iagno master - en to da translation catalogue (140 entries)

en: Dominate the board in a classic reversi game, or play the reversed variant
da: Overtag spillebrættet i et klassisk spil reversi eller spil den omvendte variant

en: Reversi is a two-player strategy game, played on an 8 by 8 board. Players use tiles that are dark on one side and light on the other.
da: Reversi er et strategisk spil for to spillere som spilles på et bræt med 8 gange 8 felter. Spillerne bruger brikker som er mørke på den ene side og lyse på den anden.

en: The object of reversi is to flip your opponent’s tiles to your color, while your opponent is trying to flip your tiles to his own color. Opponent’s tiles are flipped when trapped between an already placed tile of your color and the tile you add. Who finishes with more tiles wins!
da: Målet i reversi er at vende din modstanders brikker til din farve, mens din modstander prøver at vende dine brikker til sin farve. Modstanderens brikker vendes, når de fanges mellem en brikker med din farve, som allerede er placeret, og den brik du tilføjer. Den, som har flest brikker, når spillet er slut, har vundet!

en: GNOME Reversi allows you to play both a classic reversi game, and the reversed variant, where the goal is to finish with less tile than your opponent.
da: GNOME Reversi giver dig mulighed for at spille et klassisk spil reversi og den omvendte variant hvor målet er at slutte med færre brikker end din modstander.

en: A GNOME Reversi game preview
da: Smugkig på et spil GNOME Reversi

en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Dominate the board in a classic version of Reversi
da: Overtag spillebrættet i en klassisk version af Reversi

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
da: Handlinger

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
da: Handlinger for nuværende visning

note: Translators: during a game, tooltip text of the New Game button
en: Start a new game
da: Start et nyt spil

note: Translators: during a game, label of the New Game button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
da: _Nyt spil

note: Translators: when configuring a new game, if the user has a started game, tooltip text of the Go back button
en: Go back to the current game
da: Tilbage til nuværende spil

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “New game” and “Undo last move”
en: During a game
da: Når der spilles

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: New game
da: Nyt spil

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Undo last move
da: Fortryd sidste træk

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Toggle game menu
da: Spilmenu til/fra

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Select where to play”, “Play on selected tile”, etc.
en: Play with keyboard
da: Spil med tastatur

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select where to play
da: Vælg hvor der skal spilles

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select the given row
da: Vælg række

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select the given column
da: Vælg kolonne

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Play on selected tile
da: Spil på den valgte brik

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Start new game” and “Go back”
en: During game selection
da: Under valg af spil

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Start new game
da: Start nyt spil

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Go back
da: Gå tilbage

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains generic shortcuts like F1, F10, etc.
en: Generic
da: Generisk

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Toggle main menu
da: Hovedmenu til/fra

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Keyboard shortcuts
da: Tastaturgenveje

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Help
da: Hjælp

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: About
da: Om

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Quit
da: Afslut

note: Translators: label of the game status button (in the headerbar, next to the hamburger button), when the game is finished; please keep the string as small as possible (3~5 characters)
en: End!
da: Slut!

note: Translators: when configuring a new game, header of the game type that appears on small screen
en: Game
da: Spil

note: Translators: when configuring a new game, header of the options that appears on small screen
en: Options
da: Indstillinger

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; copies the look of the most common physical board
en: Classic
da: Klassisk

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; uses only two colors, one really dark and one really light
en: Black and White
da: Sort og hvid

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; Light player uses a symbolized Sun, Dark player a symbolized five-arms star
en: Sun and Star
da: Sol og stjerne

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: A flag to follow system night light
da: Et flag til at følge systemets nattelys

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
da: Brug GNOMEs nattelysindstilling for at aktivere nattilstand.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the window
da: Bredden af vinduet

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
da: Bredden af hovedvinduet i billedpunkter.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the window
da: Højden af vinduet

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
da: Højden af hovedvinduet i billedpunkter.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
da: Et flag til at aktivere maksimeret tilstand

