horizon VERSION - en to ks translation catalogue (1080 entries)

en:  - End
ks: خَتم

en:  : Next hop
ks:  :بیاکھ ہاپ

en: %(field_name)s: Invalid IP address (value=%(ip)s)
ks: %(field_name)s: نا واجِب IP ایڈریس (value=%(ip)s)

en: %(field_name)s: Invalid IP address (value=%(network)s)
ks: %(field_name)s: نا واجِب IP ایڈریس (value=%(network)s)

en: %(used)s %(key)s used
ks: %(used)s %(key)s  اِستعمال

en: %s (Default)
ks: %s (ڈیفالٹ)

en: (Quota exceeded)
ks: (کوٹآ زیادہ)

en: , add project groups
ks: جمع پروجیکٹ گروپ

en: , update project groups
ks: اَپڈیٹ پروجیکٹ گروپ

en: A local image to upload.
ks: لوکل شکل اَپلوڈ کرنہ خبببآطرہ

en: AKI - Amazon Kernel Image
ks: AKI - امیزان کئرنل شکل

en: AMI - Amazon Machine Image
ks: AMI - امیزان مئشین شکل

en: API Access
ks: API ایکسس

en: API Endpoints
ks: آخری پآنٹ API

en: ARI - Amazon Ramdisk Image
ks: ARI - امیزان ریئم ڈیسک شکل

en: Action
ks: کئم

en: Action Log
ks: کئم لاگ

[ctx: Current status of a Floating IP]
en: Active
ks: چآلو

[ctx: Current status of a Network]
en: Active
ks: چآلو

[ctx: Current status of an Image]
en: Active
ks: چآلو

[ctx: Current status of an Instance]
en: Active
ks: چآلو

[ctx: current status of port]
en: Active
ks: چآلو

[ctx: current status of router]
en: Active
ks: چآلو

[ctx: status of a network port]
en: Active
ks: چآلو

en: Actual device name may differ due to hypervisor settings. If not specified, then hypervisor will select a device name.
ks: اصلی ٲلہٕ نآو ہیکہٕ اَلگ آسیتھ ہیپر وئزر سیٹینگس ۔ اگر وَضاحت کئریتھ چھ  نہٕ ٕ تیلہٕ  ہیپر وئزر  ژایئہٕ  أکھ آلہٖ نٲو

en: Add
ks: جمع

en: Add DHCP Agent
ks: جمع کئریو DHCP  ایجینٹ

en: Add Group Assignment
ks: جمع کئریو گروپ ایسٲنمینٹ

en: Add Interface
ks: جمع  اِنٹر فیس

en: Add Rule
ks: جمع کریو رول

en: Add User to Group
ks: جمع کئریو یوزر گروپ خآطرہ

en: Add hosts to this aggregate or remove hosts from it. Hosts can be in multiple aggregates.
ks: جمع کئریو ہوسٹ یَتھ ایگریگیٹ خآطرہ یا کئڈیو ہوسٹ یَمہٕ پئٹھ ۔ ہوسٹ ہیکہٕ آسیتھ واریاہ ایگریگیٹ

en: Add hosts to this aggregate. Hosts can be in multiple aggregates.
ks: جمع کئریو ہوسٹ ایگریگیٹ سیتھ ۔ ہوسٹ ہیکہٕ واریاہ ایگریگیٹ آسیتھ

en: Add/Remove Hosts to Aggregate
ks: جغمع کئریو/ کئڈیو ہوسٹ ایگریگیٹ سیتھ

en: Additional routes announced to the hosts. Each entry is: destination_cidr,nexthop (e.g., 192.168.200.0/24,10.56.1.254) and one entry per line.
ks: مَزید راوٹس ایلان آو کئرنہٕ ہوسٹ خآطرہ۔  ہر اینٹری چھ : destination_cidr,nexthop (e.g., 192.168.200.0/24,10.56.1.254) تہٕ ہر اینٹری فئی لائن پئٹھ.

en: Admin
ks: ایڈمِن

en: Admin Password
ks:  ایڈمِن پآس وئرڈ

en: Admin State
ks: ایڈمِن سِٹیٹ

en: Advanced Options
ks: ایڈوانسڈ آپشن

en: After launching an instance, you login using the private key (the username might be different depending on the image you launched):
ks: اِنسٹنس لانچ کرنہ  پَتہ توہیہ کریو لاگِن اِستعمال  کران زاتی کی (یوزر نآو ٲسھ اَلگ  دار م دار شکل یُس لانچ کر)

en: Agent %s was successfully added.
ks:  ایجینٹ  %s آو کامیابی سآن جمع کئرنہٖ

en: All Available Hosts
ks: سآری دَستِیاب ہوسٹ

en: All Groups
ks: سآری گروپس

en: All Hypervisors
ks: سآری  ہیپر ویزر

en: All ICMP
ks: سآریICMP

en: All Projects
ks: سٲری پروجیکٹس

en: All Security Groups
ks: سآری  مَحفوظی گروپ

en: All TCP
ks: سآری TCP

en: All UDP
ks: سآریUDP

en: All Users
ks: سٲری یوزرس

en: All available hosts
ks: سآری دَستِیاب ہوسٹ

en: Allocate Floating IP
ks: اِنتِخآب کریو فلوٹینگ IP

en: Allocate IP
ks: اِنتِخآب نہ  کریتھIP

en: Allocate IP To Project
ks: اِنتِخآب کریو IP پروجیکٹ خآطرہ

en: Allocate a floating IP from a given floating IP pool.
ks: اِنتِخآب کریو فلوٹینگ IP دِتمِت فلوٹینگ IP پول مَنز

en: Allocated Floating IP %(ip)s.
ks: اِنتِخآب نہ  کریتھ فلوٹینگ IP %(ip)s

en: Allocation Pools
ks: ایلوکئشن پولز

en: An unexpected error has occurred. Try refreshing the page. If that doesn't help, contact your local administrator.
ks: اَکھ نا اُمید غَلطی گئی ظاہر۔ کوشئش کئغریو فیج فریش کئرئون ۔ اگر اَمہٕ سیتھ مدد گئژہ نہٕ  رآبطہٕ کئریو تُہند لوکل اِنتِظامیہٕ

en: Any
ks: کاہ تہ

en: Any Availability Zone
ks: کاہ دَستِیاب زون نٖہ

en: Architecture
ks: آرکیٹیکچر

en: Associate
ks: جوڈیو

en: Associate Floating IP
ks: جوڈیو کئریو فلوٹینگ IP

en: Associate QoS Spec
ks: جوڈیئو QoS سِپیک

en: Associate QoS Spec with Volume Type
ks: جوڈیو QoS سِپیکس والیوم قِسم سیتھ

en: Associated QoS Spec
ks: جوڈیتھ  QoS سِپیک

en: Attach To Instance
ks: جوڈیئو اَکھ اِنسئنس

en: Attach Volume
ks: جوڈیئو والیوم

en: Attach to Instance
ks: جوڈیئو اِنسٹئنس

en: Attached
ks: جوڈیتھ

en: Attached Device
ks: جوڈیتھ آلہ

en: Attached To
ks: جوڈیتھ تٲن

[ctx: Current status of a Volume]
en: Attaching
ks: جوڈان

en: Attachments
ks: ایٹیچمینٹ

en: Authentication URL
ks: آتھنٹِکیشن URL

en: Automatic
ks: آٹومیٹِک

en: Automatic: The entire disk is a single partition and automatically resizes. Manual: Results in faster build times but requires manual partitioning.
ks: ٲٹومیٹِک: سوری ڈِسک چُھ اَکھ پآرٹیشن تہ پٲنؠے کران سآیز ۔ مینول: نَتیجہ تیز بَناونُک وَقت مگر   مینول  پآرٹیشنیگ

en: Availability Zone
ks: دَستایاب  زون

en: Availability Zone Name
ks:  دَستِیاب زون  نٲو

en: Availability Zones
ks:  دَستِیاب زون

en: Available
ks:  دَستِیاب

[ctx: Current status of a Volume]
en: Available
ks:  دَستِیاب

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Available
ks:  دَستِیاب

en: Backup Name
ks: بیک اَپ نآو

en: Backups
ks: بیک اَپ

en: Block Migration
ks: مئگریشن کئریو بُلاک

en: Block Storage Services
ks: بُلاک کئریو سُٹوریج سئروِس

en: Bootable
ks: بئوٹ کئرون لائق

en: CIDR must be specified.
ks: CIDR کئریو وَضاحت

en: Cancel
ks: مَنسوخ

en: Centralized
ks: سینٹریلازیڈ

en: Change
ks: تَبدیل

en: Change Password
ks: تَبدیل کئریو  پآس وئرڈ

en: Change Volume Type
ks: تَبدیل کئریو والیوم قِسم

en: Change your password. We highly recommend you create a strong one.
ks: تَبدیل کئریو تُہند پآس وئرڈ۔ عئس چھ سُفارِش کئران  توہِیہٕ بَناونہٕ خآطرہ اَکھ مَضبوط دار

en: Changing password is not supported.
ks:  پآس وئرڈ تَبدیل کئرون خآطرہ چُھ نہٕ تعاوُن

en: Checksum
ks: چیک کریو سم

en: Choose a Host to migrate to.
ks: ژاریئو اَکھ ہوسٹ مئگریٹ کئرنہٖ خآطرہ

en: Choose a key pair name you will recognise and paste your SSH public key into the space provided.
ks: ژاریو اَکھ کی جورہ نآو توہیہ پریزنایو تہ پیسٹ کریو تُہندِسSSH عام کی مَنز یَتھ جٲے چھ

en: Choose a snapshot
ks: ژاریئو أکھ سِنیپ شآٹ

en: Choose a volume
ks: ژاریئو أکھوالیوم

en: Choose an DHCP Agent to attach to.
ks: ژاریئو اَکھ DHCP ایجینٹ جوڈنہٖ خآطرہ

en: Choose an image
ks: ژاریئو أکھ شکل

en: Choose associated QoS Spec.
ks: ژإریئو جوڈیتھ QoS سِپیک

en: Choose consumer for this QoS Spec.
ks: ژریئو کئنزیومر یَتھ QoS سِپیک خآطرہ

en: Choose the flavor to launch.
ks: ژاریئو اَکھ فِلوئر لانچ خآطرہ

en: Cipher
ks: سطپیہر

en: Clear Domain Context
ks: صآف کئریو ڈومین کئنٹیکسٹ

en: Click here to show only console
ks: کِلک کئریو یَتینس کئنسول ہاونہٕ خآطرہ

en: Close
ks: بَند

en: Code
ks: کوڈ

en: Compute
ks: کمپیٹ

en: Compute Host
ks: کئمپیوٹ ہوسٹ

en: Compute Services
ks: کئمپیوٹ سئروِس

en: Confirm Password
ks: پآس وئرڈ کئنفئرم

en: Confirm Rebuild Password
ks: کنفرم پآس ورڈ دوبآرہ بَناوُن

en: Confirm Resize/Migrate
ks: کئنفئرم یا واپس تَبدیل کئریو ریسآئز /مئگریٹ

en: Confirm new password
ks: کئنفئرم کئریو نئوہ  پآس وئرڈ

en: Console
ks: کنسول

en: Console type "%s" not supported.
ks: کنسول  قِسم "%s" چھ نہ تااوُن

en: Consumer
ks:  کئنزیومر

en: Container Format
ks:   فٲرمیٹ کنٹینر

en: Container Name
ks: کنٹینر نآو

en: Containers
ks: کنٹینر

en: Control Location
ks: کئنٹرول لوکیشن

en: Could not find default role "%s" in Keystone
ks: ہیکئو نہٕ ژہانڈیتھ ڈیفالٹ کئردار  "%s"کئی سِٹون

en: Create
ks: بَنایئو

[ctx: Action log of an instance]
en: Create
ks: بَنایئو

en: Create An Image
ks: بَنایئو اَکھ شکل

en: Create Backup
ks:  بیک اَپ بَنایئو

en: Create Domain
ks: بَنایئو ڈومین

en: Create Encrypted Volume Type
ks: بَنایئو اَکھ ٖ اینکریپٹڈ والیوم قِسم

en: Create Encryption
ks: بَنایئو اینکریپشن

en: Create Flavor
ks: بَنایئو فلیور

en: Create Group
ks: بَنایئو گروپ

en: Create Host Aggregate
ks: بَنایئو ہوسٹ  ایگرِگیٹ

en: Create Image
ks: بَنایئو شکل

en: Create Key Pair
ks: کی جورہ بَنایو

en: Create Network
ks: بَنایئو نیٹ وئرک

en: Create Network (Quota exceeded)
ks: بَنایئو نیٹ وئرک (کئوٹا گئو زیادہ)

en: Create Port
ks: بَنایئو پورٹ

en: Create Project
ks: بَنایيو پروجیکٹ

en: Create QoS Spec
ks: بَنایئوQoS سِپیک

en: Create Role
ks: بَناومت کِٔردار

en: Create Router
ks: بَنایئو راوٹر

en: Create Router (Quota exceeded)
ks: بَنایئو راوٹر (کئوٹا گئو زیادہ)

en: Create Security Group
ks:  حِفآظتی گروپ بَنایئو

en: Create Security Group (Quota exceeded)
ks:  (کوٹآ زیادہ)حِفاظتی گروپ بَنایئو

en: Create Snapshot
ks: بَنآیئو سِنیپ شٲٹس

en: Create Spec
ks: بَنایئو سِپیک

en: Create Subnet
ks: بَنایئو سب نیٹ

en: Create Subnet (Quota exceeded)
ks: بَنایئو سب نیٹ (کئوٹا چُھ زیادہ)

en: Create User
ks: بَنایئ یوزر

en: Create Volume
ks: بَنآیئو والیوم

en: Create Volume Backup
ks: بَناوان والیوم  بیک اَپ

en: Create Volume Snapshot
ks: بَنایئو والیوم سِنیپ شآٹس

en: Create Volume Snapshot (Force)
ks: بَنایئو والیوم سِنیپ شآٹس (زبردستی)

en: Create Volume Type
ks: بَنایئو والیوم قَسم

en: Create Volume Type Encryption
ks: بَنایئو والیوم قِسم اینکریپشن

en: Create Volume Type Extra Spec
ks: بَنایئو والیوم قِسم علاوہ سِپیک

en: Create a New Volume
ks: بَناوان  اَکھ نئوہ والیوم

en: Create a Router
ks: بَنایئو أکھ راوٹر

en: Create a new "extra spec" key-value pair for a volume type.
ks: بَنایئو اَکھ نئوہ  "extra spec"کئی ویلیو جورہ والیوم قِسم خآطرہ

en: Create a new role.
ks: بَنایئو اَکھ نئوہ کئردار

en: Create a new user and set related properties including the Primary Project and Role.
ks: بَنایو اَکھ نوہ یوزر تہ سیٹ کریو جوڈیتھ خَصوصیت پریمری پروجیکٹ تہ کردار شآمِل کریتھ

en: Create a project to organize users.
ks: بَنایو اَکھ پروجیکٹ یوزر آرگینیز کرنہ کآطرہ

en: Create a subnet associated with the network. Advanced configuration is available by clicking on the "Subnet Details" tab.
ks: بَنایئو أکھ سب نیٹ یُس جوڈیتھ آسہٕ نیٹ وئرک سیتھ ۔ خآص کئنفِگریشن چھ دَستِیغب کِلک کئرنہٖ سیتھ  "Subnet Details" ٹیبس پئٹھ

en: Create an Encrypted Volume Type
ks: بَنایئو اَکھ ٖ اینکریپٹڈ والیوم قِسم

en: Created
ks: بَناومُت

en: Created extra spec "%s".
ks: بَناویتھ علاوہ  سِپیک "%s"

en: Created network "%s".
ks: بَنایئو نیٹ وئرک"%s".

