hunspell 1.5.0 - en to fy translation catalogue (74 entries)

en: error - iconv_open: %s -> %s
fy: flater - iconv_open: %s -> %s

en: error - iconv: %s -> %s
fy: flater - iconv: %s -> %s

en: error - iconv_open: UTF-8 -> %s
fy: flater - iconv_open: UTF-8 -> %s

en: Can't create tmp dir
fy: Kin tydlike map net oanmeitsje

en: Can't open inputfile
fy: Kin ynfierbestân net iepenje

en: Can't open %s.
fy: Kin %s net iepenje.

en: error - missing HOME variable
fy: flater - fariabele HOME ûntbrekt

en: Line %d: %s ->
fy: Rigel %d: %s ->

en: FORBIDDEN!
fy: FERBEAN!

en: Spelling mistake?
fy: Staveringsflater?

en: 	%s		File: %s
fy: 	%s		Bestân: %s

note: TRANSLATORS: the capital letters are shortcuts, mark one letter similarly in your translation and translate the standalone letter accordingly later
en: 
    [SPACE] R)epl A)ccept I)nsert U)ncap S)tem Q)uit e(X)it or ? for help
fy: 
    [SPAASJE] feR)fange A)kseptearje Y)nfoegje lysteL)etters S)tam ôF)slute sT)opje, ? foar help

en: Whenever a word is found that is not in the dictionary
    it is printed on the first line of the screen.  If the dictionary
    contains any similar words, they are listed with a number
    next to each one.  You have the option of replacing the word
    completely, or choosing one of the suggested words.
fy: Wannear in wurd fûn wurdt dat net yn it wurdboek
    stiet, wurdt it op de earste rigel fan it skerm toand. As
    it wurdboek lykweardige wurden befettet, wurde dizze mei
    ien nûmer neist inoar toand. Do kinst it wurd folslein
    ferfange, of ien fan de oanrekommandearre wurden kieze.

en: 
    Commands are:
fy: 
    Opdrachten binne:

en: R	Replace the misspelled word completely.
fy: R	Ferfang it ferkeard stavere wurd folslein.

en: Space	Accept the word this time only.
fy: Spaasje	Akseptearje it wurd ien kear.

en: A	Accept the word for the rest of this session.
fy: A	Akseptearje it wurd foar de rest fan dizze sesje.

en: I	Accept the word, and put it in your private dictionary.
fy: I	Akseptearje it wurd en bewarje it yn dyn persoanlike wurdboek.

en: U	Accept and add lowercase version to private dictionary.
fy: L	Akseptearje en bewarje in ferzje yn lytse letters yn dyn persoanlike wurdboek.

en: S	Ask a stem and a model word and store them in the private dictionary.
    	The stem will be accepted also with the affixes of the model word.
fy: S	Freegje om in stam en in modelwurd en bewarje se op yn it persoanlike wurdboek.
    	De stam sil akseptearre wurde mei de affiksen fan it modelwurd.

en: 0-n	Replace with one of the suggested words.
fy: 0-n	Ferfang troch ien fan de oanrekommandearre wurden.

en: X	Write the rest of this file, ignoring misspellings, and start next file.
fy: T	Skriuw de rest fan dit bestân, negearje ferkeard spelde wurden, en begjin mei it folgjende bestân.

en: Q	Quit immediately. Asks for confirmation. Leaves file unchanged.
fy: F	Daliks ôfslute. Freget befêstiging. Bestannen bliuwe net wizige.

en: ^Z	Suspend program. Restart with fg command.
fy: ^Z	Programma pauzearje. Start opnij mei fg-opdracht.

en: ?	Show this help screen.
fy: ?	Toan dit helpskerm.

en: 
    -- Type space to continue --
fy: 
    -- Druk op spaasjebalke om troch te gean --

en: Replace with:
fy: Ferfang mei:

note: TRANSLATORS: translate these letters according to the shortcut letter used previously in the  translation of "U)ncap" and I)nsert before TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter
en: u
fy: l

en: Cannot update personal dictionary.
fy: Kin persoanlik wurdboek net bywurkje.

en: New word (stem):
fy: Nij wurd (stam):

en: Model word (a similar dictionary word):
fy: Modelwurd (in fergelykber wurdboekwurd):

en: Model word must be in the dictionary. Press any key!
fy: Modelwurd moat yn it wurdboek stean. Druk op in toets om troch te gean!

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "e(X)it" before
en: x
fy: t

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "Q)uit" before
en: q
fy: f

en: Are you sure you want to throw away your changes?
fy: Bisto wis datsto dyn wizigingen fuortsmite wolst?

