gnome-games - en to cs translation catalogue (141 entries)

en: GNOME Reversi
cs: Reversi GNOME

en: Dominate the board in a classic reversi game, or play the reversed variant
cs: Ovládněte hrací desku v klasické verzi hry Reversi nebo si zahrajte ve žravé verzi.

en: Reversi is a two-player strategy game, played on an 8 by 8 board. Players use tiles that are dark on one side and light on the other.
cs: Reversi (nebo též Othello) je strategická desková hra pro dva hráče, která se hraje na hrací desce 8 krát 8 polí. Hraje se s kameny, které jsou z jedné strany černé a z druhé bílé.

en: The object of reversi is to flip your opponent’s tiles to your color, while your opponent is trying to flip your tiles to his own color. Opponent’s tiles are flipped when trapped between an already placed tile of your color and the tile you add. Who finishes with more tiles wins!
cs: Cílem hry Iagno je překlopit co nejvíce soupeřových kamenů na vaši barvu, zatímco protihráč se snaží přesně o totéž se svojí barvou. Změny barvy dosáhnete tím, že uzavřete soupeřovy kameny mezi některý kámen vaší barvy, který na desce již je, a nově přidaný. Vyhrává ten, kdo má na konci hry více svých kamenů.

en: GNOME Reversi allows you to play both a classic reversi game, and the reversed variant, where the goal is to finish with less tile than your opponent.
cs: V Reversi GNOME může hrát jak klasickou verzi hry, tak její žravou variantu, kde je cílem dokončit hru s méně kameny, než protivník.

en: A GNOME Reversi game preview
cs: Ukázka hry Reversi GNOME

en: The GNOME Project
cs: Projekt GNOME

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Dominate the board in a classic version of Reversi
cs: Ovládněte hrací desku v klasické verzi hry Reversi

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
cs: Činnosti

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
cs: Činnosti pro aktuální zobrazení

note: Translators: during a game, tooltip text of the New Game button
en: Start a new game
cs: Začít novou hru

note: Translators: during a game, label of the New Game button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
cs: _Nová hra

note: Translators: when configuring a new game, if the user has a started game, tooltip text of the Go back button
en: Go back to the current game
cs: Vrátit se do současné hry

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “New game” and “Undo last move”
en: During a game
cs: Během hry

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: New game
cs: Nová hra

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Undo last move
cs: Vrátit zpět poslední tah

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Toggle game menu
cs: Otevřít/zavřít nabídku hry

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Select where to play”, “Play on selected tile”, etc.
en: Play with keyboard
cs: Hraní pomocí klávesnice

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select where to play
cs: Vybrat, kde hrát

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select the given row
cs: Vybrat daný řádek

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select the given column
cs: Vybrat daný sloupec

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Play on selected tile
cs: Hrát vybraným kamenem

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Start new game” and “Go back”
en: During game selection
cs: Při výběru hry

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Start new game
cs: Začít novou hru

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Go back
cs: Návrat zpět

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains generic shortcuts like F1, F10, etc.
en: Generic
cs: Obecné

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Toggle main menu
cs: Otevřít/zavřít hlavní nabídku

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Keyboard shortcuts
cs: Klávesové zkratky

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Help
cs: Nápověda

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: About
cs: O aplikaci

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Quit
cs: Ukončit

note: Translators: label of the game status button (in the headerbar, next to the hamburger button), when the game is finished; please keep the string as small as possible (3~5 characters)
en: End!
cs: Konec!

note: Translators: when configuring a new game, header of the game type that appears on small screen
en: Game
cs: Hra

note: Translators: when configuring a new game, header of the options that appears on small screen
en: Options
cs: Volby

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; copies the look of the most common physical board
en: Classic
cs: Klasický

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; uses only two colors, one really dark and one really light
en: Black and White
cs: Černá a bílá

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; Light player uses a symbolized Sun, Dark player a symbolized five-arms star
en: Sun and Star
cs: Slunce a hvězdy

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: A flag to follow system night light
cs: Řídit se podle nočního světla v systému

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
cs: Používat nastavení nočního světla v GNOME k aktivaci nočního režimu.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the window
cs: Šířka okna