en: Created new domain "%s".
ks: بَنایئو نئوہ ڈومین"%s"

en: Created new flavor "%s".
ks: بَناومُت نئوہ فِلیئور"%s"

en: Created new host aggregate "%s".
ks: بَنایئو نئو ہوسٹ  ایگرِگیٹ"%s"

en: Created new project "%s".
ks: بَناویتھ نوہ پروجیکٹ "%s"

en: Created spec "%s".
ks: بَنایئو سِپیک"%s".

en: Created subnet "%s".
ks: بَنایئو سب نیٹ "%s".

[ctx: Current status of a Volume]
en: Creating
ks: بَناوان

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Creating
ks: بَناوان

en: Creating encryption for a volume type causes all volumes with that volume type to be encrypted.  Encryption information cannot be added to a volume type if volumes are currently in use with that volume type.
ks:  والیوم  قِسم بَناوان اینکریپشن خآطرہ کرہ سآری  والیوم تَتھ والیوم  قِسم خآطرہ اینکریپٹ۔   اینکریپشن اِطلاع ہیکو نہ جمع کریتہ والیوم  قِسم خآطرہ اگر والیوم چُھ حآلی مَنز اِستعمال   والیوم   قِسم  خآطرہ

en: Creating volume "%s"
ks: والیوم بَناوان "%s"

en: Creating volume backup "%s"
ks: بَناوان  اَکھ  والیوم بیک اَپ  "%s"

en: Creating volume snapshot "%s".
ks:  بَناوان والیوم سِنیپ شآٹس "%s".

en: Current Host
ks: حآلی ہوسٹ

en: Current password
ks: حآلی  پآس وئرڈ

en: Custom ICMP Rule
ks: قسٹم ICMP رول

en: Custom Properties
ks: قسٹم کَصسیت

en: Custom TCP Rule
ks: قسٹم TCPرول

en: Custom UDP Rule
ks: قسٹم UDP رول

en: DHCP Agents
ks: DHCP ایجینٹ

en: DNS Name Servers
ks: DNS سَرور نٲو

en: Decrypt Password
ks: ڈیکریپٹ پآسوئرڈ

en: Default quotas updated.
ks:   ڈیفالٹ  کئوٹا اَپڈیٹ

en: Defaults
ks: ڈیفالٹ

en: Delete the created network "%s" due to subnet creation failure.
ks: مِٹایئو بٔناومُت نیٹ وئرک "%s"  کیازکہٖ سب نیٹ کئریشن چھ ناکامیاب

en: Deleted
ks: مِٹاویتھ

[ctx: Current status of an Image]
en: Deleted
ks: مِٹاویتھ

[ctx: Current status of an Instance]
en: Deleted
ks: مِٹاویتھ

[ctx: Current status of a Volume]
en: Deleting
ks: مِٹاوان

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Deleting
ks: مِٹاوان

[ctx: Task status of an Instance]
en: Deleting
ks: مِٹاوان

en: Description
ks: تَفصیل

en: Description:
ks: تَفصیل

en: Destination
ks: مَنزل

en: Destination CIDR
ks: مَنزِل CIDR

en: Detached
ks: اَلگ کئریتھ

[ctx: Current status of a Volume]
en: Detaching
ks: اِلگ کئران

en: Details
ks: تَفصیل

en: Device
ks: کیا یہ کھڈی کریںگے اب درگاہ میرے نام کی ان کی ہی چلی چُھریاں اب تک میرے ارمان پر اب تو جہاں سارا سجدے کرے گا اس  اور الزام خُدائی کا لگا خامخا اس انسان پر زخم سِلے یا سِلے یاد نہیں ہم یکین سے لب سِلا بیٹھے زخم  سِلے یا سِلے یاد نہیں ہم یکین  سے لب  سِلا بیٹھےتسبیح کے بازار میں تَشریٕہ کی قیمت ہے کیا آین انکے ہے کدے یہ نوح کی دنیا نہیں کیسے نپٹ جاتا بلا عالم کا اندھیرا کبھی ہم تو درافشاں تھے مگر دنیا نہیں تھی چسم ہی

en: Device ID
ks: آلہٖ  ID

en: Device ID attached to the port
ks: آلہٖ  ID پورٹس سیتھ جوڈیتھ

en: Device Name
ks: آلہٖ نآو

en: Device Owner
ks: آلہٖ   مالِک

en: Direct Input
ks: سئودی اِنپُٹ

en: Direction
ks: طرف

en: Disable Gateway
ks: معزور گیٹ وے

en: Disable HA mode
ks: معزور HAموڈ

en: Disable Service
ks: معزور سئروِس

en: Disable the compute service.
ks: معزور کئریو کئمپیوٹ سئروِس

en: Disabled
ks: معزور

[ctx: Current status of a Hypervisor]
en: Disabled
ks: معزور

en: Disabled compute service for host: %s.
ks: معزور کئمپیوٹ سئروِس ہوسٹ خآطرہ: %s

en: Disassociate
ks: اَلگ

en: Disassociate Floating IP
ks: اَلگ کئریو فلوٹینگ IP

en: Disk
ks: ڈِسک

en: Disk (GB)
ks: ڈِسک  (GB)

en: Disk Format
ks: ڈِسک فٲرمیٹ

en: Disk GB Hours
ks: گھنٹہٕ GB     ڈِسک

en: Disk Over Commit
ks: ڈِسک کئمیٹ پئٹھ

en: Disk Partition
ks: ڈِسک پآرٹِیشن

en: Distributed
ks: بئگراویتھ

en: Domain "%s" must be disabled before it can be deleted.
ks: ڈومین"%s" گئژہ معزور گئژہُن  مِٹاونہٕ   برونٹھ

en: Domain Context cleared.
ks: ڈومین کئنٹیکسٹ صآف

en: Domain Context updated to Domain %s.
ks: ڈومین کئنٹیکسٹ اَپڈیٹِڈ ڈومین تآن %s

en: Domain Groups
ks: ڈومین گروپس

en: Domain ID
ks: ڈومین ID

en: Domain Information
ks:  ڈومین اِطلاع

en: Domain Members
ks: ڈومین میمبرس

en: Domain Name
ks: ڈومین نآو

en: Domains
ks: ڈومینز

en: Domains provide separation between users and infrastructure used by different organizations.
ks: ڈومینز چھ  دَستِیاب کران جُدای یوزرس تہ اِنفرا سِٹرخچر مَنز  یُس اِستعمال کرن مُختَلِف اِدارہ

en: Domains provide separation between users and infrastructure used by different organizations. Edit the domain details to add or remove groups in the domain.
ks: ڈومینز چھ  دَستِیاب کران جُدای یوزرس تہ اِنفرا سِٹرخچر مَنز  یُس اِستعمال کرن مُختَلِف اِدارہ  ۔ شیریو ڈومین تَفصیل جمع یا کڈنہ خآطرہ گروپ ڈومین مَنر

en: Domains:
ks: ڈومینز:

en: Down
ks: ڈاون

[ctx: Current state of a Hypervisor]
en: Down
ks: ڈاون

[ctx: Current status of a Floating IP]
en: Down
ks: ڈاون

[ctx: Current status of a Network]
en: Down
ks: ڈاون

[ctx: current status of port]
en: Down
ks: ڈاون

[ctx: status of a network port]
en: Down
ks: ڈاون

en: Download CSV Summary
ks: ڈوان لوڈ کئریوCSV  خَلاصہٖ

en: EC2 Access Key
ks: EC2 ایکسس کی

en: EC2 Secret Key
ks: EC2 سیکریٹ کی

en: Edit
ks: شیریئو

en: Edit Consumer
ks: شیریئو کئنزیومر

en: Edit Domain
ks: شیریئو ڈومین

en: Edit Flavor
ks: شیرئو  فلیور

en: Edit Group
ks: شیریئو گروپ

en: Edit Host Aggregate
ks: شیریئو ہوسٹ ایگرِگیٹ

en: Edit Instance
ks: شیریو   اِنسٹنسِز

en: Edit Network
ks: شیریئو نیٹ وئرک

en: Edit Policy
ks: شیریئو پآلیسی

en: Edit Port
ks: شیریئو پورٹ

en: Edit Project
ks: شیریو  پروجیکٹ

en: Edit QoS Spec Consumer
ks: شیریئو QoS سِپیک کئنزیومر

en: Edit Router
ks: شیریئو راوٹر

en: Edit Security Group
ks:  حِفاظتی گروپ شیریو

en: Edit Security Groups
ks: شیریو حِفاظتی گروپ

en: Edit Snapshot
ks: شیریئو سِنیپ شآٹس

en: Edit Spec
ks: شیریئو سِپیک

en: Edit Subnet
ks: شیریئو  سب نیٹ

en: Edit Volume
ks: شیرئو والیوم

en: Edit Volume Type Extra Spec
ks: شیریئو  والیوم قٔسم علاوہ سِپیک

en: Edit the image details.
ks: شیریو شکل تَفصیل

en: Edit the instance details.
ks: شیریواِنسٹئنس  تَفصیل

en: Edit the project details.
ks: شیریو پروجیکٹ  تَفصیل

en: Edit the role's details.
ks: اِدارت کّٗریو کٕردار تِفصیل

en: Egress
ks: ایگریس

en: Email
ks: شئی میل

en: Enable DHCP
ks: لاگو   DHCP

en: Enable HA mode
ks: لاگو HAموڈ

en: Enabled
ks: چآلو

[ctx: Current status of a Hypervisor]
en: Enabled
ks: چآلو

en: Encrypted
ks: اینکریتٹِڈ

en: Encrypted Password
ks: اینکریپٹِڈ پآس ورڈ

en: Encryption
ks: اینکریپشن

en: Enter a value for ICMP code in the range (-1: 255)
ks: داخل کریو ICMP کوڈ یَتھ رینج مَنز  (-1: 255)

en: Enter a value for ICMP type in the range (-1: 255)
ks: داخل کریو ICMP رینج یَتھ رینج مَنز  (-1: 255)

en: Enter an integer value between 1 and 65535.
ks: داخل کریو اَکھ اینٹیجر  ویلیو ۱ تہ ۶۵۵۳۵ مَنز

en: Ephemeral Disk
ks: ایپحیمئرل ڈِسک

en: Ephemeral Disk (GB)
ks: ایپحیمئرل ڈِسک (GB)

[ctx: Current status of a Floating IP]
en: Error
ks: غَلطی

[ctx: Current status of a Network]
en: Error
ks: غَلطی

[ctx: Current status of a Volume]
en: Error
ks: غَلطی

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Error
ks: غَلطی

[ctx: Current status of an Instance]
en: Error
ks: غَلطی

[ctx: current status of port]
en: Error
ks: غَلطی

[ctx: current status of router]
en: Error
ks: غَلطی

en: Error Downloading RC File: %s
ks: غَلطی: %s فآیل ڈاون لوڈRC  کئرنہ وَقتہ

en: Error adding Hosts to the aggregate.
ks: غَلطی جمع کئرنہ ٕوَقتہٕ ہوسٹ ایگریگیٹ سیتھ

en: Error editing QoS Spec consumer.
ks: غَلطی QoS سِپیک   کئنزیومر

en: Error updating QoS Spec association.
ks: غَلطی اَپڈیٹ کئرنہ خآطرہ  QoS سِپیک جورہ خآطرہ

en: Error when adding or removing hosts.
ks: غَلطی جمع یا کئڈنہٕ وَقتہٕ ہوس

en: Error writing zipfile: %(exc)s
ks: غَلطی زِپ فٲیل لیکھنہ وَقتہ  : %(exc)s

en: Ether Type
ks: ایتھر قِسم

en: Evacuate Host
ks: خآلی کئریو ہوسٹ

en: Evacuate the servers from the selected down host to an active target host.
ks: خآلی کئریو سئرور ژارمِت داون ہوسٹ پئٹھ ایکٹیو ٹآرگیٹ ہوسٹ تٲن

en: Extend Volume
ks: والیوم بئڈراویتھ

en: Extend the size of a volume.
ks:  بئڈرایو والیوم سآئز

en: Extending volume: "%s"
ks: بئڈراومُت والیوم : "%s"

en: External Gateway
ks: نیبرُم گیٹ وے

en: External Network
ks: نیبرُم نیٹ وئرک

en: External network "%(ext_net_id)s" expected but not found for router "%(router_id)s".
ks: بَنایئو نیٹ وئرک  "%(ext_net_id)s" expected but not found for router "%(router_id)s".