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
da: Hvis “true”, starter hovedvinduet i maksimeret tilstand.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/alternate-who-starts'
en: A flag to alternate who starts
da: Et flag til at skifte mellem hvem der starter

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/alternate-who-starts'
en: If “true”, when playing against AI, the “color” settings is toggled after every new game request, making the next game being started with inverted roles (previous Dark player playing Light). Ignored for two-player games.
da: Hvis “true”, så skiftes “color”-indstillingen efter hvert spil når der spilles mod computeren, hverved det næste spil starter med omvendte roller (den som tidligere var mørk spiller nu som lys). Ignoreres i spil med to spillere.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/color'
en: Color to play as
da: Spillerfarve

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/color'
en: Whether to play as Dark or Light. Ignored for two-player games.
da: Om der skal spilles som mørk eller lys. Ignoreres for spil med to spillere.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/computer-level'
en: Computer’s AI level
da: Niveauet for computerens kunstige intelligens

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/computer-level'
en: From 1, the easiest, to 3, the hardest.
da: Fra 1, som er lettest, til 3, som er sværest.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-playable-tiles'
en: A flag to highlight playable tiles
da: Et flag til at fremhæve brikker som kan spilles

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-playable-tiles'
en: If “true”, the tiles where you can play are highlighted.
da: Hvis “true”, vil brikker hvor du kan spille blive fremhævet.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-turnable-tiles'; these are not the playable tiles, but the one that could be captured by a play
en: A flag to highlight capturable tiles
da: Et flag til at fremhæve brikker som kan fanges

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-turnable-tiles'; the player moves mouse cursor and sees what he can capture by playing there
en: If “true”, the tiles that will be captured to the opponent by a play are highlighted.
da: Hvis “true”, vil brikker som fanges af modstanderen med et lag blive fremhævet.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/num-players'
en: Whether to play against the computer or another human.
da: Om der skal spilles mod computeren eller et andet menneske.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/random-start-position'
en: A flag to randomize start position
da: Et flag til gøre startpositionen tilfældig

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/random-start-position'
en: Reversi can be played with two different initial positions (and their symmetries). If “true”, the game will randomly start with one or the other position; if “false”, only the most common initial position is used. You can force the game to use the alternative position by using the “--alternative-start” argument on the command-line; also, if either “--usual-start” or “--random-start” is given instead on the command-line, this flag will be ignored.
da: Reversi kan spilles med to forskellige startpositioner (og deres symmetrier). Hvis “true”, starter spiller tilfældigt med den ene eller den anden position; hvis “false”, bruges kun den almindelige startposition. Du kan tvinge spillet til at bruge den alternative position ved at bruge argumentet “--alternative-start” på kommandolinjen; og hvis enten “--usual-start” eller “--random-start” angives i stedet på kommandolinjen, så ignoreres flaget.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/sound'
en: Sound
da: Lyd

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/sound'
en: Whether or not to play event sounds.
da: Om lydhændelser skal afspilles.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/theme'
en: Theme
da: Tema

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/theme'; TODO the themes names are translated in the UI, but not in the settings; not sure what to do for now
en: Filename of the theme used, or “default”. Are provided “adwaita.theme”, “high_contrast.theme” and “sun_and_star.theme”.
da: Filnavn til temaet, eller “default”. “adwaita.theme”, “high_contrast.theme” og “sun_and_star.theme” er inkluderet.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/type'
en: Name of the game
da: Spillets navn

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/type'
en: The name of the game that will be played. It could be “classic” (the usual game, where you try to have more pieces), or “reverse” (the opposite game, where you try to have less pieces).
da: Navnet på det spil som skal spilles. Det kan være “classic” (det almindelige spil, hvor du prøver på at have flest brikker) eller “reverse” (det omvendte spil hvor du prøver på at have færrest brikker).