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
cs: Šířka hlavního okna v pixelech.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the window
cs: Výška okna

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
cs: Výška hlavního okna v pixelech.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
cs: Zda zapnout režim maximalizace

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
cs: Když je zapnuto, spouští se hlavní okno v maximalizovaném režimu.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/alternate-who-starts'
en: A flag to alternate who starts
cs: Zda střídat, kdo začíná

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/alternate-who-starts'
en: If “true”, when playing against AI, the “color” settings is toggled after every new game request, making the next game being started with inverted roles (previous Dark player playing Light). Ignored for two-player games.
cs: Když je zapnuto, a hraje se proti počítači, je při každé nové hře přehozena barva, takže se prohazují role (černý hráč v předchozí hře je v nové hře bílý). U hry pro dva lidské hráče je ignorováno.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/color'
en: Color to play as
cs: S jakou hrát barvou

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/color'
en: Whether to play as Dark or Light. Ignored for two-player games.
cs: Zda hrát jako černý nebo bílý. Ignorováno u her se dvěma hráči.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/computer-level'
en: Computer’s AI level
cs: Úroveň počítačové UI

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/computer-level'
en: From 1, the easiest, to 3, the hardest.
cs: Od 1 pro nejjednoduší umělou inteligenci, do 3 pro nejnáročnější.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-playable-tiles'
en: A flag to highlight playable tiles
cs: Zda zvýrazňovat hratelná pole

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-playable-tiles'
en: If “true”, the tiles where you can play are highlighted.
cs: Když je zapnuto, jsou zvýrazňována pole, na která můžete hrát.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-turnable-tiles'; these are not the playable tiles, but the one that could be captured by a play
en: A flag to highlight capturable tiles
cs: Zda zvýrazňovat zabrané kameny

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-turnable-tiles'; the player moves mouse cursor and sees what he can capture by playing there
en: If “true”, the tiles that will be captured to the opponent by a play are highlighted.
cs: Když je zapnuto, jsou zvýrazňovány kameny, které budou protivníkovi při tahu zabrány.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/num-players'
en: Whether to play against the computer or another human.
cs: Zda se hraje proti počítači nebo jinému lidskému hráči.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/random-start-position'
en: A flag to randomize start position
cs: Zda náhodně volit počáteční postavení

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/random-start-position'
en: Reversi can be played with two different initial positions (and their symmetries). If “true”, the game will randomly start with one or the other position; if “false”, only the most common initial position is used. You can force the game to use the alternative position by using the “--alternative-start” argument on the command-line; also, if either “--usual-start” or “--random-start” is given instead on the command-line, this flag will be ignored.
cs: Reversi je možné hrát se dvěma počátečními postaveními (a jejich symetrickými variantami). Když je nastaveno „pravda“, bude hra začína náhodně v jednom nebo druhém postavení. Když „nepravda“, bude se používat jen nejběžnější počáteční postavení. Ke střídání postavení můžete hru přimět pomocí přepínače „--alternative-start“ v příkazové řádce. Toto nastavení bude ignorováno v případě, že je v příkazové řádce zadán přepínač „--usual-start“ nebo „--random-start“.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/sound'
en: Sound
cs: Zvuk

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/sound'
en: Whether or not to play event sounds.
cs: Zda přehrávat nebo nepřehrávat zvuky k událostem.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/theme'
en: Theme
cs: Motiv

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/theme'; TODO the themes names are translated in the UI, but not in the settings; not sure what to do for now
en: Filename of the theme used, or “default”. Are provided “adwaita.theme”, “high_contrast.theme” and “sun_and_star.theme”.
cs: Název souboru s použitým motivem nebo „default“ pro výchozí motiv. Poskytovány jsou motivy „adwaita.theme“ (Adwaita), „high_contrast.theme“ (S vysokým kontrastem) a „sun_and_star.theme“ (Slunce a hvězdy).

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/type'
en: Name of the game
cs: Název hrané hry

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/type'
en: The name of the game that will be played. It could be “classic” (the usual game, where you try to have more pieces), or “reverse” (the opposite game, where you try to have less pieces).
cs: Název hry, která se bude hrát. Může být „classic“ (klasická hra, kdy vyhrává hráč s více kameny) nebo „reverse“ (žravá verze, kdy vyhrává hráč s méně kameny).

