horizon VERSION - en to tr_TR translation catalogue (1900 entries)

en: 
          %(used)s of %(quota)s GiB Used
tr_TR: 
          %(used)s / %(quota)s GiB Kullanıldı

en: 
          %(used)s of %(quota)s Used
tr_TR: 
          %(used)s / %(quota)s Kullanıldı

en:  - End
tr_TR:  - Bitiş

en:  : Next hop
tr_TR:  : Sonraki nokta

en:  A protocol entry contains information that dictates which mapping rules to use for a given incoming request. An Identity Provider may have multiple supported protocols.
tr_TR:  İletişim kuralı girdisi gelen bir istek için hangi eşleştirme kurallarının kullanılacağını emreden bilgiyi içerir. Kimlik Sağlayıcı birden fazla iletişim kuralını destekliyor olabilir.

en: "Manage" an existing volume from a Cinder host. This will make the volume visible within OpenStack. <br> <br> This is equivalent to the <tt>cinder manage</tt> command.
tr_TR: Cinder istemcisinden var olan bir birimi "Yönet". Bu, birimi OpenStack'de görünür yapar. <br><br>Bu, <tt>cinder manage</tt> komutuna karşılık gelir.

en: "None" indicates that no QoS Spec is currently associated. Conversely, setting the QoS Spec to "None" will remove the current association.
tr_TR: "Hiçbiri" şu anda hiçbir QoS Özelliğinin ilişkili olmadığını gösterir. Aynı şekilde, QoS Özelliğini "None" olarak ayarlamak mevcut ilişkiyi kaldıracaktır.

en: %(dev)s on %(instance)s
tr_TR: %(instance)s üzerinde %(dev)s

en: %(field_name)s: Invalid IP address (value=%(ip)s)
tr_TR: %(field_name)s: Geçersiz IP adresi (değer=%(ip)s)

en: %(field_name)s: Invalid IP address (value=%(network)s)
tr_TR: %(field_name)s: Geçersiz IP adresi (değer=%(network)s)

en: %(used)s %(key)s used
tr_TR: %(used)s %(key)s kullanıldı

en: %(used)s of %(quota)s GiB Used
tr_TR: %(used)s / %(quota)s GiB Kullanıldı

en: %(used)s of %(quota)s MB Used
tr_TR: %(used)s / %(quota)s MB Kullanıldı

en: %(used)s of %(quota)s Used
tr_TR: %(used)s / %(quota)s Kullanıldı

en: %s (Default)
tr_TR: %s (Varsayılan)

[ctx: External network not found]
note: Translators: The usage is "<UUID of ext_net> (Not Found)"
en: %s (Not Found)
tr_TR: %s (Bulunamadı)

en: %s (current)
tr_TR: %s (geçerli)

en: %sGB
tr_TR: %s GB

en: (Quota exceeded)
tr_TR: (Kota Aşıldı)

en: , add project groups
tr_TR: , proje gruplarına ekle

en: , update project groups
tr_TR: , proje gruplarını güncelle

en: <a href="%(instance_url)s">%(instance_name)s</a> on %(device)s
tr_TR: %(device)s üzerinde <a href="%(instance_url)s">%(instance_name)s</a>

en: <a href="%(volume_url)s">%(volume_label)s</a> on %(volume_device)s
tr_TR: %(volume_device)s üzerinde <a href="%(volume_url)s">%(volume_label)s</a>

en: A local image to upload.
tr_TR: Yüklenecek yerel imaj.

en: A local metadata definition file to upload.
tr_TR: Yüklenecek bir yerel üst veri tanımlama dosyası.

en: A mapping is a set of rules to map federation protocol attributes to Identity API objects. An identity provider can have a single mapping specified per protocol. A mapping is simply a list of rules. The only Identity API objects that will support mapping are: user and group.
tr_TR: Eşleştirme, birleşik iletişim kuralı özniteliklerini Kimlik API nesnelerine eşleştiren kurallar kümesidir. Bir kimlik sağlayıcı iletişim kuralı başına tek bir eşleştirme belirtebilir. Eşleştirme basitçe kurallar listesidir. Eşleştirmeyi destekleyen tek Kimlik API nesneleri: kullanıcı ve grup'dur.

en: A rule contains a remote attribute description and the destination local attribute.
tr_TR: Bir kural uzak öznitelik açıklaması ve hedef yerel özniteliği içerir.

en: A single IP Address or CIDR
tr_TR: Tek bir IP Adresi veya CIDR

en: A snapshot is an image which preserves the disk state of a running instance.
tr_TR: Bir anlık görüntü çalışan bir sunucunun disk durumunu koruyan bir imajdır.

en: A valid MAC Address
tr_TR: Geçerli bir MAC Adresi

en: A volume of %(req)iGiB cannot be created as you only have %(avail)iGiB of your quota available.
tr_TR: %(req)iGiB birimi oluşturulamıyor çünkü kotanızda %(avail)iGiB kullanılabilir.

en: AKI - Amazon Kernel Image
tr_TR: AKI - Amazon Çekirdek İmajı

en: ALLOW %(ethertype)s %(proto_port)s %(direction)s %(remote)s
tr_TR: İzin ver %(ethertype)s %(proto_port)s %(direction)s %(remote)s

en: AMI - Amazon Machine Image
tr_TR: AMI - Amazon Makine İmajı

en: API Access
tr_TR: API Erişim

en: API Endpoints
tr_TR: API Uç Noktaları

en: ARI - Amazon Ramdisk Image
tr_TR: ARI - Amazon Ramdisk İmajı

en: Accept Transfer
tr_TR: Aktarımı Kabul Et

en: Accept Volume Transfer
tr_TR: Mantıksal Sürücü Aktarımını Kabul Et

en: Action
tr_TR: Aksiyon

en: Action Log
tr_TR: Eylem Günlüğü

[ctx: Current status of a Floating IP]
en: Active
tr_TR: Etkin

[ctx: Current status of a Network]
en: Active
tr_TR: Etkin

[ctx: Current status of an Image]
en: Active
tr_TR: Etkin

[ctx: Current status of an Instance]
en: Active
tr_TR: Etkin

[ctx: current status of port]
en: Active
tr_TR: Etkin

[ctx: current status of router]
en: Active
tr_TR: Etkin

[ctx: status of a network port]
en: Active
tr_TR: Etkin

en: Active Instances:
tr_TR: Aktif Sanal Makineler:

en: Actual device name may differ due to hypervisor settings. If not specified, then hypervisor will select a device name.
tr_TR: Asıl aygıt ismi hipervizör ayarları sebebiyle farklı olabilir. Belirtilmezse, hipervizör bir aygıt ismi seçecektir.

en: Add
tr_TR: Ekle

en: Add Allowed Address Pair
tr_TR: İzin Verilen Adres Çifti Ekle

en: Add DHCP Agent
tr_TR: DHCP Ajanı Ekle

en: Add Group Assignment
tr_TR: Grup'a Kullanıcı Ekleme

en: Add Interface
tr_TR: Arabirim ekle

en: Add Protocol
tr_TR: İletişim Kuralı Ekle

en: Add Router Route
tr_TR: Yönlendirici Rotası Ekle

en: Add Rule
tr_TR: Kural Ekle

en: Add Static Route
tr_TR: Statik Rota Ekle

en: Add User | Add Users
tr_TR[0]: Kullanıcı Ekle
tr_TR[1]: Kullanıcılar Ekle

en: Add User to Group
tr_TR: Grup'a Kullanıcı Ekle

en: Add Users
tr_TR: Kullanıcılar Ekle

en: Add allowed address pair
tr_TR: İzin verilen adres çiftini ekle

en: Add an allowed address pair for this port. This will allow multiple MAC/IP address (range) pairs to pass through this port.
tr_TR: Bu bağlantı için izin verilen bir adres çifti ekle. Bu, birden fazla MAC/IP adres (aralık) çiftinin bu bağlantı noktasından geçmesine izin verir.

en: Add and remove security groups to this instance from the list of available security groups.
tr_TR: Bu sanal makineye kullanılabilir güvenlik grupları listesinden güvenlik grubu ekle ya da çıkar.

en: Add hosts to this aggregate or remove hosts from it. Hosts can be in multiple aggregates.
tr_TR: Bu kümeye host ekle veya çıkar. Hostlar birden fazla kümede olabilirler.

en: Add hosts to this aggregate. Hosts can be in multiple aggregates.
tr_TR: Bu kümeye host ekle. Hostlar birden çok kümede olabilirler.

en: Add static route to the router.
tr_TR: Yönlendiriciye sabit rota ekle.

en: Add, modify or remove the QoS Spec associated with this volume type.
tr_TR: Bu Mantıksal Sürücüyle ilişkilendirilmiş QoS Özelliğini ekle, değiştir ya da sil.

en: Add/Remove Hosts to Aggregate
tr_TR: Takıma İstemci Ekle/Çıkar

en: Added User | Added Users
tr_TR[0]: Kullanıcı Eklendi
tr_TR[1]: Kullanıcılar Eklendi

en: Additional Routes
tr_TR: Ek Rotalar

en: Additional routes announced to the hosts. Each entry is: destination_cidr,nexthop (e.g., 192.168.200.0/24,10.56.1.254) and one entry per line.
tr_TR: İstemcilere duyrulan ek rotalar. Her girdi: hedef_cidr,sonrakinokta (örn., 192.168.200.0/24,10.56.1.254) ve satır başına tek girdi olacak şekildedir.

en: Additionally, some resource types may require a prefix to be used when applying the metadata. In certain cases, the prefix may differ between the resource type (for example, flavor vs image).
tr_TR: Ek olarak, bazı kaynak türleri metadata uygulanırken bir ön ek kullanılması ihtiyacı duyabilirler. Bazı durumlarda, ön ek kaynak türleri arasında değişiklik gösterebilir (örneğin, niteliğe karşı imaj).

en: Address pool
tr_TR: Adres havuzu

en: Admin
tr_TR: Yönetici

en: Admin Password
tr_TR: Yönetici Parolası

en: Admin State
tr_TR: Yönetici Durum

en: Admin State =
tr_TR: Yönetici Durumu =

en: Admin:
tr_TR: Yönetici:

en: Administrator Note: Use the following CLI command to import the default definitions into Glance:
tr_TR: Yönetici Notu: Varsayılan tanımlamaları Glance'ye aktarmak için şu CLI komutunu kullanın:

en: Advanced Options
tr_TR: Gelişmiş Seçenekler

en: After launching an instance, you login using the private key (the username might be different depending on the image you launched):
tr_TR: Bir sunucu açtıktan sonra, özel anahtarı kullanarak giriş yaparsınız (açtığınız imaja bağlı olarak kullanıcı adı farklı olabilir):

en: Agent %s was successfully added.
tr_TR: Ajan %s başarıyla eklendi.

en: All Available Hosts
tr_TR: Tüm Kullanılabilir Hostlar

en: All Groups
tr_TR: Tüm Gruplar

en: All Hypervisors
tr_TR: Tüm Hipervizörler

en: All ICMP
tr_TR: Tüm ICMP

en: All Projects
tr_TR: Tüm Projeler

en: All Security Groups
tr_TR: Tüm Güvenlik Grupları

en: All TCP
tr_TR: Tüm TCP

en: All UDP
tr_TR: Tüm UDP

en: All Users
tr_TR: Tüm Kullanıcılar

en: All available hosts
tr_TR: Tüm kullanılabilir hostlar

en: All available volume types
tr_TR: Kullanılabilir tüm mantıksal sürücü türleri

en: All available volumes
tr_TR: Kullanılabilir tüm mantıksal sürücüler

en: All ports
tr_TR: Tüm bağlantı noktaları

en: Allocate Floating IP
tr_TR: Değişken IP Ayır

en: Allocate IP
tr_TR: IP Ayır

en: Allocate IP To Project
tr_TR: Projeye IP Tahsis Et

en: Allocate Network Address from a pool
tr_TR: Ağ Adresini havuzdan al

en: Allocate a floating IP from a given floating IP pool.
tr_TR: Verilen değişken IP havuzundan bir değişken IP ayır.

en: Allocated Floating IP %(ip)s.
tr_TR: Değişken IP %(ip)s ayrılıyor.

en: Allocated floating IP %(ip)s.
tr_TR: Değişken IP %(ip)s ayrıldı.

en: Allocation Pools
tr_TR: Ayırma Havuzları

en: Allowed Address Pairs
tr_TR: İzin Verilen Adres Çiftleri

en: An external (HTTP/HTTPS) URL to load the image from.
tr_TR: Resmin yükleneceği harici (HTTP/HTTPS) URL.

en: An image file or an external location must be specified.
tr_TR: İmaj dosyası ya da harici konum belirtilmeli.

en: An unexpected error has occurred. Try refreshing the page. If that doesn't help, contact your local administrator.
tr_TR: Beklenmedik bir hata oluştu. Sayfayı yenilemeyi deneyin. Bu yardımcı olmazsa, yerel yöneticinizle iletişime geçin.

en: Another Plugin-based Panel
tr_TR: Başka bir Eklenti-tabanlı Pano

en: Any
tr_TR: Herhangi biri

en: Any Availability Zone
tr_TR: Herhangi Bir Kullanılabilir Bölge

en: Architecture
tr_TR: Mimari

en: Associate
tr_TR: İlişkilendir

en: Associate Floating IP
tr_TR: Değişken IP İlişkilendir

en: Associate QoS Spec
tr_TR: QoS Özelliği İlişkilendir

en: Associate QoS Spec with Volume Type
tr_TR: Mantıksal Sürücü Türüyle QoS Özelliği İlişkilendir

en: Associated QoS Spec
tr_TR: İlişkili QoS Özellikleri

en: Associated Resource Types
tr_TR: İlişkili Kaynak Türleri

en: Attach Interface
tr_TR: Arabirim Ekle

en: Attach To Instance
tr_TR: Sanal Makinaya  Ekle

en: Attach Volume
tr_TR: Mantıksal Sürücü Bağla

en: Attach Volume to Running Instance.
tr_TR: Mantıksal Sürücüyü Çalışan Sanal Makineye Ekle.

en: Attach a Volume
tr_TR: Bir Mantıksal Sürücü Bağla

en: Attach to Instance
tr_TR: Sunucuya eklen

en: Attached
tr_TR: Eklenmiş

en: Attached Device
tr_TR: Ekli Aygıt

en: Attached To
tr_TR: Bağlı

[ctx: Current status of a Volume]
en: Attaching
tr_TR: Ekleniyor

en: Attaching interface for instance %s.
tr_TR: %s sunucusu için arabirim ekleniyor

en: Attaching volume %(vol)s to instance %(inst)s on %(dev)s.
tr_TR: %(dev)s üstündeki %(inst)s sunucusuna birim %(vol)s ekleniyor.

en: Attachments
tr_TR: Ekler

en: Attribute Mappings
tr_TR: Öznitelik Eşleştirmeleri

en: Authentication URL
tr_TR: Kimlik Doğrulama Adresi

en: Authorization Key
tr_TR: Yetkilendirme Anahtarı

en: Automatic
tr_TR: Otomatik

en: Automatic: The entire disk is a single partition and automatically resizes. Manual: Results in faster build times but requires manual partitioning.
tr_TR: Otomatik: Tüm disk tek bir bölüm halinde ve otomatik olarak yeniden boyutlanabiliyor. Elle: Daha hızlı inşa zamanları ama elle bölümleme gerektirir.

en: Automatically schedule new host.
tr_TR: Yeni istemciyi otomatik olarak zamanla.

en: Availability Zone
tr_TR: Kullanılabilir Bölge

en: Availability Zone =
tr_TR: Kullanılabilir Bölge =

en: Availability Zone Name
tr_TR: Kullanılabilirlik Bölge İsmi

en: Availability Zones
tr_TR: Kullanılabilir Bölgeler

en: Availability zone
tr_TR: Kullanılırlık bölgesi

en: Available
tr_TR: Uygun

[ctx: Current status of a Volume]
en: Available
tr_TR: Uygun

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Available
tr_TR: Uygun

en: Available Types
tr_TR: Kullanılabilir Türler

[ctx: Current status of a Volume]
en: Backing Up
tr_TR: Yedekleniyor

en: Backup Name
tr_TR: Yedek İsmi

en: Backup Size (GiB)
tr_TR: Yedek Boyutu (GiB)

en: Backups
tr_TR: Yedekler

en: Bare Metal
tr_TR: Fiziksel Makine

en: Binding
tr_TR: Bağlama

en: Binding: Host
tr_TR: Bağlama: İstemci

en: Binding: VNIC Type
tr_TR: Bağlama: VNIC Türü

[ctx: Task status of an Instance]
en: Block Device Mapping
tr_TR: Blok Aygıt Haritası

en: Block Migration
tr_TR: Blok Göç

en: Block Storage Services
tr_TR: Blok Depolama Servisleri

[ctx: Power state of an Instance]
en: Blocked
tr_TR: Bloklanmış

en: Bootable
tr_TR: Başlatılabilir

en: Bootable =
tr_TR: Ön yüklenebilir =

en: Bootstrap Theme Preview
tr_TR: Bootstrap Tema Önizlemesi

[ctx: Current status of a Network]
en: Build
tr_TR: İnşa Et

[ctx: Current status of an Instance]
en: Build
tr_TR: İnşa Et

[ctx: current status of port]
en: Build
tr_TR: İnşa Et

[ctx: status of a network port]
en: Build
tr_TR: İnşa Et

[ctx: Current status of an Instance]
en: Building
tr_TR: İnşa ediliyor

[ctx: Power state of an Instance]
en: Building
tr_TR: İnşa Ediliyor

en: By default, volume type is created as public. To create a private volume type, uncheck this field.
tr_TR: Öntanımlı olarak, birim türü açık olarak oluşturulur. Özel bir mantıksal sürücü türü oluşturmak için, bu alandan işareti kaldırın.

en: CIDR must be specified.
tr_TR: CIDR belirtilmeli.

en: CIDRs allowed for user private %(ip_ver)s networks are %(allowed)s.
tr_TR: Kullanıcıya özel %(ip_ver)s  ağlar için CIDR'ler %(allowed)s.

en: CPU architecture of the image.
tr_TR: İmajın CPU mimarisi.

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Cancel Transfer
tr_TR: Aktarımı İptal Et

en: Cannot find instance %s.
tr_TR: %s sanal makine bulunamadı.

en: Cannot get console for instance %s.
tr_TR: %s sanal makinesi için konsol alınamıyor.

en: Cannot specify both file and direct input.
tr_TR: Hem dosya hem doğrudan girdi belirtilemez.

en: Centralized
tr_TR: Merkezi

en: Change
tr_TR: Değiştir

en: Change Password
tr_TR: Parolayı Değiştir

en: Change Volume Type
tr_TR: Mantıksal Sürücü Türünü Değiştir

en: Change the volume type of a volume after its creation. This is equivalent to the <tt>openstack volume set --type</tt> command.
tr_TR: Bir mantıksal sürücünün, mantıksal sürücü türünü mantıksal sürücü oluşturduktan sonra değiştir. Bu <tt>openstack volume set --type</tt> komutuna denk gelir.

en: Change user's password. We highly recommend you create a strong one.
tr_TR: Kullanıcı parolasını değiştirin. Güçlü bir parola seçmenizi öneririz.

en: Change your password. We highly recommend you create a strong one.
tr_TR: Parolanızı değiştirin. Güçlü bir tane oluşturmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

en: Changes Since
tr_TR: Son Değişiklikler

en: Changing password is not supported.
tr_TR: Parola değiştirme desteklenmiyor.

en: Checksum
tr_TR: Sağlama Toplamı

en: Choose "Disk Format" for the image. The volume images are created with the QEMU disk image utility.
tr_TR: İmaj için "Disk Biçimi" seçin. Mantıksal sürücü imajları QEMU disk imaj aracı ile oluşturulur.

en: Choose a Host to evacuate servers to. If not selected, the scheduler will auto select target host.
tr_TR: Sunucuların kurtarılacağı bir İstemci seçin. Seçili değilse, zamanlayıcı hedef istemciyi otomatik seçer.

en: Choose a Host to migrate to.
tr_TR: Göç edilecek bir İstemci seçin.

en: Choose a key pair name you will recognise and paste your SSH public key into the space provided.
tr_TR: Hatırlayacağınız bir anahtar çifti adı seçin ve verilen boşluğa SSH genel anahtarınızı yapıştırın.

en: Choose a snapshot
tr_TR: Anlık görüntü seçin

en: Choose a volume
tr_TR: Mantıksal sürücü seçin

en: Choose an DHCP Agent to attach to.
tr_TR: Bağlanılacak bir DHCP Ajanı seçin.

en: Choose an image
tr_TR: İmaj seç

en: Choose associated QoS Spec.
tr_TR: İlişkilendirilmiş QoS Özelliği seçin.

en: Choose consumer for this QoS Spec.
tr_TR: Bu QoS Özelliği için tüketici seç.

en: Choose the flavor to launch.
tr_TR: Başlatma için şablon seçin.

en: Cinder host on which the existing volume resides; takes the form: host@backend-name#pool
tr_TR: Mevcut mantıksal sürücünün bulunduğu Cinder istemcisi, şu biçimdedir: host@backend-name#pool

en: Cipher
tr_TR: Şifreleme

en: Classless Inter-Domain Routing (e.g. 192.168.0.0/24, or 2001:db8::/128)
tr_TR: Sınıfsız Alan-Dahili Yönlendirme (örn. 192.168.0.0/24, veya 2001:db8::/128)

en: Clear Domain Context
tr_TR: Alan İçeriğini Temizle

en: Clear Gateway | Clear Gateways
tr_TR[0]: GeçidiTemizle
tr_TR[1]: Geçitleri Temizle

en: Cleared Gateway | Cleared Gateways
tr_TR[0]: Geçit Temizlendi
tr_TR[1]: Geçitler Temizlendi

en: Click here to show only console
tr_TR: Yalnızca konsolu göstermek için buraya tıklayın

en: Close
tr_TR: Kapat

en: Code
tr_TR: Kod

en: Cold Migrate
tr_TR: Soğuk Göç

en: Comma-delimited list of valid remote IDs from the identity provider.
tr_TR: Kimlik sağlayıcıdan geçerli uzak ID'lerin virgülle ayrılmış listesi.

en: Comma-separated key=value pairs
tr_TR: Virgülle ayrılmış anahtar=değer çiftleri

en: Compute
tr_TR: Hesaplama

en: Compute Host
tr_TR: Hesap İstemcisi

en: Compute Services
tr_TR: Hesaplama servisleri

en: Confirm Password
tr_TR: Parolayı Onayla

en: Confirm Rebuild Password
tr_TR: Parolayı Yeniden İnşayı Onayla

[ctx: Action log of an instance]
en: Confirm Resize
tr_TR: Yeniden Boyutlandırmayı Doğrula

en: Confirm Resize/Migrate
tr_TR: Yeniden Boyutlama/Geçirmeyi Doğrula

en: Confirm new password
tr_TR: Yeni parolayı doğrula

[ctx: Current status of an Instance]
en: Confirm or Revert Resize/Migrate
tr_TR: Yeniden Boyutlama/Göç'ü Doğrula ya da Geri Al

[ctx: Task status of an Instance]
en: Confirming Resize or Migrate
tr_TR: Yeniden Boyutlama veya Göç Doğrulanıyor

en: Console
tr_TR: Uçbirim

en: Console is currently unavailable.
tr_TR: Konsol şu an kullanılabilir değil.

en: Console type "%s" not supported.
tr_TR: Konsol türü "%s" desteklenmiyor.

en: Consumer
tr_TR: Tüketici

en: Container Format
tr_TR: Konteyner Tipi

en: Container Name
tr_TR: Konteyner İsmi

en: Containers
tr_TR: Konteynerlar

en: Contents
tr_TR: İçerik

en: Control Location
tr_TR: Denetim Konumu

en: Copy Data
tr_TR: Veriyi Kopyala

en: Could not find default role "%s" in Keystone
tr_TR: Varsayılan "%s" rolü Keystone'da bulunamadı

