gnome-games - en to ca translation catalogue (138 entries)

en: Dominate the board in a classic reversi game, or play the reversed variant
ca: Domineu el tauler en una versió clàssica del Reversi o jugueu la variant invertida del joc

en: Reversi is a two-player strategy game, played on an 8 by 8 board. Players use tiles that are dark on one side and light on the other.
ca: El Iagno és una versió per ordinador del joc Reversi, un joc de taula d'estratègia per a dos jugadors. El joc es juga amb peces que són negres per una banda i blanques per l'altra.

en: The object of reversi is to flip your opponent’s tiles to your color, while your opponent is trying to flip your tiles to his own color. Opponent’s tiles are flipped when trapped between an already placed tile of your color and the tile you add. Who finishes with more tiles wins!
ca: La finalitat del reversi és donar la volta a tantes peces del vostre oponent com pugueu mentre eviteu que el vostre oponent volti les vostres. Això s'aconsegueix atrapant les peces de l'oponent entre dues peces del vostre color. Qui acaba amb més fitxes guanya!

en: GNOME Reversi allows you to play both a classic reversi game, and the reversed variant, where the goal is to finish with less tile than your opponent.
ca: GNOME Reversi us permet jugar tant un joc reversi clàssic com una variant invertida, on l'objectiu és acabar amb menys peces que el vostre oponent.

en: A GNOME Reversi game preview
ca: Vista prèvia del joc GNOME Iagno

en: The GNOME Project
ca: El projecte GNOME

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Dominate the board in a classic version of Reversi
ca: Domineu el tauler en una versió clàssica del Reversi

note: Translators: some search Keywords to find this application, as defined in the desktop file spec. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: reversi;othello;
ca: reversi; othello;

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
ca: Accions

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
ca: Accions de la vista actual

note: Translators: during a game, tooltip text of the New Game button
en: Start a new game
ca: Comença una partida nova

note: Translators: during a game, label of the New Game button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
ca: Partida _nova

note: Translators: when configuring a new game, if the user has a started game, tooltip text of the Go back button
en: Go back to the current game
ca: Torna a la partida actual

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “New game” and “Undo last move”
en: During a game
ca: Durant una partida

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: New game
ca: Partida nova

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Undo last move
ca: Desfés l'última jugada

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Toggle game menu
ca: Commuta el menú de la partida

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Select where to play”, “Play on selected tile”, etc.
en: Play with keyboard
ca: Jugueu amb el teclat

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select where to play
ca: Seleccioneu on jugar

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select the given row
ca: Seleccioneu la fila donada

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select the given column
ca: Seleccioneu la columna donada

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Play on selected tile
ca: Jugueu amb el mosaic seleccionat

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Start new game” and “Go back”
en: During game selection
ca: Durant la selecció del joc

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Start new game
ca: Començar una partida nova

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Go back
ca: Torna enrere

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains generic shortcuts like F1, F10, etc.
en: Generic
ca: Genèric

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Toggle main menu
ca: Commuta el menú principal

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Keyboard shortcuts
ca: Tecles de drecera

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Help
ca: Ajuda

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: About
ca: Quant a

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Quit
ca: Surt

note: Translators: label of the game status button (in the headerbar, next to the hamburger button), when the game is finished; please keep the string as small as possible (3~5 characters)
en: End!
ca: Fi!

note: Translators: when configuring a new game, header of the game type that appears on small screen
en: Game
ca: Joc

note: Translators: when configuring a new game, header of the options that appears on small screen
en: Options
ca: Opcions

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; copies the look of the most common physical board
en: Classic
ca: Clàssic

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; uses only two colors, one really dark and one really light
en: Black and White
ca: Blanc i negre

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; Light player uses a symbolized Sun, Dark player a symbolized five-arms star
en: Sun and Star
ca: Sol i estrella

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: A flag to follow system night light
ca: Un senyalador per seguir la llum nocturna del sistema

