hunspell 1.5.0 - en to nb_NO translation catalogue (70 entries)

en: error - iconv_open: %s -> %s
nb_NO: feil - iconv_open: %s → %s

en: error - iconv: %s -> %s
nb_NO: feil - iconv: %s → %s

en: error - iconv_open: UTF-8 -> %s
nb_NO: feil - iconv_open: UTF-8 → %s

en: Can't create tmp dir
nb_NO: Kan ikke opprette midlertidig mappe

en: Can't open inputfile
nb_NO: Kan ikke åpne inndatafil

en: Can't open %s.
nb_NO: Kan ikke åpne %s.

en: error - missing HOME variable
nb_NO: feil - manglende HOME-variabel

en: FORBIDDEN!
nb_NO: FORBUDT!

en: Spelling mistake?
nb_NO: Skrivefeil?

en: 	%s		File: %s
nb_NO: 	%s		Fil: %s

note: TRANSLATORS: the capital letters are shortcuts, mark one letter similarly in your translation and translate the standalone letter accordingly later
en: 
    [SPACE] R)epl A)ccept I)nsert U)ncap S)tem Q)uit e(X)it or ? for help
nb_NO: 
    [MELLOMROM] E)rstatt G)odta I)nnlem F)jern sperring S)tamme A)vslutt L)ukk eller ? for hjelp

en: Whenever a word is found that is not in the dictionary
    it is printed on the first line of the screen.  If the dictionary
    contains any similar words, they are listed with a number
    next to each one.  You have the option of replacing the word
    completely, or choosing one of the suggested words.
nb_NO: Når et ord blir funnet som ikke finnes i ordboken
    blir skrevet på første linje av skjermen. Hvis ordboken
    inneholder noen lignende ord, vil de bli opplistet med et nummer
    ved siden av hvert av dem. Du har valget med å erstatte ordet
    fullstendig, eller velge ett av de foreslåtte ordene.

en: 
    Commands are:
nb_NO: 
    Kommandoene er:

en: R	Replace the misspelled word completely.
nb_NO: E	Erstatt feilstavet ord fullstendig.

en: Space	Accept the word this time only.
nb_NO: Mellomrom	Godta ordet kun denne ene gangen.

en: A	Accept the word for the rest of this session.
nb_NO: G	Godta ordet for resten av økten.

en: I	Accept the word, and put it in your private dictionary.
nb_NO: I	Godta ordet, og innlem det i din egen ordbok.

en: S	Ask a stem and a model word and store them in the private dictionary.
    	The stem will be accepted also with the affixes of the model word.
nb_NO: S	Be om stamme (grunnord) og ett modellord å lagre dem i privat ordbok.
    	Grunnordet vil bli godtatt også med affiks av modellordet.

en: 0-n	Replace with one of the suggested words.
nb_NO: 0-n	Erstatt med en av de foreslåtte ordene.

en: X	Write the rest of this file, ignoring misspellings, and start next file.
nb_NO: X	Skriv resten av denne filen, uten å ta hensyn til feilstaving, og start neste fil.

en: Q	Quit immediately. Asks for confirmation. Leaves file unchanged.
nb_NO: Q	Avslutt umiddelbart. Spør om bekreftelse. Levner filer uendret.

en: ^Z	Suspend program. Restart with fg command.
nb_NO: ^Z	Sett program på pause. Start på ny med fg-kommando.

en: ?	Show this help screen.
nb_NO: ?	Viser denne hjelpeskjermen.

en: 
    -- Type space to continue --
nb_NO: 
    -- Trykk mellomrom for å fortsette --

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "R)epl" before
en: r
nb_NO: e

en: Replace with:
nb_NO: Erstatt med:

note: TRANSLATORS: translate these letters according to the shortcut letter used previously in the  translation of "U)ncap" and I)nsert before TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter
en: u
nb_NO: f

en: i
nb_NO: s

en: Cannot update personal dictionary.
nb_NO: Kan ikke oppdatere personlig ordbok.

en: a
nb_NO: g

en: New word (stem):
nb_NO: Nytt ord (grunnord):

en: Model word (a similar dictionary word):
nb_NO: Modellord (eller lignende ordboksord:

en: Model word must be in the dictionary. Press any key!
nb_NO: Modellordet må være i ordboken. Trykk en tast.

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "e(X)it" before
en: x
nb_NO: a

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "Q)uit" before
en: q
nb_NO: l

en: Are you sure you want to throw away your changes?
nb_NO: Er du sikker på at du vil forkaste endringene dine?