[ctx: Power state of an Instance]
en: Crashed
tr_TR: Çöktü

en: Create
tr_TR: Oluştur

[ctx: Action log of an instance]
en: Create
tr_TR: Oluştur

en: Create An Image
tr_TR: İmaj Oluştur

en: Create Backup
tr_TR: Yedek Oluştur

en: Create Domain
tr_TR: Alan yarat

en: Create Encrypted Volume Type
tr_TR: Şifrelenmiş Mantıksal Sürücü Türü Oluştur

en: Create Encryption
tr_TR: Şifreleme Oluştur

en: Create Extra Spec For {{ qos_spec_name }}
tr_TR: {{ qos_spec_name }} için Ek Özellik Oluştur

en: Create Flavor
tr_TR: Şablon Oluştur

en: Create Group
tr_TR: Grup Oluştur

en: Create Host Aggregate
tr_TR: Host Kümesi Oluştur

en: Create Image
tr_TR: İmaj Oluştur

en: Create Key Pair
tr_TR: Anahtar Çifti Oluştur

en: Create Mapping
tr_TR: Eşleştirme Oluştur

en: Create Network
tr_TR: Ağ Oluştur

en: Create Network (Quota exceeded)
tr_TR: Ağ Oluştur (Kota aşıldı)

en: Create Port
tr_TR: Bağlantı Noktası Oluştur

en: Create Project
tr_TR: Proje Oluştur

en: Create Protocol
tr_TR: İletişim Kuralı Oluştur

en: Create QoS Spec
tr_TR: QoS Özelliği Oluştur

en: Create Role
tr_TR: Rol Oluştur

en: Create Router
tr_TR: Yönlendirici Oluştur

en: Create Router (Quota exceeded)
tr_TR: Yönlendirici Oluştur (Kota aşıldı)

en: Create Security Group
tr_TR: Güvenlik Grubu Oluştur

en: Create Security Group (Quota exceeded)
tr_TR: Güvenlik Grubu Oluştur (Kota aşıldı)

en: Create Snapshot
tr_TR: Anlık Görüntü Oluştur

en: Create Spec
tr_TR: Özellik Oluştur

en: Create Subnet
tr_TR: Alt Ağ Oluştur

en: Create Subnet (Quota exceeded)
tr_TR: Alt Ağ Oluştur (Kota aşıldı)

en: Create Transfer
tr_TR: Aktarım Oluştur

en: Create User
tr_TR: Kullanıcı Oluştur

en: Create Volume
tr_TR: Mantıksal Sürücü Oluştur

en: Create Volume Backup
tr_TR: Mantıksal Sürücü Yedeği Oluştur

en: Create Volume Snapshot
tr_TR: Mantıksal Sürücü Anlık Görüntüsü Oluştur

en: Create Volume Snapshot (Force)
tr_TR: Mantıksal Sürücü Anlık Görüntüsü Oluştur (Zorla)

en: Create Volume Transfer
tr_TR: Mantıksal Sürücü Aktarımını Oluştur

en: Create Volume Type
tr_TR: Mantıksal Sürücü Türü Oluştur

en: Create Volume Type Encryption
tr_TR: Mantıksal sürücü Türü Şifrelemesi Oluştur

en: Create Volume Type Extra Spec
tr_TR: Mantıksal Sürücü Türü Ek Özelliği Oluştur

en: Create a Metadata Namespace
tr_TR: Metaveri İsim Uzayı Oluştur

en: Create a New Volume
tr_TR: Yeni bir Mantıksal Sürücü Oluştur

en: Create a Router
tr_TR: Bir Yönlendirici Oluştur

en: Create a identity provider protocol.
tr_TR: Kimlik sağlayıcı iletişim kuralı oluştur.

en: Create a mapping.
tr_TR: Eşleştirme oluştur.

en: Create a new "extra spec" key-value pair for a volume type.
tr_TR: Bir mantıksal sürücü türü için yeni bir "ek özellik" anahtar-değer çifti oluştur.

en: Create a new network. In addition, a subnet associated with the network can be created in the following steps of this wizard.
tr_TR: Yeni bir ağ oluştur. Ek olarak, sihirbazın ilerleyen adımlarında ağla ilişkili bir alt ağ oluşturulabilir.

en: Create a new role.
tr_TR: Yeni bir rol oluştur.

en: Create a new user and set related properties including the Primary Project and Role.
tr_TR: Yeni bir kullanıcı oluştur ve ilgili özelliklerini Rol ve Ana Proje dahil olmak üzere ayarla.

en: Create a project to organize users.
tr_TR: Kullanıcıları düzenlemek için bir proje oluşturun.

en: Create a subnet associated with the network. Advanced configuration is available by clicking on the "Subnet Details" tab.
tr_TR: Ağ ile ilişkilendirilmiş bir alt ağ oluştur. Gelişmiş yapılandırmaya "Alt Ağ Detayları" sekmesi ile ulaşılabilir.

en: Create an Encrypted Volume Type
tr_TR: Şifreli bir mantıksal sürücü Türü Oluştur

en: Created
tr_TR: Oluşturuldu

[ctx: Created time]
en: Created
tr_TR: Oluşturuldu

en: Created extra spec "%s".
tr_TR: "%s" ekstra özellik oluşturuldu.

en: Created network "%s".
tr_TR: "%s" ağı oluşturuldu.

en: Created new domain "%s".
tr_TR: Yeni alan "%s" oluşturuldu.

en: Created new flavor "%s".
tr_TR: Yeni şablon oluşturuldu "%s".

en: Created new host aggregate "%s".
tr_TR: Yeni istemci takımı "%s" oluşturuldu.

en: Created new project "%s".
tr_TR: "%s" yeni projesi oluşturuldu.

en: Created spec "%s".
tr_TR: "%s" özelliği oluşturuldu.

en: Created subnet "%s".
tr_TR: Alt ağ "%s" oluşturuldu.

en: Created volume transfer: "%s".
tr_TR: Oluşturulan mantıksal sürücü aktarımı: "%s".

en: Creates a router with specified parameters.
tr_TR: Belirtilen parametrelerle bir yönlendirici oluşturur.

en: Creates a subnet associated with the network. You need to enter a valid "Network Address" and "Gateway IP". If you did not enter the "Gateway IP", the first value of a network will be assigned by default. If you do not want gateway please check the "Disable Gateway" checkbox. Advanced configuration is available by clicking on the "Subnet Details" tab.
tr_TR: Ağ ile ilişkili bir alt ağ oluşturur. Geçerli bir "Ağ Adresi" ve "Geçit IP'si" girmelisiniz. "Geçit IP'si" girmediyseniz, ağın ilk değeri öntanımlı olarak atanır. Ağ geçidi istemiyorsanız lütfen "Ağ Geçidini Kapat" kutusunu işaretleyin. "Alt Ağ Ayrıntıları" sekmesinden detaylı yapılandırmaya ulaşabilirsiniz.

[ctx: Current status of a Volume]
en: Creating
tr_TR: Oluşturuluyor

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Creating
tr_TR: Oluşturuluyor

en: Creating encryption for a volume type causes all volumes with that volume type to be encrypted.  Encryption information cannot be added to a volume type if volumes are currently in use with that volume type.
tr_TR: Bir mantıksal sürücü türü için şifreleme oluşturmak bu mantıksal sürücü türündeki tüm mantıksal sürücülerin şifrelenmesine sebep olur.  Şifreleme bilgisi bu mantıksal sürücü türündeki mantıksal sürücüler kullanımdaysa o mantıksal sürücü türüne eklenemez.

en: Creating volume "%s"
tr_TR: Mantıksal sürücü "%s" oluşturuluyor

en: Creating volume backup "%s"
tr_TR: Mantıksal sürücünün yedeği oluşturuluyor "%s"

en: Creating volume snapshot "%s".
tr_TR: Mantıksal sürücü anlık görüntüsü "%s" oluşturuluyor.

en: Current Host
tr_TR: Mevcut İstemci

en: Current Size (GiB)
tr_TR: Şimdiki Boyut (GiB)

en: Current consumer
tr_TR: Mevcut tüketici

en: Current password
tr_TR: Mevcut parola

en: Currently only images available via an HTTP/HTTPS URL are supported. The image location must be accessible to the Image Service.
tr_TR: Şu anda yalnızca HTTP/HTTPS/ URL'ler aracılığıyla kullanılabilir imajlar desteklenir. İmaj konumu İmaj Sunucu tarafından erişilebilir olmalıdır.

en: Currently only images uploaded from your local file system are supported.
tr_TR: Şu an yalnızca yerel dosya sisteminizden yüklenen imajlar destekleniyor.

en: Custom ICMP Rule
tr_TR: Özel ICMP Kuralı

en: Custom Properties
tr_TR: Özel Özellikler

en: Custom TCP Rule
tr_TR: Özel TCP Kuralı

en: Custom UDP Rule
tr_TR: Özel UDP Kuralı

en: DHCP Agents
tr_TR: DHCP Ajanları

en: DHCP Enabled
tr_TR: DHCP Etkin

en: DHCPv6 stateful: Address discovered from OpenStack DHCP
tr_TR: DHCPv6 stateful: OpenStack DHCP'den keşfedilen adres

en: DHCPv6 stateless: Address discovered from OpenStack Router and additional information from OpenStack DHCP
tr_TR: DHCPv6 stateless: OpenStack Yönlendiricisinden keşfedilen adres ve OpenStack DHCP'den gelen ek bilgi

en: DNS Assignment
tr_TR: DNS Ataması

en: DNS Name
tr_TR: DNS İsmi

en: DNS Name Servers
tr_TR: DNS İsim Sunucuları

[ctx: Current status of an Image]
en: Deactivated
tr_TR: Etkin değil

en: Decrypt Password
tr_TR: Parolanın Şifresini Aç

[ctx: Default style theme]
en: Default
tr_TR: Ön tanımlı

en: Default quotas updated.
tr_TR: Varsayılan kotalar güncellendi.

en: Defaults
tr_TR: Varsayılanlar

en: Delete | Delete
tr_TR[0]: Sil
tr_TR[1]: Sil

en: Delete DHCP Agent | Delete DHCP Agents
tr_TR[0]: DHCP Ajanını Sil
tr_TR[1]: DHCP Ajanlarını Sil

en: Delete Domain | Delete Domains
tr_TR[0]: Alanı Sil
tr_TR[1]: Alanları Sil

en: Delete Encryption | Delete Encryptions
tr_TR[0]: Şifrelemeyi Sil
tr_TR[1]: Şifrelemeleri Sil

en: Delete Extra Spec | Delete Extra Specs
tr_TR[0]: Ek Özelliği Sil
tr_TR[1]: Ek Özellikleri Sil

en: Delete Flavor | Delete Flavors
tr_TR[0]: Şablonu Sil
tr_TR[1]: Şablonları Sil

en: Delete Group | Delete Groups
tr_TR[0]: Grubu Sil
tr_TR[1]: Grupları Sil

en: Delete Host Aggregate | Delete Host Aggregates
tr_TR[0]: İstemci Kümesini Sil
tr_TR[1]: İstemci Kümelerini Sil

en: Delete Image | Delete Images
tr_TR[0]: İmaj Sil
tr_TR[1]: İmajları Sil

en: Delete Instance | Delete Instances
tr_TR[0]: Sanal Makineyi Sil
tr_TR[1]: Sanal Makineleri Sil

en: Delete Interface | Delete Interfaces
tr_TR[0]: Arabirimi Sil
tr_TR[1]: Arabirimleri Sil

en: Delete Key Pair | Delete Key Pairs
tr_TR[0]: Anahtar Çiftini Sil
tr_TR[1]: Anahtar Çiftlerini Sil

en: Delete Mapping | Delete Mappings
tr_TR[0]: Eşleştirme Sil
tr_TR[1]: Eşleştirmeleri Sil

en: Delete Namespace | Delete Namespaces
tr_TR[0]: İsim Uzayını Sil
tr_TR[1]: İsim Uzaylarını Sil

en: Delete Network | Delete Networks
tr_TR[0]: Ağ Sil
tr_TR[1]: Ağları Sil

en: Delete Port | Delete Ports
tr_TR[0]: Port Sil
tr_TR[1]: Portları Sil

en: Delete Project | Delete Projects
tr_TR[0]: Projeyi Sil
tr_TR[1]: Projeleri Sil

en: Delete Protocol | Delete Protocols
tr_TR[0]: İletişim Kuralı Sil
tr_TR[1]: İletişim Kurallarını Sil

en: Delete QoS Spec | Delete QoS Specs
tr_TR[0]: QoS Özelliğini Sil
tr_TR[1]: QoS Özelliklerini Sil

en: Delete Role | Delete Roles
tr_TR[0]: Rolü Sil
tr_TR[1]: Rolleri Sil

en: Delete Router | Delete Routers
tr_TR[0]: Yönlendirici Sil
tr_TR[1]: Yönlendiricileri Sil

en: Delete Rule | Delete Rules
tr_TR[0]: Kuralı Sil
tr_TR[1]: Kuralları Sil

en: Delete Security Group | Delete Security Groups
tr_TR[0]: Güvenlik Grubunu Sil
tr_TR[1]: Güvenlik Gruplarını Sil

en: Delete Snapshot | Delete Snapshots
tr_TR[0]: Anlık Görüntüyü Sil
tr_TR[1]: Anlık Görüntüleri Sil

en: Delete Spec | Delete Specs
tr_TR[0]: Özellik Sil
tr_TR[1]: Özellikleri Sil

en: Delete Static Route | Delete Static Routes
tr_TR[0]: Statik Rotayı Sil
tr_TR[1]: Statik Rotaları Sil

en: Delete Subnet | Delete Subnets
tr_TR[0]: Alt Ağı Sil
tr_TR[1]: Alt Ağları Sil

en: Delete User | Delete Users
tr_TR[0]: Kullanıcıyı Sil
tr_TR[1]: Kullanıcıları Sil

en: Delete Volume | Delete Volumes
tr_TR[0]: Mantıksal Sürücüyü Sil
tr_TR[1]: Mantıksal Sürücüleri Sil

en: Delete Volume Backup | Delete Volume Backups
tr_TR[0]: Mantıksal Sürücü Yedeği Sil
tr_TR[1]: Mantıksal Sürücü Yedeklerini Sil

en: Delete Volume Snapshot | Delete Volume Snapshots
tr_TR[0]: Birim Anlık Görüntüsünü Sil
tr_TR[1]: Birim Anlık Görüntülerini Sil

en: Delete Volume Type | Delete Volume Types
tr_TR[0]: Mantıksal Sürücü Türünü Sil
tr_TR[1]: Mantıksal Sürücü Türlerini Sil

en: Delete Volumes
tr_TR: Mantıksal Sürücüleri Sil

en: Delete the created network "%s" due to subnet creation failure.
tr_TR: Oluşturulan "%s" ağını alt ağ oluşturma hatası sebebiyle sil.

en: Deleted
tr_TR: Silinmiş

[ctx: Current status of an Image]
en: Deleted
tr_TR: Silinmiş

[ctx: Current status of an Instance]
en: Deleted
tr_TR: Silinmiş

en: Deleted DHCP Agent | Deleted DHCP Agents
tr_TR[0]: DHCP Ajanı Silindi
tr_TR[1]: DHCP Ajanları Silindi

en: Deleted Domain | Deleted Domains
tr_TR[0]: Alan Silindi
tr_TR[1]: Alanlar Silindi

en: Deleted Encryption | Deleted Encryptions
tr_TR[0]: Şifreleme Silindi
tr_TR[1]: Şifrelemeler Silindi

en: Deleted Extra Spec | Deleted Extra Specs
tr_TR[0]: Ek Özellik Silindi
tr_TR[1]: Ek Özellikler Silindi

en: Deleted Flavor | Deleted Flavors
tr_TR[0]: Silinen Şablon
tr_TR[1]: Silinen Şablonlar

en: Deleted Group | Deleted Groups
tr_TR[0]: Grup Silindi
tr_TR[1]: Gruplar Silindi

en: Deleted Host Aggregate | Deleted Host Aggregates
tr_TR[0]: İstemci Kümesi Silindi
tr_TR[1]: İstemci Kümeleri Silindi

en: Deleted Image | Deleted Images
tr_TR[0]: İmaj Silindi
tr_TR[1]: İmajlar Silindi

en: Deleted Interface | Deleted Interfaces
tr_TR[0]: Arabirim Silindi
tr_TR[1]: Arabirimler Silindi

en: Deleted Key Pair | Deleted Key Pairs
tr_TR[0]: Anahtar Çifti Silindi
tr_TR[1]: Anahtar Çiftleri Silindi

en: Deleted Mapping | Deleted Mappings
tr_TR[0]: Eşleştirme Silindi
tr_TR[1]: Eşleştirmeler Silindi

en: Deleted Namespace | Deleted Namespaces
tr_TR[0]: İsim Uzayı Silindi
tr_TR[1]: İsim Uzayları Silindi

en: Deleted Network | Deleted Networks
tr_TR[0]: Ağ Silindi
tr_TR[1]: Ağlar Silindi

en: Deleted Port | Deleted Ports
tr_TR[0]: Port Silindi
tr_TR[1]: Portlar Silindi

en: Deleted Project | Deleted Projects
tr_TR[0]: Proje Silindi
tr_TR[1]: Projeler Silindi

en: Deleted Protocol | Deleted Protocols
tr_TR[0]: İletişim Kuralı Silindi
tr_TR[1]: İletişim Kuralları Silindi

en: Deleted QoS Spec | Deleted QoS Specs
tr_TR[0]: QoS Özelliği Silindi
tr_TR[1]: QoS Özellikleri Silindi

en: Deleted Role | Deleted Roles
tr_TR[0]: Rol Silindi
tr_TR[1]: Roller Silindi

en: Deleted Router | Deleted Routers
tr_TR[0]: Yönlendirici Silindi
tr_TR[1]: Yönlendiriciler Silindi

en: Deleted Rule | Deleted Rules
tr_TR[0]: Kural Silindi
tr_TR[1]: Kurallar Silindi

en: Deleted Security Group | Deleted Security Groups
tr_TR[0]: Güvenlik Grubu Silindi
tr_TR[1]: Güvenlik Grupları Silindi

en: Deleted Spec | Deleted Specs
tr_TR[0]: Özellik Silindi
tr_TR[1]: Özellikler Silindi

en: Deleted Static Route | Deleted Static Routes
tr_TR[0]: Statik Rota Silindi
tr_TR[1]: Statik Rotalar Silindi

en: Deleted Subnet | Deleted Subnets
tr_TR[0]: Alt Ağ Silindi
tr_TR[1]: Alt Ağlar Silindi

en: Deleted User | Deleted Users
tr_TR[0]: Kullanıcı Silindi
tr_TR[1]: Kullanıcılar Silindi

en: Deleted Volume Type | Deleted Volume Types
tr_TR[0]: Mantıksal Sürücü Türü Silindi
tr_TR[1]: Mantıksal Sürücü Türleri Silindi

en: Deleted address pair | Deleted address pairs
tr_TR[0]: Adres çifti silindi
tr_TR[1]: Adres çiftleri silindi

en: Deleted images are not recoverable.
tr_TR: Silinen imajlar kurtarılamaz.

en: Deleted instances are not recoverable.
tr_TR: Silinen sunucular geri alınamaz.

en: Deleted volume backups are not recoverable.
tr_TR: Silinen mantıksal sürücü yedekleri geri getirilebilir değil.

en: Deleted volume snapshots are not recoverable.
tr_TR: Silinen birim anlık görüntüleri geri alınabilir değildir.

en: Deleted volumes are not recoverable. All data stored in the volume will be removed.
tr_TR: Silinen mantıksal sürücüler geri alınamaz. Mantıksal sürücüdeki kayıtlı tüm veri kaldırılacak.

[ctx: Current status of a Volume]
en: Deleting
tr_TR: Siliniyor

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Deleting
tr_TR: Siliniyor

[ctx: Task status of an Instance]
en: Deleting
tr_TR: Siliniyor

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Description:
tr_TR: Açıklama:

en: Destination
tr_TR: Hedef

en: Destination CIDR
tr_TR: Hedef CIDR

en: Destination Host
tr_TR: Hedef İstemci

en: Detach Interface
tr_TR: Arabirim Ayır

en: Detach Volume
tr_TR: Mantıksal Sürücüyü Ayır

[ctx: Action to perform (the volume is currently attached)]
en: Detach Volume | Detach Volumes
tr_TR[0]: Mantıksal Sürücüyü Ayır
tr_TR[1]: Mantıksal Sürücüleri Ayır

en: Detach Volume from Running Instance.
tr_TR: Mantıksal Sürücüyü Çalışan Sunucudan Ayır.

en: Detach a Volume
tr_TR: Bir Mantıksal Sürücü Ayır

en: Detached
tr_TR: Ayrılmış

en: Detached interface %(port)s for instance %(instance)s.
tr_TR: %(instance)s sunucusu için %(port)s bağlantı noktası ayrıldı.

[ctx: Current status of a Volume]
en: Detaching
tr_TR: Ayrılıyor

[ctx: Past action (the volume is currently being detached)]
en: Detaching Volume | Detaching Volumes
tr_TR[0]: Mantıksal Sürücü Ayrılıyor
tr_TR[1]: Mantıksal Sürücüler Ayrılıyor

en: Detaching volume %(vol)s from instance %(inst)s.
tr_TR: %(vol)s birimi %(inst)s sanal makinesinden ayrılıyor.

en: Details
tr_TR: Detaylar

en: Developer
tr_TR: Geliştirici

en: Device
tr_TR: Aygıt

en: Device ID
tr_TR: Cihaz ID'si

en: Device ID attached to the port
tr_TR: Bağlantı noktasına ekli aygıt ID'si

en: Device Name
tr_TR: Aygıt İsmi

en: Device Owner
tr_TR: Cihaz Sahibi

en: Direct
tr_TR: Doğrudan

en: Direct Input
tr_TR: Doğrudan Girdi

en: Direct Physical
tr_TR: Doğrudan Fiziksel

en: Direction
tr_TR: Yön

en: Disable Domain | Disable Domains
tr_TR[0]: Alanı Kapat
tr_TR[1]: Alanları Kapat

en: Disable Domains
tr_TR: Alanları Kapat

en: Disable Gateway
tr_TR: Geçidi Kapat

en: Disable HA mode
tr_TR: HA kipini kapat

en: Disable Service
tr_TR: Servisi Kapat

en: Disable User | Disable Users
tr_TR[0]: Kullanıcıyı Kapat
tr_TR[1]: Kullanıcıları Kapat

en: Disable the compute service.
tr_TR: Hesaplama servisini kapat.

en: Disabled
tr_TR: Devredışı

[ctx: Current status of a Hypervisor]
en: Disabled
tr_TR: Devredışı

en: Disabled Domain | Disabled Domains
tr_TR[0]: Alan Kapatıldı
tr_TR[1]: Alanlar Kapatıldı

en: Disabled User | Disabled Users
tr_TR[0]: Kullanıcı Kapatıldı
tr_TR[1]: Kullanıcılar Kapatıldı

en: Disabled compute service for host: %s.
tr_TR: İstemci için hesaplama servisi kapatıldı: %s

en: Disassociate
tr_TR: Bağlantıyı Kes

en: Disassociate Floating IP
tr_TR: Değişken IP ilişkisini bitir

en: Disk Format
tr_TR: Disk Biçimi

en: Disk GB Hours
tr_TR: Disk GB Saatleri

en: Disk Over Commit
tr_TR: Fazla Verilmiş Disk

en: Disk Partition
tr_TR: Disk Bölümlemesi

en: Display Name
tr_TR: Görüntülenen İsim

en: Distributed
tr_TR: Dağıtık

en: Do not use a colon ':' with OS::Glance::Images. This resource type does not support the use of colons.
tr_TR: OS::Glance::Images için iki nokta ':' kullanmayın. Bu kaynak türü iki nokta kullanımını desteklemez.

en: Domain "%s" must be disabled before it can be deleted.
tr_TR: "%s" alanı silinmeden önce devre dışı bırakılmalı.

en: Domain Context cleared.
tr_TR: Alan İçeriği temizlendi.

en: Domain Context updated to Domain %s.
tr_TR: Alan İçeriği %s Alanı için güncellendi.

en: Domain Groups
tr_TR: Alan Grupları

en: Domain ID
tr_TR: Alan ID

en: Domain Information
tr_TR: Alan Bilgisi

en: Domain Members
tr_TR: Alan Üyeleri

en: Domain Name
tr_TR: Alan Adı

en: Domains
tr_TR: Alanlar

en: Domains provide separation between users and infrastructure used by different organizations.
tr_TR: Alanlar kullanıcılar ile değişik organizasyonlar tarafından kullanılan altyapılar arasında ayrım sağlar.

en: Domains provide separation between users and infrastructure used by different organizations. Edit the domain details to add or remove groups in the domain.
tr_TR: Alanlar kullanıcılar ve farklı organizasyonlar tarafından kullanılan altyapılar arasında ayrım sağlar. Alana grup eklemek ya da çıkarmak için alan detaylarını düzenleyin.

en: Domains:
tr_TR: Alanlar:

[ctx: status of a network port]
en: Down
tr_TR: Alt

en: Download CSV Summary
tr_TR: CSV Özetini İndir

en: Download OpenStack RC File
tr_TR: OpenStack RC Dosyasını İndir

en: Download transfer credentials
tr_TR: Aktarım kimlik bilgilerini indir

en: EC2 Access Key
tr_TR: EC2 Erişim Anahtarı

en: EC2 Credentials
tr_TR: EC2 Kimlik Bilgileri

en: EC2 Secret Key
tr_TR: EC2 Gizli Anahtarı

en: EC2 URL
tr_TR: EC2 Adresi

en: Each QoS Specs entity will have a "Consumer" value which indicates where the administrator would like the QoS policy to be enforced. This value can be "front-end" (Nova Compute), "back-end" (Cinder back-end), or "both".
tr_TR: Her QoS Özellik elemanının yöneticinin QoS ilkesinin nerelerde kullanılmasını istediğiniz gösteren bir "Tüketici" değeri olur. Bu değer "ön-uç" "(Nova Hesap), "arka-uç" (Cinder arka-ucu), veya "her ikisi" olabilir.

en: Edit
tr_TR: Değiştir

en: Edit Access
tr_TR: Erişimi Düzenle

en: Edit Consumer
tr_TR: Tüketiciyi Düzenle

en: Edit Domain
tr_TR: Alan Değiştir

en: Edit Extra Spec Value: %s
tr_TR: Ek Özellik Değerini Düzenle: %s

en: Edit Flavor
tr_TR: Şablon Düzenle

en: Edit Group
tr_TR: Grup Düzenle

en: Edit Host Aggregate
tr_TR: Host Kümesini Düzenle

en: Edit Image
tr_TR: İmajı Düzenle

en: Edit Instance
tr_TR: Sanal Makineyi Düzenle

en: Edit Metadata Namespace
tr_TR: Metaveri İsim Uzayını Düzenle

en: Edit Namespace
tr_TR: İsim uzayını düzenle

en: Edit Namespace Attributes
tr_TR: İsim Uzayı Özniteliklerini Düzenle

en: Edit Network
tr_TR: Ağ Değiştir

en: Edit Policy
tr_TR: İlke Düzenle

en: Edit Port
tr_TR: Bağlantı Noktası Düzenle

en: Edit Project
tr_TR: Proje Değiştir

en: Edit Public/Protected attributes for the namespace.
tr_TR: İsim uzayı için Açık/Korumalı özniteliklerini düzenle.

