gnome-games master - en to be translation catalogue (66 entries)

en: Dominate the board in a classic version of Reversi
be: Дамінуйце на дошцы ў класічнай гульні Reversi

en: Iagno is a computer version of the game Reversi, a two-player strategy board game. The game is played with tiles that are dark on one side and light on the other.
be: Iagno з'яўляецца камп'ютарнай версіяй Reversi, стратэгічнай настольнай гульні з двума гульцамі. Гульня ідзе фішкамі, цёмнымі з аднаго боку і светлымі з другога.

en: The object of Iagno is to flip as many of your opponent's tiles to your color as possible while preventing your opponent from flipping your tiles to his color. This is done by trapping your opponent's tiles between two tiles of your own color.
be: Задача ў тым, каб перавярнуць як мага больш фішак праціўніка сваім колерам уверх і не даць зрабіць гэтага праціўніку. Для гэтага фішкі праціўніка павінны трапіць паміж дзвюма фішкамі вашага колеру.

en: A GNOME Iagno game preview
be: Папярэдні агляд гульні GNOME Iagno

en: The GNOME Project
be: Праект GNOME

en: reversi;othello;
be: рэверсі;атэла;

en: Play first (Dark)
be: Гуляць першым (Цемны)

en: Play second (Light)
be: Гуляць другім (светлы)

en: Two players game
be: Гульня з двума гульцамі

en: A_ppearance
be: _Выгляд

en: _Sound
be: _Гук

en: _Help
be: _Дапамога

en: _About
be: _Аб праграме

en: _Quit
be: _Выйсці

en: Players
be: Гульцы

en: _One
be: _Адзін

en: _Two
be: _Два

en: Difficulty
be: Цяжкасць

en: _Easy
be: _Просты

en: _Medium
be: _Сярэдні

en: _Hard
be: _Цяжкі

en: Color
be: Колер

en: _Dark
be: _Цёмны

en: _Light
be: _Светлы

en: Select Theme
be: Выбраць матыў аздаблення

en: Default
be: Прадвызначаны

en: Go back to the current game
be: Вярнуцца да бягучай гульні

en: _New Game
be: _Новая гульня

en: Configure a new game
be: Настроіць новую гульню

en: Start a new game
be: Распачаць новую гульню

en: Classic
be: Класічны

en: Black and White
be: Чорнае і белае

en: Sun and Star
be: Сонца і зорка

en: Computer's AI level
be: Узровень штучнага інтэлекту камп'ютара

en: From 1, the easiest, to 3, the hardest.
be: Ад 1, найлягчэйшага, да 3, найцяжэйшага.

en: Whether to play against the computer or another human.
be: Гуляць супраць камп'ютара ці іншага чалавека.

en: Color to play as
be: Колер, за які гуляць

en: Whether to play as Dark or Light. Ignored for two-player games.
be: Гуляць за цёмных ці за светлых. Не выкарыстоўваецца ў гульне з двума гульцамі.

en: Theme
be: Матыў

en: Filename of the theme used, or "default". Are provided "adwaita.theme", "high_contrast.theme" and "sun_and_star.theme".
be: Імя файла матыву аздаблення, ці "default". Уключаныя матывы: "adwaita.theme", "high_contrast.theme" і "sun_and_star.theme".

en: Sound
be: Гук

en: Whether or not to play event sounds.
be: Ці трэба агучваць гульню.

en: Width of the window in pixels
be: Шырыня акна ў пікселах

en: Height of the window in pixels
be: Вышыня акна ў пікселах

en: true if the window is maximized
be: уключана, калі акно максімалізавана

en: _Start Game
be: _Пачаць гульню

en: Undo your most recent move
be: Адрабіць апошні ход

en: Start with an alternative position
be: Пачаць з альтэрнатыўнай пазіцыі

en: Reduce delay before AI moves
be: Зменшыць затрымку перад ходам камп'ютара

en: Play first
be: Гуляць першым

en: Set the level of the computer's AI
be: Наставіць узровень штучнага інтэлекту камп'ютара

en: Turn off the sound
be: Выключыць гукі

en: Play second
be: Гуляць другім

en: Size of the board (debug only)
be: Памер дошкі (толькі для адладкі)

en: Two-players mode
be: Рэжым з двума гульцамі

en: Turn on the sound
be: Уключыць гукі

en: Print release version and exit
be: Паказаць версію выдання і выйсці

note: Console message displayed for an incorrect size
en: Size must be at least 4.
be: Памер мусіць быць не меншым за 4.

en: Level should be between 1 (easy) and 3 (hard). Settings unchanged.
be: Узровень павінен быць ад 1 (лёгкі) да 3 (цяжкі). Настройкі пакінутыя без змен.

en: A disk flipping game derived from Reversi
be: Гульня з перакульваннем касцей, падобная на Reversi

note: Message to display when Light has no possible moves
en: Light must pass, Dark’s move
be: Светлыя прапускаюць ход, цёмныя ходзяць

note: Message to display when Dark has no possible moves
en: Dark must pass, Light’s move
be: Цёмныя прапускаюць ход, светлыя ходзяць

note: Message to display when Light has won the game
en: Light wins!
be: Светлыя перамаглі!

note: Message to display when Dark has won the game
en: Dark wins!
be: Цёмныя перамаглі!

note: Message to display when the game is a draw
en: The game is draw.
be: Нічыя.

note: Message to display when the player tries to make an illegal move
en: You can’t move there!
be: Сюды немагчыма перамясціць аб'ект!