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
cs: O aplikaci

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
cs: Zásluhy

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
cs: GNU General Public License
    verze 3 nebo novější

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
cs: Autoři

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the documenters names
en: Documenters
cs: Dokumentaristé

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
cs: Překladatelé

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the pictural artists names
en: Artists
cs: Grafici

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Pause night mode
cs: Pozastavit noční režim

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Reuse night mode
cs: Znovu použít noční režim

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Use night mode
cs: Použít noční režim

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keyboard Shortcuts
cs: _Klávesové zkratky

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Help
cs: _Nápověda

note: Translators: hamburger menu entry; "Appearance" submenu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: A_ppearance
cs: Vzhl_ed

note: Translators: hamburger menu entry; sound togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Sound
cs: Zv_uk

note: Translators: when configuring a new game, label of the blue Start button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Start Game
cs: _Začít hru

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with an alternative position
cs: Začít s alternativním postavením

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play Classic Reversi
cs: Hrát klasické Reversi

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Reduce delay before AI moves
cs: Omezit prodlevu před tahem UI

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play first
cs: Hrát jako první

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Set the level of the computer’s AI
cs: Nastavit úroveň počítačové UI

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a level, see 'iagno --help'
en: LEVEL
cs: ÚROVEŇ

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Turn off the sound
cs: Vypnout zvuk

note: Translators: command-line option description, currently hidden; might appear one day in 'iagno --help'
en: Log the game moves
cs: Zaznamenávat tahy hry

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with a random position
cs: Začít s náhodným postavením

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play Reverse Reversi
cs: Hrát žravé Reversi

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play second
cs: Hrát jako druhý

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Size of the board (debug only)
cs: Velikost herní desky (jen pro ladění)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size, see 'iagno --help'
en: SIZE
cs: VELIKOST

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Two-players mode
cs: Režim pro dva hráče

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Turn on the sound
cs: Zapnout zvuk

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with the usual position
cs: Začít s obvyklým postavením

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Print release version and exit
cs: Vypsat verzi vydání a skončit

note: Translators: command-line error message, displayed when two antagonist arguments are used; try 'iagno --usual-start --alternative-start'
en: The “--alternative-start”, “--random-start” and “--usual-start” arguments are mutually exclusive.
cs: Přepínače „--alternative-start“, „--random-start“ a „--usual-start“ nelze zadat dohromady.

note: Translators: command-line error message, displayed when two antagonist arguments are used; try 'iagno --reverse --classic'
en: The “--classic” and “--reverse” arguments are mutually exclusive.
cs: Přepínače „--classic“ a „--reverse“ nelze zadat dohromady.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'iagno -s 2'
en: Size must be at least 4.
cs: Velikost musí být nejméně 4.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'iagno -s 17'
en: Size must not be more than 16.
cs: Velikost nesmí být větší než 16.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect level request; try 'iagno -l 5'
en: Level should be between 1 (easy) and 3 (hard). Settings unchanged.
cs: Úroveň musí být v rozmězí 1 (jednoduchá) až 3 (těžká). Nastavení zůstává nezměněno.

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to play first/Dark (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Play _first (Dark)
cs: Hrát jako _první (černý)

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to play second/Light (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Play _second (Light)
cs: Hrát jako _druhý (bílý)

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to alternate who starts between human and AI (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Alternate who starts
cs: Stříd_at začínajícího

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose a two-players game (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Two players
cs: Dva _hráči

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose an easy-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Easy
cs: Sn_adná

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose a medium-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Medium
cs: _Střední

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose an hard-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Hard
cs: _Těžká

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose to use randomly an alternative start position (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Vary start position
cs: _Měnit počáteční postavení

note: Translators: when configuring a new game, label of the first big button; name of the usual reversi game, where you try to have more pieces Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: Classic Reversi
cs: Klasické Reversi

note: Translators: when configuring a new game, label of the second big button; name of the opposite game, where you try to have less pieces Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: Reverse Reversi
cs: Žravé Reversi

