gnome-games master - en to kk translation catalogue (141 entries)

en: GNOME Reversi
kk: GNOME реверси

en: Dominate the board in a classic reversi game, or play the reversed variant
kk: Классикалық реверси ойынында тақтаға үстемдік ету немесе кері нұсқаны ойнау

en: Reversi is a two-player strategy game, played on an 8 by 8 board. Players use tiles that are dark on one side and light on the other.
kk: Reversi — 8-8 тақтада ойналатын екі ойыншының стратегиялық ойыны. Ойыншылар бір жағынан қараңғы және екінші жағынан жарық түсетін плиткаларды пайдаланады.

en: The object of reversi is to flip your opponent’s tiles to your color, while your opponent is trying to flip your tiles to his own color. Opponent’s tiles are flipped when trapped between an already placed tile of your color and the tile you add. Who finishes with more tiles wins!
kk: Реверсидің мақсаты қарсылас жақтың плиткаларын өз түсіңізге аудару болып табылады, ал қарсылас жақ плиткаларды өз түсіне аударуға тырысады. Қарсылас жағының плиткалары сіз алдында қойған және қазір қоятын плитка арасында қалып қойса, аударылады. Жеңу үшін көбірек плиткамен аяқтау керек!

en: GNOME Reversi allows you to play both a classic reversi game, and the reversed variant, where the goal is to finish with less tile than your opponent.
kk: GNOME Reversi классикалық реверсивті ойынды да, кері нұсқаны да ойнауға мүмкіндік береді, оның мақсаты қарсылас жаққа қарағанда аз плиткамен аяқтау.

en: A GNOME Reversi game preview
kk: GNOME реверси ойынын алдын ала қарау

en: The GNOME Project
kk: GNOME жобасы

note: Translators: a GenericName that gives the application goal, as defined in the desktop file spec Translators: application name, as used in the window manager, the window title, the about dialog...
en: Reversi
kk: Реверси

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Dominate the board in a classic version of Reversi
kk: Реверси классикалық нұсқасында тақтаға үстемдік ету

note: Translators: some search Keywords to find this application, as defined in the desktop file spec. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: reversi;othello;
kk: reversi;othello;реверси;отелло;

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
kk: Әрекеттер

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
kk: Ағымдағы көрініс әрекеттері

note: Translators: during a game, tooltip text of the New Game button
en: Start a new game
kk: Жаңа ойынды бастау

note: Translators: during a game, label of the New Game button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
kk: Ж_аңа ойын

note: Translators: when configuring a new game, if the user has a started game, tooltip text of the Go back button
en: Go back to the current game
kk: Ағымдағы ойынға қайтып оралу

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “New game” and “Undo last move”
en: During a game
kk: Ойын барысында

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: New game
kk: Жаңа ойын

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Undo last move
kk: Соңғы жылжытуды болдырмау

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Toggle game menu
kk: Ойын мәзірін көрсету/жасыру

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Select where to play”, “Play on selected tile”, etc.
en: Play with keyboard
kk: Пернетақтамен ойнау

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select where to play
kk: Қайда ойнауды таңдау

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select the given row
kk: Көрсетілген жолды таңдау

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select the given column
kk: Көрсетілген бағанды таңдау

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Play on selected tile
kk: Таңдалған плиткада ойнау

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Start new game” and “Go back”
en: During game selection
kk: Ойын таңдау кезінде

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Start new game
kk: Жаңа ойынды бастау

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Go back
kk: Артқа өту

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains generic shortcuts like F1, F10, etc.
en: Generic
kk: Жалпы

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Toggle main menu
kk: Басты мәзірді көрсету/жасыру

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Keyboard shortcuts
kk: Пернетақта жарлықтары

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Help
kk: Көмек

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: About
kk: Осы туралы

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Quit
kk: Шығу

note: Translators: label of the game status button (in the headerbar, next to the hamburger button), when the game is finished; please keep the string as small as possible (3~5 characters)
en: End!
kk: Бітті!

note: Translators: when configuring a new game, header of the game type that appears on small screen
en: Game
kk: Ойын

note: Translators: when configuring a new game, header of the options that appears on small screen
en: Options
kk: Опциялар

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; similar to Gtk theme name, should probably be kept unchanged
en: Adwaita
kk: Адвайта

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; copies the look of the most common physical board
en: Classic
kk: Классикалық

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; uses only two colors, one really dark and one really light
en: Black and White
kk: Ақ пен қара

