iagno master - en to hu translation catalogue (137 entries)

en: Dominate the board in a classic reversi game, or play the reversed variant
hu: Uralja a táblát a klasszikus Reversi játékban, vagy játsszon a fordított változattal

en: Reversi is a two-player strategy game, played on an 8 by 8 board. Players use tiles that are dark on one side and light on the other.
hu: A Reversi egy kétszemélyes, stratégiai játék, amelyet 8×8-as táblán játszanak. A játékot egyik oldalon sötét, a másikon világos kövekkel játsszák.

en: The object of reversi is to flip your opponent’s tiles to your color, while your opponent is trying to flip your tiles to his own color. Opponent’s tiles are flipped when trapped between an already placed tile of your color and the tile you add. Who finishes with more tiles wins!
hu: A Reversi célja az ellenfél lehető legtöbb kövének megfordítása a saját színre, miközben az ellenfél is ugyanerre törekszik. Az ellenfél kövei akkor kerülnek átfordításra, ha egy már meglévő saját kő és egy frissen elhelyezett kő közti csapdába esnek. Az nyer, aki több kővel végez.

en: GNOME Reversi allows you to play both a classic reversi game, and the reversed variant, where the goal is to finish with less tile than your opponent.
hu: A GNOME Reversivel játszhat a klasszikus reversi játékkal, és a fordított változattal, ahol a cél az, hogy kevesebb kővel végezzen, mint az ellenfél.

en: A GNOME Reversi game preview
hu: Egy GNOME Reversi játékelőzetes

en: The GNOME Project
hu: A GNOME projekt

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Dominate the board in a classic version of Reversi
hu: Uralja a táblát a Reversi klasszikus változatában

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
hu: Műveletek

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
hu: Jelenlegi nézetműveletek

note: Translators: during a game, tooltip text of the New Game button
en: Start a new game
hu: Új játék indítása

note: Translators: during a game, label of the New Game button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
hu: Ú_j játék

note: Translators: when configuring a new game, if the user has a started game, tooltip text of the Go back button
en: Go back to the current game
hu: Vissza a jelenlegi játékhoz

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “New game” and “Undo last move”
en: During a game
hu: Játék közben

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: New game
hu: Új játék

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Undo last move
hu: Utolsó lépés visszavonása

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Toggle game menu
hu: Játékmenü be/ki

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Select where to play”, “Play on selected tile”, etc.
en: Play with keyboard
hu: Játszás billentyűvel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select where to play
hu: Válassza ki, hol játszik

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select the given row
hu: A megadott sor kiválasztása

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select the given column
hu: A megadott oszlop kiválasztása

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Play on selected tile
hu: A kijelölt kő megjátszása

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Start new game” and “Go back”
en: During game selection
hu: Játék közbeni kijelölések

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Start new game
hu: Új játék indítása

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Go back
hu: Vissza

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains generic shortcuts like F1, F10, etc.
en: Generic
hu: Általános

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Toggle main menu
hu: Főmenü be/ki

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Keyboard shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Help
hu: Súgó

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: About
hu: Névjegy

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Quit
hu: Kilépés

note: Translators: label of the game status button (in the headerbar, next to the hamburger button), when the game is finished; please keep the string as small as possible (3~5 characters)
en: End!
hu: Vége!

note: Translators: when configuring a new game, header of the game type that appears on small screen
en: Game
hu: Játék

note: Translators: when configuring a new game, header of the options that appears on small screen
en: Options
hu: Beállítások

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; copies the look of the most common physical board
en: Classic
hu: Klasszikus

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; uses only two colors, one really dark and one really light
en: Black and White
hu: Fekete-fehér

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; Light player uses a symbolized Sun, Dark player a symbolized five-arms star
en: Sun and Star
hu: Nap és csillag

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: A flag to follow system night light
hu: Egy jelző a rendszer éjszakai fényének követéséhez

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
hu: A GNOME éjszakai fény beállításának használata az éjszakai mód bekapcsolásához.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the window
hu: Az ablak szélessége

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
hu: A főablak szélessége képpontban.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the window
hu: Az ablak magassága

