続ストレージを使うインスタンスを作成するには、以下のブートソースのいずれかを選択します。この場合は、インスタンスの削除後もインスタンスのデータは保存されます。

en: Image | Images
ja[0]: イメージ

en: Image %s was successfully created.
ja: イメージ %s が正常に作成されました。

en: Image %s was successfully updated.
ja: イメージ %s が正常に更新されました。

en: Image Description
ja: イメージの説明

en: Image Detail
ja: イメージの詳細

en: Image Details
ja: イメージの詳細

en: Image Name
ja: イメージ名

en: Image Requirements
ja: イメージの要件

en: Image Sharing
ja: イメージの共有

en: Image Source
ja: イメージソース

en: Image from Other Project - Non-Public
ja: 他のプロジェクトのイメージ - 非公開

en: Impact on your quota
ja: クォータへの影響

en: Import Key Pair
ja: キーペアのインポート

en: Import Public Key
ja: 公開鍵のインポート

en: Indicators
ja: インジケーター

en: Info
ja: 情報

en: Info Anchor
ja: 情報のアンカー

en: Info Button
ja: 情報のボタン

en: Inline
ja: インライン

en: Inline Form
ja: インラインフォーム

en: Input Sizes
ja: 入力項目のサイズ

en: Input States
ja: 入力項目の状態

en: Input addons
ja: 入力項目のアドオン

en: Input error
ja: エラーのある入力項目

en: Input success
ja: 成功した入力項目

en: Input warning
ja: 警告のある入力項目

en: Inside the instance a particular subport's network will
      be presented as tagged frames transmitted and received on the vNIC
      belonging to the parent port. The cloud user may control the tagging
      by setting the <em>segmentation type</em> and <em>segmentation ID</em>
      of the subport.
ja: インスタンス内部では、特定のサブポートのネットワークは、親ポートが所属する仮想 NIC 上のタグ付きフレームとして送受信されます。クラウドユーザーは、サブポートの<em>セグメント種別</em>と<em>セグメント ID</em>を設定することで、このタグ付けを制御できます。

en: Inside the instance the parent port's network will always
      be presented as the untagged network. It will be available early from
      the moment of bootup.
ja: インスタンス内では、親ポートのネットワークは、タグなしのネットワークとして常に存在し、起動時から利用可能です。

en: Instance | Instances
ja[0]: インスタンス

en: Instance ID
ja: インスタンス ID

en: Instance Name
ja: インスタンス名

en: Instance Snapshot
ja: インスタンススナップショット

en: Instance count is required and must be an integer of at least 1
ja: インスタンス数は必須で、最低でも 1 以上の整数でなければなりません。

en: Instance source is the template used to create an instance.
        You can use an image, a snapshot of an instance (image snapshot),
        a volume or a volume snapshot (if enabled).
        You can also choose to use persistent storage by creating a new volume.
ja: インスタンスのソースは、インスタンスの作成に使用するテンプレートです。
    ソースとして、イメージ、インスタンススナップショット (イメージスナップショット)、
    ボリューム、ボリュームスナップショット (有効になっている場合) が選択できます。
    新しいボリュームを作成して、永続ストレージを使うように選択することもできます。

en: Interfaces
ja: インターフェース

en: Is Public
ja: パブリック

en: Item Actions:
ja: 項目毎のアクション:

en: Jumbotron
ja: ジャンボトロン

en: Kernel
ja: カーネル

en: Kernel ID
ja: カーネル ID

en: Key Pair | Key Pairs
ja[0]: キーペア

en: Key Pair Name
ja: キーペア名

en: Key Pairs are how you login to your instance after it is launched.
          Choose a key pair name you will recognize and paste your SSH public key into the
          space provided.
ja: キーペアは、インスタンスの起動後にそのインスタンスへのログインに使用します。
    自分で認識できるキーペア名を付けて、
    SSH 公開鍵を指定された欄に貼り付けてください。

en: Key Pairs are how you login to your instance after it is launched.
          Choose a key pair name you will recognize.
          Names may only include alphanumeric characters, spaces, or dashes.
ja: キーペアは、インスタンスの起動後にそのインスタンスにログインするために使用します。
    自分で認識できるキーペア名を付けてください。
    名前に使用できるのは、英数字、空白文字、ダッシュのみです。

en: Key Pairs are how you login to your instance after it is launched.
      Choose a key pair name you will recognize and paste your SSH public key into the
      space provided.
ja: キーペアは、インスタンスの起動後にそのインスタンスへのログインに使用します。
    自分で認識できるキーペア名を付けて、
    SSH 公開鍵を指定された欄に貼り付けてください。

en: Key Pairs are how you login to your instance after it is launched.
      Choose a key pair name you will recognize.
      Names may only include alphanumeric characters, spaces, dashes and
      underscores.
ja: キーペアは、インスタンスの起動後にそのインスタンスにログインするために使用します。
    自分で認識できるキーペア名を付けてください。
    名前に使用できるのは、英数字、空白文字、ダッシュ、および
    アンダースコアーのみです。

en: Key Type
ja: 鍵種別

en: Key pair %(name)s was successfully created.
ja: キーペア %(name)s が正常に作成されました。

en: Key pair already exists.
ja: キーペアがすでに存在します。

en: Keypair already exists or name contains bad characters.
ja: キーペアがすでに存在するか、名前に使用できない文字が含まれています。

en: Killed
ja: 強制終了

en: Large Modal
ja: 大きいモーダル

en: Large button
ja: 大きいボタン

en: Large input
ja: 大きい入力項目

en: Launch
ja: 起動

en: Launch Instance
ja: インスタンスの起動

en: Learn more
ja: 詳細

en: Left
ja: 左端

en: Legend
ja: 凡例

en: Library
ja: ライブラリー

en: Line Charts
ja: 折れ線チャート

en: Link
ja: リンク

en: List Function:
ja: リスト関数:

en: List group item heading
ja: グループ一覧の項目の見出し

en: List groups
ja: グループの一覧表示

en: Live Edit Schema Form Examples
ja: Schema Form のサンプルのライブ編集

en: Load Balancer Pool | Load Balancer Pools
ja[0]: ロードバランサープール

en: Load Balancer Pool Member | Load Balancer Pool Members
ja[0]: ロードバランサープールのメンバー

en: Load Function:
ja: ロード関数:

en: Loading
ja: 読み込み中

en: Loading ports... Please Wait
ja: ポートの読み込み中... お待ちください

en: Loading trunk... Please Wait
ja: トランクの読み込み中... お待ちください

en: Location
ja: 場所

en: Look, I'm in a large well!
ja: 見て、私は大きいウェルの中にいるよ！

en: Look, I'm in a small well!
ja: 見て、私は小さいウェルの中にいるよ！

en: Look, I'm in a well!
ja: 見て、私はウェルの中にいるよ！

en: MAC Address
ja: MAC アドレス

en: Manual
ja: 手動

en: Max Burst Kbits
ja: 最大バースト Kbits

en: Max Burst Size (in kbps)
ja: 最大バーストサイズ (kb 単位)

en: Max Kbps
ja: 最大 Kbps

en: Max Port
ja: 上限ポート番号

en: Max bandwidth (in kbps)
ja: 最大帯域幅 (kbps 単位)

en: Max. Size (bytes)
ja: 最大サイズ (バイト)

en: Members
ja: メンバー

en: Messages
ja: メッセージ

en: Metadata
ja: メタデータ

en: Metadata Definition | Metadata Definitions
ja[0]: メタデータ定義

en: Metadata is a collection of key-value pairs associated with an instance.
        The maximum length for each metadata key and value is 255 characters.
ja: メタデータはインスタンスに関連付けられたキーと値のペアのコレクションです。
    各メタデータのキーと値の最大長は 255 文字です。

en: Metadata is used to provide additional information about the
        image. Sometimes this information is only used for sorting and viewing.
        In some installations this information may affect how the instance is
        deployed or behaves.
ja: メタデータは、イメージに関する追加情報を提供するのに使用されます。
    場合によっては、この情報は並び方と表示にのみ使用されることもあります。
    環境によっては、この情報がインスタンスのデプロイ方法や動作に
    影響する場合もあります。

en: Metadata was successfully updated.
ja: メタデータが正常に更新されました。

en: Middle
ja: 中央

en: Min Disk (GB)
ja: 最小ディスク (GB)

