hunspell 1.5.0 - en to tr translation catalogue (77 entries)

en: error - iconv_open: %s -> %s
tr: hata - iconv_open: %s -> %s

en: error - iconv: %s -> %s
tr: hata - iconv: %s -> %s

en: error - iconv_open: UTF-8 -> %s
tr: hata - iconv_open: UTF-8 -> %s

en: Can't create tmp dir
tr: tmp dizini oluşturulamıyor

en: Can't open inputfile
tr: Giriş dosyası açılamıyor

en: Can't open %s.
tr: %s açılamıyor.

en: error - missing HOME variable
tr: hata - HOME değişkeni eksik

en: Line %d: %s ->
tr: Satır %d: %s ->

en: FORBIDDEN!
tr: YASAK!

en: Spelling mistake?
tr: Yazım hatası mı?

en: 	%s		File: %s
tr: 	%s		Dosya: %s

note: TRANSLATORS: the capital letters are shortcuts, mark one letter similarly in your translation and translate the standalone letter accordingly later
en: 
    [SPACE] R)epl A)ccept I)nsert U)ncap S)tem Q)uit e(X)it or ? for help
tr: 
    [SPACE] D)eğiştir kA)bul-et E)kle K)üçük-harf kÖ)k Ç)ıkış-yap kapaT) veya yardım için ?

en: Whenever a word is found that is not in the dictionary
    it is printed on the first line of the screen.  If the dictionary
    contains any similar words, they are listed with a number
    next to each one.  You have the option of replacing the word
    completely, or choosing one of the suggested words.
tr: Sözlükte olmayan bir sözcük bulunduğunda, ekranın
    ilk satırına yazdırılır.  Sözlük benzer sözcükler içeriyorsa,
    her birinin yanında bir numara bulunur.  Sözcüğü tamamen
    değiştirme veya önerilen sözcüklerden birini seçme
    seçeneğine sahipsiniz.

en: 
    Commands are:
tr: 
    Komutlar şunlardır:

en: R	Replace the misspelled word completely.
tr: R	Yanlış yazılan sözcüğü tamamen değiştir.

en: Space	Accept the word this time only.
tr: Space	Sözcüğü yalnızca bu kez kabul et.

en: A	Accept the word for the rest of this session.
tr: A	Bu oturumun geri kalanı için sözcüğü kabul et.

en: I	Accept the word, and put it in your private dictionary.
tr: I	Sözcüğü kabul et ve özel sözlüğe ekle.

en: U	Accept and add lowercase version to private dictionary.
tr: U	Kabul et ve küçük harfli biçimini özel sözlüğe ekle.

en: S	Ask a stem and a model word and store them in the private dictionary.
    	The stem will be accepted also with the affixes of the model word.
tr: S	Bir kök ve model sözcük iste ve bunları özel sözlükte sakla.
    	Kök, model sözcüğün ekleriyle de kabul edilecektir.

en: 0-n	Replace with one of the suggested words.
tr: 0-n	Önerilen sözcüklerden biriyle değiştir.

en: X	Write the rest of this file, ignoring misspellings, and start next file.
tr: X	Yazım hatalarını yok sayarak bu dosyanın geri kalanını yaz ve sonraki dosyayı başlat.

en: Q	Quit immediately. Asks for confirmation. Leaves file unchanged.
tr: Q	Hemen çıkış yap. Onay için sor. Dosyayı değiştirmeden bırakır.

en: ^Z	Suspend program. Restart with fg command.
tr: ^Z	Programı durdur. fg komutuyla yeniden başlatın.

en: ?	Show this help screen.
tr: ?	Bu yardım ekranını göster.

en: 
    -- Type space to continue --
tr: 
    -- Devam etmek için space'e basın --

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "R)epl" before
en: r
tr: d

en: Replace with:
tr: Şununla değiştir:

note: TRANSLATORS: translate these letters according to the shortcut letter used previously in the  translation of "U)ncap" and I)nsert before TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter
en: u
tr: k

en: i
tr: e

en: Cannot update personal dictionary.
tr: Kişisel sözlük güncellenemiyor.

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "S)tem" before
en: s
tr: ö

en: New word (stem):
tr: Yeni sözcük (kök):

en: Model word (a similar dictionary word):
tr: Model sözcük (benzer bir sözlük sözcüğü):

en: Model word must be in the dictionary. Press any key!
tr: Model sözcük sözlükte bulunmalıdır. Herhangi bir tuşa basın!

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "e(X)it" before
en: x
tr: t

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "Q)uit" before
en: q
tr: ç

en: Are you sure you want to throw away your changes?
tr: Değişikliklerinizi atmak istediğinizden emin misiniz?