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
hu: A főablak magassága képpontban.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
hu: Egy jelző a teljes méretű mód engedélyezéséhez

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
hu: Ha „igaz”, akkor a főablak teljes méretben indul.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/alternate-who-starts'
en: A flag to alternate who starts
hu: Egy jelző annak váltakoztatásához, hogy ki kezd

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/alternate-who-starts'
en: If “true”, when playing against AI, the “color” settings is toggled after every new game request, making the next game being started with inverted roles (previous Dark player playing Light). Ignored for two-player games.
hu: Ha „igaz”, akkor a mesterséges intelligencia elleni játékkor a „szín” beállítások át lesznek váltva minden egyes új játék kérés után, hogy a következő játék fordított szerepekkel legyen elindítva (az előző sötét játékos világossal játszik). Figyelmen kívül van hagyva kétszemélyes játékoknál.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/color'
en: Color to play as
hu: A szín, amellyel játszik

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/color'
en: Whether to play as Dark or Light. Ignored for two-player games.
hu: Sötétként vagy világosként játszik-e. Kétszemélyes játékoknál mellőzve van.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/computer-level'
en: Computer’s AI level
hu: A számítógép intelligencia szintje

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/computer-level'
en: From 1, the easiest, to 3, the hardest.
hu: A legkönnyebb 1-től a legnehezebb 3-ig.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-playable-tiles'
en: A flag to highlight playable tiles
hu: Egy jelző a megjátszható kövek kiemeléséhez

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-playable-tiles'
en: If “true”, the tiles where you can play are highlighted.
hu: Ha „igaz”, akkor ki vannak emelve azok a kövek, amelyeket meg lehet játszani.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-turnable-tiles'; these are not the playable tiles, but the one that could be captured by a play
en: A flag to highlight capturable tiles
hu: Egy jelző a megszerezhető kövek kiemeléséhez

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-turnable-tiles'; the player moves mouse cursor and sees what he can capture by playing there
en: If “true”, the tiles that will be captured to the opponent by a play are highlighted.
hu: Ha „igaz”, akkor ki vannak emelve azok a kövek, amelyeket az ellenfél egy lépéssel meg fog szerezni.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/num-players'
en: Whether to play against the computer or another human.
hu: A számítógép vagy egy másik ember ellen játsszon-e.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/random-start-position'
en: A flag to randomize start position
hu: Egy jelző a kezdési pozíció véletlenszerűvé tételéhez

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/random-start-position'
en: Reversi can be played with two different initial positions (and their symmetries). If “true”, the game will randomly start with one or the other position; if “false”, only the most common initial position is used. You can force the game to use the alternative position by using the “--alternative-start” argument on the command-line; also, if either “--usual-start” or “--random-start” is given instead on the command-line, this flag will be ignored.
hu: A Reversi játszható két különböző kezdeti pozícióval (és azok szimmetriájával). Ha „igaz”, akkor a játék véletlenszerűen az egyik vagy a másik pozícióval fog indulni. Ha „hamis”, akkor csak a leggyakoribb kezdeti pozíció lesz használva. Kényszerítheti a játékot az alternatív pozíció használatához az „--alternative-start” argumentum használatával a parancssorból. Továbbá ha vagy a „--usual-start”, vagy a „--random-start” kapcsoló van megadva ehelyett a parancssorban, akkor ez a jelző figyelmen kívül lesz hagyva.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/sound'
en: Sound
hu: Hang

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/sound'
en: Whether or not to play event sounds.
hu: Legyen-e az eseményeknek hangjuk.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/theme'
en: Theme
hu: Téma

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/theme'; TODO the themes names are translated in the UI, but not in the settings; not sure what to do for now
en: Filename of the theme used, or “default”. Are provided “adwaita.theme”, “high_contrast.theme” and “sun_and_star.theme”.
hu: A használandó téma fájlneve vagy „default”. A következő témák érhetők el: „adwaita.theme”, „high_contrast.theme” és „sun_and_star.theme”.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/type'
en: Name of the game
hu: A játék neve

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/type'
en: The name of the game that will be played. It could be “classic” (the usual game, where you try to have more pieces), or “reverse” (the opposite game, where you try to have less pieces).
hu: A játszandó játék neve. Lehet „classic” (a szokásos játék, ahol több darabot próbál megszerezni) vagy „reverse” (az ellentétes játék, ahol kevesebb darabot próbál megszerezni).