en: Min Kbps
ja: 最小 Kbps

en: Min Kpps
ja: 最小 Kpps

en: Min Port
ja: 下限ポート番号

en: Min RAM (MB)
ja: 最小メモリー (MB)

en: Min. Disk
ja: 最小ディスク

en: Min. RAM
ja: 最小メモリー

en: Min. Size (bytes)
ja: 最小サイズ (バイト)

en: Mini button
ja: ミニボタン

en: Minimum Bandwidth
ja: 最低帯域

en: Minimum Bandwidth Rules
ja: 最低帯域ルール

en: Minimum Disk
ja: 最小ディスク

en: Minimum Disk (GB)
ja: 最小ディスク (GB)

en: Minimum Packet Rate
ja: 最小パケットレート

en: Minimum Packet Rules
ja: 最小パケットレートルール

en: Minimum RAM
ja: 最小メモリー

en: Minimum RAM (MB)
ja: 最小メモリー (MB)

en: Minimum bandwidth (in kbps)
ja: 最小帯域幅 (kbps 単位)

en: Minimum packet rate (in kpps)
ja: 最小パケットレート (kpps 単位)

en: Modals
ja: モーダル

en: Model
ja: モデル

en: Month
ja: 月

en: Must not be the parent or a subport of any other
      trunks.
ja: 他のトランクの親ポートやサブポートは指定できません。

en: Name
ja: 名前

en: Name/ID
ja: 名前/ID

en: Names:
ja: 名前:

en: Navbar
ja: ナビゲーションバー

en: Navs
ja: ナビゲーション

en: Network | Networks
ja[0]: ネットワーク

en: Network Health Monitor | Network Health Monitors
ja[0]: ネットワークのヘルスモニター

en: Network ID
ja: ネットワーク ID

en: Network Port | Network Ports
ja[0]: ネットワークのポート

en: Network Ports
ja: ネットワークのポート

en: Network Router | Network Routers
ja[0]: ネットワークのルーター

en: Network Subnet | Network Subnets
ja[0]: ネットワークのサブネット

en: Network characteristics
ja: ネットワークの詳細

en: Networks
ja: ネットワーク

en: Networks of subports may become available later than the
      moment of bootup. But they will be available after the trunk reached
      the <em>ACTIVE</em> status.
ja: サブポートのネットワークは、起動後に利用可能になります。ただし、利用可能になるのは、トランクのステータスが<em>稼働中 (ACTIVE)</em> になった後です。

en: Networks provide the communication channels for instances in the cloud. You can select ports instead of networks or a mix of both.
ja: ネットワークは、クラウドのインスタンスに対して通信経路を提供します。ポートをネットワークの代わりに選択したり、ネットワークとポートの両方を選択したりすることができます。

en: New File Contents
ja: 新しいファイルの内容

en: Newer
ja: 新しい

en: Next
ja: 次へ

en: No
ja: いいえ

en: No available items
ja: 利用できるアイテムがありません。

en: No available scheduler hints
ja: 有効なスケジューラーヒントはありません

en: No description available.
ja: 説明がありません。

en: No existing scheduler hints
ja: 選択済みのスケジューラーヒントはありません

en: No items to display.
ja: 表示する項目がありません

en: No subport can be the parent or a subport of any other
      trunks.
ja: サブポートは、他のトランクの親ポートやサブポートであってはいけません。

en: None
ja: なし

en: Normal
ja: 標準

en: Not Set
ja: 設定なし

en: Not public
ja: プライベート

en: Note that most guest operating systems will not
      automatically configure and bring up the VLAN subinterfaces belonging
      to subports. You may have to do that yourself. For example:
ja: ほとんどのゲストオペレーティングシステムでは、サブポートに所属する VLAN サブインターフェースを自動的に設定して有効にすることはできない点に注意してください。自分で有効にする必要があります。例えば、以下のようにします。

en: Note that some Neutron backends (notably the Open vSwitch
      based backend) only allow trunk creation before an instance is launched
      on the parent port.  Other backends may allow trunk creation at any
      time during the life of a port.
ja: 注意点として、(Open vSwitch ベースなどの) Neutron のバックエンドによっては、インスタンスに親ポートを接続して起動する前にしかトランクの作成ができないものがあります。他のバックエンドでは、ポートの存在期間はいつでもトランクを作成できる場合もあります。

en: Note: Delimiters ('{$ ctrl.model.DELIMETER $}') are allowed in the
              file name to place the new file into a folder that will be created
              when the file is uploaded (to any depth of folders).
ja: 注意: ファイル名に区切り記号 ('{$ ctrl.model.DELIMETER $}') を使用して、
    その新規ファイルを (任意の階層のフォルダーに) アップロードする際に作成される 
    フォルダーに配置することができます。

en: Note: Delimiters ('{$ ctrl.model.DELIMETER $}') are allowed in the
              folder name to create deep folders.
ja: 注意: フォルダー名に区切り記号 ('{$ ctrl.model.DELIMETER $}') を使用して、
    階層の深いフォルダーを作成することができます。

en: Number
ja: 数字

en: OVA - Open Virtual Appliance
ja: OVA - オープン仮想アプライアンス

en: Object | Objects
ja[0]: オブジェクト

en: Object %(path)s has copied.
ja: オブジェクト %(path)s をコピーしました。

en: Object Count
ja: オブジェクト数

en: Object Details
ja: オブジェクトの詳細

en: Older
ja: 古い

en: One fine body…
ja: 本文…

en: One large body…
ja: 大きい本文...

en: One more separated link
ja: もうひとつの分割されたリンク

en: One small body…
ja: 小さい本文...

en: One super large body…
ja: 非常に大きい本文...

en: One tiny body…
ja: 非常に小さい本文...

en: Open
ja: オープン

en: Open Console
ja: コンソールを開く

en: Option one is this
ja: オプション 1 はこれです

en: Option two can be something else
ja: オプション 2 は何か別の項目です

en: Ordered
ja: 番号あり

en: Other Input Types
ja: 他の入力項目

en: Other lists
ja: その他のリスト

en: Overview
ja: 概要

en: Owner
ja: 所有者

en: Ownership
ja: 所有権

en: PLOOP - Virtuozzo/Parallels Loopback Disk
ja: PLOOP - Virtuozzo/Parallels ループバックディスク

en: Pager
ja: ページャー

en: Pagination
ja: ページ

en: Panel content
ja: パネルの内容

en: Panel danger
ja: 危険のパネル

en: Panel footer
ja: パネルのフッター

en: Panel heading
ja: パネルの見出し

en: Panel info
ja: 情報のパネル

en: Panel primary
ja: 基本パネル

en: Panel success
ja: 成功のパネル

en: Panel warning
ja: 警告のパネル

en: Panels
ja: パネル

en: Parent Port
ja: 親ポート

en: Parent port
ja: 親ポート

en: Password
ja: パスワード

en: Passwords do not match.
ja: パスワードが一致しません。

en: Pending Delete
ja: 削除待ち

en: Physical Network
ja: 物理ネットワーク

en: Pills
ja: ピル

en: Please Wait
ja: お待ちください

en: Please provide the initial hostname for the instance, the availability zone where it will be deployed, and the instance count.
        Increase the Count to create multiple instances with the same settings.
ja: インスタンスの最初のホスト名、インスタンスのデプロイ先のアベイラビリティーゾーン、インスタンス数を指定してください。
    同じ設定で複数のインスタンスを作成する場合はインスタンス数を増やしてください。

en: Policy
ja: ポリシー

en: Policy Details
ja: ポリシーの詳細

en: Policy ID
ja: ポリシー ID

en: Policy Name
ja: ポリシー名

en: Policy check failed.
ja: ポリシーチェックに失敗しました。

en: Popovers
ja: ポップオーバー

en: Port ID
ja: ポート ID

en: Ports can be created under a network by administrators.
ja: 管理者はネットワークにポートを作成することができます。

en: Ports provide extra communication channels to your instances. You can select ports instead of networks or a mix of both.
ja: ポートは、インスタンスに追加の通信経路を提供します。ポートをネットワークの代わりに選択したり、ネットワークと併せて両方を選択したりすることができます。