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
ca: Utilitza el paràmetre de llum nocturna del GNOME per activar el mode nocturn.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the window
ca: L'amplada de la finestra

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
ca: L'amplada de la finestra principal en píxels.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the window
ca: L'alçada de la finestra

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
ca: L'alçada de la finestra principal en píxels.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
ca: Un senyalador per habilitar el mode maximitzat

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
ca: Si és «true» (cert), la finestra principal s'inicia maximitzada.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/alternate-who-starts'
en: A flag to alternate who starts
ca: Una bandera per alternar qui comença

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/alternate-who-starts'
en: If “true”, when playing against AI, the “color” settings is toggled after every new game request, making the next game being started with inverted roles (previous Dark player playing Light). Ignored for two-player games.
ca: Si és «true» (cert) en jugar contra IA la configuració «color» es commutarà després de cada nova petició de joc fent que el següent joc s'iniciï amb rols invertits (anterior jugador fosc que juga amb la llum). S'ignora per a jocs de dos jugadors.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/color'
en: Color to play as
ca: Color amb el que voleu jugar

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/color'
en: Whether to play as Dark or Light. Ignored for two-player games.
ca: Si jugueu amb negres o blanques. S'ignora en partides amb dos jugadors.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/computer-level'
en: Computer’s AI level
ca: Nivell d'IA de l'ordinador

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/computer-level'
en: From 1, the easiest, to 3, the hardest.
ca: Des d'1, el més senzill, fins a 3, el més difícil.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-playable-tiles'
en: A flag to highlight playable tiles
ca: Un senyalador per ressaltar les peces movibles

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-playable-tiles'
en: If “true”, the tiles where you can play are highlighted.
ca: Si «true» (cert) es ressaltaran les fitxes on podeu jugar.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-turnable-tiles'; these are not the playable tiles, but the one that could be captured by a play
en: A flag to highlight capturable tiles
ca: Un senyalador per ressaltar les peces que es poden capturar

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-turnable-tiles'; the player moves mouse cursor and sees what he can capture by playing there
en: If “true”, the tiles that will be captured to the opponent by a play are highlighted.
ca: Si és «true» (cert) es ressaltaran les fitxes que seran capturades per l'oponent.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/num-players'
en: Whether to play against the computer or another human.
ca: Si jugueu contra l'ordinador o un altre humà.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/random-start-position'
en: A flag to randomize start position
ca: Una bandera per aleatoritzar la posició inicial

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/random-start-position'
en: Reversi can be played with two different initial positions (and their symmetries). If “true”, the game will randomly start with one or the other position; if “false”, only the most common initial position is used. You can force the game to use the alternative position by using the “--alternative-start” argument on the command-line; also, if either “--usual-start” or “--random-start” is given instead on the command-line, this flag will be ignored.
ca: El Reversi es pot jugar amb dues posicions inicials diferents (i les seves simetries). Si és «true», el joc s'iniciarà aleatòriament amb una o l'altra posició; si «false» només s'utilitzarà la posició inicial més comuna. Podeu forçar el joc a utilitzar la posició alternativa utilitzant l'argument «---alternative-start» a la línia d'ordres; si s'ignora si els s'usen els arguments «-usual-start» o «-random-start».

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/sound'
en: Sound
ca: So

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/sound'
en: Whether or not to play event sounds.
ca: Si s'han de reproduir els esdeveniments de so.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/theme'
en: Theme
ca: Tema

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/theme'; TODO the themes names are translated in the UI, but not in the settings; not sure what to do for now
en: Filename of the theme used, or “default”. Are provided “adwaita.theme”, “high_contrast.theme” and “sun_and_star.theme”.
ca: Nom de fitxer del tema usat, o «{default}». Disponibles: «adwaita.theme», «high_contrast.theme» i «sun_and_star.theme».

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/type'
en: Name of the game
ca: Nom de la partida

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/type'
en: The name of the game that will be played. It could be “classic” (the usual game, where you try to have more pieces), or “reverse” (the opposite game, where you try to have less pieces).
ca: El nom del joc que es jugarà. Pot ser «clàssic» (el joc habitual on intenteu tenir més peces) o «revers» (el joc oposat on intenteu tenir menys peces).