en: Edit QoS Spec Consumer
tr_TR: QoS Özelliği Tüketicisi Düzenle

en: Edit Router
tr_TR: Yönlendiriciyi Düzenle

en: Edit Security Group
tr_TR: Güvenlik Grubu Düzenle

en: Edit Security Groups
tr_TR: Güvenlik Gruplarını Düzenle

en: Edit Snapshot
tr_TR: Anlık Görüntü Düzenle

en: Edit Spec
tr_TR: Özelliği Düzenle

en: Edit Subnet
tr_TR: Alt Ağ Değiştir

en: Edit Volume
tr_TR: Mantıksal Sürücü Düzenle

en: Edit Volume Type
tr_TR: Mantıksal Sürücü Türünü Düzenle

en: Edit Volume Type Access
tr_TR: Mantıksal Sürücü Türü Erişimini Düzenle

en: Edit Volume Type Extra Spec
tr_TR: Mantıksal Sürücü Türü Ek Özelliklerini Düzenle

en: Edit the identity provider's details.
tr_TR: Kimlik sağlayıcı ayrıntılarını düzenle.

en: Edit the image details.
tr_TR: İmaj detaylarını düzenle.

en: Edit the instance details.
tr_TR: Sanal makine detaylarını düzenle.

en: Edit the mapping's details.
tr_TR: Eşleştirme ayrıntılarını düzenle.

en: Edit the project details.
tr_TR: Proje ayrıntılarını düzenle.

en: Edit the role's details.
tr_TR: Rol detaylarını düzenle.

en: Edit the user's details, including the Primary Project.
tr_TR: Ana Projesi dahil, kullanıcının detaylarını düzenle.

en: Edit {{ qos_spec_name }} Spec Value
tr_TR: {{ qos_spec_name }} Özellik Değerini Düzenle

en: Egress
tr_TR: Dışarı Doğru

en: Email
tr_TR: Eposta

en: Enable Admin State
tr_TR: Yönetici Durumunu Etkinleştir

en: Enable DHCP
tr_TR: DHCP Etkin

en: Enable Domain | Enable Domains
tr_TR[0]: Alanı Etkinleştir
tr_TR[1]: Alanları Etkinleştir

en: Enable Domains
tr_TR: Alanları Etkinleştir

en: Enable HA mode
tr_TR: HA kipini etkinleştir

en: Enable Service | Enable Services
tr_TR[0]: Servisi Etkinleştir
tr_TR[1]: Servisleri Etkinleştir

en: Enable User | Enable Users
tr_TR[0]: Kullanıcıyı Etkinleştir
tr_TR[1]: Kullanıcıları Etkinleştir

en: Enable anti-spoofing rules for the port
tr_TR: Bağlantı noktası için aldatma-engelleme kurallarını etkinleştir

en: Enabled
tr_TR: Etkin

[ctx: Current status of a Hypervisor]
en: Enabled
tr_TR: Etkin

en: Enabled =
tr_TR: Etkin =

en: Enabled Domain | Enabled Domains
tr_TR[0]: Alan Etkin
tr_TR[1]: Alanlar Etkin

en: Enabled Service | Enabled Services
tr_TR[0]: Servis Etkin
tr_TR[1]: Servisler Etkin

en: Enabled User | Enabled Users
tr_TR[0]: Kullanıcı Etkin
tr_TR[1]: Kullanıcılar Etkin

en: Encrypted
tr_TR: Şifreli

en: Encrypted =
tr_TR: Şifreli =

en: Encrypted Password
tr_TR: Şifreli Parola

en: Encryption
tr_TR: Şifreleme

en: Encryption information cannot be updated for a volume type if volumes are currently in use with the volume type.
tr_TR: Bir mantıksal sürücü için şifreleme bilgisi birimler birim türü ile kullanımdaysalar güncellenemez.

en: Endpoints
tr_TR: Uçnoktalar

en: Enter Network Address manually
tr_TR: Ağ Adresini elle gir

en: Enter a value for ICMP code in the range (-1: 255)
tr_TR: ICMP kodu için (-1: 255) aralığında bir değer girin.

en: Enter a value for ICMP type in the range (-1: 255)
tr_TR: ICMP tipi için (-1: 255) aralığında bir değer girin.

en: Enter an integer value between -1 and 255 (-1 means wild card).
tr_TR: -1 ve 255 arasında bir tam sayı değer girin (-1 hepsi demektir).

en: Enter an integer value between 0 and 255.
tr_TR: 0 ve 255 arasında bir tam sayı girin.

en: Enter an integer value between 1 and 65535.
tr_TR: 1 ile 65535 arası bir tam sayı girin.

en: Ephemeral Disk
tr_TR: Geçici Disk

en: Ephemeral Disk (GB)
tr_TR: Geçici Disk (GB)

[ctx: Current status of a Floating IP]
en: Error
tr_TR: Hata

[ctx: Current status of a Network]
en: Error
tr_TR: Hata

[ctx: Current status of a Volume]
en: Error
tr_TR: Hata

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Error
tr_TR: Hata

[ctx: Current status of an Instance]
en: Error
tr_TR: Hata

[ctx: current status of port]
en: Error
tr_TR: Hata

[ctx: current status of router]
en: Error
tr_TR: Hata

[ctx: status of a network port]
en: Error
tr_TR: Hata

en: Error Downloading RC File: %s
tr_TR: %s RC dosyası indirilemedi

[ctx: Current status of a Volume]
en: Error Extending
tr_TR: Büyütmede Hata

[ctx: Current status of a Volume]
en: Error Restoring
tr_TR: Geri Yüklemede Hata

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Error Restoring
tr_TR: Geri yüklemede Hata

en: Error adding Hosts to the aggregate.
tr_TR: Takıma İstemciler eklemede hata.

[ctx: Current status of a Volume]
en: Error deleting
tr_TR: Silmede hata

en: Error editing QoS Spec consumer.
tr_TR: QoS Özelliği tüketicisini düzenlerken hata.

en: Error getting metadata definitions.
tr_TR: Metaveri tanımlamaları getirilirken hata.

en: Error getting resource type associations.
tr_TR: Kaynak türü ilişkileri alınırken hata.

en: Error updating QoS Spec association.
tr_TR: QoS Özelliği ilişkilendirilmesinin güncellenmesinde hata.

en: Error updating attributes for namespace.
tr_TR: İsim uzayı için özniteliklerin güncellenmesinde hata.

en: Error updating resource types for namespace %s.
tr_TR: İsim uzayı %s için kaynak türlerinin güncellenmesinde hata.

en: Error when adding or removing hosts.
tr_TR: İstemci ekleme ya da çıkarmada hata.

en: Error writing zipfile: %(exc)s
tr_TR: %(exc)s zipfile yazdırılamadı

en: Ether Type
tr_TR: Ether Türü

en: Evacuate Host
tr_TR: İstemciyi Tahliye Et

en: Evacuate the servers from the selected down host to an active target host.
tr_TR: Sunucuları seçili kapalı istemciden etkin hedef istemciye tahliye et.

en: Example: For <tt>mod_shib</tt> this would be <tt>Shib-Identity-Provider</tt>, for <tt>mod_auth_openidc</tt>, this could be <tt>HTTP_OIDC_ISS</tt>. For <tt>mod_auth_mellon</tt>, this could be <tt>MELLON_IDP</tt>.
tr_TR: Örnek: <tt>mod_shib</tt> için bu <tt>Shib-Identity-Provider</tt> olurdu, <tt>mod_auth_openidc</tt> için <tt>HTTP_OIDC_ISS</tt> olabilir. <tt>mod_auth_mellon</tt> için <tt>MELLON_IDP</tt> olabilir.

en: Example: The prefix 'hw:' is added to OS::Nova::Flavor for the Virtual CPU Topology namespace so that the properties will be prefixed with 'hw:' when applied to flavors.
tr_TR: Örnek: 'hw:' ön eki özellikler niteliklere uygulandığında 'hw:' ön ekini alsın diye Sanal CPU Topolojisi isim uzayı için OS::Nova::Flavor'a eklenir.

en: Extend Volume
tr_TR: Mantıksal Sürücüyü Büyüt

en: Extend the size of a volume.
tr_TR: Mantıksal sürücü boyutunu büyüt.

[ctx: Current status of a Volume]
en: Extending
tr_TR: Büyütülüyor

en: Extending volume: "%s"
tr_TR: Mantıksal sürücü büyütülüyor: "%s"

en: External
tr_TR: Dış

en: External =
tr_TR: Harici =

en: External Fixed IPs
tr_TR: Harici Sabitlenmiş IP Adresleri

en: External Gateway
tr_TR: Harici Geçit

en: External Network
tr_TR: Dış Ağ

en: External network "%(ext_net_id)s" expected but not found for router "%(router_id)s".
tr_TR: Harici ağ "%(ext_net_id)s" beklendi ama yönlendirici "%(router_id)s" için bulunamadı.

en: Extra Specs
tr_TR: Ekstra Özellikler

[ctx: Power state of an Instance]
en: Failed
tr_TR: Başarısız

en: Failed to add %(users_to_add)s project members%(group_msg)s and set project quotas.
tr_TR: %(users_to_add)s proje üyeleri eklenemedi %(group_msg)s ve proje kotaları düzenlenemedi.

en: Failed to add %s project groups and update project quotas.
tr_TR: %s proje groupları eklenemedi ve proje kotaları güncellenemedi.

en: Failed to add agent %(agent_name)s for network %(network)s.
tr_TR: Ajan %(agent_name)s %(network)s ağı için eklenemedi.

en: Failed to add interface: %s
tr_TR: Arabirim eklenemedi: %s

en: Failed to add project %(project)s to volume type access.
tr_TR: %(project)s projesi mantıksal sürücü türü erişimine eklenemiyor.

en: Failed to check if network-ip-availability extension is supported.
tr_TR: Ağ-ip-kullanılırlığı eklentisinin desteklenip desteklenmediği kontrol edilemedi.

en: Failed to create network %s
tr_TR: %s ağı oluşturulamadı

en: Failed to create router "%s".
tr_TR: Yönlendirici "%s" oluşturulamadı.

en: Failed to delete network "%s"
tr_TR: "%s" ağı silinemedi

en: Failed to delete port %s
tr_TR: Bağlantı noktası %s silinemedi

en: Failed to disable compute service for host: %s.
tr_TR: İstemci için hesaplama servisinin kapatılması başarısız: %s.

en: Failed to evacuate host: %s.
tr_TR: İstemci tahliye edilemedi: %s.

en: Failed to evacuate instances: %s
tr_TR: Sanal makine(ler) tahliye edilemedi: %s

en: Failed to get mapping list %s
tr_TR: Eşleştirme listesi %s alınamadı

en: Failed to get network list.
tr_TR: Ağ listesi alınamadı.

en: Failed to live migrate instance to a new host.
tr_TR: Sunucunun yeni bir istemciye canlı geçişi başarısız.

en: Failed to live migrate instance to host "%s".
tr_TR: Sunucunun "%s" istemcisine canlı geçişi başarısız oldu.

en: Failed to migrate host "%s".
tr_TR: "%s" istemcisinin geçişi başarısız oldu.

en: Failed to migrate instances: %s
tr_TR: Sanal makine(ler) göçü başarısız: %s

en: Failed to migrate volume.
tr_TR: Mantıksal sürücü göç ettirilemedi.

en: Failed to modify %(users_to_modify)s project members%(group_msg)s and update project quotas.
tr_TR: %(users_to_modify)s proje üyeleri düzenlenemedi %(group_msg)s ve proje kotaları güncellenemedi.

en: Failed to modify %s domain groups.
tr_TR: %s alan grupları değiştirilemedi.

en: Failed to modify %s project members and update domain groups.
tr_TR: %s proje elemanlarının değiştirilmesi ve alan gruplarının güncellenmesi başarısız.

en: Failed to modify %s project members, update project groups and update project quotas.
tr_TR: %s proje üyeleri düzenleme, proje groupları ve proje kotaları güncelleme başarısız oldu.

en: Failed to perform requested operation on instance "%s", the instance has an error status
tr_TR: "%s" sunucusu üzerinde istenen işlem yapılamadı, sunucunun hata durumu var

en: Failed to remove project %(project)s from volume type access.
tr_TR: %(project)s projesi mantıksal sürücü türü erişiminden çıkarılamıyor.

en: Failed to update network %s
tr_TR: %s ağı değiştirilemedi

en: Failed to update port "%s".
tr_TR: Bağlantı noktası "%s" güncellenemedi.

en: Failed to update router %s
tr_TR: Yönlendirici %s güncellenemedi

en: False
tr_TR: Yanlış

en: Fault
tr_TR: Arıza

en: Federation
tr_TR: Birleşim

en: Filter
tr_TR: Filtre

en: Filter by an ISO 8061 formatted time, e.g. 2016-06-14T06:27:59Z
tr_TR: ISO 8061 biçimli zamana göre süz, örn. 2016-06-14T06:27:59Z

en: Fingerprint
tr_TR: Parmakizi

[ctx: Task status of an Instance]
en: Finishing Resize or Migrate
tr_TR: Yeniden Boyutlama ya da Göç Bitiriliyor

en: Fixed IP Address
tr_TR: Sabit IP Adresi

en: Fixed IPs
tr_TR: Sabit IP'ler

en: Flavor
tr_TR: Şablon

en: Flavor Access
tr_TR: Şablon Erişimi

en: Flavor Choice
tr_TR: Şablon Seçimi

en: Flavor Details
tr_TR: Şablon Detayları

en: Flavor ID
tr_TR: Şablon ID'si

en: Flavor ID =
tr_TR: Şablon ID'si =

en: Flavor Information
tr_TR: Şablon Bilgisi

en: Flavor Name
tr_TR: Şablon Adı

en: Flavor Name =
tr_TR: Şablon İsmi =

en: Flavor name cannot be empty.
tr_TR: Şablon adı boş olamaz.

en: Flavors
tr_TR: Şablonlar

en: Flavors define the sizes for RAM, disk, number of cores, and other resources and can be selected when users deploy instances.
tr_TR: Şablonlar RAM, disk, çekirdek sayısı ve diğer kaynakları belirtir ve kullanıcılar instance oluştururken bu Şablonlardan birini seçilebilirler.

en: Floating IP
tr_TR: Değişken IP

en: Floating IP Address (optional)
tr_TR: Değişken IP Adresi (isteğe bağlı)

en: Floating IP Details
tr_TR: Değişken IP Ayrıntıları

en: Floating IP address
tr_TR: Değişken IP adresi

en: Floating IPs
tr_TR: Değişken IP'ler

en: For %(type)s networks, valid IDs are %(min)s to %(max)s.
tr_TR: %(type)s ağları için, geçerli ID'ler %(min)s'den %(max)s'e kadardır.

en: For TCP and UDP rules you may choose to open either a single port or a range of ports. Selecting the "Port Range" option will provide you with space to provide both the starting and ending ports for the range. For ICMP rules you instead specify an ICMP type and code in the spaces provided.
tr_TR: TCP ve UDP kuralları için tek bir bağlantı noktasını ya da bağlantı noktası aralığını açmak isteyebilirsiniz. "Bağlantı Noktası Aralığı" seçeneğini seçmek başlangıç ve bitiş bağlantı noktalarını seçebileceğiniz alanı sağlar. ICMP kuralları için ise sağlanan boşluklarda bir ICMP türü ve kodu belirtirsiniz.

en: For a %(network_type)s network, valid segmentation IDs are %(min)s through %(max)s.
tr_TR: Bir %(network_type)s ağı için, geçerli dilimleme ID'leri %(min)s'den %(max)s'e kadardır.

en: Forbidden
tr_TR: Yasaklanmış

[ctx: Force upload volume in in-use status to image]
en: Force
tr_TR: Zorla

en: Force Host Copy
tr_TR: İstemci Kopyalamayı Zorla

en: Forcing to create snapshot "%s" from attached volume.
tr_TR: Ekli mantıksal sürücüden anlık görüntü "%s" oluşturması zorlanıyor.

en: Form Builder
tr_TR: Biçim Oluşturucu

en: Format
tr_TR: Biçim

en: Format =
tr_TR: Biçim =

en: Free IPs
tr_TR: Boştaki IP'ler

en: From Port
tr_TR: Bağlantısı Noktasından

en: From here you can add a DHCP agent for the network.
tr_TR: Buradan ağ için bir DHCP ajanı ekleyebilirsiniz.

en: From here you can allocate a floating IP to a specific project.
tr_TR: Burdan belirli bir proje için değişken IP ayırabilirsiniz.

en: From here you can create a snapshot of a volume.
tr_TR: Buradan bir mantıksal sürücünün anlık görüntüsünü oluşturabilirsiniz.

en: Gateway IP
tr_TR: Ağ Geçidi IP'si

en: Gateway IP and IP version are inconsistent.
tr_TR: Geçit IP'si ve IP sürümü tutarlı değil.

en: Gateway interface is added
tr_TR: Geçit arabirimi eklendi

en: Go
tr_TR: Git

en: Graph
tr_TR: Grafik

en: Group "%s" was successfully created.
tr_TR: "%s" Grubu başarıyla oluşturuldu.

en: Group ID
tr_TR: Grup ID

en: Group ID =
tr_TR: Grup ID'si =

en: Group Management
tr_TR: Grup Yönetimi

en: Group Management: {{ group.name }}
tr_TR: Grup Yönetimi: {{ group.name }}

en: Group Members
tr_TR: Grup Üyeleri

en: Group Name =
tr_TR: Grup İsmi =

en: Group has been updated successfully.
tr_TR: Grup başarıyla güncellendi.

en: Groups
tr_TR: Gruplar

en: Groups are used to manage access and assign roles to multiple users at once. After creating the group, edit the group to add users.
tr_TR: Gruplar erişimin yönetilmesi ve birden fazla kullanıcıya aynı anda rol atamak için kullanılırlar. Grubu oluşturduktan sonra, grubu düzenleyerek kullanıcıları gruba ekleyin.

en: Groups are used to manage access and assign roles to multiple users at once. Edit the group's name and description.
tr_TR: Gruplar birden fazla kullanıcı erişimini yönetmek ve roller atamak için kullanılır. Grubun ismini ve açıklamasını düzenleyin.

note: Translators: High Availability mode of Neutron router
en: HA mode
tr_TR: HA kipi

[ctx: Current status of an Instance]
en: Hard Reboot
tr_TR: Zorla Yeniden Başlat

en: Hard Reboot Instance | Hard Reboot Instances
tr_TR[0]: Instance Zorla Yeniden Başlat
tr_TR[1]: Instanceları Zorla Yeniden Başlat

[ctx: Task status of an Instance]
en: Hard Reboot Pending
tr_TR: Zorla Yeniden Başlatma Bekliyor

[ctx: Task status of an Instance]
en: Hard Reboot Started
tr_TR: Zorla Yeniden Başlatma Başlatıldı

en: Hard Rebooted Instance | Hard Rebooted Instances
tr_TR[0]: Instance Zorla Yeniden Başlatıldı
tr_TR[1]: Instancelar Zorla Yeniden Başlatıldı

[ctx: Task status of an Instance]
en: Hard Rebooting
tr_TR: Zorla Yeniden Başlatma

en: Help
tr_TR: Yardım

en: High Availability Mode
tr_TR: Yüksek Kullanılırlık Kipi

en: High Availability Status
tr_TR: Yüksek Kullanılırlık Durumu

en: Home
tr_TR: Anasayfa

en: Host
tr_TR: İstemci

en: Host =
tr_TR: İstemci =

en: Host Aggregate Information
tr_TR: Host Küme Bilgisi

en: Host Aggregates
tr_TR: Host Kümeleri

en: Host Name =
tr_TR: İstemci Adı =

en: Host Routes
tr_TR: İstemci Yönlendiricileri

en: Host Routes format error: Destination CIDR and nexthop must be specified (value=%s)
tr_TR: İstemci Rotaları biçim hatası: Hedef CIDR ve sonraki nokta belirtilmelidir (değer=%s)

en: Host aggregates divide an availability zone into logical units by grouping together hosts. Create a host aggregate then select the hosts contained in it.
tr_TR: Host kümeleri, hostları gruplayarak kullanılabilir bölgeyi mantıksal birimlere böler. Bir host kümesi oluşturun ve içinde bulunacak hostları seçin.

en: Host aggregates divide an availability zone into logical units by grouping together hosts. Edit the aggregate host to select hosts contained in it.
tr_TR: İstemci takımları istemcileri gruplayarak kullanılabilir bir bölgeyi mantıksal birimlere böler. İstemci takımını düzenleyerek içereceği istemcileri seçin.

en: Hostname
tr_TR: Makine adı

en: Hosts
tr_TR: Hostlar

en: Hypervisor
tr_TR: Hipervizör

en: Hypervisor Instances
tr_TR: Hipervizör Sunucuları

en: Hypervisor Servers
tr_TR: Hipervizör Sunucular

en: Hypervisor Summary
tr_TR: Hipervizör Özet

en: Hypervisors
tr_TR: Hipervizörler

en: ICMP code is provided but ICMP type is missing.
tr_TR: ICMP kodu sağlanmış ama ICMP türü eksik.

en: ID
tr_TR: KİMLİK

en: IP Address
tr_TR: IP Adresi

en: IP Address (optional)
tr_TR: IP Adresi (isteğe bağlı)

en: IP Address or CIDR
tr_TR: IP Adresi veya CIDR

en: IP Addresses
tr_TR: IP Adresleri

en: IP Allocation Pools
tr_TR: IP Ayırma Havuzları

en: IP Protocol
tr_TR: IP İletişim Kuralı

en: IP Version
tr_TR: IP Versiyonu

en: IP address %s associated.
tr_TR: %s IP adresi bağlandı

en: IP address allocation pools. Each entry is: start_ip_address,end_ip_address (e.g., 192.168.1.100,192.168.1.120) and one entry per line.
tr_TR: IP adresi ayırma havuzları. Her bir girdi: başlangıç_ip_adresi,bitiş_ip_adresi (örn., 192.168.1.100,192.168.1.120) ve her satıra tek girdi olacak şekildedir.

en: IP address list of DNS name servers for this subnet. One entry per line.
tr_TR: Bu alt ağ için DNS isim sunucularının IP adresi listesi. Satır başına tek girdi.

en: IP address of Gateway (e.g. 192.168.0.254) The default value is the first IP of the network address (e.g. 192.168.0.1 for 192.168.0.0/24, 2001:DB8::1 for 2001:DB8::/48). If you use the default, leave blank. If you do not want to use a gateway, check 'Disable Gateway' below.
tr_TR: Ağ geçidinin IP adresi (örn. 192.168.0.254) Varsayılan değer ağ adresinin ilk IP değeridir (örn. 192.168.0.0/24 için 192.168.0.1, 2001:DB8::/48 için 2001:DB8::1). Varsayılanı kullanırsanız, boş bırakın. Ağ geçidi kullanmak istemiyorsanız, aşağıdan 'Geçidi Kapat'ı işaretleyin.

en: IPv4 Address =
tr_TR: IPv4 Adresi =

en: IPv6 Address =
tr_TR: IPv6 Adres =

en: IPv6 Address Configuration Mode
tr_TR: IPv6 Adres Yapılandırma Kipi

en: ISO - Optical Disk Image
tr_TR: ISO - Optik Disk İmajı

en: Identifier
tr_TR: Tanımlayıcı

en: Identifier Type
tr_TR: Tanımlayıcı Türü

en: Identity
tr_TR: Kimlik

en: Identity Provider ID
tr_TR: Kimlik Sağlayıcı ID'si

en: Identity Providers
tr_TR: Kimlik Sağlayıcılar

en: Identity provider protocol created successfully.
tr_TR: Kimlik sağlayıcı iletişim kuralı başarıyla oluşturuldu.

en: Identity provider registered successfully.
tr_TR: Kimlik sağlayıcı başarıyla kaydedildi.

en: Identity provider updated successfully.
tr_TR: Kimlik sağlayıcı başarıyla güncellendi.

en: Identity service does not allow editing user data.
tr_TR: Kimlik servisi kullanıcı verisinin değiştirmeye izin vermiyor.

en: Identity service does not allow editing user password.
tr_TR: Kimlik servisi kullanıcı parolasının değiştirilmesine izin vermiyor.

en: If "No volume type" is selected, the volume will be created without a volume type.
tr_TR: "Mantıksal sürücü türü yok" seçiliyse, birim birim türü olmadan oluşturulur.

en: If console is not responding to keyboard input: click the grey status bar below.
tr_TR: Konsol klavye girdisine cevap vermiyorsa: aşağıdaki gri durum çubuğuna tıklayın.

en: If you don't specify an IP address here, the gateway's IP address of the selected subnet will be used as the IP address of the newly created interface of the router. If the gateway's IP address is in use, you must use a different address which belongs to the selected subnet.
tr_TR: Buraya bir IP adresi belirtmezseniz, seçilen alt ağın ağ geçidinin IP adresi, yönlendiricinin yeni oluşturulan arabiriminin IP adresi olarak kullanılacaktır. Ağ geçidinin IP adresi kullanılıyorsa, seçili alt ağa ait farklı bir adres kullanmalısınız.

en: If you select an image via an HTTP/HTTPS URL, the Image Location field MUST be a valid and direct URL to the image binary; it must also be accessible to the Image Service. URLs that redirect or serve error pages will result in unusable images.
tr_TR: HTTP/HTTPS URL ile bir imaj seçerseniz, İmaj Konumu alanı imaj ikiliğine doğrudan geçerli bir URL OLMALIDIR; ayrıca İmaj Servisi tarafından erişilebilir olmalıdır. Yeniden yönlenen ya da hata sayfası sunan URL'ler kullanılamaz imajlara neden olur.