en: Prefix
ja: プレフィックス

en: Previous
ja: 前へ

en: Primary
ja: 基本

en: Primary Anchor
ja: 基本のアンカー

en: Primary Button
ja: 基本のボタン

en: Primary Project
ja: 主プロジェクト

en: Primary Project ID
ja: 主プロジェクト ID

en: Primary Project Name
ja: 主プロジェクト名

en: Private
ja: プライベート

en: Private Key
ja: 秘密鍵

en: Profile
ja: プロファイル

en: Progress bars
ja: プログレスバー

en: Project | Projects
ja[0]: プロジェクト

en: Project ID
ja: プロジェクト ID

en: Project Name
ja: プロジェクト名

en: Project networks are created by users.
        These networks are fully isolated and are project-specific.
ja: プロジェクトネットワークはユーザーが作成したものです。
    これらのネットワークは、完全に分離されており、そのプロジェクトでのみ使用できます。

en: Properties:
ja: プロパティー:

en: Protected
ja: 保護

en: Protocol
ja: プロトコル

en: Provide basic properties of the trunk to be created. All optional.
ja: 作成するトランクの基本情報を指定します。どの項目も任意です。

en: Provider Network
ja: プロバイダーネットワーク

en: Provider networks are created by administrators.
        These networks map to an existing physical network in the data center.
ja: プロバイダーネットワークは管理者により作成されています。
    これらのネットワークは、データセンターの既存の物理ネットワークに関連付けられています。

en: Public
ja: パブリック

en: Public Access
ja: パブリックアクセス

en: Public Key
ja: 公開鍵

en: QCOW2 - QEMU Emulator
ja: QCOW2 - QEMU エミュレーター

en: QoS Policy | QoS Policies
ja[0]: QoS ポリシー

en: QoS Policy %s was successfully created.
ja: QoS ポリシー %s が正常に作成されました。

en: QoS Policy ID
ja: QoS ポリシー ID

en: QoS Policy Id
ja: QoS ポリシー ID

en: QoS Policy Name
ja: QoS ポリシー名

en: QoSPolicyId
ja: QoS ポリシー ID

en: QoSPolicyName
ja: QoS ポリシー名

en: Qos Policy  Rule  was successfully deleted.
ja: QoS ポリシールールは正常に削除されました。

en: Qos Policy Rule %s was successfully updated.
ja: QoS ポリシールール %s は正常に更新されました。

en: Queued
ja: 処理待ち

en: RAM
ja: メモリー

en: RX/TX Factor
ja: RX/TX 係数

en: Radios
ja: ラジオボタン

en: Radios, Checkboxes and Select
ja: ラジオボタン、チェックボックス、およびセレクト

en: Ramdisk
ja: RAM ディスク

en: Ramdisk ID
ja: RAM ディスク ID

en: Registered Resource Types
ja: 登録リソース種別

en: Remote
ja: 接続相手

en: Resource ID(s)
ja: リソース ID

en: Revision Number
ja: リビジョン番号

en: Right
ja: 右端

en: Role | Roles
ja[0]: ロール

en: Role %s was successfully created.
ja: ロール %s が正常に作成されました。

en: Role already exists.
ja: ロールはすでに存在します。

en: Role updated successfully.
ja: ロールが正常に更新されました。

en: Root Disk
ja: ルートディスク

en: Rule
ja: ルール

en: Rule ID
ja: ルール ID

en: Rule Type
ja: ルール種別

en: Rule to edit
ja: ルールの編集

en: RuleId
ja: ルール ID

en: Rules
ja: ルール

en: SSH Key
ja: SSH 鍵

en: STATUS
ja: ステータス

en: Save
ja: 保存

en: Save changes
ja: 変更の保存

en: Saving
ja: 保存中

en: Scheduled creation of %s instance. | Scheduled creation of %s instances.
ja[0]: %s 個のインスタンスの作成を予約しました。

en: Scheduler Hints
ja: スケジューラーヒント

en: Scheduler hints allow you to pass additional placement related information to the compute scheduler.
ja: スケジューラーヒントを使うと、配置に関する追加の情報を compute のスケジューラーに渡すことができます。

en: Schema
ja: スキーマ

en: Search
ja: 検索

en: Sections and Fieldsets
ja: セクションとフィールドセット

en: Security
ja: セキュリティー

en: Security Group | Security Groups
ja[0]: セキュリティーグループ

en: Security Groups
ja: セキュリティーグループ

en: Security groups are project-specific and cannot be shared across projects.
ja: セキュリティーグループはプロジェクト単位なので、プロジェクト間で共有することはできません。

en: Security groups define a set of IP filter rules that determine how network traffic flows to and from an instance. Users can add additional rules to an existing security group to further define the access options for an instance. To create additional rules, go to the <b>Network | Security Groups</b> view, then find the security group and click <b>Manage Rules</b>.
ja: セキュリティーグループは、インスタンスに出入りするネットワークトラフィックをどのように扱うかを決める IP フィルタールールの集合体です。ユーザーは、既存のセキュリティーグループにルールを追加して、インスタンスへのアクセス設定を行うことができます。追加のルールを作成するには、<b>ネットワーク | セキュリティーグループ</b>画面で追加先のセキュリティーグループを見つけて、<b>ルールの管理</b>をクリックします。

en: Segmentation ID
ja: セグメント ID

en: Segmentation Id
ja: セグメント ID

en: Segmentation Type
ja: セグメント種別

en: Select <em>exactly one port</em> as the parent port of the trunk to
        be created. Mandatory.
ja: 作成するトランクの親ポートとするポートを <em>1 つだけ</em>選択してください。必須。

en: Select Boot Source
ja: ブートソースを選択してください

en: Select Example
ja: サンプルを選択してください

en: Select Title
ja: タイトルの選択

en: Select a container to browse.
ja: 参照するコンテナーを選択してください。

en: Select a flavor from the available flavors below.
ja: 以下の利用可能なフレーバーからフレーバーを 1 つ選択してください。

en: Select a key pair from the available key pairs below.
ja: 以下の利用可能なキーペアから、１つのキーペアを選択してください。

en: Select a server group from the available groups below.
ja: 以下の利用可能なグループから、サーバーグループを選択してください。

en: Select a source from those listed below.
ja: 以下のリストからソースを選択してください。

en: Select an <em>arbitrary amount of ports (0, 1, 2, ...)</em> and their
        segmentation details as the subports of the trunk to be created.
        Optional.
ja: 作成するトランクのサブポートとして、 <em>任意の数のポート (0 個以上) </em>を選択し、セグメントの詳細を指定してください。省略可能です。

en: Select an item from Available items below
ja: 以下の利用可能なアイテムから 1 つ選択してください。

en: Select from the list of available ports below.
ja: 以下の利用可能なポートからポートを選択してください。

en: Select items from Available items below
ja: 以下の利用可能なアイテムから選択してください。

en: Select many
ja: 複数選択可

en: Select one
ja: 1 つ選択してください。

en: Select one or more
ja: 1 つ以上選択してください。

en: Select one or more networks from the available networks below.
ja: 以下の利用可能なネットワークから 1 つ以上のネットワークを選択してください。

en: Select one or more ports from the available ports below.
ja: 以下の利用可能なポートから、 1 つ以上のポートを選択してください。

en: Select one or more security groups from the available groups below.
ja: 以下の利用可能なグループから、１つ以上のセキュリティーグループを選択してください。

en: Select the Ramdisk from the drop down menu.
ja: RAM ディスクをドロップダウンメニューから選択してください。

en: Select the availability zone from the drop down menu.
ja: アベイラビリティーゾーンをドロップダウンメニューから選択してください。

en: Select the format of the disk from the drop down menu.
ja: ディスク形式をドロップダウンメニューから選択してください。

en: Select the kernel to run from the drop down menu.
ja: 実行するカーネルをドロップダウンメニューから選択してください。

en: Select the security groups to launch the instance in.
ja: インスタンスを起動するセキュリティーグループを選択します。

en: Select the server group to launch the instance in.
ja: インスタンスを起動するサーバーグループを選択します。

en: Select the volume type from the drop down menu. In an environment with multiple-storage back ends, the scheduler determines where to send the volume based on the volume type.
ja: ドロップダウンメニューからボリューム種別を選択してください。複数のストレージバックエンドがある環境では、スケジューラーがボリューム種別をもとにボリュームの送信先を決定します。

