gnome-games 0 - en to hr translation catalogue (141 entries)

en: Dominate the board in a classic reversi game, or play the reversed variant
hr: Dominirajte pločom u klasičnoj Reversi igri ili igrajte obrnutu varijantu

en: Reversi is a two-player strategy game, played on an 8 by 8 board. Players use tiles that are dark on one side and light on the other.
hr: Reversi je strategijska igra za dva igrača, koja se igra na ploči veličine 8 x 8 pločica. Igra se igra s pločicama koje su tamne na jednoj strani a svijetle na drugoj.

en: The object of reversi is to flip your opponent’s tiles to your color, while your opponent is trying to flip your tiles to his own color. Opponent’s tiles are flipped when trapped between an already placed tile of your color and the tile you add. Who finishes with more tiles wins!
hr: Cilj reversi igre je da pretvorite što više protivnikovih pločica u vašu boju, a istovremeno spriječite protivnika da promijeni vaše pločice u svoju boju. Pločice protivnika se promijene kada su zarobljene između već postavljene pločice vaše boje i pločice koju dodate. Tko promijeni više pločica, taj pobjeđuje!

en: GNOME Reversi allows you to play both a classic reversi game, and the reversed variant, where the goal is to finish with less tile than your opponent.
hr: GNOME Reversi omogućuje vam igranje obje klasične reversi igre, i obrnute inačice, gdje je cilj završiti igru s manje pločica od vašeg protivnika.

en: A GNOME Reversi game preview
hr: A GNOME Reversi pregled igre

en: The GNOME Project
hr: GNOME projekt

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Dominate the board in a classic version of Reversi
hr: Dominirajte pločom u klasičnoj inačici Reversia

note: Translators: some search Keywords to find this application, as defined in the desktop file spec. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: reversi;othello;
hr: reversi;otelo;

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
hr: Radnje

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
hr: Trenutni prikaz radnji

note: Translators: during a game, tooltip text of the New Game button
en: Start a new game
hr: Pokreni novu igru

note: Translators: during a game, label of the New Game button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
hr: _Nova igra

note: Translators: when configuring a new game, if the user has a started game, tooltip text of the Go back button
en: Go back to the current game
hr: Vrati se natrag na trenutnu igru

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “New game” and “Undo last move”
en: During a game
hr: Tijekom igre

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: New game
hr: Nova igra

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Undo last move
hr: Poništi posljednji potez

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Toggle game menu
hr: Uklj/Isklj izbornik igre

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Select where to play”, “Play on selected tile”, etc.
en: Play with keyboard
hr: Igraj s tipkovnicom

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select where to play
hr: Odaberi gdje igrati

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select the given row
hr: Odaberi zadan redak

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select the given column
hr: Odaberi zadan stupac

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Play on selected tile
hr: Igraj pri odabiru pločice

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Start new game” and “Go back”
en: During game selection
hr: U tijeku odabira igre

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Start new game
hr: Pokreni novu igru

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Go back
hr: Idi natrag

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains generic shortcuts like F1, F10, etc.
en: Generic
hr: Izvorno

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Toggle main menu
hr: Uklj/Isklj glavni izbornik

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Keyboard shortcuts
hr: Prečaci tipkovnice

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Help
hr: Priručnik

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: About
hr: O programu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Quit
hr: Zatvori

note: Translators: label of the game status button (in the headerbar, next to the hamburger button), when the game is finished; please keep the string as small as possible (3~5 characters)
en: End!
hr: Kraj!

note: Translators: when configuring a new game, header of the game type that appears on small screen
en: Game
hr: Igra

note: Translators: when configuring a new game, header of the options that appears on small screen
en: Options
hr: Mogućnosti

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; copies the look of the most common physical board
en: Classic
hr: Klasična

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; uses only two colors, one really dark and one really light
en: Black and White
hr: Crno-bijela

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; Light player uses a symbolized Sun, Dark player a symbolized five-arms star
en: Sun and Star
hr: Sunce i zvijezde

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: A flag to follow system night light
hr: Oznaka za praćenje noćnog rada sustava

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
hr: Koristi postavke GNOME noćnog svijetla za aktiviranje noćnog načina rada.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the window
hr: Širina prozora