en: Image
tr_TR: İmaj

[ctx: Type of an image]
en: Image
tr_TR: İmaj

[ctx: Task status of an Instance]
en: Image Backup
tr_TR: İmaj Yedeği

en: Image File
tr_TR: İmaj Dosyası

en: Image ID
tr_TR: İmaj ID

en: Image ID =
tr_TR: İmaj ID'si =

en: Image Location
tr_TR: İmaj Konumu

en: Image Name
tr_TR: İmaj Adı

en: Image Name =
tr_TR: İmaj Adı =

[ctx: Task status of an Instance]
en: Image Pending Upload
tr_TR: İmaj Yüklemesi Beklemede

[ctx: Task status of an Instance]
en: Image Snapshot Pending
tr_TR: İmaj Anlık Görüntüsü Beklemede

en: Image Source
tr_TR: İmaj Kaynağı

[ctx: Task status of an Instance]
en: Image Uploading
tr_TR: İmaj Yükleniyor

en: Image source must be specified
tr_TR: İmaj kaynağı belirtilmelidir

en: Image was successfully updated.
tr_TR: İmaj başarıyla güncellendi.

en: Images
tr_TR: İmajlar

en: Images can be provided via an HTTP/HTTPS URL or be uploaded from your local file system.
tr_TR: İmajlar bir HTTP/HTTPS URL ile sağlanabilir ya da yerel dosya sisteminizden yüklenebilir.

en: Import Key Pair
tr_TR: Anahtar Çiftini İçe Aktar

en: Import Namespace
tr_TR: İsim Uzayı İçe Aktar

[ctx: Current status of a Volume]
en: In-use
tr_TR: Kullanımda

en: Indicates whether this identity provider should accept federated authentication requests.
tr_TR: Bu kimlik sağlayıcının birleşik kimlik doğrulama isteklerini kabul edip etmeyeceğini gösterir.

en: Info
tr_TR: Bilgi

en: Information
tr_TR: Bilgi

en: Ingress
tr_TR: İçeri Doğru

en: Injected Files
tr_TR: İçeri Atılan Dosyalar

en: Instance
tr_TR: Sanal Makine

en: Instance Action List
tr_TR: Sanal Makine Eylem Listesi

en: Instance Admin Password
tr_TR: Sanal makine Yönetici Parolası

en: Instance Console
tr_TR: Sanal Makine Konsolu

en: Instance Console Log
tr_TR: Sanal Makine Konsol Günlüğü

en: Instance ID
tr_TR: Sanal Makine ID

en: Instance ID =
tr_TR: Sanal Makine ID'si =

en: Instance Name
tr_TR: Sanal Makine Adı

en: Instance Overview
tr_TR: Sunucu Genel Görünümü

en: Instance Password is not set or is not yet available
tr_TR: Sunucu Parolası ayarlanmamış veya henüz kullanılabilir değil

en: Instance Security Groups
tr_TR: Sunucu Güvenlik Grupları

en: Instances
tr_TR: Sanal Makineler

en: Insufficient privilege level to retrieve image list.
tr_TR: İmaj listesini almak için yetersiz ayrıcalık seviyesi.

en: Insufficient privilege level to retrieve key pair list.
tr_TR: Anahtar çiftini almada yetersiz ayrıcalık seviyesi.

en: Insufficient privilege level to view domain information.
tr_TR: Alan bilgisini görüntülemek için yetersiz ayrıcalık seviyesi.

en: Insufficient privilege level to view group information.
tr_TR: Grup bilgisini göstermeye yetmeyen ayrıcalık seviyesi.

en: Insufficient privilege level to view identity provider information.
tr_TR: Kimlik sağlayıcı bilgisini görüntülemek için yetersiz hak seviyesi.

en: Insufficient privilege level to view mapping information.
tr_TR: Eşleştirme bilgisini görüntülemek için yetersiz yetki seviyesi.

en: Insufficient privilege level to view project information.
tr_TR: Proje bilgisi görüntülemek için yetersiz ayrıcalık seviyesi.

en: Insufficient privilege level to view role information.
tr_TR: Rol bilgisini görüntülemek için yetersiz ayrıcalık seviyesi.

en: Insufficient privilege level to view user information.
tr_TR: Kullanıcı bilgisi göstermek için yetersiz ayrıcalık seviyesi.

en: Interface added
tr_TR: Arabirim eklendi

en: Interfaces
tr_TR: Arabirim

en: Internal Interface
tr_TR: Dahili Arabirim

en: Internal:
tr_TR: Dahili:

en: Invalid date format: Using today as default.
tr_TR: Geçersiz tarih biçimi: Varsayılan olarak bugün kullanılıyor.

en: Invalid format for routes: %s
tr_TR: Rotalar için geçersiz biçim: %s

en: Invalid time period. The end date should be more recent than the start date.
tr_TR: Geçersiz zaman aralığı. Bitiş tarihi başlangıç tarihinden daha yeni olmalıdır.

en: Invalid time period. You are requesting data from the future which may not exist.
tr_TR: Geçersiz zaman aralığı. İleri tarihten veri istiyorsunuz, bu var olmayabilir.

en: Items Per Page
tr_TR: Sayfa Başına Öğe

en: Kernel
tr_TR: Çekirdek

en: Kernel ID
tr_TR: Çekirdek ID'si

en: Key
tr_TR: Anahtar

en: Key Name
tr_TR: Anahtar ismi

en: Key Pair
tr_TR: Anahtar Çifti

en: Key Pair Details
tr_TR: Anahtar Çiftinin Ayrıntıları

en: Key Pair Name
tr_TR: Anahtar Çifti İsmi

en: Key Pairs
tr_TR: Anahtar Çiftleri

en: Key Pairs are how you login to your instance after it is launched.
tr_TR: Anahtar Çiftleri açıldıktan sonra sunucularınıza girme yöntemidir.

en: Key Size (bits)
tr_TR: Anahtar Boyutu (bit)

en: Key pair name may only contain letters, numbers, underscores, spaces, and hyphens and may not be white space.
tr_TR: Anahtar çifti ismi yalnızca harf, sayı, alt çizgi, boşluk, tire içerebilir, alfabe dışı karakter içeremez.

en: Key-Value Pairs
tr_TR: Anahtar-Değer Çiftleri

[ctx: Current status of an Image]
en: Killed
tr_TR: Öldürüldü

en: L3 Agent
tr_TR: L3 Aracısı

en: Language
tr_TR: Dil

[ctx: Time since the last update]
en: Last Updated
tr_TR: Son Güncelleme

en: Launch
tr_TR: Başlat

en: Launch Instance
tr_TR: Sanal Makineyi Başlat

en: Launch Instance (Quota exceeded)
tr_TR: Sanal makineyi Başlat (Kota aşıldı)

en: Launch as Instance
tr_TR: Sanal Makine olarak Başlat

en: Length of Injected File Path
tr_TR: İçeri Atılan Dosya Yolunun Uzunluğu

en: Live Migrate
tr_TR: Canlı Göç

en: Live Migrate Instance
tr_TR: Canlı Sanal Makine Göçü

en: Live migrate an instance to a specific host.
tr_TR: Bir sanal makineyi belli bir sunucuya canlı göç ettir.

en: Load Balancer VIP %s
tr_TR: Yük Dengeleyici VIP %s

en: Local
tr_TR: Yerel

en: Local Disk Usage
tr_TR: Yerel Disk Kullanımı

en: Local Storage (total)
tr_TR: Yerel Depolama (toplam)

en: Local Storage (used)
tr_TR: Yerel Depolama (kullanılan)

en: Lock Instance | Lock Instances
tr_TR[0]: Sanal Makinayı Kitle
tr_TR[1]: Sanal Makinaları Kitle

[ctx: Locked status of an instance]
en: Locked
tr_TR: Kilitlendi.

en: Locked Instance | Locked Instances
tr_TR[0]: Sanal Makina Kitlendi
tr_TR[1]: Sanal Makineler Kitlendi

en: Log
tr_TR: Günlük

en: Log Length
tr_TR: Günlük Uzunluğu

en: Log Lines Per Instance
tr_TR: Sanal Makina Başına Kayıt Satırları

en: Log length must be a nonnegative integer.
tr_TR: Kayıt uzunluğu negatif olmayan bir tam sayı olmalıdır.

en: MAC Address
tr_TR: MAC Adresi

en: MAC Learning State
tr_TR: MAC Öğrenme Durumu

[ctx: Current status of a Volume]
en: Maintenance
tr_TR: Bakımda

en: Make the image visible across projects.
tr_TR: İmajı projeler arasında görünür yap.

en: Manage
tr_TR: Yönet

en: Manage Attachments
tr_TR: Eklentileri Yönet

en: Manage Floating IP Associations
tr_TR: Değişken IP İlişkilendirilmelerini Yönet

en: Manage Hosts
tr_TR: Hostları Yönet

en: Manage Hosts Aggregate
tr_TR: Host Kümelerini Yönet

en: Manage Hosts within Aggregate
tr_TR: Küme içindeki Hostları Yönet

en: Manage Members
tr_TR: Üyeleri Yönet

en: Manage Protocols
tr_TR: İletişim Kurallarını Yönet

en: Manage QoS Spec Association
tr_TR: QoS Özellik İlişkilerini Yönet

en: Manage Rules
tr_TR: Kuralları Yönet

en: Manage Security Group Rules: {{ security_group.name }} ({{ security_group.id }})
tr_TR: Güvenlik Grubu Rollerini Yönet: {{ security_group.name }} ({{ security_group.id }})

en: Manage Specs
tr_TR: Özellikleri Yönet

en: Manage Volume
tr_TR: Mantıksal Sürücüyü Yönet

en: Manage Volume Attachments
tr_TR: Mantıksal Sürücü Eklentilerini Yönet

en: Manage Volume Types
tr_TR: Mantıksal Sürücü Türlerini Yönet

en: Manage Volumes
tr_TR: Mantıksal Sürücüleri Yönet

en: Manual
tr_TR: Elle

en: Mapped Fixed IP Address
tr_TR: Sabit IP Adresi Haritalandı

en: Mapped IP Address
tr_TR: Eşleşmiş IP Adresi

en: Mapping ID
tr_TR: Eşleştirme ID'si

en: Mapping ID "%s" is already used.
tr_TR: Eşleştirme ID'si "%s" zaten kullanımda.

en: Mapping created successfully.
tr_TR: Eşleştirme başarıyla oluşturuldu.

en: Mapping updated successfully.
tr_TR: Eşleştirme başarıyla güncellendi.

en: Mappings
tr_TR: Eşleştirmeler

en: Max. Size (MB) =
tr_TR: Maksimum Boyut (MB) =

en: Memory MB Hours
tr_TR: Hafıza MB Saati

en: Memory Usage
tr_TR: Bellek Kullanımı

en: Message
tr_TR: İleti

en: Messages
tr_TR: Mesajlar

en: Metadata
tr_TR: Metaveri

en: Metadata Definition File
tr_TR: Metaveri Tanımlama Dosyası

en: Metadata Definitions
tr_TR: Metaveri Tanımlamaları

en: Metadata Items
tr_TR: Metaveri Maddeleri

en: Migrate
tr_TR: Geçiş

en: Migrate Host
tr_TR: İstemciyi Göç Ettir

en: Migrate Instance | Migrate Instances
tr_TR[0]: Sanal Makineyi Göç Ettir
tr_TR[1]: Sanal Makineleri Göç Ettir

en: Migrate Volume
tr_TR: Mantıksal Sürücüyü Göç Ettir

en: Migrate a volume to a specific host. <br> <br> Force Host Copy: Enables or disables generic host-based force-migration, which bypasses driver optimizations.
tr_TR: Bir mantıksal sürücüyü belirli bir istemciye geçir. <br><br>İstemci Kopyasını Zorla: İstemci tabanlı zorla-geçirmeyi etkinleştirir ya da kapatır, bu sürücü iyileştirmelerinin göz ardı edilmesine sebep olur.

en: Migrate all instances from a host with disabled nova-compute service. Optionally you can choose type of migration. All running instances of the host can be Live Migrated. Cold Migration is trying to use 'nova migrate' on each instance of migrated host.
tr_TR: Nova-hesaplama servisi kapalı bir istemciden tüm sunucuları göç ettir. İsteğe bağlı olarak göç türünü de seçebilirsiniz. İstemcinin tüm canlı sunucuları Canlı Göç ettirilebilir. Soğuk Göç göç edilen istemcide her bir sunucu için 'nova migrate' kullanmaya çalışır.

[ctx: Current status of an Instance]
en: Migrating
tr_TR: Göç ediliyor

[ctx: Task status of an Instance]
en: Migrating
tr_TR: Göç ediliyor

en: Migrating instances may cause some unrecoverable results.
tr_TR: Göç edilen sunucular geri dönderilemeyen sonuçlara sebep olabilir.

en: Migration Policy
tr_TR: Göç İlkesi

en: Min Disk
tr_TR: Minimum Disk

en: Min RAM
tr_TR: Asgari RAM

en: Min. Size (MB) =
tr_TR: Minimum Boyut (MB) =

en: Minimum RAM (MB)
tr_TR: Asgari RAM (MB)

en: Modified domain "%s".
tr_TR: Alan "%s" değiştirildi.

en: Modified instance "%s".
tr_TR: "%s" sanal makinesi değiştirildi.

en: Modified project "%s".
tr_TR: "%s" projesi düzenlendi.

en: Modified volume type access: %s
tr_TR: Mantıksal sürücü türü erişimi değiştirildi: %s

en: Modify Access
tr_TR: Erişimi Değiştir

en: Modify Consumer
tr_TR: Tüketiciyi Değiştir

en: Modify Groups
tr_TR: Grupları Değiştir

en: Modify Quotas
tr_TR: Kotaları Değiştir

en: Modify dashboard settings for your user.
tr_TR: Kullanıcınız için ana sayfa ayarlarını değiştirin.

en: Modify name and description of a volume.
tr_TR: Mantıksal sürücü adı ve tanımlamasını değiştir.

en: Modify the name and description of a snapshot.
tr_TR: Anlık görüntünün ismini ve tanımlamasını değiştir.

en: Modify volume type name, description, and public status.
tr_TR: Mantıksal sürücü türü ismini, açıklamasını ve açıklık durumunu değiştir.

en: Monitoring:
tr_TR: İzleme:

en: Name
tr_TR: Ad

en: Name =
tr_TR: Ad =

en: Name or other identifier for existing volume
tr_TR: Mevcut mantıksal sürücü için isim veya başka bir tanımlayıcı

en: Name: %(name)s ID: %(uuid)s
tr_TR: İsim: %(name)s ID: %(uuid)s

en: Namespace
tr_TR: İsim uzayı

en: Namespace %s has been created.
tr_TR: İsim uzayı %s oluşturuldu.

en: Namespace Definition Source
tr_TR: İsim Alanı Tanımlama Kaynağı

en: Namespace JSON
tr_TR: İsim Alanı JSON

en: Namespace Overview
tr_TR: İsim Uzayı Genel Bakış

en: Namespace Resource Type Associations
tr_TR: İsim Uzayı Kaynak Türü İlişkilendirmeleri

en: Namespace successfully updated.
tr_TR: İsim uzayı başarıyla güncellendi.

en: Namespaces
tr_TR: İsim Uzayları

en: Namespaces can be associated to different resource types. This makes the properties in the namespace visible in the 'Update Metadata' action for that type of resource.
tr_TR: İsim uzayları değişik kaynak türleriyle ilişkilendirilebilirler. Bu, isim uzayındaki özelliklerin bu kaynak türü için 'Metaveri Güncelle' eyleminde görünür kılar.

en: Network
tr_TR: Ağ

en: Network %s was successfully updated.
tr_TR: Ağ %s başarıyla değiştirildi.

en: Network Address
tr_TR: Ağ Adresi

en: Network Address Source
tr_TR: Ağ Adresi Kaynağı

en: Network Address and IP version are inconsistent.
tr_TR: Ağ Adresi ve IP sürümü tutarlı değil.

en: Network Agents
tr_TR: Ağ ajanları

en: Network Details
tr_TR: Ağ Ayrıntıları

en: Network ID
tr_TR: Ağ ID'si

en: Network Mask
tr_TR: Ağ Maskesi

en: Network Name
tr_TR: Ağ Adı

en: Network QoS
tr_TR: Ağ QoS

en: Network QoS Policies
tr_TR: Ağ QoS Politikaları

en: Network Topology
tr_TR: Ağ Topolojisi

en: Network Type:
tr_TR: Ağ Türü:

en: Network address in CIDR format (e.g. 192.168.0.0/24)
tr_TR: CIDR biçiminde ağ adresi (örn. 192.168.0.0/24)

en: Network address in CIDR format (e.g. 192.168.0.0/24, 2001:DB8::/48)
tr_TR: CIDR biçiminde ağ adresi (örn. 192.168.0.0/24, 2001:DB8::/48)

en: Network list can not be retrieved.
tr_TR: Ağ listesi alınamadı.

[ctx: Task status of an Instance]
en: Networking
tr_TR: Ağ

en: Networks
tr_TR: Ağlar

en: Never
tr_TR: Asla

en: Never updated
tr_TR: Hiç güncellenmedi

en: New DHCP Agent
tr_TR: Yeni DHCP Ajanı

en: New Flavor
tr_TR: Yeni Şablon

en: New Host
tr_TR: Yeni İstemci

en: New QoS Spec Consumer
tr_TR: Yeni QoS Özellik Tüketici

en: New Size (GiB)
tr_TR: Yeni Boyut (GiB)

en: New name cannot be empty.
tr_TR: Yeni isim boş olamaz.

en: New name conflicts with another volume type.
tr_TR: Yeni isim başka bir mantıksal sürücü türüyle çatışıyor.

en: New password
tr_TR: Yeni parola

en: New size must be greater than current size.
tr_TR: Yeni boyut mevcut boyuttan büyük olmalıdır.

en: Next Hop
tr_TR: Sonraki Nokta

en: Next Hop IP must be a part of one of the subnets to which the router interfaces are connected.
tr_TR: Sonraki Atlama IP'si yönlendirici arayüzlerinin bağlı olduğu alt ağlardan birinin parçası olmalı.

en: No
tr_TR: Hayır

en: No Host selected.
tr_TR: Hiçbir Host seçilmedi.

en: No Hosts found.
tr_TR: Host bulunamadı.

en: No Ports available
tr_TR: Kullanılabilir Bağlantı Noktası Yok

[ctx: Power state of an Instance]
en: No State
tr_TR: Durum Yok

en: No assigned volumes
tr_TR: Atanmış mantıksal sürücü yok

en: No associated fixed IP
tr_TR: İlişkilendirilmiş sabit IP yok

en: No associations defined.
tr_TR: Tanımlanmış ilişki yok.

en: No attached device
tr_TR: Eklenmiş aygıt yok

en: No availability zones found
tr_TR: Kullanılabilir bölge bulunamadı

en: No available console found.
tr_TR: Kullanılabilir konsol bulunamadı.

en: No available projects
tr_TR: Uygun proje yok

en: No flavors available
tr_TR: Kullanılabilir şablon yok

en: No flavors meet minimum criteria for selected boot source.
tr_TR: Seçili ön yükleme kaynağı için hiçbir nitelik asgari gereklilikleri karşılamıyor.

en: No floating IP addresses allocated
tr_TR: Ayrılmış değişken IP adresi yok

en: No floating IP pools available
tr_TR: Uygun değişken IP havuzu yok

en: No floating IP pools with IPv4 subnet available
tr_TR: Kullanılabilir IPv4 altağına sahip değişken IP havuzu yok

en: No groups found.
tr_TR: Hiç bir grup bulunamadı.

en: No groups.
tr_TR: Grup yok.

en: No host selected.
tr_TR: Hiçbir host seçilmedi.

en: No hosts found.
tr_TR: Host bulunamadı.

en: No images available
tr_TR: Kullanılabilir imaj yok

en: No input was provided for the namespace content.
tr_TR: İsim uzayı içeriği için herhangi bir girdi sağlanmamış.

en: No instances available
tr_TR: Uygun sunucu yok

en: No key pairs available
tr_TR: Kullanılabilir anahtar çifti yok

en: No mappings available
tr_TR: Kullanılabilir eşleştirme yok

en: No networks available
tr_TR: Kullanılabilir ağ yok

en: No new QoS spec available
tr_TR: Kullanılabilir yeni QoS özelliği yok

en: No options specified
tr_TR: Belirtilen seçenek yok

en: No other agents available.
tr_TR: Başka kullanılabilir ajan yok.

en: No other hosts available
tr_TR: Kullanılabilir başka istemci yok

en: No other hosts available.
tr_TR: Uygun başka istemci yok.

en: No other volume types available
tr_TR: Kullanılabilir başka mantıksal sürücü türü yok

en: No ports available
tr_TR: Uygun port yok

en: No project available
tr_TR: Kullanılabilir proje yok

en: No projects found.
tr_TR: Hiç proje bulunamadı.

en: No projects selected. All projects can use the flavor.
tr_TR: Hiçbir proje seçilmedi. Tüm projeler bu şablonu kullanabilir.

en: No router
tr_TR: Yönlendirici yok

en: No rules defined.
tr_TR: Tanımlı kural yok.

en: No security group is associated
tr_TR: İlişkilendirilmiş güvenlik grubu yok

en: No security groups available
tr_TR: Hiç güvenlik grubu uygun değil

en: No security groups enabled.
tr_TR: Etkin güvenlik grubu yok.

en: No security groups found.
tr_TR: Güvenlik grubu bulanamadı.

en: No server groups available
tr_TR: Kullanılabilir sunucu grubu yok

en: No source, empty volume
tr_TR: Kaynak yok, mantıksal sürücü boş

en: No subnets available
tr_TR: Kullanılabilir alt ağ yok

en: No users found.
tr_TR: Hiç kullanıcı bulunamadı.

en: No users.
tr_TR: Kullanıcı yok.

en: No volume type
tr_TR: Mantıksal sürücü türü yok

en: No volume types found.
tr_TR: Mantıksal sürücü türü bulunamadı.

en: No volume types selected.
tr_TR: Mantıksal sürücü türü seçilmedi.

en: No volumes attached
tr_TR: Ekli birim yok

en: No volumes attached.
tr_TR: Bağlı mantıksal sürücü yok.

en: No volumes available
tr_TR: Kullanılabilir birim yok

en: No volumes found.
tr_TR: Mantıksal sürücü bulunamadı.

en: No volumes selected.
tr_TR: Mantıksal sürücü seçilmedi.

en: Non admin users are not allowed to make images public.
tr_TR: Yönetici olmayan kullanıcılar imajları açık hale getiremez.

en: Non-Members
tr_TR: Üye Olmayanlar

en: Non-Public from Other Projects
tr_TR: Diğer Projelerden Açık-Olmayan

en: None
tr_TR: Yok

[ctx: Task status of an Instance]
en: None
tr_TR: Yok

en: None (removes spec)
tr_TR: Hiçbiri (özelliği siler)

en: Not attached
tr_TR: Ekli değil

en: Not available
tr_TR: N/A

en: Note that a volume can not be deleted if it is &quot;attached&quot; or has any dependent snapshots.
tr_TR: Bir mantıksal sürücünün &quot;ekli&quot; ya da bağımlı anlık görüntüleri varsa silinemeyeceğini unutmayın.

en: Note:
tr_TR: Not:

en: Number of Instances
tr_TR: Sanal Makine Sayısı

en: Number of Snapshots
tr_TR: Anlık Görüntü Sayısı

en: Number of VCPUs
tr_TR: VCPU sayısı

en: Number of Volumes
tr_TR: Mantıksal Sürücü Sayısı

en: Number of items to show per page (applies to the pages that have API supported pagination, Max Value: %s)
tr_TR: Sayfa başına gösterilecek öge sayısı (API destekli sayfalamaya sahip sayfalarda geçerlidir, Azami Değer: %s)

en: Number of log lines to be shown per instance
tr_TR: Sanal Makina başına gösterilecek kayıt satırları sayısı

en: OR Copy/Paste your Private Key
tr_TR: VEYA Gizli Anahtarınızı Kopyalayıp/Yapıştırın

en: OVA - Open Virtual Appliance
tr_TR: OVA - Açık Sanal Tertibat

en: Object Store
tr_TR: Nesne Deposu

en: Old Flavor
tr_TR: Eski Şablon

en: Old password and new password must be different
tr_TR: Eski parola ve yeni parola farklı olmalı

en: On Demand
tr_TR: İstenildiğinde

en: Once a floating IP is released, there is no guarantee the same IP can be allocated again.
tr_TR: Bir değişken IP adresi bırakıldığında tekrar onun alınacağının garantisi yoktur.

en: Only definitions in raw JSON format are supported.
tr_TR: Sadece işlem görmemiş JSON biçimleri desteklenmektedir.

en: Open Port
tr_TR: Açık Bağlantı Noktası

en: Open Port/Port Range:
tr_TR: Açık Bağlantı Noktası / Bağlantı Noktası Aralığı:

en: OpenStack Profiler
tr_TR: OpenStack Profilleyici

en: OpenStack clouds.yaml File
tr_TR: OpenStack clouds.yaml Dosyası

en: Optionally, you may choose to create a new volume.
tr_TR: İsteğe bağlı olarak, yeni bir mantıksal sürücü oluşturmayı da seçebilirsiniz.

en: Other IPv6 modes: ipv6_ra_mode=%(ra_mode)s, ipv6_address_mode=%(addr_mode)s
tr_TR: Diğer IPv6 kipleri: ipv6_ra_mode=%(ra_mode)s, ipv6_address_mode=%(addr_mode)s

en: Other Protocol
tr_TR: Diğer İletişim Kuralı

en: Out of range float values are not JSON compliant: %r
tr_TR: Aralık dışı ondalık değerler JSON uyumlu değil: %r

en: Overview
tr_TR: Önizleme

en: Owner
tr_TR: Sahip

en: Owner of the device attached to the port
tr_TR: Bağlantı noktasına takılı aygıtın sahibi

en: Ownership of a volume can be transferred from one project to another. Accepting a transfer requires obtaining the Transfer ID and Authorization Key from the donor. This is equivalent to the <tt>openstack volume transfer request accept</tt> command.
tr_TR: Mantıksal sürücünün sahipliği bir projeden başka projeye aktarılabilir. Aktarımın kabulü, verici tarafından Aktarım ID'si ve Yetkilendirme Anahtarının alınmasını gerektirir. <tt>openstack volume transfer request accept</tt> komutuna denk gelir.

en: Ownership of a volume can be transferred from one project to another. Once a volume transfer is created in a donor project, it then can be "accepted" by a recipient project. This is equivalent to the <tt>openstack volume transfer create</tt> command.
tr_TR: Bir mantıksal sürücünün sahipliği projeden başka projeye aktarılabilir. Verici projede bir mantıksal sürücü aktarımı oluşturulduktan sonra, alıcı projece "kabul edilebilir". Bu <tt>openstack volume transfer create</tt> komutuna denk gelir.

en: PLOOP - Virtuozzo/Parallels Loopback Disk
tr_TR: PLOOP - Virtuozzo/Parallels Geridönüş Diski

en: Page Not Found
tr_TR: Sayfa Bulunamadı

en: Password
tr_TR: Parola

[ctx: Current status of an Instance]
en: Password
tr_TR: Parola

en: Password changed. Please log in again to continue.
tr_TR: Parola değiştirildi. Devam etmek için lütfen giriş yapın.

en: Password changed. Please log in to continue.
tr_TR: Parola değiştirildi. Lütfen devam etmek için oturum açın.

en: Passwords do not match.
tr_TR: Parolalar eşleşmiyor.