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
hu: Névjegy

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
hu: Köszönet

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
hu: GNU General Public License
    3. vagy későbbi verzió

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
hu: Készítők

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the documenters names
en: Documenters
hu: Dokumentálók

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
hu: Fordítók

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the pictural artists names
en: Artists
hu: Művészek

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Pause night mode
hu: Éjszakai mód szüneteltetése

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Reuse night mode
hu: Éjszakai mód újra használata

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Use night mode
hu: Éjszakai mód használata

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keyboard Shortcuts
hu: _Gyorsbillentyűk

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Help
hu: _Súgó

note: Translators: hamburger menu entry; "Appearance" submenu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: A_ppearance
hu: _Megjelenés

note: Translators: hamburger menu entry; sound togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Sound
hu: _Hang

note: Translators: when configuring a new game, label of the blue Start button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Start Game
hu: Játék _indítása

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with an alternative position
hu: Indítás alternatív pozícióval

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play Classic Reversi
hu: Klasszikus Reversi játék

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Reduce delay before AI moves
hu: Késleltetés csökkentése a gép lépése előtt

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play first
hu: Első játékos

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Set the level of the computer’s AI
hu: A számítógép intelligencia szintjének beállítása

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a level, see 'iagno --help'
en: LEVEL
hu: SZINT

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Turn off the sound
hu: Hang kikapcsolása

note: Translators: command-line option description, currently hidden; might appear one day in 'iagno --help'
en: Log the game moves
hu: Játéklépések naplózása

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with a random position
hu: Indítás véletlenszerű pozícióval

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play Reverse Reversi
hu: Fordított Reversi játék

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play second
hu: Második játékos

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Size of the board (debug only)
hu: A tábla mérete (csak hibakereséshez)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size, see 'iagno --help'
en: SIZE
hu: MÉRET

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Two-players mode
hu: Kétszemélyes mód

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Turn on the sound
hu: Hang bekapcsolása

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with the usual position
hu: Indítás a szokásos pozícióval

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Print release version and exit
hu: Kiadási verzió kiírása és kilépés

note: Translators: command-line error message, displayed when two antagonist arguments are used; try 'iagno --usual-start --alternative-start'
en: The “--alternative-start”, “--random-start” and “--usual-start” arguments are mutually exclusive.
hu: Az „--alternative-start”, „--random-start” és „--usual-start” argumentumok kölcsönösen kizárják egymást.

note: Translators: command-line error message, displayed when two antagonist arguments are used; try 'iagno --reverse --classic'
en: The “--classic” and “--reverse” arguments are mutually exclusive.
hu: A „--classic” és „--reverse” argumentumok kölcsönösen kizárják egymást.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'iagno -s 2'
en: Size must be at least 4.
hu: A méretnek legalább 4-nek kell lennie.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'iagno -s 17'
en: Size must not be more than 16.
hu: A méret nem lehet nagyobb 16-nál.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect level request; try 'iagno -l 5'
en: Level should be between 1 (easy) and 3 (hard). Settings unchanged.
hu: A szintnek 1 (könnyű) és 3 (nehéz) között kell lennie. A beállítások nem változtak.

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to play first/Dark (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Play _first (Dark)
hu: _Első játékos (sötét)

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to play second/Light (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Play _second (Light)
hu: _Második játékos (világos)

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to alternate who starts between human and AI (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Alternate who starts
hu: _Váltakozzon, hogy ki kezd

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose a two-players game (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Two players
hu: _Két játékos

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose an easy-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Easy
hu: Kö_nnyű

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose a medium-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Medium
hu: Kö_zepes

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose an hard-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Hard
hu: Ne_héz

