iagno master - en to sl_SI translation catalogue (141 entries)

en: Dominate the board in a classic reversi game, or play the reversed variant
sl_SI: Prevzemite nadzor nad igralno ploščo Reversi.

en: Reversi is a two-player strategy game, played on an 8 by 8 board. Players use tiles that are dark on one side and light on the other.
sl_SI: Igra Reversi je strateška računalniška različica tabelne igre Reversi. Igro se igra na igralni deski s polji, kot pri šahovnici.

en: The object of reversi is to flip your opponent’s tiles to your color, while your opponent is trying to flip your tiles to his own color. Opponent’s tiles are flipped when trapped between an already placed tile of your color and the tile you add. Who finishes with more tiles wins!
sl_SI: Cilj igre je preobrniti čim več nasprotnikovih ploščic v lastno barvo in pri tem onemogočiti nasprotniku narediti enako. To storite tako, da ujamete nasprotnikove ploščice med svoje. Kdor konča z več ploščicami, je zmagovalec.

en: GNOME Reversi allows you to play both a classic reversi game, and the reversed variant, where the goal is to finish with less tile than your opponent.
sl_SI: Igra GNOME Reversi omogoča igranje klasične igre in obrnjene različice, katere cilj je končati z manj polji, kot nasprotnik.

en: A GNOME Reversi game preview
sl_SI: Predogled igre GNOME Reversi

en: The GNOME Project
sl_SI: Projekt GNOME

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Dominate the board in a classic version of Reversi
sl_SI: Nadzor nad igralno ploščo pri znani igri Reversi.

note: Translators: some search Keywords to find this application, as defined in the desktop file spec. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: reversi;othello;
sl_SI: reversi;otelo;

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
sl_SI: Dejanja

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
sl_SI: Pogled trenutnih dejanj

note: Translators: during a game, tooltip text of the New Game button
en: Start a new game
sl_SI: Začni novo igro

note: Translators: during a game, label of the New Game button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
sl_SI: _Nova Igra

note: Translators: when configuring a new game, if the user has a started game, tooltip text of the Go back button
en: Go back to the current game
sl_SI: Vrni se na trenutno igro

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “New game” and “Undo last move”
en: During a game
sl_SI: Med igro

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: New game
sl_SI: Začne novo igro

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Undo last move
sl_SI: Razveljavi zadnjo potezo

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Toggle game menu
sl_SI: Preklopi meni igre

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Select where to play”, “Play on selected tile”, etc.
en: Play with keyboard
sl_SI: Omogoči igranje s tipkovnico

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select where to play
sl_SI: Izbor mesta igranja

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select the given row
sl_SI: Izbor podane vrstice

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select the given column
sl_SI: Izbor podanega stolpca

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Play on selected tile
sl_SI: Igra na izbrani ploščici

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Start new game” and “Go back”
en: During game selection
sl_SI: Med izbiro igre

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Start new game
sl_SI: Začne novo igro

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Go back
sl_SI: Skoči nazaj

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains generic shortcuts like F1, F10, etc.
en: Generic
sl_SI: Splošno

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Toggle main menu
sl_SI: Preklopi glavni meni

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Keyboard shortcuts
sl_SI: Tipkovne bližnjice

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Help
sl_SI: Pokaže pomoč

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: About
sl_SI: O programu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Quit
sl_SI: Konča program

note: Translators: label of the game status button (in the headerbar, next to the hamburger button), when the game is finished; please keep the string as small as possible (3~5 characters)
en: End!
sl_SI: Končaj!

note: Translators: when configuring a new game, header of the game type that appears on small screen
en: Game
sl_SI: Igra

note: Translators: when configuring a new game, header of the options that appears on small screen
en: Options
sl_SI: Možnosti

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; copies the look of the most common physical board
en: Classic
sl_SI: Običajno

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; uses only two colors, one really dark and one really light
en: Black and White
sl_SI: Črno-belo

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; Light player uses a symbolized Sun, Dark player a symbolized five-arms star
en: Sun and Star
sl_SI: Sonce in Zvezde

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: A flag to follow system night light
sl_SI: Možnost, ki določa sistemsko nočno osvetlitev

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
sl_SI: Uporaba nastavitve nočne osvetlitve omogoča zagon nočnega načina prikaza.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the window
sl_SI: Širina okna

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
sl_SI: Širina glavnega okna v točkah

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the window
sl_SI: Višina okna

