hunspell 1.5.0 - en to an translation catalogue (73 entries)

en: Can't create tmp dir
an: No se puede crear un directorio tmp

en: Can't open inputfile
an: No puedo ubrir lo fichero de dentrada

en: Can't open %s.
an: No se puede ubrir %s.

en: error - missing HOME variable
an: error - falta la variable HOME

en: Line %d: %s ->
an: Linia %d: %s ->

en: FORBIDDEN!
an: PROHIBIU!

en: Spelling mistake?
an: Error ortografica?

en: 	%s		File: %s
an: 	%s		Fichero: %s

note: TRANSLATORS: the capital letters are shortcuts, mark one letter similarly in your translation and translate the standalone letter accordingly later
en: 
    [SPACE] R)epl A)ccept I)nsert U)ncap S)tem Q)uit e(X)it or ? for help
an: 
    [ESPACIO] S)ubstituyir A)cceptar I)nsertar M)inusclas R)adiz S(a)lir Z)arrar u ? pa l'aduya

en: Whenever a word is found that is not in the dictionary
    it is printed on the first line of the screen.  If the dictionary
    contains any similar words, they are listed with a number
    next to each one.  You have the option of replacing the word
    completely, or choosing one of the suggested words.
an: Siempre que se trobe una parola que no siga en o diccionario
    s'imprentará en a primer linia d'a pantalla. Si lo diccionario
    contién parolas pareixidas, se listan con un numero a lo
    costau de cadaúna. Tiens la opación de substituyir la parola
    u bien triar una d'as parolas sucheridas.

en: 
    Commands are:
an: 
    Las ordens son:

en: R	Replace the misspelled word completely.
an: S	Substituyir la parola mal escrita.

en: Space	Accept the word this time only.
an: Espacio	Acceptar la parola nomás esta vegada.

en: A	Accept the word for the rest of this session.
an: A	Acceptar la parola en o que queda d'esta sesión.

en: I	Accept the word, and put it in your private dictionary.
an: I	Acceptar la parola, y meter-la en o tuyo diccionario privau.

en: U	Accept and add lowercase version to private dictionary.
an: U	Acceptar y anyadir la versión en minusclas ta lo diccionari privau.

en: S	Ask a stem and a model word and store them in the private dictionary.
    	The stem will be accepted also with the affixes of the model word.
an: B	Demandar una base u radiz y una parola modelo pa alzar-las en o diccionario privau.
    	La radiz será accpetada tamién con os afixos d'a parola modelo.

en: 0-n	Replace with one of the suggested words.
an: 0-n	Substituyir con una d'as parolas sucheridas.

en: X	Write the rest of this file, ignoring misspellings, and start next file.
an: X	Escribir la resta d'esta fichero, ignorando las parolas mal escritas, y encomenzar con o siguient fichero.

en: Q	Quit immediately. Asks for confirmation. Leaves file unchanged.
an: Q	Sale agora. Demanda confirmación. Deixa lo fichero sin cambiar.

en: ^Z	Suspend program. Restart with fg command.
an: ^Z	Suspender lo programa. Reiniciar con a orden fg.

en: ?	Show this help screen.
an: ?	Amuestra esta pantalla d'aduya.

en: 
    -- Type space to continue --
an: 
    -- Escribe espacio pa continar --

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "R)epl" before
en: r
an: s

en: Replace with:
an: Substituyir con:

note: TRANSLATORS: translate these letters according to the shortcut letter used previously in the  translation of "U)ncap" and I)nsert before TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter
en: u
an: m

en: Cannot update personal dictionary.
an: No se puede actualizar lo diccionario personal.

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "S)tem" before
en: s
an: b

en: New word (stem):
an: Nueva parola (base u radiz):

en: Model word (a similar dictionary word):
an: Parola modelo (una parola similar d'o diccionario):

en: Model word must be in the dictionary. Press any key!
an: La parola modelo ha d'estar en o diccionario. Preta qualsequier tecla.

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "e(X)it" before
en: x
an: a

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "Q)uit" before
en: q
an: a

en: Are you sure you want to throw away your changes?
an: Yes seguro que queretz aventar los cambios?

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut * letter y)es
en: y
an: s

en: Can't create tempfile
an: No se puede crear lo fichero temporal

en: Can't open outputfile
an: No se puede crear lo fichero de salida

en: Usage: hunspell [OPTION]... [FILE]...
an: USO: hunspell [OPCIÓN]... [FICHERO]...

en: Check spelling of each FILE. Without FILE, check standard input.
an: Comprebación ortografica de cada FICHERO. Sin FICHERO, compreba la dentrada standard.

