iagno master - en to eu translation catalogue (137 entries)

en: Dominate the board in a classic reversi game, or play the reversed variant
eu: Menderatu taula Reversijoko klasikoan, edo jokatu alderantzizko aldaera

en: Reversi is a two-player strategy game, played on an 8 by 8 board. Players use tiles that are dark on one side and light on the other.
eu: Reversi bi jokalarirentzako estrategiako jokoa da, 8 x 8 taula batean jokatzen dena. Jokalariek alde batean kolore iluna eta bestean kolore argia duten fitxak erabiltzen dituzte.

en: The object of reversi is to flip your opponent’s tiles to your color, while your opponent is trying to flip your tiles to his own color. Opponent’s tiles are flipped when trapped between an already placed tile of your color and the tile you add. Who finishes with more tiles wins!
eu: Reversi jokoaren helburua zure aurkariaren fitxak zure kolorera iraultzea da, aurkariak zureak diren fitxak iraultzen saiatzen ari den bitartean. Aurkariaren fitxak zure koloreko bi fitxen artean harrapatzen dituzunean lortzen da. Fitxa gehiagorekin amaitzen duenak irabazten du!

en: GNOME Reversi allows you to play both a classic reversi game, and the reversed variant, where the goal is to finish with less tile than your opponent.
eu: GNONE Reversi jokoan modu klasikoan jokatu daiteke edo alderantzizkoan. Azken horretan, aurkariarenak baino fitxa gutxiagorekin amaitzen duenak irabazten du.

en: A GNOME Reversi game preview
eu: GNOME Reversi jokoaren aurrebista

en: The GNOME Project
eu: GNOME proiektua

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Dominate the board in a classic version of Reversi
eu: Menderatu taula Reversi-ren bertsio klasikoan

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
eu: Ekintzak

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
eu: Uneko ikuspegiaren ekintzak

note: Translators: during a game, tooltip text of the New Game button
en: Start a new game
eu: Hasi joko berria

note: Translators: during a game, label of the New Game button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
eu: _Joko berria

note: Translators: when configuring a new game, if the user has a started game, tooltip text of the Go back button
en: Go back to the current game
eu: Joan atzera uneko jokoan

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “New game” and “Undo last move”
en: During a game
eu: Jokoan zehar

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: New game
eu: Joko berria

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Undo last move
eu: Desegin azken mugimendua

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Toggle game menu
eu: Txandakatu jokoaren menua

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Select where to play”, “Play on selected tile”, etc.
en: Play with keyboard
eu: Jokatu teklatuarekin

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select where to play
eu: Hautatu non jokatu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select the given row
eu: Hautatu emandako errenkada

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Select the given column
eu: Hautatu emandako zutabea

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"
en: Play on selected tile
eu: Jokatu hautatutako lauzan

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Start new game” and “Go back”
en: During game selection
eu: Jokoa hautatzean

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Start new game
eu: Hasi joko berria

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Go back
eu: Joan atzera

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains generic shortcuts like F1, F10, etc.
en: Generic
eu: Orokorra

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Toggle main menu
eu: Txandakatu menu nagusia

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Keyboard shortcuts
eu: Laster-teklak

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Help
eu: Laguntza

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: About
eu: Honi buruz

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Quit
eu: Irten

note: Translators: label of the game status button (in the headerbar, next to the hamburger button), when the game is finished; please keep the string as small as possible (3~5 characters)
en: End!
eu: Amaitu!

note: Translators: when configuring a new game, header of the game type that appears on small screen
en: Game
eu: Jokoa

note: Translators: when configuring a new game, header of the options that appears on small screen
en: Options
eu: Aukerak

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; copies the look of the most common physical board
en: Classic
eu: klasikoa

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; uses only two colors, one really dark and one really light
en: Black and White
eu: Zuri-beltza

note: Translators: name of a board graphical theme, as visible in the "Appearance" submenu of the hamburger menu; Light player uses a symbolized Sun, Dark player a symbolized five-arms star
en: Sun and Star
eu: Eguzkia eta izarra

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: A flag to follow system night light
eu: Sistemaren gaueko argia jarraitzeko bandera bat

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
eu: Erabili GNOMEren gaueko argiaren ezarpena gaueko modua aktibatzeko.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the window
eu: Leihoaren zabalera

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
eu: Leiho nagusiaren zabalera pixeletan.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the window
eu: Leihoaren altuera