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
sl_SI: Višina glavnega okna v točkah

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
sl_SI: Izbira za prikaz razpetega načina

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
sl_SI: Izbrana možnost določa, da bo okno odprto razširjeno.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/alternate-who-starts'
en: A flag to alternate who starts
sl_SI: Možnost za določanje, kdo začne igro

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/alternate-who-starts'
en: If “true”, when playing against AI, the “color” settings is toggled after every new game request, making the next game being started with inverted roles (previous Dark player playing Light). Ignored for two-player games.
sl_SI: Izbrana možnost pri igri proti računalniku, se nastavitev barve preklopi pri vsaki novi igri, kar pomeni, da se pri vsaki naslednji igri vlogi obrneta. Prej temni je po novem svetli igralec. PRi igri z dvema igralcema je ta nastavitev prezrta.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/color'
en: Color to play as
sl_SI: Barva za igranje kot

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/color'
en: Whether to play as Dark or Light. Ignored for two-player games.
sl_SI: Ali bo igralec svetel ali temen. Nastavitev bo prezrta v igri dveh igralcev.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/computer-level'
en: Computer’s AI level
sl_SI: Raven inteligence računalnika

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/computer-level'
en: From 1, the easiest, to 3, the hardest.
sl_SI: Od 1; najlažje, do 3; najtežje

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-playable-tiles'
en: A flag to highlight playable tiles
sl_SI: Možnost za poudarjanje obrnljivih ploščic

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-playable-tiles'
en: If “true”, the tiles where you can play are highlighted.
sl_SI: Izbrana možnost omogoča poudarjanje ploščic, ki jih je mogoče igrati.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-turnable-tiles'; these are not the playable tiles, but the one that could be captured by a play
en: A flag to highlight capturable tiles
sl_SI: Možnost za poudarjanje obrnljivih ploščic

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-turnable-tiles'; the player moves mouse cursor and sees what he can capture by playing there
en: If “true”, the tiles that will be captured to the opponent by a play are highlighted.
sl_SI: Izbrana možnost omogoča poudarjanje polj, ki jih je bo mogoče prevzeti nasprotniku.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/num-players'
en: Whether to play against the computer or another human.
sl_SI: Ali bo soigralec računalnik ali pa druga oseba.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/random-start-position'
en: A flag to randomize start position
sl_SI: Izbira za naključno določanje začetne točke

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/random-start-position'
en: Reversi can be played with two different initial positions (and their symmetries). If “true”, the game will randomly start with one or the other position; if “false”, only the most common initial position is used. You can force the game to use the alternative position by using the “--alternative-start” argument on the command-line; also, if either “--usual-start” or “--random-start” is given instead on the command-line, this flag will be ignored.
sl_SI: Igro je mogoče igrati v dveh začetnih položajih (in simetrijah). Izbrana možnost določa, da bo naključna igra začeta z eno ali drugo postavitvijo, sicer je uporabljane je najbolj splošna začetna postavitev. Seveda je mogoče vsiliti drug položaj z uporabo zastavice »--alternative-start« v ukazni vrstici. Ta nastavitev ni upoštevana, če je uporabljena možnost običajnega »--usual-start« oziroma naključnega zagona »--random-start«.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/sound'
en: Sound
sl_SI: Zvok

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/sound'
en: Whether or not to play event sounds.
sl_SI: Ali naj se ob dogodkih predvajajo zvoki.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/theme'
en: Theme
sl_SI: Tema

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/theme'; TODO the themes names are translated in the UI, but not in the settings; not sure what to do for now
en: Filename of the theme used, or “default”. Are provided “adwaita.theme”, “high_contrast.theme” and “sun_and_star.theme”.
sl_SI: Ime datoteke uporabljene teme oziroma »privzeta« tema. Izbirati je mogoče med »temo Adwaita«, »kontrastno temo« in »temo Sonce in zvezde«.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/type'
en: Name of the game
sl_SI: Ime igre

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/type'
en: The name of the game that will be played. It could be “classic” (the usual game, where you try to have more pieces), or “reverse” (the opposite game, where you try to have less pieces).
sl_SI: Vrsta igra, ki naj se zažene. To je lahko običajna igra, ko je cilj doseči čim več polij, ali pa obrnjena, ko je cilj obraten, torej čim manj polij.