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut * letter y)es
en: y
tr: e

en: Can't create tempfile
tr: Geçici dosya oluşturulamıyor

en: Can't open outputfile
tr: Çıkış dosyası açılamıyor

en: Usage: hunspell [OPTION]... [FILE]...
tr: Kullanım: hunspell [SEÇENEK]... [DOSYA]...

en: Check spelling of each FILE. Without FILE, check standard input.
tr: Her DOSYA'nın imlasını denetle. DOSYA yoksa, standart girişi denetle.

en:   -1		check only first field in lines (delimiter = tabulator)
tr:   -1		satırlarda yalnızca ilk alanı denetle (ayırıcı = tab)

en:   -a		Ispell's pipe interface
tr:   -a		Ispell'in boru arayüzü

en:   --check-url	check URLs, e-mail addresses and directory paths
tr:   --check-url	URL'leri, e-posta adreslerini ve dizin yollarını denetle

en:   --check-apostrophe	check Unicode typographic apostrophe
tr:   --check-apostrophe	Unicode tipografik kesme işaretini denetle

en:   -d d[,d2,...]	use d (d2 etc.) dictionaries
tr:   -d d[,d2,...]	d (d2 vs.) sözlüklerini kullan

en:   -D		show available dictionaries
tr:   -D		kullanılabilir sözlükleri göster

en:   -G		print only correct words or lines
tr:   -G		yalnızca doğru sözcükleri veya satırları yazdır

en:   -h, --help	display this help and exit
tr:   -h, --help	bu yardımı görüntüle ve çık

en:   -H		HTML input file format
tr:   -H		HTML giriş dosyası biçimi

en:   -i enc	input encoding
tr:   -i kod	giriş kodlaması

en:   -l		print misspelled words
tr:   -l		yanlış yazılmış sözcükleri yazdır

en:   -L		print lines with misspelled words
tr:   -L		yanlış yazılmış sözcüklerin olduğu satırları yazdır

en:   -m 		analyze the words of the input text
tr:   -m 		giriş metninin sözcüklerini analiz et

en:   -n		nroff/troff input file format
tr:   -n		nroff/troff giriş dosyası biçimi

en:   -O		OpenDocument (ODF or Flat ODF) input file format
tr:   -O		OpenDocument (ODF veya Flat ODF) giriş dosyası biçimi

en:   -p dict	set dict custom dictionary
tr:   -p szlk	özel sözlük olarak szlk'ü ayarla

en:   -r		warn of the potential mistakes (rare words)
tr:   -r		olası hatalar (nadir sözcükler) hakkında uyar

en:   -P password	set password for encrypted dictionaries
tr:   -P parola	şifrelenmiş sözlükler için parolayı belirle

en:   -s 		stem the words of the input text
tr:   -s 		giriş metnindeki sözcüklerin kökünü al

en:   -S 		suffix words of the input text
tr:   -S 		giriş metnindeki sözcüklere son ek ekle

en:   -t		TeX/LaTeX input file format
tr:   -t		TeX/LaTeX giriş dosyası biçimi

en:   -v, --version	print version number
tr:   -v, --version	sürüm numarasını yazdır

en:   -vv		print Ispell compatible version number
tr:   -vv		Ispell uyumlu sürüm numarasını yazdır

en:   -w		print misspelled words (= lines) from one word/line input.
tr:   -w		bir sözcük/satır girişten yanlış yazılmış sözcükleri (= satırları) yazdır.

en:   -X		XML input file format
tr:   -X		XML giriş dosyası biçimi

en: Example: hunspell -d en_US file.txt    # interactive spelling
             hunspell -i utf-8 file.txt    # check UTF-8 encoded file
             hunspell -l *.odt             # print misspelled words of ODF files
    
             # Quick fix of ODF documents by personal dictionary creation
    
             # 1 Make a reduced list from misspelled and unknown words:
    
             hunspell -l *.odt | sort | uniq >words
    
             # 2 Delete misspelled words of the file by a text editor.
             # 3 Use this personal dictionary to fix the deleted words:
    
             hunspell -p words *.odt
tr: Örnek: hunspell -d tr_TR dosya.txt    # etkileşimli yazım denetimi
             hunspell -i utf-8 dosya.txt    # UTF-8 ile kodlanmış dosyayı denetle
             hunspell -l *.odt             # ODF dosyalarındaki yanlış yazılmış sözcükleri denetle
    
             # ODF belgelerinin kişisel sözlük oluşturma ile hızlıca düzeltilmesi
    
             # 1 Yanlış yazılmış ve bilinmeyen sözcüklerden azaltılmış bir liste yapın:
    
             hunspell -l *.odt | sort | uniq >sözcükler
    
             # 2 Dosyadaki yanlış yazılmış sözcükleri bir metin düzenleyicisiyle silin.
             # 3 Silinen sözcükleri düzeltmek için bu kişisel sözlüğü kullanın.:
    
             hunspell -p sözcükler *.odt

en: Bug reports: http://hunspell.github.io/
tr: Hata raporları: http://hunspell.github.io/

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE,
    to the extent permitted by law.
tr: Bu özgür bir yazılımdır; kopyalama koşulları için kaynağa bakınız.  HİÇBİR
    garantisi yoktur; kanunun izin verdiği ölçülerde, PAZARLANABİLİRLİK veya
    BELİRLİ BİR AMACA UYGUNLUK bile.

en: SEARCH PATH:
    %s
tr: ARAMA YOLU:
    %s

en: AVAILABLE DICTIONARIES (path is not mandatory for -d option):
tr: KULLANILABİLİR SÖZLÜKLER (-d seçeneği için yol zorunlu değildir):

en: LOADED DICTIONARY:
    %s
    %s
tr: YÜKLENEN SÖZLÜK:
    %s
    %s

en: error - %s exceeds dictionary limit.
tr: hata - %s sözlük limitini aşıyor.

en: Can't open affix or dictionary files for dictionary named "%s".
tr: "%s" isimli sözlük için ek veya sözlük dosyaları açılamıyor.

en: Hunspell has been compiled without Ncurses user interface.
tr: Hunspell, Ncurses kullanıcı arayüzü olmadan derlendi.