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
eu: Leiho nagusiaren altuera pixeletan.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
eu: Modu maximizatua gaitzeko bandera

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
eu: Egia bada, leiho nagusia modu maximizatuan abiaraziko da.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/alternate-who-starts'
en: A flag to alternate who starts
eu: Nor hasiko den txandakatzeko bandera

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/alternate-who-starts'
en: If “true”, when playing against AI, the “color” settings is toggled after every new game request, making the next game being started with inverted roles (previous Dark player playing Light). Ignored for two-player games.
eu: Egia bada, adimen artifizialaren aurka jokatzean, “kolorea” ezarpena txandakatu egingo da joko-eskari berriaren eskari bakoitzaren ondoren, eta hortaz, hurrengo jokoa elkartrukatutako roletan hasiko da (lehen jokalari iluna zena orain argia izango da). Ez da kontuan hartuko bi jokalaritako jokoetan.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/color'
en: Color to play as
eu: Kolorea (jokatzean erabiltzeko)

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/color'
en: Whether to play as Dark or Light. Ignored for two-player games.
eu: Iluna edo Argia gisa jokatuko den adierazten du. Ez ikusi egingo zaio bi jokalariko jokoetan.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/computer-level'
en: Computer’s AI level
eu: Ordenagailuaren AA maila

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/computer-level'
en: From 1, the easiest, to 3, the hardest.
eu: 1-etik (errazena) 3-ra (zailena).

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-playable-tiles'
en: A flag to highlight playable tiles
eu: Fitxa jokagarriak nabarmentzeko bandera

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-playable-tiles'
en: If “true”, the tiles where you can play are highlighted.
eu: Egia bada, jokatu ditzakezun fitxak nabarmendu egingo dira.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-turnable-tiles'; these are not the playable tiles, but the one that could be captured by a play
en: A flag to highlight capturable tiles
eu: Fitxa harrapagarriak nabarmentzeko bandera

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/highlight-turnable-tiles'; the player moves mouse cursor and sees what he can capture by playing there
en: If “true”, the tiles that will be captured to the opponent by a play are highlighted.
eu: Egia bada, aurkariari harrapatutako fitxak nabarmendu egingo dira.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/num-players'
en: Whether to play against the computer or another human.
eu: Jokatu ordenagailuaren edo beste gizaki baten aurka.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/random-start-position'
en: A flag to randomize start position
eu: Hasierako kokalekua ausazko bihurtzeko bandera

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/random-start-position'
en: Reversi can be played with two different initial positions (and their symmetries). If “true”, the game will randomly start with one or the other position; if “false”, only the most common initial position is used. You can force the game to use the alternative position by using the “--alternative-start” argument on the command-line; also, if either “--usual-start” or “--random-start” is given instead on the command-line, this flag will be ignored.
eu: Reversi hasierako bi kokaleku desberdinetan (eta horien simetrietan) joka daiteke. Egia bada, jokoa ausaz kokaleku batean edo bestean abiaraziko da; faltsua bada, hasierako kokalekurik arruntena soilik erabiliko da. Jokoak ordezko kokalekua erabili dezan behartu dezakezu “--alternative-start” argumentua komando-lerroan erabilita; “--usual-start” edo “--random-start” erabiltzen badira ere, bandera hau ezikusi egingo da.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/sound'
en: Sound
eu: Soinua

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/sound'
en: Whether or not to play event sounds.
eu: Gertaera-soinuak erreproduzituko diren ala ez adierazten du.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/theme'
en: Theme
eu: Gaia

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/theme'; TODO the themes names are translated in the UI, but not in the settings; not sure what to do for now
en: Filename of the theme used, or “default”. Are provided “adwaita.theme”, “high_contrast.theme” and “sun_and_star.theme”.
eu: Erabiliko den gaiaren fitxategi-izena, edo “default” (lehenetsia). Hauek eskaintzen dira: “adwaita.theme” (Adwaita), “high_contrast.theme” (Kontraste altua) eta “sun_and_star.theme” (Eguzkia eta izarra).

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/type'
en: Name of the game
eu: Jokoaren izena

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/type'
en: The name of the game that will be played. It could be “classic” (the usual game, where you try to have more pieces), or “reverse” (the opposite game, where you try to have less pieces).
eu: Jokatuko den jokoaren izena. Honakoetako bat izan daiteke: “classic” (joko klasikoa fitxa gehiago lortzeko ahalegina egin behar dena), edo “reverse” (alderantzizko jokoa, ahalik eta fitxa gutxien izatea bilatu behar dena).

