gnome-games - en to uk translation catalogue (143 entries)

en: GNOME Reversi
uk: Реверсі GNOME

en: Dominate the board in a classic reversi game, or play the reversed variant
uk: Домінувати на дошці у класичній версії гри «Реверсі» або зіграти у обернений варіант

en: Reversi is a two-player strategy game, played on an 8 by 8 board. Players use tiles that are dark on one side and light on the other.
uk: Реверсі — стратегічна гра для двох гравців, які грають на дошці розміром 8 на 8 клітинок. Гравці грають плитками, один з боків яких пофарбовано у темний колір, а інший — у світлий.

en: The object of reversi is to flip your opponent’s tiles to your color, while your opponent is trying to flip your tiles to his own color. Opponent’s tiles are flipped when trapped between an already placed tile of your color and the tile you add. Who finishes with more tiles wins!
uk: Метою гри у «Реверсі» є перевертання плиток суперника так, щоб вони набули вашого кольору, у той час, як ваш суперник намагається перевернути ваші плитки так, щоб вони набули його кольору. Плитки суперника перевертаються, якщо потраплять між плиткою, яка вже мала ваш колір, і новою плиткою вашого кольору, яку ви поклали на дошку!

en: GNOME Reversi allows you to play both a classic reversi game, and the reversed variant, where the goal is to finish with less tile than your opponent.
uk: У «Реверсі» GNOME ви можете грати як у класичну гру «Реверсі», та і в її обернений варіант, метою якого є завершення гри із меншою кількістю плиток, ніж у вашого суперника.

en: A GNOME Reversi game preview
uk: Попередній перегляд гри «Реверсі» GNOME

en: The GNOME Project
uk: Проект GNOME

note: Translators: a GenericName that gives the application goal, as defined in the desktop file spec Translators: application name, as used in the window manager, the window title, the about dialog...
en: Reversi
uk: Реверсі

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Dominate the board in a classic version of Reversi
uk: Домінувати на дошці у класичній версії Реверсі

note: Translators: some search Keywords to find this application, as defined in the desktop file spec. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: reversi;othello;
uk: реверсі;отелло;

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
uk: Дії

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
uk: Дії з поточною панеллю перегляду

note: Translators: during a game, tooltip text of the New Game button
en: Start a new game
uk: Розпочати нову гру

note: Translators: during a game, label of the New Game button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
uk: _Нова гра

note: Translators: when configuring a new game, if the user has a started game, tooltip text of the Go back button
en: Go back to the current game
uk: Повернутись до поточної гри

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “New game” and “Undo last move”
en: During a game
uk: Під час гри

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: New game
uk: Нова гра

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Undo last move
uk: Скасувати останній хід

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Toggle game menu
uk: Перемкнути меню гри

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Select where to play”, “Play on selected tile”, etc.
en: Play with keyboard
uk: Гра за допомогою клавіатури

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select where to play
uk: Вибір поля

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select the given row
uk: Вибрати вказаний рядок

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select the given column
uk: Вибір вказаного стовпчика

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Play on selected tile
uk: Грати на вибраній клітинці

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Start new game” and “Go back”
en: During game selection
uk: Вибір під час гри

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Start new game
uk: Почати нову гру

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Go back
uk: Повернутися

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains generic shortcuts like F1, F10, etc.
en: Generic
uk: Загальні

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Toggle main menu
uk: Перемкнути головне меню

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Keyboard shortcuts
uk: Клавіатурні скорочення

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Help
uk: Довідка

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: About
uk: Про програму

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Quit
uk: Вийти

note: Translators: label of the game status button (in the headerbar, next to the hamburger button), when the game is finished; please keep the string as small as possible (3~5 characters)
en: End!
uk: Все!

note: Translators: when configuring a new game, header of the game type that appears on small screen
en: Game
uk: Гра

note: Translators: when configuring a new game, header of the options that appears on small screen
en: Options
uk: Параметри

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; copies the look of the most common physical board
en: Classic
uk: Класична

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; uses only two colors, one really dark and one really light
en: Black and White
uk: Чорний і білий

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; Light player uses a symbolized Sun, Dark player a symbolized five-arms star
en: Sun and Star
uk: Сонце і зорі