en: Extra Specs
ks:  علاوہ  سِپیک

en: Failed to add agent %(agent_name)s for network %(network)s.
ks: نا کامیاب ایجنٹ جمع کئرنہٕ خآطرہ %(agent_name)s نیٹ وئرک خآطرہ   %(network)s.

en: Failed to create network %s
ks: نا کامیاب نیٹ وئرک بَناونہٖ خآطرہ %s

en: Failed to create router "%s".
ks: نا کامیاب گئو راوٹر بَناونہٕ خٲطرہ "%s"

en: Failed to delete network "%s"
ks: ناکامیاب نیٹ وئرک مِٹاونہٖ خآطرہ"%s"

en: Failed to delete port %s
ks: نا کامیاب پورٹ مِٹاونہٕ خآطرہ %s

en: Failed to disable compute service for host: %s.
ks: ناکامیاب معزور کئمپیوٹ سئروِس ہوسٹ خآطرہ: %s

en: Failed to evacuate host: %s.
ks: ناکامیاب ہوسٹ خآلی کئرنہِ  خآطرہ : %s.

en: Failed to evacuate instances: %s
ks: نا کامیاب اِنسٹئنس خآلی کئرنہٕ خٲطرہ: %s

en: Failed to live migrate instance to host "%s".
ks: اِنسٹنسلایو مےگریٹ ہوسٹ  ناکامیاب کرنہ کرنہ خآطرہ"%s"

en: Failed to modify %s domain groups.
ks: ناکامیاب ڈومین گروپ شیرنہٖ %sخآطرہ

en: Failed to modify %s project members and update domain groups.
ks: نا کامیاب شیرنہ خآطرہ%s پروجیکٹ میمبر تہ اَپڈیٹ کرون ڈومین غروپس

en: Failed to modify %s project members, update project groups and update project quotas.
ks: نا کامیاب شیرنہ خآطرہ%s پروجیکٹ میمبر تہ اَپڈیٹ کرون پروجیکٹ گروپس، پروجیکٹ کوٹاز

en: Failed to update network %s
ks: ناکامیاب نیٹ وئرک%s  اَپڈیٹ کئرنہ خآطرہ

en: Failed to update router %s
ks: نا کامیاب گئو راوٹر  اَپڈیٹ کئرنہٖ خٲطرہ %s

en: Fault
ks: غلطی

en: Filter
ks: فِلٹر

en: Fingerprint
ks: اُنگجین ہِند نِشآن

en: Fixed IPs
ks: فِکسڈ IPs

en: Flat
ks: فلیٹ

en: Flavor
ks: فِلیور

en: Flavor Access
ks: فلوئر ایکسس

en: Flavor Choice
ks: فِلوئر اِنتِخٲب

en: Flavor Details
ks: فِلیور تَفصیل

en: Flavor ID =
ks: فِلوئر ID =

en: Flavor Information
ks: فِلیوئر تَفصیل

en: Flavor Name
ks: فلیوئر نآو

en: Flavors
ks: فلیورس

en: Flavors define the sizes for RAM, disk, number of cores, and other resources and can be selected when users deploy instances.
ks: فِلیورس چھ وَضاحت کئران سآئز RAMخآطرہ ، ڈِسک، نمبر کورز ہُند تہٕ ریسورسِز تہٕ ہیکئو ژاریتھ یَلہٕ یوزرس اطنسٹئنسِز اِستعمال کئرن

en: Floating IP
ks: فلوٹینگ IP

en: Floating IPs
ks: فِلوٹینگ IPs

en: For TCP and UDP rules you may choose to open either a single port or a range of ports. Selecting the "Port Range" option will provide you with space to provide both the starting and ending ports for the range. For ICMP rules you instead specify an ICMP type and code in the spaces provided.
ks: TCP تہ UDP رولز یِمتوہہ ژاران چھو کھولنہ خآطرہ اَکھ پورٹ یا واریاہ پورٹ۔ ژارُن  "Port Range"  ٲپشن  فراہم جآے دونوے شُہتہ اندیوم پورٹ رینج خآطرہ ۔ ICMP رولزICMP خآطرہ توہیہ پَریو وَضاحت کرون اَکہ قِسم تہ کوڈ یَتھ جآے مَنز چُ

en: Forbidden
ks: منع کئورمُت

en: Forcing to create snapshot "%s" from attached volume.
ks: زبردستی بَناوان سِنیپ شآٹس"%s"  جوڈیتھ والیوم سیتھ

en: Format
ks: فآرمیٹ

en: Format =
ks: فارمیٹ=

en: From Port
ks: پورٹ پیٹھ

en: From here you can add a DHCP agent for the network.
ks: یَتہٖ پئٹھ ہیکئو توہیہٕ جمع کئریتھ اَکھ DHCPایجینٹ نیٹ وئرک خآطرہ

en: From here you can create a snapshot of a volume.
ks: یئتہٕ پئٹھ ہیکئو توہیہٕ بَناویتھ اَکھ سِنیپ شآٹس والیوم خآطرہ

en: Gateway IP
ks: IPگیٹ وے

en: Gateway IP and IP version are inconsistent.
ks: گیٹ وے IP تہ  IPوئرجن چُھ  مُستئکِل

en: Gateway interface is added
ks: گیٹ وے اینٹر فیس چُھ جمع کئریتھ

en: Go
ks: گئژہیو

en: Group "%s" was successfully created.
ks: گروپ "%s"  آو کامیابی سآن بَناونہٕ

en: Group ID
ks: گروپ  ID

en: Group Management
ks: گروپ مینیجمینٹ

en: Group Members
ks: گروپ میمبرس

en: Group has been updated successfully.
ks: گروپ  آو کامیابی سآناَپڈیٹ کئرنہٕ

en: Groups
ks: گروپس

en: Groups are used to manage access and assign roles to multiple users at once. After creating the group, edit the group to add users.
ks: گروپس چہ  یوان  اِستعمال  کئرنہ ایکسس مینیج کرنہ خآطرہ تہ رول ایسآین کرنہ خآطرہ جَلدی ۔ گروپ بَناونہ خآطرہ، شیریو گروپ یوزر جمع کرنہ خآطرہ

note: Translators: High Availability mode of Neutron router
en: HA mode
ks: HA موڈ

en: Help
ks: مدد

en: High Availability Mode
ks: تھود دَستِیاب موڈس مَنز

en: Home
ks: ہوم

en: Host
ks: ہوسٹ

en: Host =
ks: ہوسٹ =

en: Host Aggregate Information
ks: ہوسٹ ایگریگیٹ اِطلاع

en: Host Aggregates
ks: ہوسٹ ایگرِگیٹ

en: Host Routes
ks: ہوسٹ راوٹس

en: Host Routes format error: Destination CIDR and nexthop must be specified (value=%s)
ks: ہوسٹ روئٹس فارمیٹ غلطی: مَنزٕل CIDR تہٕ نیکسٹ ہاپس گئژہن آسئن  وَضاحت کئریتھ(value=%s)

en: Host aggregates divide an availability zone into logical units by grouping together hosts. Create a host aggregate then select the hosts contained in it.
ks: ہوسٹ ایگریگیٹ چُھ تَقسیم کئران دَستِیاب زون لاجئکل یونِٹس مَنز  ہوسٹ گروپ کئرنہٕ سیتھ ۔ بَنایئو ہوسٹ ایگریگیٹ تہٕ ژاریئو ہوٹ یِم اَتھ مَنز موجود چٗھ

en: Host aggregates divide an availability zone into logical units by grouping together hosts. Edit the aggregate host to select hosts contained in it.
ks: ہوسٹ ایگریگیٹ چُھ تَقسیم کئران دَستِیاب زون لاجئکل یونِٹس مَنز  ہوسٹ گروپ کئرنہٕ سیتھ ۔ بَنایئو ہوسٹ ایگریگیٹ تہٕ ژاریئو ہوٹ یِم اَتھ مَنز موجود چٗھ

en: Hostname
ks: ہوسٹ نآو

en: Hosts
ks: ہوسٹ

en: Hypervisor
ks:  ہیپروئزر

en: Hypervisor Instances
ks:  ہیپروئزر اِنسٹئنس

en: Hypervisor Servers
ks: ہیپر ویزر سئروِس

en: Hypervisor Summary
ks: ہیپر ویزر خُلاصہٖ

en: Hypervisors
ks: ہیپروئزرس

en: IP Address
ks: IP ایڈریس

en: IP Address (optional)
ks: IP ایڈریس(آپشنل)

en: IP Addresses
ks: IPایڈریسِز

en: IP Protocol
ks: پروٹوکال

en: IP Version
ks: IPوئرجن

en: IP address %s associated.
ks: نیب %sجوڈیتھIP

en: IP address allocation pools. Each entry is: start_ip_address,end_ip_address (e.g., 192.168.1.100,192.168.1.120) and one entry per line.
ks: IPایڈریس ایلوکیشن پولز ۔ فئی اینٹری چھ:start_ip_address,end_ip_address (e.g., 192.168.1.100,192.168.1.120) اَکھ اینٹری فئی لآئن

en: IP address list of DNS name servers for this subnet. One entry per line.
ks: IPایڈریس لِسٹ DNSنآو سَرورُک یَتھ سب نیٹ خآطرہ۔  اَکھ اینٹری فئی لآئن

en: IP address of Gateway (e.g. 192.168.0.254) The default value is the first IP of the network address (e.g. 192.168.0.1 for 192.168.0.0/24, 2001:DB8::1 for 2001:DB8::/48). If you use the default, leave blank. If you do not want to use a gateway, check 'Disable Gateway' below.
ks: IP ایڈریس گیٹ وے خآطرہ (e.g. 192.168.0.254) ڈیفالٹ ویلئو گوڈنِک IP ایڈریس گیٹ خآطرہ (e.g. 192.168.0.1 for 192.168.0.0/24, 2001:DB8::1 for 2001:DB8::/48).اگر توہیہٕ ڈیفالٹ چھو اِستعمال کئران ترایئو خآلی ۔ اگر توہیہٕ چھو نہٖ یٔژہان اِستعمال کئرون اَکھ گیٹ وے، , چیک کئریو  'Disable Gateway' بونکن.

en: IPv4 Address =
ks: IPv4 ایڈریس =

en: IPv6 Address =
ks: IPv6 ایڈریس =

en: IPv6 Address Configuration Mode
ks: IPv6 ایڈریس کئنفِگریشن موڈ

en: ISO - Optical Disk Image
ks: ISO - آپٹیکل ڈیسک شکل

en: Identity
ks: شِناخَت

en: Identity service does not allow editing user data.
ks: شِناخی سئروِس چُھ نہٕ اِجازت دِوان یوزر ڈیٹا شیرنہٕ خٲطرہ

en: If console is not responding to keyboard input: click the grey status bar below.
ks: اگر کنسول چُھ نہ جواب دِوان کی بورڈ اِنپُٹ خآطرہ: کِلک کریو گرے سِٹیٹس بآر بونکین

en: Image
ks: شکل

[ctx: Type of an image]
en: Image
ks: شکل

en: Image File
ks: شکل فآیل

en: Image ID =
ks: شکل ID =

en: Image Location
ks: شکل جآے

en: Image Name
ks: شکل نآو

en: Image Name =
ks: شکل نآو =

en: Image Source
ks: شکل سورس

en: Image source must be specified
ks: شکل ضریعہٕ کئریو وَضاحت

en: Image was successfully updated.
ks: شئکل گئو کامیابی سآن اَپڈیٹ

en: Images
ks: شکل

en: Import Key Pair
ks: در آمد کریو کی جورہ

en: Info
ks: اِنفو

en: Information
ks: اِطلاع

en: Ingress
ks: اِنگریس

en: Injected Files
ks: اِنجیکٹِڈ فآئل

en: Instance
ks:  اِنسٹنس

en: Instance Action List
ks: اِنسٹس کئم لِسٹ

en: Instance Admin Password
ks: اِنسٹئنس ایڈمِن پآس وئرڈ

en: Instance Console
ks: اِنسٹئنس کئنسول

en: Instance Console Log
ks: اِنسٹئنس کئنسول لاگ

en: Instance ID
ks: اِنسٹئنس ID

en: Instance Name
ks: اِنسٹئنس نآو

en: Instance Overview
ks: اِنسٹنس  اوور ویو

en: Instance Password is not set or is not yet available
ks: اِنسٹنس پٲس ورڈ چُھ نہ دَستِیاب یا چُھ نہ دَستِیاب

en: Instance Security Groups
ks: اِنسٹئنس مَحفوظی گروپ

en: Instances
ks: اِنسٹئنسِز

en: Insufficient privilege level to view domain information.
ks: نا کافی پریویلی لیول ڈومین اِطلاع وِچھنہٕ خآطرہ

en: Insufficient privilege level to view group information.
ks: ناکافی پریویلیج لیول گروپ اِطلاع وِچھنہٖ خآطرہ

en: Insufficient privilege level to view project information.
ks: کم پیولیج لیول وِچھنھ خآطرہ پروجیکٹ اِطلاع

en: Insufficient privilege level to view role information.
ks: کم پریویلیج لیول کردار اِطلاع وِچھنہ خاطرہ

en: Insufficient privilege level to view user information.
ks: کم پریویلیج لیول یوزر اِطلاع وِچھنہ خاطرہ

en: Interface added
ks: اینٹر فیس  جمع کئریتھ

en: Interfaces
ks: اِنٹر فیس

en: Internal Interface
ks:  اینٹر فیس نیبرُم

en: Invalid date format: Using today as default.
ks: نا واجِب تآریخ فارمیٹ : اِستعمال اَز ڈیفالٹ پئٹھ

