gnome-games 2.6 - en to is translation catalogue (65 entries)

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Dominate the board in a classic version of Reversi
is: Gerast konungur borðsins í klassískri útgáfu af Reversi

en: Iagno is a computer version of the game Reversi, a two-player strategy board game. The game is played with tiles that are dark on one side and light on the other.
is: Iagno er tölvuútgáfa af Reversi, tveggja spilara herkænskuborðspili. Leikið er með því að setja og velta flísum sem eru dökkar á annari hliðinni en ljósar á hinni.

en: The object of Iagno is to flip as many of your opponent’s tiles to your color as possible while preventing your opponent from flipping your tiles to his color. This is done by trapping your opponent’s tiles between two tiles of your own color.
is: Markmið Iagno er að fletta eins mörgum af töflum andstæðingsins yfir í þinn lit um leið og þú reynir að koma í veg fyrir að hann geti flett þínum töflum yfir í hans lit. Þetta er gert með því að loka hans töflur á milli tveggja taflna í þínum lit.

en: A GNOME Iagno game preview
is: Forskoðun á GNOME-iagno leik

en: The GNOME Project
is: GNOME verkefnið

note: Translators: a GenericName that gives the application goal, as defined in the desktop file spec
en: Reversi
is: Reversi borðleikur

note: Translators: an action Name, as defined in the desktop file spec
en: Play first (Dark)
is: Leika fyrst (dökkur)

note: Translators: an action Name, as defined in the desktop file spec
en: Play second (Light)
is: Leika næst (ljós)

note: Translators: an action Name, as defined in the desktop file spec
en: Two players game
is: Tveggja spilara leikur

note: Translators: when configuring a new game, header of the row for choosing the number of players
en: Players
is: Leikmenn

note: Translators: when configuring a new game, row "Players", label of the button to choose a one-player game (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _One
is: _Einn

note: Translators: when configuring a new game, row "Players", label of the button to choose a one-player game (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Two
is: _Tveir

note: Translators: when configuring a new game, header of the row for choosing the level of the artificial intelligence
en: Difficulty
is: Erfiðleikastig

note: Translators: when configuring a new game, row "Difficulty", label of the button to choose an easy-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Easy
is: _Auðvelt

note: Translators: when configuring a new game, row "Difficulty", label of the button to choose a medium-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Medium
is: _Miðlungs

note: Translators: when configuring a new game, row "Difficulty", label of the button to choose a hard-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Hard
is: _Erfitt

note: Translators: when configuring a new game, header of the row for choosing the played color (whether to start or not)
en: Color
is: Litur

note: Translators: when configuring a new game, row "Color", label of the button to play the dark color, so to start (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Dark
is: _Dökkur

note: Translators: when configuring a new game, row "Color", label of the button to play the light color, so not play second (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Light
is: _Ljós

note: Translators: title of the theme dialog
en: Select Theme
is: Veldu þema

note: Translators: first row (default theme) in the theme dialog
en: Default
is: Sjálfgefið

note: Translators: hamburger menu entry; open theme dialog button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: A_ppearance
is: Út_lit

note: Translators: hamburger menu entry; sound togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Sound
is: Hl_jóð

note: Translators: hamburger menu entry; open help (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Help
is: _Hjálp

note: Translators: hamburger menu entry; open about dialog (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _About Iagno
is: _Um hugbúnaðinn

note: Translators: when configuring a new game, if the user has a started game, tooltip text of the Go back button
en: Go back to the current game
is: Fara til baka í núverandi leik

note: Translators: during a game, label of the Start Over button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
is: _Nýr leikur

note: Translators: during a game, tooltip text of the Start Over button
en: Start a new game
is: Byrja nýjan leik

note: Translators: name of a board graphical theme; copies the look of the most common physical board
en: Classic
is: Hefðbundinn

note: Translators: name of a board graphical theme; uses only two colors, one really dark and one really light
en: Black and White
is: Svartur og hvítur

note: Translators: name of a board graphical theme; Light player uses a symbolized Sun, Dark player a symbolized five-arms star
en: Sun and Star
is: Sól og stjarna

