hunspell - en to it translation catalogue (75 entries)

en: error - iconv_open: %s -> %s
it: errore - iconv_open: %s -> %s

en: error - iconv: %s -> %s
it: errore - iconv: %s -> %s

en: error - iconv_open: UTF-8 -> %s
it: errore - iconv_open: UTF-8 -> %s

en: Can't create tmp dir
it: Impossibile creare la cartella temporanea %s

en: Can't open inputfile
it: Impossibile aprire il file di input %s

en: Can't open %s.
it: Impossibile aprire %s.

en: error - missing HOME variable
it: errore - variabile HOME mancante

en: Line %d: %s ->
it: Riga %d: %s ->

en: FORBIDDEN!
it: PROIBITO!

en: Spelling mistake?
it: Errore ortografico?

note: TRANSLATORS: the capital letters are shortcuts, mark one letter similarly in your translation and translate the standalone letter accordingly later
en: 
    [SPACE] R)epl A)ccept I)nsert U)ncap S)tem Q)uit e(X)it or ? for help
it: 
    [SPAZIO] S)ost A)ccet I)nser T)ogli cap O)rig C)hiudi E)sci o ? per l'aiuto

en: Whenever a word is found that is not in the dictionary
    it is printed on the first line of the screen.  If the dictionary
    contains any similar words, they are listed with a number
    next to each one.  You have the option of replacing the word
    completely, or choosing one of the suggested words.
it: Quando viene trovata una parola non presente nel dizionario
    viene stampata sulla prima riga dello schermo. Se il dizionario
    contiene parole simili, vengono elencate con un numero a fianco
    di ognuna. È possibile sostituire la parola completamente o
    scegliere uno dei suggerimenti.

en: 
    Commands are:
it: 
    I comandi sono:

en: R	Replace the misspelled word completely.
it: R	Sostituisce la parola sbagliata

en: Space	Accept the word this time only.
it: Spazio	Accetta la parola solo per questa volta

en: A	Accept the word for the rest of this session.
it: A	Accetta la parola per il resto di questa sessione

en: I	Accept the word, and put it in your private dictionary.
it: I	Accetta la parola e la inserisce nel dizionario privato

en: U	Accept and add lowercase version to private dictionary.
it: U	Accetta la parola e la inserisce in minuscolo nel dizionario privato

en: S	Ask a stem and a model word and store them in the private dictionary.
    	The stem will be accepted also with the affixes of the model word.
it: S	Chiede la parte principale e il modello di una parola e li archivia nel dizionario privato;
    	la parte principale viene accettata anche con gli affissi della parola modello

en: 0-n	Replace with one of the suggested words.
it: 0-n	Sostituisce con una delle parole suggerite

en: X	Write the rest of this file, ignoring misspellings, and start next file.
it: X	Scrive il resto del file ignorando gli errori e inizia con il file successivo

en: Q	Quit immediately. Asks for confirmation. Leaves file unchanged.
it: Q	Chiude immediatamente, chiede conferma e lascia il file non modificato

en: ^Z	Suspend program. Restart with fg command.
it: ^Z	Sospende il programma; per riavviarlo, usare il comando fg

en: ?	Show this help screen.
it: ?	Mostra questo aiuto

en: 
    -- Type space to continue --
it: 
    -- Premere spazio per continuare --

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "R)epl" before
en: r
it: s

en: Replace with:
it: Sostituisci con:

note: TRANSLATORS: translate these letters according to the shortcut letter used previously in the  translation of "U)ncap" and I)nsert before TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter
en: u
it: t

en: Cannot update personal dictionary.
it: Impossibile aggiornare il dizionario personale.

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "S)tem" before
en: s
it: o

en: New word (stem):
it: Nuova parole (radice):

en: Model word (a similar dictionary word):
it: Parola modello (una parola simile dal dizionario):

en: Model word must be in the dictionary. Press any key!
it: La parola modello deve essere nel dizionario. Premere un tasto.

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "e(X)it" before
en: x
it: e

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "Q)uit" before
en: q
it: c

en: Are you sure you want to throw away your changes?
it: Scartare veramente le modifiche?

