hunspell 1.7.1 - en to uz translation catalogue (70 entries)

en: error - iconv_open: %s -> %s
uz: xato - iconv_open: %s -> %s

en: error - iconv: %s -> %s
uz: xato - iconv: %s -> %s

en: error - iconv_open: UTF-8 -> %s
uz: xato - iconv_open: UTF-8 -> %s

en: Can't create tmp dir
uz: tmp katalogi yaratilmadi

en: Can't open inputfile
uz: Fayl ochilmadi

en: Can't open %s.
uz: %s ochilmadi.

en: error - missing HOME variable
uz: xato - HOME oʻzgaruvchisi mavjud emas

en: Line %d: %s ->
uz: Qator %d: %s ->

en: FORBIDDEN!
uz: TAQIQLANGAN!

en: Spelling mistake?
uz: Imlo xatomi?

en: 	%s		File: %s
uz: 	%s		Fayl: %s

note: TRANSLATORS: the capital letters are shortcuts, mark one letter similarly in your translation and translate the standalone letter accordingly later
en: 
    [SPACE] R)epl A)ccept I)nsert U)ncap S)tem Q)uit e(X)it or ? for help
uz: 
    [PROBEL] A)lmash Q)abul Qoʻy)ish K)ichik A)sos chiQ)ish Tu(g)atish yoki yordam uchun ?

en: Whenever a word is found that is not in the dictionary
    it is printed on the first line of the screen.  If the dictionary
    contains any similar words, they are listed with a number
    next to each one.  You have the option of replacing the word
    completely, or choosing one of the suggested words.
uz: Lugʻatda boʻlmagan soʻz uchrasa u ekranning birinchi
    qatorida koʻrsatiladi.  Agar lugʻatda oʻxshash soʻzlar boʻlsa,
    ular raqamlar ostida roʻyxati beriladi  Toʻliq soʻzni almashtirishingiz
    yoki taklif qilinganlardan birini tanlashingiz mumkin.

en: 
    Commands are:
uz: 
    Buyruqlar:

en: R	Replace the misspelled word completely.
uz: R	Xato soʻzni toʻliq almashtirish

en: Space	Accept the word this time only.
uz: Space	Bu soʻzni faqat bir marta qabul qilish.

en: A	Accept the word for the rest of this session.
uz: A	Soʻzni seans oxirigacha qabul qilish.

en: I	Accept the word, and put it in your private dictionary.
uz: I	Soʻzni qabul qilish va shaxsiy lugʻatga joylash.

en: U	Accept and add lowercase version to private dictionary.
uz: U	Qabul qilish va soʻzni kichik harfi bilan shaxsiy lugʻatga qoʻshish.

en: S	Ask a stem and a model word and store them in the private dictionary.
    	The stem will be accepted also with the affixes of the model word.
uz: S	Soʻzning asosi va modelini soʻrash va ularni shaxsiy lugʻatga saqlash.
    	Asos soʻz modelining qoʻshimchalari bilan ham qabul qilinadi.

en: 0-n	Replace with one of the suggested words.
uz: 0-n	Tavsiya qilingan soʻzlarning biriga almashtirish.

en: X	Write the rest of this file, ignoring misspellings, and start next file.
uz: X	Imlo xatolariga eʼtibor bermasdan ushbu faylning qolgan qismini yozish va keyingi faylni boshlash.

en: Q	Quit immediately. Asks for confirmation. Leaves file unchanged.
uz: Q	Tezda chiqish. Tasdiqlash soʻraladi. Fayl oʻzgarmasdan qoladi.

en: ^Z	Suspend program. Restart with fg command.
uz: ^Z	Dasturni toʻxtatish. fg buyrugʻi bilan qayta boshlanadi.

en: ?	Show this help screen.
uz: ?	Bu yordam matnini koʻrsatish.

en: 
    -- Type space to continue --
uz: 
    -- Davom etish uchun Probel tugmasini bosing --

en: Replace with:
uz: Almashtirish:

en: Cannot update personal dictionary.
uz: Shaxsiy lugʻat yangilanmadi.

en: New word (stem):
uz: Yangi soʻz (asos):

en: Model word (a similar dictionary word):
uz: Model soʻz (lugʻatdagi soʻz bilan bir xil):

en: Model word must be in the dictionary. Press any key!
uz: Model soʻz lugʻatda boʻlishi kerak. Istalgan tugmani bosing!

en: Are you sure you want to throw away your changes?
uz: Oʻzgarishlarni rad qilishni xohlaysizmi?

en: Can't create tempfile
uz: Vaqtinchalik fayl yaratilmadi

en: Can't open outputfile
uz: Chiqish fayli ochilmadi

en: Usage: hunspell [OPTION]... [FILE]...
uz: Foydalanish: hunspell [PARAMETR]... [FAYL]...

en: Check spelling of each FILE. Without FILE, check standard input.
uz: Har bir FAYL imlosini tekshirish. Agar FAYL koʻrsatilmasa, standart kiritish tekshiriladi.

