gnome-games master - en to de translation catalogue (138 entries)

en: Dominate the board in a classic reversi game, or play the reversed variant
de: Einen Wettstreit um die Brettherrschaft in einer klassischen oder umgekehrten Variante von Reversi führen

en: Reversi is a two-player strategy game, played on an 8 by 8 board. Players use tiles that are dark on one side and light on the other.
de: Reversi ist ein Strategie-Brettspiel für zwei Spieler. Das Spiel wird auf einem Spielbrett der Größe 8x8 mit Spielsteinen gespielt, die auf einer Seite weiß und auf der anderen schwarz sind.

en: The object of reversi is to flip your opponent’s tiles to your color, while your opponent is trying to flip your tiles to his own color. Opponent’s tiles are flipped when trapped between an already placed tile of your color and the tile you add. Who finishes with more tiles wins!
de: Ziel bei Reversi ist es, die gegnerischen Spielsteine auf Ihre Spielfarbe zu drehen, während Ihr Gegner versucht, das gleiche für seine Farbe zu tun. Die gegnerischen Spielsteine werden gedreht, indem sie zwischen zwei Steinen Ihrer Farbe gefangen werden. Wer am Ende mehr Spielsteine hat, gewinnt!

en: GNOME Reversi allows you to play both a classic reversi game, and the reversed variant, where the goal is to finish with less tile than your opponent.
de: GNOME Reversi bietet Ihnen die klassische Variante sowie eine umgekehrte Variante, bei der Sie weniger Spielsteine als Ihr Gegner erreichen müssen.

en: A GNOME Reversi game preview
de: Eine Vorschau auf GNOME Reversi

en: The GNOME Project
de: Das GNOME-Projekt

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Dominate the board in a classic version of Reversi
de: Einen Wettstreit um die Brettherrschaft in einer klassischen Variante von Reversi führen

note: Translators: some search Keywords to find this application, as defined in the desktop file spec. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: reversi;othello;
de: Reversi;Othello;Spiel;Brettspiel;

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
de: Aktionen

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
de: Aktuelle Ansichtsaktionen

note: Translators: during a game, tooltip text of the New Game button
en: Start a new game
de: Eine neue Spielpartie beginnen

note: Translators: during a game, label of the New Game button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
de: _Neues Spiel

note: Translators: when configuring a new game, if the user has a started game, tooltip text of the Go back button
en: Go back to the current game
de: Zum aktuellen Spiel zurückkehren

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “New game” and “Undo last move”
en: During a game
de: Während eines Spiels

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: New game
de: Neues Spiel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Undo last move
de: Letzten Zug rückgängig machen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Toggle game menu
de: Spielmenü ein-/ausblenden

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Select where to play”, “Play on selected tile”, etc.
en: Play with keyboard
de: Mit Tastatur spielen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select where to play
de: Ort des Zuges auswählen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select the given row
de: Zeile auswählen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select the given column
de: Spalte auswählen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Play on selected tile
de: Auf ausgewählter Kachel spielen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Start new game” and “Go back”
en: During game selection
de: Während der Spielauswahl

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Start new game
de: Neues Spiel starten

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Go back
de: Zurück

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains generic shortcuts like F1, F10, etc.
en: Generic
de: Allgemein

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Toggle main menu
de: Hauptmenü ein-/ausblenden

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Keyboard shortcuts
de: Tastenkombinationen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Help
de: Hilfe

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: About
de: Info

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Quit
de: Beenden

note: Translators: label of the game status button (in the headerbar, next to the hamburger button), when the game is finished; please keep the string as small as possible (3~5 characters)
en: End!
de: Ende!

note: Translators: when configuring a new game, header of the game type that appears on small screen
en: Game
de: Spiel

note: Translators: when configuring a new game, header of the options that appears on small screen
en: Options
de: Einstellungen

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; copies the look of the most common physical board
en: Classic
de: Klassisch

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; uses only two colors, one really dark and one really light
en: Black and White
de: Schwarz und Weiß

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; Light player uses a symbolized Sun, Dark player a symbolized five-arms star
en: Sun and Star
de: Sonne und Stern

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: A flag to follow system night light
de: Dem Nachtmodus des Systems folgen