en: Invalid time period. The end date should be more recent than the start date.
ks: ناقابِل وَقتُک پیرڈ خَتم گئژہنُک وَقت گئژہ  آسئون شُروع وَقتُک خوتہٕ  زیادہ

en: Invalid time period. You are requesting data from the future which may not exist.
ks: ناقابِل وَقتُک پیرڈ ۔ توہِیہٕ چھو  دَخواست کئران  مُستَقبِل مَنز یُس نہٕ موجود چُھ

en: Items Per Page
ks:  آئٹمز فئی صفحس پئٹھ

en: Kernel ID
ks: ID کرنل

en: Key
ks: کئی

en: Key Name
ks: کئی نٲو

en: Key Pair
ks: کئی جورہ

en: Key Pair Name
ks: نآو کی جورہ

en: Key Pairs
ks: کئی جورہ

en: Key Pairs are how you login to your instance after it is launched.
ks: کی جورہ چھ کتھ کن کریو لاگِن تُہدِس اِنسٹنسِز لانچ کرنہ پَتہ

en: Key Size (bits)
ks: کئی سآئز (بِٹس)

en: Key-Value Pairs
ks: کئی -ویلیو جورہ

en: Language
ks: زَبان

[ctx: Time since the last update]
en: Last Updated
ks: آخری اَپڈیٹِڈ

en: Launch
ks: لانچ

en: Launch Instance
ks: لانچ اِنسٹنس

en: Launch Instance (Quota exceeded)
ks: لانچ کئریو اِنسٹئنسِز (کئوٹا گئو زیادہ)

en: Launch as Instance
ks: لانچ کئریو اِنسٹئنس

en: Length of Injected File Path
ks: زیچھر  اِنجیکٹِڈ فآئل پآتھ

en: Limit
ks: حد

en: Live Migrate
ks: لآئو مئگریٹ

en: Live Migrate Instance
ks: لآئو مئگریٹ اِنسٹئنس

en: Live migrate an instance to a specific host.
ks: لٲئو مئگریٹ أکھ اِنسٹئنس یُس وَضاحت پئزہ کئرون ہوسٹ خٲطرہ

en: Load Balancer VIP %s
ks: لوڈ بیلنسر  VIP %s

en: Local
ks: لوکل

en: Local Disk Usage
ks: لوکل ڈِسک اِستعمال

en: Local Storage (total)
ks: لوکئل سِٹوریج (کُل)

en: Local Storage (used)
ks: لوکئل سِٹوریج (اِستعمال)

en: Log
ks: لاگ

en: Log Length
ks: لاگ زیچھر

en: MAC Learning State
ks: MAC Lپئرنُک سِٹیٹ

en: Manage Attachments
ks: مینیج کئریو ایٹیچمینٹ

en: Manage Floating IP Associations
ks: اِیسوسیشن کریو فلوٹینگ IP مینیج

en: Manage Hosts
ks: مِینیج ہوسٹ

en: Manage Hosts Aggregate
ks: مینیج ہوسٹ ایگریگیٹ

en: Manage Hosts within Aggregate
ks: مینیج کئریو ہوسٹ ایگریگیٹ مَنز

en: Manage Members
ks: مینیج میمبرس

en: Manage QoS Spec Association
ks: مینیج کئریو QoS سِپیک   جورہ

en: Manage Rules
ks: مینیج رولز

en: Manage Specs
ks: مینیج کئریو سِپیکس

en: Manage Volume Attachments
ks: مینیج کئریو والیوم ایٹیچمینٹ

en: Manual
ks: مینول

en: Mapped Fixed IP Address
ks: میپڈ فیکسIP نیب

en: Memory Usage
ks: میموری اِستعمال

en: Message
ks: شیچھ

en: Metadata
ks:  میٹا ڈیٹا

en: Metadata Items
ks:   میٹا ڈیٹا آئٹم

[ctx: Current status of an Instance]
en: Migrating
ks: مئگریِنگ

[ctx: Task status of an Instance]
en: Migrating
ks: مئگریِنگ

en: Migration Policy
ks: مئگریشن پآلیسی

en: Min Disk
ks: کم از کم ڈِسک

en: Min RAM
ks: کم از کمRAM

en: Minimum Disk (GB)
ks: کم از کم ڈِسک (GB)

en: Minimum RAM (MB)
ks: کم از کمRAM (MB)

en: Modified domain "%s".
ks: شیریتھ ڈومین "%s"

en: Modified instance "%s".
ks: شیریتھ اِنسٹئنس "%s"

en: Modified project "%s".
ks: شیریتھ پروجیکٹ "%s"

en: Modify Access
ks: شیریئو ایکسئس

en: Modify Consumer
ks: شیریئو کئنزیومر

en: Modify Groups
ks: شیریئو گروپس

en: Modify Quotas
ks: شیریو کوٹا

en: Modify dashboard settings for your user.
ks: شیریئو ڈیش بورڈ  سیٹینگس تُہندِ یوزر خآطرہ

en: Modify name and description of a volume.
ks: شیرئیو نٲو تہٕ تَفصیل والیوم ہُند

en: Modify the name and description of a snapshot.
ks: شیریئو نٲو تہٕ تَفصیل سِنیپ شآٹس خٲطرہ

en: Monitoring:
ks: مآنیٹرینگ

en: Name
ks: نٲو

en: Network
ks: نیٹ ورک

en: Network %s was successfully updated.
ks: نیٹ وئرک%s آو کامیابی سآن اَپڈیٹ کئرنہ

en: Network Address
ks: نیٹ وئرک ایڈریس

en: Network Address and IP version are inconsistent.
ks: نیٹ وئرک ایڈریس تہٕ IP  وئرجن چُھ نہ مُستئکِل

en: Network Agents
ks: نیٹ وئرک ایجینٹس

en: Network Details
ks: نیٹ وئرک تَفصیل

en: Network ID
ks: نیٹ وئرک ID

en: Network Name
ks: نیٹ وئرک نٲو

en: Network Topology
ks: نیٹ وئرک ٹوپولاجی

en: Network Type:
ks:  نیٹوئرک قِسم

en: Network address in CIDR format (e.g. 192.168.0.0/24)
ks: نیٹ وئرک ایڈریس  CIDR فارمیٹس مَنز (مِثال 192.168.0.0/24)

en: Network address in CIDR format (e.g. 192.168.0.0/24, 2001:DB8::/48)
ks: نیٹ وئرک ایڈریس  CIDR فارمیٹس مَنز (مِثال 192.168.0.0/24, 2001:DB8::/48)

en: Network list can not be retrieved.
ks: نیٹ وئرک لِسٹ ہیکو نہٖ واپس اَنیتھ

[ctx: Task status of an Instance]
en: Networking
ks: نیٹوئرکِنگ

en: Networks
ks:  نیٹ وئرک

en: Never
ks: زہین نہٕ

en: Never updated
ks: زہ نہ اَپڈیٹ

en: New DHCP Agent
ks: نئو DHCP ایجینٹ

en: New Flavor
ks: نئوہ فِلیوئر

en: New Host
ks: نئوہ ہوسٹ

en: New password
ks:  نئوہ  پآس وئرڈ

en: New size must be greater than current size.
ks: نئوہ سآئز گئژہ آسون بوڈہ حآلی سآئز خوتہٕ

en: No
ks: نہِ

en: No Host selected.
ks: کاہ ہوسٹ آو نہٕ  ژارنہٕ

en: No Hosts found.
ks: کاہ ہوسٹ آو نہٕ ژہانڈنہٖ

en: No attached device
ks: کاہ جوڈیتھ آلہٕ نہٖ

en: No availability zones found
ks: کاہ دَستِیاب زون آیئہٕ نہٕ لَبنہٕ

en: No available console found.
ks: کاہ دَستِیاب کنسول نہ

en: No available projects
ks: کاھ دَستِیاب تِفسیل نِہ

en: No flavors available
ks: کاہ فِلیوئر چُھنہٕ دَستِیاب

en: No floating IP addresses allocated
ks: اِنتِخآب نہ  کریتھ فلوٹینگ IP

en: No floating IP pools available
ks: دَستِیاب نہ فلوٹینگ IP

en: No groups found.
ks: کاہ گروپ آو نہٕ لَبنہٕ

en: No groups.
ks: کاہ گروپ نہٕ

en: No host selected.
ks: کاہ ہوسٹ آو نہٕ  ژارنہٕ

en: No hosts found.
ks: کاہ ہوسٹ آو نہٕ ژہانڈنہٖ

en: No images available
ks: کاہ شَکل چھ نہ دَستِیاب

en: No instances available
ks: کاہ اِنسٹنس چُھ نہ دَستِیاب

en: No key pairs available
ks: کاہ کئی جورہ چھ نئ دَستِیاب

en: No networks available
ks: کاہ نیٹ وئرک چُھ نہٕ دَستِیاب

en: No options specified
ks: کاہ آپشن چھ نہٕ وَضاحت کئریتھ

en: No other agents available.
ks: بیاکھ کاہ ایجینٹ  چمُھ نہٖ دَستِیاب

en: No other hosts available.
ks: کاہ تہٕ ہوسٹ چُھ نہٕ دَستِیاب

en: No ports available
ks:  دَستِیاب کاہ پورٹ چُھ نہ

en: No projects found.
ks:  پروجیکٹس آے  نہٕ لَبنہٕ

en: No projects selected. All projects can use the flavor.
ks:  پروجیکٹس آے  نہٕ لَبنہٕ  ۔ سآری  پروجیکٹس ہیکن اِستعمال کئریتھ فِلوئر

en: No rules defined.
ks: کاہ رول چُھ نہ وَضاحت کئریتھ

en: No security groups available
ks: کاہ حِفآظتی گروپ دَستِیاب نہ

en: No security groups enabled.
ks: کاہ مَحفوظی گروپ چُھنہٖ چآلو

en: No security groups found.
ks: کاہ مَحفوظی گروپ آو نہٖ لَبنہٕ

en: No source, empty volume
ks: کاہ ضریعہٕ نہٖ خٲلی والیوم

en: No subnets available
ks: کاہ سب سیٹ چُھ نہٕ دَستِیاب

en: No users found.
ks: کاہ یوزر آو نہٖ لَبنہٕ

en: No users.
ks: کاہ یوزر نہٕ

en: No volume type
ks: کاہ والیوم قِسم نہٕ

en: No volumes attached.
ks: کاہ والیوم جوڈیتھ چُھنہٕ

en: No volumes available
ks: کاہ والیوم چُھنہٕ دَستِیاب

en: Non-Members
ks: نآن -میمبرس

en: None
ks: کہین نہ

[ctx: Task status of an Instance]
en: None
ks: کہین نہ

en: Normal
ks: نارمل

en: Not attached
ks: جوڈیتھ نہٕ

en: Not available
ks: چُہ نہ دَستِیاب

en: Note:
ks: نوٹ:

en: Number of Instances
ks: تعداد اِنسٹئنس ہُند۱

en: Number of Snapshots
ks: تعداد سِنیپ شآٹس  ہُند

en: Number of VCPUs
ks: تعداد  VCPU

en: Number of Volumes
ks: والیوم ہُند تعداد

en: OR Copy/Paste your Private Key
ks: کاپی/ پیسٹ تُہند زاتی کئی OR

en: Object Store
ks: آبجیکٹ سِٹور

en: Old Flavor
ks: پُرئون  فِلیوئر

en: On Demand
ks: ڈیمانڈ پئٹھ

en: Open Port
ks: کھولیو پورٹ

en: Open Port/Port Range:
ks: کھولیو پورٹ / پورٹ رینج

en: Optionally, you may choose to create a new volume.
ks: آپشنلئی، توہیہٕ ہیکئو ژاریتھ بَناونہٕ خآطرہ اَکھ نئوہ والیوم

en: Other Protocol
ks: بآقی پروٹوکال

en: Overview
ks: اوور ویو

en: Owner
ks: مآلِک

en: Page Not Found
ks: پیج آو نہٕ لَبنہٕ

en: Password
ks: پآس وئرڈ

[ctx: Current status of an Instance]
en: Password
ks: پآس وئرڈ

en: Password changed. Please log in again to continue.
ks: پآسوئرڈ  بئدلائو۔ مہربآنی کئریتھ  دوبارہ کئریو لاگِن

en: Passwords do not match.
ks: پآس ورڈ چُھنہ رلان

[ctx: Current status of an Instance]
en: Paused
ks: رُکاوَت

[ctx: Power state of an Instance]
en: Paused
ks: رُکاوَت

en: Physical Network
ks: فیزیکل نیٹ وئرک

en: Physical Network:
ks: فیزیکل نیٹوئرک

en: Please note:
ks: مہربآنی کئریتھ نوٹ کئریو:

en: Please try again later [Error: %s].
ks: مہربآنی کریتھ کوشیش کریو دوبارہ [Error: %s].

en: Pool
ks: پول

en: Port
ks: پورٹ

en: Port %s was successfully created.
ks: پورٹ %sآو کامیابی سآن بَناونہٕ

en: Port %s was successfully updated.
ks: پورٹ  %s  گئو کامیابی سآن اَپڈیٹ

en: Port Range
ks: پورٹ رینج

en: Port list can not be retrieved.
ks: پورٹ لِسٹ ہیکو نہٖ واپس اَنیتھ

en: Port to be associated
ks:  جوڈیتھ چُھ پورٹ یُس

en: Ports
ks: پورٹس

en: Power State
ks: پٲور سِٹیٹ

en: Primary Project
ks: پریمئوی پروجیکٹ

en: Private Key File
ks:  فآئل زاتی کئی

en: Project
ks: پروجیکٹ

en: Project Groups
ks: پروجیکٹ گروپس

en: Project ID
ks: پروجیکٹID

en: Project Information
ks: پروجیکٹ اِطلاع

en: Project Limits
ks: پروجیکٹ حد

en: Project Members
ks: پروجیکٹ میمبرس

en: Project Name
ks: پروجئکٹ نآو

en: Project Quotas
ks: پروجیکٹ کوٹاز

en: Project Usage
ks: روجیکٹ یوسیج

en: Project Usage Overview
ks: پروجیکٹ یوسیج آوور ویو

en: Projects
ks: پروجیکٹس

en: Projects:
ks: پروجیکٹس:

en: Protected
ks: بَچآویتھ

en: Protocol
ks: پروٹوکال

en: Provider
ks: پرووایڈر

en: Provider Network
ks:  نیٹوئرک دَستِیاب کئرن وول

en: Provider Network Type
ks: پرووئڈر سُند نیٹ وئرک قِسم

en: Public
ks: عوام

en: Public Key
ks: عآم کی

en: QCOW2 - QEMU Emulator
ks: QCOW2 - QEMU ایمولیٹر

en: QoS Spec to be associated
ks: QoSسِپیک یُس جوڈیتھ چُھ

en: QoS Spec:
ks: QoS سِپیک :

en: QoS Specs
ks: QoS  سِپیک

en: Quota Name
ks: کئوٹا نآو

en: Quota exceeded for resource router.
ks: کئوٹا زیادہ ریسورس راوٹر خوتہٕ زیادہ

en: Quota value(s) cannot be less than the current usage value(s): %s.
ks: کوٹا ہیلی ہیکی نہ کم آسیتھ حآلی یوسیج ویلیو خوتہ(s): %s.