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/computer-level'
en: Computer’s AI level
is: Gervigreindarstig tölvunnar

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/computer-level'
en: From 1, the easiest, to 3, the hardest.
is: Frá 1 - auðveldast, til 3 - erfiðast.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/num-players'
en: Whether to play against the computer or another human.
is: Hvort spila eigi við tölvuna eða annan leikmann.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/color'
en: Color to play as
is: Með hvaða lit á að spila

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/color'
en: Whether to play as Dark or Light. Ignored for two-player games.
is: Hvort eigi að spila sem dökkur eða ljós. Hunsað í tveggja spilara leikjum.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/theme'
en: Theme
is: Þema

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/theme'; TODO the themes names are translated in the UI, but not in the settings; not sure what to do for now
en: Filename of the theme used, or "default". Are provided "adwaita.theme", "high_contrast.theme" and "sun_and_star.theme".
is: Skráarheiti þema sem er notað, eða "sjálfgefið". Með fylgja "adwaita.theme", "high_contrast.theme" og "sun_and_star.theme".

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/sound'
en: Sound
is: Hljóð

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/sound'
en: Whether or not to play event sounds.
is: Hvort spila á leikhljóð eða ekki.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: Width of the window in pixels
is: Breidd aðalgluggans í mynddílum

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: Height of the window in pixels
is: Hæð aðalgluggans í mynddílum

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: true if the window is maximized
is: SATT ef forritsglugginn er hámarkaður

note: Translators: when configuring a new game, label of the blue Start button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Start Game
is: Hefja _leik

note: Translators: during a game, tooltip text of the Undo button
en: Undo your most recent move
is: Afturkalla síðasta leikinn þinn

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with an alternative position
is: Byrja í hinni stöðunni

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Reduce delay before AI moves
is: Minnka bið áður en tölvan leikur

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play first
is: Leika fyrst

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Set the level of the computer’s AI
is: Veldu gervigreindarstig tölvunnar

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Turn off the sound
is: Slökkva á hljóðinu

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play second
is: Leika næst

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Size of the board (debug only)
is: Stærð borðs (aðeins til villuleitar)

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Two-players mode
is: Tveggja spilara hamur

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Turn on the sound
is: Kveikja á hljóðinu

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Print release version and exit
is: Birta upplýsingar um útgáfu og hætta

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'iagno -s 2'
en: Size must be at least 4.
is: Stærðin verður að vera amk. 4.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'iagno -s 17'
en: Size must not be more than 16.
is: Stærðin verður að vera amk. 16.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect level request; try 'iagno -l 5'
en: Level should be between 1 (easy) and 3 (hard). Settings unchanged.
is: Stig ætti að vera frá 1 (auðvelt) og 3 (erfitt). Stillingar óbreyttar.

note: Translators: about dialog text
en: A disk flipping game derived from Reversi
is: Leikur með mislitar töflur þar sem þú reynir að ná borðinu.

note: Translators: during a game, notification to display when Light has no possible moves
en: Light must pass, Dark’s move
is: Ljósi missir leik. Dökki á að gera

note: Translators: during a game, notification to display when Dark has no possible moves
en: Dark must pass, Light’s move
is: Dökki missir leik. Ljósi á að gera.

note: Translators: during a game, notification to display when Light has won the game
en: Light wins!
is: Ljósi vinnur!

note: Translators: during a game, notification to display when Dark has won the game
en: Dark wins!
is: Dökki vinnur!

note: Translators: during a game, notification to display when the game is a draw
en: The game is draw.
is: Leikurinn endaði með jafntefli.

note: Translators: during a game, notification to display when the player tries to make an illegal move
en: You can’t move there!
is: Þú getur ekki sett þarna!
