hunspell 1.5.0 - en to eo translation catalogue (77 entries)

en: error - iconv_open: %s -> %s
eo: eraro - iconv_open: %s -> %s

en: error - iconv: %s -> %s
eo: eraro - iconv: %s -> %s

en: error - iconv_open: UTF-8 -> %s
eo: eraro - iconv_open: UTF-8 -> %s

en: Can't create tmp dir
eo: Ne eblas krei portempan dosierujon

en: Can't open inputfile
eo: Ne povas malfermi enigan dosieron

en: Can't open %s.
eo: Ne povas malfermi %s.

en: error - missing HOME variable
eo: eraro - mankas variablo HOME

en: Line %d: %s ->
eo: Linio %d: %s ->

en: FORBIDDEN!
eo: FORBARITA!

en: Spelling mistake?
eo: Ortografia eraro?

en: 	%s		File: %s
eo: 	%s		Dosiero: %s

note: TRANSLATORS: the capital letters are shortcuts, mark one letter similarly in your translation and translate the standalone letter accordingly later
en: 
    [SPACE] R)epl A)ccept I)nsert U)ncap S)tem Q)uit e(X)it or ? for help
eo: 
    [SPACETO] aN)stataŭigi A)kcepti E)nmeti M)inuskligi T)igo ĉe(S)i e(L)iri aŭ ? por helpo

en: Whenever a word is found that is not in the dictionary
    it is printed on the first line of the screen.  If the dictionary
    contains any similar words, they are listed with a number
    next to each one.  You have the option of replacing the word
    completely, or choosing one of the suggested words.
eo: Kiam ajn troviĝas vorto ne en la vortaro,
    ĝi montriĝas en la unua linio de la ekrano. Se la vortaro
    enhavas similajn vortojn, ili montriĝas numerite.
    Vi povas aŭ tute anstataŭigi la vorton,
    aŭ elekti unu el la proponitaj vortoj.

en: 
    Commands are:
eo: 
    Jen la komandoj:

en: R	Replace the misspelled word completely.
eo: N	Anstataŭigi la vorton tute.

en: Space	Accept the word this time only.
eo: Spaceto	Akceptu la vorton unufoje.

en: A	Accept the word for the rest of this session.
eo: A	Akcepti la vorton dum la resto de ĉi tiu sesio.

en: I	Accept the word, and put it in your private dictionary.
eo: E	Akcepti la vorton, kaj enmeti ĝin en vian privatan vortaron.

en: U	Accept and add lowercase version to private dictionary.
eo: M	Akcepti kaj enmeti minuskligitan version en privatan vortaron.

en: S	Ask a stem and a model word and store them in the private dictionary.
    	The stem will be accepted also with the affixes of the model word.
eo: T	Demandi por tigo kaj modela vorto kaj konservi ilin en la privata vortaro.
    	La tigo akceptiĝos ankaŭ kun la afiksoj de la modela vorto.

en: 0-n	Replace with one of the suggested words.
eo: 0-n	Anstataŭigi per unu el la sugestataj vortoj.

en: X	Write the rest of this file, ignoring misspellings, and start next file.
eo: L	Skribi la reston de ĉi tiu dosiero, ignorante ortografiajn erarojn, kaj komenci la sekvan dosieron.

en: Q	Quit immediately. Asks for confirmation. Leaves file unchanged.
eo: S	Tuj ĉesi. Demandos por konfirmo. Lasos la dosieron neŝanĝita.

en: ^Z	Suspend program. Restart with fg command.
eo: ^Z	Suspendi programon. Rekomencu per komando fg.

en: ?	Show this help screen.
eo: ?	Montri ĉi tiun helpekranon.

en: 
    -- Type space to continue --
eo: 
    -- Klavu spaceton por daŭrigi --

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "R)epl" before
en: r
eo: n

en: Replace with:
eo: Anstataŭigi per:

note: TRANSLATORS: translate these letters according to the shortcut letter used previously in the  translation of "U)ncap" and I)nsert before TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter
en: u
eo: m

en: i
eo: e

en: Cannot update personal dictionary.
eo: Ne povas ĝisdatigi personan vortaron.

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "S)tem" before
en: s
eo: t

en: New word (stem):
eo: Nova vorto (tigo):

en: Model word (a similar dictionary word):
eo: Modela vorto (simila vorto en vortaro):

en: Model word must be in the dictionary. Press any key!
eo: Modela vorto devas esti en la vortaro. Premu ajnan klavon!

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "e(X)it" before
en: x
eo: l

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "Q)uit" before
en: q
eo: s

en: Are you sure you want to throw away your changes?
eo: Ĉu vi certas, ke vi volas forĵeti viajn ŝanĝojn?