en: RAM (total)
ks: RAM (کُل)

en: RAM (used)
ks: RAM (اِستعمال)

en: Ramdisk ID
ks: ریم ڈِسک ID

en: Raw
ks: کئوچ

[ctx: Image format for display in table]
en: Raw
ks: کئوچ

en: Reason
ks: وَجہٕ

en: Reason: %(disabled_reason)s
ks: وَجہٕ: %(disabled_reason)s

en: Rebuild Instance
ks: دوبآرہ بَنایئو اِنسٹئنس

en: Rebuild Password
ks:  پآس ورڈ دوبآرہ بَناوُن

en: Regions:
ks: علاقہٕ:

en: Remote
ks: دور

en: Remote:
ks: دور

en: Request ID
ks: دَرکواستID

en: Resize
ks: ریسآئز

[ctx: Action log of an instance]
en: Resize
ks: ریسآئز

en: Resize Instance
ks: دوبآرہ کریو سآئز اِنسٹنسِز

en: Resources
ks: زخیرزہ

en: Restore Backup
ks: ریسٹور  کيریو

en: Restore Backup to Volume
ks: واپس کئریوبیک اَپ والیوم  تآن

en: Restore Backup:
ks: واپس کئریوبیک اَپ

en: Restore Volume Backup
ks: واپس کئریو والیوم بیک اَپ   تآن

en: Retrieve Instance Password
ks: واپس کئریو اِنسٹئنس پآسوئرڈ

en: Retrieve Password
ks: واپس اَنیو پآس ورڈ

en: Revert Resize/Migrate
ks: واپس تَبدیل کئریو ریسآئز /مئگریٹ

[ctx: Current status of an Instance]
en: Revert Resize/Migrate
ks: واپس تَبدیل کئریو ریسآئز /مئگریٹ

en: Role
ks: کئردار

en: Role ID
ks:  کِٔردار ID

en: Role Name
ks: کِردار

en: Role created successfully.
ks: کامیابی سٲن کِٔردار بَنومتٔ

en: Role updated successfully.
ks: کامیابی سٲن کِٔرداراَپڈیٹ

en: Roles
ks: کردار

en: Root Disk
ks: روٹ ڈِسک

en: Root Disk (GB)
ks: روٹ ڈِسک(GB)

en: Router
ks:  راوٹر

en: Router %s was successfully created.
ks: راوٹر%s گئوہ کامیابی سآن بَناونہٕ

en: Router %s was successfully updated.
ks: رآوٹر%s گئو کامیابی سآن اَپڈیٹ

en: Router Name
ks: راوٹر نٲو

en: Router Type
ks: راوٹر قِسم

en: Routers
ks: راوٹرس

en: Rule
ks: رول

en: Rule:
ks: رول

en: Rules
ks: رولز

en: Rules define which traffic is allowed to instances assigned to the security group. A security group rule consists of three main parts:
ks: رولز یِم وَضا حت چھ کران کوس ٹریفِک چُھ اِجازت اِنسٹنسِز دِتمِت حِفآظتی گروپس خآطرہ۔  حِفآظتی گروپ رولس مَنز چھ ۳ بیڈہ حِصہ:

en: SSH key pairs can be generated with the ssh-keygen command:
ks: کی جورہ چھ ssh ہیکان بَناویتہ ssh-keygenکمانڈ سیتھ

en: Save
ks: مَحفوظ

en: Save Changes
ks: مَحفوظ کئریو تُبدیلی

en: Saved extra spec "%s".
ks: مَحفوظ علاوہ  سِپیک "%s"

en: Saved spec "%s".
ks: مَحفوظ سِپیک  "%s"

en: Security Group
ks: حِفآظتی گروپ

en: Security Group Rules
ks: حِفاظتی گروپ طَریقہٕ

en: Security Groups
ks: حِفاظتی گروپ

en: Segmentation ID
ks: سیگمینٹیشن   ID

en: Segmentation ID:
ks: سیگمینٹیشن آئی ڈی

en: Select Image
ks: ژاریو شکل

en: Select Subnet
ks: ژاریئو سب نیٹ

en: Select Volume
ks: ژاریئو والیوم

en: Select a New Flavor
ks: ژاریئو اَکھ نئوہ فِلوئر

en: Select a key pair
ks: ژاریئو اَکھ کی جورٖہ

en: Select a new agent
ks: ژاریئو اَکھ نئوہ ایجینٹ

en: Select a new host
ks: ژاریئو اَکھ نئوہ ہوسٹ

en: Select a port
ks: ژاریو اَکھ پورٹ

en: Select a project
ks: ژاریئو اَکھ پروجیکٹ

en: Select a target host
ks: ژاریئو اَکھ نِشآن دِہ ہوسٹ

en: Select a volume to restore to.
ks: ژاریئو اَکھ والیوم واپس کئرنہٕ خآطرہ

en: Select an IP address
ks:  IPنیب ژاریو اَکھ

en: Select an instance
ks: ژاریو اَکھ اِنسٹنس

en: Select an instance to attach to.
ks:  ژاریئو أکھ   اِنسٹئنس جوڈنہٕ خآطرہ

en: Select network
ks: ژاریئو نیٹ وئرک

en: Select the image to rebuild your instance.
ks: ژاریئو شَکل دو بآرہ بَناونہ کآطرہ اِنسٹنسِز

en: Select the projects where the flavors will be used. If no projects are selected, then the flavor will be available in all projects.
ks: ژاریئو پروجیکٹس یَتینئس فِلیوئرس گئژہن اِستعمال۔ اگر کاہ  پروجیکٹس   آسہٕ نہٕ ژاریتھ، تیلہٕ فِلیوئر آسہٕ دَستِیاب سآرنی پروجیکٹس مَنز

en: Selected Hosts
ks: ژاریمیت ہوسٹ

en: Selected Projects
ks: ژارمیت پروجیکٹس

en: Selected hosts
ks: ژاریمیت ہوسٹ

en: Server error
ks: سٗرور غَلطی

en: Service
ks: سئروِس

en: Service Endpoint
ks:  آخری پآنٹ سروِس

en: Services
ks: سئروِس

en: Services Down
ks: سئروِس بون

en: Services Up
ks: سئروِس ہیئور

en: Set Domain Context
ks: سیٹ کئریو ڈومین کئنٹیکسٹ

en: Set Gateway
ks: سیٹ  کئریو گیٹ وے

en: Set as Active Project
ks: سیٹ کئریو ایکٹیو پروجیکٹ پئٹھ

en: Set maximum quotas for the project.
ks: سیٹ کریو زیادہ خوتہ زیادہ کوٹا پروجیکٹ خآطرٖہ

en: Settings
ks: سیٹینگس

en: Settings saved.
ks:  سیٹینگس موجود

en: Shared
ks: بئگراویتھ

en: Shared Storage
ks: بئگراویتھ ہوسٹ

en: Sign Out
ks: سآئن آوٹ

en: Size
ks: سآئز

en: Slash is not an allowed character.
ks: سِلیش چحُھ نہ اِجازت کریکٹر پٹھ

en: Snapshot
ks:  سِنیپ شآٹس

[ctx: Type of an image]
en: Snapshot
ks:  سِنیپ شآٹس

en: Snapshot "%(name)s" created for instance "%(inst)s"
ks: سِنیپ شآٹس"%(name)s" بَناومِت اِنسٹنس خٲطرہ "%(inst)s"

en: Snapshot Limits
ks: سِنیپ شآٹس  حد

en: Snapshot Name
ks: سِنیپ شٲٹس نٲو

en: Snapshot source must be specified
ks: سِنیپ شآٹس ضریعہٕ کئریو وَضاحت

en: Something went wrong!
ks: کیا تھان گئو غَلط

en: Specifies how IPv6 addresses and additional information are configured. We can specify SLAAC/DHCPv6 stateful/DHCPv6 stateless provided by OpenStack, or specify no option. 'No options specified' means addresses are configured manually or configured by a non-OpenStack system.
ks: وَضاحت کئران کہٕ   کئتھ کئن IPv6 ایڈریس تہٕ مَزید اِطلاع چھ  کئنفِگئرڈ ۔ عئس ہیکئو وَضاحت کئریتھ SLAAC/DHCPv6 stateful/DHCPv6 سِٹیٹ کم دَستِیاب سیتھ آوپن سِٹیک, or کاہ آپشن نہٕ ؤضاحت کئریتھ. 'اہ آپشن نہٕ ؤضاحت کئریت' مَطلب ایڈریس چھ  کئنفِگئرڈ مینوئلی  یا کئنفِگئرڈ نان آوپن سِٹیک سِٹٹم سیتھ

en: Specify additional attributes for the subnet.
ks: وَضاحت کئریو مزید ایٹریبیوٹس سب نیٹ خآطرہ

en: Specify an IP address for the interface created (e.g. 192.168.0.254).
ks: وَضاحت کئریو اَکھ IP ایڈریس اینٹر فیس خآطرہ( مِثال 192.168.0.254)

en: Specify an image to upload to the Image Service.
ks: وَضاحت کئریو اَکھ شکل أپلوڈ کئرنہٕ خآطرہ شکل سئروِس

en: Specs
ks: سِپیکس

en: Start
ks: شروع

[ctx: Action log of an instance]
en: Start
ks: شروع

en: Start Time
ks: شُروع وَقت

en: Start address is larger than end address (value=%s)
ks: شُروع ایڈریس چُھ بوڈہ  تہٕ خَتم ایڈریس خوتٕہ  (value=%s)

en: Start and end addresses must be specified (value=%s)
ks: شُروع تہٕ خَتم ایڈریس گئژہ وَضاحت کئرون  (value=%s)

en: State
ks: حآل

en: Status
ks: سِٹیٹس

en: Status =
ks: سِٹیٹس=

en: Subnet
ks: سب  نیٹ

en: Subnet Details
ks: سب نیٹ تَفصیل

en: Subnet ID
ks: سب نیٹ آئی ڈی

en: Subnet Name
ks: سب نیٹ نٲو

en: Subnet list can not be retrieved.
ks: سب نیٹ  لِسٹ ہیکو نہٖ واپس اَنیتھ

en: Subnets
ks: سب نیٹس

en: Subnets Associated
ks: سب نیٹس جوڈیتھ

en: Successfully added rule: %s
ks: کامیابی سآن   جئمع   کئریو رول : %s

en: Successfully created QoS Spec: %s
ks: کامیابی سآن بَنائوQoS سِپیک : %s

en: Successfully created encryption for volume type: %s
ks: کامیابی سآن  بَنایئو اینکریپشن والیوم قِسم خآطرہ: %s

en: Successfully created security group: %s
ks: کامیابی سآن بَنایئو  حِفاظتئی گروپ  : %s

en: Successfully created volume type: %s
ks: کامیابی سآن بَنایئو وایوم قِسم : %s

en: Successfully disassociated Floating IP: %s
ks: کامیابی سآن  اَلگ کجئریو فلوٹینگ IP: %s

en: Successfully imported public key: %s
ks: کامیابی سآندَرآمد کئریو عوام کئی : %s

en: Successfully modified QoS Spec consumer.
ks: کامیابی سآن  شیرئوQoS سِپیک خریدار

en: Successfully sent the request to change the volume type to "%(vtype)s" for volume: "%(name)s"
ks: کامیابی سآن  سوزیئو دَرخواست تَبدیل کئرنہٕ خآطرہ والیوم قِسم "%(vtype)s" for volume: "%(name)s"

en: Successfully sent the request to upload volume to image for volume: "%s"
ks: کامیابی سآن سوزیو دَرخواست والدیوم اَپلوڈ کئرنہٕ خآطرہ  شکل والیوم خآطرہ : "%s"

en: Successfully updated QoS Spec association.
ks: کامیابی سآن اَپڈیٹ QoS سِپیک مِلن سآر

en: Successfully updated aggregate: "%s."
ks: کامیابی سآن اَپڈیٹ کئورمُت ایگرِگیٹ: "%s."

en: Successfully updated security group: %s
ks: کامیابی سآن   اَپڈیٹ    کئریو  حِفاظتئی گروپ : %s

en: Successfully updated volume snapshot status: "%s".
ks: کامیابی  سآن اَپڈیٹ کئریو والیوم سِنیپ شآٹس سِٹیٹس  : "%s"

en: Successfully updated volume status to "%s".
ks: کامیابی سآن اَپڈیٹ کئریو وایوم سِٹیٹس "%s"