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: A flag to follow system night light
uk: Автоматичне використання загальносистемних умов вмикання нічного освітлення

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
uk: Використовувати параметр нічного освітлення GNOME для вмикання нічного режиму.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the window
uk: Ширина вікна

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
uk: Ширина головного вікна у пікселях.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the window
uk: Висота вікна

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
uk: Висота головного вікна у пікселях.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
uk: Дозволити режим розгорнутого вікна

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
uk: Якщо має значення «true», головне вікно буде відкрито розгорнутим.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/alternate-who-starts'
en: A flag to alternate who starts
uk: Прапорець для перемикання гравця, який починає

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/alternate-who-starts'
en: If “true”, when playing against AI, the “color” settings is toggled after every new game request, making the next game being started with inverted roles (previous Dark player playing Light). Ignored for two-player games.
uk: Якщо має значення «true» при грі із комп'ютерним суперником, параметри кольору змінюються кожної наступної гри, тобто ви міняєтеся ролями із суперником кожної гри (той, хто грав за темних, гратиме за світлих). Буде проігноровано у грі із двома гравцями.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/color'
en: Color to play as
uk: Колір, яким грати

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/color'
en: Whether to play as Dark or Light. Ignored for two-player games.
uk: Грати за темних чи за світлих. Нехтується, коли є два гравці.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/computer-level'
en: Computer’s AI level
uk: Рівень комп'ютерного гравця

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/computer-level'
en: From 1, the easiest, to 3, the hardest.
uk: Від 1, найпростіший, до 3, найскладніший.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-playable-tiles'
en: A flag to highlight playable tiles
uk: Прапорець для підсвічування ігрових клітинок

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-playable-tiles'
en: If “true”, the tiles where you can play are highlighted.
uk: Якщо має значення «true», програма підсвічуватиме клітинки, на яких ви можете зіграти.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-turnable-tiles'; these are not the playable tiles, but the one that could be captured by a play
en: A flag to highlight capturable tiles
uk: Прапорець для підсвічування плиток для захоплення

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-turnable-tiles'; the player moves mouse cursor and sees what he can capture by playing there
en: If “true”, the tiles that will be captured to the opponent by a play are highlighted.
uk: Якщо має значення «true», програма підсвічуватиме клітинки, які захоплено суперником за хід.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/num-players'
en: Whether to play against the computer or another human.
uk: Чи грати проти комп'ютера або іншої людини.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/random-start-position'
en: A flag to randomize start position
uk: Прапорець випадкової початкової позиції

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/random-start-position'
en: Reversi can be played with two different initial positions (and their symmetries). If “true”, the game will randomly start with one or the other position; if “false”, only the most common initial position is used. You can force the game to use the alternative position by using the “--alternative-start” argument on the command-line; also, if either “--usual-start” or “--random-start” is given instead on the command-line, this flag will be ignored.
uk: У «Реверсі» можна грати із двома різними початковими позиціями (та їхніми симетричними образами). Якщо має значення «true», гру буде розпочато з випадкової позиції; якщо має значення «false», буде використано лише найпоширенішу початкову позицію. Ви можете наказати програмі використовувати альтернативну позицію за допомогою аргументу командного рядка «--alternative-start». Крім того, якщо замість цього параметра у командному рядку вказано «--usual-start» або «--random-start», значення цього прапорця буде проігноровано.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/sound'
en: Sound
uk: Звук

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/sound'
en: Whether or not to play event sounds.
uk: Чи супроводжувати події звуками.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/theme'
en: Theme
uk: Тема

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/theme'; TODO the themes names are translated in the UI, but not in the settings; not sure what to do for now
en: Filename of the theme used, or “default”. Are provided “adwaita.theme”, “high_contrast.theme” and “sun_and_star.theme”.
uk: Назва файла теми або «default». Ще є «adwaita.theme», «high_contrast.theme» і «sun_and_star.theme».