en:   -1		check only first field in lines (delimiter = tabulator)
uz:   -1		qatordagi faqat birinchi maydonni tekshirish (ajratkich = tabulyator)

en:   -a		Ispell's pipe interface
uz:   -a		Ispell kanal interfeysi

en:   --check-url	check URLs, e-mail addresses and directory paths
uz:   --check-url	URL, e-mail manzillari va fayllar jild yoʻllarini tekshirish

en:   --check-apostrophe	check Unicode typographic apostrophe
uz:   --check-apostrophe	Unicode tipografik apostrofni tekshirish

en:   -d d[,d2,...]	use d (d2 etc.) dictionaries
uz:   -d d[,d2,...]	d (d2 va boshqa) lugʻatlardan foydalanish

en:   -D		show available dictionaries
uz:   -D		mavjud lugʻatlarni koʻrsatish

en:   -G		print only correct words or lines
uz:   -G		faqat toʻgʻri soʻz yoki qatorlarni chop etish

en:   -h, --help	display this help and exit
uz:   -h, --help	yordam koʻrsatish va chiqish

en:   -H		HTML input file format
uz:   -H		HTML kirish fayli formati

en:   -i enc	input encoding
uz:   -i enc	kiruvchi shifrlash

en:   -l		print misspelled words
uz:   -l		xato soʻzlarni koʻrsatish

en:   -L		print lines with misspelled words
uz:   -L		xato soʻzlar bor qatorlarni koʻrsatish

en:   -m 		analyze the words of the input text
uz:   -m 		kiruvchi matn soʻzlarini tashxis qilish

en:   -n		nroff/troff input file format
uz:   -n		nroff/troff kiruvchi fayl formati

en:   -O		OpenDocument (ODF or Flat ODF) input file format
uz:   -O		OpenDocument (ODF yoki Flat ODF) kiruvchi fayl formati

en:   -p dict	set dict custom dictionary
uz:   -p dict	foydalanuvchi lugʻatini ulash

en:   -r		warn of the potential mistakes (rare words)
uz:   -r		ehtimoliy xatolar (kam uchraydigan soʻzlar) boʻyicha ogohlantirish

en:   -P password	set password for encrypted dictionaries
uz:   -P password	shifrlangan lugʻatlar uchun parol oʻrnatish

en:   -s 		stem the words of the input text
uz:   -s 		soʻzlarni matndan lugʻat shakliga oʻtkazish

en:   -S 		suffix words of the input text
uz:   -S 		kiruvchi matn soʻzlari uchun soʻz shakllarini yaratish

en:   -t		TeX/LaTeX input file format
uz:   -t		TeX/LaTeX kiruvchi fayl formati

en:   -v, --version	print version number
uz:   -v, --version	versiya raqamini koʻrsatish

en:   -vv		print Ispell compatible version number
uz:   -vv		Ispell versiyasi bilan mosligini koʻrsatish

en:   -w		print misspelled words (= lines) from one word/line input.
uz:   -w		Xato soʻzlarni koʻrsatish (kirish – qatorda bitta soʻz).

en:   -X		XML input file format
uz:   -X		XML kiruvchi fayl formati

en: Example: hunspell -d en_US file.txt    # interactive spelling
             hunspell -i utf-8 file.txt    # check UTF-8 encoded file
             hunspell -l *.odt             # print misspelled words of ODF files
    
             # Quick fix of ODF documents by personal dictionary creation
    
             # 1 Make a reduced list from misspelled and unknown words:
    
             hunspell -l *.odt | sort | uniq >words
    
             # 2 Delete misspelled words of the file by a text editor.
             # 3 Use this personal dictionary to fix the deleted words:
    
             hunspell -p words *.odt
uz: Namuna: hunspell -d uz_UZ fayl.txt    # interaktiv tekshirish
             hunspell -i utf-8 fayl.txt    # UTF-8 shifrdagi faylni tekshirish
             hunspell -l *.odt             # ODF fayldagi xato soʻzlarni koʻrsatish
    
             # Foydalanuvchi lugʻatini yaratish orqali ODF fayllarini tez tuzatish
    
             # 1 Nomaʼlum soʻzlar va notoʻgʻri yozilgan soʻzlar roʻyxatini tuzing:
    
             hunspell -l *.odt | sort | uniq >soʻz
    
             # 2 Matn muharririda fayldan notoʻgʻri yozilgan soʻzlarni oʻchiring.
             # 3 Xatolarni tuzatish uchun ushbu lugʻatdan foydalaning:
    
             hunspell -p soʻz *.odt

en: Bug reports: http://hunspell.github.io/
uz: Nosozlik hisobotlari: http://hunspell.github.io/

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE,
    to the extent permitted by law.
uz: Bu bepul dasturiy taʼminot; nusxa koʻchirish shartlari uning manba kodlarida koʻrsatilgan.
    Litsenziya hech qanday kafolat bermaydi; xususan, qonun doirasida
    muayyan maqsadni bajarish yoki yaroqlilik kafolatlari boʻyicha.

en: SEARCH PATH:
    %s
uz: QIDIRUV YOʻLI:
    %s

en: AVAILABLE DICTIONARIES (path is not mandatory for -d option):
uz: MAVJUD LUGʻATLAR (-d uchun yoʻl kerak emas):

en: LOADED DICTIONARY:
    %s
    %s
uz: YUKLANGAN LUGʻAT:
    %s
    %s

en: error - %s exceeds dictionary limit.
uz: xato - %s lugʻat cheklovidan oshib ketdi.

en: Can't open affix or dictionary files for dictionary named "%s".
uz: "%s" uchun lugʻat yoki qoʻshimchalar fayli ochilmadi.

en: Hunspell has been compiled without Ncurses user interface.
uz: Hunspell Ncurses interaktiv interfeysisiz tuzilgan.
