gnome-games - en to fi translation catalogue (141 entries)

en: GNOME Reversi
fi: Gnomen Reversi

en: Dominate the board in a classic reversi game, or play the reversed variant
fi: Hallitse pöytää Reversin klassisessa muodossa, tai pelaa käänteistä pelimuotoa

en: Reversi is a two-player strategy game, played on an 8 by 8 board. Players use tiles that are dark on one side and light on the other.
fi: Reversi on kahden pelaajan lautastrategiapeli, jossa pelialueen koko on 8 ruutua leveä ja 8 ruutua korkea. Peliä pelataan tummilla ja vaaleilla laatoilla.

en: The object of reversi is to flip your opponent’s tiles to your color, while your opponent is trying to flip your tiles to his own color. Opponent’s tiles are flipped when trapped between an already placed tile of your color and the tile you add. Who finishes with more tiles wins!
fi: Tavoite on kääntää mahdollisimman monta vastustajan laattaa, jolloin ne muuttavat väriä, mutta samalla estää vastustajaa kääntämästä sinun laattoja. Kääntäminen onnistuu, kun saat vastustajan laatat kahden oman laatan väliin. Voittaja on se, jolla on enemmän laattoja lopussa!

en: GNOME Reversi allows you to play both a classic reversi game, and the reversed variant, where the goal is to finish with less tile than your opponent.
fi: Gnomen Reversi mahdollistaa sekä klassisen Reversi-pelin että käänteisen pelimuodon pelaamisen.

en: A GNOME Reversi game preview
fi: Gnome Reversi -pelin esikatselu

en: The GNOME Project
fi: Gnome-projekti

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Dominate the board in a classic version of Reversi
fi: Hallitse pöytää Reversin klassisessa muodossa

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
fi: Toiminnot

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
fi: Nykyisen näkymän toiminnot

note: Translators: during a game, tooltip text of the New Game button
en: Start a new game
fi: Aloita uusi peli

note: Translators: during a game, label of the New Game button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
fi: _Uusi peli

note: Translators: when configuring a new game, if the user has a started game, tooltip text of the Go back button
en: Go back to the current game
fi: Siirry takaisin nykyiseen peliin

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “New game” and “Undo last move”
en: During a game
fi: Pelin aikana

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: New game
fi: Uusi peli

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Undo last move
fi: Kumoa viimeisin siirto

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Toggle game menu
fi: Avaa tai sulje pelivalikko

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Select where to play”, “Play on selected tile”, etc.
en: Play with keyboard
fi: Pelaa näppäimistöllä

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select where to play
fi: Valitse missä pelataan

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select the given row
fi: Valitse rivi

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select the given column
fi: Valitse sarake

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Play on selected tile
fi: Pelaa valitulla laatalla

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Start new game” and “Go back”
en: During game selection
fi: Pelivalinnan aikana

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Start new game
fi: Aloita uusi peli

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Go back
fi: Siirry takaisin

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains generic shortcuts like F1, F10, etc.
en: Generic
fi: Yleiset

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Toggle main menu
fi: Avaa tai sulje päävalikko

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Keyboard shortcuts
fi: Pikanäppäimet

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Help
fi: Ohje

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: About
fi: Tietoja

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Quit
fi: Lopeta

note: Translators: label of the game status button (in the headerbar, next to the hamburger button), when the game is finished; please keep the string as small as possible (3~5 characters)
en: End!
fi: Loppu!

note: Translators: when configuring a new game, header of the game type that appears on small screen
en: Game
fi: Peli

note: Translators: when configuring a new game, header of the options that appears on small screen
en: Options
fi: Valinnat

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; copies the look of the most common physical board
en: Classic
fi: Perinteinen

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; uses only two colors, one really dark and one really light
en: Black and White
fi: Musta ja valkoinen

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; Light player uses a symbolized Sun, Dark player a symbolized five-arms star
en: Sun and Star
fi: Aurinko ja tähti

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: A flag to follow system night light
fi: Lippu järjestelmän yövalon seuraamiseen

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
fi: Käytä Gnomen yövaloasetusta yötilan aktivointiin.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the window
fi: Ikkunan leveys

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
fi: Ikkunan leveys kuvapisteinä.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the window
fi: Ikkunan korkeus