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/type'
en: Name of the game
uk: Назва гри

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/type'
en: The name of the game that will be played. It could be “classic” (the usual game, where you try to have more pieces), or “reverse” (the opposite game, where you try to have less pieces).
uk: Назва гри, у яку ви гратимете. Можливі варіанти: «classic» (звичайна гра, у якій слід намагатися збільшити кількість плиток вашого кольору) та  «reverse» (обернена гра, у якій виграє той, у кого менше плиток).

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
uk: Про програму

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
uk: Подяки

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
uk: Загальна громадська ліцензія GNU
    версія 3 або новіша

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
uk: Творці

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the documenters names
en: Documenters
uk: Автори документації

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
uk: Переладачі

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the pictural artists names
en: Artists
uk: Художники

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Pause night mode
uk: Призупинити нічний режим

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Reuse night mode
uk: Повторно використати нічний режим

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Use night mode
uk: Використати нічний режим

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keyboard Shortcuts
uk: _Клавіатурні скорочення

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Help
uk: _Довідка

note: Translators: hamburger menu entry; "Appearance" submenu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: A_ppearance
uk: _Вигляд

note: Translators: hamburger menu entry; sound togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Sound
uk: _Звук

note: Translators: when configuring a new game, label of the blue Start button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Start Game
uk: _Почати гру

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with an alternative position
uk: Почати з іншої позиції

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play Classic Reversi
uk: Грати у класичну «Реверсі»

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Reduce delay before AI moves
uk: Скоротити затримку перед ходом комп'ютера

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play first
uk: Перший ходить

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Set the level of the computer’s AI
uk: Встановити рівень комп'ютерного гравця

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a level, see 'iagno --help'
en: LEVEL
uk: РІВЕНЬ

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Turn off the sound
uk: Вимкнути звук

note: Translators: command-line option description, currently hidden; might appear one day in 'iagno --help'
en: Log the game moves
uk: Журнал ігрових ходів

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with a random position
uk: Почати з випадкової позиції

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play Reverse Reversi
uk: Грати у обернену «Реверсі»

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play second
uk: Другий ходить

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Size of the board (debug only)
uk: Розмір дошки (тільки для тестування)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size, see 'iagno --help'
en: SIZE
uk: РОЗМІР

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Two-players mode
uk: Режим для двох гравців

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Turn on the sound
uk: Увімкнути звук

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with the usual position
uk: Почати зі звичайної позиції

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Print release version and exit
uk: Показати версію випуску та вийти

note: Translators: command-line error message, displayed when two antagonist arguments are used; try 'iagno --usual-start --alternative-start'
en: The “--alternative-start”, “--random-start” and “--usual-start” arguments are mutually exclusive.
uk: Аргументи «--alternative-start», «--random-start» і «--usual-start» не можна використовувати одночасно.

note: Translators: command-line error message, displayed when two antagonist arguments are used; try 'iagno --reverse --classic'
en: The “--classic” and “--reverse” arguments are mutually exclusive.
uk: Аргументи «--classic» і «--reverse» не можна використовувати одночасно.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'iagno -s 2'
en: Size must be at least 4.
uk: Розмір має бути щонайменше 4.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'iagno -s 17'
en: Size must not be more than 16.
uk: Розмір має бути не більшим за 16.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect level request; try 'iagno -l 5'
en: Level should be between 1 (easy) and 3 (hard). Settings unchanged.
uk: Рівень має бути між 1 (просто) і 3 (складно). Параметри не змінено.

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to play first/Dark (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Play _first (Dark)
uk: Грати п_ершим (темні)

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to play second/Light (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Play _second (Light)
uk: Грати д_ругим (світлі)

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to alternate who starts between human and AI (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Alternate who starts
uk: За_мінити гравця, який починає

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose a two-players game (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Two players
uk: Д_ва гравці

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose an easy-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Easy
uk: _Легко

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose a medium-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Medium
uk: _Середній

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose an hard-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Hard
uk: _Важко

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose to use randomly an alternative start position (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Vary start position
uk: _Випадкова початкова позиція

note: Translators: when configuring a new game, label of the first big button; name of the usual reversi game, where you try to have more pieces Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: Classic Reversi
uk: Класична «Реверсі»

note: Translators: when configuring a new game, label of the second big button; name of the opposite game, where you try to have less pieces Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: Reverse Reversi
uk: Обернена «Реверсі»

