hunspell 1.7.1 - en to el translation catalogue (78 entries)

en: error - iconv_open: %s -> %s
el: σφάλμα - iconv_open: %s -> %s

en: error - iconv: %s -> %s
el: σφάλμα - iconv: %s -> %s

en: error - iconv_open: UTF-8 -> %s
el: σφάλμα - iconv_open: UTF-8 -> %s

en: Can't create tmp dir
el: Δεν είναι δυνατή η δημιουργία tmp dir

en: Can't open inputfile
el: Δεν είναι δυνατό το άνοιγμα του αρχείου εισόδου

en: Can't open %s.
el: Δεν είναι δυνατό το άνοιγμα του %s.

en: error - missing HOME variable
el: σφάλμα - λείπει η μεταβλητή HOME

en: Line %d: %s ->
el: Γραμμή %d: %s ->

en: FORBIDDEN!
el: ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΈΝΟ!

en: Spelling mistake?
el: Ορθογραφικό λάθος?

en: 	%s		File: %s
el: 	%s		Αρχείο: %s

note: TRANSLATORS: the capital letters are shortcuts, mark one letter similarly in your translation and translate the standalone letter accordingly later
en: 
    [SPACE] R)epl A)ccept I)nsert U)ncap S)tem Q)uit e(X)it or ? for help
el: 
    [ΔΙΆΣΤΗΜΑ] Ν)Αντικατάσταση Α)Αποδοχή Π)Προσθήκη Ζ)Πεζά Θ)Θέμα Κ)Κλείσιμο Ξ)Έξοδος ή ? για βοήθεια

en: Whenever a word is found that is not in the dictionary
    it is printed on the first line of the screen.  If the dictionary
    contains any similar words, they are listed with a number
    next to each one.  You have the option of replacing the word
    completely, or choosing one of the suggested words.
el: Κάθε φορά που βρίσκεται μια λέξη που δεν υπάρχει στο λεξικό
    τυπώνεται στην πρώτη γραμμή της οθόνης. Αν το λεξικό
    περιέχει οποιεσδήποτε παρόμοιες λέξεις, παρατίθενται με έναν αριθμό
    δίπλα στην καθεμία. Έχετε την επιλογή να αντικαταστήσετε τη λέξη
    εντελώς ή να επιλέξετε μία από τις προτεινόμενες λέξεις.

en: 
    Commands are:
el: 
    Οι εντολές είναι:

en: R	Replace the misspelled word completely.
el: Ν	Αντικαταστήστε πλήρως την ανορθόγραφη λέξη.

en: Space	Accept the word this time only.
el: Διάστημα	Αποδεχτείτε τη λέξη μόνο αυτή τη φορά.

en: A	Accept the word for the rest of this session.
el: A	Αποδεχτείτε τη λέξη για το υπόλοιπο αυτής της συνεδρίας.

en: I	Accept the word, and put it in your private dictionary.
el: Π	Αποδεχτείτε τη λέξη και βάλτε την στο ιδιωτικό σας λεξικό.

en: U	Accept and add lowercase version to private dictionary.
el: Ζ)	Αποδεχτείτε τη λέξη και προσθέστε πεζά γράμματα για αυτήν στο ιδιωτικό λεξικό.

en: S	Ask a stem and a model word and store them in the private dictionary.
    	The stem will be accepted also with the affixes of the model word.
el: Θ	Ζητήστε ένα θέμα και μια πρότυπη λέξη και αποθηκεύστε τα στο ιδιωτικό λεξικό.
    	Το θέμα θα γίνει δεκτό και με τα επιθέματα της πρότυπης λέξης.

en: 0-n	Replace with one of the suggested words.
el: 0-n	Αντικαταστήστε με μία από τις προτεινόμενες λέξεις.

en: X	Write the rest of this file, ignoring misspellings, and start next file.
el: Κ	Γράψτε το υπόλοιπο αυτού του αρχείου, αγνοώντας τα ορθογραφικά λάθη και ξεκινήστε το επόμενο αρχείο.

en: Q	Quit immediately. Asks for confirmation. Leaves file unchanged.
el: Ξ	Άμεση έξοδος. Ζητάει επιβεβαίωση. Αφήνει το αρχείο αμετάβλητο.

en: ^Z	Suspend program. Restart with fg command.
el: ^Z	Αναστολή προγράμματος. Επανεκκίνηση με την εντολή fg.