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
fi: Ikkunan korkeus kuvapisteinä.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
fi: Lippu suurennetun tilan käyttöönottoon

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
fi: Jos "true", pääikkuna avautuu suurennetussa tilassa.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/alternate-who-starts'
en: A flag to alternate who starts
fi: Lippu jolla vaihdellaan aloittajaa

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/alternate-who-starts'
en: If “true”, when playing against AI, the “color” settings is toggled after every new game request, making the next game being started with inverted roles (previous Dark player playing Light). Ignored for two-player games.
fi: Jos “true”, tietokonetta vastaan pelatessa, väriasetuksia vaihdellaan jokaisen uuden pelipyynnön jälkeen. Tämän myötä jokaisen uuden pelin yhteydessä pelaajien värit vaihtuvat. Ei huomioida kaksinpelissä.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/color'
en: Color to play as
fi: Peliväri

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/color'
en: Whether to play as Dark or Light. Ignored for two-player games.
fi: Pelataanko tummalla vai vaalealla värillä. Ei huomioida kaksinpeleissä.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/computer-level'
en: Computer’s AI level
fi: Tietokoneen tekoälyn taso

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/computer-level'
en: From 1, the easiest, to 3, the hardest.
fi: 1 on helpoin, 3 vaikein.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-playable-tiles'
en: A flag to highlight playable tiles
fi: Lippu pelattavissa olevien laattojen korostamiseksi

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-playable-tiles'
en: If “true”, the tiles where you can play are highlighted.
fi: Jos “true”, laatat joissa voit pelata, korostetaan.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-turnable-tiles'; these are not the playable tiles, but the one that could be captured by a play
en: A flag to highlight capturable tiles
fi: Lippu vallattavien laattojen korostamiseksi

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-turnable-tiles'; the player moves mouse cursor and sees what he can capture by playing there
en: If “true”, the tiles that will be captured to the opponent by a play are highlighted.
fi: Jos “true”, laatat jotka vastustaja valloittaa pelissä, korostetaan.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/num-players'
en: Whether to play against the computer or another human.
fi: Pelataanko tietokonetta vai toista ihmistä vastaan.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/random-start-position'
en: A flag to randomize start position
fi: Lippu aloitussijainnin satunnaistamiseen

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/random-start-position'
en: Reversi can be played with two different initial positions (and their symmetries). If “true”, the game will randomly start with one or the other position; if “false”, only the most common initial position is used. You can force the game to use the alternative position by using the “--alternative-start” argument on the command-line; also, if either “--usual-start” or “--random-start” is given instead on the command-line, this flag will be ignored.
fi: Reversiä voidaan pelata kahdella eri aloitussijainnilla ja niiden symmetrioilla. Jos “true”, peli alkaa satunnaisesti jostain aloitussijainnista; jos “false”, vain kaikkein yleisintä aloitussijaintia käytetään. Voit pakottaa pelin käyttämään vaihtoehtoista sijaintia komentorivivalitsimella “--alternative-start”; toisaalta jos “--usual-start” tai “--random-start” annetaan komentorivivalitsimena, tätä lippua ei huomioida.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/sound'
en: Sound
fi: Ääni

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/sound'
en: Whether or not to play event sounds.
fi: Toistetaanko tapahtumaäänet.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/theme'
en: Theme
fi: Teema

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/theme'; TODO the themes names are translated in the UI, but not in the settings; not sure what to do for now
en: Filename of the theme used, or “default”. Are provided “adwaita.theme”, “high_contrast.theme” and “sun_and_star.theme”.
fi: Käytettävän teeman tiedostonimi, tai “default”. Tarjolla “adwaita.theme”, “high_contrast.theme” ja “sun_and_star.theme”.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/type'
en: Name of the game
fi: Pelin nimi

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/type'
en: The name of the game that will be played. It could be “classic” (the usual game, where you try to have more pieces), or “reverse” (the opposite game, where you try to have less pieces).
fi: Pelattavan pelin nimi. Voi olla “classic” (tavallinen peli, jossa yritetään saada vastustajaa enemmän laattoja) tai “reverse” (käänteinen peli, missä tarkoitus on saada vähemmän laattoja).

