hunspell 1.7.1 - en to az translation catalogue (79 entries)

en: error - iconv_open: %s -> %s
az: xəta - iconv_open: %s -> %s

en: error - iconv: %s -> %s
az: xəta - iconv: %s -> %s

en: error - iconv_open: UTF-8 -> %s
az: xəta - iconv_open: UTF-8 -> %s

en: Can't create tmp dir
az: tmp qovluğu yaradıla bilmir

en: Can't open inputfile
az: Giriş faylını açmaq mümkün deyil

en: Can't open %s.
az: %s -ın açmağı mümkün deyil.

en: error - missing HOME variable
az: xəta - HOME dəyişəninin olmaması

en: Line %d: %s ->
az: Xətt %d: %s ->

en: FORBIDDEN!
az: İCAZƏSİZ!

en: Spelling mistake?
az: Orfoqrafiya səhvi?

en: 	%s		File: %s
az: 	%s		Fayl: %s

note: TRANSLATORS: the capital letters are shortcuts, mark one letter similarly in your translation and translate the standalone letter accordingly later
en: 
    [SPACE] R)epl A)ccept I)nsert U)ncap S)tem Q)uit e(X)it or ? for help
az: 
    [Fasilə] Ə)vəz Q)əbul D)axil et K)içik K)ök Ç)ıxın ç(ı)xış ya ? kömək üçün

en: Whenever a word is found that is not in the dictionary
    it is printed on the first line of the screen.  If the dictionary
    contains any similar words, they are listed with a number
    next to each one.  You have the option of replacing the word
    completely, or choosing one of the suggested words.
az: Lüğətdə olmayan bir söz tapıldıqda,
    o, ekranın ilk sətirində çap olunur. Lüğətdə
    oxşar sözlər varsa, onlar hər birinin yanında bir nömrə ilə göstərilir.
    Sözü tamamilə əvəz etmək və ya
     təklif olunan sözlərdən birini seçmək seçiminiz var.

en: 
    Commands are:
az: 
    Əmrlər bunlardır:

en: R	Replace the misspelled word completely.
az: R	Səhv yazılmış sözü tamamilə dəyişdirin.

en: Space	Accept the word this time only.
az: Fasilə	Yalnız bu dəfə sözü qəbul edin.

en: A	Accept the word for the rest of this session.
az: Q	Bu sessiyanın qalan hissəsi üçün sözü qəbul edin.

en: I	Accept the word, and put it in your private dictionary.
az: D	Sözü qəbul edin və şəxsi lüğətinizə daxil edin.

en: U	Accept and add lowercase version to private dictionary.
az: K	Qəbul edin və şəxsi lüğətə kiçik hərfli versiya əlavə edin.

en: S	Ask a stem and a model word and store them in the private dictionary.
    	The stem will be accepted also with the affixes of the model word.
az: S	Bir kök və model söz qəbul edin və onları şəxsi lüğətdə saxlayın.
    	Kök, model sözün şəkilçiləri ilə də qəbul ediləcək.

en: 0-n	Replace with one of the suggested words.
az: 0-n	Təklif olunan sözlərdən biri ilə əvəz edin.

en: X	Write the rest of this file, ignoring misspellings, and start next file.
az: X	Səhv yazılara məhəl qoymadan bu faylın qalan hissəsini yazın və növbəti fayla başlayın.

en: Q	Quit immediately. Asks for confirmation. Leaves file unchanged.
az: Q	Dərhal çıxın. Təsdiq istəyir. Faylı dəyişməz saxlayır.

en: ^Z	Suspend program. Restart with fg command.
az: ^Z	Proqramı dayandırın. fg əmri ilə yenidən yüklədin.

en: ?	Show this help screen.
az: ?	Bu kömək ekranını göstərin.

en: 
    -- Type space to continue --
az: 
    -- Davam etmək üçün boşluq yazın --

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "R)epl" before
en: r
az: ə

en: Replace with:
az: Bu ilə əvəz et:

note: TRANSLATORS: translate these letters according to the shortcut letter used previously in the  translation of "U)ncap" and I)nsert before TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter
en: u
az: kö

en: i
az: d

en: Cannot update personal dictionary.
az: Şəxsi lüğəti yeniləmək mümkün deyil.

en: a
az: q

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "S)tem" before
en: s
az: k

en: New word (stem):
az: Yeni söz (kök):

en: Model word (a similar dictionary word):
az: Model söz (oxşar lüğət sözü):

en: Model word must be in the dictionary. Press any key!
az: Model söz lüğətdə olmalıdır. İstənilən düyməni basın!

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "e(X)it" before
en: x
az: çı

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "Q)uit" before
en: q
az: ç

en: Are you sure you want to throw away your changes?
az: Dəyişikliklərinizi atmaq istədiyinizə əminsinizmi?

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut * letter y)es
en: y
az: b

en: Can't create tempfile
az: Tempfayl yaradıla bilmir

en: Can't open outputfile
az: Çıxış faylını açmaq mümkün deyil

en: Usage: hunspell [OPTION]... [FILE]...
az: İstifadə: hunspell [OPTION]... [FILE]...

en: Check spelling of each FILE. Without FILE, check standard input.
az: Hər bir FAYLIN orfoqrafiyasını yoxlayın. FAYL olmadan standart girişi yoxlayın.