en: ?	Show this help screen.
el: ?	Εμφάνιση αυτής της οθόνης βοήθειας.

en: 
    -- Type space to continue --
el: 
    -- Πληκτρολογήστε διάστημα για να συνεχίσετε --

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "R)epl" before
en: r
el: ν

en: Replace with:
el: Αντικατάσταση με:

note: TRANSLATORS: translate these letters according to the shortcut letter used previously in the  translation of "U)ncap" and I)nsert before TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter
en: u
el: ζ

en: i
el: π

en: Cannot update personal dictionary.
el: Δεν είναι δυνατή η ενημέρωση του προσωπικού λεξικού.

en: a
el: α

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "S)tem" before
en: s
el: θ

en: New word (stem):
el: Νέα λέξη (θέμα):

en: Model word (a similar dictionary word):
el: Πρότυπη λέξη (μια παρόμοια λέξη λεξικού):

en: Model word must be in the dictionary. Press any key!
el: Η πρότυπη λέξη πρέπει να υπάρχει στο λεξικό. Πατήστε οποιοδήποτε πλήκτρο!

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "e(X)it" before
en: x
el: ξ

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "Q)uit" before
en: q
el: κ

en: Are you sure you want to throw away your changes?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να απορρίψετε τις αλλαγές σας;

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut * letter y)es
en: y
el: ν

en: Can't create tempfile
el: Δεν είναι δυνατή η δημιουργία tempfile

en: Can't open outputfile
el: Δεν είναι δυνατό το άνοιγμα του outputfile

en: Usage: hunspell [OPTION]... [FILE]...
el: Χρήση: hunspell [ΕΠΙΛΟΓΉ]... [ΑΡΧΕΊΟ]...

en: Check spelling of each FILE. Without FILE, check standard input.
el: Έλεγχος ορθογραφίας κάθε ΑΡΧΕΊΟΥ. Χωρίς ΑΡΧΕΊΟ, έλεγχος της κανονικής εισόδου.

en:   -1		check only first field in lines (delimiter = tabulator)
el:   -1		έλεγχος μόνο του πρώτου πεδίου στις γραμμές (διαχωριστής = Tab)

en:   -a		Ispell's pipe interface
el:   -a		Διεπαφή σωλήνων του Ispell

en:   --check-url	check URLs, e-mail addresses and directory paths
el:   --check-url	έλεγχος URLs, διευθύνσεων e-mail και διαδρομών καταλόγων

en:   --check-apostrophe	check Unicode typographic apostrophe
el:   --check-apostrophe	έλεγχος τυπογραφικής αποστρόφου Unicode

en:   -d d[,d2,...]	use d (d2 etc.) dictionaries
el:   -d d[,d2,...]	χρήση d (d2 κλπ.) λεξικών

en:   -D		show available dictionaries
el:   -D		προβολή διαθέσιμων λεξικών

en:   -G		print only correct words or lines
el:   -G		εμφάνιση μόνο των σωστών λέξεων ή γραμμών

en:   -h, --help	display this help and exit
el:   -h, --help	εμφάνιση αυτής της βοήθειας και έξοδος

en:   -H		HTML input file format
el:   -H		Μορφή αρχείου εισόδου HTML

en:   -i enc	input encoding
el:   -i enc	κωδικοποίηση εισόδου

en:   -l		print misspelled words
el:   -l		εμφάνιση ανορθόγραφων λέξεων

en:   -L		print lines with misspelled words
el:   -L		εμφάνιση γραμμών με ανορθόγραφες λέξεις

en:   -m 		analyze the words of the input text
el:   -m 		ανάλυση των λέξεων του αρχείου εισόδου

en:   -n		nroff/troff input file format
el:   -n		αρχείου εισόδου μορφής nroff/troff

en:   -O		OpenDocument (ODF or Flat ODF) input file format
el:   -O		αρχείο εισόδου μορφής OpenDocument (ODF ή Flat ODF)

en:   -p dict	set dict custom dictionary
el:   -p dict	ορισμός προσαρμοσμένου λεξικού dict

en:   -r		warn of the potential mistakes (rare words)
el:   -r		προειδοποίηση για πιθανά λάθη (σπάνιες λέξεις)