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose to use randomly an alternative start position (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Vary start position
hu: Kezdési pozíció _változtatása

note: Translators: when configuring a new game, label of the first big button; name of the usual reversi game, where you try to have more pieces Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: Classic Reversi
hu: Klasszikus Reversi

note: Translators: when configuring a new game, label of the second big button; name of the opposite game, where you try to have less pieces Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: Reverse Reversi
hu: Fordított Reversi

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry; a name for the default theme
en: Default
hu: Alapértelmezett

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry, in the "Highlight" section; highlight-playable-tiles togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Pla_yable tiles
hu: Meg_játszható kövek

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry, in the "Highlight" section; highlight-capturable-tiles togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt); these are not the playable tiles, but the one that could be captured by a play
en: _Capturable tiles
hu: _Megszerezhető kövek

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu section header; the section lists several game helpers that are done by highlighting tiles on the board: "Capturable tiles" and "Playable tiles"; "Highlights" is probably better understood as a noun than as a verb here
en: Highlights
hu: Kiemelések

note: Translators: history menu entry (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Undo last move
hu: _Utolsó lépés visszavonása

note: Translators: history menu entry, when game is finished, after final animation; undoes the animation (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Show final board
hu: _Végső tábla megjelenítése

note: Translators: hamburger menu entry; open about dialog (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _About Reversi
hu: A Reversi _névjegye

note: Translators: when configuring a new game, button label if a two-players game is chosen
en: Two players
hu: Két játékos

note: Translators: when configuring a new game, button label if the player choose to start
en: Color: Dark
hu: Szín: sötét

note: Translators: when configuring a new game, button label if the player choose let computer start
en: Color: Light
hu: Szín: világos

note: Translators: when configuring a new game, second menubutton label, when configuring a two-player game
en: More options
hu: További beállítások

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if easy
en: Difficulty: Easy
hu: Nehézség: könnyű

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if medium
en: Difficulty: Medium
hu: Nehézség: közepes

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if hard
en: Difficulty: Hard
hu: Nehézség: nehéz

note: Translators: during a game, notification to display when Light has no possible moves
en: Light must pass, Dark’s move
hu: A világos nem tud lépni, a sötét jön

note: Translators: during a game, notification to display when Dark has no possible moves
en: Dark must pass, Light’s move
hu: A sötét nem tud lépni, a világos jön

note: Translators: during a game, notification to display when Light has won the game; the %u are replaced with the Light and Dark number of tiles
en: Light wins! (%u-%u)
hu: A világos nyert! (%u-%u)

note: Translators: during a game, notification to display when Dark has won the game; the %u are replaced with the Dark and Light number of tiles
en: Dark wins! (%u-%u)
hu: A sötét nyert! (%u-%u)

note: Translators: during a game, notification to display when the game is a draw
en: The game is draw.
hu: Az eredmény döntetlen.

note: Translators: during a game, notification to display when the player tries to make an illegal move
en: You can’t move there!
hu: Nem léphet oda!

note: Translators: during the overture (at the start) of a two-players game, when Dark has played, notification displayed if Light clicks at the opposite tile relatively to Dark one
en: In this opening, Light can only play on tiles bordering on Dark one.
hu: Ebben a nyitásban a világos csak a sötéttel határos kövekkel játszhat.

note: Translators: during the overture (at the start) of a two-players game, notification displayed if the board is clicked elsewhere of the four playable tiles that are highlighted
en: Click on one of the highlighted tiles to move the selected piece there.
hu: Kattintson a kiemelt kövek egyikére a kijelölt darab oda mozgatásához.

note: Translators: about dialog text
en: A disk flipping game derived from Reversi
hu: A Reversiből származtatott korongfordítgatós játék

note: Translators: text crediting an artist, in the about dialog
en: Masuichi Ito (pieces)
hu: Masuichi Ito (darabok)

note: Translators: text crediting an artist, in the about dialog
en: Arnaud Bonatti (themes)
hu: Arnaud Bonatti (témák)

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
hu: Oldal a GNOME wikin

note: Translators: when configuring a new game, button label for the size of the game ("3 × 3", or 4, or 5)
en: Size: %d × %d ▾
hu: Méret: %d × %d ▾