[ctx: Action log of an instance]
en: Pause
tr_TR: Duraklat

en: Pause Instance | Pause Instances
tr_TR[0]: Sanal Makineyi Duraklat
tr_TR[1]: Sanal Makineleri Duraklat

[ctx: Current status of an Instance]
en: Paused
tr_TR: Durduruldu

[ctx: Power state of an Instance]
en: Paused
tr_TR: Durduruldu

en: Paused Instance | Paused Instances
tr_TR[0]: Sanal Makine Duraklatıldı
tr_TR[1]: Sanal Makineler Duraklatıldı

[ctx: Task status of an Instance]
en: Pausing
tr_TR: Durduruluyor

[ctx: Current status of an Image]
en: Pending Delete
tr_TR: Silme Beklemede

en: Per Volume Size (GiB)
tr_TR: Mantıksal Sürücü Başına Boyut (GiB)

en: Physical Network
tr_TR: Fiziksel Ağ

en: Physical Network:
tr_TR: Fiziksel Ağ:

en: Please note:
tr_TR: Lütfen dikkat:

en: Please try again later [Error: %s].
tr_TR: Lütfen daha sonra tekrar deneyin [Hata: %s].

en: Pool
tr_TR: Havuz

en: Port
tr_TR: Bağlantı noktası

en: Port %s was successfully created.
tr_TR: %s portu oluşturuldu.

en: Port %s was successfully updated.
tr_TR: %s portu başarıyla güncellendi.

en: Port Range
tr_TR: Bağlantı noktası aralığı

en: Port Security
tr_TR: Bağlantı Noktası Güvenliği

en: Port Security Enabled
tr_TR: Bağlantı Noktası Güvenliği Etkin

en: Port list can not be retrieved.
tr_TR: Port listesi alınamadı.

en: Port to be associated
tr_TR: Bağlanacak bağlantı noktası

en: Ports
tr_TR: Bağlantı Noktaları

en: Power State
tr_TR: Güç Durumu

[ctx: Task status of an Instance]
en: Powering Off
tr_TR: Güç Kapatılıyor

[ctx: Task status of an Instance]
en: Powering On
tr_TR: Açılıyor

en: Prefix:
tr_TR: Önek:

[ctx: Task status of an Instance]
en: Preparing Resize or Migrate
tr_TR: Yeniden Boyutlama veya Göç için Hazırlanılıyor

en: Prevent the deletion of the image.
tr_TR: İmajın silinmesini önle.

en: Primary Project
tr_TR: Birincil Proje

en: Private Key File
tr_TR: Gizli Anahtar Dosyası

en: Profile
tr_TR: Profil

en: Project
tr_TR: Proje

en: Project =
tr_TR: Proje =

en: Project Details
tr_TR: Proje Ayrıntıları

en: Project Groups
tr_TR: Proje Grupları

en: Project ID
tr_TR: Proje ID

en: Project ID =
tr_TR: Proje ID'si =

en: Project ID:
tr_TR: Proje ID:

en: Project Information
tr_TR: Proje Bilgisi

en: Project Limits
tr_TR: Proje Limitleri

en: Project Members
tr_TR: Proje Üyeleri

en: Project Name
tr_TR: Proje Adı

en: Project Name =
tr_TR: Proje İsmi =

en: Project Quotas
tr_TR: Proje Kotaları

en: Project Usage
tr_TR: Proje Kullanım

en: Project Usage Overview
tr_TR: Proje Kullanımı Genel Görünümü

en: Project name "%s" is already used.
tr_TR: Proje adı "%s" zaten kullanılıyor.

en: Projects
tr_TR: Projeler

en: Projects:
tr_TR: Projeler:

en: Properties Target:
tr_TR: Özellikler Hedefi:

en: Protected
tr_TR: Korumalı

en: Protocol
tr_TR: İletişim Kuralı

en: Protocol ID
tr_TR: İletişim Kuralı ID'si

en: Protocol ID "%s" is already used.
tr_TR: İletişim Kuralı ID'si "%s" kullanımda.

en: Protocols
tr_TR: İletişim Kuralları

en: Provider
tr_TR: Sağlayıcı

en: Provider Network
tr_TR: Sağlayıcı Ağı

en: Provider Network Type
tr_TR: Sağlayıcı Ağ Türü

en: Public
tr_TR: Ortak

en: Public Key
tr_TR: Açık Anahtar

en: Public:
tr_TR: Açık:

en: QCOW2 - QEMU Emulator
tr_TR: QCOW2 - QEMU Emülatör

en: QOS Policy ID
tr_TR: QOS İlke ID'si

en: QoS Spec name "%s" already exists.
tr_TR: QoS Özellik ismi "%s" zaten mevcut.

en: QoS Spec to be associated
tr_TR: İlişkilendirilecek QoS Özelliği

en: QoS Spec:
tr_TR: QoS Özelliği:

en: QoS Spec: {{ qos_spec_name }}
tr_TR: QoS Özelliği: {{ qos_spec_name }}

en: QoS Specs
tr_TR: QoS Özellikleri

en: QoS Specs can be associated with volume types. It is used to map to a set of quality of service capabilities requested by the volume owner. This is equivalent to the <tt>openstack volume qos create</tt> command. Once the QoS Spec gets created, click the "Manage Specs" button to manage the key-value specs for the QoS Spec. <br> <br> Each QoS Spec entity has a "Consumer" value which indicates where the administrator would like the QoS policy to be enforced. This value can be "front-end" (Compute back-end), "back-end" (Block Storage back-end), or "both".
tr_TR: QoS Özellikleri mantıksal sürücü türleriyle ilişkilendirilebilir. Mantıksal sürücü sahibi tarafından istenen bir servis kalitesi yeterliliği kümesine eşleştirme için kullanılır. <tt>openstack volume qos create</tt> komutuna karşılık gelir. QoS Özelliği oluşturulduğunda, QoS Özelliği için anahtar-değer özelliklerini yönetmek için "Özellikleri Yönet" düğmesine tıklayın. <br><br> Her QoS Özelliğinin yöneticinin QoS ilkesinin nerede uygulanmasını istediğini gösteren bir "Tüketici" değeri vardır. Bu değer "ön-uç" (Hesaplama ön-ucu), "arka-uç" (Blok Depolama arka-ucu), veya "her ikisi" olabilir.

[ctx: Current status of an Image]
en: Queued
tr_TR: Kuyrukta

en: Quota Name
tr_TR: Kota Adı

en: Quota exceeded for resource router.
tr_TR: Kaynak yönlendirici için kota aşıldı.

en: Quota value(s) cannot be less than the current usage value(s): %s.
tr_TR: Kota değer(ler)i mevcut kullanım değer(ler)inden küçük olamaz: %s.

en: RAM (total)
tr_TR: RAM (toplam)

en: RAM (used)
tr_TR: RAM (kullanılan)

en: Reason
tr_TR: Sebep

en: Reason: %(disabled_reason)s
tr_TR: Sebep: %(disabled_reason)s

[ctx: Action log of an instance]
en: Reboot
tr_TR: Yeniden Başlat

[ctx: Current status of an Instance]
en: Reboot
tr_TR: Yeniden Başlat

[ctx: Task status of an Instance]
en: Reboot Pending
tr_TR: Yeniden Başlatma Beklemede

[ctx: Task status of an Instance]
en: Reboot Started
tr_TR: Yeniden Başlatma Başladı

[ctx: Task status of an Instance]
en: Rebooting
tr_TR: Yeniden başlatılıyor

[ctx: Action log of an instance]
en: Rebuild
tr_TR: Yeniden inşa et

[ctx: Current status of an Instance]
en: Rebuild
tr_TR: Yeniden inşa et

[ctx: Task status of an Instance]
en: Rebuild Block Device Mapping
tr_TR: Blok Aygıt Haritası Yeniden İnşa Ediliyor

en: Rebuild Instance
tr_TR: Instance'ı Yeniden İnşa Et

en: Rebuild Password
tr_TR: Parolayı Tekrar İnşa Et

[ctx: Task status of an Instance]
en: Rebuild Spawning
tr_TR: Yeniden İnşa Başlatılıyor

[ctx: Task status of an Instance]
en: Rebuilding
tr_TR: Yeniden İnşa Ediliyor

en: Rebuilding instance %s.
tr_TR: Sanal makine %s tekrar inşa ediliyor.

en: Recreate EC2 Credentials
tr_TR: EC2 Kimlik Bilgilerini Yeniden Oluştur

en: Regenerate and download Key Pair &quot;%(keypair_name)s&quot;
tr_TR: &quot;%(keypair_name)s&quot; anahtar Çiftini yeniden üret ve indir

en: Region
tr_TR: Bölge

en: Regions:
tr_TR: Bölgeler:

en: Register Identity Provider
tr_TR: Kimlik Sağlayıcı Kaydet

en: Register a identity provider that is trusted by the Identity API to authenticate identities.
tr_TR: Kimlikleri doğrulamak için Kimlik API'si tarafından güvenilen bir kimlik sağlayıcı kaydet.

en: Release Floating IP | Release Floating IPs
tr_TR[0]: Değişken IP'yi Serbest Bırak
tr_TR[1]: Değişken IP'leri Serbest Bırak

en: Released Floating IP | Released Floating IPs
tr_TR[0]: Değişken IP Serbest Bırakıldı
tr_TR[1]: Değişken IP'ler Serbest Bırakıldı

en: Remote
tr_TR: Uzak

en: Remote IDs
tr_TR: Uzak ID'ler

en: Remote IDs are associated with the identity provider and are globally unique. This indicates the header attributes to use for mapping federation protocol attributes to Identity API objects. If no value is provided, the list will be set to empty.
tr_TR: Uzak ID'ler kimlik sağlayıcı ile ilişkilendirilir ve benzersizdirler. Bu, birlik iletişim kuralı özniteliklerinin Kimlik API nesnelerine eşleştirilmesi için kullanılacak başlık özniteliklerini işaret eder. Bir değer sağlanmazsa, liste boş olarak ayarlanır.

en: Remote IP Prefix
tr_TR: Uzak IP Ön Eki

en: Remote Security Group
tr_TR: Uzak Güvenlik Grubu

en: Remote:
tr_TR: Uzak:

en: Remove User | Remove Users
tr_TR[0]: Kullanıcıyı Kaldır
tr_TR[1]: Kullanıcıları Kaldır

en: Removed User | Removed Users
tr_TR[0]: Kullanıcı Kaldırıldı
tr_TR[1]: Kullanıcılar Kaldırıldı

en: Removing a key pair can leave OpenStack resources orphaned. You should not remove a key pair unless you are certain it is not being used anywhere.
tr_TR: Anahtar çiftini kaldırmak OpenStack kaynaklarını öksüz bırakabilir. Başka bir yerde kullanılmadığından emin olmadan bir anahtar çiftini kaldırmamalısınız.

en: Report Bug
tr_TR: Hata Bildir

en: Request ID
tr_TR: İstek ID'si

en: Request for resizing of instance "%s" has been submitted.
tr_TR: "%s" sunucusunun yeniden boyutlandırılması isteği gönderildi.

en: Request for restoring backup %(backup_name)s to volume with id: %(volume_id)s has been submitted.
tr_TR: %(backup_name)s yedeğinin %(volume_id)s id'li mantıksal sürücüye geri yüklenmesi isteği gönderildi.

en: Requested snapshot would exceed the allowed quota.
tr_TR: İstenen anlık görüntü izin verilen kotayı aşabilir.

[ctx: Current status of an Instance]
en: Rescue
tr_TR: Kurtar

[ctx: Current status of an Instance]
en: Rescued
tr_TR: Kurtarıldı

[ctx: Task status of an Instance]
en: Rescuing
tr_TR: Kurtarılıyor

en: Resize
tr_TR: Yeniden boyutlandır

[ctx: Action log of an instance]
en: Resize
tr_TR: Yeniden boyutlandır

en: Resize Instance
tr_TR: Sanal Makineyi Yeniden Boyutlandır

en: Resize the canvas by scrolling up/down with your mouse/trackpad on the topology. Pan around the canvas by clicking and dragging the space behind the topology.
tr_TR: Kanvası farenizle/dokunmatikle topoloji üstünde yukarı/aşağı kaydırarak yeniden boyutlandırın. Topolojinin arkasındaki boşluğu tıklayıp sürükleyerek kanvas etrafında dönün.

[ctx: Current status of an Instance]
en: Resize/Migrate
tr_TR: Yeniden boyutlandır/Göç ettir

[ctx: Current status of an Instance]
en: Resized
tr_TR: Yeniden boyutlandırıldı

[ctx: Task status of an Instance]
en: Resized or Migrated
tr_TR: Yeniden Boyutlandı ya da Göç Edildi

[ctx: Task status of an Instance]
en: Resizing or Migrating
tr_TR: Yeniden Boyutlanıyor veya Göç Ediliyor

en: Resource Types
tr_TR: Kaynak Türleri

en: Resource Types =
tr_TR: Kaynak Türleri =

en: Resource types updated for namespace %s.
tr_TR: İsim uzayı %s için kaynak türleri güncellendi.

en: Resources
tr_TR: Kaynaklar

en: Restarted instances will lose any data not saved in persistent storage.
tr_TR: Yeniden başlatılan sunucular kalıcı depolamaya kaydedilmeyen veriyi kaybedecek.

en: Restore Backup
tr_TR: Yedeği Geri Yükle

en: Restore Backup to Volume
tr_TR: Yedeği Mantıksal Sürücüye Geri Yükle

en: Restore Backup:
tr_TR: Yedeği Geri Yükle:

en: Restore Volume Backup
tr_TR: Mantıksal Sürücü Yedeğini Geri Yükle

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Restoring
tr_TR: Geri yükleniyor

[ctx: Task status of an Instance]
en: Restoring
tr_TR: Geri yükleniyor

[ctx: Current status of a Volume]
en: Restoring Backup
tr_TR: Yedek Geri Yükleniyor

[ctx: Action log of an instance]
en: Resume
tr_TR: Sürdü

en: Resume Instance | Resume Instances
tr_TR[0]: Sanal Makineyi Sürdür
tr_TR[1]: Sanal Makineleri Sürdür

en: Resumed Instance | Resumed Instances
tr_TR[0]: Sanal Makine Sürdürüldü
tr_TR[1]: Sanal Makineler Sürdürüldü

[ctx: Task status of an Instance]
en: Resuming
tr_TR: Devam ediliyor

en: Retrieve Instance Password
tr_TR: Sanal Makine Parolası Alınamıyor

en: Retrieve Password
tr_TR: Parolayı Al

en: Revert Resize/Migrate
tr_TR: Yeniden Boyutlama/Geçirmeyi Geri Al

[ctx: Current status of an Instance]
en: Revert Resize/Migrate
tr_TR: Yeniden Boyutlama/Göç'ü Geri Al

[ctx: Task status of an Instance]
en: Reverting Resize or Migrate
tr_TR: Yeniden Boyutlama veya Göç Geri Alınıyor

en: Role
tr_TR: Rol

en: Role ID
tr_TR: Rol ID

en: Role ID =
tr_TR: Rol ID'si =

en: Role Name
tr_TR: Rol Adı

en: Role Name =
tr_TR: Rol İsmi =

en: Role created successfully.
tr_TR: Rol başarıyla oluşturuldu.

en: Role updated successfully.
tr_TR: Rol başarıyla güncellendi.

en: Roles
tr_TR: Roller

en: Router
tr_TR: Yönlendirici

en: Router %s was successfully created.
tr_TR: Yönlendirici %s başarıyla oluşturuldu.

en: Router %s was successfully updated.
tr_TR: Yönlendirici %s başarıyla güncellendi.

en: Router ID =
tr_TR: Yönlendirici ID'si =

en: Router Name
tr_TR: Yönlendirici İsmi

en: Router Name =
tr_TR: Yönlendirici İsmi =

en: Router Type
tr_TR: Yönlendirici Türü

en: Routers
tr_TR: Yönlendiriciler

en: Routers on %(host)s
tr_TR: %(host)s üstündeki yönlendiriciler

en: Rule
tr_TR: Kural

en: Rule:
tr_TR: Kural:

en: Rules
tr_TR: Kurallar

en: Rules define which traffic is allowed to instances assigned to the security group. A security group rule consists of three main parts:
tr_TR: Kurallar güvenli grubuna atanan sunuculara hangi trafiğini izin verileceğini belirler. Bir güvenli grubu kuralının üç ana kısmı vardır:

[ctx: Power state of an Instance]
en: Running
tr_TR: Çalışıyor

en: Running Instance Migration Type
tr_TR: Çalışan Sunucu Göç Türü

en: S3 URL
tr_TR: S3 Adresi

en: SLAAC: Address discovered from OpenStack Router
tr_TR: SLAAC: OpenStack Yönlendiricisinden alınan adres

en: SLAAC: Address discovered from an external router
tr_TR: SLAAC: Adres harici yönlendiriciden keşfedildi

en: SSH key pairs can be generated with the ssh-keygen command:
tr_TR: SSH anahtar çiftleri ssh-keygen komutuyla üretilebilirler:

en: Save
tr_TR: Kaydet

en: Save Changes
tr_TR: Değişiklikleri Kaydet

en: Saved extra spec "%s".
tr_TR: Ekstra özellik "%s" kaydedildi.

en: Saved spec "%s".
tr_TR: "%s" özelliği kaydedildi.

[ctx: Current status of an Image]
en: Saving
tr_TR: Kaydediliyor

en: Scheduled deletion of Instance | Scheduled deletion of Instances
tr_TR[0]: Sanal Makine silinmesi zamanlandı
tr_TR[1]: Sanal Makinelerin silinmesi zamanlandı

en: Scheduled deletion of Snapshot | Scheduled deletion of Snapshots
tr_TR[0]: Anlık görüntünün silinmesi zamanlandı
tr_TR[1]: Anlık görüntülerin silinmesi zamanlandı

en: Scheduled deletion of Volume | Scheduled deletion of Volumes
tr_TR[0]: Mantıksal sürücünün silinmesi zamanlandı
tr_TR[1]: Mantıksal sürücülerin silinmesi zamanlandı

en: Scheduled deletion of Volume Backup | Scheduled deletion of Volume Backups
tr_TR[0]: Mantıksal Sürücü Yedeğinin silinmesi zamanlandı
tr_TR[1]: Mantıksal Sürücü Yedeklerinin silinmesi zamanlandı

en: Scheduled deletion of Volume Snapshot | Scheduled deletion of Volume Snapshots
tr_TR[0]: Birim Anlık Görüntüsünün silinmesi zamanlandı
tr_TR[1]: Birim Anlık Görüntülerinin silinmesi zamanlandı

en: Scheduled migration (pending confirmation) of Instance | Scheduled migration (pending confirmation) of Instances
tr_TR[0]: Sanal Makine göçü (doğrulama bekleniyor) zamanlandı
tr_TR[1]: Sanal Makine göçü (doğrulama bekleniyor) zamanlandı

[ctx: Task status of an Instance]
en: Scheduling
tr_TR: Zamanlanıyor

en: Security Group
tr_TR: Güvenlik Grubu

en: Security Group ID
tr_TR: Güvenlik Grubu ID'si

en: Security Group Rules
tr_TR: Güvenlik Grup Rolleri

en: Security Groups
tr_TR: Güvenlik Grupları

en: Security group rule already exists.
tr_TR: Güvenlik grubu kuralı zaten mevcut.

en: Security groups are sets of IP filter rules that are applied to network interfaces of a VM. After the security group is created, you can add rules to the security group.
tr_TR: Güvenlik grupları bir sanal makinenin ağ arabirimlerine uygulanan IP süzgeç kuralları kümeleridir. Güvenlik grubu oluşturulduktan sonra, bu güvenlik grubuna kural ekleyebilirsiniz.

en: Security groups are sets of IP filter rules that are applied to network interfaces of a VM. You can edit the name and its description of the security group.
tr_TR: Güvenlik grupları bir sanal makinenin ağ arabirimlerine uygulanan IP süzgeç kuralı kümeleridir. Güvenlik grubunun ismini ve tanımını düzenleyebilirsiniz.

en: Segmentation ID
tr_TR: Bölünme ID'si

en: Segmentation ID:
tr_TR: Bölünmesi ID'si:

en: Select Flavor
tr_TR: Şablon Seçin

en: Select Image
tr_TR: İmaj Seçin

en: Select Mapping
tr_TR: Eşleştirme Seçin

en: Select Network
tr_TR: Ağ Seç

en: Select Port
tr_TR: Bağlantı Noktası Seçin

en: Select Server Group
tr_TR: Sunucu Grubu Seçin

en: Select Subnet
tr_TR: Alt Ağ Seçin

en: Select Volume
tr_TR: Mantıksal Sürücü Seç

en: Select a New Flavor
tr_TR: Yeni bir Şablon Seç

en: Select a key pair
tr_TR: Bir anahtar çifti seç

en: Select a new QoS spec
tr_TR: Yeni bir QoS özelliği seçin

en: Select a new agent
tr_TR: Yeni bir ajan seçin

en: Select a new consumer
tr_TR: Yeni bir tüketici seçin

en: Select a new host
tr_TR: Yeni bir istemci seçin

en: Select a new status
tr_TR: Yeni bir durum seçin

en: Select a pool
tr_TR: Bir havuz seçin

en: Select a port
tr_TR: Bir port seçin

en: Select a project
tr_TR: Bir proje seçin

en: Select a subnet
tr_TR: Bir alt ağ seçin

en: Select a target host
tr_TR: Hedef istemci seçin

en: Select a volume
tr_TR: Birim seç

en: Select a volume to attach to this instance.
tr_TR: Bu sunucuya eklenecek bir birim seç.

en: Select a volume to detach from this instance.
tr_TR: Bu sanal makineden ayırmak için bir birim seçin.

en: Select a volume to restore to.
tr_TR: Geri yüklenecek bir mantıksal sürücü seçin.

en: Select an IP address
tr_TR: Bir IP adresi seçin

en: Select an instance
tr_TR: Bir sunucu seçin

en: Select an instance to attach to.
tr_TR: Eklenilecek bir sunucu seçin.

en: Select format
tr_TR: Format seçiniz

en: Select network
tr_TR: Ağ seçin

en: Select the IP address you wish to associate with the selected instance or port.
tr_TR: Seçilen süreç veya bağlantı noktasıyla ilişkilendirmek istediğiniz IP adresini seçin.

en: Select the image to rebuild your instance.
tr_TR: Sanal makinenizi yeniden inşa etmek için imaj seçin.

en: Select the network for interface attaching.
tr_TR: Arabirim ekleme için ağı seçin.

en: Select the port to detach.
tr_TR: Ayrılacak bağlantı noktasını seçin.

en: Select the projects where the flavors will be used. If no projects are selected, then the flavor will be available in all projects.
tr_TR: Şablonların kullanılacağı projeleri seçin. Hiçbir proje seçilmezse, şablon tüm projelerde kullanılabilir olur.

en: Select the projects where the volume types will be used. If no projects are selected, then volume type will be only visible by users with the admin role.
tr_TR: Mantıksal sürücü türlerinin kullanılacağı projeleri seçin. Hiçbir proje seçilmezse, mantıksal sürücü türü sadece yönetici rolündeki kullanıcılar tarafından görülebilir.

en: Selected Hosts
tr_TR: Seçili Hostlar

en: Selected Projects
tr_TR: Seçili Projeler

en: Selected hosts
tr_TR: Seçili hostlar

en: Selected volume types
tr_TR: Seçili mantıksal sürücü türleri

en: Selected volumes
tr_TR: Seçili mantıksal sürücüler

en: Server Group Members
tr_TR: Sunucu Grubu Üyeleri

en: Server Groups
tr_TR: Sunucu Grupları

en: Server error
tr_TR: Sunucu hatası

en: Servers
tr_TR: Sunucular

en: Service
tr_TR: Servis

en: Service Cinder is disabled.
tr_TR: Cinder servisi kapalı.

en: Service Endpoint
tr_TR: Servis Uç Noktası

en: Service Neutron is disabled or quotas extension not available.
tr_TR: Neutron servisi kapalı ya da kota eklentileri kullanılabilir değil.

en: Service Neutron is disabled.
tr_TR: Neutron servisi kapalı.

en: Service Nova is disabled.
tr_TR: Nova servisi kapalı.

en: Services
tr_TR: Servisler

en: Services Down
tr_TR: Kapalı Servisler

en: Services Up
tr_TR: Açık Servisler

en: Set Domain Context
tr_TR: Alan İçeriğini Ayarla

en: Set Gateway
tr_TR: Geçit Ayarla

en: Set as Active Project
tr_TR: Etkin Proje olarak ayarla

en: Set maximum quotas for the project.
tr_TR: Proje için azami kotayı ayarla.

en: Set of rules to map federation protocol attributes to Identity API objects.
tr_TR: Birleşik iletişim kuralı özniteliklerini Kimlik API nesnelerine eşleştirmek için olan kurallar kümesi.