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
da: Om

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
da: Bidragydere

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
da: GNU General Public License
    version 3 eller senere

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
da: Forfattere

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the documenters names
en: Documenters
da: Dokumentationsskrivere

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
da: Oversættere

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the pictural artists names
en: Artists
da: Kunstnere

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Pause night mode
da: Sæt nattilstand på pause

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Reuse night mode
da: Genbrug nattilstand

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Use night mode
da: Brug nattilstand

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keyboard Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Help
da: _Hjælp

note: Translators: hamburger menu entry; "Appearance" submenu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: A_ppearance
da: _Udseende

note: Translators: hamburger menu entry; sound togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Sound
da: _Lyd

note: Translators: when configuring a new game, label of the blue Start button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Start Game
da: _Start spil

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with an alternative position
da: Start med alternativ stilling

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play Classic Reversi
da: Spil klassisk reversi

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Reduce delay before AI moves
da: Reducér ventetiden før computertræk

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play first
da: Første spiller

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Set the level of the computer’s AI
da: Sæt niveauet for computerens kunstige intelligens

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a level, see 'iagno --help'
en: LEVEL
da: NIVEAU

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Turn off the sound
da: Sluk for lyden

note: Translators: command-line option description, currently hidden; might appear one day in 'iagno --help'
en: Log the game moves
da: Log træk i spillet

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with a random position
da: Start med en tilfældig position

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play Reverse Reversi
da: Spil omvendt reversi

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play second
da: Anden spiller

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Size of the board (debug only)
da: Brætstørrelse (kun til fejlsøgning)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size, see 'iagno --help'
en: SIZE
da: STØRRELSE

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Two-players mode
da: To spillere

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Turn on the sound
da: Tænd for lyden

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with the usual position
da: Start med sædvanlig position

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Print release version and exit
da: Vis udgivelsesversion og afslut

note: Translators: command-line error message, displayed when two antagonist arguments are used; try 'iagno --usual-start --alternative-start'
en: The “--alternative-start”, “--random-start” and “--usual-start” arguments are mutually exclusive.
da: Argumenterne “--alternative-start”, “--random-start” og “--usual-start” udelukker gensidigt hinanden.

note: Translators: command-line error message, displayed when two antagonist arguments are used; try 'iagno --reverse --classic'
en: The “--classic” and “--reverse” arguments are mutually exclusive.
da: Argumenterne “--classic” og “--reverse” udelukker gensidigt hinanden.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'iagno -s 2'
en: Size must be at least 4.
da: Størrelsen skal være mindst 4.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'iagno -s 17'
en: Size must not be more than 16.
da: Størrelsen må ikke være større end 16.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect level request; try 'iagno -l 5'
en: Level should be between 1 (easy) and 3 (hard). Settings unchanged.
da: Niveauet skal være mellem 1 (let) og 3 (svær). Indstillinger ikke ændret.

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to play first/Dark (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Play _first (Dark)
da: _Første spiller (mørk)

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to play second/Light (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Play _second (Light)
da: _Anden spiller (lys)

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to alternate who starts between human and AI (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Alternate who starts
da: _Skift mellem hvem der starter

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose a two-players game (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Two players
da: _To spillere

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose an easy-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Easy
da: _Let

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose a medium-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Medium
da: _Middel

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose an hard-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Hard
da: _Svær

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose to use randomly an alternative start position (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Vary start position
da: _Varier startpositionen

note: Translators: when configuring a new game, label of the first big button; name of the usual reversi game, where you try to have more pieces Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: Classic Reversi
da: Klassisk reversi

note: Translators: when configuring a new game, label of the second big button; name of the opposite game, where you try to have less pieces Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: Reverse Reversi
da: Omvendt reversi

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry; a name for the default theme
en: Default
da: Standard

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry, in the "Highlight" section; highlight-playable-tiles togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Pla_yable tiles
da: Brikker som kan _spilles