en: Selects
ja: 選択メニュー

en: Send invitation
ja: 招待状の送信

en: Separated link
ja: 分割されたリンク

en: Server Group | Server Groups
ja[0]: サーバーグループ

en: Server Group %s was successfully created.
ja: サーバーグループ %s を作成しました。

en: Server Group Members
ja: サーバーグループのメンバー

en: Server Groups
ja: サーバーグループ

en: Server groups are project-specific and cannot be shared across projects.
ja: サーバーグループはプロジェクト単位なので、プロジェクト間で共有することはできません。

en: Server groups define collections of VM's so that the entire
        collection can be given specific properties. For example, the policy of a
        server group may specify that VM's in this group should not be placed on
        the same physical hardware due to availability requirements.
ja: サーバーグループで仮想マシンのコレクションを定義して、
        コレクション全体に特定のプロパティーを指定することができます。例えば、サーバーグループのポリシーで、
        可用性の要件に基づいて、
        このグループ内の仮想マシンが同じ物理ハードウェアに配置されないように指定することができます。

en: Service type is not enabled: %(desiredType)s
ja: サービスタイプ %(desiredType)s が有効になっていません。

en: Set admin password
ja: 管理者パスワードを設定する

en: Setting is not enabled: %(setting)s
ja: 設定 %(setting)s が有効になっていません。

en: Shared
ja: 共有

en: Shared With Project
ja: プロジェクトと共有

en: Shared with Project
ja: プロジェクトと共有

en: Size
ja: サイズ

en: Size (GiB)
ja: サイズ (GiB)

en: Small Modal
ja: 小さいモーダル

en: Small button
ja: 小さいボタン

en: Small input
ja: 小さい入力項目

en: Snapshot
ja: スナップショット

en: Soft Affinity
ja: soft-affinity

en: Soft Anti Affinity
ja: soft-anti-affinity

en: Someone famous in
ja: 有名人の名前

en: Something else here
ja: その他の項目

en: Something wrong to change password.
ja: パスワードの変更で何かエラーがありました。

en: Source
ja: ソース

en: Source Code
ja: ソースコード

en: Source Title
ja: ソースのタイトル

en: Source Type
ja: ソース指定方法

en: Specify an image to upload to the Image Service.
ja: イメージサービスにアップロードするイメージを指定します。

en: Stacked
ja: 積み上げ

en: Standard Modal
ja: 標準的なモーダル

en: Standard Table
ja: 標準的なテーブル

en: Status
ja: ステータス

en: Status: %s
ja: ステータス: %s

en: Storage Policy
ja: ストレージポリシー

en: Striped
ja: ストライプ

en: Submit
ja: 送信

en: Subnets
ja: サブネット

en: Subnets Associated
ja: 割り当てサブネット

en: Subport Count
ja: サブポート数

en: Subports
ja: サブポート

en: Success
ja: 成功

en: Successfully imported key pair %(name)s.
ja: キーペア %(name)s を正常にインポートしました。

en: Summary Template URL:
ja: サマリーテンプレートの URL:

en: Supports Details View:
ja: 詳細ビューのサポート:

en: Swap Disk
ja: スワップディスク

en: Swift Account | Swift Accounts
ja[0]: Swift アカウント

en: Swift Container | Swift Containers
ja[0]: Swift コンテナー

en: Tab Array
ja: タブの配列

en: Table Columns:
ja: テーブルのコラム:

en: Tables
ja: テーブル

en: Tabs
ja: タブ

en: Tags
ja: タグ

en: Tel
ja: 電話

en: Tenant ID
ja: テナント ID

en: Text
ja: テキスト

en: Text Inputs
ja: テキスト入力

en: Textarea
ja: テキストエリア

en: The access permission for the image.
ja: イメージのアクセス許可。

en: The admin password is incorrect.
ja: 管理者パスワードが正しくありません。

en: The architecture of the image.
ja: このイメージのアーキテクチャー。

en: The current Horizon settings indicate no valid
                           image creation methods are available. Providing
                           an image location and/or uploading from the
                           local file system must be allowed to support
                           image creation.
ja: 現在 Horizon には有効なイメージの作成方法が
                           設定されていません。イメージの作成をProviding
                           サポートするには、イメージの場所を指定できるように
                           するか、ローカルファイルシステムからのイメージの
                           アップロードを許可する必要があります。

en: The flavor you select for an instance determines the amount of compute, storage and memory resources that will be carved out for the instance.
ja: 選択したフレーバーにより、このインスタンスに割り当てられるコンピュート、ストレージ、メモリーのリソース量が決定されます。

en: The flavor you select must have enough resources allocated to support the type of instance you are trying to create. Flavors that do not provide enough resources for your instance are identified on the <b>Available</b> table with a yellow warning icon.
ja: 選択するフレーバーには、作成しようとしているタイプのインスタンスを起動するのに十分なリソースがなければいけません。インスタンスに対してリソースが不足しているフレーバーには、<b>利用可能</b>フレーバー一覧で黄色の警告アイコンが表示されます。

en: The following snippet of text is <em>rendered as italicized text</em>.
ja: 次のスニペットの文字は、<em>斜体のテキストとしてレンダリングされます</em>。

en: The following snippet of text is <strong>rendered as bold text</strong>.
ja: 次のスニペットの文字は、<strong>太字のテキストとしてレンダリングされます</strong>。

en: The instance count must not exceed your quota available of %(maxInstanceCount)s instances
ja: インスタンス数は、クォータ内で利用できる %(maxInstanceCount)s を上回ってはいけません。

en: The logical port also defines the MAC address and the IP address(es) to be assigned to the interfaces plugged into them.
ja: 論理ポートは、それらに結線されるインターフェースに割り当てられる MAC アドレスと IP アドレスも定義します。

en: The maximum number of key-value pairs that can be supplied per instance is determined by the compute provider.
ja: 1 インスタンスあたりで指定可能なキーと値のペアの最大数はコンピュートのプロバイダーによって決定されます。

en: The minimum KBPS (kilobits per second) value which should be available for port.
ja: ポートで利用可能となっているべき最小 KBPS (キロビット/秒) の値。

en: The minimum disk size required to boot the image. If unspecified, this value defaults to 0 (no minimum).
ja: イメージを起動するために必要となる最小ディスク容量。指定がなければ、この値の初期値は 0 (最小値なし) です。

en: The minimum kpps (kilo(1000) packets per second) value which should be available for port.
ja: ポートで利用可能となっているべき最小 kpps (キロ (1000) パケット/秒) の値。

en: The minimum memory size required to boot the image. If unspecified, this value defaults to 0 (no minimum).
ja: イメージを起動するために必要となる最小メモリー容量。指定がなければ、この値の初期値は 0 (最小値なし) です。

en: The name of the Volume.
ja: ボリュームの名前。

en: The name of the image.
ja: このイメージの名前。

en: The parent port is the port you have to add to the instance
      at launch. Do not try to add the trunk or any of the subports to the
      instance directly.
ja: 親ポートは、インスタンスの起動時に追加するポートです。トランクやサブポートをインスタンスに直接追加しようとはしないでください。

en: The segmentation type and ID are decoupled (and
      therefore independent) from Neutron's network virtualization
      implementation. Different segmentation types will be remapped as frames
      leave/enter the instance.
ja: セグメント種別と ID は、 Neutron のネットワーク仮想化の実装とは疎結合です (つまり独立しています)。フレームがインスタンスに出入りする際に、別のセグメント種別に再マッピングされます。

en: The segmentation type, ID tuples of subports must be unique
      (in the scope of a trunk), otherwise networks of subports could not
      be distinguished inside the instance.
ja: サブポートのセグメント種別と ID のペアは (このトランク内で) 一意でなければいけません。さもなければ、サブポートのネットワークをインスタンス内で区別できません。

en: The selected %(sourceType)s source requires a flavor with at least %(minDisk)s GB of root disk. Select a flavor with a larger root disk or use a different %(sourceType)s source.
ja: 選択した %(sourceType)s ソースには、ルートディスクが少なくとも %(minDisk)s  GB あるフレーバーが必要です。ルートディスクがより大きいフレーバーを選択するか、別の %(sourceType)s ソースを使用してください。