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Settings saved.
tr_TR: Ayarlar kaydedildi.

en: Shared
tr_TR: Paylaşılmış

en: Shared =
tr_TR: Paylaşımlı =

en: Shared Storage
tr_TR: Paylaşılan Depolama

en: Shared with Project
tr_TR: Proje ile Paylaşımlı

en: Shelve Instance | Shelve Instances
tr_TR[0]: Instance Askıya Al
tr_TR[1]: Instanceları Askıya Al

[ctx: Current status of an Instance]
en: Shelved
tr_TR: Askıda

en: Shelved Instance | Shelved Instances
tr_TR[0]: Instance Askıya Alındı
tr_TR[1]: Instancelar Askıya Alında

[ctx: Current status of an Instance]
en: Shelved Offloaded
tr_TR: Askıda Yük Dışa Aktarıldı

[ctx: Task status of an Instance]
en: Shelving
tr_TR: Askılanıyor

[ctx: Task status of an Instance]
en: Shelving Image Pending Upload
tr_TR: Askılanan İmaj Yüklemesi Bekleniyor

[ctx: Task status of an Instance]
en: Shelving Image Uploading
tr_TR: Askılanan İmaj Yükleniyor

[ctx: Task status of an Instance]
en: Shelving Offloading
tr_TR: Askılanıyor Yük Aktarılıyor

[ctx: Power state of an Instance]
en: Shut Down
tr_TR: Kapat

[ctx: Power state of an Instance]
en: Shut Off
tr_TR: Kapandı

[ctx: Action to perform (the instance is currently running)]
en: Shut Off Instance | Shut Off Instances
tr_TR[0]: Sanal Makineyi Kapat
tr_TR[1]: Sanal Makineler Kapat

[ctx: Past action (the instance is currently already Shut Off)]
en: Shut Off Instance | Shut Off Instances
tr_TR[0]: Sanal Makine Kapatıldı
tr_TR[1]: Sanal Makineler Kapatıldı

[ctx: Current status of an Instance]
en: Shutoff
tr_TR: Kapalı

en: Sign Out
tr_TR: Çıkış

en: Size
tr_TR: Boyut

en: Size (GiB)
tr_TR: Boyut (GiB)

en: Size(GiB) =
tr_TR: Boyut(GiB) =

en: Slash is not an allowed character.
tr_TR: Bölü işareti izin verilen bir karakter değil.

en: Small
tr_TR: Küçük

en: Snapshot
tr_TR: Anlık görüntü

[ctx: Type of an image]
en: Snapshot
tr_TR: Anlık görüntü

en: Snapshot "%(name)s" created for instance "%(inst)s"
tr_TR: "%(inst)s" için oluşturulan "%(name)s" anlık görüntüsü

en: Snapshot Limits
tr_TR: Anlık Görüntü Sınırları

en: Snapshot Name
tr_TR: Anlık Görüntü İsmi

en: Snapshot Volume Types
tr_TR: Anlık Görüntü Mantıksal Sürücü Türleri

en: Snapshot Volumes
tr_TR: Anlık Görüntü Mantıksal Sürücüleri

en: Snapshot source must be specified
tr_TR: Anlık görüntü kaynağı belirtilmelidir

en: Snapshots
tr_TR: Anlık Görüntüler

[ctx: Task status of an Instance]
en: Snapshotting
tr_TR: Anlık görüntü alınıyor

[ctx: Current status of an Instance]
en: Soft Deleted
tr_TR: Yazılımsal Silindi

[ctx: Task status of an Instance]
en: Soft Deleting
tr_TR: Yazılımsal olarak Siliniyor

en: Soft Reboot Instance | Soft Reboot Instances
tr_TR[0]: Instance'ı  Yazılımsal olarak Yeniden Başlat
tr_TR[1]: Instanceları Yazılımsal olarak Yeniden Başlat

en: Soft Rebooted Instance | Soft Rebooted Instances
tr_TR[0]: Instance Yazılımsal olarak Yeniden Başlatıldı
tr_TR[1]: Instanceları Yazılımsal olarak Yeniden Başlatıldı

en: Some flavors not meeting minimum boot source requirements have been disabled.
tr_TR: Asgari ön yükleme kaynak gerekliliklerini karşılamayan bazı nitelikler kapatıldı.

en: Something went wrong!
tr_TR: Bir şeyler ters gitti!

[ctx: Task status of an Instance]
en: Spawning
tr_TR: Başlatılıyor

en: Specifies how IPv6 addresses and additional information are configured. We can specify SLAAC/DHCPv6 stateful/DHCPv6 stateless provided by OpenStack, or specify no option. 'No options specified' means addresses are configured manually or configured by a non-OpenStack system.
tr_TR: IPv6 adreslerinin ve ek bilgilerin nasıl yapılandırıldığını belirtir. OpenStack tarafından sağlanan SLAAC/DHCPv6 stateful/DHCPv6 stateless belirtebiliriz, ya da hiçbir seçenek seçmeyiz. 'Belirtilen seçenek yok' adreslerin elle ya da OpenStack-dışı bir sistemle yapılandırıldığı anlamına gelir.

en: Specifies that the newly created volume should be marked as bootable
tr_TR: Yeni oluşturulan mantıksal sürücü başlatılabilir olarak işaretlenip işaretlenmeyeceğini belirtir.

en: Specifies that the volume can be used to launch an instance
tr_TR: Mantıksal sürücü bir sunucu açmak için kullanılabileceğini belirtir

en: Specify "Address pool" or select "Enter Network Address manually" and specify "Network Address".
tr_TR: "Adres havuzu" belirtin ya da "Ağ Adresini elle gir" seçin ve "Ağ Adresini" belirtin.

en: Specify "Network Address" or clear "Create Subnet" checkbox in previous step.
tr_TR: "Ağ Adresini" belirtin veya önceki adımdaki "Alt ağ Oluştur" kutusundan işareti kaldırın.

en: Specify IP address of gateway or check "Disable Gateway" checkbox.
tr_TR: Ağ geçidinin IP adresini belirtin ya da "Ağ Geçidini Kapat" kutusunu işaretleyin.

en: Specify IP address or subnet
tr_TR: IP adresi veya alt ağ belirtin

en: Specify a metadata definition namespace to import.
tr_TR: İçe aktarılacak isim uzayı metaveri tanımlaması belirtin.

en: Specify additional attributes for the subnet.
tr_TR: Alt ağ için ek öznitelikler belirtin.

en: Specify an IP address for the interface created (e.g. 192.168.0.254).
tr_TR: Oluşturulan arabirim için IP adresi belirtin (örn. 192.168.0.254).

en: Specify an image to upload to the Image Service.
tr_TR: İmaj servisine yüklemek için bir imaj belirtin.

en: Specify the MAC address for the new port
tr_TR: Yeni bağlantı noktası için MAC adresini belirtin

en: Specify the subnet IP address for the new port
tr_TR: Yeni bağlantı noktası için alt ağ IP adresini belirtin

en: Specify this option to copy image data to the image service. If unspecified, image data will be used in its current location.
tr_TR: İmaj verisini imaj servisine kopyalamak için bu seçeneği belirtin. Belirtilmezse, imaj verisi mevcut konumunda kullanılır.

en: Specs
tr_TR: Özellikler

en: Start
tr_TR: Başlat

[ctx: Action log of an instance]
en: Start
tr_TR: Başlat

en: Start Instance | Start Instances
tr_TR[0]: Sanal Makineyi Başlat
tr_TR[1]: Sanal Makineleri Başlat

en: Start Time
tr_TR: Başlangıç Zamanı

en: Start address is larger than end address (value=%s)
tr_TR: Başlangıç adresi bitiş adresinden büyük (değer=%s)

en: Start and end addresses must be specified (value=%s)
tr_TR: Başlangıç ve bitiş adresleri belirtilmelidir (değer=%s)

en: Started Instance | Started Instances
tr_TR[0]: Sanal Makine Başlatıldı
tr_TR[1]: Sanal Makineler Başlatıldı

en: Starting to evacuate host: %s.
tr_TR: İstemci kurtarma başlatılıyor: %s.

en: Starting to migrate host: %(current)s
tr_TR: İstemci geçişi başlatılıyor: %(current)s

en: State
tr_TR: Durum

en: Static Routes
tr_TR: Statik Rotalar

en: Static route added
tr_TR: Statik rota eklendi

en: Status
tr_TR: Durum

en: Status =
tr_TR: Durum =

[ctx: Action log of an instance]
en: Stop
tr_TR: Durdur

[ctx: Current status of an Instance]
en: Stopped
tr_TR: Durduruldu

en: Submit
tr_TR: Gönder

en: Subnet
tr_TR: Alt Ağ

en: Subnet Details
tr_TR: Alt Ağ Ayrıntıları

en: Subnet ID
tr_TR: Alt ağ ID'si

en: Subnet Name
tr_TR: Alt Ağ İsmi

en: Subnet Pool
tr_TR: Alt ağ Havuzu

en: Subnet list can not be retrieved.
tr_TR: Alt ağ listesi alınamadı.

en: Subnets
tr_TR: Alt Ağlar

en: Subnets Associated
tr_TR: Bağlanmış Alt Ağlar

en: Successfully accepted volume transfer: "%s"
tr_TR: Mantıksal sürücü aktarımı başarıyla kabul edildi: "%s"

en: Successfully added rule: %s
tr_TR: %s kuralı başarıyla eklendi

en: Successfully created QoS Spec: %s
tr_TR: QoS Özelliği başarıyla oluşturuldu: %s

en: Successfully created encryption for volume type: %s
tr_TR: Mantıksal sürücü türü için şifreleme başarıyla oluşturuldu: %s

en: Successfully created security group: %s
tr_TR: %s güvenlik grubu başarıyla oluşturuldu

en: Successfully created volume type: %s
tr_TR: %s Mantıksal Sürücü türü başarıyla oluşturuldu.

en: Successfully deleted volume transfer
tr_TR: Birim aktarımı başarıyla silindi

en: Successfully deleted volume transfer "%s"
tr_TR: Birim aktarımı "%s" başarıyla silindi

en: Successfully disassociated Floating IP: %s
tr_TR: Değişken IP'si tahsisi kaldırıldı: %s

en: Successfully imported public key: %s
tr_TR: %s açık anahtar başarıyla getirildi

en: Successfully modified QoS Spec consumer.
tr_TR: QoS Özelliği tüketicisi başarıyla değiştirildi.

en: Successfully recreated ec2 credentials.
tr_TR: Ec2 kimlik bilgileri başarıyla yeniden oluşturuldu.

en: Successfully sent the request to change the volume type to "%(vtype)s" for volume: "%(name)s"
tr_TR: Mantıksal sürücü türünün "%(vtype)s" olarak değiştirilmesi isteği başarıyla gönderildi, ilgili mantıksal sürücü: "%(name)s"

en: Successfully sent the request to manage volume: %s
tr_TR: Mantıksal sürücünün yönetilmesi isteği başarıyla gönderildi: %s

en: Successfully sent the request to migrate volume: %s
tr_TR: İstek başarıyla mantıksal sürücü göçüne gönderildi: %s

en: Successfully sent the request to unmanage volume: %s
tr_TR: Mantıksal sürücü yönetilmemesi isteği başarıyla gönderildi: %s

en: Successfully sent the request to upload volume to image for volume: "%s"
tr_TR: Şu mantıksal sürücü için mantıksal sürücünün imaja yüklenmesi isteği başarıyla gönderildi: "%s"

en: Successfully updated QoS Spec association.
tr_TR: QoS Özelliği ilişkilendirilmesi başarıyla güncellendi.

en: Successfully updated aggregate: "%s."
tr_TR: Takım başarıyla güncellendi: "%s"

en: Successfully updated encryption for volume type: %s
tr_TR: Mantıksal sürücü türü için şifreleme başarıyla güncellendi: %s

en: Successfully updated security group: %s
tr_TR: %s güvenlik grubu başarıyla güncellendi

en: Successfully updated volume snapshot status: "%s".
tr_TR: Mantıksal sürücü anlık görüntü durumu başarıyla güncellendi: "%s".

en: Successfully updated volume status to "%s".
tr_TR: Mantıksal sürücü durumu başarıyla "%s" olarak güncellendi.

en: Successfully updated volume type.
tr_TR: Mantıksal sürücü türü başarıyla güncellendi.

[ctx: Action log of an instance]
en: Suspend
tr_TR: Askıya Al

en: Suspend Instance | Suspend Instances
tr_TR[0]: Sanal Makineyi Askıya Al
tr_TR[1]: Sanal Makineleri Askıya Al

[ctx: Current status of an Instance]
en: Suspended
tr_TR: Askıda

[ctx: Power state of an Instance]
en: Suspended
tr_TR: Askıda

en: Suspended Instance | Suspended Instances
tr_TR[0]: Sanal Makine Askıya Alındı
tr_TR[1]: Sanal Makineler Askıya Alındı

[ctx: Task status of an Instance]
en: Suspending
tr_TR: Askıya Alınıyor

en: Swap Disk (MB)
tr_TR: Swap Diski (MB)

en: System
tr_TR: Sistem

en: System Information
tr_TR: Sistem Bilgisi

en: Target Host
tr_TR: Hedef İstemci

en: Task
tr_TR: Görev

en: The "Bootable" flag specifies that this volume can be used to launch an instance.
tr_TR: "Ön Yüklenebilir" bayrağı bu birimin sunucu başlatmak için kullanılabileceğini belirtir.

en: The "Migration Policy" is only used if the volume retype cannot be completed. If the "Migration Policy" is "On Demand", the back end will perform volume migration. Note that migration may take a significant amount of time to complete, in some cases hours.
tr_TR: "Göç İlkesi" yalnızca mantıksal sürücü yeniden yazma tamamlanamazsa kullanılır. "Göç İlkesi" "İstendiğinde" ise, arka uç birim göçünü gerçekleştirir. Göçün uzun zaman alabileceğini unutmayın, bazı durumlarda saatler sürebilir.

en: The "Type" selected must be different from the current volume type.
tr_TR: Seçilen "Tür" mevcut mantıksal sürücü türünden farklı olmalıdır.

en: The "from" port number is invalid.
tr_TR: "Porttan" port numarası geçersiz.

en: The "to" port number is invalid.
tr_TR: "Porta" port numarası geçersiz.

en: The "to" port number must be greater than or equal to the "from" port number.
tr_TR: "Porta" port numarası "Porttan" port numarasından büyük olmalıdır.

en: The <strong>Cipher</strong> is the encryption algorithm/mode to use (e.g., aes-xts-plain64). If the field is left empty, the provider default will be used.
tr_TR: <strong>Şifre</strong> kullanılacak şifreleme algoritması/kipidir (örn., aes-xts-plain64). Eğer alan boş bırakılırsa, sağlayıcının varsayılanı kullanılır.

en: The <strong>Control Location</strong> is the notional service where encryption is performed (e.g., front-end=Nova). The default value is 'front-end.'
tr_TR: <strong>Kontrol Konumu</strong> şifrelemenin gerçekleştiği soyut servistir (örn., ön-uç=Nova). Varsayılan değer 'ön-uç'tur

en: The Aggregate was updated.
tr_TR: Takım güncellendi.

en: The Authorization Key will not be available after closing this page, so you must capture it now or download it, or else you will be unable to use the transfer.
tr_TR: Yetkilendirme Anahtarı bu sayfayı kapattıktan sonra kullanılabilir olmayacak, yani şu an yakalamalı ya da indirmelisiniz, aksi halde aktarımı kullanamayacaksınız.

en: The ICMP code not in range (-1, 255)
tr_TR: ICMP kodu uygun aralıkta değil: (-1, 255)

en: The ICMP type not in range (-1, 255)
tr_TR: ICMP tipi uygun aralıkta değil: (-1, 255)

en: The ID "%s" is already used by another flavor.
tr_TR: "%s" ID'si başka bir şablon tarafından kullanılıyor.

en: The ID of the host where the port is allocated. In some cases, different implementations can run on different hosts.
tr_TR: Bağlantı noktasının ayrıldığı istemcinin ID'si. Bazı durumlarda, değişik uygulamalar farklı istemcilerde çalışabilir.

en: The IP address of the new floating IP (e.g. 202.2.3.4). You need to specify an explicit address which is under the public network CIDR (e.g. 202.2.3.0/24).
tr_TR: Yeni değişken IP'nin IP adresi (örn. 202.2.3.4). Açık ağ CIDR'si altında belirgin bir adres belirtmelisiniz (örn. 202.2.3.0/24).

en: The Image Location field MUST be a valid and direct URL to the image binary. URLs that redirect or serve error pages will result in unusable images.
tr_TR: İmaj konumu alanı doğrudan ve geçerli bir adres OLMALIDIR. Yönlendirilmiş veya hatalı sayfalar hatalı imajın oluşmasına sebep olacaktır.

en: The JSON formatted contents of a namespace.
tr_TR: İsim alanının JSON biçiminde içeriği.

en: The Key Pair name that was associated with the instance
tr_TR: Sunucu ile ilişkilendirilmiş Anahtar Çifti

en: The L3 agent information could not be located.
tr_TR: L3 aracı bilgisi konumlandırılamadı.

en: The Transfer ID and the Authorization Key are needed by the recipient in order to accept the transfer. Please capture both the Transfer ID and the Authorization Key and provide them to your transfer recipient.
tr_TR: Aktarım ID'si ve Yetkilendirme Anahtarı alıcının aktarımı kabul edebilmesi için gereklidir. Lütfen Transfer ID ve Yetkilendirme Anahtarını alın ve aktarım alıcınıza ulaştırın.

en: The admin password is incorrect.
tr_TR: Yönetici parolası hatalı.

en: The container cannot be deleted since it is not empty.
tr_TR: Konteyner boş olmadığından silinemez.

en: The current Horizon settings indicate no valid image creation methods are available. Providing an image location and/or uploading from the local file system must be allowed to support image creation.
tr_TR: Mevcut Horizon ayarları kullanılabilir imaj oluşturma yöntemi olmadığını gösteriyor. İmaj oluşturmak için bir imaj konumu sağlamak ve/veya yerel dosya sisteminden yüklemeye izin veriliyor olması lazım.

en: The data will remain in the volume and another instance will be able to access the data if you attach this volume to it.
tr_TR: Veri birimde kalacak, bu birimi bağlayarak başka bir sunucudan veriye erişebileceksiniz.

en: The instance is preparing the live migration to a new host.
tr_TR: Sunucu yeni bir istemciye canlı geçiş hazırlığında.

en: The instance password encrypted with your public key.
tr_TR: Genel anahtarınızla şifrelenmiş sunucu parolası.

en: The instance(s) will be shut off.
tr_TR: Sanal Makine kapatılıyor.

en: The key pair &quot;%(keypair_name)s&quot; should download automatically. If not, use the button below.
tr_TR: Anahtar çifti &quot;%(keypair_name)s&quot; otomatik olarak inmeli. İnmezse, aşağıdaki düğmeyi kullanın.

en: The minimum disk size required to boot the image. If unspecified, this value defaults to 0 (no minimum).
tr_TR: İmajın ön yüklenebilmesi için gerekli asgari disk boyutu. Belirtilmezse, bu değer 0 olarak varsayılır (asgarisi yok).

en: The minimum memory size required to boot the image. If unspecified, this value defaults to 0 (no minimum).
tr_TR: İmajın ön yüklenmesi için gerekli azami hafıza boyutu. Belirtilmezse, bu değer 0 varsayılır (asgarisi yok).

en: The name "%s" is already used by another flavor.
tr_TR: "%s" adı başka bir şablon tarafından kullanılıyor.

en: The name "%s" is already used by another host aggregate.
tr_TR: "%s" ismi başka bir host kümesi tarafından kullanılıyor.

en: The name of the physical network over which the virtual network is implemented.
tr_TR: Sanal ağın üzerinde uygulandığı fiziksel ağın ismi.

en: The name of the physical network over which the virtual network is implemented. Specify one of the physical networks defined in your neutron deployment.
tr_TR: Sanal ağın üzerinde uygulandığı fiziksel ağın adıdır. Neutron dağıtımınızda tanımlanan fiziksel ağlardan birini belirtin.

en: The physical mechanism by which the virtual network is implemented.
tr_TR: Sanal ağın uygulandığı fiziksel mekanizma.

en: The private key will be only used in your browser and will not be sent to the server
tr_TR: Gizli anahtar yalnızca tarayıcınızda kullanılacak, sunucuya gönderilmeyecek

en: The pseudo folder cannot be deleted since it is not empty.
tr_TR: Sahte dizin boş olmadığından silinemez.

en: The requested instance port is already associated with another floating IP.
tr_TR: İstenen sunucu bağlantı noktası zaten başka bir değişken IP ile ilişkilendirilmiş.

en: The specified port is invalid.
tr_TR: Belirtilmiş bağlantı noktası geçersiz.

en: The status of a volume is normally managed automatically.  In some circumstances an administrator may need to explicitly update the status value.  This is equivalent to the <tt>openstack volume set --state</tt> command.
tr_TR: Bir mantıksal sürücünün durumu normalde otomatik olarak yönetilir.  Bazı durumlarda yöneticiler durum değerini güncellemek isteyebilirler.  Bu <tt>openstack volume set --state</tt> komutuna karşılık gelir.

en: The status of a volume snapshot is normally managed automatically. In some circumstances an administrator may need to explicitly update the status value. This is equivalent to the <tt>openstack volume snapshot set --state</tt> command.
tr_TR: Mantıksal sürücü anlık görüntüsünün durumu normalde otomatik yönetilir. Bazı durumlarda bir yönetici durum değerini ayrıca güncelleme ihtiyacı duyabilir. Bu <tt>openstack volume snapshot set --state</tt> komutunun eşleniğidir.

en: The subnet in the Network Address is too small (/%s).
tr_TR: Ağ Adresindeki alt ağ çok küçük (/%s).

en: The volume size cannot be less than the image minimum disk size (%sGiB)
tr_TR: Mantıksal sürücü boyutu imaj azami disk boyutundan küçük olamaz (%sGiB)

en: The volume size cannot be less than the image size (%s)
tr_TR: Mantıksal sürücü boyutu imaj boyutundan küçük olamaz (%s)

en: The volume size cannot be less than the snapshot size (%sGiB)
tr_TR: Mantıksal sürücü boyutu anlık görüntü boyutundan küçük olamaz (%sGiB)

en: The volume size cannot be less than the source volume size (%sGiB)
tr_TR: Mantıksal sürücü boyutu kaynak birim boyutundan küçük olamaz (%sGiB)

en: Theme Preview
tr_TR: Tema Önizlemesi

en: Themes:
tr_TR: Temalar:

en: There are no networks, routers, or connected instances to display.
tr_TR: Görüntülenecek ağ, yönlendirici, ya da bağlı sunucu yok.

en: There is not enough capacity for this flavor in the selected availability zone. Try again later or select a different availability zone.
tr_TR: Seçili kullanılabilir bölgede bu nitelik için gerekli kapasite yok. Sonra tekrar deneyin ya da değişik bir kullanılabilir bölge seçin.

en: There was a problem loading the namespace: %s.
tr_TR: İsim uzayı yüklenirken bir problem oluştu: %s.

en: This action cannot be undone.
tr_TR: Bu işlem geri alınamaz.

en: This action cannot be undone. Current EC2 credentials will be deleted and not recoverable.
tr_TR: Bu eylem geri alınamaz. Mevcut EC2 kimlik bilgileri geri alınamayacak şekilde silinecek.

en: This application requires JavaScript to be enabled in your web browser.
tr_TR: Bu uygulama web tarayıcınızda JavaScript'in etkin olmasını istiyor.

en: This generates a pair of keys: a key you keep private (cloud.key) and a public key (cloud.key.pub). Paste the contents of the public key file here.
tr_TR: Bu bir çift anahtar oluşturur: gizli tutacağınız bir anahtar (cloud.key) ve genel anahtar (cloud.key.pub). Genel anahtar dosyasının içeriğini buraya yapıştırın.

en: This instance is currently locked. To enable more actions on it, please unlock it by selecting Unlock Instance from the actions menu.
tr_TR: Bu sanal makine şu anda kilitli. Üzerinde daha fazla işlemi etkinleştirmek için, lütfen eylem menüden Kilit Açma'yı seçerek kilidini açın

en: This instance is unlocked.
tr_TR: Bu sanal makinenin kilidi açıldı.

en: This is equivalent to the <tt>openstack volume qos associate</tt> and <tt>openstack volume qos disassociate</tt> commands.
tr_TR: Bu <tt>openstack volume qos associate</tt> ve <tt>openstack volume qos disassociate</tt> komutlarına karşılık gelir.