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
de: Verwendet die Nachtmodus-Einstellungen von GNOME zur Aktivierung des Nachtmodus.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the window
de: Die Breite des Fensters

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
de: Die Breite des Hauptfensters in Pixel.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the window
de: Die Höhe des Fensters

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
de: Die Höhe des Hauptfensters in Pixel.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
de: Aktivieren des maximierten Modus

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
de: Falls »wahr«, wird das Hauptfenster im maximierten Modus gestartet.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/alternate-who-starts'
en: A flag to alternate who starts
de: Abwechselnd beginnen

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/alternate-who-starts'
en: If “true”, when playing against AI, the “color” settings is toggled after every new game request, making the next game being started with inverted roles (previous Dark player playing Light). Ignored for two-player games.
de: Wenn »wahr«, wird beim Spiel gegen die KI die Farbeinstellung mit jedem neuen Spiel geändert, sodass die Rollen jeweils wechseln (der Spieler mit den schwarzen Spielsteinen erhält im kommenden Spiel die weißen Steine). Hat keine Bedeutung für ein Spiel mit zwei Spielern.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/color'
en: Color to play as
de: Die Farbe zum Spielen

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/color'
en: Whether to play as Dark or Light. Ignored for two-player games.
de: Legt fest, ob als schwarze oder weiße Partei gespielt wird. Hat keine Bedeutung für ein Spiel mit zwei Spielern.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/computer-level'
en: Computer’s AI level
de: Spielstärke der KI

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/computer-level'
en: From 1, the easiest, to 3, the hardest.
de: Von 1 (am einfachsten) bis 3 (am schwierigsten)

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-playable-tiles'
en: A flag to highlight playable tiles
de: Spielbare Spielsteine hervorheben

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-playable-tiles'
en: If “true”, the tiles where you can play are highlighted.
de: Falls »wahr«, werden spielbare Spielsteine hervorgehoben.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-turnable-tiles'; these are not the playable tiles, but the one that could be captured by a play
en: A flag to highlight capturable tiles
de: Fangbare Spielsteine hervorheben

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-turnable-tiles'; the player moves mouse cursor and sees what he can capture by playing there
en: If “true”, the tiles that will be captured to the opponent by a play are highlighted.
de: Falls »wahr«, werden Spielsteine, die durch einen Zug gefangen werden würden, hervorgehoben.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/num-players'
en: Whether to play against the computer or another human.
de: Legt fest, ob gegen den Rechner oder einen menschlichen Gegner gespielt wird.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/random-start-position'
en: A flag to randomize start position
de: Startposition zufällig wählen

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/random-start-position'
en: Reversi can be played with two different initial positions (and their symmetries). If “true”, the game will randomly start with one or the other position; if “false”, only the most common initial position is used. You can force the game to use the alternative position by using the “--alternative-start” argument on the command-line; also, if either “--usual-start” or “--random-start” is given instead on the command-line, this flag will be ignored.
de: Reversi kann mit zwei verschiedenen Startpositionen (und ihren Symmetrien) gespielt werden. Falls »wahr«, beginnt das Spiel zufällig mit einer beiden Positionen; falls »falsch«, wird nur die häufigste Startposition verwendet. Sie können ein Spiel mit der alternativen Startposition beginnen, indem Sie das Befehlszeilenargument »--alternative-start« angeben. Wird eines der beiden Befehlszeilenargumente »--usual-start« oder »--random-start« angegeben, wird diese Einstellung ignoriert.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/sound'
en: Sound
de: Ton

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/sound'
en: Whether or not to play event sounds.
de: Legt fest, ob bei bestimmten Ereignissen Klänge abgespielt werden.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/theme'
en: Theme
de: Thema

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/theme'; TODO the themes names are translated in the UI, but not in the settings; not sure what to do for now
en: Filename of the theme used, or “default”. Are provided “adwaita.theme”, “high_contrast.theme” and “sun_and_star.theme”.
de: Dateiname des zu verwendenden Themas, oder »Vorgabe«. Mitgelieferte Themen sind »adwaita.theme«, »high_contrast.theme« und »sun_and_star.theme«.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/type'
en: Name of the game
de: Spielvariante

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/type'
en: The name of the game that will be played. It could be “classic” (the usual game, where you try to have more pieces), or “reverse” (the opposite game, where you try to have less pieces).
de: Die gespielte Variante. Entweder »classic« (möglichst viele Spielsteine sammeln) oder »reverse« (möglichst wenig Spielsteine sammeln).