[ctx: Current status of an Instance]
en: Suspended
ks: خٲرِج

[ctx: Power state of an Instance]
en: Suspended
ks: خٲرِج

en: Swap Disk
ks: سِویپ ڈِسک

en: Swap Disk (MB)
ks: سِویپ ڈِسک(MB)

en: System
ks: سِسٹم

en: System Information
ks: سیسٹم اِطلاع

en: Target Host
ks: نِشآن دہ ہوسٹ

en: Task
ks: کئم

en: The "from" port number is invalid.
ks: پورٹ نمبر  چُھ نہ واجِب  "from"

en: The "to" port number is invalid.
ks: پورٹ نمبر  چُھ نہ واجِب  "to"

en: The "to" port number must be greater than or equal to the "from" port number.
ks: پورٹ نمبر  گژہ آسون زیادہ یا بَرابر  "to"  پورٹ نمبر خوتہ"from"

en: The <strong>Cipher</strong> is the encryption algorithm/mode to use (e.g., aes-xts-plain64). If the field is left empty, the provider default will be used.
ks:  <strong>Cipher</strong> اینکریپشن  چُھ ایلگاریتہ م /موڈ  اِستعمال  کرنہ خآطرہ (e.g., aes-xts-plain64) اگر فیلڈ ٲسہ خآلی، پروویڈر ڈیفآلٹ  گژہ اِستعمال

en: The <strong>Control Location</strong> is the notional service where encryption is performed (e.g., front-end=Nova). The default value is 'front-end.'
ks: چُھ نوشنل سروِس یَتینس  اینکریپشن  چُھ چآلوو <strong>Control Location</strong> (مِثآل فرینٹ-اینڈ=نووا). ڈیفالٹ ویلیو چُھ 'front-end.'

en: The Aggregate was updated.
ks:  ایگریگیٹ آو اَپڈیٹ کئرنہٕ

en: The ICMP code not in range (-1, 255)
ks: کوڈ چُھ نہ چُھ نہ رینج مَنز  ICMP  (-1, 255)

en: The ICMP type not in range (-1, 255)
ks: قِسم چُھ نہ رینج مَنز  ICMP  (-1, 255)

en: The ID "%s" is already used by another flavor.
ks: ID "%s" چُھ گوڈے کاہ بیکھ فلیوئر اِستعمال کئران

en: The Image Location field MUST be a valid and direct URL to the image binary. URLs that redirect or serve error pages will result in unusable images.
ks: شکل جآے فیلڈ گژہ آسین واجِب تہ سودہ URL شکل بینری خآطرہ۔  URLs یم ریڈیریکٹ یا سَرور غَلطی پیج کرن نَتیجہ فَضول شکلہ

en: The Key Pair name that was associated with the instance
ks: کی جورہ نآو یُس جوڈیتھ چُھ اِنسٹنس سیتھ

en: The container cannot be deleted since it is not empty.
ks: کئنٹینر  ہیکئو نہٖ خآلی کئریتھ کیازکہٕ یہٕ چُھنہٖ خٲلی

en: The instance password encrypted with your public key.
ks: اِنسٹنس پٲس ورڈ چُھ اینکریپٹ تُہندِ عام کی سیتھ

en: The minimum disk size required to boot the image. If unspecified, this value defaults to 0 (no minimum).
ks: کم از کم ڈِسک سآیز ضرورت بوٹ کرنہ خآطرہ شکل اگر وَضاحت نہ ، یہ ویلیو چُھ ڈیفالٹ ۰(کاہ کم نہ)

en: The minimum memory size required to boot the image. If unspecified, this value defaults to 0 (no minimum).
ks: کم از کم میموری سآیز ضرورت بوٹ کرنہ خآطرہ شکل اگر وَضاحت نہ ، یہ ویلیو چُھ ڈیفالٹ ۰(کاہ کم نہ)

en: The name "%s" is already used by another flavor.
ks: نٲو "%s" چُھ گوڈے کاہ بیکھ فلیوئر اِستعمال کئران

en: The name "%s" is already used by another host aggregate.
ks: نآو"%s"  چُھ گوڈے اِستعمال بیکِس ہوسٹ ایگریگیٹ مِنز

en: The name of the physical network over which the virtual network is implemented.
ks: فِیزیکل  نیٹورک یَمہ سیتھ ورچُیل نیٹورک یہ لاگو کرنہ نآو

en: The physical mechanism by which the virtual network is implemented.
ks: فِیزیکل طَریقہ یَمہ سیتھ ورچُیل نیٹورک یہ لاگو کرنہ

en: The private key will be only used in your browser and will not be sent to the server
ks: زاتی کی یہ اِستعمال کرنہ تُہندِس براوزرس مَز تہ یہ نہ سوزنہ سَرور تآن

en: The pseudo folder cannot be deleted since it is not empty.
ks: سیوڈو فولڈر  ہیکئو نہٖ خآلی کئریتھ کیازکہٕ یہٕ چُھنہٖ خٲلی

en: The requested instance port is already associated with another floating IP.
ks:   اِنسٹنس پورٹ چُھ گوڈے جوڈیتہ بیکَس فلوٹینگIP سیتھدَرخواست کئورمُت

en: The specified port is invalid.
ks: کوڈ چُھ نہ واجِب وَضاحت کئریتھ

en: The subnet in the Network Address is too small (/%s).
ks: سب نیٹ نیٹ وئرک ایڈریس چُھ لَکوٹ (/%s).

en: The volume size cannot be less than the image size (%s)
ks: والیوم سآئز ہیکہٕ نہٖ کم  آسیتھ شکل سآئز خوتہٕ (%s)

en: There are no networks, routers, or connected instances to display.
ks: نیٹ وئرک چھ نہٕ، راوٹرس چھ نہٖ یا کاہ جوڈیتھ اِنسٹئنسِز چھ نہٖ ہاونہٖ خآطرہ

en: There is not enough capacity for this flavor in the selected availability zone. Try again later or select a different availability zone.
ks: زیادہ جآے چھ نہ یَتھ فِلیور خآطرہ ژارمِت دَستِیاب زون مَنز ۔ کوشیش کریو دوبارہ یا ژاریو مُختَلِف   دَستِیاب زون مَنز

en: This generates a pair of keys: a key you keep private (cloud.key) and a public key (cloud.key.pub). Paste the contents of the public key file here.
ks: یہ چُہ بَناوان کی جورہ: اَکھ کی یَس توہیہ تھاوان چھو زاتی (cloud.key) تہ عام کی (cloud.key.pub)۔ پیسٹ کریو کنٹینٹ   عام کیفآیل یَتینس

en: This volume is currently attached to an instance. In some cases, creating a snapshot from an attached volume can result in a corrupted snapshot.
ks: یہٕ والیوم چُھ حآلی مَنز جوڈیتھ اَکس اِنسٹئنسِز سیتھ ۔ کونہٕ حآلس مَنز ، بَناوُن اَکہٕ سِنیپ شآٹس اَکہٕ جوڈمیت والیم سیتھ ہیکہٕ نَتیجہٕ کئریتھ  کئریپٹِڈ سِنیپ شآٹس مِنز

en: Timezone
ks: ٹآئم زون

en: To Port
ks: پورٹ تآن

en: To decrypt your password you will need the private key of your key pair for this instance. Select the private key file, or copy and paste the content of your private key file into the text area below, then click Decrypt Password.
ks: پآس ورڈ ڈیکریپٹ کرنہ خآطرہ توہیہ پَیو ض ضرورت زاتی کی ہِنز اِنسٹنس کریتھ۔ ژاریو  زاتی کی فآیل مواد ایریا مَنز بونکین، کِلک کریو ڈیکریپٹ  پآس ورڈ

en: To exit the fullscreen mode, click the browser's back button.
ks: فُل سِکرین مَنز نیرنہٕ خآطرہ، کِلک کئریو بروازر بیک بَٹن

en: To specify an allowed IP range, select &quot;CIDR&quot;. To allow access from all members of another security group select &quot;Security Group&quot;.
ks: اَکھ خآص اِجازت دِتمُتIP رینج، ژاریو &کوٹ;CIDR&کوٹ;. ایکسس اِجازت خآطرہ سآرنی میمبرس نیش بیکھ حِفاظتی گروپس ژاریو گروپ حِفاظ&کوٹ؛ حِفاظتی گروپ &کوٹ

en: Topology
ks: ٹاپئولیجی

en: Total Disk
ks: کُل ڈِسک

en: Total RAM
ks: کُل RAM

en: Total Size of Volumes and Snapshots (GB)
ks: کُل سآئز جٲے تہٕ سِنیپ شآٹس ہِنز (GB)

en: Total disk usage (GB * Hours Used) for the project
ks: سئوری ڈیسک اِستعمال(GB * گھنٹہٕ  اِستعمال)  پروجیکٹ خٲطرہ

en: Type
ks: قِسم

en: Unable to add rule to security group.
ks: نا قابِل حِفاظتی گروپ بَناونہٕ   خآطرہ

en: Unable to add user to primary project.
ks: نا قابِل  جمع کئرنہٕ خآطرہ پرئمیرئی پروجیکٹ

en: Unable to allocate Floating IP.
ks: نا قابِل فلوٹینگIP   واپس اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to associate IP address %s.
ks: نا قابِل IP   ایڈریس جوڈنہٕ خآطرہ %s

en: Unable to attach volume.
ks: نا قابِلوالیوم ایٹیچ  کئرنہٕ ٕ خآطرہ

en: Unable to change password.
ks: نا قابِل   پآس وئرڈ تَبدیل کئرنہٕ خآطرہ

en: Unable to change the volume type for volume: "%s"
ks: نا قابِل والئوم قِسم والیوم خآطرہ   تَبدیل  کئرنہٕ ٕ خآطرہ: "%s"

en: Unable to connect to Neutron.
ks: نل قابِل نیوٹران جمع کئرنہٕ خآطرہ

en: Unable to create QoS Spec.
ks: نا قابِل بَناونہٕ خآطرہ   QoS سِپیک

en: Unable to create domain "%s".
ks: نا قابِل بَناونہٕ خآطرہ   ڈومین "%s"

en: Unable to create encrypted volume type.
ks: نا قابِل بَناونہٕ  خآطرہ   غینکئریپٹِڈ والیوم قِسم

en: Unable to create flavor "%s".
ks: ناقابل بَناونہ خآطرہ نئوہ فِلیئور"%s"

en: Unable to create flavor.
ks: ناقابل بَناونہ خآطرہ نئوہ فِلیئور

en: Unable to create group.
ks: نا قابِل گروپ بناَونہٕ ٕ خآطرہ

en: Unable to create host aggregate "%s".
ks: ناقابِل  ہوسٹ  ایگرِگیٹ بَناونہٕ خآطرہ"%s"

en: Unable to create host aggregate.
ks: اقابِل  ہوسٹ  ایگرِگیٹ بَناونہٕ خآطرہ

en: Unable to create network "%s".
ks: نا قابِل نیٹ وئرک بَناواَنہٕ خآطرہ۔ "%s"

en: Unable to create project "%s".
ks: نا قابِل پروجیکٹ بَناونہٕ خآطرہ  "%s"

en: Unable to create role.
ks: نا قابِل  کئردار بناونہٕ خآطرہ

en: Unable to create snapshot.
ks: نا قابِل  سِنیپ شآٹ بَناونہٕ خآطرہ

en: Unable to create spec.
ks: نا قابِل بناَنہٕ خآطرہ سِپیک

en: Unable to create subnet "%s".
ks: نا قابِل سب نیٹ بَناواَنہٕ خآطرہ۔  "%s"

en: Unable to create user.
ks: نا قابِل یوزر بَناونہٕ خآطرہ

en: Unable to create volume backup.
ks: نا قابِل والیوم بیک اَپ بَناونہٕ  خآطرہ

en: Unable to create volume snapshot.
ks: نا قابِل وَالیوم سِنیپ شآٹس   بَناونہٕ خآطرہ

en: Unable to create volume type extra spec.
ks: نا قابِل بناَنہٕ خآطرہ  والیوم قِسم علاوہ سِپیک

en: Unable to create volume type.
ks: نا قابِل بناِنہٕ ٕ خآطرہ   والیوم قِسم

en: Unable to create volume.
ks: نا قابِل والوم بَناونہٕ ٕ خآطرہ

en: Unable to determine if availability zones extension is supported.
ks: نا قابِل مُقرر کئرنہٕ خآطرہ کہٕ دَستِیاب زون چھ تعاوُن کہٕ نہٕ

en: Unable to determine if volume type encryption is supported.
ks: نا قابِل معلوم کئرنہٕ  خآطرہ   اگر والیوم قِسم  اینکئریپشن چھ تعاوُن

en: Unable to disassociate floating IP.
ks: نا قابِل فلوٹینگIP   پھٹراونہٕ  خآطرہ

en: Unable to edit spec.
ks: نا قابِل شئرنہٕ خآطرہ  سِپیک

en: Unable to edit volume type extra spec.
ks: نا قابِل شئرنہٕ ٕ خآطرہ  والیوم قِسم علاوہ سِپیک

en: Unable to extend volume.
ks: نا قابِل والئومبئڈراونہٕ  خآطرہ

en: Unable to fetch EC2 credentials.
ks: نا قابِل EC2کئریڈینشل واپس اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to find default role.
ks: نا قابِل ڈیفالٹ کئردار ژہانڈنہٕ خآطرہ

en: Unable to get EC2 credentials
ks: نا قابِل عئوپِن ٲر سی ۲کئریڈینشل واپس اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to get RDP console for instance "%s".
ks: ناقابِل RDP کئنسول اِنسٹئنسزخآطرہ جمع کئرنہٕ خآطرہ "%s

en: Unable to get SPICE console for instance "%s".
ks: نا قابِلSPICE  کئنسول  اِنسٹئنس خآطرہ  اَنہٕ خآطرہ "%s"

en: Unable to get VNC console for instance "%s".
ks: نا قابِلVNC  کئنسول  اِنسٹئنس خآطرہ  اَنہٕ خآطرہ"%s".