en: This panel needs JavaScript support.
tr_TR: Bu pano JavaScript desteği gerektiriyor.

en: This volume is currently attached to an instance. In some cases, creating a snapshot from an attached volume can result in a corrupted snapshot.
tr_TR: Bu mantıksal sürücü şu an bir sanal makineye bağlı. Bazı durumlarda, ekli bir mantıksal sürücüden anlık görüntü oluşturmak bozuk bir anlık görüntüye sebep olabilir.

en: This volume type is used by one or more volumes.
tr_TR: Bu mantıksal sürücü türü bir ya da fazla birim tarafından kullanılıyor.

en: Time since update
tr_TR: Güncellemeden beri geçen zaman

en: Timezone
tr_TR: Zaman dilimi

en: To Port
tr_TR: Bağlantı Noktasına

en: To decrypt your password you will need the private key of your key pair for this instance. Select the private key file, or copy and paste the content of your private key file into the text area below, then click Decrypt Password.
tr_TR: Parolanızın şifresini açmak için bu sunucu için olan anahtar çiftinizin gizli anahtarına ihtiyacınız var. Gizli anahtar dosyasını seçin, veya içeriğini aşağıda gösterilen metin alanına kopyalayıp yapıştırın, ardından Parolanın Şifresini Aç'a tıklayın.

en: To exit the fullscreen mode, click the browser's back button.
tr_TR: Tam ekran kipinden çıkmak için, tarayıcının geri düğmesine tıklayın.

en: To make volume type private, uncheck this field.
tr_TR: Mantıksal sürücü türünü özel yapmak için, bu alanın işaretini kaldırın.

en: To specify a subnet or a fixed IP, select any options.
tr_TR: Alt ağ ya da sabit IP belirtmek için seçenekleri seçin.

en: To specify an allowed IP range, select &quot;CIDR&quot;. To allow access from all members of another security group select &quot;Security Group&quot;.
tr_TR: İzin verilen bir IP aralığı belirtmek için, &quot;CIDR&quot; seçin. Başka bir güvenlik grubunun tüm üyelerine erişim izni vermek için &quot;Güvenlik Grubu&quot; seçin.

en: Toggle Labels
tr_TR: Etiketleri Değiştir

en: Toggle Network Collapse
tr_TR: Ağ Daralmasını Değiştir

en: Toggle navigation
tr_TR: Gezintiyi değiştir

en: Topology
tr_TR: Topoloji

en: Total Active RAM (MB):
tr_TR: Toplam Aktif RAM (MB):

en: Total Disk
tr_TR: Toplam Disk

en: Total Disk Size (GB):
tr_TR: Toplam Disk Boyutu (GB):

en: Total Disk Usage (Hours):
tr_TR: Toplam Disk Kullanımı (Saat):

en: Total Gibibytes
tr_TR: Toplam Gibibayt

en: Total Memory Usage (Hours):
tr_TR: Toplam Bellek Kullanımı (Saat):

en: Total RAM
tr_TR: Toplam RAM

en: Total Size of Volumes and Snapshots (GB)
tr_TR: Mantıksal Sürücü ve Anlık Görüntülerin Toplam Boyutu (GB)

en: Total Size of Volumes and Snapshots (GiB)
tr_TR: Mantıksal Sürücülerin ve Anlık Görüntülerin Toplam Boyutu (GiB)

en: Total Size of Volumes and Snapshots (GiB) of Type %(type)s
tr_TR: %(type)s Türünde Mantıksal Sürücü ve Anlık Görüntülerin Toplam Boyutu (GiB)

en: Total VCPU Usage (Hours):
tr_TR: Toplam VCPU Kullanımı (Saat):

en: Total VCPU usage (Number of VCPU in instance * Hours Used) for the project
tr_TR: Proje için Toplam VCPU kullanımı (Sunucudaki VCPU sayısı * Kullanılan Saat)

en: Total Volume Storage
tr_TR: Toplam Birim Alanı

en: Total disk usage (GB * Hours Used) for the project
tr_TR: Proje için toplam disk kullanımı (GB * Kullanılan Saat)

en: Total memory usage (MB * Hours Used) for the project
tr_TR: Proje için toplam hafıza kullanımı (MB * Kullanılan Saat)

en: Traced with id %(id)s. Go to <a href="%(url)s">page</a>
tr_TR: Id %(id)s ile izlendi. <a href="%(url)s">Sayfaya</a> gidin

en: Transfer ID
tr_TR: Aktarım ID'si

en: Transfer Name
tr_TR: Aktarım Adı

en: Type
tr_TR: Tür

en: Type of backend device identifier provided
tr_TR: Sağlanan arka uç aygıt tanımlayıcı türü

en: Unable to accept volume transfer.
tr_TR: Mantıksal sürücü aktarımı kabul edilemedi.

en: Unable to add rule to security group.
tr_TR: Güvenlik grubuna kural eklenemedi.

en: Unable to add user to primary project.
tr_TR: Kullanıcı birincil projeye eklenemedi.

en: Unable to allocate Floating IP.
tr_TR: Değişken IP tahsis edilemedi.

en: Unable to allocate floating IP.
tr_TR: Değişken IP ayrılamıyor.

en: Unable to associate IP address %s.
tr_TR: %s IP adresi bağlanamadı.

en: Unable to attach interface.
tr_TR: Arabirim eklenemedi.

en: Unable to attach volume.
tr_TR: Birim eklenemiyor.

en: Unable to change password.
tr_TR: Parola değiştirilemiyor.

en: Unable to change the volume type for volume: "%s"
tr_TR: Mantıksal sürücü türü değiştirilemedi: "%s"

en: Unable to check if DHCP agent scheduler extension is supported
tr_TR: DHCP aracı zamanlayıcı eklentisinin desteklenip desteklenmediği kontrol edilemiyor

en: Unable to connect to Neutron.
tr_TR: Neutron'a bağlanılamıyor.

en: Unable to create QoS Spec.
tr_TR: QoS Özelliği oluşturulamıyor.

en: Unable to create domain "%s".
tr_TR: Yeni alan "%s" oluşturulamadı.

en: Unable to create encrypted volume type.
tr_TR: Şifrelenmiş mantıksal sürücü türü oluşturulamadı.

en: Unable to create flavor "%s".
tr_TR: Şablon "%s" oluşturulamadı.

en: Unable to create flavor.
tr_TR: Şablon oluşturulamadı.

en: Unable to create group.
tr_TR: Grup oluşturulamıyor.

en: Unable to create host aggregate "%s".
tr_TR: İstemci takımı "%s" oluşturulamadı.

en: Unable to create host aggregate.
tr_TR: İstemci takımı oluşturulamadı.

en: Unable to create identity provider protocol.
tr_TR: Kimlik sağlayıcı iletişim kuralı oluşturulamıyor.

en: Unable to create mapping.
tr_TR: Eşleştirme oluşturulamıyor.

en: Unable to create mapping. Rules has malformed JSON data.
tr_TR: Eşleştirme oluşturulamıyor. Kurallar bozuk JSON verisi içeriyor.

en: Unable to create network "%s".
tr_TR: Ağ "%s" oluşturulamadı.

en: Unable to create new image
tr_TR: Yeni imaj oluşturulamadı

en: Unable to create new image: Image name too long.
tr_TR: Yeni imaj oluşturulamıyor: İmaj ismi çok uzun.

en: Unable to create new image: Invalid disk format %s for image.
tr_TR: Yeni imaj oluşturulamadı: İmaj için geçersiz disk biçimi %s.

en: Unable to create new image: URL scheme not supported.
tr_TR: Yeni imaj oluşturulamıyor: URL şeması desteklenmiyor.

en: Unable to create new namespace. %s
tr_TR: Yeni isim uzayı oluşturulamadı. %s

en: Unable to create project "%s".
tr_TR: "%s" projesi oluşturulamadı.

en: Unable to create role.
tr_TR: Rol oluşturulamadı.

en: Unable to create security group: %s
tr_TR: Güvenlik grubu oluşturulamadı: %s

en: Unable to create snapshot.
tr_TR: Anlık görüntü oluşturulamadı.

en: Unable to create snapshots due to exceeding snapshot quota limit.
tr_TR: Anlık görüntü kota sınırının aşılması nedeniyle anlık görüntüler oluşturulamadı.

en: Unable to create spec.
tr_TR: Özellik oluşturulamadı.

en: Unable to create subnet "%s".
tr_TR: Alt ağ "%s" oluşturulamadı.

en: Unable to create user.
tr_TR: Kullanıcı oluşturulamadı.

en: Unable to create volume backup.
tr_TR: Mantıksal sürücünün yedeği oluşturulamıyor.

en: Unable to create volume snapshot.
tr_TR: Mantıksal sürücü anlık görüntüsü oluşturulamıyor.

en: Unable to create volume transfer.
tr_TR: Mantıksal sürücü aktarımı oluşturulamadı.

en: Unable to create volume type extra spec.
tr_TR: Mantıksal sürücü türü ek özellikleri oluşturulamadı.

en: Unable to create volume type.
tr_TR: Mantıksal sürücü türü oluşturulamadı.

en: Unable to create volume.
tr_TR: Mantıksal sürücü oluşturulamıyor.

en: Unable to delete volume transfer.
tr_TR: Birim aktarımı silinemedi.

en: Unable to detach interface.
tr_TR: Arabirim ayrılamıyor.

en: Unable to detach volume.
tr_TR: Birim ayrılamıyor.

en: Unable to determine if availability zones extension is supported.
tr_TR: Kullanılabilir bölgeler uzantısı destekleniyor mu anlaşılamadı.

en: Unable to determine if volume type encryption is supported.
tr_TR: Mantıksal Sürücü türünün şifrelemeyi destekleyip desteklemediği belirlenemedi.

en: Unable to disassociate floating IP.
tr_TR: Değişken IP tahsisi kaldırılamadı.

en: Unable to edit spec.
tr_TR: Özellik düzenlenemedi.

en: Unable to edit volume type extra spec.
tr_TR: Mantıksal sürücü türü ek özellikleri düzenlenemedi.

en: Unable to extend volume.
tr_TR: Mantıksal sürücü büyütülemiyor.

en: Unable to fetch EC2 credentials.
tr_TR: EC2 Kimlikleri getirilemedi.

en: Unable to find default role.
tr_TR: Varsayılan rol bulunamadı.

en: Unable to get EC2 credentials
tr_TR: EC2 Kimlikleri getirilemedi.

en: Unable to get RDP console for instance "%s".
tr_TR: Sanal makine "%s" için RDP konsolu alınamadı.

en: Unable to get SPICE console for instance "%s".
tr_TR: Sanal makine "%s" için SPICE konsolu alınamıyor.

en: Unable to get VNC console for instance "%s".
tr_TR: Sanal makine "%s" için VNC konsolu alınamıyor.

en: Unable to get cinder services list.
tr_TR: Cinder servis listesi alınamadı.

en: Unable to get flavor list
tr_TR: Şablon listesi alınamadı

en: Unable to get host aggregate list
tr_TR: Host küme listesi alınamadı

en: Unable to get log for instance "%s".
tr_TR: Instance "%s" için günlük alınamıyor

en: Unable to get network agents info.
tr_TR: Ağ ajanları bilgisi alınamadı.

en: Unable to get network agents list.
tr_TR: Ağ ajanları listesi alınamıyor.

en: Unable to get nova services list.
tr_TR: Nova servis listesi alınamıyor.

en: Unable to get openrc credentials
tr_TR: openrc kimlikleri alınamadı

en: Unable to get subnet "%s"
tr_TR: Alt ağ "%s" alınamadı

en: Unable to get the available hosts
tr_TR: Kullanılabilir hostlar alınamadı

en: Unable to get the available volume types
tr_TR: Kullanılabilir mantıksal sürücü türleri alınamadı

en: Unable to get the available volumes
tr_TR: Kullanılabilir mantıksal sürücüler alınamadı

en: Unable to import key pair.
tr_TR: Anahtar çifti içe aktarılamıyor.

en: Unable to initialize subnetpools
tr_TR: Alt ağ havuzları başlatılamadı

en: Unable to list dhcp agents hosting network.
tr_TR: Ağa sunan dhcp ajanları listelenemiyor.

en: Unable to load console. Please reload page to try again.
tr_TR: Konsol yüklenemedi. Lütfen tekrar denemek için sayfayı yeniden yükleyin.

en: Unable to load the specified image. %s
tr_TR: Belirtilen imaj yüklenemiyor. %s

en: Unable to load the specified snapshot.
tr_TR: Belirtilen anlık görüntü yüklenemiyor.

en: Unable to load the specified volume. %s
tr_TR: Belirtilen mantıksal sürücü yüklenemiyor. %s

en: Unable to lookup volume or backup information.
tr_TR: Mantıksal sürücü ya da yedek bilgisi aranamadı.

en: Unable to manage volume.
tr_TR: Mantıksal sürücü yönetilemiyor.

en: Unable to modify domain "%s".
tr_TR: Alan "%s" değiştirilemedi.

en: Unable to modify instance "%s".
tr_TR: "%s" sanal makinesi değiştirilemedi.

en: Unable to modify project "%s".
tr_TR: "%s" projesi düzenlenemedi.

en: Unable to parse IP address %s.
tr_TR: IP adres ayrıştırılamıyor %s.

en: Unable to rebuild instance.
tr_TR: Sanal makine yeniden inşa edilemedi.

en: Unable to recreate ec2 credentials. Failed to create ec2 credentials.
tr_TR: Ec2 kimlik bilgileri yeniden oluşturulamıyor. Ec2 kimlik bilgileri oluşturulamadı.

en: Unable to recreate ec2 credentials. Failed to delete ec2 credentials.
tr_TR: Ec2 kimlik bilgileri tekrar oluşturulamıyor. Ec2 kimlik bilgileri silinemedi.

en: Unable to register identity provider.
tr_TR: Kimlik sağlayıcı kaydedilemiyor.

en: Unable to register identity provider. Please check that the Identity Provider ID and Remote IDs provided are not already in use.
tr_TR: Kimlik sağlayıcı kaydedilemiyor. Lütfen sağlanan Kimlik Sağlayıcı ID'si ve Uzak ID'nin kullanımda olmadığından emin olun.

en: Unable to resize instance "%s".
tr_TR: Sunucu "%s" yeniden boyutlanamıyor.

en: Unable to restore backup.
tr_TR: Yedekten geri yükleme başarısız.

en: Unable to retrieve IP addresses from Neutron for instance "%(name)s" (%(id)s).
tr_TR: "%(name)s" (%(id)s) sanal makinesi için Neutron servisinden IP adresleri alınamıyor.

en: Unable to retrieve IP addresses from Neutron.
tr_TR: Neutron'dan IP adresi alınamadı.

en: Unable to retrieve IP availability.
tr_TR: IP kullanılabilirliği alınamıyor.

en: Unable to retrieve MAC learning state
tr_TR: MAC öğrenme durumu alınamıyor

en: Unable to retrieve Network information for instance "%s".
tr_TR: "%s" sunucusu için Ağ bilgisi alınamadı.

en: Unable to retrieve Nova server groups.
tr_TR: Nova sunucu grupları alınamıyor.

en: Unable to retrieve QoS Spec association.
tr_TR: QoS Özellikleri alınamadı.

en: Unable to retrieve QoS Spec details.
tr_TR: QoS Özelliği detayları alınamadı.

en: Unable to retrieve QoS Specs.
tr_TR: QoS Özellikleri alınamadı.

en: Unable to retrieve QoS spec details.
tr_TR: QoS özellik ayrıntıları alınamadı.

en: Unable to retrieve QoS spec list.
tr_TR: QoS özellik listesi alınamadı.

en: Unable to retrieve QoS specs
tr_TR: QoS özellikleri alınamıyor

en: Unable to retrieve agent list.
tr_TR: Ajan listesi getirilemedi.

en: Unable to retrieve an external network "%s".
tr_TR: Harici ağ "%s" alınamadı.

en: Unable to retrieve attachment information.
tr_TR: Ek bilgisi alınamadı.

en: Unable to retrieve availability zone list.
tr_TR: Kullanılabilir bölge listesi alınamadı.

en: Unable to retrieve availability zones.
tr_TR: Kullanılabilir bölgeler getirilemiyor.

en: Unable to retrieve backup details.
tr_TR: Yedek detayları alınamıyor.

en: Unable to retrieve compute host information.
tr_TR: Hesap istemcisi bilgisi alınamadı.

en: Unable to retrieve compute limit information.
tr_TR: Hesaplama limit bilgisi alınamıyor.

en: Unable to retrieve details for %(resource)s "%(resource_id)s".
tr_TR: %(resource)s "%(resource_id)s" için ayrıntılar alınamadı.

en: Unable to retrieve details for instance "%s".
tr_TR: "%s" sanal makinesi için detaylar alınamadı.

en: Unable to retrieve details for keypair "%s".
tr_TR: "%s" anahtar çifti için ayrıntılar alınamadı.

en: Unable to retrieve details for network "%s".
tr_TR: "%s" ağı için detaylar alınamadı.

en: Unable to retrieve details for router "%s".
tr_TR: Yönlendirici "%s" için detaylar alınamadı.

en: Unable to retrieve domain details.
tr_TR: Alan detayı alınamıyor.

en: Unable to retrieve domain information.
tr_TR: Alan bilgisi getirilemiyor.

en: Unable to retrieve domain list.
tr_TR: Alan listesi alınamıyor.

en: Unable to retrieve encryption type.
tr_TR: Şifreleme türü alınamıyor.

en: Unable to retrieve extra spec list.
tr_TR: Ekstra özellik listesi alınamadı.

en: Unable to retrieve flavor access list. Please try again later.
tr_TR: Şablon erişim listesi alınamıyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Unable to retrieve flavor details.
tr_TR: Şablon özellikleri alınamadı.

en: Unable to retrieve flavor information for instance "%(name)s" (%(id)s).
tr_TR: Sanal makine için şablon bilgisi alınamadı "%(name)s" (%(id)s).

en: Unable to retrieve flavor information for instance "%s".
tr_TR: "%s" sunucusu için nitelik bilgisi alınamadı.

en: Unable to retrieve flavor list.
tr_TR: Şablon listesi alınamadı.

en: Unable to retrieve flavors.
tr_TR: Şablonlar alınamıyor.

en: Unable to retrieve floating IP addresses.
tr_TR: Değişken IP adresleri alınamadı.

en: Unable to retrieve floating IP list.
tr_TR: Değişken IP listesi alınamıyor.

en: Unable to retrieve floating IP pools.
tr_TR: Değişken IP havuzları alınamadı.

en: Unable to retrieve group list.
tr_TR: Grup listesi alınamadı.

en: Unable to retrieve group list. Please try again later.
tr_TR: Grup listesi alınamıyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Unable to retrieve group users.
tr_TR: Grup kullanıcıları alınamadı.

en: Unable to retrieve host aggregates list.
tr_TR: Host küme listesi alınamıyor.

en: Unable to retrieve host information.
tr_TR: İstemci bilgisi getirilemedi.

en: Unable to retrieve hypervisor information.
tr_TR: Hipervizör bilgisi alınamıyor.

en: Unable to retrieve hypervisor instances list.
tr_TR: Hipervizör sunucuları listesi alınamıyor.

en: Unable to retrieve hypervisor statistics.
tr_TR: Hipervizör istatistikleri alınamıyor.

en: Unable to retrieve identity provider information.
tr_TR: Kimlik sağlayıcı bilgisi alınamıyor.

en: Unable to retrieve identity provider list.
tr_TR: Kimlik sağlayıcı listesi alınamadı.

en: Unable to retrieve image details.
tr_TR: İmaj detayları alınamadı.

en: Unable to retrieve image list.
tr_TR: İmaj listesi alınamıyor.

en: Unable to retrieve image.
tr_TR: İmaj getirilemedi.

en: Unable to retrieve images for the current project.
tr_TR: Mevcut proje için imajlar alınamadı.

en: Unable to retrieve images.
tr_TR: İmajlar getirilemedi.

en: Unable to retrieve information about the networks' projects.
tr_TR: Ağ projeleri hakkında bilgi alınamadı.

en: Unable to retrieve instance action list.
tr_TR: Instance eylem listesi alınamıyor.

en: Unable to retrieve instance details.
tr_TR: Sanal Makine detayları alınamadı.

en: Unable to retrieve instance flavors.
tr_TR: Sanal makine şablonları alınamıyor.

en: Unable to retrieve instance list.
tr_TR: Sanal makine listesi alınamadı.

en: Unable to retrieve instance password.
tr_TR: Sanal makine parolası alınamadı.

en: Unable to retrieve instance project information.
tr_TR: Sanal Makine proje bilgisi alınamadı.

en: Unable to retrieve instance size information.
tr_TR: Sanal Makine boyut bilgisi alınamadı.

en: Unable to retrieve instances.
tr_TR: Sanal makineler alınamıyor.

en: Unable to retrieve key pair list.
tr_TR: Anahtar çifti listesi alınamadı.

en: Unable to retrieve key pairs.
tr_TR: Anahtar çiftleri getirilemiyor.

en: Unable to retrieve list of volumes.
tr_TR: Mantıksal sürücü listesi alınamadı.

en: Unable to retrieve mapping list.
tr_TR: Eşleştirme listesi alınamıyor.

en: Unable to retrieve namespace contents.
tr_TR: İsim uzayı içeriği getirilemedi.

en: Unable to retrieve namespace details.
tr_TR: İsim uzayı ayrıntıları getirilemedi.

en: Unable to retrieve network details.
tr_TR: Ağ detayları alınamadı.

en: Unable to retrieve network.
tr_TR: Ağ bilgisi alınamadı.

en: Unable to retrieve pools information.
tr_TR: Havuz bilgisi alınamıyor.

en: Unable to retrieve port details
tr_TR: Port detayları alınamıyor

en: Unable to retrieve port details.
tr_TR: Port detayları alınamıyor.

en: Unable to retrieve port security state
tr_TR: Bağlantı güvenlik durumu alınamıyor

en: Unable to retrieve ports information.
tr_TR: Bağlantı noktası bilgisi alınamadı.

en: Unable to retrieve project details.
tr_TR: Proje ayrıntıları alınamıyor.

en: Unable to retrieve project domain.
tr_TR: Proje alanı alınamıyor.

en: Unable to retrieve project information.
tr_TR: Proje bilgisi alınamıyor.

en: Unable to retrieve project list.
tr_TR: Proje listesi alınamıyor.

en: Unable to retrieve protocol list.
tr_TR: İletişim kuralı listesi alınamadı.

en: Unable to retrieve public images.
tr_TR: Açık imajlar alınamadı.

en: Unable to retrieve quota information.
tr_TR: Kota bilgisi getirilemedi.

en: Unable to retrieve role list.
tr_TR: Rol listesi alınamadı.

en: Unable to retrieve roles list.
tr_TR: Rol listesi alınamadı.

en: Unable to retrieve router details.
tr_TR: Yönlendirici detayları alınamıyor.

en: Unable to retrieve router list.
tr_TR: Yönlendirici listesi alınamadı.

en: Unable to retrieve router.
tr_TR: Yönlendirici alınamadı.

en: Unable to retrieve security group list. Please try again later.
tr_TR: Güvenlik grubu listesi getirilemiyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Unable to retrieve security group.
tr_TR: Güvenlik grubu alınamadı.

en: Unable to retrieve security groups for instance "%(name)s" (%(id)s).
tr_TR: Sanal makine için güvenlik grupları alınamadı "%(name)s" (%(id)s).

en: Unable to retrieve security groups for the port.
tr_TR: Portlar için güvenlik grupları alınamıyor.

en: Unable to retrieve security groups.
tr_TR: Güvenlik grubu alınamadı.

en: Unable to retrieve snapshot data.
tr_TR: Anlık görüntü verisi getirilemedi.

en: Unable to retrieve snapshot details.
tr_TR: Anlık görüntü detayları alınamadı.

en: Unable to retrieve snapshot list.
tr_TR: Anlık görüntü listesi alınamıyor.

en: Unable to retrieve subnet details
tr_TR: Alt ağ detayları alınamıyor

en: Unable to retrieve subnet details.
tr_TR: Alt ağ detayları alınamıyor.

en: Unable to retrieve tenant limits.
tr_TR: Kiracı sınırları alınamadı.

en: Unable to retrieve the aggregate to be updated
tr_TR: Güncellenecek takım alınamadı

en: Unable to retrieve the instance.
tr_TR: Sanal makine alınamadı.

en: Unable to retrieve the project information of the image.
tr_TR: İmajın proje bilgisi alınamıyor.

en: Unable to retrieve the volume type list.
tr_TR: Mnatıksal sürücü tür listesi alınamıyor.

en: Unable to retrieve usage information.
tr_TR: Kullanım bilgisi alınamıyor.

en: Unable to retrieve user details.
tr_TR: Kullanıcı ayrıntıları getirilemedi.

en: Unable to retrieve user domain role assignments.
tr_TR: Kullanıcı alanı rol atamaları alınamadı.

en: Unable to retrieve user information.
tr_TR: Kullanıcı bilgisi alınamadı.

en: Unable to retrieve user list.
tr_TR: Kullanıcı listesi alınamıyor.

en: Unable to retrieve user list. Please try again later.
tr_TR: Kullanıcı listesi alınamıyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Unable to retrieve user roles.
tr_TR: Kullanıcı rolleri alınamadı.

en: Unable to retrieve users.
tr_TR: Kullanıcılar alınamadı.

en: Unable to retrieve version information.
tr_TR: Sürüm bilgisi alınamadı.

en: Unable to retrieve volume backups.
tr_TR: Mantıksal sürücü yedekleri getirilemedi.

en: Unable to retrieve volume details.
tr_TR: Mantıksal sürücü detayları getirilemiyor.

