hunspell 1.5.0 - en to gl translation catalogue (70 entries)

en: error - iconv_open: %s -> %s
gl: erro - iconv_open: %s -> %s

en: error - iconv: %s -> %s
gl: erro - iconv: %s -> %s

en: error - iconv_open: UTF-8 -> %s
gl: erro - iconv_open: UTF-8 -> %s

en: Can't create tmp dir
gl: Non foi posíbel crear o cartafol temporal

en: Can't open inputfile
gl: Non foi posíbel abrir o ficheiro de entrada

en: Can't open %s.
gl: Non foi posíbel abrir %s.

en: error - missing HOME variable
gl: erro - falta a variábel HOME

en: Line %d: %s ->
gl: Liña %d: %s ->

en: FORBIDDEN!
gl: PROHIBIDO!

en: Spelling mistake?
gl: Erro de revisión?

en: 	%s		File: %s
gl: 	%s		Ficheiro: %s

note: TRANSLATORS: the capital letters are shortcuts, mark one letter similarly in your translation and translate the standalone letter accordingly later
en: 
    [SPACE] R)epl A)ccept I)nsert U)ncap S)tem Q)uit e(X)it or ? for help
gl: 
    [ESPAZO] S)ubs A)ceptar I)nserir M)inus R)aíz O)mitir (S)aír ou ? para axuda

en: Whenever a word is found that is not in the dictionary
    it is printed on the first line of the screen.  If the dictionary
    contains any similar words, they are listed with a number
    next to each one.  You have the option of replacing the word
    completely, or choosing one of the suggested words.
gl: Cando se atopa unha palabra que non está no dicionario
    imprímese na primeira liña da pantalla. Se o dicionario
    contén algunha palabra semellante, lístase cun número
    próximo a cada unha delas. Desde aí, vostede ten a opción
    de substituír a palabra completamente ou escoller unha das suxeridas.

en: 
    Commands are:
gl: 
    As ordes son:

en: R	Replace the misspelled word completely.
gl: S	Substituír a palabra marcada completamente.

en: Space	Accept the word this time only.
gl: Espazo	Aceptar a palabra soamente por esta vez.

en: A	Accept the word for the rest of this session.
gl: A	Aceptar a palabra para o resto desta sesión.

en: I	Accept the word, and put it in your private dictionary.
gl: I	Aceptar a palabra e poñela no seu dicionario privado.

en: U	Accept and add lowercase version to private dictionary.
gl: U	Aceptar e engadir unha versión en minúsculas no dicionario privado.

en: S	Ask a stem and a model word and store them in the private dictionary.
    	The stem will be accepted also with the affixes of the model word.
gl: S	Pedir unha raíz e unha palabra modelo e gardala no dicionario privado.
    	A raíz aceptará tamén os afixos da palabra modelo.

en: 0-n	Replace with one of the suggested words.
gl: 0-n	Substituír cunha das palabras suxeridas.

en: X	Write the rest of this file, ignoring misspellings, and start next file.
gl: X	Escribir o resto deste ficheiro, ignorando as marcadas e comezar o seguinte ficheiro.

en: Q	Quit immediately. Asks for confirmation. Leaves file unchanged.
gl: Q	Saír inmediatamente. Pedir confirmación. Deixar o ficheiro sen realizar cambios.

en: ^Z	Suspend program. Restart with fg command.
gl: ^Z	Suspender o programa. Reiniciar coa orde fg.

en: ?	Show this help screen.
gl: ?	Amosar esta pantalla de axuda.

en: 
    -- Type space to continue --
gl: 
    -- Escriba un espazo para continuar --

en: Replace with:
gl: Substituír con:

en: Cannot update personal dictionary.
gl: Non se pode actualizar o dicionario persoal.

en: New word (stem):
gl: Nova palabra (raíz):

en: Model word (a similar dictionary word):
gl: Palabra modelo (unha palabra similar do dicionario):

en: Model word must be in the dictionary. Press any key!
gl: A palabra modelo debe estar no dicionario. Prema calquera tecla!

en: Are you sure you want to throw away your changes?
gl: Confirma que quere desbotar os seus cambios?

en: Can't create tempfile
gl: Non foi posíbel crear o ficheiro temporal

en: Can't open outputfile
gl: Non foi posíbel abrir o ficheiro de saída

en: Usage: hunspell [OPTION]... [FILE]...
gl: Utilización: hunspell [OPCIÓN]... [FICHEIRO]...

en: Check spelling of each FILE. Without FILE, check standard input.
gl: Revisar a corrección de cada FICHEIRO. De non haber FICHEIRO, revisar a entrada estándar.

en:   -1		check only first field in lines (delimiter = tabulator)
gl:   -1		revisar soamente o primeiro campo en liñas (delimitador = tabulador)

en:   -a		Ispell's pipe interface
gl:   -a		Interface da tubaría de Ispell

en:   --check-url	check URLs, e-mail addresses and directory paths
gl:   --check-url	comproba os URL, enderezos de correo e rutas de directorios

en:   --check-apostrophe	check Unicode typographic apostrophe
gl:   --check-apostrophe	comproba o apóstrofo tipográfico Unicode

en:   -d d[,d2,...]	use d (d2 etc.) dictionaries
gl:   -d d[,d2,...]	utilice os dicionarios d (d2 etc.)