en: Unable to get cinder services list.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ سئنڈر سئوِس لِسٹ

en: Unable to get flavor list
ks: نا قابِل فلوئر لِسٹ واپس  انہٕ خآطرہ

en: Unable to get host aggregate list
ks: نا قابِل ہوسٹ ایگریگیٹ لِسٹ عنہٕ خآطرہ

en: Unable to get log for instance "%s".
ks: نا قابِل اِنسٹئنس خآطرہ لاگ اَنہٕ خآطرہ  "%s"

en: Unable to get network agents info.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ نیٹ وئرک ایجئنٹ اِطلاع

en: Unable to get network agents list.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ نیٹ وئرک ایجئنٹ لِسٹ

en: Unable to get nova services list.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ  نئوا سئروِس لِسٹ

en: Unable to get openrc credentials
ks: نا قابِل عئوپِن ٲر سی کئریڈینشل واپس اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to get subnet "%s"
ks: نا قابِل سب نیٹ اَنہٕ ٕ خآطرہ "%s"

en: Unable to get the available hosts
ks: نا قابِل دَستِیاب  ہوسٹ لِسٹ عنہٕ خآطرہ

en: Unable to import key pair.
ks: نا قابِل کئی جورہ در آمد کئرنہٕ  خآطرہ

en: Unable to list dhcp agents hosting network.
ks: نا قابِل کئرنہٕ  خآطرہ اِیجینٹ ہوسٹِنگ نیٹوئرک

en: Unable to load the specified image. %s
ks: نا قابِل وَضاحت شَکل لوڈ کئرنہٕ ٕ خآطرہ . %s

en: Unable to load the specified snapshot.
ks: نا قابِل وَضاحت  سِنیپ شآٹس لوڈ کئرنہٕ ٕ خآطرہ

en: Unable to load the specified volume. %s
ks: نا قابِل وَضاحتولیوم لوڈ کئرنہٕ ٕ خآطرہ . %s

en: Unable to lookup volume or backup information.
ks: نا قابِل والیوم یا  بیک اَپ اِطلاع  وچھنہٕ خآطرہ

en: Unable to modify domain "%s".
ks: نا قابِل شیرنہٕ خآطرہ   ڈومین "%s"

en: Unable to modify instance "%s".
ks: ناقابِل شئرنہٕ خآطرہ   اِنسٹئنسز "%s"

en: Unable to modify project "%s".
ks: نا قابِل  پروجیکٹ شئرنہٕ خآطرہ  "%s"

en: Unable to parse IP address %s.
ks: نل قابِلIP  ایڈریس%s  پآرس  کئرنہٕ خآطرہ

en: Unable to rebuild instance.
ks: نا قابِل اِنسٹئنس دوبارہ بٔناونہٕ خآطرہ

en: Unable to resize instance "%s".
ks: نا قابِل اِنسٹئنس ریسآئز واپس خآطرہ "%s".

en: Unable to restore backup.
ks: نا قابِل بیک اَپ واپس     اَنہٕ ٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve IP addresses from Neutron for instance "%(name)s" (%(id)s).
ks: نا قابِلIP ایڈریس اَنہٕ  خآطرہ  نیوٹران پئٹھ مِثال "%(name)s" (%(id)s).

en: Unable to retrieve IP addresses from Neutron.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ ایڈریس نیوٹران پئٹھ

en: Unable to retrieve QoS Spec association.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ QoS سپیک رآبطہٕ

en: Unable to retrieve QoS Spec details.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ QoSسِپیکس تَفصیل

en: Unable to retrieve QoS Specs.
ks: نا قابِلQoS   سِپیکس واپس عئنس منز

en: Unable to retrieve QoS spec details.
ks: نا قابِل واپس اِنہٕ ٕ خآطرہ  QoS سِپیک لِسٹ

en: Unable to retrieve QoS spec list.
ks: نا قابِل واپس اِنہٕ ٕ خآطرہ  QoS سِپیک لِسٹ

en: Unable to retrieve QoS specs
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ   QoS  سِپیکس

en: Unable to retrieve agent list.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ  ایجینٹ لِسٹ

en: Unable to retrieve an external network "%s".
ks: نا قابِل نیبرِم  نیٹوئرک واپس أنہٕ خآطرہ "%s"

en: Unable to retrieve attachment information.
ks: ناکامیاب اَٹیچمینٹ  تَفصیل  واپس  اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve availability zone list.
ks: نا قابِل دَستِیاب زون لِسٹ واپس عئنس منز

en: Unable to retrieve availability zones.
ks: نا قابِل دَستِیاب زون واپس اَنہٕ  خآطرہ

en: Unable to retrieve backup details.
ks: نا قابِل والیوم بیک اَپ تَفصیل واپس     اَنہٕ ٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve compute host information.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ کئمپیوٹ ہوسٹ اِطلاع

en: Unable to retrieve compute limit information.
ks: ناقابِل کئمپیوٹ حد تَفصیل واپس اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve details for instance "%s".
ks: نا قابِل تَفصیل   اَنہٕ خآطرہ  اِنسٹئنس خآطرہ  "%s"

en: Unable to retrieve details for network "%s".
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ  تَفصیل نیٹوئرک خآطرہ "%s"

en: Unable to retrieve details for router "%s".
ks: نا قابِل راوٹر تَفصیل  واپس أنہٕ خآطرہ "%s"

en: Unable to retrieve domain details.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ ٕ خآطرہ   ڈومین اِطلاع

en: Unable to retrieve domain information.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ ٕ خآطرہ   ڈومین اِطلاع

en: Unable to retrieve domain list.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ ٕ خآطرہ   ڈومین لِسٹ

en: Unable to retrieve extra spec list.
ks: نا قابِل بناَنہٕ خآطرہ  والیوم قِسم علاوہ سِپیک

en: Unable to retrieve flavor access list. Please try again later.
ks: نا قابِل فلوئر ایکسئس لِسٹ واپس  انہٕ خآطرہ۔ مہربانی کئریتھ دوبارہ کئریو کوشئش

en: Unable to retrieve flavor details.
ks: نا قابِل فلوئر تَفصیل واپس  انہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve flavor information for instance "%(name)s" (%(id)s).
ks: نا قابِل فلیوئر اِطلاع اَنہٕ  خآطرہ  اِنسٹئنس خآطرہ "%(name)s" (%(id)s).

en: Unable to retrieve flavor information for instance "%s".
ks: نا قابِل اِنسٹئنس خآطرہ فِلیوئر اِطلاع واپس اَنہٕ خآطرہ "%s"

en: Unable to retrieve flavor list.
ks: نا قابِل فلوئر لِسٹ واپس  انہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve flavors.
ks: نا قابِل فِلیورز واپس اَنہٕ  خآطرہ

en: Unable to retrieve floating IP addresses.
ks: نا قابِل فلوٹینگIP ایڈریس واپس اَنہٕ  خآطرہ

en: Unable to retrieve floating IP pools.
ks: نا قابِل فلوٹینگIP پولز واپس اَنہٕ  خآطرہ

en: Unable to retrieve group list.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ ٕ خآطرہ   گروپ لِسٹ۔

en: Unable to retrieve group list. Please try again later.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ ٕ خآطرہ   گروپ لِسٹ۔ مہربآنی کئریتھ دوبارہ کئریو کوشش

en: Unable to retrieve group users.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ ٕ خآطرہ   گروپ یوزرس

en: Unable to retrieve host aggregates list.
ks: نا قابِل ہوسٹ ایگریگیٹ لِسٹ واپس عئنس منز

en: Unable to retrieve host information.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ ہوسٹ اِطلاع

en: Unable to retrieve hypervisor information.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ  ہیپروئزر اِطلاع

en: Unable to retrieve hypervisor instances list.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ  ہیپروئزر اِنسٹئنس لِسٹ

en: Unable to retrieve hypervisor statistics.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ  ہیپروئزرسِٹیٹِسٹِکس

en: Unable to retrieve image details.
ks: نا قابِل  شَکل تَفصیل واپس اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve image list.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ  شکل لِسٹ

en: Unable to retrieve image.
ks: نا قابِل  شَکل واپس اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve images for the current project.
ks: نا قابِل حٲلی پروجیکٹ شَکل واپس اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve images.
ks: نا قابِل  شَکل واپس اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve instance action list.
ks: نا قابِل اِنسٹئنس کئم لِسٹ کئر نہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve instance details.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ اِنسٹئنس تَفصیل

en: Unable to retrieve instance flavors.
ks: نا قابِل اِنسٹئنس فِلیوئرزس واپس اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve instance list.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ اِنسٹئنس لِسٹ

en: Unable to retrieve instance password.
ks: نا قابِل اِنسٹئنس پآسوئرڈ دوبارہ بٔناونہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve instance project information.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ اِنسٹئنس پروجیکٹ اِطلاع

en: Unable to retrieve instance size information.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ اِنسٹئنس سآئز اِطلاع

en: Unable to retrieve instances.
ks: نا قابِل اِنسٹئنس واپس اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve key pair list.
ks: نا قابِل کئی جورہ لِسٹ واپس اَنہٕ  خآطرہ

en: Unable to retrieve key pairs.
ks: نا قابِلکئی جورہ واپس اَنہٕ  خآطرہ

en: Unable to retrieve list of volumes.
ks: نا قابِل والیوم لِسٹ واپس اَنہٕ  خآطرہ

en: Unable to retrieve network details.
ks: نا قابِل نیٹ وئرک تٔفصیل واپس اَنہٕ خآطرہ۔

en: Unable to retrieve network.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ نیٹوئرک

en: Unable to retrieve port details
ks: نا قابِل پورٹ  تٔفصیل واپس اَنہٕ خآطرہ۔

en: Unable to retrieve port details.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ پورٹ  تَفصیل

en: Unable to retrieve project details.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ ٕ خآطرہ   پروجیکٹ تَفصیل

en: Unable to retrieve project domain.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ ٕ خآطرہ پروجیکٹ ڈومین

en: Unable to retrieve project information.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ ٕ خآطرہ  پروجیکٹ اِطلاع

en: Unable to retrieve project list.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ پروجیکٹ لِسٹ

en: Unable to retrieve public images.
ks: نا قابِل عام شَکل واپس اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve quota information.
ks: نا قابِل کئوٹا اِطلاع واپس  اَنہٕ  خآطرہ

en: Unable to retrieve role list.
ks: ا قابِل واپس اَنہٕ ٕ خآطرہ  کئردار  لِسٹ

en: Unable to retrieve roles list.
ks: نا قابِل کئردار لسٹٕ واپس خآطرہ

en: Unable to retrieve router details.
ks: نا قابِل راوٹر  تَفصیل واپس اَنٕہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve router list.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ رزاوٹر لِسٹ

en: Unable to retrieve router.
ks: نا قابِل راوٹر مِٹاونہٕ ٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve security group list. Please try again later.
ks: نا قابِل حِفاظتی گروپ لِسٹ واپس اَنہٕ  خآطرہ ۔ مہربآنی کئریتھ کوشئش کئریو دوبٲرہ

en: Unable to retrieve security group.
ks: نا قابِل حِفاظتی گروپ واپس اَنہٕ  خآطرہ

en: Unable to retrieve security groups for instance "%(name)s" (%(id)s).
ks: نا قابِل حِفاظتی گروپ اَنہٕ  خآطرہ  اِنسٹئنس خآطرہ  "%(name)s" (%(id)s).

en: Unable to retrieve security groups.
ks: نا قابِل حِفاظتی گروپ واپس اَنہٕ  خآطرہ

en: Unable to retrieve snapshot details.
ks: نا قابِل  سِنیپ شآٹس تَفصیل واپس اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve snapshot list.
ks: نا قابِل سِنیپ شآٹس لِسٹ واپس     اَنہٕ ٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve subnet details
ks: نا قابِل سب نیٹ تٔفصیل واپس اَنہٕ خآطرہ۔

en: Unable to retrieve subnet details.
ks: نا قابِل سب نیٹ تٔفصیل واپس اَنہٕ خآطرہ۔

en: Unable to retrieve tenant limits.
ks: ناکامیاب والیوم  تَفصیل والیوم واپس  اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve the aggregate to be updated
ks: نا قابِل ایگریگیٹ یُس اَپڈیٹ کئرون عئوس سُہٕ واپس عئنس منز

en: Unable to retrieve the volume type list.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ  والیوم ٹٲئپ لِسٹ

en: Unable to retrieve usage information.
ks: ناکامیاب اِستعمال کئُرنُک اِطلاع لِسٹ اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve user domain role assignments.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ ٕ خآطرہ   یوزر  ڈومین  کئردار ایسآئنمینٹ

en: Unable to retrieve user information.
ks: نا قابِل یوزر اِطلاع واپس اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve user list.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ ٕ خآطرہ یوزر لِسٹ

en: Unable to retrieve user list. Please try again later.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ ٕ خآطرہ   یوزر لِسٹ۔ مہربآنی کئریتھ دوبارہ کئریو کوشئش پَتہٖ

en: Unable to retrieve user roles.
ks: نا قابِل یوزر کئردار اَپڈیٹ کئرنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve users.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ ٕ خآطرہ   یوزرس

en: Unable to retrieve version information.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہوئرجن اِطلاع

en: Unable to retrieve volume backups.
ks: نا قابِل والیوم بیک اَپ واپس     اَنہٕ ٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve volume details.
ks: نا قابِلواپس اَنہٕ ٕ خآطرہ   والیوم تَفصیل

en: Unable to retrieve volume information for volume: "%s"
ks: ناکامیاب والیوم  تَفصیل والیوم واپس  اَنہٕ خآطرہ : "%s"

en: Unable to retrieve volume information.
ks: ناکامیاب والیوم  تَفصیل  واپس  اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve volume limit information.
ks: ناکامیاب جآے حد  اِطلاع  اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve volume list for instance "%(name)s" (%(id)s).
ks: نا قابِل وال یوم  اَنہٕ خآطرہ  اِنسٹئنس خآطرہ  "%(name)s" (%(id)s).

