hunspell 1.7.1 - en to ar translation catalogue (78 entries)

en: error - iconv_open: %s -> %s
ar: خطأ - iconv_open: %s -> %s

en: error - iconv: %s -> %s
ar: خطأ - iconv: %s -> %s

en: error - iconv_open: UTF-8 -> %s
ar: خطأ - iconv_open: UTF-8 -> %s

en: Can't create tmp dir
ar: تعذر إنشاء مجلد مؤقت

en: Can't open inputfile
ar: تعذّر فتح ملف المدخل

en: Can't open %s.
ar: تعذّر فتح %s.

en: error - missing HOME variable
ar: خطأ - المتغير HOME مفقود

en: Line %d: %s ->
ar: سطر %d: %s ->

en: FORBIDDEN!
ar: ممنوع!

en: Spelling mistake?
ar: خطأ إملائي؟

en: 	%s		File: %s
ar: 	%s		ملف: %s

note: TRANSLATORS: the capital letters are shortcuts, mark one letter similarly in your translation and translate the standalone letter accordingly later
en: 
    [SPACE] R)epl A)ccept I)nsert U)ncap S)tem Q)uit e(X)it or ? for help
ar: 
    [مسافة] ب)دّل ا(ق)بل أ(د)رج، ج)ذّع، حرف (ص)غير ،ا(خ)رج، (غ)‍ادر أو ? للمساعدة

en: Whenever a word is found that is not in the dictionary
    it is printed on the first line of the screen.  If the dictionary
    contains any similar words, they are listed with a number
    next to each one.  You have the option of replacing the word
    completely, or choosing one of the suggested words.
ar: عند العثور على كلمة غير واردة في القاموس
    تُطبع في السطر الأول من الشاشة. إذا كان في القاموس
     أي كلمات متشابهة ، تُسرد برقم
    بجانب كل كلمة. اختر ما بين استبدال الكلمة
    تماما، أو اختيار إحدى الكلمات المقترحة.

en: 
    Commands are:
ar: 
    الأوامر:

en: R	Replace the misspelled word completely.
ar: ب	استبدل الكلمات الخاطئة.

en: Space	Accept the word this time only.
ar: مسافة	اقبل الكلمة هذه المرة فقط.

en: A	Accept the word for the rest of this session.
ar: ق	اقبل الكلمة فيما بقي من هذه الجلسة.

en: I	Accept the word, and put it in your private dictionary.
ar: د	اقبل الكلمة وأضفها لقاموسك الخاص.

en: U	Accept and add lowercase version to private dictionary.
ar: ص	اقبل وأضف الكلمة بالحروف الصغيرة إلى القاموس الخاص.

en: S	Ask a stem and a model word and store them in the private dictionary.
    	The stem will be accepted also with the affixes of the model word.
ar: ج	اطلب جذع كلمة، ونموذج كلمة واحفظهما في قاموس خاص.
    	سيُقبل الجذع مع زوائد الكلمة النموذجية.

en: 0-n	Replace with one of the suggested words.
ar: 0-n	استبدل بإحدى الكلمات المقترحة.

en: X	Write the rest of this file, ignoring misspellings, and start next file.
ar: غ	اكتب ما بقي من هذا الملف، تجاهل الأغلاط، وابدأ في الملف التالي.

en: Q	Quit immediately. Asks for confirmation. Leaves file unchanged.
ar: خ	اخرج فورًا. اطلب التأكيد. أترك الملف دون تعديل.

en: ^Z	Suspend program. Restart with fg command.
ar: ^Z	علّق البرنامج. استأنف بالأمر fg.

en: ?	Show this help screen.
ar: ?	اعرض شاشة المساعدة هذه.

en: 
    -- Type space to continue --
ar: 
    -- اضغط مسافة للمتابعة --

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "R)epl" before
en: r
ar: ب

en: Replace with:
ar: استبدل بـ:

note: TRANSLATORS: translate these letters according to the shortcut letter used previously in the  translation of "U)ncap" and I)nsert before TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter
en: u
ar: ص

en: i
ar: د

en: Cannot update personal dictionary.
ar: تعذّر تحديث القاموس الشخصي.

en: a
ar: ق

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "S)tem" before
en: s
ar: ج

en: New word (stem):
ar: كلمة جديدة (جذع):

en: Model word (a similar dictionary word):
ar: كلمة نموذجية (مفردة مشابهة من القاموس):

en: Model word must be in the dictionary. Press any key!
ar: يجب أن تكون الكلمة النموذجية موجودة في القاموس. اضغط أي مفتاح!

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "e(X)it" before
en: x
ar: غ

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "Q)uit" before
en: q
ar: خ

en: Are you sure you want to throw away your changes?
ar: هل تريد فعلًا تجاهل التغييرات؟

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut * letter y)es
en: y
ar: ن

en: Can't create tempfile
ar: تعذّر إنشاء الملف المؤقت

en: Can't open outputfile
ar: تعذّر فتح ملف المخرج

en: Usage: hunspell [OPTION]... [FILE]...
ar: استعمال: hunspell [OPTION]... [FILE]...

en: Check spelling of each FILE. Without FILE, check standard input.
ar: دقّق إملائيا كل ملف. دون تحديد ملف، دقّق المدخل القياسي.