en:   -1		check only first field in lines (delimiter = tabulator)
az:   -1		sətirlərdə yalnız ilk sahəni yoxlayın(delimiter = tabulator)

en:   -a		Ispell's pipe interface
az:   -a		Ispell's pipe interfeysi

en:   --check-url	check URLs, e-mail addresses and directory paths
az:   --check-url	URL-ləri, elektron poçt ünvanlarını və qovluq yollarını yoxlayın

en:   --check-apostrophe	check Unicode typographic apostrophe
az:   --yoxlama apostrofu	Unicode tipoqrafik apostrofunu yoxlayın

en:   -d d[,d2,...]	use d (d2 etc.) dictionaries
az:   -d d[,d2,...]	d lüğətlərindən  (d2 etc.) istifadə edin

en:   -D		show available dictionaries
az:   -D		mövcud lüğətləri göstər

en:   -G		print only correct words or lines
az:   -G		yalnız düzgün sözləri və ya sətirləri çap edin

en:   -h, --help	display this help and exit
az:   -h, --help	köməyi göstərin və çıxış edin

en:   -H		HTML input file format
az:   -H		HTML giriş fayl formatı

en:   -i enc	input encoding
az:   -i enc	giriş kodlaması

en:   -l		print misspelled words
az:   -l		səhv yazılmış sözləri çap edin

en:   -L		print lines with misspelled words
az:   -L		səhv yazılmış sözlərlə sətirləri çap edin

en:   -m 		analyze the words of the input text
az:   -m 		giriş mətnindəki sözləri təhlil edin

en:   -n		nroff/troff input file format
az:   -n		nroff/troff giriş fayl formatı

en:   -O		OpenDocument (ODF or Flat ODF) input file format
az:   -O		OpenDocument (ODF or Flat ODF) giriş fayl formatı

en:   -p dict	set dict custom dictionary
az:   -p dict	xüsusi lüğət diktini təyin edin

en:   -r		warn of the potential mistakes (rare words)
az:   -r		potensial səhvlər barədə xəbərdarlıq edin (rare words)

en:   -P password	set password for encrypted dictionaries
az:   -P password	şifrəli lüğətlər üçün parol təyin edin

en:   -s 		stem the words of the input text
az:   -s 		giriş mətninin sözlərini kökündən ayırın

en:   -S 		suffix words of the input text
az:   -S 		giriş mətninin şəkilçi sözləri

en:   -t		TeX/LaTeX input file format
az:   -t		TeX/LaTeX giriş fayl formatı

en:   -v, --version	print version number
az:   -v, --version	versiyasının nömrəsini çap et

en:   -vv		print Ispell compatible version number
az:   -vv		Ispell uyğun versiya nömrəsini çap edin

en:   -w		print misspelled words (= lines) from one word/line input.
az:   -w		səhv yazılmış sözləri çap edin (= lines) from one word/line input.

en:   -X		XML input file format
az:   -X		XML giriş fayl formatı

en: Example: hunspell -d en_US file.txt    # interactive spelling
             hunspell -i utf-8 file.txt    # check UTF-8 encoded file
             hunspell -l *.odt             # print misspelled words of ODF files
    
             # Quick fix of ODF documents by personal dictionary creation
    
             # 1 Make a reduced list from misspelled and unknown words:
    
             hunspell -l *.odt | sort | uniq >words
    
             # 2 Delete misspelled words of the file by a text editor.
             # 3 Use this personal dictionary to fix the deleted words:
    
             hunspell -p words *.odt
az: Misal: hunspell -d en_US file.txt # interaktiv orfoqrafiya
    hunspell -i utf-8 file.txt # UTF-8 kodlanmış faylı yoxlayın
    hunspell -l *.odt # ODF fayllarının səhv yazılmış sözlərini çap edin
    
    # Şəxsi lüğət yaratmaqla ODF sənədlərinin tez bir zamanda düzəldilməsi
    
    # 1 Səhv yazılmış və naməlum sözlərdən azaldılmış siyahı yaradın:
    
    hunspell -l *.odt | sort | uniq >sözlər
    
    # 2 Faylın səhv yazılmış sözlərini mətn redaktoru tərəfindən silin.
    # 3 Silinmiş sözləri düzəltmək üçün bu şəxsi lüğətdən istifadə edin:
    
    hunspell -p words *.odt

en: Bug reports: http://hunspell.github.io/
az: Bug reportları: http://hunspell.github.io/

en: 
    Copyright (C) 2002-2014 László Németh. License: MPL/GPL/LGPL.
    
    Based on OpenOffice.org's Myspell library.
    Myspell's copyright (C) Kevin Hendricks, 2001-2002, License: BSD.
az: 
    Müəllif hüquqları (C) 2002-2014 László Németh. Lisenziya: MPL/GPL/LGPL.
    
    OpenOffice.org-un Myspell kitabxanasına əsaslanır.
    Myspell-in müəllif hüquqları (C) Kevin Hendricks, 2001-2002, Lisenziya: BSD.

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE,
    to the extent permitted by law.
az: Bu pulsuz proqram təminatıdır; kopyalama şərtləri üçün mənbəyə baxın.  YOXDUR
    zəmanət; qanunla icazə verilən həddə, hətta SATILIŞ YARARLIĞI və ya
    MÜƏYYƏN BİR MƏQSƏD ÜÇÜN UYĞUNLUQ üçün belə deyil.

en: SEARCH PATH:
    %s
az: AXTARIŞ PATH:
    %s

en: AVAILABLE DICTIONARIES (path is not mandatory for -d option):
az: MÖVCUD LÜĞƏTLƏR(path is not mandatory for -d option):

en: LOADED DICTIONARY:
    %s
    %s
az: YÜKLƏNMİŞ LÜĞƏT:
    %s
    %s

en: error - %s exceeds dictionary limit.
az: xəta- %s exceeds dictionary limit.

en: Can't open affix or dictionary files for dictionary named "%s".
az: Əlavə və ya lüğət fayllarını açmaq mümkün deyil- "%s".

en: Hunspell has been compiled without Ncurses user interface.
az: Hunspell, Ncurses istifadəçi interfeysi olmadan tərtib edilmişdir.