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry; a name for the default theme
en: Default
cs: Výchozí

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry, in the "Highlight" section; highlight-playable-tiles togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Pla_yable tiles
cs: Hratelná pol_e

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry, in the "Highlight" section; highlight-capturable-tiles togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt); these are not the playable tiles, but the one that could be captured by a play
en: _Capturable tiles
cs: Za_bratelné kameny

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu section header; the section lists several game helpers that are done by highlighting tiles on the board: "Capturable tiles" and "Playable tiles"; "Highlights" is probably better understood as a noun than as a verb here
en: Highlights
cs: Zvýrazňování

note: Translators: history menu entry (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Undo last move
cs: _Zpět poslední tah

note: Translators: history menu entry, when game is finished, after final animation; undoes the animation (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Show final board
cs: _Zobrazit výsledné postavení

note: Translators: hamburger menu entry; open about dialog (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _About Reversi
cs: O _aplikaci Reversi

note: Translators: when configuring a new game, button label if a two-players game is chosen
en: Two players
cs: Dva hráči

note: Translators: when configuring a new game, button label if the player choose to start
en: Color: Dark
cs: Barva: černý

note: Translators: when configuring a new game, button label if the player choose let computer start
en: Color: Light
cs: Barva: bílý

note: Translators: when configuring a new game, second menubutton label, when configuring a two-player game
en: More options
cs: Další volby

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if easy
en: Difficulty: Easy
cs: Náročnost: snadná

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if medium
en: Difficulty: Medium
cs: Náročnost: střední

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if hard
en: Difficulty: Hard
cs: Náročnost: těžká

note: Translators: during a game, notification to display when Light has no possible moves
en: Light must pass, Dark’s move
cs: Bílý musí vynechat, černý táhne

note: Translators: during a game, notification to display when Dark has no possible moves
en: Dark must pass, Light’s move
cs: Černý musí vynechat, bílý táhne

note: Translators: during a game, notification to display when Light has won the game; the %u are replaced with the Light and Dark number of tiles
en: Light wins! (%u-%u)
cs: Bílý vyhrává! (%u-%u)

note: Translators: during a game, notification to display when Dark has won the game; the %u are replaced with the Dark and Light number of tiles
en: Dark wins! (%u-%u)
cs: Černý vyhrává! (%u-%u)

note: Translators: during a game, notification to display when the game is a draw
en: The game is draw.
cs: Hra skončila nerozhodně.

note: Translators: during a game, notification to display when the player tries to make an illegal move
en: You can’t move there!
cs: Sem nemůžete táhnout!

note: Translators: during the overture (at the start) of a two-players game, when Dark has played, notification displayed if Light clicks at the opposite tile relatively to Dark one
en: In this opening, Light can only play on tiles bordering on Dark one.
cs: Při tomto otevření může bílý hrát jen na pole sousedící s černým.

note: Translators: during the overture (at the start) of a two-players game, notification displayed if the board is clicked elsewhere of the four playable tiles that are highlighted
en: Click on one of the highlighted tiles to move the selected piece there.
cs: Umístěte kámen kliknutím na jedno ze zvýrazněných polí.

note: Translators: about dialog text
en: A disk flipping game derived from Reversi
cs: Hra s převracením kamenů odvozená z Reversi

note: Translators: text crediting an artist, in the about dialog
en: Masuichi Ito (pieces)
cs: Masuichi Ito (kameny)

note: Translators: text crediting an artist, in the about dialog
en: Arnaud Bonatti (themes)
cs: Arnaud Bonatti (motivy)

note: Translators: text crediting a maintainer, in the about dialog text; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Ian Peters
cs: Copyright © %u - %u – Ian Peters

note: Translators: text crediting a maintainer, in the about dialog text; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Michael Catanzaro
cs: Copyright © %u - %u – Michael Catanzaro

note: Translators: text crediting a maintainer, in the about dialog text; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
cs: Copyright © %u - %u – Arnaud Bonatti

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
cs: Stránka na Wiki GNOME

note: Translators: when configuring a new game, button label for the size of the game ("3 × 3", or 4, or 5)
en: Size: %d × %d ▾
cs: Rozměr: %d × %d ▾