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut * letter y)es
en: y
nb_NO: j

en: Can't create tempfile
nb_NO: Kan ikke opprette mal

en: Can't open outputfile
nb_NO: Kan ikke åpne utdatafil

en: Check spelling of each FILE. Without FILE, check standard input.
nb_NO: Sjekk staving av hver FIL. Uten FIL, sjekk forvalgt inndata.

en:   --check-url	check URLs, e-mail addresses and directory paths
nb_NO:   --check-url	sjekk nettadresser, e-postadresser og mappestier

en:   --check-apostrophe	check Unicode typographic apostrophe
nb_NO:   --check-apostrophe	sjekk Unicode-typografisk apostrof

en:   -d d[,d2,...]	use d (d2 etc.) dictionaries
nb_NO:   -d d[,d2,...]	bruk d (d2 etc.) ordbøker

en:   -D		show available dictionaries
nb_NO:   -D		vis tilgjengelige ordbøker

en:   -G		print only correct words or lines
nb_NO:   -G		kun skriv riktige ord eller linjer

en:   -h, --help	display this help and exit
nb_NO:   -h, --help	vis denne hjelpeteksten og avslutt

en:   -H		HTML input file format
nb_NO:   -H		HTML-inndatafilformat

en:   -i enc	input encoding
nb_NO:   -i enc	inndatakoding

en:   -l		print misspelled words
nb_NO:   -l		skriv ut feilstavede ord

en:   -L		print lines with misspelled words
nb_NO:   -L		skriver ut linjer med feilstavede ord

en:   -m 		analyze the words of the input text
nb_NO:   -m 		analyser ord i inndatateksten

en:   -n		nroff/troff input file format
nb_NO:   -n		nroff/troff-inndatafilformat

en:   -O		OpenDocument (ODF or Flat ODF) input file format
nb_NO:   -O		OpenDocument (ODF eller Flat ODF)-inndatafilformat

en:   -r		warn of the potential mistakes (rare words)
nb_NO:   -r		advar om potensielle feil (sjeldne ord)

en:   -P password	set password for encrypted dictionaries
nb_NO:   -P password	sett passord for krypterte ordbøker

en:   -s 		stem the words of the input text
nb_NO:   -s 		grunnordene i inndatateksten

en:   -t		TeX/LaTeX input file format
nb_NO:   -t		TeX/LaTeX-inndatafilformat

en:   -v, --version	print version number
nb_NO:   -v, --version	skriv ut versjonsnummer

en:   -vv		print Ispell compatible version number
nb_NO:   -vv		skriv ut Ispell-kompatibelt versjonsnummer

en:   -w		print misspelled words (= lines) from one word/line input.
nb_NO:   -w		skriv ut feilstavede ord (= linjer) fra ett ord/linje -inndata.

en:   -X		XML input file format
nb_NO:   -X		XML-inndatafilformat

en: Example: hunspell -d en_US file.txt    # interactive spelling
             hunspell -i utf-8 file.txt    # check UTF-8 encoded file
             hunspell -l *.odt             # print misspelled words of ODF files
    
             # Quick fix of ODF documents by personal dictionary creation
    
             # 1 Make a reduced list from misspelled and unknown words:
    
             hunspell -l *.odt | sort | uniq >words
    
             # 2 Delete misspelled words of the file by a text editor.
             # 3 Use this personal dictionary to fix the deleted words:
    
             hunspell -p words *.odt
nb_NO: Eksempel: hunspell -d nb_NO fil.txt    # interaktiv staving
             hunspell -i utf-8 file.txt    # sjekk UTF-8-kodet fil
             hunspell -l *.odt             # skriv ut feilstavede ord i ODF-filer
    
             # Rask fiks for ODF-dokumenter gjennom opprettelse av personlig ordbok
    
             # 1 Lag en redusert liste av feilstavede og ukjente ord:
    
             hunspell -l *.odt | sort | uniq >words
    
             # 2 Slett feilstavede ord i filen med en tekstbehandler.
             # 3 Bruk denne personlige ordboken til å fikse de slettede ordene:
    
             hunspell -p words *.odt

en: Bug reports: http://hunspell.github.io/
nb_NO: Feilrapporter: http://hunspell.github.io/

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE,
    to the extent permitted by law.
nb_NO: Dette er fri programvare; sjekk kilden for kopieringsvilkår. Det kommer IKKE
    med noen garanti; selv ikke om SALGBARHET eller FORMÅLSTJENLIGHET,
    sålangt det tillates av loven.

en: SEARCH PATH:
    %s
nb_NO: SØKESTI:
    %s

en: AVAILABLE DICTIONARIES (path is not mandatory for -d option):
nb_NO: TILGJENGELIGE ORDBØKER (sti er ikke påkrevd for -d -valget):

en: LOADED DICTIONARY:
    %s
    %s
nb_NO: INNLASTET ORDBOK:
    %s
    %s

en: error - %s exceeds dictionary limit.
nb_NO: error - %s overskrider ordboksgrensen.

en: Can't open affix or dictionary files for dictionary named "%s".
nb_NO: Kan ikke åpne affiks- eller ordboks-filer for ordbok ved navn "%s".

en: Hunspell has been compiled without Ncurses user interface.
nb_NO: Hynspell har blitt kompilert uten Ncurses-brukergrensesnitt.