en: Unable to retrieve volume encryption details.
tr_TR: Mantıksal Sürücü şifreleme detayları alınamıyor.

en: Unable to retrieve volume information for volume: "%s"
tr_TR: Mantıksal sürücü için mantıksal sürücü bilgisi alınamadı: "%s"

en: Unable to retrieve volume information.
tr_TR: Mantıksal sürücü bilgisi alınamadı.

en: Unable to retrieve volume limit information.
tr_TR: Mantıksal sürücü sınır bilgisi alınamıyor.

en: Unable to retrieve volume list for instance "%(name)s" (%(id)s).
tr_TR: Sanal makine için mantıksal sürücü listesi alınamadı "%(name)s" (%(id)s).

en: Unable to retrieve volume list.
tr_TR: Mantıksal sürücü listesi alınamıyor.

en: Unable to retrieve volume messages.
tr_TR: Mantıksal sürücü mesajları alınamadı

en: Unable to retrieve volume project information.
tr_TR: Mantıksal sürücü proje bilgisi alınamadı.

en: Unable to retrieve volume snapshot.
tr_TR: Mantıksal sürücü Anlık Görüntüsü getirilemedi.

en: Unable to retrieve volume snapshots.
tr_TR: Mantıksal sürücü anlık görüntüleri alınamadı.

en: Unable to retrieve volume transfer.
tr_TR: Mantıksal sürücü aktarımı alınamadı.

en: Unable to retrieve volume type access list.
tr_TR: Mantıksal sürücü türü erişim listesi alınamıyor.

en: Unable to retrieve volume type details.
tr_TR: Mantıksal sürücü türü detayları getirilemedi.

en: Unable to retrieve volume type encryption details.
tr_TR: Mantıksal sürücü türü şifreleme detayları alınamadı.

en: Unable to retrieve volume type encryption information.
tr_TR: Mantıksal Sürücü şifreleme bilgisi getirilemedi.

en: Unable to retrieve volume type extra spec details.
tr_TR: Mantıksal Sürücü türü ek özellik ayrıntıları alınamadı.

en: Unable to retrieve volume type for: "%s"
tr_TR: "%s" için mantıksal sürücü türü alınamıyor

en: Unable to retrieve volume type list.
tr_TR: Mantıksal sürücü tür listesi alınamıyor.

en: Unable to retrieve volume type name.
tr_TR: Mantıksal sürücü türü ismi alınamıyor.

en: Unable to retrieve volume type qos.
tr_TR: Mantıksal sürücü türü qos'u alınamıyor.

en: Unable to retrieve volume types
tr_TR: Mantıksal Sürücü türleri alınamadı

en: Unable to retrieve volume.
tr_TR: Mantıksal sürücü alınamadı.

en: Unable to retrieve volume/instance attachment information
tr_TR: Mantıksal sürücü/sunucu bağlanma bilgisi alınamadı

en: Unable to set Domain Context.
tr_TR: Alan İçeriği ayarlanamıyor.

en: Unable to set bootable flag on volume.
tr_TR: Mantıksal sürücü üzerinde ön yüklenebilir bayrağı ayarlanamıyor.

en: Unable to set flavor access for project %s.
tr_TR: Şablon erişimi %s projesi için ayarlanamadı.

en: Unable to set gateway.
tr_TR: Geçit ayarlanamadı.

en: Unable to sort instance flavors.
tr_TR: Sanal makine şablonları sıralanamıyor.

en: Unable to unmanage volume.
tr_TR: Mantıksal sürücü yönetilmemesi sağlanamıyor.

en: Unable to update default quotas.
tr_TR: Varsayılan kotalar güncellenemedi.

en: Unable to update encrypted volume type.
tr_TR: Şifreli mantıksal sürücü türü güncellenemiyor.

en: Unable to update group.
tr_TR: Grup güncellenemedi.

en: Unable to update identity provider.
tr_TR: Kimlik sağlayıcı güncellenemedi.

en: Unable to update identity provider. Please check that the Remote IDs provided are not already in use.
tr_TR: Kimlik sağlayıcı güncellenemedi. Lütfen sağlanan Uzak ID'lerin kullanımda olmadıklarından emin olun.

en: Unable to update image "%s".
tr_TR: İmaj "%s" güncellenemedi.

en: Unable to update mapping.
tr_TR: Eşleştirme güncellenemiyor.

en: Unable to update mapping. Rules has malformed JSON data.
tr_TR: Eşleştirme güncellenemiyor. Kurallar bozuk JSON verisi içeriyor.

en: Unable to update role.
tr_TR: Rol güncellenemedi.

en: Unable to update security group: %s
tr_TR: Güvenlik grubu güncellenemedi: %s

en: Unable to update subnet "%s".
tr_TR: Alt ağ "%s" güncellenemedi.

en: Unable to update subnets with availability.
tr_TR: Alt ağ kullanılırlıkla güncellenemiyor.

en: Unable to update the aggregate.
tr_TR: Takım güncellenemedi.

en: Unable to update the group.
tr_TR: Grup güncellemesi başarısız.

en: Unable to update the user password.
tr_TR: Kullanıcı parolası değiştirilemedi.

en: Unable to update the user.
tr_TR: Kullanıcı güncellenemedi.

en: Unable to update volume snapshot status.
tr_TR: Mantıksal sürücü anlık görüntü durumu güncellenemedi.

en: Unable to update volume snapshot.
tr_TR: Birim anlık görüntüsü güncellenemiyor.

en: Unable to update volume status to "%s".
tr_TR: Mantıksal sürücü durumu "%s" olarak güncellenemedi.

en: Unable to update volume type.
tr_TR: Mantıksal sürücü türü güncellenemiyor.

en: Unable to update volume.
tr_TR: Mantıksal sürücü güncellenemiyor.

en: Unable to upload volume to image for volume: "%s"
tr_TR: Mantıksal sürücünün imaja yüklenmesi şu mantıksal sürücü için başarısız: "%s"

en: Unable to verify Neutron service providers
tr_TR: Neutron servis sağlayıcıları onaylanamıyor

en: Unable to verify the VNIC types extension in Neutron
tr_TR: Neutron'daki VNIC tür eklentileri doğrulanamıyor

en: Unknown
tr_TR: Bilinmeyen

en: Unknown instance
tr_TR: Bilinmeyen sanal makine

en: Unknown instance (None)
tr_TR: Bilinmeyen sunucu (None)

en: Unknown resource type for detail API.
tr_TR: Ayrıntı API'si için bilinmeyen kaynak türü

en: Unknown volume (None)
tr_TR: Bilinmeyen birim (Hiçbiri)

en: Unlock Instance | Unlock Instances
tr_TR[0]: Sanal Makine Kilidini Aç
tr_TR[1]: Sanal Makinelerin Kilidini Aç

en: Unlocked Instance | Unlocked Instances
tr_TR[0]: Sanal Makine Kilidi Açıldı
tr_TR[1]: Sanal Makine Kilitleri Açıldı

en: Unmanage
tr_TR: Yönetmeyi Durdur

en: Unmanage Volume
tr_TR: Mantıksal Sürücüyü Yönetme

[ctx: Action log of an instance]
en: Unpause
tr_TR: Sürdür

en: Unregister Identity Provider | Unregister Identity Providers
tr_TR[0]: Kimlik Sağlayıcı Kaydını Sil
tr_TR[1]: Kimlik Sağlayıcıların Kaydını Sil

en: Unregistered Identity Provider | Unregistered Identity Providers
tr_TR[0]: Kimlik Sağlayıcı Silindi
tr_TR[1]: Kimlik Sağlayıcılar Silindi

[ctx: Task status of an Instance]
en: Unrescuing
tr_TR: Kurtarılmıyor

en: Unshelve Instance | Unshelve Instances
tr_TR[0]: Instance Askıdan Getir
tr_TR[1]: Instanceları Askıdan Getir

en: Unshelved Instance | Unshelved Instances
tr_TR[0]: Instance Askıdan Getirildi
tr_TR[1]: Instancelar Askında Getirildi

[ctx: Task status of an Instance]
en: Unshelving
tr_TR: Askıdan Alınıyor

en: Unspecified
tr_TR: Belirtilmemiş

en: Update
tr_TR: Güncelle

en: Update Associations
tr_TR: İlişkileri Güncelle

en: Update Default Quotas
tr_TR: Varsayılan Kotaları Güncelle

en: Update Defaults
tr_TR: Varsayılanları Güncelle

en: Update Encrypted Volume Type
tr_TR: Şifreli Mantıksal Sürücü Türünü Güncelle

en: Update Encryption
tr_TR: Şifrelemeyi Güncelle

en: Update Group
tr_TR: Grup Güncelle

en: Update Identity Provider
tr_TR: Kimlik Sağlayıcıyı Güncelle

en: Update Mapping
tr_TR: Eşleştirmeyi Güncelle

en: Update Metadata
tr_TR: Metaveri Güncelle

en: Update Network
tr_TR: Ağı Güncelle

en: Update Role
tr_TR: Rol Güncelle

en: Update Router
tr_TR: Yönlendiricileri Güncelle

en: Update Status
tr_TR: Güncelleme Durumu

en: Update User
tr_TR: Kullanıcı Güncelle

en: Update Volume Snapshot Status
tr_TR: Mantıksal sürücü Anlık Görüntü Durumunu Güncelle

en: Update Volume Status
tr_TR: Mantıksal Sürücü Durumunu Güncelle

en: Update Volume Type Encryption
tr_TR: Mantıksal Sürücü Türü Şifrelemesini Güncelle

en: Update a Metadata Namespace
tr_TR: Bir Metaveri İsim Uzayını Güncelle

en: Update a subnet associated with the network. Advanced configuration are available at "Subnet Details" tab.
tr_TR: Ağ ile ilişkilendirilmiş bir alt ağı güncelle. Gelişmiş yapılandırmalar "Alt Ağ Detayları" sekmesindedir.

en: Update an Encrypted Volume Type
tr_TR: Şifreli mantıksal sürücü Türünü Güncelle

en: Update the "extra spec" value for "%(key)s"
tr_TR: "%(key)s" için "ek özellik" değerini güncelle

en: Update the spec value for "%(key)s"
tr_TR: "%(key)s" için özellik değerini güncelle

en: Updated
tr_TR: Güncellenmiş

en: Updated At
tr_TR: Güncelleme saati

en: Updated subnet "%s".
tr_TR: Alt ağ "%s" güncellendi.

[ctx: Task status of an Instance]
en: Updating Password
tr_TR: Parola Güncelleniyor

en: Updating encryption is not implemented.  Unable to update  encrypted volume type.
tr_TR: Şifrelemeyi güncelleme uygulanamıyor.  Şifreli mantıksal sürücü türü  güncellenemiyor.

en: Updating volume "%s"
tr_TR: Mnatıksal sürücü "%s" güncelleniyor

en: Updating volume snapshot "%s"
tr_TR: Birim anlık görüntüsü "%s" güncelleniyor

en: Upload
tr_TR: Yükle

en: Upload Volume to Image
tr_TR: Mantıksal Sürücüyü İmaja Yükle

en: Upload the volume to the Image Service as an image. This is equivalent to the <tt>cinder upload-to-image</tt> command.
tr_TR: Mantıksal Sürücüyü İmaj Servisine imaj olarak yükle. Bu <tt>cinder upload-to-image</tt> komutuna denk gelir.

en: Upload to Image
tr_TR: İmaja Yükle

en: Usage
tr_TR: Kullanım

en: Usage (Hours)
tr_TR: Kullanım (Saat)

en: Usage Overview
tr_TR: Kullanım Önizleme

en: Usage Report For Period:
tr_TR: Dönem Kullanım Raporu:

en: Use Server Default
tr_TR: Sunucu Varsayılanını Kullan

en: Use a volume as source
tr_TR: Kaynak olarak bir birim kullan

en: Use image as a source
tr_TR: Kaynak olarak imaj kullan

en: Use snapshot as a source
tr_TR: Kaynak olarak anlık görüntü kullan

en: Used <span> %(used)s </span> of <span> %(available)s </span>
tr_TR: Toplam <span> %(used)s </span> 'ın <span> %(available)s </span> 'ı kullanıldı.

en: Used IPs
tr_TR: Kullanılan IP'ler

en: User "%s" was successfully created.
tr_TR: "%s" kullanıcısı başarıyla oluşturuldu.

en: User Credentials Details
tr_TR: Kullanıcı Kimlik Bilgileri

en: User Details
tr_TR: Kullanıcı Detayları

en: User ID
tr_TR: Kullanıcı ID

en: User ID =
tr_TR: Kullanıcı ID'si =

en: User Name
tr_TR: Kullanıcı Adı

en: User Name =
tr_TR: Kullanıcı Adı =

en: User Settings
tr_TR: Kullanıcı Ayarları

en: User name "%s" is already used.
tr_TR: "%s" kullanıcı adı zaten kullanılıyor.

en: User password has been updated successfully.
tr_TR: Kullanıcı parolası başarıyla değiştirildi.

en: User-defined unique id to identify the identity provider.
tr_TR: Kimlik sağlayıcıyı tanımlamak için kullanıcı-tanımlı benzersiz bir id.

en: User-defined unique id to identify the mapping.
tr_TR: Eşleşmeyi tanımlamak için kullanıcı-tanımlı benzersiz id.

en: Users
tr_TR: Kullanıcılar

en: VCPU
tr_TR: VCPUlar

en: VCPU Hours
tr_TR: VCPU Saatleri

en: VCPU Usage
tr_TR: VCPU Kullanımı

en: VCPUs
tr_TR: VCPUlar

en: VDI - Virtual Disk Image
tr_TR: VDI - Sanal Disk İmajı

en: VHD - Virtual Hard Disk
tr_TR: VHD - Sanal Sabit Disk

en: VHDX - Large Virtual Hard Disk
tr_TR: VHDX - Geniş Sanal Sabit Sürücü

en: VIF Details
tr_TR: VIF Ayrıntıları

en: VIF Type
tr_TR: VIF Türü

en: VMDK - Virtual Machine Disk
tr_TR: VMDK - Sanal Makine Diski

en: VNIC Type
tr_TR: VNIC Türü

en: Value
tr_TR: Değer

en: Version: %(version_info)s
tr_TR: Sürüm: %(version_info)s

en: View Credentials
tr_TR: Bilgileri Görüntüle

en: View Extra Specs
tr_TR: Ek Özellikleri Görüntüle

en: View Full Log
tr_TR: Tam Günlüğü Göster

en: View Log
tr_TR: Kaydı Görüntüle

en: View Routers
tr_TR: Yönlendiricileri Görüntüle

en: View Usage
tr_TR: Kullanımı Görüntüle

en: Virtual Size
tr_TR: Sanal Boyut

en: Volume
tr_TR: Mantıksal Sürücü

en: Volume %(volume_name)s on instance %(instance_name)s
tr_TR: %(instance_name)s sunucusu üzerindeki birim %(volume_name)s

en: Volume Backup:
tr_TR: Mantıksal Sürücü Yedeği:

en: Volume Backups
tr_TR: Mantıksal Sürücü Yedekleri

en: Volume Encryption Details
tr_TR: Mantıksal Sürücü Şifreleme Ayrıntıları

en: Volume Encryption Details: %(volume_name)s
tr_TR: Mantıksal Sürücü Şifreleme Ayrıntıları: %(volume_name)s

en: Volume Encryption Details: {{ volume.name }}
tr_TR: Mantıksal Sürücü Şifreleme Ayrıntıları: {{ volume.name }}

en: Volume Encryption Overview
tr_TR: Mantıksal Sürücü Şifreleme Genel Görünümü

en: Volume ID
tr_TR: Mantıksal Sürücü ID'si

en: Volume Limits
tr_TR: Mantıksal Sürücü Sınırları

en: Volume Name
tr_TR: Mantıksal Sürücü Adı

en: Volume Name =
tr_TR: Mantıksal Sürücü Adı =

en: Volume Snapshots
tr_TR: Mantıksal Sürücülerin Anlık Görüntüleri

en: Volume Snapshots of Type %(type)s
tr_TR: %(type)s Türünde Mantıksal Sürücü Anlık Görüntüleri

en: Volume Source
tr_TR: Birim Kaynağı

en: Volume Storage
tr_TR: Mantıksal Sürücü Depolama

en: Volume Transfer
tr_TR: Mantıksal Sürücü Aktarımı

en: Volume Transfer Details
tr_TR: Mantıksal Sürücü Aktarım Ayrıntıları

en: Volume Type
tr_TR: Mantıksal Sürücü Türü

en: Volume Type Description:
tr_TR: Mantıksal Sürücül Türü Tanımı:

en: Volume Type Encryption Details
tr_TR: Mantıksal Sürücü Türü Şifreleme Detayları

en: Volume Type Encryption Overview
tr_TR: Mantıksal Sürücü Türü Şifreleme Genel Görünümü

en: Volume Type Extra Specs
tr_TR: Mantıksal Sürücü Türü Ek Özellikleri

en: Volume Type Name
tr_TR: Mantıksal Sürücü Türü İsmi

en: Volume Type is Unencrypted.
tr_TR: Mantıksal Sürücü Türü Şifrelenmemiş

en: Volume Type(s)
tr_TR: Mantıksal Sürücü Türleri

en: Volume Type: %(volume_type_name)s
tr_TR: Mantıksal Sürücü Türü: %(volume_type_name)s

en: Volume Type: %(volume_type_name)s
tr_TR: Mantıksal Sürücü Türü: %(volume_type_name)s

en: Volume Types
tr_TR: Mantıksal Sürücü Türleri

en: Volume is Unencrypted
tr_TR: Mantıksal Sürücü Şifrelenmemiş

en: Volume name to be assigned
tr_TR: Atanacak mantıksal sürücü ismi

en: Volume size must be equal to or greater than the image minimum disk size (%sGiB)
tr_TR: Birim boyutu imaj azami disk boyutuna eşit ya da boyutundan büyük olmalıdır (%sGiB)

en: Volume size must be equal to or greater than the image size (%s)
tr_TR: Birim boyutu imaj boyutuna eşit ya da ondan büyük olmalıdır (%s)

en: Volume size must be equal to or greater than the origin volume size (%sGiB)
tr_TR: Mantıksal sürücü boyutu asıl mantıksal sürücü boyutuna eşit ya da boyutundan büyük olmalıdır (%sGiB)

en: Volume size must be equal to or greater than the snapshot size (%sGiB)
tr_TR: Birim boyutu anlık görüntü boyutuna eşit ya da boyutundan büyük olmalı (%sGiB)

en: Volume source must be specified
tr_TR: Mantıksal sürücü kaynağı belirtilmelidir

en: Volume transfer name cannot be empty.
tr_TR: Mantıksal sürücü aktarım ismi boş olamaz.

en: Volume type is a type or label that can be selected at volume creation time in OpenStack. It usually maps to a set of capabilities of the storage back-end driver to be used for this volume. Examples: "Performance", "SSD", "Backup", etc. This is equivalent to the <tt>openstack volume type create</tt> command. Once the volume type gets created, click the "View Extra Specs" button to set up extra specs key-value pair(s) for that volume type.
tr_TR: Mantıksal sürücü türü OpenStack'de birim oluşturma sırasında seçilebilen bir tür ya da etikettir. Genellikle bu birim için kullanılacak depolama arka-uç sürücüsünün yeteneklerine eşleşir. Örneğin: "Performans", "SSD", "Yedekleme", vs. <tt>openstack volume type create</tt> komutuna denk gelir. Mantıksal sürücü türü oluşturulduktan sonra, bu birim türü için ek özellik anahtar-değer çiftleri ayarlamak için "Ek Özellikleri Görüntüle"ye tıklayın.

en: Volume type name "%s" already exists.
tr_TR: Mantıksal sürücü türü ismi "%s" zaten mevcut.

en: Volume type name can not be empty.
tr_TR: Mantıksal sürücü türünün adı boş olamaz.

en: Volumes
tr_TR: Mantıksal Sürücüler

en: Volumes Attached
tr_TR: Bağlı Mantıksal Sürücüler

en: Volumes are block devices that can be attached to instances.
tr_TR: Mantıksal sürücüler sunuculara eklenebilen blok aygıtlarıdır.

en: Volumes of Type %(type)s
tr_TR: %(type)s Türünde Mantıksal Sürücüler

en: Warning:
tr_TR: Uyarı:

en: When a volume is "unmanaged", the volume will no longer be visible within OpenStack. Note that the volume will not be deleted from the Cinder host. <br> <br> This is equivalent to the <tt>cinder unmanage</tt> command.
tr_TR: Bir mantıksal sürücü "yönetilmez" olduğunda, birim artık OpenStack içinde görünür olmayacaktır. Birimin Cinder istemcisinden silinmeyeceğini unutmayın. <br><br>Bu <tt>cinder unmanage</tt> komutuna karşılık gelir.

en: When the volume status is "in-use", you can use "Force" to upload the volume to an image.
tr_TR: Mantıksal sürücü durumu "kullanımda" olduğunda, "Zorla" kullanarak mantıksal sürücüye bir imaja yükleyebilirsiniz.

en: Yes
tr_TR: Evet

en: You are already using all of your available floating IPs.
tr_TR: Tüm değişken IP'lerinizi zaten kullanıyorsunuz.

en: You are already using all of your available volumes.
tr_TR: Kullanılabilir tüm mantıksal sürücülerinizi kullanıyorsunuz.

en: You can connect a specified external network to the router. The external network is regarded as a default route of the router and the router acts as a gateway for external connectivity.
tr_TR: Yönlediriciye belirtilen bir harici ağı bağlayabilirsiniz. Harici ağ yönlendiricinin varsayılan rotası olarak kabul edilir ve yönlendirici harici bağlantılar için geçit rolü oynar.

en: You can connect a specified subnet to the router.
tr_TR: Belirtilen bir alt ağı yönlendiriciye bağlayabilirsiniz.

en: You can create a port for the network. If you specify device ID to be attached, the device specified will be attached to the port created.
tr_TR: Ağ için bir port oluşturabilirsiniz. Eğer portun bağlanacağı bir cihaz ID'si belirtirseniz, oluşturulan port bu cihaza bağlanır.

en: You can specify the desired rule template or use custom rules, the options are Custom TCP Rule, Custom UDP Rule, or Custom ICMP Rule.
tr_TR: İstenen kural şablonunu belirtebilir veya özel kurallar kullanabilirsiniz, seçenekler Özel TCP Kuralı, Özel UDP Kuralı, veeya Özel ICMP Kuralıdır.

en: You cannot disable your current project
tr_TR: Etkin projenizi kapatamazsınız.

en: You cannot revoke your administrative privileges from the domain you are currently logged into. Please switch to another domain with administrative privileges or remove the administrative role manually via the CLI.
tr_TR: O anda giriş yaptığınız alandan yönetici yetkilerinizi geçersiz kılamazsınız. Lütfen yönetici haklarına sahip başka bir hesaba geçiş yapın veya yönetici rolünü komut satırı arayüzünden elle kaldırın.

en: You cannot revoke your administrative privileges from the project you are currently logged into. Please switch to another project with administrative privileges or remove the administrative role manually via the CLI.
tr_TR: Şu anda giriş yaptığınız projeden yönetici haklarınızı kaldıramazsınız. Lütfen yönetici hakkınızın olduğu başka bir projeye geçiş yapın, veya bu hakları CLI komutuyla yapın.

en: You do not have the required privileges to access this content. If you believe this message to be in error, please contact your project manager.
tr_TR: Bu içeriğe erişmek için yeterli ayrıcalığınız yok. Bu iletinin hata olduğuna inanıyorsanız, lütfen proje yöneticinizle görüşün.

en: You have selected:
tr_TR: Seçiminiz:

en: You may have mistyped the address or the page may have moved.
tr_TR: Adresi yanlış yazmış olabilirsiniz ya da sayfa taşınmış olabilir.

en: You may optionally set a password on the rebuilt instance.
tr_TR: Yeniden inşa edilmiş sanal makineye isteğe bağlı olarak bir parola verebilirsiniz.

en: You may reset the gateway later by using the set gateway action, but the gateway IP may change.
tr_TR: Geçidi daha sonra geçit ayarla eylemiyle sıfırlayabilirsiniz, ama geçit IP'si değişebilir.

en: You may update the editable properties of your network here.
tr_TR: Ağınızın değiştirilebilir özelliklerini buradan güncelleyebilirsiniz.

en: You may update the editable properties of your router here.
tr_TR: Yönlendiricinizin düzenlenebilir özelliklerini buradan güncelleyebilirsiniz.

en: You must specify the source of the traffic to be allowed via this rule. You may do so either in the form of an IP address block (CIDR) or via a source group (Security Group). Selecting a security group as the source will allow any other instance in that security group access to any other instance via this rule.
tr_TR: Bu kural ile izin verilen trafiğin kaynağını belirtmelisiniz. Bunu bir IP adres bloğu (CIDR) veya bir kaynak grup (Güvenlik Grubu) ile yapabilirsiniz. Kaynak olarak güvenlik grubu seçmek bu gruptaki diğer tüm sunucuların bu kuralla diğer tüm sunuculara erişimine izin verir.

en: Your image %s has been queued for creation.
tr_TR: İmajınız %s oluşturma için kuyruğa alındı.

en: Zone
tr_TR: Bölge

[ctx: Both of front-end and back-end]
en: both
tr_TR: her ikisi de

en: e.g. UP / DOWN
tr_TR: örn. UP / DOWN

en: e.g. Yes / No
tr_TR: örn. Evet / Hayır

en: e.g. Yes/No
tr_TR: örn. Evet/Hayır

en: no
tr_TR: hayır

en: undefined
tr_TR: tanımsız

en: unknown IP address
tr_TR: bilinmeyen IP adresi

en: yes
tr_TR: evet