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
fi: Tietoja

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
fi: Maininnat

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
fi: GNU GPL -lisenssi
    versio 3 tai uudempi

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
fi: Tekijät

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the documenters names
en: Documenters
fi: Dokumentoijat

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
fi: Kääntäjät

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the pictural artists names
en: Artists
fi: Kuvitus

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Pause night mode
fi: Keskeytä yötila

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Reuse night mode
fi: Käytä yötilaa uudestaan

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Use night mode
fi: Käytä yötilaa

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Help
fi: O_hje

note: Translators: hamburger menu entry; "Appearance" submenu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: A_ppearance
fi: _Ulkoasu

note: Translators: hamburger menu entry; sound togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Sound
fi: _Ääni

note: Translators: when configuring a new game, label of the blue Start button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Start Game
fi: _Käynnistä peli

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with an alternative position
fi: Aloita vaihtoehtoisella sijainnilla

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play Classic Reversi
fi: Pelaa klassista Reversiä

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Reduce delay before AI moves
fi: Vähennä viivettä ennen tekoälyn siirtoa

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play first
fi: Pelaa ensin

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Set the level of the computer’s AI
fi: Aseta tietokoneen tekoälyn taso

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a level, see 'iagno --help'
en: LEVEL
fi: TASO

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Turn off the sound
fi: Kytke äänet pois

note: Translators: command-line option description, currently hidden; might appear one day in 'iagno --help'
en: Log the game moves
fi: Lokita pelisiirrot

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with a random position
fi: Aloita satunnaisella sijainnilla

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play Reverse Reversi
fi: Pelaa käänteistä Reversiä

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play second
fi: Pelaa toisena

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Size of the board (debug only)
fi: Laudan koko (vain vianselvitystä varten)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size, see 'iagno --help'
en: SIZE
fi: KOKO

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Two-players mode
fi: Kahden pelaajan tila

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Turn on the sound
fi: Kytke äänet päälle

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with the usual position
fi: Aloita tavanomaisella sijainnilla

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Print release version and exit
fi: Näytä julkaisuversio ja sulkeudu

note: Translators: command-line error message, displayed when two antagonist arguments are used; try 'iagno --usual-start --alternative-start'
en: The “--alternative-start”, “--random-start” and “--usual-start” arguments are mutually exclusive.
fi: Valitsimia “--alternative-start”, “--random-start” ja “--usual-start” ei voi käyttää samanaikaisesti.

note: Translators: command-line error message, displayed when two antagonist arguments are used; try 'iagno --reverse --classic'
en: The “--classic” and “--reverse” arguments are mutually exclusive.
fi: Valintoja “--classic” ja “--reverse” ei voi käyttää samanaikaisesti.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'iagno -s 2'
en: Size must be at least 4.
fi: Koon tulee olla vähintään 4.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'iagno -s 17'
en: Size must not be more than 16.
fi: Koon tulee olla enintään 16.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect level request; try 'iagno -l 5'
en: Level should be between 1 (easy) and 3 (hard). Settings unchanged.
fi: Tason tulee olla välillä 1 (helppo) ja 3 (vaikea). Asetuksia ei muutettu.

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to play first/Dark (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Play _first (Dark)
fi: Pelaa _ensin (musta)

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to play second/Light (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Play _second (Light)
fi: Pelaa _toisena (valkoinen)

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to alternate who starts between human and AI (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Alternate who starts
fi: _Vuorotteleva aloittaja

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose a two-players game (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Two players
fi: _Kaksi pelaajaa

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose an easy-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Easy
fi: H_elppo

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose a medium-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Medium
fi: _Keskitaso

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose an hard-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Hard
fi: V_aikea

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose to use randomly an alternative start position (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Vary start position
fi: V_aihtele aloitussijaintia

note: Translators: when configuring a new game, label of the first big button; name of the usual reversi game, where you try to have more pieces Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: Classic Reversi
fi: Klassinen Reversi

note: Translators: when configuring a new game, label of the second big button; name of the opposite game, where you try to have less pieces Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: Reverse Reversi
fi: Käänteinen Reversi

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry; a name for the default theme
en: Default
fi: Oletus