en:   -1		check only first field in lines (delimiter = tabulator)
an:   -1		comprebar no más lo primer campo de cada linia (delimitador = tabulador)

en:   -a		Ispell's pipe interface
an:   -a		Interficie de tubería d'Ispell

en:   --check-url	check URLs, e-mail addresses and directory paths
an:   --check-url	check URLs, adrezas de correu-e y camins d'os directorios

en:   --check-apostrophe	check Unicode typographic apostrophe
an:   --check-apostrophe	compreba l'apostrofo tipografico d'Unicode

en:   -d d[,d2,...]	use d (d2 etc.) dictionaries
an:   -d d[,d2,...]	fer servir los diccionarios d (d2 etc.)

en:   -D		show available dictionaries
an:   -D		amostrar los diccionarios disponibles

en:   -G		print only correct words or lines
an:   -G		imprentar nomás las parolas u linias correctas

en:   -h, --help	display this help and exit
an:   -h, --help	amuestra esta aduya y sale

en:   -H		HTML input file format
an:   -H		formato de fichero HTML

en:   -i enc	input encoding
an:   -i enc	codificación d'a dentrada

en:   -l		print misspelled words
an:   -l		imprentar las parolas mal escritas

en:   -L		print lines with misspelled words
an:   -L		imprentar las linias con parolas mal escritas

en:   -m 		analyze the words of the input text
an:   -m 		analisar las parolas d'o texto de dentrada

en:   -n		nroff/troff input file format
an:   -n		formato de fichero de dentrada nroff/troff

en:   -O		OpenDocument (ODF or Flat ODF) input file format
an:   -O		formato de fichero de dentrada OpenDocument (ODF or Flat ODF)

en:   -p dict	set dict custom dictionary
an:   -p dict	estableix dict como diccionario personalizau

en:   -r		warn of the potential mistakes (rare words)
an:   -r		alvierte de posibles errors (parolas estranyas)

en:   -P password	set password for encrypted dictionaries
an:   -P clau	estableix la clau pa diccionarios cifraus

en:   -s 		stem the words of the input text
an:   -s 		radiz d'as parolas d'o texto de dentrada

en:   -S 		suffix words of the input text
an:   -S 		parolas de sufixo d'o texto de dentrada

en:   -t		TeX/LaTeX input file format
an:   -t		formato de fichero de dentrada TeX/LaTeX

en:   -v, --version	print version number
an:   -v, --version	escribe lo numero de versión

en:   -vv		print Ispell compatible version number
an:   -vv		escribo lo numero de versión compatible d'Ispell

en:   -w		print misspelled words (= lines) from one word/line input.
an:   -w		imprenta las parolas mal escritas (= linias) d'una dentrada de parola/linia.

en:   -X		XML input file format
an:   -X		formato de fichero de dentrada XML

en: Example: hunspell -d en_US file.txt    # interactive spelling
             hunspell -i utf-8 file.txt    # check UTF-8 encoded file
             hunspell -l *.odt             # print misspelled words of ODF files
    
             # Quick fix of ODF documents by personal dictionary creation
    
             # 1 Make a reduced list from misspelled and unknown words:
    
             hunspell -l *.odt | sort | uniq >words
    
             # 2 Delete misspelled words of the file by a text editor.
             # 3 Use this personal dictionary to fix the deleted words:
    
             hunspell -p words *.odt
an: Eixemplo: hunspell -d en_US file.txt    # corrección interactiva
             hunspell -i utf-8 file.txt    # compreba lo fichero con codificación UTF-8
             hunspell -l *.odt             # emprenta las parolas masl escritas de fichers ODF
    
             # Corrección rapida de documentos ODF por creación de diccionario personal
    
             # 1 Fe una lista reducida a partir d'as parolas mal escritas y desconoixidas:
    
             hunspell -l *.odt | sort | uniq >words
    
             # 2 Borra las parolas mal escritas d'o fichero con un editor de texto.
             # 3 Usa este diccionario personal pa apanyar las parolas borradas:
    
             hunspell -p words *.odt

en: Bug reports: http://hunspell.github.io/
an: Reportes d'error: http://hunspell.github.io/

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE,
    to the extent permitted by law.
an: Esto ye software libre; mire en o codigo fuent las condicions de copia. NO i hai
    garantía; ni sisquiera de COMERCIABILIDAT u ADEQUACIÓN PA UN OBCHECTIVO PARTICULAR,
    en a mida permitida per la lei.

en: SEARCH PATH:
    %s
an: CAMÍN DE BUSQUEDA:
    %s

en: AVAILABLE DICTIONARIES (path is not mandatory for -d option):
an: DICCIONARIOS DISPONIBLES (lo camín no ye obligatorio pa la opcion -d):

en: LOADED DICTIONARY:
    %s
    %s
an: DICCIONARIO CARGAU:
    %s
    %s

en: error - %s exceeds dictionary limit.
an: error - %s supera lo limite d'o diccionario.

en: Can't open affix or dictionary files for dictionary named "%s".
an: No se pueden ubrir los fichers d'afixo u de diccionari pa lo diccionario clamau "%s".

en: Hunspell has been compiled without Ncurses user interface.
an: Hunspell s'ha compilau sin la interficie d'usuario de Ncurses.
