hunspell 1.5.0 - en to kab translation catalogue (48 entries)

en: error - iconv_open: %s -> %s
kab: tuccḍa- iconv_open: %s -> %s

en: error - iconv: %s -> %s
kab: tuccḍa - iconv: %s -> %s

en: error - iconv_open: UTF-8 -> %s
kab: tuccḍa - iconv_open: UTF-8 -> %s

en: Can't create tmp dir
kab: ur izmir ara ad yernu tmp dir

en: Can't open inputfile
kab: Ur izmir ara ad d-yeldi inputfile

en: Can't open %s.
kab: Ur uizmir ara ad yeldi %s

en: error - missing HOME variable
kab: tuccḍa - amutti HOME ulac-it

en: Line %d: %s ->
kab: Izirig %d: %s ->

en: FORBIDDEN!
kab: YEGDEL!

en: Spelling mistake?
kab: Tuccḍa n tira?

en: 	%s		File: %s
kab: 	%s		Afaylu: %s

note: TRANSLATORS: the capital letters are shortcuts, mark one letter similarly in your translation and translate the standalone letter accordingly later
en: 
    [SPACE] R)epl A)ccept I)nsert U)ncap S)tem Q)uit e(X)it or ? for help
kab: 
    [TALLUNT] S)emselsi Q)bel G)er A)meẓyan aẓa(R) E)ǧǧ F)feɣ neɣ ? i tallelt

en: Whenever a word is found that is not in the dictionary
    it is printed on the first line of the screen.  If the dictionary
    contains any similar words, they are listed with a number
    next to each one.  You have the option of replacing the word
    completely, or choosing one of the suggested words.
kab: Ticki awal yettwafen maca ulac-it deg umawal
    ad d-iban deg yizirig amezwaru deg ugdil. Ma yella amawal
    igber awalen yettemcabin, ad d-banen s wuṭṭun
    ara d-qablen yal awal. Tzemreḍ ad temselsiḍ maṛṛa awal,
    neɣ ad tferneḍ yiwen seg wawalen i d-yettwasumren.

en: 
    Commands are:
kab: 
    Tludna d tigi:

en: R	Replace the misspelled word completely.
kab: S	Semselsi meṛṛa awal ur nuri ara akken iwata.

en: Space	Accept the word this time only.
kab: Tallunt	Qbel awal tikkelt-a kan.

en: A	Accept the word for the rest of this session.
kab: A	Qbel awal i tɣimit i d-yegran

en: I	Accept the word, and put it in your private dictionary.
kab: I	Qbel awal, sakin sers-it deg umawal-ik uslig.

en: U	Accept and add lowercase version to private dictionary.
kab: U	Qbel daɣen rnu lqem s usekkil meẓẓiyen ɣer umawal udmawan.

en: S	Ask a stem and a model word and store them in the private dictionary.
    	The stem will be accepted also with the affixes of the model word.
kab: S	Suter aẓar akked tneɣruft n wawal sakin sekles-iten deg umawal udmawan.
    	Aẓar ad yettwaqbel daɣen s yiwṣilen n tneɣruft n wawal.

en: 0-n	Replace with one of the suggested words.
kab: 0-n	Selselsi s yiwen seg wawalen i d-yettwasuren.

en: X	Write the rest of this file, ignoring misspellings, and start next file.
kab: X	Aru ayen i d-yeqqimen deg ufaylu, zgel tuccḍiqin n tira, sakin bdu afaylu i d-iteddun.

en: Q	Quit immediately. Asks for confirmation. Leaves file unchanged.
kab: Q	Ffeɣ tura. Ad isuter asentem. Ad yeǧǧ afaylu akken yella.

en: ^Z	Suspend program. Restart with fg command.
kab: ^Z	Sefsex ahil. Ales asenker s tladna fg.

en: ?	Show this help screen.
kab: ?	Sken agli-a n tallelt.

en: 
    -- Type space to continue --
kab: 
    -- Senned ɣef usekkil ilem akken ad tkemmleḍ --

en: Replace with:
kab: Semselsi s:

en: Cannot update personal dictionary.
kab: Ur izmir ara ad ileqqem amawal udmawal.

en: New word (stem):
kab: Awal amaynut (aẓar):

en: Model word (a similar dictionary word):
kab: Taneɣruft n wawal (awal icuban deg umawal):

en: Model word must be in the dictionary. Press any key!
kab: Taneɣruft n wawal issefk ad tili deg umawal. Senned ɣef yiwet tqeffalt!

en: Are you sure you want to throw away your changes?
kab: Tebɣiḍ ad tzegleḍ ibeddilen-ik?

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut * letter y)es
en: y
kab: i

en: Can't create tempfile
kab: Ur izmir ara ad yernu afaylu askudan

en: Can't open outputfile
kab: Ur izmir ara ad d-yeldi afaylu n tuffɣa

en: Usage: hunspell [OPTION]... [FILE]...
kab: Aseqdec: hunspell [OPTION]... [FILE]...

en: Check spelling of each FILE. Without FILE, check standard input.
kab: Senqed tira n yal AFAYLU. War AFAYLU, senqed tuffɣa tamewert.

en:   -1		check only first field in lines (delimiter = tabulator)
kab:   -1		senqed kan urti amezwaru n yal izirig (anabraz = tarigla)

en:   -a		Ispell's pipe interface
kab:   -a		agrudem n usuddes n Ispell

en:   --check-url	check URLs, e-mail addresses and directory paths
kab:   Senqed tansiwin URL, tansiwin n yimayl akked ikaramen

en:   -d d[,d2,...]	use d (d2 etc.) dictionaries
kab:   -d d[,d2,...]	semres imawalen d (d2 etc.)

en:   -D		show available dictionaries
kab:   -D		Sken imawalen yellan

en:   -G		print only correct words or lines
kab:   -G		sken-d kan awalen neɣ izirigen imeɣta

en:   -h, --help	display this help and exit
kab:   -h, --help	sken-d talllelt-a sakin ffeɣ

en:   -H		HTML input file format
kab:   -H		amasal n ufaylu n unekcum s HTML

en:   -i enc	input encoding
kab:   -i enc	asettengel n unekcum

en:   -l		print misspelled words
kab:   -l		sken-d awalen ur nuri ara akken iwata

en:   -L		print lines with misspelled words
kab:   -L		sken-d izirigen s wawalen ur nuri ara akken iwata