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry, in the "Highlight" section; highlight-playable-tiles togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Pla_yable tiles
fi: _Pelattavissa olevat laatat

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry, in the "Highlight" section; highlight-capturable-tiles togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt); these are not the playable tiles, but the one that could be captured by a play
en: _Capturable tiles
fi: _Vallattavissa olevat laatat

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu section header; the section lists several game helpers that are done by highlighting tiles on the board: "Capturable tiles" and "Playable tiles"; "Highlights" is probably better understood as a noun than as a verb here
en: Highlights
fi: Korostukset

note: Translators: history menu entry (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Undo last move
fi: _Kumoa viimeisin siirto

note: Translators: history menu entry, when game is finished, after final animation; undoes the animation (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Show final board
fi: _Näytä pelin lopputila

note: Translators: hamburger menu entry; open about dialog (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _About Reversi
fi: Tietoja - Reversi

note: Translators: when configuring a new game, button label if a two-players game is chosen
en: Two players
fi: Kaksi pelaajaa

note: Translators: when configuring a new game, button label if the player choose to start
en: Color: Dark
fi: Väri: musta

note: Translators: when configuring a new game, button label if the player choose let computer start
en: Color: Light
fi: Väri: valkoinen

note: Translators: when configuring a new game, second menubutton label, when configuring a two-player game
en: More options
fi: Lisää valintoja

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if easy
en: Difficulty: Easy
fi: Vaikeusaste: helppo

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if medium
en: Difficulty: Medium
fi: Vaikeusaste: keskitaso

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if hard
en: Difficulty: Hard
fi: Vaikeusaste: vaikea

note: Translators: during a game, notification to display when Light has no possible moves
en: Light must pass, Dark’s move
fi: Valkoisen täytyy passata, mustan siirto

note: Translators: during a game, notification to display when Dark has no possible moves
en: Dark must pass, Light’s move
fi: Mustan täytyy passata, valkoisen siirto

note: Translators: during a game, notification to display when Light has won the game; the %u are replaced with the Light and Dark number of tiles
en: Light wins! (%u-%u)
fi: Valkoinen voitti! (%u-%u)

note: Translators: during a game, notification to display when Dark has won the game; the %u are replaced with the Dark and Light number of tiles
en: Dark wins! (%u-%u)
fi: Musta voitti! (%u-%u)

note: Translators: during a game, notification to display when the game is a draw
en: The game is draw.
fi: Tasapeli.

note: Translators: during a game, notification to display when the player tries to make an illegal move
en: You can’t move there!
fi: Ei voi siirtää sinne!

note: Translators: during the overture (at the start) of a two-players game, when Dark has played, notification displayed if Light clicks at the opposite tile relatively to Dark one
en: In this opening, Light can only play on tiles bordering on Dark one.
fi: Tässä avauksessa valkoinen voi pelata laattoja, jotka reunustavat mustaa.

note: Translators: during the overture (at the start) of a two-players game, notification displayed if the board is clicked elsewhere of the four playable tiles that are highlighted
en: Click on one of the highlighted tiles to move the selected piece there.
fi: Napsauta jotain korostetuista laatoista siirtääksesi valitun palan siihen.

note: Translators: about dialog text
en: A disk flipping game derived from Reversi
fi: Laatankääntelypeli, joka perustuu Reversiin

note: Translators: text crediting an artist, in the about dialog
en: Masuichi Ito (pieces)
fi: Masuichi Ito (nappulat)

note: Translators: text crediting an artist, in the about dialog
en: Arnaud Bonatti (themes)
fi: Arnaud Bonatti (teemat)

note: Translators: text crediting a maintainer, in the about dialog text; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Ian Peters
fi: Tekijänoikeus © %u-%u – Ian Peters

note: Translators: text crediting a maintainer, in the about dialog text; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Michael Catanzaro
fi: Tekijänoikeus © %u-%u – Michael Catanzaro

note: Translators: text crediting a maintainer, in the about dialog text; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
fi: Tekijänoikeus © %u-%u – Arnaud Bonatti

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
fi: Sivu Gnomen wikissä

note: Translators: when configuring a new game, button label for the size of the game ("3 × 3", or 4, or 5)
en: Size: %d × %d ▾
fi: Koko: %d × %d ▾