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; Light player uses a symbolized Sun, Dark player a symbolized five-arms star
en: Sun and Star
kk: Күн және жұлдыздар

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: A flag to follow system night light
kk: Жүйелік түнгі жарық күйіне сай болу жалаушасы

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
kk: Түнгі жарықты белсендіру үшін GNOME түнгі жарық режимін белсендіру үшін қолданыңыз.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the window
kk: Терезе ені

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
kk: Басты терезенің ені, пиксельмен.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the window
kk: Терезе биіктігі

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
kk: Басты терезенің биіктігі, пиксельмен.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
kk: Максималды режимін іске қосу жалаушасы

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
kk: Егер "true" болса, басты терезе максималды күйінде іске қосылатын болады.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/alternate-who-starts'
en: A flag to alternate who starts
kk: Кім бастайтынын ауыстыратын жалауша

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/alternate-who-starts'
en: If “true”, when playing against AI, the “color” settings is toggled after every new game request, making the next game being started with inverted roles (previous Dark player playing Light). Ignored for two-player games.
kk: Егер "true" болса, AI-ге қарсы ойнағанда "color" параметрі әрбір жаңа ойын сұрауынан кейін ауысып, жаңа ойында бұрыңғы рөлдер орынмен өзгереді (алдыңғы Күңгірт ойыншы енді Ашық түспен ойнайды). Екі ойыншы ойындарында еленбейді.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/color'
en: Color to play as
kk: Ойнау үшін түс

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/color'
en: Whether to play as Dark or Light. Ignored for two-player games.
kk: Күңгірт немесе Ашық түстілер ретінде ойнау керек пе. Екі ойыншы ойындарында еленбейді.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/computer-level'
en: Computer’s AI level
kk: Компьютердің AI деңгейі

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/computer-level'
en: From 1, the easiest, to 3, the hardest.
kk: Ең оңай, 1-ден, ең қиынға, 3-ке дейін.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-playable-tiles'
en: A flag to highlight playable tiles
kk: Ойналатын плиткаларды түспен ерекшелеу жалаушасы

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-playable-tiles'
en: If “true”, the tiles where you can play are highlighted.
kk: Егер "true" болса, ойналатын плиткаларды түспен ерекшеленеді.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-turnable-tiles'; these are not the playable tiles, but the one that could be captured by a play
en: A flag to highlight capturable tiles
kk: Ұстауға болатын плиткаларды түспен ерекшелеу жалаушасы

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-turnable-tiles'; the player moves mouse cursor and sees what he can capture by playing there
en: If “true”, the tiles that will be captured to the opponent by a play are highlighted.
kk: Егер "true" болса, ағымдағы жүрумен қарсыластың ұстауға болатын плиткалары түспен ерекшеленеді.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/num-players'
en: Whether to play against the computer or another human.
kk: Компьютерге немесе басқа адамға қарсы ойнау керек пе.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/random-start-position'
en: A flag to randomize start position
kk: Бастау орнын кездейсоқ қылуға арналған жалауша

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/random-start-position'
en: Reversi can be played with two different initial positions (and their symmetries). If “true”, the game will randomly start with one or the other position; if “false”, only the most common initial position is used. You can force the game to use the alternative position by using the “--alternative-start” argument on the command-line; also, if either “--usual-start” or “--random-start” is given instead on the command-line, this flag will be ignored.
kk: Реверсиді екі түрлі бастапқы позицияда (және олардың симметриялы) ойнауға болады. Егер "true" болса, ойын кездейсоқ орыннан басталады; егер "false" болса, ең жиі қолданылатын бастапқы орын ғана пайдаланылады. Ойынды балама позициядан бастауға командалық жолды “--alternative-start” аргументін беру арқылы мәжбүрлеуге болады; ал командалық жолда “--usual-start” немесе “--random-start” берілсе, бұл жалауша еленбейді.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/sound'
en: Sound
kk: Дыбыс

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/sound'
en: Whether or not to play event sounds.
kk: Оқиға дыбыстарын ойнату немесе ойнамау.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/theme'
en: Theme
kk: Темасы

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/theme'; TODO the themes names are translated in the UI, but not in the settings; not sure what to do for now
en: Filename of the theme used, or “default”. Are provided “adwaita.theme”, “high_contrast.theme” and “sun_and_star.theme”.
kk: Қолданылатын теманың файл аты, немесе “default”. Ұсынылғандар “adwaita.theme”, “high_contrast.theme” және “sun_and_star.theme”.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/type'
en: Name of the game
kk: Ойынның атауы

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/type'
en: The name of the game that will be played. It could be “classic” (the usual game, where you try to have more pieces), or “reverse” (the opposite game, where you try to have less pieces).
kk: Ойналатын ойынның аты. Ол "classic" (кәдімгі ойын, онда көбірек дана алуға тырысады) немесе "reverse" (қарама-қарсы ойын, онда азырақ дана алуға тырысады) болуы мүмкін.

