hunspell 1.5.0 - en to pa translation catalogue (14 entries)

en: error - iconv_open: %s -> %s
pa: ਗਲਤੀ - iconv_open: %s -> %s

en: error - iconv: %s -> %s
pa: ਗਲਤੀ - iconv: %s -> %s

en: error - iconv_open: UTF-8 -> %s
pa: ਗਲਤੀ - iconv_open: UTF-8 -> %s

en: Can't create tmp dir
pa: ਆਰਜ਼ੀ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਬਣਾਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ

en: Can't open inputfile
pa: ਇਨਪੁਟ-ਫ਼ਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ

en: Can't open %s.
pa: %s ਖੋਲ੍ਹੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ।

en: error - missing HOME variable
pa: ਗਲਤੀ - HOME ਵੇਰੀਬਲ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Line %d: %s ->
pa: ਲਾਈਨ %d: %s ->

en: FORBIDDEN!
pa: ਲੁਕਵਾਂ!

en: Spelling mistake?
pa: ਸ਼ਬਦ-ਜੋੜ ਗ਼ਲਤੀ?

en: 	%s		File: %s
pa: 	%s		ਫ਼ਾਇਲ: %s

note: TRANSLATORS: the capital letters are shortcuts, mark one letter similarly in your translation and translate the standalone letter accordingly later
en: 
    [SPACE] R)epl A)ccept I)nsert U)ncap S)tem Q)uit e(X)it or ? for help
pa: 
    [SPACE] R)epl A)ਮਨਜ਼ੂਰ I)ਪਾਓ U)ਬਿਨਾਂ-ਕੈਪ S)ਸਟੀਮ Q)ਛੱਡੋ (X)ਬਾਹਰ ਜਾਂ ਮਦਦ ਲਈ ?

en: Whenever a word is found that is not in the dictionary
    it is printed on the first line of the screen.  If the dictionary
    contains any similar words, they are listed with a number
    next to each one.  You have the option of replacing the word
    completely, or choosing one of the suggested words.
pa: ਜਦੋਂ ਵੀ ਕੋਈ ਅਜਿਹਾ ਸ਼ਬਦ ਮਿਲਦਾ ਹੈ ਜੋ ਸ਼ਬਦਕੋਸ਼ ਵਿੱਚ ਨਹੀਂ ਹੈ
    ਇਹ ਸਕਰੀਨ ਦੀ ਪਹਿਲੀ ਲਾਈਨ 'ਤੇ ਛਾਪਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ। ਜੇਕਰ ਸ਼ਬਦਕੋਸ਼ ਵਿੱਚ
    ਕੋਈ ਵੀ ਸਮਾਨ ਸ਼ਬਦ ਨਹੀਂ ਹੈ, ਉਹ ਹਰ ਇੱਕ ਦੇ ਅੱਗੇ ਇੱਕ ਨੰਬਰ ਦੇ ਨਾਲ ਸੂਚੀਬੱਧ ਕੀਤੇ ਜਾਂਦੇ ਹਨ. 
    ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਪੂਰੀ ਤਰ੍ਹਾਂ, ਜਾਂ ਸੁਝਾਏ ਗਏ ਸ਼ਬਦਾਂ ਵਿੱਚੋਂ ਇੱਕ ਨੂੰ ਚੁਣ ਕੇ ਸ਼ਬਦ ਨੂੰ ਬਦਲਣ ਦਾ ਵਿਕਲਪ ਹੈ
    ।

en: 
    Commands are:
pa: 
    ਕਮਾਡਾਂ ਹਨ:
