gnome-games - en to sk translation catalogue (119 entries)

en: GNOME Reversi
sk: Reversi prostredia GNOME

en: Dominate the board in a classic reversi game, or play the reversed variant
sk: Ovládnite hracie pole v klasickej hre reversi, alebo hrajte obrátenú variantu

en: The object of reversi is to flip your opponent’s tiles to your color, while your opponent is trying to flip your tiles to his own color. Opponent’s tiles are flipped when trapped between an already placed tile of your color and the tile you add. Who finishes with more tiles wins!
sk: Cieľom hry reversi je prevrátiť čo najviac súperových kameňov na vašu farbu, zatiaľ čo váš súper sa snaží prevrátiť vaše kamene na jeho farbu. Súperove kamene sa obrátia, keď sú zajaté medzi už umiestnenou dlaždicou vašej farby a dlaždicou, ktorú ste pridali. Vyhráva ten, kto skončí s viacerými dlaždicami!

en: A GNOME Reversi game preview
sk: Náhľad hry Reversi prostredia GNOME

en: The GNOME Project
sk: Projekt GNOME

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Dominate the board in a classic version of Reversi
sk: Ovládnite hracie pole v klasickej hre podobnej Reversi

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
sk: Akcie

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
sk: Aktuálne akcie zobrazenia

note: Translators: during a game, tooltip text of the New Game button
en: Start a new game
sk: Začať novú hru

note: Translators: during a game, label of the New Game button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
sk: _Nová hra

note: Translators: when configuring a new game, if the user has a started game, tooltip text of the Go back button
en: Go back to the current game
sk: Prejde späť na aktuálnu hru

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “New game” and “Undo last move”
en: During a game
sk: Počas hry

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: New game
sk: Nová hra

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Undo last move
sk: Vrátenie posledného ťahu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Toggle game menu
sk: Prepnutie hernej ponuky

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Select where to play”, “Play on selected tile”, etc.
en: Play with keyboard
sk: Hra pomocou klávesnice

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select where to play
sk: Výber miesta hry

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select the given row
sk: Výber zadaného riadku

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select the given column
sk: Výber zadaného stĺpca

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Play on selected tile
sk: Hra na vybranej dlaždici

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Start new game” and “Go back”
en: During game selection
sk: Počas výberu hry

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Start new game
sk: Spustenie novej hry

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Go back
sk: Prejdenie späť

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains generic shortcuts like F1, F10, etc.
en: Generic
sk: Všeobecné

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Keyboard shortcuts
sk: Klávesové skratky

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Help
sk: Pomocník

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: About
sk: O aplikácii

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Quit
sk: Ukončenie

note: Translators: label of the game status button (in the headerbar, next to the hamburger button), when the game is finished; please keep the string as small as possible (3~5 characters)
en: End!
sk: Koniec!

note: Translators: when configuring a new game, header of the game type that appears on small screen
en: Game
sk: Hra

note: Translators: when configuring a new game, header of the options that appears on small screen
en: Options
sk: Voľby

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; copies the look of the most common physical board
en: Classic
sk: Klasický

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; uses only two colors, one really dark and one really light
en: Black and White
sk: Čierna a biela

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; Light player uses a symbolized Sun, Dark player a symbolized five-arms star
en: Sun and Star
sk: Slnko a hviezda

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: A flag to follow system night light
sk: Príznak na sledovanie systémového nočného osvetlenia

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
sk: Použiť nastavenie nočného osvetlenia prostredia GNOME na aktiváciu nočného režimu.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the window
sk: Šírka okna

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
sk: Šírka hlavného okna v pixeloch.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the window
sk: Výška okna

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
sk: Výška hlavného okna v pixeloch.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
sk: Príznak povoľujúci režim maximalizovaného okna

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
sk: Ak je hodnota „true“, hlavné okno bude spustené v maximalizovanom režime.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/color'
en: Color to play as
sk: Farba, ktorá ma bude reprezentovať

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/color'
en: Whether to play as Dark or Light. Ignored for two-player games.
sk: Určuje, či budete hrať s tmavými alebo svetlými kameňmi. Ignorované v režime dvoch hráčov.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/computer-level'
en: Computer’s AI level
sk: Úroveň umelej inteligencie počítača

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/computer-level'
en: From 1, the easiest, to 3, the hardest.
sk: Od 1 (najľahšej), po 3 (najťažšiu).

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/num-players'
en: Whether to play against the computer or another human.
sk: Určuje, či sa má hrať proti počítaču alebo inému človeku

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/sound'
en: Sound
sk: Zvuk

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/sound'
en: Whether or not to play event sounds.
sk: Či sa majú prehrať zvuky udalostí.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/theme'
en: Theme
sk: Téma

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/theme'; TODO the themes names are translated in the UI, but not in the settings; not sure what to do for now
en: Filename of the theme used, or “default”. Are provided “adwaita.theme”, “high_contrast.theme” and “sun_and_star.theme”.
sk: Názov súboru použitej témy, alebo „default“ (predvolená). Poskytnutý je súbor „adwaita.theme“, „high_contrast.theme“ a „sun_and_star.theme“.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/type'
en: Name of the game
sk: Názov hry

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
sk: O aplikácii

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
sk: Poďakovanie

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
sk: GNU General Public License
    verzie 3 alebo novšej

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
sk: Tvorcovia

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the documenters names
en: Documenters
sk: Autori dokumentácie

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
sk: Prekladatelia

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the pictural artists names
en: Artists
sk: Umelci

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Pause night mode
sk: Pozastaviť nočný režim

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Reuse night mode
sk: Znovu použiť nočný režim

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Use night mode
sk: Použiť nočný režim

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keyboard Shortcuts
sk: Klávesové _skratky

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Help
sk: _Pomocník

note: Translators: hamburger menu entry; "Appearance" submenu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: A_ppearance
sk: V_zhľad

note: Translators: hamburger menu entry; sound togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Sound
sk: _Zvuk

note: Translators: when configuring a new game, label of the blue Start button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Start Game
sk: _Začať hru

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with an alternative position
sk: Spustí s alternatívnou pozíciou

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play Classic Reversi
sk: Spustí hru klasického Reversi

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Reduce delay before AI moves
sk: Zmenší oneskorenie pred ťahmi UI

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play first
sk: Budete hrať ako prvý

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Set the level of the computer’s AI
sk: Nastaví úroveň umelej inteligencie počítača

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a level, see 'iagno --help'
en: LEVEL
sk: ÚROVEŇ

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Turn off the sound
sk: Vypne zvuk

note: Translators: command-line option description, currently hidden; might appear one day in 'iagno --help'
en: Log the game moves
sk: Zaznamenáva ťahy v hre

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with a random position
sk: Spustí s náhodnou pozíciou

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play Reverse Reversi
sk: Spustí hru obráteného Reversi

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play second
sk: Budete hrať ako druhý

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Size of the board (debug only)
sk: Veľkosť hracej plochy (iba pre ladenie)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size, see 'iagno --help'
en: SIZE
sk: VEĽKOSŤ

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Two-players mode
sk: Režim dvoch hráčov

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Turn on the sound
sk: Zapne zvuk

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with the usual position
sk: Spustí s obvyklou pozíciou

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Print release version and exit
sk: Vypíše verziu vydania a skončí

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'iagno -s 2'
en: Size must be at least 4.
sk: Veľkosť musí byť aspoň 4.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'iagno -s 17'
en: Size must not be more than 16.
sk: Veľkosť nemôže byť väčšia ako 16.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect level request; try 'iagno -l 5'
en: Level should be between 1 (easy) and 3 (hard). Settings unchanged.
sk: Úroveň musí byť v rozpätí 1 (ľahká) a 3 (ťažká). Nastavenia neboli zmenené.