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
sl_SI: O programu

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
sl_SI: Zasluge

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
sl_SI: Splošno Javno dovoljenje GNU,
    različice 3 ali kasnejše

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
sl_SI: Ustvarjalci

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the documenters names
en: Documenters
sl_SI: Pisci dokumentacije

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
sl_SI: Matej Urbančič <mateju@svn.gnome.org>
    Matic Žgur
    Matej Erman
    Tadej Janež

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the pictural artists names
en: Artists
sl_SI: Oblikovalci

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Pause night mode
sl_SI: Začasno ustavi nočni način

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Reuse night mode
sl_SI: Ponovno uporabi nočni način

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Use night mode
sl_SI: Uporabi nočni način

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keyboard Shortcuts
sl_SI: _Tipkovne bližnjice

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Help
sl_SI: Pomo_č

note: Translators: hamburger menu entry; "Appearance" submenu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: A_ppearance
sl_SI: _Videz

note: Translators: hamburger menu entry; sound togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Sound
sl_SI: _Zvok

note: Translators: when configuring a new game, label of the blue Start button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Start Game
sl_SI: _Začni igro

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with an alternative position
sl_SI: Začni z novim začetnim mestom

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play Classic Reversi
sl_SI: Igranje običajne igre Reversi

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Reduce delay before AI moves
sl_SI: Zmanjšaj čas pred potezo računalnika

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play first
sl_SI: Igraj prvega

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Set the level of the computer’s AI
sl_SI: Določi raven inteligence računalnika

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a level, see 'iagno --help'
en: LEVEL
sl_SI: RAVEN

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Turn off the sound
sl_SI: Izklopi zvok

note: Translators: command-line option description, currently hidden; might appear one day in 'iagno --help'
en: Log the game moves
sl_SI: Beleži poteze v igri

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with a random position
sl_SI: Začni z naključnim mestom

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play Reverse Reversi
sl_SI: Igranje obrnjene igre Reversi

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play second
sl_SI: Igraj drugega

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Size of the board (debug only)
sl_SI: Velikost igralne plošče (za razhroščevanje)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size, see 'iagno --help'
en: SIZE
sl_SI: VELIKOST

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Two-players mode
sl_SI: Dva igralca

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Turn on the sound
sl_SI: Vklopi zvok

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with the usual position
sl_SI: Začni z običajnim mestom

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Print release version and exit
sl_SI: Izpiši različico programa in končaj

note: Translators: command-line error message, displayed when two antagonist arguments are used; try 'iagno --usual-start --alternative-start'
en: The “--alternative-start”, “--random-start” and “--usual-start” arguments are mutually exclusive.
sl_SI: Argumenti »--alternative-start«, »--random-start« in »--usual-start« se vzajemno izločajo.

note: Translators: command-line error message, displayed when two antagonist arguments are used; try 'iagno --reverse --classic'
en: The “--classic” and “--reverse” arguments are mutually exclusive.
sl_SI: Argumenta »--classic« in »--reverse« se vzajemno izločata.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'iagno -s 2'
en: Size must be at least 4.
sl_SI: Velikost mora biti vsaj 4.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'iagno -s 17'
en: Size must not be more than 16.
sl_SI: Velikost ne sme biti večja od 16.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect level request; try 'iagno -l 5'
en: Level should be between 1 (easy) and 3 (hard). Settings unchanged.
sl_SI: Raven zahtevnosti mora biti med 1 (najlažje) do 3 (najtežje). Nastavitve niso spremenjene.

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to play first/Dark (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Play _first (Dark)
sl_SI: Igraj _prvega (temni)

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to play second/Light (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Play _second (Light)
sl_SI: Igraj _drugega (svetli)

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to alternate who starts between human and AI (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Alternate who starts
sl_SI: _Izmenjuj prvega igralca

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose a two-players game (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Two players
sl_SI: _Dva igralca

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose an easy-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Easy
sl_SI: _Enostavno

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose a medium-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Medium
sl_SI: _Srednje

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose an hard-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Hard
sl_SI: _Zahtevno

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose to use randomly an alternative start position (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Vary start position
sl_SI: _Spreminjaj začetno mesto

note: Translators: when configuring a new game, label of the first big button; name of the usual reversi game, where you try to have more pieces Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: Classic Reversi
sl_SI: Običajni Reversi

note: Translators: when configuring a new game, label of the second big button; name of the opposite game, where you try to have less pieces Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: Reverse Reversi
sl_SI: Obrni Reversi

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry; a name for the default theme
en: Default
sl_SI: Privzeto