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
eu: Honi buruz

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
eu: Kredituak

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
eu: GNUren Lizentzia Publiko Orokorra
    3 bertsioa edo berriagoa

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
eu: Sortzaileak

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the documenters names
en: Documenters
eu: Dokumentalistak

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
eu: Itzultzaileak

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the pictural artists names
en: Artists
eu: Artistak

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Pause night mode
eu: Pausatu gaueko modua

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Reuse night mode
eu: Berrerabili gaueko modua

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Use night mode
eu: Erabili gaueko modua

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keyboard Shortcuts
eu: Las_ter-teklak

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Help
eu: _Laguntza

note: Translators: hamburger menu entry; "Appearance" submenu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: A_ppearance
eu: _Itxura

note: Translators: hamburger menu entry; sound togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Sound
eu: _Soinua

note: Translators: when configuring a new game, label of the blue Start button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Start Game
eu: _Hasi jokoa

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with an alternative position
eu: Hasi bestelako posizio batean

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play Classic Reversi
eu: Jokatu Reversi klasikoa

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Reduce delay before AI moves
eu: Gutxiagotu atzerapena AAren mugimenduaren aurretik

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play first
eu: Jokatu aurrenik

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Set the level of the computer’s AI
eu: Ezarri ordenagailuaren AA maila

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a level, see 'iagno --help'
en: LEVEL
eu: MAILA

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Turn off the sound
eu: Desaktibatu soinua

note: Translators: command-line option description, currently hidden; might appear one day in 'iagno --help'
en: Log the game moves
eu: Erregistratu jokoaren mugimenduak

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with a random position
eu: Hasi ausazko kokaleku batekin

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play Reverse Reversi
eu: Jokatu alderantzizko Reversi

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Play second
eu: Jokatu bigarren

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Size of the board (debug only)
eu: Taularen tamaina (arazketarako soilik)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size, see 'iagno --help'
en: SIZE
eu: TAMAINA

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Two-players mode
eu: Bi jokalarientzako jokoa

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Turn on the sound
eu: Aktibatu soinua

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Start with the usual position
eu: Hasi ohiko kokalekuarekin

note: Translators: command-line option description, see 'iagno --help'
en: Print release version and exit
eu: Erakutsi bertsioaren informazioa eta irten

note: Translators: command-line error message, displayed when two antagonist arguments are used; try 'iagno --usual-start --alternative-start'
en: The “--alternative-start”, “--random-start” and “--usual-start” arguments are mutually exclusive.
eu: “--alternative-start”, “--random-start” eta “--usual-start” argumentuak elkarrekiko esklusiboak dira.

note: Translators: command-line error message, displayed when two antagonist arguments are used; try 'iagno --reverse --classic'
en: The “--classic” and “--reverse” arguments are mutually exclusive.
eu: “--classic” eta “--reverse” argumentuak elkarrekiko esklusiboak dira.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'iagno -s 2'
en: Size must be at least 4.
eu: Tamainak gutxienez 4 izan behar du.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'iagno -s 17'
en: Size must not be more than 16.
eu: Tamainak ez du 16 baino handiagoa izan behar.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect level request; try 'iagno -l 5'
en: Level should be between 1 (easy) and 3 (hard). Settings unchanged.
eu: Maila 1 (erreza) eta 3 (zaila) artekoa izan behar du. Ezarpenak aldatu gabe.

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to play first/Dark (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Play _first (Dark)
eu: Jokatu _lehen (iluna)

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to play second/Light (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Play _second (Light)
eu: Jokatu _bigarren (argia)

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose to alternate who starts between human and AI (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Alternate who starts
eu: _Txandakatu nor hasiko den

note: Translators: when configuring a new game, in the first menubutton's menu, label of the entry to choose a two-players game (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Two players
eu: Bi _jokalari

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose an easy-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Easy
eu: _Erraza

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose a medium-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Medium
eu: Ta_rtekoa