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
hr: Širina glavnog prozora u pikselima.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the window
hr: Visina prozora

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
hr: Visina glavnog prozora u pikselima.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
hr: Oznaka za omogućavanje uvećanog stanja

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
hr: Ako je postavljeno na “true”, glavni prozor se pokreće u smanjenom načinu rada.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/alternate-who-starts'
en: A flag to alternate who starts
hr: Oznaka koja označuje tko započinje

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/alternate-who-starts'
en: If “true”, when playing against AI, the “color” settings is toggled after every new game request, making the next game being started with inverted roles (previous Dark player playing Light). Ignored for two-player games.
hr: Ako je postavljeno na "true", kada se igra protiv UI, “color” postavka se uklj/isklj nakon svakog zahtjeva za novom igrom, čineći sljedeću igru započetu u obrnutim ulogama (prijašnji tamni igrač igra kao svijetli). Zanemareno u igri za dva igrača.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/color'
en: Color to play as
hr: Boja za igranje

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/color'
en: Whether to play as Dark or Light. Ignored for two-player games.
hr: Treba li igrati kao taman ili svjetao. Zanemareno za igru s dva igrača.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/computer-level'
en: Computer’s AI level
hr: Razina UI računala

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/computer-level'
en: From 1, the easiest, to 3, the hardest.
hr: Od 1, najlakšeg, do 3, najtežeg.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-playable-tiles'
en: A flag to highlight playable tiles
hr: Oznaka za naglašavanje pločica na koje možete igrati

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-playable-tiles'
en: If “true”, the tiles where you can play are highlighted.
hr: Ako je postavljeno na “true”, pločice na koje možete igrati su naglašene.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-turnable-tiles'; these are not the playable tiles, but the one that could be captured by a play
en: A flag to highlight capturable tiles
hr: Oznaka za naglašavanje pločica koje će biti okrenute

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-turnable-tiles'; the player moves mouse cursor and sees what he can capture by playing there
en: If “true”, the tiles that will be captured to the opponent by a play are highlighted.
hr: Ako je postavljeno na “true”, pločice koje će biti okrenute protivniku u potezu su naglašene.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/num-players'
en: Whether to play against the computer or another human.
hr: Treba li igrati protiv računala ili drugog čovjeka.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/random-start-position'
en: A flag to randomize start position
hr: Oznaka za naizmjeničan početni položaj

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/random-start-position'
en: Reversi can be played with two different initial positions (and their symmetries). If “true”, the game will randomly start with one or the other position; if “false”, only the most common initial position is used. You can force the game to use the alternative position by using the “--alternative-start” argument on the command-line; also, if either “--usual-start” or “--random-start” is given instead on the command-line, this flag will be ignored.
hr: Reversi se može igrati na dva drugačija početna položaja (i njihovih simetrija). Ako je postavljeno na “true”, igra će započeti naizmjenično na jednom ili drugom položaju; ako je postavljeno na “false”, samo se koristi najčešće korišteni početni položaj. Možete prisiliti igru da koristi zamjenski položaj koristeći “--alternative-start” argument u naredbenom redku; isto tako, ako su “--usual-start” ili “--random-start” zadani umjesto iz naredbenog redka, ova oznaka će biti zanemarena.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/sound'
en: Sound
hr: Zvuk

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/sound'
en: Whether or not to play event sounds.
hr: Treba li ili ne reproducirati zvukove događaja.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/theme'
en: Theme
hr: Tema

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/theme'; TODO the themes names are translated in the UI, but not in the settings; not sure what to do for now
en: Filename of the theme used, or “default”. Are provided “adwaita.theme”, “high_contrast.theme” and “sun_and_star.theme”.
hr: Naziv datoteke teme koja se koristi, ili "default". Moguće je "adwaita.theme", "high_contrast.theme" i "sun_and_star.theme".