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to play first/Dark (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Play _first (Dark)
sk: Hrať ako _prvý (tmavý)

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to play second/Light (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Play _second (Light)
sk: Hrať ako _druhý (svetlý)

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose a two-players game (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Two players
sk: _Dvaja hráči

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose an easy-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Easy
sk: Ľa_hká

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose a medium-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Medium
sk: _Stredná

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose an hard-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Hard
sk: Ťaž_ká

note: Translators: when configuring a new game, label of the first big button; name of the usual reversi game, where you try to have more pieces Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: Classic Reversi
sk: Klasické Reversi

note: Translators: when configuring a new game, label of the second big button; name of the opposite game, where you try to have less pieces Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: Reverse Reversi
sk: Obrátené Reversi

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry; a name for the default theme
en: Default
sk: Predvolený

note: Translators: history menu entry (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Undo last move
sk: V_rátiť posledný ťah

note: Translators: history menu entry, when game is finished, after final animation; undoes the animation (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Show final board
sk: Z_obraziť konečné hracie pole

note: Translators: hamburger menu entry; open about dialog (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _About Reversi
sk: _O aplikácii Reversi

note: Translators: when configuring a new game, button label if a two-players game is chosen
en: Two players
sk: Dvaja hráči

note: Translators: when configuring a new game, button label if the player choose to start
en: Color: Dark
sk: Farba: Tmavá

note: Translators: when configuring a new game, button label if the player choose let computer start
en: Color: Light
sk: Farba: Svetlá

note: Translators: when configuring a new game, second menubutton label, when configuring a two-player game
en: More options
sk: Viac volieb

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if easy
en: Difficulty: Easy
sk: Obtiažnosť: Ľahká

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if medium
en: Difficulty: Medium
sk: Obtiažnosť: Stredná

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if hard
en: Difficulty: Hard
sk: Obtiažnosť: Ťažká

note: Translators: during a game, notification to display when Light has no possible moves
en: Light must pass, Dark’s move
sk: Svetlé musia vynechať, ťahajú tmavé

note: Translators: during a game, notification to display when Dark has no possible moves
en: Dark must pass, Light’s move
sk: Tmavé musia vynechať, ťahajú svetlé

note: Translators: during a game, notification to display when Light has won the game; the %u are replaced with the Light and Dark number of tiles
en: Light wins! (%u-%u)
sk: Svetlé vyhrali! (%u-%u)

note: Translators: during a game, notification to display when Dark has won the game; the %u are replaced with the Dark and Light number of tiles
en: Dark wins! (%u-%u)
sk: Tmavé vyhrali! (%u-%u)

note: Translators: during a game, notification to display when the game is a draw
en: The game is draw.
sk: Hra skončila remízou.

note: Translators: during a game, notification to display when the player tries to make an illegal move
en: You can’t move there!
sk: Sem nemôžete ťahať!

note: Translators: about dialog text
en: A disk flipping game derived from Reversi
sk: Hra, v ktorej sa prevracajú disky, odvodená od Reversi

note: Translators: text crediting an artist, in the about dialog
en: Arnaud Bonatti (themes)
sk: Arnaud Bonatti (témy)

note: Translators: text crediting a maintainer, in the about dialog text; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Ian Peters
sk: Autorské práva © %u-%u – Ian Peters

note: Translators: text crediting a maintainer, in the about dialog text; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Michael Catanzaro
sk: Autorské práva © %u-%u – Michael Catanzaro

note: Translators: text crediting a maintainer, in the about dialog text; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
sk: Autorské práva © %u-%u – Arnaud Bonatti

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
sk: Stránka na wiki prostredia GNOME

note: Translators: when configuring a new game, button label for the size of the game ("3 × 3", or 4, or 5)
en: Size: %d × %d ▾
sk: Veľkosť: %d × %d ▾