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry; a name for the default theme
en: Default
uk: Типова

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry, in the "Highlight" section; highlight-playable-tiles togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Pla_yable tiles
uk: І_грові клітинки

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry, in the "Highlight" section; highlight-capturable-tiles togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt); these are not the playable tiles, but the one that could be captured by a play
en: _Capturable tiles
uk: П_литки, які можна захопити

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu section header; the section lists several game helpers that are done by highlighting tiles on the board: "Capturable tiles" and "Playable tiles"; "Highlights" is probably better understood as a noun than as a verb here
en: Highlights
uk: Підсвічування

note: Translators: history menu entry (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Undo last move
uk: _Скасувати останній хід

note: Translators: history menu entry, when game is finished, after final animation; undoes the animation (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Show final board
uk: _Показати остаточну позицію

note: Translators: hamburger menu entry; open about dialog (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _About Reversi
uk: _Про «Реверсі»

note: Translators: when configuring a new game, button label if a two-players game is chosen
en: Two players
uk: Два гравці

note: Translators: when configuring a new game, button label if the player choose to start
en: Color: Dark
uk: Колір: темний

note: Translators: when configuring a new game, button label if the player choose let computer start
en: Color: Light
uk: Колір: світлі

note: Translators: when configuring a new game, second menubutton label, when configuring a two-player game
en: More options
uk: Додаткові параметри

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if easy
en: Difficulty: Easy
uk: Складність: проста

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if medium
en: Difficulty: Medium
uk: Складність: середня

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if hard
en: Difficulty: Hard
uk: Складність: складна

note: Translators: during a game, notification to display when Light has no possible moves
en: Light must pass, Dark’s move
uk: Світлі пропускають хід, темні ходять

note: Translators: during a game, notification to display when Dark has no possible moves
en: Dark must pass, Light’s move
uk: Темні пропускають хід, світлі ходять

note: Translators: during a game, notification to display when Light has won the game; the %u are replaced with the Light and Dark number of tiles
en: Light wins! (%u-%u)
uk: Світлі виграли! (%u-%u)

note: Translators: during a game, notification to display when Dark has won the game; the %u are replaced with the Dark and Light number of tiles
en: Dark wins! (%u-%u)
uk: Темні виграли! (%u-%u)

note: Translators: during a game, notification to display when the game is a draw
en: The game is draw.
uk: Нічия.

note: Translators: during a game, notification to display when the player tries to make an illegal move
en: You can’t move there!
uk: Ви не можете переміщуватись сюди!

note: Translators: during the overture (at the start) of a two-players game, when Dark has played, notification displayed if Light clicks at the opposite tile relatively to Dark one
en: In this opening, Light can only play on tiles bordering on Dark one.
uk: У цьому вступі світлі можуть грати лише на клітинках, які межують із темними.

note: Translators: during the overture (at the start) of a two-players game, notification displayed if the board is clicked elsewhere of the four playable tiles that are highlighted
en: Click on one of the highlighted tiles to move the selected piece there.
uk: Клацніть на одній із підсвічених клітинок, щоб пересунути туди вибрану фішку.

note: Translators: about dialog text
en: A disk flipping game derived from Reversi
uk: Гра з перевертанням дисків прийшла від Реверсі

note: Translators: text crediting an artist, in the about dialog
en: Masuichi Ito (pieces)
uk: Masuichi Ito (фішки)

note: Translators: text crediting an artist, in the about dialog
en: Arnaud Bonatti (themes)
uk: Arnaud Bonatti (теми)

note: Translators: text crediting a maintainer, in the about dialog text; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Ian Peters
uk: © Ian Peters, %u–%u

note: Translators: text crediting a maintainer, in the about dialog text; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Michael Catanzaro
uk: © Michael Catanzaro, %u–%u

note: Translators: text crediting a maintainer, in the about dialog text; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
uk: © Arnaud Bonatti, %u–%u

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
uk: Сторінка у вікі GNOME

note: Translators: when configuring a new game, button label for the size of the game ("3 × 3", or 4, or 5)
en: Size: %d × %d ▾
uk: Розміри: %d × %d ▾