en: The selected %(sourceType)s source requires a flavor with at least %(minRam)s MB of RAM. Select a flavor with more RAM or use a different %(sourceType)s source.
ja: 選択した %(sourceType)s ソースには、メモリーが少なくとも %(minRam)s  MB あるフレーバーが必要です。メモリーがより大きいフレーバーを選択するか、別の %(sourceType)s ソースを使用してください。

en: The size of the volume, in gibibytes (GiB).
ja: ギガバイト (GiB) 単位のボリュームサイズ。

en: The status indicates whether the network has an active connection.
ja: ステータスは、ネットワークにアクティブな接続があるかを示します。

en: The status indicates whether the port has an active connection.
ja: ステータスは、ポートにアクティブな接続があるかどうかを示します。

en: The subnet identifies a sub-section of a network. A subnet is specified in CIDR format.
        A typical CIDR format looks like <samp>192.xxx.x.x/24</samp>.
ja: サブネットはネットワークの IP アドレスを表します。サブネットは CIDR 形式で指定します。
    通常、CIDR 形式は <samp>192.xxx.x.x/24</samp> のような形式です。

en: The volume size must be at least %(minVolumeSize)s GB
ja: ボリュームサイズは、少なくとも %(minVolumeSize)s GB でなければなりません。

en: Themable Checkbox
ja: テーマ対応チェックボックス

en: Themable Option 1
ja: テーマ対応オプション 1

en: Themable Option 2
ja: テーマ対応オプション 2

en: Themable Radios
ja: テーマ対応のラジオボタン

en: Themable Selects
ja: テーマ対応の選択メニュー

en: There are no Availability Zones.
ja: アベイラビリティゾーンがありません。

en: There are no allowed boot
          sources. If you think this is wrong please contact your administrator.
ja: 利用可能なブートソースがありません。
          利用可能なブートソースがあるにも拘らず、このメッセージが表示されている場合には、管理者にお問い合わせください。

en: There are no rules to delete.
ja: 削除するルールがありません。

en: There are no rules to modify.
ja: 変更するルールがありません。

en: There are two ways to generate a key pair. From a Linux system,
      generate the key pair with the <samp>ssh-keygen</samp> command:
ja: キーペアを生成するには 2 つの方法があります。
    Linux システムでは、<samp>ssh-keygen</samp> コマンドを使ってキーペアを生成します。

en: This JavaScript object contains your new form and can be used with <code>horizon.framework.widgets.form.ModalFormService</code>
ja: この JavaScript オブジェクトには新しいフォームが含まれており、<code>horizon.framework.widgets.form.ModalFormService</code> で使用できます。

en: This can be simplified by reusing the parent's MAC address
      for all subports of the trunk earlier at port creation. Eg.:
ja: トランクの全サブポートにおいて、ポート作成時に親ポートの MAC アドレスを再利用しておくと、上記は以下のように単純化できます。

en: This command generates a pair of keys: a private key (cloud.key)
      and a public key (cloud.key.pub).
ja: このコマンドを実行すると、秘密鍵 (cloud.key) 
    と公開鍵 (cloud.key.pub) のペアが生成されます。

en: This container does not exist.
ja: このコンテナーは存在しません。

en: This field is required.
ja: このフィールドは必須です。

en: This flavor requires more RAM than your quota allows. Please select a smaller flavor or decrease the instance count.
ja: このフレーバーには、クォータで許容されているよりも多くのメモリーが必要です。より小さいフレーバーを選択するか、インスタンスの数を減らしてください。

en: This flavor requires more VCPUs than your quota allows. Please select a smaller flavor or decrease the instance count.
ja: このフレーバーには、クォータで許容されているよりも多くの仮想 CPU が必要です。より小さいフレーバーを選択するか、インスタンスの数を減らしてください。

en: This is a simple hero unit, a simple jumbotron-style component for calling extra attention to featured content or information.
ja: これは、お勧めのコンテンツや情報に特別な注意を喚起するためのシンプルなヒーローユニット (hero-unit)、シンプルなジャンボトロンスタイルのコンポーネントです。

en: This is focused...
ja: フォーカスが当たっています。

en: This limit is currently not set.
ja: この上限は、現在設定されていません。

en: This limit is currently set to {$ model.novaLimits.maxServerMeta $}.
ja: この上限は、現在 {$ model.novaLimits.maxServerMeta $} に指定されています。

en: This name already exists.
ja: この名前はすでに存在します。

en: This page contains examples of the different fields provided by Schema Form in Horizon. The <code>Schema</code> and <code>Form</code> sections below can be edited inline to customise the form output. For further documentation on Schema Form, see <a href="http://schemaform.io/">http://schemaform.io/</a>.
ja: このページには、Horizon での Schema Form で提供される様々なフィールドのサンプルを記載しています。以下の <code>Schema</code> と <code>Form</code> セクションをインラインで編集して、フォーム出力をカスタマイズすることができます。Schema Form についてのさらに詳しい説明は、<a href="http://schemaform.io/">http://schemaform.io/</a> を参照してください。

en: This step allows you to add Metadata items to your instance.
ja: このステップで、インスタンスにメタデータ項目を追加することができます。

en: This step allows you to add scheduler hints to your instance.
ja: このステップで、インスタンスにスケジューラーヒントを追加することができます。

en: Time
ja: 時刻

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: To view source code, hover over a section, then click the <a class="btn btn-primary btn-xs"><span class="fa fa-code"></span></a> button in the top right of that section.
ja: ソースコードを表示するには、各セクションの上にカーソルを移動して、そのセクションの右上にある <a class="btn btn-primary btn-xs"><span class="fa fa-code"></span></a> ボタンをクリックします。

en: Tooltips
ja: ツールチップ

en: Top
ja: 上

en: Total Disk
ja: 合計ディスク

en: Total Instances
ja: 合計インスタンス

en: Total RAM
ja: 合計メモリー

en: Total VCPUs
ja: 合計仮想 CPU

en: Total Volume Storage
ja: 全ボリューム容量

en: Total Volumes
ja: 全ボリューム数

en: Trunk | Trunks
ja[0]: トランク

en: Trunk %s was successfully created.
ja: トランク %s が正常に作成されました。

en: Trunk %s was successfully edited.
ja: トランク %s が正常に更新されました。

en: Type
ja: 種別

en: Type your script directly into the Customization Script field. If your browser supports the HTML5 File API, you may choose to load your script from a file. The size of your script should not exceed 16 Kb.
ja: カスタムスクリプトのフィールドにスクリプトを直接入力してください。お使いのブラウザーが HTML5 File API をサポートしている場合には、ファイルからスクリプトを読み込ませることができます。スクリプトのサイズは、16 Kb 以下にする必要があります。

en: Typography
ja: タイポグラフィー

en: Unable to add the bandwidthrule .
ja: 帯域幅制限ルールを追加できません。

en: Unable to add the dscp_marking_rule .
ja: DSCP マークルールを追加できません。

en: Unable to add the minimum_bandwidth_rule .
ja: 最小帯域幅ルールを追加できません。

en: Unable to add the minimum_packet_rate_rule.
ja: 最小パケットレートルールを追加できません。

en: Unable to allocate new floating IP address.
ja: 新しい Floating IP アドレスを確保できません。

en: Unable to associate floating IP address.
ja: Floating IP アドレスを割り当てできません。

en: Unable to change the container access.
ja: コンテナーのアクセス権を変更できません。

en: Unable to check the Nova service feature.
ja: Nova サービスの機能を確認できません。

en: Unable to copy the object.
ja: オブジェクトをコピーできません。

en: Unable to create the QoS Policy.
ja: QoS ポリシーを作成できません。

en: Unable to create the container.
ja: コンテナーを作成できません。

en: Unable to create the domain.
ja: ドメインを作成できません。

en: Unable to create the flavor.
ja: フレーバーを作成できません。

en: Unable to create the folder.
ja: フォルダーを作成できません。

en: Unable to create the group.
ja: グループを作成できません。

en: Unable to create the image.
ja: イメージを作成できません。

en: Unable to create the keypair.
ja: キーペアを作成できません。

en: Unable to create the network.
ja: ネットワークを作成できません。

en: Unable to create the project.
ja: プロジェクトを作成できません。

en: Unable to create the role.
ja: ロールを作成できません。

en: Unable to create the server group.
ja: サーバーグループを作成できません。

en: Unable to create the server snapshot.
ja: サーバーのスナップショットを作成できません。

en: Unable to create the server.
ja: サーバーを作成できません。

en: Unable to create the subnet.
ja: サブネットを作成できません。

en: Unable to create the trunk.
ja: トランクを作成できません。

en: Unable to create the user.
ja: ユーザーを作成できません。

en: Unable to create the volume.
ja: ボリュームを作成できません。

en: Unable to delete Flavor: %s. | Unable to delete Flavors: %s.
ja[0]: フレーバーを削除できません: %s