en: Unable to retrieve volume list.
ks: نا قابِلوالیوم لِسٹ واپس     اَنہٕ ٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve volume project information.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ  والیوم پروجیکٹ اِطلاع

en: Unable to retrieve volume snapshot.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ  والیوم سِنیپ شآٹ

en: Unable to retrieve volume snapshots.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ  والیوم سِنیپ شآٹس

en: Unable to retrieve volume type details.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ  والیوم قِسم تَفصیل

en: Unable to retrieve volume type encryption details.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ  والیوم قِسم  اینکئریپشن تَفصیل

en: Unable to retrieve volume type encryption information.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ  والیوم قِسم اینکریپشن اِطلاع

en: Unable to retrieve volume type extra spec details.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ  خآطرہ  والیوم قِسم علاوہ سِپیک تَفصیل

en: Unable to retrieve volume type name.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ  والیوم قِسم نآو

en: Unable to retrieve volume types
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ والیوم قِسم

en: Unable to retrieve volume.
ks: ناکامیاب والیوم واپس  اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve volume/instance attachment information
ks: نا قابِل والیوم اِنسٹئنس/ ایٹیچمینٹ اِطلاع  واپس     اَنہٕ ٕ خآطرہ

en: Unable to set Domain Context.
ks: نا قابِل سیٹ  کئرنہٕ ٕ خآطرہ ڈومین کئنٹیکسٹ

en: Unable to set flavor access for project %s.
ks: ناقابل سیٹ کئرنہٕ  خآطرہ ایکسئس پروجیکٹ خآطرہ  %s

en: Unable to set gateway.
ks: نا قابِل گیٹ وے سیٹ کئرَنہٕ ٕ خآطرہ

en: Unable to sort instance flavors.
ks: نا قابِل اِنسٹئنس خآطرہ لاگ اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to update default quotas.
ks: نا قابِل ڈیفالٹ  کئوٹا ویلئو اَپڈیٹ کئرنہٕ  خآطرہ

en: Unable to update group.
ks: نا قابِل اَپڈیٹ کئرنہٕ ٕ خآطرہ   گروپ

en: Unable to update image "%s".
ks: نا قابِل  شَکل اَپڈیٹ کئرنہٕ خآطرہ "%s"

en: Unable to update role.
ks: نا قابِل  اَپڈیٹ کئرنہٕ خآطرہ کئردار

en: Unable to update subnet "%s".
ks: نا قابِل سب نیٹاَپڈیٹ کئرنہٕ خآطرہ"%s"

en: Unable to update the aggregate.
ks: نا قابِل اَپڈیٹ کئورنہٕ خآطرہ ایگرِگیٹ

en: Unable to update the group.
ks: نا قابِل اَپڈیٹ کئرنہٕ ٕ خآطرہ   گروپ

en: Unable to update the user.
ks: نا قابِل یوزر اَپڈیٹ کئرنہٕ خآطرہ

en: Unable to update volume snapshot status.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ  والیوم سِنیپ شآٹس سِٹیٹس

en: Unable to update volume snapshot.
ks: نا قابِل والیوم سِنیپ شآٹس أپڈیٹ کئرنہٕ ٕ خآطرہ

en: Unable to update volume status to "%s".
ks: نا قابِل اَپڈیٹ کئرنہٕ ٕ خآطرہ   والیوم سِٹیٹس "%s" تآن

en: Unable to update volume.
ks: نا قابِل والئوم اَپڈیٹ  کئرنہٕ ٕ خآطرہ

en: Unable to upload volume to image for volume: "%s"
ks: نا قابِل والئوم اَپلوڈ شکل خآطرہ   کئرنہٕ ٕ خآطرہ: "%s"

en: Unknown
ks: نا معلوم

en: Unknown instance
ks: نامعلوم مِثال

en: Unknown instance (None)
ks: نا معلوم اِنسٹئنس(کِہین نہٖ )

en: Up
ks: ہیور

[ctx: Current state of a Hypervisor]
en: Up
ks: ہیور

en: Update
ks: اَپڈیٹ

en: Update Default Quotas
ks: اَپڈیٹ  ڈیفالٹ  کئوٹا

en: Update Defaults
ks: اَپڈیٹ  ڈیفالٹ

en: Update Group
ks: اپڈیٹ کئریو گروپ

en: Update Metadata
ks:  اَپڈیٹ میٹا ڈیٹا

en: Update Network
ks: اَپڈیٹ کئریو نیٹ وئرک

en: Update Role
ks: اِپڈیٹ کِٔردار

en: Update Router
ks: اَپڈیٹ کئریو راوٹر

en: Update Status
ks:  اَپڈیٹ کئریو سِٹیٹس

en: Update User
ks: اَپڈیٹ یوزر

en: Update Volume Snapshot Status
ks: اَپڈیٹ والیوم  سِنیپ شآٹس

en: Update Volume Status
ks: اٗپڈیٹ کئریو والیوم سِٹیٹس

en: Update a subnet associated with the network. Advanced configuration are available at "Subnet Details" tab.
ks: اَپڈیٹ  کئریو اَکھ سَب نیٹ یُس جوڈیتھ چُھ نیٹ وئرک سیتھ ۔ خآص کئنفِگریشن چھ دَستِیاب "Subnet Details" ٹیبس پئٹھ

en: Update the "extra spec" value for "%(key)s"
ks: اَپڈیٹ the "extra spec" value for "%(key)s"

en: Update the spec value for "%(key)s"
ks: اَپڈیٹ کئریو سِپیک ویلیو"%(key)s" خآطرہ

en: Updated
ks: اَپڈیٹِڈ

en: Updated At
ks: اَپڈیٹِڈ پئٹھ

en: Updated subnet "%s".
ks: اَپڈیٹ سَب نیٹ"%s"

en: Updating volume "%s"
ks:  والیوم اَپڈیٹ کئران  والیوم "%s"

en: Updating volume snapshot "%s"
ks: والیوم سِنیپ شآٹس اَپڈیٹ کئران "%s"

en: Upload
ks: اَپلوڈ

en: Upload Volume to Image
ks: اَپلوڈ کئریو والیوم   شکل  خآطرہ

en: Upload to Image
ks: اَپلوڈ کئریو شکل

en: Usage
ks: اِستعمال

en: Usage (Hours)
ks: یوسیج(گھنٹہٕ)

en: Usage Overview
ks:  یوسیج  اوور ویو

en: Use Server Default
ks: استعمال سئرور ڈیفالٹ

en: Use a volume as source
ks: اِستعمال کئریو والیوم ضریعہٕ پئٹٰھ

en: Use image as a source
ks: اِستعمال کئریو شکل ضریعہٕ پئٹٰھ

en: Use snapshot as a source
ks: اِستعمال کئریو  اَکھ سِنیپ شآئٹس ضریعہٕ پئٹٰھ

en: User "%s" was successfully created.
ks: یوزر "%s"  ٲو کامیابی سٲن بَناوان

en: User Credentials Details
ks: اِستعمال کریو کریڈینشل  تَفصیل

en: User ID
ks: یوزر ID

en: User Name
ks: یوزر نآو

en: User Settings
ks: یوزر سیٹینگس

en: User name "%s" is already used.
ks: یوزر "%s" چُھ گوڈے موجود

en: Users
ks: یوزر

en: VCPU Hours
ks: گھنٹہٕ VCPU

en: VCPU Usage
ks: VCPUاِستعمال

en: Value
ks: ویلیو

en: View Credentials
ks: وِچھیو کریڈینشل

en: View Extra Specs
ks: وِچھیئو علاوہ سِپیکس

en: View Full Log
ks: وِچھیئو پورہ لاگ

en: View Log
ks: وِچھیو لاگ

en: View Usage
ks: وِچھىو   یوسیج

en: Volume
ks: والیوم

en: Volume Backup:
ks: بَناوان  بیک اَپ

en: Volume Backups
ks: والیوم بیک اَپ

en: Volume Limits
ks: والیوم حد

en: Volume Name
ks: والیوم  نآو

en: Volume Snapshots
ks: جٲے سِنیپ شآٹس ہِنز

en: Volume Source
ks: والیوم ضریعہٕ

en: Volume Type Encryption Details
ks:  والیوم قِسم   ٖ اینکریپٹڈ تَفصیل

en: Volume Type Encryption Overview
ks: والیوم قِسم اینکریپشن اوور ویو

en: Volume Type Extra Specs
ks: والیوم قِسم علاوہ سِپیکس

en: Volume Type is Unencrypted.
ks: والیوم قِسم  چُھنہٖ اینکریپٹڈ

en: Volume Type: %(volume_type_name)s
ks: والیوم قِسم : %(volume_type_name)s

en: Volume Type: %(volume_type_name)s
ks: والیوم قِسم : %(volume_type_name)s

en: Volume Types
ks: والیوم  قِسم

en: Volume size must be equal to or greater than the image size (%s)
ks: والیوم سآئز گئژہ آسون برابر یا زیادہ شکل سآئز خوتہٕ(%s)

en: Volume source must be specified
ks: والیوم ضریعہٕ کئریو وَضاحت

en: Volumes
ks: جآے

en: Volumes Attached
ks: والیوم جوڈیتھ

en: Yes
ks: عئن

en: You are already using all of your available floating IPs.
ks: تُہیہٕ چھو گوڈے اِستعمال کئران تُہند دَستِیاب فِلوٹىنگ IPs

en: You are already using all of your available volumes.
ks: تُہیہٕ چھو گوڈے اِستعمال کئران تُہند دَستِیاب والیوم

en: You can connect a specified external network to the router. The external network is regarded as a default route of the router and the router acts as a gateway for external connectivity.
ks: توہیہٕ چھو جوڈیتھ اَکئس ؤضاحت کئرمِت نیبرِم  نیٹ وئرک پئٹھ راوٹر سیتھ ۔    نیبرِم  نیٹ وئرک چُھ مُقرر یئوان کئرنہٖ ڈیفالٹ روٹ راوٹُرک  تہٕ راوٹر کئرہ کئم گیٹ وے پئٹھ نیبرِم کئنیکشن خآطرہ

en: You can connect a specified subnet to the router.
ks: توہیہٕ ہیکئو جوڈیتھ اَکھ ؤضاحت کئورمُت سب نیٹ بیکئس راوٹرس خآطرہ

en: You can create a port for the network. If you specify device ID to be attached, the device specified will be attached to the port created.
ks: توہیہ ہیکو   بَناویتھ اَکھ پورٹ نیٹ ورک خآطرہ اگر توہیہ  وَضاحت کریو ٲلہ ID جوڈنہ خآطرہ،  ٲلہ  وَضاحت کریتھ یہ جوڈنہ بَناومِت پورٹ سیتھ

en: You can specify the desired rule template or use custom rules, the options are Custom TCP Rule, Custom UDP Rule, or Custom ICMP Rule.
ks:  توہیہ ہیکیو وَضاحت کریتھ اَکھ خواہش رول ٹیمپلیٹ یا اِستعمال  کریو قسٹم رول، آپشنز چھ   قسٹمTCP رول ،  قسٹمUDP رول ، یا ICMP

en: You cannot revoke your administrative privileges from the domain you are currently logged into. Please switch to another domain with administrative privileges or remove the administrative role manually via the CLI.
ks: توہیہ ہیکو نہ ریوک کریتہ اِنتِظامیہ پریویلیج ڈومین پیٹہ یَتہ مَںز توہیہ لآگڈ چھو ۔ مہر بآنی کریتھ سِویچ کریو بیاکھ ڈومین  یِم   اِنتِظامیہ پریویلیج  ہیتہ یا کڈیو  اِنتِظامیہ رول پآنےCLI ضریعہ

en: You cannot revoke your administrative privileges from the project you are currently logged into. Please switch to another project with administrative privileges or remove the administrative role manually via the CLI.
ks: توہیہ ہیکو نہ ریوک کریتہ اِنتِظامیہ پریویلیج ڈومین پیٹہ یَتہ مَںز توہیہ لآگڈ چھو ۔ مہر بآنی کریتھ سِویچ کریو بیاکھ ڈومین  یِم   اِنتِظامیہ پریویلیج  ہیتہ یا کڈیو  اِنتِظامیہ رول پآنےCLI ضریعہ

en: You may have mistyped the address or the page may have moved.
ks: توہِیہٕ آسہٕ غَلط ٹآئپ کئورمُت ایڈریس یا پیج آسہٕ کونہٕ حِلاومُت

en: You may optionally set a password on the rebuilt instance.
ks: توہیہ ہیکو آپضنلی سیٹ کریتھ اَکھ پآس ورڈ ریبیلٹ اِنسٹنس پیٹھ

en: You may update the editable properties of your network here.
ks: توہیہ  ہیکو   اَپڈیٹ  کریتھ شیرن واجین خَصوصیت تُہندِس نیٹ ورکس پیٹہ یَتینس

en: You may update the editable properties of your router here.
ks: توہیہٕ ہیکئو اَپڈیٹ کئریتھ  توہیہٕ ہیکئو اَپڈیٹ کئریتھ شیرنہٕ واجین خَصوصیت تُہندٕ راوٹرِک یَتینس

en: You must specify the source of the traffic to be allowed via this rule. You may do so either in the form of an IP address block (CIDR) or via a source group (Security Group). Selecting a security group as the source will allow any other instance in that security group access to any other instance via this rule.
ks:   گئژہ وَضاحت کئرون توہیہ  ضریہ  ٹریفِک چُھ یُس اِجازت دِیہ رول ضریاہ۔ توہیہ ہیکیو کریتھIP نیب بُلاکس(CIDR)   سورس گروپ ضریعہ شکلہ مَنز یا  (حِفاظتی گروپ).  اَکھ  حِفاظتی گروپ  ژارُن سورس پیٹھ دِیہ اِجازت کونہ تہ اِنسٹنس پیٹھ تَتھ  حِفاظتی گروپ ایکسس خآطرہ کونہ تہ اِنسٹنس پیٹھ یَمہ رول ضریاہ

en: Zone
ks: زون

en: back-end
ks: پَتئُم -عند

en: dm-crypt
ks: ڈی ایم ـ کئریپٹ

en: front-end
ks: بئتھُم -عند

en: undefined
ks: وَضاحت کئریتھ نہٖ

en: unknown IP address
ks: نا معلوم IPنیب