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
de: Info

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
de: Mitwirkende

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
de: GNU General Public License
    Version 3 oder neuer

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
de: Ersteller

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the documenters names
en: Documenters
de: Dokumentation von

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
de: Übersetzung von

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the pictural artists names
en: Artists
de: Grafiken von

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Pause night mode
de: Nachtmodus pausieren

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Reuse night mode
de: Nachtmodus wieder einschalten

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Use night mode
de: Nachtmodus verwenden

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keyboard Shortcuts
de: Tasten_kombinationen

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Help
de: _Hilfe

note: Translators: hamburger menu entry; "Appearance" submenu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: A_ppearance
de: _Erscheinungsbild

note: Translators: hamburger menu entry; sound togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Sound
de: _Ton

note: Translators: when configuring a new game, label of the blue Start button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Start Game
de: Spiel _beginnen

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with an alternative position
de: Mit alternativer Startposition beginnen

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play Classic Reversi
de: Klassisches Reversi spielen

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Reduce delay before AI moves
de: Verzögerung vor Rechnerzügen verkleinern

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play first
de: Als Erster spielen

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Set the level of the computer’s AI
de: Spielstärke des Rechners festlegen

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a level, see 'iagno --help'
en: LEVEL
de: STUFE

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Turn off the sound
de: Den Ton ausschalten

note: Translators: command-line option description, currently hidden; might appear one day in 'iagno --help'
en: Log the game moves
de: Spielverlauf speichern

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with a random position
de: Mit zufälliger Startposition beginnen

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play Reverse Reversi
de: Umgekehrtes Reversi spielen

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play second
de: Als Zweiter spielen

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Size of the board (debug only)
de: Brettgröße (nur Fehlerdiagnose)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size, see 'iagno --help'
en: SIZE
de: GRÖSSE

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Two-players mode
de: Spiel mit zwei Spielern

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Turn on the sound
de: Den Ton einschalten

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with the usual position
de: Mit der üblichen Startposition beginnen

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Print release version and exit
de: Versionsnummer ausgeben und beenden

note: Translators: command-line error message, displayed when two antagonist arguments are used; try 'iagno --usual-start --alternative-start'
en: The “--alternative-start”, “--random-start” and “--usual-start” arguments are mutually exclusive.
de: Die Argumente »--alternative-start«, »--random-start« und »--usual-start« schließen sich gegenseitig aus.

note: Translators: command-line error message, displayed when two antagonist arguments are used; try 'iagno --reverse --classic'
en: The “--classic” and “--reverse” arguments are mutually exclusive.
de: Die Argumente »--classic« und »--reverse« schließen sich gegenseitig aus.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'iagno -s 2'
en: Size must be at least 4.
de: Größe muss mindestens 4 sein.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'iagno -s 17'
en: Size must not be more than 16.
de: Größe darf nicht mehr als 16 sein.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect level request; try 'iagno -l 5'
en: Level should be between 1 (easy) and 3 (hard). Settings unchanged.
de: Schwierigkeitsstufe sollte zwischen 1 (leicht) und 3 (schwer) sein. Die Einstellungen bleiben unverändert.

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to play first/Dark (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Play _first (Dark)
de: Als _erster spielen (schwarz)

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to play second/Light (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Play _second (Light)
de: Als zwe_iter spielen (weiß)

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to alternate who starts between human and AI (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Alternate who starts
de: Ab_wechselnd beginnen

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose a two-players game (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Two players
de: _Zwei Spieler

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose an easy-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Easy
de: _Leicht

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose a medium-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Medium
de: _Mittel

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose an hard-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Hard
de: _Schwer