en: Unable to delete Group: %s. | Unable to delete Groups: %s.
ja[0]: グループを削除できません: %s

en: Unable to delete Image: %s. | Unable to delete Images: %s.
ja[0]: イメージを削除できません: %s

en: Unable to delete Key Pair: %s. | Unable to delete Key Pairs: %s.
ja[0]: キーペアを削除できません: %s

en: Unable to delete Role: %s. | Unable to delete Roles: %s.
ja[0]: ロールを削除できません: %s

en: Unable to delete Server Group: %s. | Unable to delete Server Groups: %s.
ja[0]: サーバーグループを削除できません: %s

en: Unable to delete Trunk: %s. | Unable to delete Trunks: %s.
ja[0]: トランクを削除できません: %s

en: Unable to delete User: %s. | Unable to delete Users: %s.
ja[0]: ユーザーを削除できません: %s

en: Unable to delete domain: %s. | Unable to delete domains: %s.
ja[0]: ドメインを削除できません: %s

en: Unable to delete policy: %s. | Unable to delete policies: %s.
ja[0]: ポリシーを削除できません: %s

en: Unable to delete qos policy %(id)s
ja: QoS ポリシー %(id)s を削除できません

en: Unable to delete the bandwidth_limit_rule.
ja: 帯域幅制限ルールを削除できません。

en: Unable to delete the container.
ja: コンテナーを削除できません。

en: Unable to delete the domain.
ja: ドメインを削除できません。

en: Unable to delete the domains.
ja: ドメインを削除できません。

en: Unable to delete the dscp_marking_rule.
ja: DSCP マークルールを削除できません。

en: Unable to delete the flavor with id: %(id)s
ja: ID %(id)s のフレーバーを削除できません。

en: Unable to delete the folder because it is not empty.
ja: フォルダーは空ではないため削除できません。

en: Unable to delete the group.
ja: グループを削除できません。

en: Unable to delete the groups.
ja: グループを削除できません。

en: Unable to delete the image with id: %(id)s
ja: ID %(id)s のイメージを削除できません。

en: Unable to delete the keypair with name: %(name)s
ja: 名前 %(name)s のキーペアを削除できません。

en: Unable to delete the minimum_bandwidth_rule .
ja: 最小帯域場ルールを削除できません。

en: Unable to delete the minimum_packet_rate_rule .
ja: 最小パケットレートルールを削除できません。

en: Unable to delete the object.
ja: オブジェクトを削除できません。

en: Unable to delete the project.
ja: プロジェクトを削除できません。

en: Unable to delete the projects.
ja: プロジェクトを削除できません。

en: Unable to delete the role.
ja: ロールを削除できません。

en: Unable to delete the roles.
ja: ロールを削除できません。

en: Unable to delete the server group with id %(id)s
ja: ID %(id)s のサーバーグループを削除できません。

en: Unable to delete the server with id: %(id)s
ja: ID %(id)s のサーバーを削除できません。

en: Unable to delete the user.
ja: ユーザーを削除できません。

en: Unable to delete the users.
ja: ユーザーを削除できません。

en: Unable to delete trunk: %(id)s
ja: ID %(id)s のトランクを削除できません。

en: Unable to disassociate floating IP address.
ja: Floating IP アドレスの割り当てを解除できません。

en: Unable to edit instance metadata.
ja: インスタンスのメタデータを編集できません。

en: Unable to edit snapshot metadata.
ja: スナップショットのメタデータを編集できません。

en: Unable to edit the aggregate extra specs.
ja: アグリゲートの追加スペックを編集できません。

en: Unable to edit the domain.
ja: ドメインを編集できません。

en: Unable to edit the flavor extra specs.
ja: フレーバーの追加スペックを編集できません。

en: Unable to edit the group.
ja: グループを編集できません。

en: Unable to edit the image custom properties.
ja: イメージのカスタム属性を編集できません。

en: Unable to edit the project.
ja: プロジェクトを編集できません。

en: Unable to edit the role.
ja: ロールを編集できません。

en: Unable to edit the user.
ja: ユーザーを編集できません。

en: Unable to edit volume metadata.
ja: ボリュームのメタデータを編集できません。

en: Unable to edit volume type metadata.
ja: ボリューム種別メタデータを編集できません。

en: Unable to fetch the groups.
ja: グループの一覧を取得できません

en: Unable to fetch the policy details.
ja: ポリシーの詳細を取得できません。

en: Unable to fetch the service catalog.
ja: サービスカタログを取得できません。

en: Unable to fetch the services.
ja: サービスの一覧を取得できません

en: Unable to get details of the object.
ja: オブジェクトの詳細を取得できません。

en: Unable to get the Glance service version.
ja: Glance のサービスバージョンを取得できません。

en: Unable to get the Keystone service version.
ja: Keystone のサービスバージョンを取得できません。

en: Unable to get the Swift container listing.
ja: Swift コンテナーの一覧を取得できません。

en: Unable to get the Swift service info.
ja: Swift サービスの情報を取得できません。

en: Unable to get the container details.
ja: コンテナーの詳細を取得できません。

en: Unable to get the objects in container.
ja: コンテナーのオブジェクト一覧を取得できません。

en: Unable to grant the role.
ja: ロールを許可できません。

en: Unable to hard-reboot the server with id: %(id)s
ja: ID %(id)s のサーバーをハードリブートできません。

en: Unable to import the keypair.
ja: キーペアをインポートできません。

en: Unable to load the server actions.
ja: サーバーのアクションをロードできません。

en: Unable to load the server console info.
ja: サーバーのコンソール情報をロードできません。

en: Unable to load the server console log.
ja: サーバーのコンソールログをロードできません。

en: Unable to load the server security groups.
ja: サーバーのセキュリティーグループをロードできません。

en: Unable to load the server volumes.
ja: サーバーのボリューム情報をロードできません。

en: Unable to pause the server with id: %(id)s
ja: ID %(id)s のサーバーを一時停止できません。

en: Unable to resume the server with id: %(id)s
ja: ID %(id)s のサーバーを再開できません。

en: Unable to retrieve floating IP pools.
ja: Floating IP プールを取得できません。

en: Unable to retrieve floating IPs.
ja: Floating IP を取得できません。

en: Unable to retrieve instance metadata.
ja: インスタンスのメタデータを取得できません。

en: Unable to retrieve instances.
ja: インスタンス一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve server groups.
ja: サーバーグループを取得できません。

en: Unable to retrieve settings.
ja: 設定を取得できません。

en: Unable to retrieve the Absolute Limits.
ja: 絶対制限を取得できません。

en: Unable to retrieve the QoS Specs.
ja: QoS スペック一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve the agents.
ja: エージェントを取得できません。

en: Unable to retrieve the aggregate extra specs.
ja: アグリゲートの追加スペックを取得できません。

en: Unable to retrieve the availability zones.
ja: アベイラビリティーゾーンを取得できません。

en: Unable to retrieve the cinder services.
ja: Cinder のサービスを取得できません。

en: Unable to retrieve the current user session.
ja: 現在のユーザーセッションを取得できません。

en: Unable to retrieve the default domain.
ja: デフォルトドメインを取得できません。

en: Unable to retrieve the default quotas.
ja: デフォルトのクォータを取得できません。

en: Unable to retrieve the default volume type.
ja: デフォルトのボリューム種別を取得できません。

en: Unable to retrieve the domain.
ja: ドメインを取得できません。

en: Unable to retrieve the domains.
ja: ドメイン一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve the editable quotas.
ja: 編集可能なクォータを取得できません。

en: Unable to retrieve the extensions.
ja: 拡張機能一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve the flavor extra specs.
ja: フレーバーの追加スペックを取得できません。