en:   -D		show available dictionaries
gl:   -D		amosar os dicionario dispoñíbeis

en:   -G		print only correct words or lines
gl:   -G		imprimir soamente as palabras correctas ou liñas

en:   -h, --help	display this help and exit
gl:   -h, --help	presentar esta axuda e saír

en:   -H		HTML input file format
gl:   -H		Formato HTML de ficheiro de entrada

en:   -i enc	input encoding
gl:   -i enc	codificación de entrada

en:   -l		print misspelled words
gl:   -l		imprimir as palabras marcadas

en:   -L		print lines with misspelled words
gl:   -L		imprimir as liñas con palabras marcadas

en:   -m 		analyze the words of the input text
gl:   -m 		analizar as palabras do texto de entrada

en:   -n		nroff/troff input file format
gl:   -n		nroff/troff formato do ficheiro de entrada

en:   -O		OpenDocument (ODF or Flat ODF) input file format
gl:   -O		Formato do ficheiro de entrada OpenDocument (ODF ou Flat ODF)

en:   -p dict	set dict custom dictionary
gl:   -p dict	definir o dicionario personalizado

en:   -r		warn of the potential mistakes (rare words)
gl:   -r		aviso de potenciais erros (palabras raras)

en:   -P password	set password for encrypted dictionaries
gl:   -P contrasinal	definir o contrasinal para dicionarios cifrados

en:   -s 		stem the words of the input text
gl:   -s 		raíz das palabras do texto de entrada

en:   -S 		suffix words of the input text
gl:   -S 		sufixos das palabras do texto de entrada

en:   -t		TeX/LaTeX input file format
gl:   -t		Formato do ficheiro de texto TeX/LaTeX

en:   -v, --version	print version number
gl:   -v, --version	imprimir o número da versión

en:   -vv		print Ispell compatible version number
gl:   -vv		imprimir o número da versión compatíbel de Ispell

en:   -w		print misspelled words (= lines) from one word/line input.
gl:   -w		imprimir as palabras marcadas (= liñas) a partir dunha palabra/liña de entrada.

en:   -X		XML input file format
gl:   -X		Formato do ficheiro de entrada XML

en: Example: hunspell -d en_US file.txt    # interactive spelling
             hunspell -i utf-8 file.txt    # check UTF-8 encoded file
             hunspell -l *.odt             # print misspelled words of ODF files
    
             # Quick fix of ODF documents by personal dictionary creation
    
             # 1 Make a reduced list from misspelled and unknown words:
    
             hunspell -l *.odt | sort | uniq >words
    
             # 2 Delete misspelled words of the file by a text editor.
             # 3 Use this personal dictionary to fix the deleted words:
    
             hunspell -p words *.odt
gl: Exemplo: hunspell -d en_US file.txt    # revisión interactiva 
             hunspell -i utf-8 file.txt    # comprobar o ficheiro codificado en UTF-8
             hunspell -l *.odt             # imprimir as palabras marcadas dos ficheiros ODF
    
             # Arranxar rapidamente documentos ODF mediante a creación dun dicionario persoal
    
             # 1 Facer unha lista reducida a partir das palabras marcadas e descoñecidas:
    
             hunspell -l *.odt | sort | uniq >words
    
             # 2 Eliminar as palabras marcadas do ficheiro mediante un editor de texto.
             # 3 Utilice este dicionario persoal para arranxar as palabras eliminadas:
    
             hunspell -p words *.odt

en: Bug reports: http://hunspell.github.io/
gl: Informes de erro: http://hunspell.github.io/

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE,
    to the extent permitted by law.
gl: Isto é software libre; vexa a orixe para comprender os dereitos de copia. NON hai garantía; tanto no caso de utilización MERCANTIL coma no de ADECUACIÓN PARA UN PROPÓSITO PARTICULAR, ata o límite do permitido pola lexislación.

en: SEARCH PATH:
    %s
gl: RUTA DE BUSCA:
    %s

en: AVAILABLE DICTIONARIES (path is not mandatory for -d option):
gl: DICIONARIOS DISPOÑÍBEIS (a ruta non é obrigatoria coa opción -d):

en: LOADED DICTIONARY:
    %s
    %s
gl: DICIONARIO CARGADO:
    %s
    %s

en: error - %s exceeds dictionary limit.
gl: erro - %s excédese o límite do dicionario.

en: Can't open affix or dictionary files for dictionary named "%s".
gl: Non é posíbel abrir o ficheiro de afixos ou os de dicionario para o dicionario co nome «%s».

en: Hunspell has been compiled without Ncurses user interface.
gl: Hunspell compilouse sen a interface de usuario Ncurses.