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
kk: Осы туралы

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
kk: Үлес қосқандар

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
kk: GNU General Public License,
    нұсқасы 3 не одан кейін шыққан

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
kk: Жасағандар

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the documenters names
en: Documenters
kk: Құжаттаманы жазған

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
kk: Аудармашылар

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the pictural artists names
en: Artists
kk: Суретшілер

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Pause night mode
kk: Түнгі режимді аялдату

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Reuse night mode
kk: Түнгі режимді қайта пайдалану

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Use night mode
kk: Түнгі режимді пайдалану

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keyboard Shortcuts
kk: П_ернетақта жарлықтары

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Help
kk: _Көмек

note: Translators: hamburger menu entry; "Appearance" submenu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: A_ppearance
kk: Сырт _көрінісі

note: Translators: hamburger menu entry; sound togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Sound
kk: Д_ыбыс

note: Translators: when configuring a new game, label of the blue Start button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Start Game
kk: Ба_стау

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with an alternative position
kk: Баламалы позициядан бастау

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play Classic Reversi
kk: Классикалық реверси ойнау

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Reduce delay before AI moves
kk: AI жылжулар арасындағы кідірісті азайту

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play first
kk: Бірінші болып ойнау

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Set the level of the computer’s AI
kk: Компьютердің AI деңгейін орнату

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a level, see 'iagno --help'
en: LEVEL
kk: ДЕҢГЕЙ

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Turn off the sound
kk: Дыбысты сөндіру

note: Translators: command-line option description, currently hidden; might appear one day in 'iagno --help'
en: Log the game moves
kk: Ойын барысын журналдау

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with a random position
kk: Кездейсоқ орыннан бастау

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play Reverse Reversi
kk: Кері реверси ойнау

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play second
kk: Екінші болып ойнау

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Size of the board (debug only)
kk: Тақтаның өлшемі (тек жөндеу)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size, see 'iagno --help'
en: SIZE
kk: ӨЛШЕМІ

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Two-players mode
kk: Екі ойыншының режімі

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Turn on the sound
kk: Дыбысты сөндіру

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with the usual position
kk: Әдеттегі орыннан бастау

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Print release version and exit
kk: Нұсқа ақпаратын шығару және шығу

note: Translators: command-line error message, displayed when two antagonist arguments are used; try 'iagno --usual-start --alternative-start'
en: The “--alternative-start”, “--random-start” and “--usual-start” arguments are mutually exclusive.
kk: “--alternative-start”, “--random-start” және “--usual-start” аргументтері өзара бәсекелеседі.

note: Translators: command-line error message, displayed when two antagonist arguments are used; try 'iagno --reverse --classic'
en: The “--classic” and “--reverse” arguments are mutually exclusive.
kk: “--classic” және “--reverse” аргументтері өзара бәсекелеседі.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'iagno -s 2'
en: Size must be at least 4.
kk: Өлшемі 4-тен кем болмауы тиіс.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'iagno -s 17'
en: Size must not be more than 16.
kk: Өлшемі 16-дан аспауы тиіс.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect level request; try 'iagno -l 5'
en: Level should be between 1 (easy) and 3 (hard). Settings unchanged.
kk: Деңгей 1 (оңай) және 3 (қатты) арасында болуы тиіс. Параметрлер өзгеріссіз қалды.