en:   -1		check only first field in lines (delimiter = tabulator)
ar:   -1		دقّق فقط أول حقل في الأسطر (الفاصل = جدولة)

en:   -a		Ispell's pipe interface
ar:   -a		واجهة أنبوب Ispell

en:   --check-url	check URLs, e-mail addresses and directory paths
ar:   --check-url	دقّق مسارات URL، عناوين البريد الالكتروني ومسارات المجلدات

en:   --check-apostrophe	check Unicode typographic apostrophe
ar:   --check-apostrophe	دقّق علامات الاقتباس حسب يونيكود

en:   -d d[,d2,...]	use d (d2 etc.) dictionaries
ar:   -d d[,d2,...]	استعمل القواميس  d (d2 الخ.)

en:   -D		show available dictionaries
ar:   -D		عرض القواميس المتوفرة

en:   -G		print only correct words or lines
ar:   -G		اطبع الكلمات أو الأسطر الصحيحة فقط

en:   -h, --help	display this help and exit
ar:   -h, --help	عرض هذه المساعدة والخروج

en:   -H		HTML input file format
ar:   -H		ملف المدخل بصيغة HTML

en:   -i enc	input encoding
ar:   -i enc	ترميز المدخل

en:   -l		print misspelled words
ar:   -l		اطبع الكلمات الخاطئة

en:   -L		print lines with misspelled words
ar:   -L		اطبع الأسطر ذات الكلمات الخاطئة

en:   -m 		analyze the words of the input text
ar:   -m 		حلّل كلمات النص المُدخل

en:   -n		nroff/troff input file format
ar:   -n		ملف المُدخل بصيغة nroff/troff

en:   -O		OpenDocument (ODF or Flat ODF) input file format
ar:   -O		 ملف المدخل بصيغة OpenDocument (ODF or Flat ODF)

en:   -p dict	set dict custom dictionary
ar:   -p dict	حدد القاموس المخصص

en:   -r		warn of the potential mistakes (rare words)
ar:   -r		نبّه إلى الأخطاء المحتملة (الكلمات النادرة)

en:   -P password	set password for encrypted dictionaries
ar:   -P password	حدد كلمة مرور للقواميس المشفّرة

en:   -s 		stem the words of the input text
ar:   -s 		جذّع كلمات النص المدخل

en:   -S 		suffix words of the input text
ar:   -S 		حدد لواحق كلمات النص المدخل

en:   -t		TeX/LaTeX input file format
ar:   -t		ملف مدخل بصيغة TeX/LaTeX

en:   -v, --version	print version number
ar:   -v, --version	اطبع رقم الإصدار

en:   -vv		print Ispell compatible version number
ar:   -vv		اطبع رقم إصدار  Ispell المتوافق

en:   -w		print misspelled words (= lines) from one word/line input.
ar:   -w		اطبع الكلمات الخاطئة (= الأسطر) من المدخل ذي كلمة واحدة في السطر.

en:   -X		XML input file format
ar:   -X		ملف مدخل بصيغة XML

en: Example: hunspell -d en_US file.txt    # interactive spelling
             hunspell -i utf-8 file.txt    # check UTF-8 encoded file
             hunspell -l *.odt             # print misspelled words of ODF files
    
             # Quick fix of ODF documents by personal dictionary creation
    
             # 1 Make a reduced list from misspelled and unknown words:
    
             hunspell -l *.odt | sort | uniq >words
    
             # 2 Delete misspelled words of the file by a text editor.
             # 3 Use this personal dictionary to fix the deleted words:
    
             hunspell -p words *.odt
ar: مثال: hunspell -d en_US file.txt    # تدقيق تفاعلي
             hunspell -i utf-8 file.txt    # دقّق ملفا بترميز  UTF-8 
             hunspell -l *.odt             # اطبع الكلمات الخاطئة من ملفات  ODF
    
             # إصلاح سريع لمستندات ODF بإنشاء قاموس شخصي
    
             # 1 إنشاء قائمة مختصرة للكلمات الخاطئة وغير المعروفة:
    
             hunspell -l *.odt | sort | uniq >words
    
             # 2 حذف الكلمات الخاطئة من الملف بواسطة محرر نصوص.
             # 3 استعمل القاموس الشخصي لإصلاح الكلمات المحذوفة:
    
             hunspell -p words *.odt

en: Bug reports: http://hunspell.github.io/
ar: الإبلاغ عن العلل: http://hunspell.github.io/

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE,
    to the extent permitted by law.
ar: هذا برنامج مجاني. انظر المصدر لمتطلبات النسخ. لا
    ضمان؛ ولا حتى لقابلية التسويق أو الملاءمة لغرض معين ،
    إلى الحد الذي يسمح به القانون.

en: SEARCH PATH:
    %s
ar: مسار البحث:
    %s

en: AVAILABLE DICTIONARIES (path is not mandatory for -d option):
ar: القواميس المتوفرة (المسار ليس إلزاميًا للخيار -d):

en: LOADED DICTIONARY:
    %s
    %s
ar: القواميس المُحمّلة:
    %s
    %s

en: error - %s exceeds dictionary limit.
ar: خطأ - %s تجاوز حدود القاموس.

en: Can't open affix or dictionary files for dictionary named "%s".
ar: تعذّر فتح ملف الزوائد أو ملف المفردات للقاموس المسمى "%s".

en: Hunspell has been compiled without Ncurses user interface.
ar: تم بناء هانسبال دون واجهة المستخدم Ncurses.