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose an hard-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Hard
eu: _Zaila

note: Translators: when configuring a new game, in the second menubutton's menu, label of the entry to choose to use randomly an alternative start position (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Vary start position
eu: Aldat_u hasierako kokalekua

note: Translators: when configuring a new game, label of the first big button; name of the usual reversi game, where you try to have more pieces Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: Classic Reversi
eu: Reversi klasikoa

note: Translators: when configuring a new game, label of the second big button; name of the opposite game, where you try to have less pieces Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: Reverse Reversi
eu: Alderantzizko Reversi

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry; a name for the default theme
en: Default
eu: Lehenetsia

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry, in the "Highlight" section; highlight-playable-tiles togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Pla_yable tiles
eu: Fitxa _jokagarriak

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu entry, in the "Highlight" section; highlight-capturable-tiles togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt); these are not the playable tiles, but the one that could be captured by a play
en: _Capturable tiles
eu: Fitxa _harrapagarriak

note: Translators: hamburger menu "Appearance" submenu section header; the section lists several game helpers that are done by highlighting tiles on the board: "Capturable tiles" and "Playable tiles"; "Highlights" is probably better understood as a noun than as a verb here
en: Highlights
eu: Argiak

note: Translators: history menu entry (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Undo last move
eu: _Desegin azken mugimendua

note: Translators: history menu entry, when game is finished, after final animation; undoes the animation (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Show final board
eu: _Erakutsi azken taula

note: Translators: hamburger menu entry; open about dialog (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _About Reversi
eu: Reversi jokoari _buruz

note: Translators: when configuring a new game, button label if a two-players game is chosen
en: Two players
eu: Bi jokalari

note: Translators: when configuring a new game, button label if the player choose to start
en: Color: Dark
eu: Kolorea: Iluna

note: Translators: when configuring a new game, button label if the player choose let computer start
en: Color: Light
eu: Kolorea: Argia

note: Translators: when configuring a new game, second menubutton label, when configuring a two-player game
en: More options
eu: Aukera gehiago

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if easy
en: Difficulty: Easy
eu: Zailtasuna: Erraza

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if medium
en: Difficulty: Medium
eu: Zailtasuna: Ertaina

note: Translators: when configuring a new game, button label for the AI level, if hard
en: Difficulty: Hard
eu: Zailtasuna: Zaila

note: Translators: during a game, notification to display when Light has no possible moves
en: Light must pass, Dark’s move
eu: Zuriak paso egin behar du. Beltzaren txanda da

note: Translators: during a game, notification to display when Dark has no possible moves
en: Dark must pass, Light’s move
eu: Beltzak paso egin behar du. Zuriaren txanda da

note: Translators: during a game, notification to display when Light has won the game; the %u are replaced with the Light and Dark number of tiles
en: Light wins! (%u-%u)
eu: Zuriak irabazi du! (%u-%u)

note: Translators: during a game, notification to display when Dark has won the game; the %u are replaced with the Dark and Light number of tiles
en: Dark wins! (%u-%u)
eu: Beltzak irabazi du! (%u-%u)

note: Translators: during a game, notification to display when the game is a draw
en: The game is draw.
eu: Berdinketa izan da.

note: Translators: during a game, notification to display when the player tries to make an illegal move
en: You can’t move there!
eu: Ezin da horra eraman!

note: Translators: during the overture (at the start) of a two-players game, when Dark has played, notification displayed if Light clicks at the opposite tile relatively to Dark one
en: In this opening, Light can only play on tiles bordering on Dark one.
eu: Irekitze honetan, argiak lauza ilun baten inguruko lauzetan soilik jokatu dezake.

note: Translators: during the overture (at the start) of a two-players game, notification displayed if the board is clicked elsewhere of the four playable tiles that are highlighted
en: Click on one of the highlighted tiles to move the selected piece there.
eu: Egin klik nabarmendutako lauzetako batean, hautatutako pieza hara eramateko.

note: Translators: about dialog text
en: A disk flipping game derived from Reversi
eu: Fitxak irauliz jolasten da, eta Reversi-n oinarritua dago

note: Translators: text crediting an artist, in the about dialog
en: Masuichi Ito (pieces)
eu: Masuichi Ito (piezak)

note: Translators: text crediting an artist, in the about dialog
en: Arnaud Bonatti (themes)
eu: Arnaud Bonatti (gaiak)

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
eu: Orria GNOME wikian

note: Translators: when configuring a new game, button label for the size of the game ("3 × 3", or 4, or 5)
en: Size: %d × %d ▾
eu: Tamaina : %d × %d ▾