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" in-window view; here is the name of the view, displayed in the headerbar
en: About
ca: Quant a

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
ca: Crèdits

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
ca: Llicència Pública General GNU
    versió 3 o posterior

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
ca: Creadors

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the documenters names
en: Documenters
ca: Equip de documentació

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
ca: Equip de traducció

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the pictural artists names
en: Artists
ca: Artistes

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Pause night mode
ca: Posa en pausa el mode nocturn

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Reuse night mode
ca: Torna a usar el mode nocturn

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Use night mode
ca: Usa el mode nocturn

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keyboard Shortcuts
ca: _Dreceres de teclat

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Help
ca: A_juda

note: Translators: hamburger menu entry; "Appearance" submenu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: A_ppearance
ca: A_parença

note: Translators: hamburger menu entry; sound togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Sound
ca: _So

note: Translators: when configuring a new game, label of the blue Start button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Start Game
ca: _Comença una partida

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with an alternative position
ca: Comença amb una posició alternativa

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play Classic Reversi
ca: Juga al Reversi clàssic

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Reduce delay before AI moves
ca: Redueix el retard abans del moviment de l'ordinador

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play first
ca: Juga primer

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Set the level of the computer’s AI
ca: Estableix el nivell d'IA de l'ordinador

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a level, see 'iagno --help'
en: LEVEL
ca: NIVELL

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Turn off the sound
ca: Desactiva el so

note: Translators: command-line option description, currently hidden; might appear one day in 'iagno --help'
en: Log the game moves
ca: Enregistra els moviments del joc

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with a random position
ca: Comença amb una posició aleatòria

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play Reverse Reversi
ca: Juga el Reversi invertit

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play second
ca: Juga segon

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Size of the board (debug only)
ca: Mida del tauler (només per depuració)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size, see 'iagno --help'
en: SIZE
ca: MIDA

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Two-players mode
ca: Mode de dos jugadors

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Turn on the sound
ca: Activa el so

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with the usual position
ca: Comença amb la posició usual

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Print release version and exit
ca: Mostra la versió i surt

note: Translators: command-line error message, displayed when two antagonist arguments are used; try 'iagno --usual-start --alternative-start'
en: The “--alternative-start”, “--random-start” and “--usual-start” arguments are mutually exclusive.
ca: Els arguments “--alternative-start”, “--random-start” i “--usual-start” són mútuament excloents.

note: Translators: command-line error message, displayed when two antagonist arguments are used; try 'iagno --reverse --classic'
en: The “--classic” and “--reverse” arguments are mutually exclusive.
ca: Els arguments “--classic” i “--reverse”  són mútuament excloents.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'iagno -s 2'
en: Size must be at least 4.
ca: La mida ha de ser com a mínim de 4.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'iagno -s 17'
en: Size must not be more than 16.
ca: La mida no pot ser més de 16.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect level request; try 'iagno -l 5'
en: Level should be between 1 (easy) and 3 (hard). Settings unchanged.
ca: El nivell ha de ser entre 1 (fàcil) i 3 (difícil). No s'ha canviat la configuració.

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to play first/Dark (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Play _first (Dark)
ca: _Juga primer (negres)

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to play second/Light (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Play _second (Light)
ca: _Juga segon (blanques)

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to alternate who starts between human and AI (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Alternate who starts
ca: _Alterna qui comença

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose a two-players game (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Two players
ca: _Dos jugadors

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose an easy-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Easy
ca: _Fàcil

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose a medium-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Medium
ca: _Mitjana

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose an hard-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Hard
ca: _Difícil

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose to use randomly an alternative start position (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Vary start position
ca: _Varia la posició d'inici

note: Translators: when configuring a new game, label of the first big button; name of the usual reversi game, where you try to have more pieces Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: Classic Reversi
ca: Reversi clàssic

note: Translators: when configuring a new game, label of the second big button; name of the opposite game, where you try to have less pieces Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: Reverse Reversi
ca: Reversi invertit