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/type'
en: Name of the game
hr: Naziv igre

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/type'
en: The name of the game that will be played. It could be “classic” (the usual game, where you try to have more pieces), or “reverse” (the opposite game, where you try to have less pieces).
hr: Naziv igre koja će se igrati. Može biti "classic" (uobičajena igra, kada pokušavate imati više dijelova), ili “reverse” (suprotna igra, gdje pokušavate imati manje dijelova)

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
hr: O programu

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
hr: Zasluge

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
hr: GNU Opća Javna Licenca
    inačice 3 ili novija

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
hr: Stvaratelji

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the documenters names
en: Documenters
hr: Autori dokumentacije

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
hr: Launchpad Contributions:
      gogo https://launchpad.net/~trebelnik-stefina

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the pictural artists names
en: Artists
hr: Dizajneri

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Pause night mode
hr: Pauziraj noćni način rada

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Reuse night mode
hr: Ponovno pokreni noćni način rada

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Use night mode
hr: Koristi noćni način rada

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keyboard Shortcuts
hr: _Prečaci tipkovnice

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Help
hr: _Priručnik

note: Translators: hamburger menu entry; "Appearance" submenu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: A_ppearance
hr: I_zgled

note: Translators: hamburger menu entry; sound togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Sound
hr: _Zvuk

note: Translators: when configuring a new game, label of the blue Start button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Start Game
hr: _Pokreni igru

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with an alternative position
hr: Pokreni sa alternativog položaja

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play Classic Reversi
hr: Igraj klasičan Reversi

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Reduce delay before AI moves
hr: Smanji odgodu prije poteza UI

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play first
hr: Igra prvi

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Set the level of the computer’s AI
hr: Postavi razinu UI računala

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a level, see 'iagno --help'
en: LEVEL
hr: RAZINA

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Turn off the sound
hr: Isključi zvuk

note: Translators: command-line option description, currently hidden; might appear one day in 'iagno --help'
en: Log the game moves
hr: Zapisuj poteze igre

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with a random position
hr: Pokreni s naizmjeničnog položaja

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play Reverse Reversi
hr: Igraj obrnuti Reversi

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play second
hr: Sekunde reprodukcije

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Size of the board (debug only)
hr: Veličina ploče (samo za otklanjanje grešaka)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size, see 'iagno --help'
en: SIZE
hr: VELIČINA

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Two-players mode
hr: Način igranja za dva igrača

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Turn on the sound
hr: Uključi zvuk

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with the usual position
hr: Pokreni sa uobičajenog položaja

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Print release version and exit
hr: Ispiši inačicu izdanja i izađi

note: Translators: command-line error message, displayed when two antagonist arguments are used; try 'iagno --usual-start --alternative-start'
en: The “--alternative-start”, “--random-start” and “--usual-start” arguments are mutually exclusive.
hr: “--alternative-start”, “--random-start” i “--usual-start” argumenti se međusobno isključuju.

note: Translators: command-line error message, displayed when two antagonist arguments are used; try 'iagno --reverse --classic'
en: The “--classic” and “--reverse” arguments are mutually exclusive.
hr: “--classic” i “--reverse” argumenti se međusobno isključuju.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'iagno -s 2'
en: Size must be at least 4.
hr: Veličina mora biti najmanje 5.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'iagno -s 17'
en: Size must not be more than 16.
hr: Veličina ne smije biti veća od 16.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect level request; try 'iagno -l 5'
en: Level should be between 1 (easy) and 3 (hard). Settings unchanged.
hr: Razina bi trebala biti između 1 (lagano) i 3 (teško). Postavke nepromijenjene.

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to play first/Dark (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Play _first (Dark)
hr: Igra _prvi (Tamni)

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to play second/Light (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Play _second (Light)
hr: Igra _drugi (Svjetli)

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to alternate who starts between human and AI (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Alternate who starts
hr: _Odaberi tko započinje

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose a two-players game (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Two players
hr: _Dva igrača

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose an easy-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Easy
hr: _Lagana

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose a medium-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Medium
hr: _Srednja

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose an hard-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Hard
hr: _Teška

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose to use randomly an alternative start position (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Vary start position
hr: _Različiti početni položaj

note: Translators: when configuring a new game, label of the first big button; name of the usual reversi game, where you try to have more pieces Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: Classic Reversi
hr: Klasičan Reversi

note: Translators: when configuring a new game, label of the second big button; name of the opposite game, where you try to have less pieces Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: Reverse Reversi
hr: Obrni Reversi

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry; a name for the default theme
en: Default
hr: Zadana