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut * letter y)es
en: y
it: s

en: Can't create tempfile
it: Impossibile creare il file temporaneo

en: Can't open outputfile
it: Impossibile aprire il file di output

en: Usage: hunspell [OPTION]... [FILE]...
it: Uso: hunspell [OPZIONI]... [FILE]...

en: Check spelling of each FILE. Without FILE, check standard input.
it: Controlla l'ortografia di ogni FILE. Senza FILE controlla lo standard input.

en:   -1		check only first field in lines (delimiter = tabulator)
it:   -1		Controlla solo il primo campo nelle righe (delimitatore = tabulatore)

en:   -a		Ispell's pipe interface
it:   -a		Interfaccia pipe di Ispell

en:   --check-url	check URLs, e-mail addresses and directory paths
it:   --check-url	Controlla gli URL, indirizzi email e i percorsi delle directory

en:   --check-apostrophe	check Unicode typographic apostrophe
it:   --check-apostrophe	controlla apostrofo tipografico di Unicode

en:   -d d[,d2,...]	use d (d2 etc.) dictionaries
it:   -d d[,d2,...]	Usa i dizionari d (d2 ecc...)

en:   -D		show available dictionaries
it:   -D		Mostra i dizionari disponibili

en:   -G		print only correct words or lines
it:   -G		Stampa solo le righe o le parole corrette

en:   -h, --help	display this help and exit
it:   -h, --help	Mostra questo aiuto ed esce

en:   -H		HTML input file format
it:   -H		Formato del file di input HTML

en:   -i enc	input encoding
it:   -i cod	Codifica dell'input

en:   -l		print misspelled words
it:   -l		Stampa le parole errate

en:   -L		print lines with misspelled words
it:   -L		Stampa le righe con le parole errate

en:   -m 		analyze the words of the input text
it:   -m 		Analizza le parole del testo in input

en:   -n		nroff/troff input file format
it:   -n		Formato del file di input nroff/troff

en:   -O		OpenDocument (ODF or Flat ODF) input file format
it:   -n		Formato del file di input ODF/Flat ODF

en:   -p dict	set dict custom dictionary
it:   -p diz	Imposta diz come dizionario personalizzato

en:   -r		warn of the potential mistakes (rare words)
it:   -r		avvisa di possibili errori (parole rare)

en:   -P password	set password for encrypted dictionaries
it:   -P password	Imposta la password per i dizionari cifrati

en:   -s 		stem the words of the input text
it:   -s 		Recupera la parte principale (stem) delle parole del testo di input

en:   -S 		suffix words of the input text
it:   -S 		suffissa le parole del testo di input

en:   -t		TeX/LaTeX input file format
it:   -t		Formato del file di input TeX/LaTeX

en:   -v, --version	print version number
it:   -v, --version	Stampa il numero della versione

en:   -vv		print Ispell compatible version number
it:   -vv		Stampa il numero della versione di compatibilità di Ispell

en:   -w		print misspelled words (= lines) from one word/line input.
it:   -w		Stampa le parole errate (= righe) da una parola o riga di input

en:   -X		XML input file format
it:   -H		Formato del file di input XML

en: Example: hunspell -d en_US file.txt    # interactive spelling
             hunspell -i utf-8 file.txt    # check UTF-8 encoded file
             hunspell -l *.odt             # print misspelled words of ODF files
    
             # Quick fix of ODF documents by personal dictionary creation
    
             # 1 Make a reduced list from misspelled and unknown words:
    
             hunspell -l *.odt | sort | uniq >words
    
             # 2 Delete misspelled words of the file by a text editor.
             # 3 Use this personal dictionary to fix the deleted words:
    
             hunspell -p words *.odt
it: Esempio: hunspell -d en_US file.txt    # controllo ortografico interattivo
             hunspell -i utf-8 file.txt    # controlla file codificato in UTF-8
             hunspell -l *.odt             # stampa parole con errori ortografici dai file ODF
    
             # Correzione rapida dei documenti ODF tramite creazione di dizionari personali
    
             # 1 Crea una lista ridotta da parole con errori ortografici e sconosciute:
    
             hunspell -l *.odt | sort | uniq >words
    
             # 2 Elimina parole con errori ortografici dal file con un editor di testo.
             # 3 Utilizza questo dizionario privato per aggiustare le parole eliminate:
    
             hunspell -p words *.odt

en: Bug reports: http://hunspell.github.io/
it: Per segnalare bug: http://hunspell.github.io/

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE,
    to the extent permitted by law.
it: Questo è software libero; consultare i sorgenti per le condizioni di copia. Non c'è ALCUNA
    garanzia, nemmeno quella di COMMERCIABILITÀ o PER UN PARTICOLARE SCOPO, nei limiti
    permessi dalla legge.

en: SEARCH PATH:
    %s
it: Percorso di ricerca:
    %s

en: AVAILABLE DICTIONARIES (path is not mandatory for -d option):
it: Dizionari disponibili (il percorso non è obbligatorio per l'opzione -d):

en: LOADED DICTIONARY:
    %s
    %s
it: Dizionario caricato:
    %s
    %s

en: error - %s exceeds dictionary limit.
it: errore - %s supera il limite del dizionario.

en: Can't open affix or dictionary files for dictionary named "%s".
it: Impossibile aprire i file di affisso o dizionario (%s).

en: Hunspell has been compiled without Ncurses user interface.
it: Hunspell è stato compilato senza il supporto per l'interfaccia Ncurses.