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry; a name for the default theme
en: Default
ca: Per defecte

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry, in the "Highlight" section; highlight-playable-tiles togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Pla_yable tiles
ca: Peces amb les quals pots _jugar

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry, in the "Highlight" section; highlight-capturable-tiles togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt); these are not the playable tiles, but the one that could be captured by a play
en: _Capturable tiles
ca: _Peces que es poden capturar

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu section header; the section lists several game helpers that are done by highlighting tiles on the board: "Capturable tiles" and "Playable tiles"; "Highlights" is probably better understood as a noun than as a verb here
en: Highlights
ca: Ressaltats

note: Translators: history menu entry (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Undo last move
ca: _Desfés l'última jugada

note: Translators: history menu entry, when game is finished, after final animation; undoes the animation (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Show final board
ca: _Mostra el tauler final

note: Translators: hamburger menu entry; open about dialog (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _About Reversi
ca: _Quant al Reversi

note: Translators: when configuring a new game, button label if a two-players game is chosen
en: Two players
ca: Dos jugadors

note: Translators: when configuring a new game, button label if the player choose to start
en: Color: Dark
ca: Color: negre

note: Translators: when configuring a new game, button label if the player choose let computer start
en: Color: Light
ca: Color: blanc

note: Translators: when configuring a new game, second menubutton label, when configuring a two-player game
en: More options
ca: Més opcions

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if easy
en: Difficulty: Easy
ca: Dificultat: fàcil

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if medium
en: Difficulty: Medium
ca: Dificultat: mitjana

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if hard
en: Difficulty: Hard
ca: Dificultat: difícil

note: Translators: during a game, notification to display when Light has no possible moves
en: Light must pass, Dark’s move
ca: Les blanques passen, les negres mouen

note: Translators: during a game, notification to display when Dark has no possible moves
en: Dark must pass, Light’s move
ca: Les negres passen, les blanques mouen

note: Translators: during a game, notification to display when Light has won the game; the %u are replaced with the Light and Dark number of tiles
en: Light wins! (%u-%u)
ca: Les blanques guanyen! (%u-%u)

note: Translators: during a game, notification to display when Dark has won the game; the %u are replaced with the Dark and Light number of tiles
en: Dark wins! (%u-%u)
ca: Les negres guanyen! (%u-%u)

note: Translators: during a game, notification to display when the game is a draw
en: The game is draw.
ca: El joc ha acabat en taules.

note: Translators: during a game, notification to display when the player tries to make an illegal move
en: You can’t move there!
ca: Aquí no s'hi pot anar!

note: Translators: during the overture (at the start) of a two-players game, when Dark has played, notification displayed if Light clicks at the opposite tile relatively to Dark one
en: In this opening, Light can only play on tiles bordering on Dark one.
ca: En aquesta obertura, les blanques només pot jugar a les peces que voregen les negres.

note: Translators: during the overture (at the start) of a two-players game, notification displayed if the board is clicked elsewhere of the four playable tiles that are highlighted
en: Click on one of the highlighted tiles to move the selected piece there.
ca: Clica en una de les peces ressaltades per moure la peça seleccionada aquí.

note: Translators: about dialog text
en: A disk flipping game derived from Reversi
ca: Un joc on es dóna la volta a discs, derivat del Reversi

note: Translators: text crediting an artist, in the about dialog
en: Masuichi Ito (pieces)
ca: Masuichi Ito (peces)

note: Translators: text crediting an artist, in the about dialog
en: Arnaud Bonatti (themes)
ca: Arnaud Bonatti (temes)

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
ca: Pàgina a la Wiki del GNOME

note: Translators: when configuring a new game, button label for the size of the game ("3 × 3", or 4, or 5)
en: Size: %d × %d ▾
ca: Mida: %d × %d ▾