en: Unable to retrieve the flavor.
ja: フレーバーを取得できません。

en: Unable to retrieve the flavors.
ja: フレーバーの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve the group.
ja: グループを取得できません。

en: Unable to retrieve the image custom properties.
ja: イメージのカスタム属性を取得できません。

en: Unable to retrieve the image.
ja: イメージ情報を取得できません。

en: Unable to retrieve the images.
ja: イメージ一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve the keypair.
ja: キーペアを取得できません。

en: Unable to retrieve the keypairs.
ja: キーペアの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve the limits.
ja: 上限を取得できません。

en: Unable to retrieve the namespaces.
ja: 名前空間一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve the networks.
ja: ネットワーク一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve the nova services.
ja: Nova のサービスを取得できません。

en: Unable to retrieve the policy with ID %(id)s
ja: ID %(id)s のポリシーを取得できません

en: Unable to retrieve the ports.
ja: ポートを取得できません。

en: Unable to retrieve the project.
ja: プロジェクトを取得できません。

en: Unable to retrieve the projects.
ja: プロジェクト一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve the qos policies.
ja: QoS ポリシーの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve the resource types.
ja: リソース種別の一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve the role.
ja: ロールを取得できません。

en: Unable to retrieve the roles.
ja: ロール一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve the security groups.
ja: セキュリティーグループの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve the server group.
ja: サーバーグループを取得できません。

en: Unable to retrieve the server.
ja: サーバーを取得できません。

en: Unable to retrieve the snapshot metadata.
ja: スナップショットのメタデータを取得できません。

en: Unable to retrieve the subnets.
ja: サブネットを取得できません。

en: Unable to retrieve the trunk with id: %(id)s
ja: ID %(id)s のトランクを取得できません。

en: Unable to retrieve the trunks.
ja: トランクの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve the user.
ja: ユーザーを取得できません。

en: Unable to retrieve the users.
ja: ユーザーを取得できません。

en: Unable to retrieve the volume availability zones.
ja: ボリュームのアベイラビリティーゾーンを取得できません。

en: Unable to retrieve the volume metadata.
ja: ボリュームのメタデータを取得できません。

en: Unable to retrieve the volume snapshots.
ja: ボリュームスナップショットの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve the volume type metadata.
ja: ボリューム種別メタデータを取得できません。

en: Unable to retrieve the volume type.
ja: ボリューム種別を取得できません。

en: Unable to retrieve the volume types.
ja: ボリューム種別の一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve the volume.
ja: ボリューム情報を取得できません。

en: Unable to retrieve the volumes.
ja: ボリュームの一覧を取得できません。

en: Unable to set the default quotas.
ja: デフォルトのクォータを設定できません。

en: Unable to soft-reboot the server with id: %(id)s
ja: ID %(id)s のサーバーをソフトリブートできません。

en: Unable to start the server with id: %(id)s
ja: ID %(id)s のサーバーを開始できません。

en: Unable to stop the server with id: %(id)s
ja: ID %(id)s のサーバーを停止できません。

en: Unable to suspend the server with id: %(id)s
ja: ID %(id)s のサーバーを休止できません。

en: Unable to unpause the server with id: %(id)s
ja: ID %(id)s のサーバーを一時停止解除できません。

en: Unable to update metadata.
ja: メタデータを更新できません。

en: Unable to update project quota data.
ja: プロジェクトのクォータデータを更新できません。

en: Unable to update the bandwidthrule.
ja: 帯域幅制限ルールを更新できません。

en: Unable to update the dscp marking rule.
ja: DSCP マークルールを更新できません。

en: Unable to update the flavor.
ja: フレーバーを更新できません。

en: Unable to update the image.
ja: イメージを更新できません。

en: Unable to update the minimum bandwidth rule.
ja: 最小帯域幅ルールを更新できません。

en: Unable to update the minimum packet rate rule.
ja: 最小パケットレートルールを更新できません。

en: Unable to update the trunk.
ja: トランクを更新できません。

en: Unable to upload the object.
ja: オブジェクトをアップロードできません。

en: Unknown
ja: 不明

en: Unordered
ja: 番号なし

en: Unstyled
ja: スタイルなし

en: Up
ja: 動作中

en: Update Aggregate Metadata
ja: アグリゲートのメタデータの更新

en: Update Flavor Metadata
ja: フレーバーのメタデータの更新

en: Update Image
ja: イメージの更新

en: Update Image Metadata
ja: イメージメタデータの更新

en: Update Instance Metadata
ja: インスタンスのメタデータの更新

en: Update Metadata
ja: メタデータの更新

en: Update Volume Metadata
ja: ボリュームのメタデータの更新

en: Update Volume Snapshot Metadata
ja: ボリュームスナップショットのメタデータの更新

en: Update Volume Type Metadata
ja: ボリューム種別メタデータの更新

en: Updated
ja: 更新時刻

en: Updated At
ja: 最終更新

en: Updated at
ja: 最終更新

en: Upload File
ja: ファイルのアップロード

en: Upload File To: {$ ctrl.model.container.name $}
ja: {$ ctrl.model.container.name $} へのファイルのアップロード

en: Uploading
ja: アップロード中

en: Uploading the image from a local file or from a specified URL.
ja: 指定の URL またはローカルファイルからイメージをアップロードします。

en: Url
ja: URL

en: Usage Charts
ja: 使用状況チャート

en: Use image as a source
ja: イメージをソースとして使用する

en: Use the form to set titles, descriptions and choose specific UI element types for each schema item. In the form builder, the form must be JSON, but you can use JavaScript in production code, such as <code>gettext</code> for translation.
ja: タイトルと説明を設定したり、各スキーマ項目に対して特定の UI 要素のタイプを選択したりするには、フォームを使用してください。フォームビルダーでは、フォームは JSON 形式である必要がありますが、実稼働環境では JavaScript (例: 翻訳のための <code>gettext</code> など) を使用できます。

en: Use the schema to describe the data model and valid input patterns. A schema is always JSON. NOTE: A schema element is not needed for items that have no data model, like sections and fieldsets.
ja: データモデルと有効な入力パターンを記述するには、スキーマを使用してください。スキーマは JSON 形式です。注意: スキーマの要素は、セクションやフィールドセットなど、データモデルがない項目には必要ありません。

en: User | Users
ja[0]: ユーザー

en: User %s was successfully created.
ja: ユーザー %s を作成しました。

en: User %s was successfully disabled.
ja: ユーザー %s が正常に無効化されました。

en: User %s was successfully enabled.
ja: ユーザー %s が正常に有効化されました。

en: User %s was successfully updated.
ja: ユーザー %s が正常に更新されました。

en: User ID
ja: ユーザー ID

en: User Name
ja: ユーザー名

en: User password has been updated successfully.
ja: ユーザーのパスワードが正常に更新されました。

en: VCPUS
ja: 仮想 CPU

en: VCPUs
ja: 仮想 CPU

en: VDI - Virtual Disk Image
ja: VDI - 仮想ディスクイメージ

en: VHD - Virtual Hard Disk
ja: VHD - 仮想ハードディスク

en: VMDK - Virtual Machine Disk
ja: VMDK - 仮想マシンディスク

en: VNIC type
ja: 仮想 NIC の種別

en: Valid DSCP mark values are even numbers between 0 and 56,
        except 2-6, 42, 44, and 50-54. The full list of valid DSCP marks is:
        0, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24, 26, 28, 30, 32, 34, 36, 38, 40, 46, 48, 56.
ja: 有効な DSCP マーク値は 0 以上 56 以下の偶数 (ただし 2-6, 42, 44, 50-54 は除く) です。 DSCP マークとして有効な値をすべて列挙すると 0, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24, 26, 28, 30, 32, 34, 36, 38, 40, 46, 48, 56 となります。

en: View As Modal
ja: モーダルでの表示

en: View Details
ja: 詳細の表示

en: View Form JSON
ja: フォームの JSON の表示

en: View Instance Details
ja: インスタンスの詳細の表示

en: View Router Details
ja: ルーターの詳細の表示

en: Virtio Forwarder
ja: virtio forwarder

en: Virtual Size
ja: 仮想サイズ

en: Virtual instances attach their interfaces to ports.
ja: 仮想インスタンスによりインターフェースがポートに接続されます。