en:   -P password	set password for encrypted dictionaries
el:   -P password	ορισμός κωδικού πρόσβασης για κρυπτογραφημένα λεξικά

en:   -s 		stem the words of the input text
el:   -s 		αποθήκευση των λέξεων του κειμένου εισόδου ως θέματα

en:   -S 		suffix words of the input text
el:   -S 		προσθήκη επιθεμάτων από το αρχείο εισόδου

en:   -t		TeX/LaTeX input file format
el:   -t		αρχείο εισόδου μορφής TeX/LaTeX

en:   -v, --version	print version number
el:   -v, --version	εμφάνιση αριθμού έκδωσης

en:   -vv		print Ispell compatible version number
el:   -vv		εμφάνιση συμβατής έκδοσης Ispell

en:   -w		print misspelled words (= lines) from one word/line input.
el:   -w		εμφάνιση ανορθόγραφων λέξεων (= γραμμές) από μία λέξη ή γραμμή εισόδου.

en:   -X		XML input file format
el:   -X		αρχείου εισόδου μορφής XML

en: Example: hunspell -d en_US file.txt    # interactive spelling
             hunspell -i utf-8 file.txt    # check UTF-8 encoded file
             hunspell -l *.odt             # print misspelled words of ODF files
    
             # Quick fix of ODF documents by personal dictionary creation
    
             # 1 Make a reduced list from misspelled and unknown words:
    
             hunspell -l *.odt | sort | uniq >words
    
             # 2 Delete misspelled words of the file by a text editor.
             # 3 Use this personal dictionary to fix the deleted words:
    
             hunspell -p words *.odt
el: Παράδειγμα: hunspell -d en_US file.txt    # διαδραστική ορθογραφία
             hunspell -i utf-8 file.txt    # έλεγχος αρχείου με κωδικοποίηση UTF-8
             hunspell -l *.odt             # εμφάνιση ανορθόγραφων λέξεων αρχείων ODF
    
             # Γρήγορη διόρθωση εγγράφων ODF με τη δημιουργία προσωπικού λεξικού
    
             # 1 Δημιουργήστε μια μειωμένη λίστα από ανορθόγραφες και άγνωστες λέξεις:
    
             hunspell -l *.odt | sort | uniq >words
    
             # 2 Διαγράψτε τις ανορθόγραφες λέξεις του αρχείου με έναν επεξεργαστή κειμένου.
             # 3 Χρησιμοποιήστε αυτό το προσωπικό λεξικό για να διορθώσετε τις διαγραμμένες λέξεις:
    
             hunspell -p words *.odt

en: Bug reports: http://hunspell.github.io/
el: Αναφορές σφαλμάτων: http://hunspell.github.io/

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE,
    to the extent permitted by law.
el: Αυτό είναι ελεύθερο λογισμικό; δείτε την πηγή για τους όρους αντιγραφής.  ΔΕΝ υπάρχει ΚΑΜΊΑ
    εγγύηση; ούτε καν για την ΕΜΠΟΡΕΥΣΙΜΌΤΗΤΑ ή την ΚΑΤΑΛΛΗΛΌΤΗΤΑ ΓΙΑ ΈΝΑΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΟ ΣΚΟΠΌ,
    στο βαθμό που επιτρέπεται από το νόμο.

en: SEARCH PATH:
    %s
el: ΔΙΑΔΡΟΜΉ ΑΝΑΖΉΤΗΣΗΣ:
    %s

en: AVAILABLE DICTIONARIES (path is not mandatory for -d option):
el: ΔΙΑΘΈΣΙΜΑ ΛΕΞΙΚΆ (η διαδρομή δεν είναι υποχρεωτική για την επιλογή -d):

en: LOADED DICTIONARY:
    %s
    %s
el: ΦΟΡΤΩΜΈΝΟ ΛΕΞΙΚΌ:
    %s
    %s

en: error - %s exceeds dictionary limit.
el: σφάλμα - %s υπερβαίνει το όριο του λεξικού.

en: Can't open affix or dictionary files for dictionary named "%s".
el: Δεν είναι δυνατό το άνοιγμα αρχείων επιθέματος ή λεξικού, για το λεξικό με το όνομα "%s".

en: Hunspell has been compiled without Ncurses user interface.
el: Το Hunspell έχει μεταγλωττιστεί χωρίς τη διεπαφή χρήστη Ncurses.