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry, in the "Highlight" section; highlight-playable-tiles togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Pla_yable tiles
sl_SI: _Igralne ploščice

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry, in the "Highlight" section; highlight-capturable-tiles togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt); these are not the playable tiles, but the one that could be captured by a play
en: _Capturable tiles
sl_SI: _Obrnljive ploščice

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu section header; the section lists several game helpers that are done by highlighting tiles on the board: "Capturable tiles" and "Playable tiles"; "Highlights" is probably better understood as a noun than as a verb here
en: Highlights
sl_SI: Poudarjanje

note: Translators: history menu entry (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Undo last move
sl_SI: _Razveljavi zadnjo potezo

note: Translators: history menu entry, when game is finished, after final animation; undoes the animation (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Show final board
sl_SI: _Pokaži končno postavitev

note: Translators: hamburger menu entry; open about dialog (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _About Reversi
sl_SI: _O igri

note: Translators: when configuring a new game, button label if a two-players game is chosen
en: Two players
sl_SI: Dva igralca

note: Translators: when configuring a new game, button label if the player choose to start
en: Color: Dark
sl_SI: Barva: Temna

note: Translators: when configuring a new game, button label if the player choose let computer start
en: Color: Light
sl_SI: Barva: svetla

note: Translators: when configuring a new game, second menubutton label, when configuring a two-player game
en: More options
sl_SI: Več možnosti

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if easy
en: Difficulty: Easy
sl_SI: Zahtevnost: Enostavna

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if medium
en: Difficulty: Medium
sl_SI: Zahtevnost: Srednja

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if hard
en: Difficulty: Hard
sl_SI: Zahtevnost: Visoka

note: Translators: during a game, notification to display when Light has no possible moves
en: Light must pass, Dark’s move
sl_SI: Svetli mora počakati, temni je na potezi

note: Translators: during a game, notification to display when Dark has no possible moves
en: Dark must pass, Light’s move
sl_SI: Temni mora počakati, svetli je na potezi

note: Translators: during a game, notification to display when Light has won the game; the %u are replaced with the Light and Dark number of tiles
en: Light wins! (%u-%u)
sl_SI: Zmagal je svetli igralec! (%u-%u)

note: Translators: during a game, notification to display when Dark has won the game; the %u are replaced with the Dark and Light number of tiles
en: Dark wins! (%u-%u)
sl_SI: Zmagal je temni igralec! (%u-%u)

note: Translators: during a game, notification to display when the game is a draw
en: The game is draw.
sl_SI: Igra je neodločena!

note: Translators: during a game, notification to display when the player tries to make an illegal move
en: You can’t move there!
sl_SI: Ta premik ni dovoljen!

note: Translators: during the overture (at the start) of a two-players game, when Dark has played, notification displayed if Light clicks at the opposite tile relatively to Dark one
en: In this opening, Light can only play on tiles bordering on Dark one.
sl_SI: V tej postavitvi lahko svetli igra le s ploščicami, ki mejijo na temnega.

note: Translators: during the overture (at the start) of a two-players game, notification displayed if the board is clicked elsewhere of the four playable tiles that are highlighted
en: Click on one of the highlighted tiles to move the selected piece there.
sl_SI: Kliknite na enega izmed poudarjenih polj za premik izbrane ploščice.

note: Translators: about dialog text
en: A disk flipping game derived from Reversi
sl_SI: Igra preobračanja ploščic po predlogi igre Reversi.

note: Translators: text crediting an artist, in the about dialog
en: Masuichi Ito (pieces)
sl_SI: Masuichi Ito (ploščice)

note: Translators: text crediting an artist, in the about dialog
en: Arnaud Bonatti (themes)
sl_SI: Arnaud Bonatti (teme)

note: Translators: text crediting a maintainer, in the about dialog text; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Ian Peters
sl_SI: Avtorske pravice © %u-%u – Ian Peters

note: Translators: text crediting a maintainer, in the about dialog text; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Michael Catanzaro
sl_SI: Avtorske pravice © %u-%u – Michael Catanzaro

note: Translators: text crediting a maintainer, in the about dialog text; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
sl_SI: Avtorske pravice © %u-%u – Arnaud Bonatti

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
sl_SI: Stran na Gnome Wiki

note: Translators: when configuring a new game, button label for the size of the game ("3 × 3", or 4, or 5)
en: Size: %d × %d ▾
sl_SI: Velikost: %d × %d ▾