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry, in the "Highlight" section; highlight-capturable-tiles togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt); these are not the playable tiles, but the one that could be captured by a play
en: _Capturable tiles
da: Brikker som kan _fanges

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu section header; the section lists several game helpers that are done by highlighting tiles on the board: "Capturable tiles" and "Playable tiles"; "Highlights" is probably better understood as a noun than as a verb here
en: Highlights
da: Fremhævninger

note: Translators: history menu entry (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Undo last move
da: _Fortryd sidste træk

note: Translators: history menu entry, when game is finished, after final animation; undoes the animation (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Show final board
da: _Vis endelige bræt

note: Translators: hamburger menu entry; open about dialog (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _About Reversi
da: _Om Reversi

note: Translators: when configuring a new game, button label if a two-players game is chosen
en: Two players
da: To spillere

note: Translators: when configuring a new game, button label if the player choose to start
en: Color: Dark
da: Farve: Mørk

note: Translators: when configuring a new game, button label if the player choose let computer start
en: Color: Light
da: Farve: Lys

note: Translators: when configuring a new game, second menubutton label, when configuring a two-player game
en: More options
da: Flere indstillinger

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if easy
en: Difficulty: Easy
da: Sværhedsgrad: Let

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if medium
en: Difficulty: Medium
da: Sværhedsgrad: Middel

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if hard
en: Difficulty: Hard
da: Sværhedsgrad: Svær

note: Translators: during a game, notification to display when Light has no possible moves
en: Light must pass, Dark’s move
da: Lys må sidde over, mørk trækker

note: Translators: during a game, notification to display when Dark has no possible moves
en: Dark must pass, Light’s move
da: Mørk må sidde over, lys trækker

note: Translators: during a game, notification to display when Light has won the game; the %u are replaced with the Light and Dark number of tiles
en: Light wins! (%u-%u)
da: Lys vandt! (%u-%u)

note: Translators: during a game, notification to display when Dark has won the game; the %u are replaced with the Dark and Light number of tiles
en: Dark wins! (%u-%u)
da: Mørk vandt! (%u-%u)

note: Translators: during a game, notification to display when the game is a draw
en: The game is draw.
da: Spillet blev uafgjort.

note: Translators: during a game, notification to display when the player tries to make an illegal move
en: You can’t move there!
da: Du kan ikke trækker dertil!

note: Translators: during the overture (at the start) of a two-players game, when Dark has played, notification displayed if Light clicks at the opposite tile relatively to Dark one
en: In this opening, Light can only play on tiles bordering on Dark one.
da: I denne åbning kan lys kun spille på brikker som grænser op til en mørk.

note: Translators: during the overture (at the start) of a two-players game, notification displayed if the board is clicked elsewhere of the four playable tiles that are highlighted
en: Click on one of the highlighted tiles to move the selected piece there.
da: Klik på en af de fremhævede brikker for at trække den valgte brik derhen.

note: Translators: about dialog text
en: A disk flipping game derived from Reversi
da: Et spil afledt af Reversi, hvor man forsøger at dominere brættet ved at vende brikker

note: Translators: text crediting an artist, in the about dialog
en: Masuichi Ito (pieces)
da: Masuichi Ito (brikker)

note: Translators: text crediting an artist, in the about dialog
en: Arnaud Bonatti (themes)
da: Arnaud Bonatti (temaer)

note: Translators: text crediting a maintainer, in the about dialog text; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Ian Peters
da: Ophavsret © %u-%u – Ian Peters

note: Translators: text crediting a maintainer, in the about dialog text; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Michael Catanzaro
da: Ophavsret © %u-%u – Michael Catanzaro

note: Translators: text crediting a maintainer, in the about dialog text; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
da: Ophavsret © %u-%u – Arnaud Bonatti

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
da: Side på GNOME wiki

note: Translators: when configuring a new game, button label for the size of the game ("3 × 3", or 4, or 5)
en: Size: %d × %d ▾
da: Størrelse: %d × %d ▾