en: Visibility
ja: 公開範囲

en: Volume | Volumes
ja[0]: ボリューム

en: Volume Backup | Volume Backups
ja[0]: ボリュームバックアップ

en: Volume Details
ja: ボリュームの詳細

en: Volume Quota
ja: ボリュームのクォータ

en: Volume Size (GB)
ja: ボリュームサイズ (GB)

en: Volume Snapshot | Volume Snapshots
ja[0]: ボリュームスナップショット

en: Volume Type Description:
ja: ボリューム種別の説明:

en: Volume and Snapshot Quota (GiB)
ja: ボリュームとスナップショットのクォータ (GiB)

en: Volume size is required and must be an integer
ja: ボリュームサイズは必須で、整数でなければなりません。

en: Volume size is required and must be positive integer
ja: ボリュームサイズは必須で、正の整数でなければなりません。

en: Volumes are block devices that can be attached to instances.
ja: ボリュームは、インスタンスに接続できるブロックデバイスです。

en: Volumes can only be attached to 1 active instance at a time. Please either set your instance count to 1 or select a different source type.
ja: ボリュームは同時に 1 つのインスタンスにしか接続できません。インスタンス数を 1 にするか、別のブートソースを選択してください。

en: Warning
ja: 警告

en: Warning Anchor
ja: 警告のアンカー

en: Warning Button
ja: 警告ボタン

en: Warning!
ja: 警告！

en: Week
ja: 週

en: Wells
ja: ウェル

en: When IP addresses are associated to a port, this also implies the port is associated with a subnet, as the IP address was taken from the allocation pool for a specific subnet.
ja: IP アドレスがポートに割り当てられる場合には、特定のサブネットの割り当てプールから IP アドレスが割り当てられるので、そのポートにサブネットが割り当てられることにもなります。

en: When selecting volume as boot source, please ensure the instance's availability zone is compatible with your volume's availability zone.
ja: ブートソースとしてボリュームを選択した場合は、インスタンスのボリュームのアベイラビリティーゾーンは一致していなければいけません。

en: When the <b>Admin State</b> for a network is set to <b>Up</b>,
        then the network is available for use. You can set the <b>Admin State</b> to <b>Down</b>
        if you are not ready for other users to access the network.
ja: ネットワークの<b>管理状態</b>を <b>UP</b> に設定すると、そのネットワークは利用可能となります。
    他のユーザーがそのネットワークにアクセスするための準備が整っていない場合には、
    <b>管理状態</b>を <b>DOWN</b> に設定することができます。

en: When the <b>Admin State</b> for a port is set to <b>Up</b> and it has no <b>Device Owner</b>,
        then the port is available for use. You can set the <b>Admin State</b> to <b>Down</b>
        if you are not ready for other users to use the port.
ja: ポートの<b>管理状態</b>が <b>Up</b> に設定されていて、<b>デバイス所有者</b>が指定されていない場合には、
    そのポートは使用可能です。他のユーザーがそのポートを使用するための準備が整っていない場合には、<b>管理状態</b>を <b>Down</b> に
    設定することができます。

en: X509 Certificate
ja: X509 証明書

en: XL Modal
ja: XL モーダル

en: Yes
ja: はい

en: You are not allowed to delete domains: %s
ja: ドメインの削除は許可されていません: %s

en: You are not allowed to delete images: %s
ja: イメージの削除は許可されていません: %s

en: You can add arbitrary metadata to your image.
ja: 任意のメタデータをイメージに追加することができます。

en: You can add arbitrary metadata to your instance so that you can more easily identify it among other running instances. Metadata is a collection of key-value pairs associated with an instance. The maximum length for each metadata key and value is 255 characters.
ja: インスタンスに任意のメタデータを追加して、実行中の別のインスタンスと簡単に区別できるようにします。メタデータはインスタンスに関連付けられたキーと値のペアのコレクションです。各メタデータのキーと値の最大長は 255 文字です。

en: You can copy objects. You have to create destination container prior to copy.
ja: オブジェクトをコピーできます。コピーする前にコピー先のコンテナーを作成する必要があります。

en: You can customize your instance after it has launched using the options available here.
        "Customization Script" is analogous to "User Data" in other systems.
ja: ここにあるオプションを使って、インスタンス起動後にインスタンスをカスタマイズすることができます。
    「カスタマイズスクリプト」は他のシステムの「ユーザーデータ」と同じです。

en: You can specify folder by using '/' at destination object field.
              For example, if you want to copy object under the folder named 'folder1', you need to specify destination object like 'folder1/[your object name]'.
ja: 宛先オブジェクトのフィールドで、「/」を使用してフォルダーを指定できます。例えば、オブジェクトを「folder1」フォルダーの配下にコピーしたい場合は、「foler1/[オブジェクト名]」のように宛先オブジェクトを指定する必要があります。

en: You can specify scheduler hints by moving items from the left column to the right column. In the left column there are scheduler hint definitions from the Glance Metadata Catalog. Use the "Custom" option to add scheduler hints with the key of your choice.
ja: 左の列から右の列にアイテムを移動して、スケジューラーヒントを指定できます。左の列には、Glance のメタデータカタログに登録されているスケジューラーヒントの定義が表示されています。キーを自分で指定してスケジューラーヒントを追加するには、「カスタム」 オプションを使用してください。

en: You have selected "%s". Deleted Server Group is not recoverable. | You have selected "%s". Deleted Server Groups are not recoverable.
ja[0]: "%s" を選択しました。削除されたサーバーグループは元に戻せません。

en: You have selected "%s". Deleted Trunk is not recoverable. | You have selected "%s". Deleted Trunks are not recoverable.
ja[0]: "%s" を選択しました。削除されたトランクは元に戻せません。

en: You have selected "%s". Deleted domain is not recoverable. | You have selected "%s". Deleted domains are not recoverable.
ja[0]: "%s" を選択しました。削除されたドメインは元に戻せません。

en: You have selected "%s". Deleted flavor is not recoverable. | You have selected "%s". Deleted flavors are not recoverable.
ja[0]: "%s" を選択しました。削除されたフレーバーは元に戻せません。

en: You have selected "%s". Deleted group is not recoverable. | You have selected "%s". Deleted groups are not recoverable.
ja[0]: "%s" を選択しました。削除されたグループは元に戻せません。

en: You have selected "%s". Deleted image is not recoverable. | You have selected "%s". Deleted images are not recoverable.
ja[0]: "%s" を選択しました。削除されたイメージは元に戻せません。

en: You have selected "%s". Deleted key pair is not recoverable. | You have selected "%s". Deleted key pairs are not recoverable.
ja[0]: "%s" を選択しました。削除されたキーペアは元に戻せません。

en: You have selected "%s". Deleted policy is not recoverable. | You have selected "%s". Deleted policies are not recoverable.
ja[0]: "%s" を選択しました。削除されたポリシーは元に戻せません。

en: You have selected "%s". Deleted role is not recoverable. | You have selected "%s". Deleted roles are not recoverable.
ja[0]: "%s" を選択しました。削除されたロールは元に戻せません。

en: You have selected "%s". Deleted user is not recoverable. | You have selected "%s". Deleted users are not recoverable.
ja[0]: "%s" を選択しました。削除されたユーザーは元に戻せません。

en: Your Form as JavaScript
ja: JavaScript でのフォーム

en: any
ja: 任意

en: egress
ja: 送信

en: image
ja: イメージ

en: ingress
ja: 受信

en: min disk is required and must be an integer not less than 0
ja: 最小ディスクは必須で、0 または正の整数でなければなりません。

en: min ram is required and must be an integer not less than 0
ja: 最小メモリーは必須で、0 または正の整数でなければなりません。

en: resource load failed: %s
ja: リソースをロードできませんでした: %s

en: snapshot
ja: スナップショット

en: volume
ja: ボリューム

en: {$ address $} on subnet {$ subnet $}
ja: {$ address $} (サブネット {$ subnet $})

en: {$ ctrl.model.counted.files $} files in
          {$ ctrl.model.counted.folders $} folders.
ja: {$ ctrl.model.counted.folders $} 個のフォルダー内の
          {$ ctrl.model.counted.files $} 個のファイル