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose to use randomly an alternative start position (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Vary start position
de: Startposition _variieren

note: Translators: when configuring a new game, label of the first big button; name of the usual reversi game, where you try to have more pieces Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: Classic Reversi
de: Klassisches Reversi

note: Translators: when configuring a new game, label of the second big button; name of the opposite game, where you try to have less pieces Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: Reverse Reversi
de: Umgekehrtes Reversi

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry; a name for the default theme
en: Default
de: Vorgabe

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry, in the "Highlight" section; highlight-playable-tiles togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Pla_yable tiles
de: Spiel_bare Spielsteine

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry, in the "Highlight" section; highlight-capturable-tiles togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt); these are not the playable tiles, but the one that could be captured by a play
en: _Capturable tiles
de: _Fangbare Spielsteine

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu section header; the section lists several game helpers that are done by highlighting tiles on the board: "Capturable tiles" and "Playable tiles"; "Highlights" is probably better understood as a noun than as a verb here
en: Highlights
de: Hervorhebungen

note: Translators: history menu entry (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Undo last move
de: Letzten Zug _rückgängig machen

note: Translators: history menu entry, when game is finished, after final animation; undoes the animation (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Show final board
de: _Finales Spielbrett anzeigen

note: Translators: hamburger menu entry; open about dialog (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _About Reversi
de: _Info zu Reversi

note: Translators: when configuring a new game, button label if a two-players game is chosen
en: Two players
de: Zwei Spieler

note: Translators: when configuring a new game, button label if the player choose to start
en: Color: Dark
de: Farbe: Schwarz

note: Translators: when configuring a new game, button label if the player choose let computer start
en: Color: Light
de: Farbe: Weiß

note: Translators: when configuring a new game, second menubutton label, when configuring a two-player game
en: More options
de: Weitere Einstellungen

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if easy
en: Difficulty: Easy
de: Spielstufe: Einfach

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if medium
en: Difficulty: Medium
de: Spielstufe: Mittel

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if hard
en: Difficulty: Hard
de: Spielstufe: Schwer

note: Translators: during a game, notification to display when Light has no possible moves
en: Light must pass, Dark’s move
de: Weiß muss passen, Schwarz ist am Zug

note: Translators: during a game, notification to display when Dark has no possible moves
en: Dark must pass, Light’s move
de: Schwarz muss passen, Weiß ist am Zug

note: Translators: during a game, notification to display when Light has won the game; the %u are replaced with the Light and Dark number of tiles
en: Light wins! (%u-%u)
de: Weiß gewinnt! (%u-%u)

note: Translators: during a game, notification to display when Dark has won the game; the %u are replaced with the Dark and Light number of tiles
en: Dark wins! (%u-%u)
de: Schwarz gewinnt! (%u-%u)

note: Translators: during a game, notification to display when the game is a draw
en: The game is draw.
de: Das Spiel ist unentschieden.

note: Translators: during a game, notification to display when the player tries to make an illegal move
en: You can’t move there!
de: Zug dorthin ist nicht möglich!

note: Translators: during the overture (at the start) of a two-players game, when Dark has played, notification displayed if Light clicks at the opposite tile relatively to Dark one
en: In this opening, Light can only play on tiles bordering on Dark one.
de: In dieser Eröffnung kann Weiß nur Spielsteine spielen, die an einen schwarzen Stein grenzen.

note: Translators: during the overture (at the start) of a two-players game, notification displayed if the board is clicked elsewhere of the four playable tiles that are highlighted
en: Click on one of the highlighted tiles to move the selected piece there.
de: Klicken Sie auf einen hervorgehobenen Spielstein, um den ausgewählten Stein dorthin zu verschieben.

note: Translators: about dialog text
en: A disk flipping game derived from Reversi
de: Ein Umdrehspiel, abgeleitet von Reversi

note: Translators: text crediting an artist, in the about dialog
en: Masuichi Ito (pieces)
de: Masuichi Ito (Spielsteine)

note: Translators: text crediting an artist, in the about dialog
en: Arnaud Bonatti (themes)
de: Arnaud Bonatti (Themes)

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
de: Seite im GNOME-Wiki

note: Translators: when configuring a new game, button label for the size of the game ("3 × 3", or 4, or 5)
en: Size: %d × %d ▾
de: Größe: %d × %d ▾