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry, in the "Highlight" section; highlight-playable-tiles togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Pla_yable tiles
hr: _Pločice koje se mogu igrati

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry, in the "Highlight" section; highlight-capturable-tiles togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt); these are not the playable tiles, but the one that could be captured by a play
en: _Capturable tiles
hr: _Pločice koje se mogu okrenuti

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu section header; the section lists several game helpers that are done by highlighting tiles on the board: "Capturable tiles" and "Playable tiles"; "Highlights" is probably better understood as a noun than as a verb here
en: Highlights
hr: Naglasi

note: Translators: history menu entry (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Undo last move
hr: _Poništi posljednji potez

note: Translators: history menu entry, when game is finished, after final animation; undoes the animation (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Show final board
hr: _Prikaži završnu ploču

note: Translators: hamburger menu entry; open about dialog (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _About Reversi
hr: _O Reversi

note: Translators: when configuring a new game, button label if a two-players game is chosen
en: Two players
hr: Dva igrača

note: Translators: when configuring a new game, button label if the player choose to start
en: Color: Dark
hr: Boja: tamna

note: Translators: when configuring a new game, button label if the player choose let computer start
en: Color: Light
hr: Boja: svijetla

note: Translators: when configuring a new game, second menubutton label, when configuring a two-player game
en: More options
hr: Više mogućnosti

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if easy
en: Difficulty: Easy
hr: Težina: lagana

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if medium
en: Difficulty: Medium
hr: Težina: srednja

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if hard
en: Difficulty: Hard
hr: Težina: teška

note: Translators: during a game, notification to display when Light has no possible moves
en: Light must pass, Dark’s move
hr: Svjetli mora propustiti, na potezu je tamni

note: Translators: during a game, notification to display when Dark has no possible moves
en: Dark must pass, Light’s move
hr: Tamni mora propustiti, na potezu je svjetli

note: Translators: during a game, notification to display when Light has won the game; the %u are replaced with the Light and Dark number of tiles
en: Light wins! (%u-%u)
hr: Svjetli igrač je pobijedio! (%u-%u)

note: Translators: during a game, notification to display when Dark has won the game; the %u are replaced with the Dark and Light number of tiles
en: Dark wins! (%u-%u)
hr: Tamni igrač je pobijedio! (%u-%u)

note: Translators: during a game, notification to display when the game is a draw
en: The game is draw.
hr: Igra je neriješena.

note: Translators: during a game, notification to display when the player tries to make an illegal move
en: You can’t move there!
hr: Ne možete pomaknuti tamo!

note: Translators: during the overture (at the start) of a two-players game, when Dark has played, notification displayed if Light clicks at the opposite tile relatively to Dark one
en: In this opening, Light can only play on tiles bordering on Dark one.
hr: Na ovom otvaranju, svijetli igrač može samo igrati na pločice koje se graniče s tamnim igračem.

note: Translators: during the overture (at the start) of a two-players game, notification displayed if the board is clicked elsewhere of the four playable tiles that are highlighted
en: Click on one of the highlighted tiles to move the selected piece there.
hr: Kliknite na jednu od naglašenih pločica kako bi pomaknuli odabrani dio tamo.

note: Translators: about dialog text
en: A disk flipping game derived from Reversi
hr: Igra zamjene diskova izvedena iz Reversi igre

note: Translators: text crediting an artist, in the about dialog
en: Masuichi Ito (pieces)
hr: Masuichi Ito (dijelovi)

note: Translators: text crediting an artist, in the about dialog
en: Arnaud Bonatti (themes)
hr: Arnaud Bonatti (teme)

note: Translators: text crediting a maintainer, in the about dialog text; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Ian Peters
hr: Autorsko pravo © %u-%u – Ian Peters

note: Translators: text crediting a maintainer, in the about dialog text; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Michael Catanzaro
hr: Autorsko pravo © %u-%u – Michael Catanzaro

note: Translators: text crediting a maintainer, in the about dialog text; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
hr: Autorsko pravo © %u-%u – Arnaud Bonatti

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
hr: Stranica na GNOME wiki

note: Translators: when configuring a new game, button label for the size of the game ("3 × 3", or 4, or 5)
en: Size: %d × %d ▾
hr: Veličina: %d × %d ▾