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut * letter y)es
en: y
fy: j

en: Can't create tempfile
fy: Kin tydlik bestân net oanmeitsje

en: Can't open outputfile
fy: Kin útfierbestân net iepenje

en: Usage: hunspell [OPTION]... [FILE]...
fy: Brûk: hunspell [OPSJE]... [BESTÂN]...

en: Check spelling of each FILE. Without FILE, check standard input.
fy: Kontrolearje de stavering fan elk BESTÂN. Sûnder BESTÂND wurdt standertynfier kontrolearre.

en:   -1		check only first field in lines (delimiter = tabulator)
fy:   -1		kontrolearje inkeld earste fjild yn rigels (skiedingsteken = tab)

en:   -a		Ispell's pipe interface
fy:   -a		pipe-interface fan Ispell

en:   --check-url	check URLs, e-mail addresses and directory paths
fy:   --check-url	kontrolearje URL's, e-mailadressen en mappaden

en:   --check-apostrophe	check Unicode typographic apostrophe
fy:   --check-apostrophe	kontrolearje typografyske Unicode-apostrof

en:   -d d[,d2,...]	use d (d2 etc.) dictionaries
fy:   -d d[,d2,...]	brûk wurdboeken d (d2, ensfh.)

en:   -D		show available dictionaries
fy:   -D		toan beskikbere wurdboeken

en:   -G		print only correct words or lines
fy:   -G		toan inkeld korrekte wurden of rigels

en:   -h, --help	display this help and exit
fy:   -h, --help	toan dizze help en stopje

en:   -H		HTML input file format
fy:   -H		HTML-ynfierbestânsformaat

en:   -i enc	input encoding
fy:   -i cod	ynfierkodearring

en:   -l		print misspelled words
fy:   -l		toan ferkeard stavere wurden

en:   -L		print lines with misspelled words
fy:   -L		toan rigels mei ferkeard stavere wurden

en:   -m 		analyze the words of the input text
fy:   -m 		analysearje de wurden fan de ynfiertekst

en:   -n		nroff/troff input file format
fy:   -n		nroff-/troff-ynfierbestânsformaat

en:   -O		OpenDocument (ODF or Flat ODF) input file format
fy:   -O		OpenDocument (ODF of platte ODF)-ynfierbestânsformaat

en:   -p dict	set dict custom dictionary
fy:   -p wdbk	stel oanpast wurdboek yn

en:   -r		warn of the potential mistakes (rare words)
fy:   -r		toan warskôging foar mooglike flaters (net gebrûklike wurden)

en:   -P password	set password for encrypted dictionaries
fy:   -P wachtwurd	stel wachtwurd foar fersifere wurdboeken yn

en:   -s 		stem the words of the input text
fy:   -s 		toan stam fan wurden fan ynfiertekst

en:   -S 		suffix words of the input text
fy:   -S 		toan suffiks fan wurden fan ynfiertekst

en:   -t		TeX/LaTeX input file format
fy:   -t		TeX-/LaTeX-ynfierbestânsformaat

en:   -v, --version	print version number
fy:   -v, --version	toan ferzjenûmer

en:   -vv		print Ispell compatible version number
fy:   -vv		toan Ispell-kompatibel ferzjenûmer

en:   -w		print misspelled words (= lines) from one word/line input.
fy:   -w		toan ferkeard stavere wurden (= rigels) fan ynfier fan ien wurd/rigel.

en:   -X		XML input file format
fy:   -X		XML-ynfierbestânsformaat

en: Example: hunspell -d en_US file.txt    # interactive spelling
             hunspell -i utf-8 file.txt    # check UTF-8 encoded file
             hunspell -l *.odt             # print misspelled words of ODF files
    
             # Quick fix of ODF documents by personal dictionary creation
    
             # 1 Make a reduced list from misspelled and unknown words:
    
             hunspell -l *.odt | sort | uniq >words
    
             # 2 Delete misspelled words of the file by a text editor.
             # 3 Use this personal dictionary to fix the deleted words:
    
             hunspell -p words *.odt
fy: Foarbyld: hunspell -d fy_NL bestân.txt    # ynteraktive stavering
             hunspell -i utf-8 bestân.txt    # kontrolearje bestân yn UTF-8-kodearring
             hunspell -l *.odt             # toan ferkeard stavere wurden yn ODF-bestannen
    
             # Flugge ferbettering fan ODF-dokuminten troch oanmeitsjen fan persoanlik wurdboek
    
             # 1 Meitsje in redusearre list fan ferkeard stavere en ûnbekende wurden:
    
             hunspell -l *.odt | sort | uniq >wurden
    
             # 2 Smyt ferkeard stavere wurden fuort út it bestân mei in tekstferwurker.
             # 3 Brûk dit persoanlike wurdboek om de ferkeard stavere wurden te ferbetterjen:
    
             hunspell -p wurden *.odt

en: Bug reports: http://hunspell.github.io/
fy: Flatermeldingen: http://hunspell.github.io/

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE,
    to the extent permitted by law.
fy: Dit is frije software; besjoch de boarnekoade foar kopiearbetingsten.  Der is GJIN
    garânsje, sels net foar FERHANNELBERHEID of GESKIKTHEID FOAR IN BEPAALD DOEL,
    foar safier tastien troch de wet.

en: SEARCH PATH:
    %s
fy: SYKPAAD:
    %s

en: AVAILABLE DICTIONARIES (path is not mandatory for -d option):
fy: BESKIKBERE WURDBOEKEN (paad is net ferplichte foar opsje -d):

en: LOADED DICTIONARY:
    %s
    %s
fy: YNLADEN WURDBOEK:
    %s
    %s

en: error - %s exceeds dictionary limit.
fy: flater - %s giet oer wurdboeklimyt.

en: Can't open affix or dictionary files for dictionary named "%s".
fy: Kin affiks- of wurdboekbestannen foar wurdboek neamd ‘%s’ net iepenje.

en: Hunspell has been compiled without Ncurses user interface.
fy: Hunspell is kompilearre sûnder de Ncurses-brûkersynterface.