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to play first/Dark (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Play _first (Dark)
kk: Бі_рінші болып ойнау (Күңгірт)

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to play second/Light (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Play _second (Light)
kk: Е_кінші болып ойнау (Ашық түсті)

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to alternate who starts between human and AI (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Alternate who starts
kk: Кім бастайтынын _ауыстыру

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose a two-players game (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Two players
kk: _Екі ойыншы

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose an easy-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Easy
kk: _Оңай

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose a medium-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Medium
kk: О_рташа

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose an hard-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Hard
kk: Қ_иын

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose to use randomly an alternative start position (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Vary start position
kk: Бастау орнын ау_ыстыру

note: Translators: when configuring a new game, label of the first big button; name of the usual reversi game, where you try to have more pieces Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: Classic Reversi
kk: Классикалық реверси

note: Translators: when configuring a new game, label of the second big button; name of the opposite game, where you try to have less pieces Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: Reverse Reversi
kk: Кері реверси

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry; a name for the default theme
en: Default
kk: Үнсіз келісім бойынша

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry, in the "Highlight" section; highlight-playable-tiles togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Pla_yable tiles
kk: О_йнауға болатын плиткалар

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry, in the "Highlight" section; highlight-capturable-tiles togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt); these are not the playable tiles, but the one that could be captured by a play
en: _Capturable tiles
kk: Ұс_тауға болатын плиткалар

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu section header; the section lists several game helpers that are done by highlighting tiles on the board: "Capturable tiles" and "Playable tiles"; "Highlights" is probably better understood as a noun than as a verb here
en: Highlights
kk: Түспен ерекшелеу

note: Translators: history menu entry (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Undo last move
kk: Соңғы жылжытуды болд_ырмау

note: Translators: history menu entry, when game is finished, after final animation; undoes the animation (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Show final board
kk: Қорытынды тақтаны көр_сету

note: Translators: hamburger menu entry; open about dialog (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _About Reversi
kk: Реверси тур_алы

note: Translators: when configuring a new game, button label if a two-players game is chosen
en: Two players
kk: Екі ойыншы

note: Translators: when configuring a new game, button label if the player choose to start
en: Color: Dark
kk: Түсі: Күңгірт

note: Translators: when configuring a new game, button label if the player choose let computer start
en: Color: Light
kk: Түсі: Ашық

note: Translators: when configuring a new game, second menubutton label, when configuring a two-player game
en: More options
kk: Көбірек опциялар

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if easy
en: Difficulty: Easy
kk: Қиындық: оңай

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if medium
en: Difficulty: Medium
kk: Қиындық: орташа

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if hard
en: Difficulty: Hard
kk: Қиындық: Қатты

note: Translators: during a game, notification to display when Light has no possible moves
en: Light must pass, Dark’s move
kk: Ашық түстілер өткізеді, Күңгірт түстінің жүру реті

note: Translators: during a game, notification to display when Dark has no possible moves
en: Dark must pass, Light’s move
kk: Күңгірт түстілер өткізеді, Ашық түстінің жүру реті

note: Translators: during a game, notification to display when Light has won the game; the %u are replaced with the Light and Dark number of tiles
en: Light wins! (%u-%u)
kk: Ашық түстес жеңді! (%u-%u)

note: Translators: during a game, notification to display when Dark has won the game; the %u are replaced with the Dark and Light number of tiles
en: Dark wins! (%u-%u)
kk: Күңгірт түсті жеңді! (%u-%u)

note: Translators: during a game, notification to display when the game is a draw
en: The game is draw.
kk: Ешкім ұтпады.

note: Translators: during a game, notification to display when the player tries to make an illegal move
en: You can’t move there!
kk: Осында жылжытуға болмайды!

note: Translators: during the overture (at the start) of a two-players game, when Dark has played, notification displayed if Light clicks at the opposite tile relatively to Dark one
en: In this opening, Light can only play on tiles bordering on Dark one.
kk: Басталған кезде, Ашық түсті тек Күңгірт түстімен шекаралас плиткада ойнай алады.

note: Translators: during the overture (at the start) of a two-players game, notification displayed if the board is clicked elsewhere of the four playable tiles that are highlighted
en: Click on one of the highlighted tiles to move the selected piece there.
kk: Таңдалған бөлікті сол жерге жылжыту үшін түспен ерекшеленген плиткалардың бірін басыңыз.

note: Translators: about dialog text
en: A disk flipping game derived from Reversi
kk: Реверсиден тараған дискіні аудару ойыны

note: Translators: text crediting an artist, in the about dialog
en: Masuichi Ito (pieces)
kk: Masuichi Ito (бөліктер)

note: Translators: text crediting an artist, in the about dialog
en: Arnaud Bonatti (themes)
kk: Arnaud Bonatti (темалар)

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
kk: GNOME вики беті

note: Translators: when configuring a new game, button label for the size of the game ("3 × 3", or 4, or 5)
en: Size: %d × %d ▾
kk: Өлшемі: %d × %d ▾