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut * letter y)es
en: y
eo: j

en: Can't create tempfile
eo: Ne eblas krei portempan dosieron

en: Can't open outputfile
eo: Ne eblas malfermi eligan dosieron

en: Usage: hunspell [OPTION]... [FILE]...
eo: Uzado: hunspell [OPCIO] ... [DOSIERO] ...

en: Check spelling of each FILE. Without FILE, check standard input.
eo: Kontrolu ortografion de ĉiu DOSIERO. Sen DOSIERO, kontrolu ĉefenigujon.

en:   -1		check only first field in lines (delimiter = tabulator)
eo:   -1		kontrolu nur la unuan kampon en linioj (apartigilo = tabeligilo)

en:   -a		Ispell's pipe interface
eo:   -a		dukta interfaco de Ispell

en:   --check-url	check URLs, e-mail addresses and directory paths
eo:   --check-url	kontroli retadresojn, retpoŝtajn adresojn, kaj dosierindikojn

en:   --check-apostrophe	check Unicode typographic apostrophe
eo:   --check-apostrophe	kontroli Unikodan tipografian apostrofon

en:   -d d[,d2,...]	use d (d2 etc.) dictionaries
eo:   -d d[,d2,...]	uzi vortarojn d (d2 ktp.)

en:   -D		show available dictionaries
eo:   -D		montri haveblajn vortarojn

en:   -G		print only correct words or lines
eo:   -G		montri nur ĝustajn vortojn aŭ liniojn

en:   -h, --help	display this help and exit
eo:   -h, --help	montri ĉi tiun helpon kaj eliri

en:   -H		HTML input file format
eo:   -H		eniga dosierformo HTML

en:   -i enc	input encoding
eo:   -i enk	eniga enkodigo

en:   -l		print misspelled words
eo:   -l		montri misliterumitajn vortojn

en:   -L		print lines with misspelled words
eo:   -L		montri liniojn kun misliterumitaj vortoj

en:   -m 		analyze the words of the input text
eo:   -m 		analizi la vortojn de la eniga teksto

en:   -n		nroff/troff input file format
eo:   -n		eniga dosierformo nroff/troff

en:   -O		OpenDocument (ODF or Flat ODF) input file format
eo:   -O		eniga dosierformo OpenDocument (ODF aŭ Plata ODF)

en:   -p dict	set dict custom dictionary
eo:   -p vrtr	uzi vrtr kiel laŭmendan vortaron

en:   -r		warn of the potential mistakes (rare words)
eo:   -r		averti pri eblaj eraroj (maloftaj vortoj)

en:   -P password	set password for encrypted dictionaries
eo:   -P pasvorto	uzi pasvorton por ĉifritaj vortaroj

en:   -s 		stem the words of the input text
eo:   -s 		tigigi la vortojn de la eniga teksto

en:   -S 		suffix words of the input text
eo:   -S 		sufiksigi vortojn de la eniga teksto

en:   -t		TeX/LaTeX input file format
eo:   -t		eniga dosierformo TeX/LaTeX

en:   -v, --version	print version number
eo:   -v, --version	montri version

en:   -vv		print Ispell compatible version number
eo:   -vv		montri Ispell-kongruan version

en:   -w		print misspelled words (= lines) from one word/line input.
eo:   -w		montri misliterumitajn vortojn (= liniojn) el unu vorto/linia enigo.

en:   -X		XML input file format
eo:   -X		eniga dosierformo XML

en: Example: hunspell -d en_US file.txt    # interactive spelling
             hunspell -i utf-8 file.txt    # check UTF-8 encoded file
             hunspell -l *.odt             # print misspelled words of ODF files
    
             # Quick fix of ODF documents by personal dictionary creation
    
             # 1 Make a reduced list from misspelled and unknown words:
    
             hunspell -l *.odt | sort | uniq >words
    
             # 2 Delete misspelled words of the file by a text editor.
             # 3 Use this personal dictionary to fix the deleted words:
    
             hunspell -p words *.odt
eo: Ekzemplo: hunspell -d eo dosiero.txt    # interaga korektado
             hunspell -i utf-8 file.txt    # kontrolu UTF-8-enkodigitan dosieron
             hunspell -l *.odt             # montru misliterumitajn vortojn en ODF-dosieroj
    
             # Rapida riparo de ODF-dokumentoj per kreo de persona vortaro
    
             # 1 Faru reduktitan liston el misliterumitaj kaj nekonataj vortoj:
    
             hunspell -l *.odt | sort | uniq >vortoj
    
             # 2 Forigu misliterumitajn vortojn en la dosiero per tekstredaktilo.
             # 3 Uzu ĉi tiun personan vortaron por koreki la forigitajn vortojn:
    
             hunspell -p vortoj *.odt

en: Bug reports: http://hunspell.github.io/
eo: Cimraportoj: http://hunspell.github.io/

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE,
    to the extent permitted by law.
eo: Ĉi tiu estas libera programaro; vidu la fonton por kopiaj kondiĉoj. NE ekzistas
    garantio; eĉ ne por VENDEBLO aŭ TAŬGECO POR SPECIFA CELO,
    laŭeble laŭ la leĝo.

en: SEARCH PATH:
    %s
eo: SERĈA DOSIERINDIKO:
    %s

en: AVAILABLE DICTIONARIES (path is not mandatory for -d option):
eo: HAVEBLAJ VORTAROJ (dosierindiko ne estas deviga por la opcio -d):

en: LOADED DICTIONARY:
    %s
    %s
eo: ŜARGIS VORTARON:
    %s
    %s

en: error - %s exceeds dictionary limit.
eo: eraro - %s superas vortaran limon.

en: Can't open affix or dictionary files for dictionary named "%s".
eo: Ne eblas malfermi afiksajn aŭ vortarajn dosierojn por vortaro nomita "%s".

en: Hunspell has been compiled without Ncurses user interface.
eo: Hunspell estis tradukita sen fasado Ncurses.
